Tarieftaxi Rijnstreek rijdt in december Provincie Zuid-Holland wil geen wandelroute langs bagger Vuurwerk wellicht oorzaak brand 135 jaar oude plataan Raad maakt rondje langs problemen in Hoogmade Rijn Veenstreek Slootweg krijgt twee weken voor nieuw bodemonderzoek Banken rondom de Braassem fuseren Hogere tarieven gas en elektra Stompwijk Washok inzet schadeclaim Inzameling voor nieuw zorgcentrum HUIZE ST. JACOBUS DINSDAG 21 NOVEMBER 1995 Auto's opengebroken alphen aan den run» In de nacht van zondag op maandag zijn op diverse plaatsen in Alphen in totaal elf auto's opengebroken. De meeste van de getroffen voertuigen stonden in de wijken Kerk en Zanen en Berendrecht. Van bijna alle auto's werden één of twee ruiten vernield en werden onder meer autoradio's, zonne brillen en cd's weggenomen. den haag/hazerswoude II- oude wetering/leimuiden a- marieta kroft De Rabobanken in Oude Wete ring en Leimuiden gaan fuse ren. Zo luidt althans het voor stel van beide besturen aan de leden. Op 14 december spreken zij zich hierover uit. Het bestuur vindt schaalvergroting noodza kelijk om tegen zo laag mogelij ke kosten concurrerend te kun nen blijven werken. Een andere reden is de professionalisering (die door de fusie beter gestalte krijgt. Dat de beide banken voor i elkaar hebben gekozen komt omdat ze al op diverse terreinen samenwerkten. De fusie wordt doorgevoerd 'zonder gedwongen ontslagen, 'schrijven bestuur en raad van toezicht aan de leden. Het aan ban STOMPWUI^ ïra- ans De gas- en elektriciteitstarieven na-in Stompwijk gaan begin 1996 licht omhoog. Als het aan het ces gemeentebestuur in Leidschen- teredam ligt, betaalt het gemiddel- Drt- de gezin volgend jaar dertig gul- ;or-den meer dan nu het geval is. ^ei-Het energiebedrijf Rijswijk- on- Leidschendam gaat daarbij uit lersvan een jaarverbruik van 2200 ali- kubieke meter aardgas en 2500 leeJkWh elektriciteit. >re- De gastarieven voor kleinver- rte- bruikers stijgen met één tiende we-! cent en komen straks uit op dia, 47,4 cent per kubieke meter, sle-Voor de kleinverbruikers gaan de elektriciteitstarieven omhoog aar van 14,3 naar 15 cent. Het dalu- lui-kentarief gaat van 3,5 naar 4,2 vani cent. Het vastrecht voor dubbel- lille:tariefmeters stijgt van 111 gul- :ici-den tot 117,60 per jaar. ed-i De huidige tarieven voor heti grootverbruikers, zijn in verge- aan lijking met andere energiebe- em, drijven aan de hoge kant. Deze -• v. HAf.SKO! MM W W Ouderen en gehandicapten uit de Rijnstreek kunnen vanaf 1 december goedkoop met de taxi reizen. Op die datum gaat de 'Tarieftaxivan start. runstreek. ruud sep persbureau cerberus De firma W. Slootweg moet binnen twee weken met een extra bo demonderzoek aantonen dat de grond tegenover de begraafplaats aan de zuidrand van Hazerswoude-Dorp niet vervuild is. Dit is het gevolg van een gisteren bekend geworden uitspraak van de Haagse bestuursrechter, H. Ollermann in een door Slootweg tegen de gemeente Rijnwoude aangespannen spoedprocedure. Slootweg wil op de plek aan de Provinciale weg een garage voor vrachtwagens bouwen. De gemeente wilde de aanvraag voor de bouwvergunning niet behandelen omdat het door Slootweg mee gestuurde bodemondetzoek zeer onvolledig was. De gemeente Rijnwoude is tegen de bouw van de garage omdat deze het uitzicht op het dorp wegneemt en de vrachtwagens veel lawaai zouden ver oorzaken in de aangrenzende woonwijk. Iedere inwoner van een Rijn- Alphense regio doen mee aan streekgemeente die 65 jaar of het systeem, ouder is of die zich door een De Tarieftaxi rijdt van deur handicap moeilijk kan verplaat- tot deur voor een vast kilome- sen, kan gebruik maken van de ter-tarief. De eerste vijf kilome ter kost 4.25 gulden, elke vol gende vijf kilometer komt op 3.00 gulden. Een ritje binnen Al- pht'ii komt daarmee op 4,25 gulden, terwijl de afstand Al phen-Leiden afhankelijk van de precieze bestemming voor 13,25 of 16,25 wordt overbrugd. Ter vergelijking: met een nor male taxi komt ewen ritje Al phen-Leiden op ongeveer vijftig gulden. Ook wie gebruik moet maken van een rolstoeltaxi kan straks goedkoop terecht bij de Tarief taxi. Voor rolstoeltaxi's geldt een tarief dat anderhalf maal zo hoog is het basistarief. De prijzen voor de Tarieftaxi gelden in de hele Rijnstreek plus Leiden. Leiderdorp en Zoe- termeer. Wie nog verder wil, krijgt voor het deel van de rit buiten het Tarieftaxi-gebied 25 procent korting op de normale ritprijs. De lage prijzen worden mo gelijk gemaakt doordat de ge meenten per deelnemer een subsidie van 40 gulden per jaar geven en de deelnemers aan de Tarieftaxi een vaste bijdrage van 5,70 gulden per kwartaal beta len. Daarnaast is het de bedoe ling dat zo veel mogelijk meer mensen tegelijk gebruik maken van één en dezelfde taxi. Met de invoering van de Ta rieftaxi komt er een eind aan de Alphense Seniorentaxi. Dit sys teem van taxibedrijf Overbeek. dat alleen een vast tarief van 3,75 gulden stelde voor ritten binnen Alphen, wordt opgeno men in de nieuwe opzet. Een ritje binnen Alphen wordt voor 65-plussers daardoor wel twee kwartjes duurder. tal functies neemt zelfs met drie toe tot 37. Alle medewerkers zijn ingelicht over zijn of haar functie op de nieuwe bank. Directeur van de nieuwe bank wordt P. het Lam, die nu direc teur is van de Rabobank Oude Wetering. De directeur van de vestiging in Leimuiden krijgt een functie elders in de Rabo- organisatie. Alle vestigingen in Oude We tering, Leimuiden en Woubrug- ge (die nu al onder Oude Wete ring viel) blijven gehandhaafd. Het gebouw in Leimuiden wordt de hoofdvestiging. Het is de bedoeling dat de fusie uiter lijk op 30 juni 1996 wordt afge rond. De nieuwe naam luidt: Coöperatieve Rabobank Braas- semermeer-Oost. tarieven zullen daarom pas op de plaats maken en zelfs ge deeltelijk worden verlaagd. Naast deze tariefsverhoging kunnen Stompwijkers ook een nieuwe belasting op energie te gemoet zien, de energieheffing. Deze belasting is bedoeld om energie te besparen, arbeid goedkoper te maken en milieu vervuilende activiteiten zwaar der te belasten. De gemiddelde gebruiker betaalt hierdoor vol gend jaar - bovenop de verho ging die het energiebedrijf doorvoert - 110 gulden extra. Ter compensatie zal het Rijk een belastingverlaging op inko men doorvoeren. Het ERL int de heffing, maar houdt er zelf niets aan over. Ze moet de op brengst naar de overheid door sluizen. De gemeenteraad spreekt zich 4 december over de tariefs verhoging uit. Eind december velt de algemene aandeelhou dersvergadering van de ERL hierover een eindoordeel. Av. 1 woubrugge eric de jager Een toevalige passant merkte zatermiddag dat rook opsteeg uit een 135 jaar oude plataan in de Woubrugse Kerkstraat. De voorbijganger alarmeerde de brandweer, die constateer de dat de bejaarde boom van binnen in brand stond. In het hart van de plataan smeulde een vuurtje, dat waarschijnlijk is aangestoken. Omdat het vuur zijn vernie tigende werk in het binnenste van de plataan deed, richtte water als blusmiddel weinig uit. De brandweer heeft de boom nu volgestort met zand. Dat moet het vuur van zuurstof afsluiten en op die manier langzaam doven. Vanmiddag haalt de brandweer het zand weg. Dan pas wordt bekend of de brand daadwerkelijk is ge blust. De gemeente laat de schade aan de boom bekijken door een boomchirurg. De deskundige beslist of hij de ge blakerde reus nog kan redden. De plataan is de oudste boom in de gemeente Jacobswoude. Brandweer en politie ver moeden dat de brand is aange stoken door vuurwerk, dat in een holte in de boom is ge stopt. Het vuurwerk startte een soort 'veenbrand' in het bin nenste van de boom. Van bui ten is geen vuur te zien, maar aan de binnenkant woedt een bijna onzichtbare brand. Als er een prijskaartje aan de monumentale plataan zou hangen, zou daar volgens bur gemeester W. van Beek een be drag van ongeveer 80.000 gul den op prijken. De politie buigt zich over de diverse aanwijzin gen en getuigenverklaringen. Ze heeft inmiddels een ver-, moeden in welke richting zij de dader van de brandstichting moet zoeken. hoogmade liesbeth buitink Bij het Cornelis Spronghplant- soen in Hoogmade wachtten buurtbewoners de Jacobswoud- se raadsleden gisteravond op. Het werkbezoek van de lokale politici leidde toevallig door hun straatje. De buurt greep dat aan om eindelijk iets te zeggen van het voetgangersbruggetje, dat speciaal zo is gebouwd dat schaatsers er onderdoor kun nen. Een man met een kinder wagen demonstreerde veront waardigd dat de brug misschien wel handig is voor schaatsers, maar bij een beetje neerslag al snel te glad en te steil voor kin derwagens of rolstoelen. De raadsleden knikten instem mend. Het werkbezoek aan Hoog made is de eerste van een reeks kernenbezoeken die B en W en de gemeenteraad willen afleg gen. Het bezoek moest de raadsleden de kans geven ver schillende plaatselijke proble men eens van dichtbij te bekij ken, kennis te maken met ver enigingen en vooral de band met de Hoogmadenaren te ver sterken. En dus begon het bezoek bij het sportpark van voetbalver eniging MMO, de MMO-hand- ballers en tennisvereniging Hoogmade aan de Parallelweg. De voorzitter van de voetbalver eniging C. Hoogeveen atten deerde de raadsleden daar op de moeilijke financiële positie van zijn club. „We doen al het onderhoud zelf en we betalen het ook zelf. Maar het wordt een steeds grotere last op onze schouders, want het is maar een klein dorp en de kosten worden elk jaar hoger." Tennisclub-voorzitter F. van der Salm greep de gelegenheid aan om te praten over de inves teringen die de vereniging voor de boeg heeft. „We denken de komende tien jaar wel 250.000 gulden te moeten uitgeven. We moeten een weg hier naartoe maken en de banen opknap pen." De route van het werkbezoek liep vervolgens langs de drem pel die vorig jaar is aangelegd op het Noordeinde. Daar keken de raadsleden even in stilte naar, om daarna naar de Does- brug te gaan. De groep jongeren die daar op stond op hun 'hang plek' werd niet aangesproken. De raadsleden keken even naar de brug en naar het plantsoen tje, dat volgens hen dringend aan een opknapbeurt toe is, Ook volkstuinen en de aanleg plaatsen in de Piestpolder, het nieuwbouwwijkje aan de Theo Bosmanlaan, het geplande trap veldje en de verzakkingen in ba- zoeterwoude/zoetermeer» eric de jager Een verzakt washok zorgt voor onenigheid tussen het water schap Meer en Woude en een Zoeterwoudenaar. De Zoeter- woudenaar eist een vergoeding voor geleden schade aan het washok naast zijn boerderij. Het waterschap ontkent echter alle verantwoordelijkheid. Om een oplossing te forceren is de eige naar nu naar de Raad van State gestapt De funderingen van het ge bouwtje lagen oorspronkelijk onder de waterlijn. Door diverse verlagingen van het waterpeil in de polder, kwamen die boven water te liggen. In de open lucht vergingen de funderingen snel ler. liet washok stond op instor ten en de eigenaar stelde het waterschap aansprakelijk voor de schade. Meer en Woude wees die aansprakelijkheid af. „Het ge bouwtje is inderdaad bescha digd. We hebben een onderzoek verricht, maar daarbij kwam naar voren dat de verlagingen van hel waterpeil uitsluitend hebben plaatsgehad tussen de oorlogsjaren en 1980. Daarna is er niets meer veranderd", zegt A. Zonneveld van Meer en Woude. „De eigenaar heeft boerderij en washok al in 1987 gekocht. Er zijn ook nooit klach ten geweest van de vorige eige naar. iezien de omvang van de schade vragen wij ons af of de aangetroffen schade wel tussen 1987 en nu is veroorzaakt. Daarom hebben wij besloten geen vergoeding toe te kennen. Eigenaar W. van der Geest vindt dat niet juist. „Volgens de reglementen kan een schade vergoeding worden verstrekt bij schade die gaat onstaan en is onstaan, zelfs door rechtmatig handelen." Van der Geest heeft het washok inmiddels moeten vervangen. Hij vindt dat het wa terschap wel degelijk aanspra kelijk is: „Het gebouw was bij aankoop in een betere staat dan toen ik de procedure startte." Donderdag dient de zaak bij de Raad van State. sisschool Ter Does werden aan een nadere inspectie onderwor pen. De Hoogmadenaren lieten zich op straat amper zien, maar kwamen wel naar De Stal. Ze vuurden in hoog tempo vragen af op burgemeester en wethou ders over de verkeerssituatie in het dorp. „IJ heeft een aardig rondje door hel dorp gelopen, heeft u daarbij naar beneden gekeken? Er moet hoognodig wat aan het trottoir gebeuren", vond een man. „Ik kan met mijn auto bijna niet uit mijn in rit rijden door de verzakkin gen", zei een ander. 1 let college zegde toe naar de problemen te kijken. De 'hangplek' die de gemeen te voor jongeren wil inrichten bij de rioolwaterzuivering, zorg de voor hevig verontwaardigde reacties. „IJ verplaatst het pro bleem van de Doesbrug naar onze straat", oordeelde een be woner van de Graaf Willem II laan. Burgemeester W. van Beek legde uit dat de hangplek be doeld is om de overlast uit het dorp te halen. „De plek die we hebben uitgezocht is wat verder weg gelegen van de bebouwing en de jeugd is bereid om zich tot die plek te beperken." Hij verzekerde wel dat de aanwij zing van een hangplek voorlo pig alleen een experiment is. Castellum werkt samen met Sosa ALPHEN AAN DEN RUN De Alphense school voor mid delbaar beroepsonderwijs Castellum/De 'l il heeft gisteren een samenwerkingsovereen komst getekend met de Sector Opleidingen Sociale Arbeid (SOSA) van de Hogeschool Haarlem. Door de samenwer king moet het cursusaanbod in Alphen worden verbreed en de overstap van MBO naar HBO worden vergemakkelijkt. Sosa verzorgt op een groot aantal plaatsen in het land sociaal agogische deeltijd-opleidingen op MBO- en 11B(niveau. De samenwerking heeft al leen betrekking op de sociaal agogische tak van Castellum/De Til. Afgestudeerden van deze richting vinden werk in de be jaardenz.org en de zorg voor verstandelijk gehandicapten. De Alphense MBO overweegt in de toekomst ook op andere gebieden samenwerkingsover eenkomsten te sluiten. denj" Zuivelcross in in Zoeterwoude zoeterwoude Voor de zesde keer kunnen wie- Het lerliefhebbers en hardlopers hun talenten tonen tijdens de zuivelfietscross en een zuivel- crossloop in Zoeterwoude. Zon dag 26 november is het zover. Zowel voor de fietsers als de hardlopers voert de route langs een aantal zuivelboerderijen door het polderlandschap. Ver schillende zuivelboerderijen IMj stellen als prijs produkten van de eigen boerderij beschikbaar. De polderloop is voor jong en oud. De jeugd tot twaalf jaar loopt een ronde van drie kilo meter, ouderen lopen twee rondjes door de polder. De start voor beide wedstrijden is om 10.30 uur bij veenweide- kaasproducent Van Leeuwen aan de Geerweg 5 in Zoeter woude. Inschrijven is mogelijk vanaf half tien. Het parcours wordt gezamenlijk verkend om tien uur. Het inschrijfgeld is 2,50 gulden. De jeugd loopt gra tis mee i-l- SINTERKLAAS - De intocht van sinterklaas in Rijpwetering en Oud Ade is, in tegenstelling tot wat zaterdag in de krant stond, niet georganiseerd door de plaatselijke middenstand. Zij sponsoren het feest. De organi satie was in handen van een groepje van vijf inwoners van de twee dörnen. roelofarendsveen TweeZOrgU- nits in het nieuw te bouwen zorgcentrum van Huize St. Jaco bus. Dat is de inzet van de inza melingsactie, die donderdag in Alkemade begint. Alle inwoners en bedrijven vinden dan een brief en een acceptgirokaart op hun deurmat. Daarin wordt gewezen op de noodzaak van de twee zor- gunits. Ze zijn nodig voor de tij delijke opvang van zorgbehoe vende, zelfstandig wonende ou deren. Huize Jacobus kan het niet betalen. Bovendien wordt de opvang niet gesubsidieerd. Van een tijdelijke opvang is onder meer sprake na ontslag uit een ziekenhuis of ter ontlasting van huisgenoten die op vakantie willen. Het motto van de inzame lingsactie luidt dan ook: een ca deau voor uzelf. De totale bouwkosten van het nieuwe zorgcentrum, dat plaats biedt aan 45 bewoners, worden geraamd op 7 miljoen gulden. Provincie, gemeente en zorgver zekeraar hebben aanzienlijke fi nanciële bijdragen toegezegd. Voor de twee ongesubsidieerde zorgunits is 225,000 gulden no- dig. De bliksemactie is een initia tief van de Stichting Vrienden van Huize St. Jacobus. Zowel het Jacobus-bestuurals burgemees ter en wethouders van Alkemade beveelt de actie aan. FOTO LOLK ZUYD£RDUIN rupwetering marieta kroft De provincie Zuid-Holland voelt er niets voor om een wandelrou te in de Veenderpolder in te stel len langs een baggerdepot. „Een tocht langs de stinkende bagger kunnen we onze wandelaars niet aandoen", zegt J. Zijlstra van de provincie. Het verbaast haar dat de ge meente Alkemade over de aan leg van een baggerdepot naast het beoogde wandelpad geen contact heeft opgenomen. „Wij hebben ons bereid getoond sub sidie te verlenen voor de kosten van de wandelroute, maar toen wisten we nog niet dat er plan nen waren voor een baggerde pot ernaast. Dat hebben we uit de krant moeten vernemen." Zijlstra zegt dat indien het depot er komt, ze overweegt om de route dan maar helemaal uit het provinciale wandelpadenplan te schrappen. B en W van Alkernade stellen de gemeenteraad volgende week maandag voor om land van me vrouw Van leeuwen aan te ko pen voor de officiële route. Als voorwaarde stelt de grondeige- naresse wel dat het officiële pad dat nu nog via het bedrijf van haar buurman veehouder M. Mooren loopt, aan de openbaar heid wordt onttrokken. Om de vrede in de polder te behouden. gaat het college hiermee ak koord. Mooren laat namelijk geen vreemden op zijn bedrijf toe onder meer omdat hij vreest dat wandelaars besmettelijke ziekten overbrengen op zijn vee. Als de gemeenteraad niet ak koord gaat. laat ook zij geen wandelaars meer toe op naar land. Een toevallige bijkomstigheid is dat het Waterschap De Oude Rijnstromen momenteel de aanleg van een 12 hectare groot baggerdepot naast het beoogde- wandelpad onderzoekt. Het gaat om een tijdelijk depot voor maximaal zeven jaar waar licht tot matig verontreinigde bagger moet worden gestort. Voor het Alkemadese college komt dat goed van pas. Nu kan het waterschap immers ook meebetalen. De totale kosten voor aankoop van het land voor de wandelroute en de sloot ko men neer op ongeveer 30.000 gulden. De gemeente Alkemade verwacht zelf maximaal de helft te hoeven te betalen. De overige kosten komen voor rekening van het waterschap en de pro vincie. Volgens waterschapssecreta ris d. de Blaelj wordt half de cember duidelijk of De Oude Rijnstromen vergunningen bij de gemeente en provincie voor het depot gaat aanvragen of niet. De Blaeij hoopt dat het doorgaat omdat het waterschap niet weet waar het anders met de bagger naar toe moet. Chef bestuurszaken bij de ge meente Alkemade J. Oerlemans vindt dat 'de wandelaars niet moeilijk moeten doen over het baggerdepot.' „Het gaat om na tuurlijke stank. Bovendien be treft het een tijdelijk depot. Wees blij met zo'n plek. Het is een algemeen belang." Dat de provincie hier niet van op de hoogte is gesteld door de ge meente Alkemade vindt Oerle mans logisch. „Wij weten offi cieel ook nog van niets." Tijdens de vergadering van de commissie bestuurszaken van enkele weken geleden loonde de Alkemadese politiek zich nog verdeeld over het collegevoor steL De FvdA en GroenLinks zijn tegen. Ze vrezen voor prece dentwerking. Bovendien menen ze dat slecht gedrag niet mag worden beloond. Ze doelen op de barricades die Mooren aan bracht op zijn hekken om wan delaars te weren en op het feit dat Mooren de weg blokkeerde toen politie en gemeente de- barricades vijf jaar geleden weg wilden halen. Uithaal naar college Alkemade rupwetering» BvdA-raadslid W. Groen haalt fel uit naar het gemeentebe stuurvan Alkemade. „In plaats van dat het college opkomt voor haar belangen: het open houden van openbare wegen, treedt ze op als bemiddelaar. Ze staat toe dat de regels op de wet worden overtreden." Hij doelt op het feit dat vee houder M. Mooren de wet overtreedt door hekken te bar ricaderen en zo vreemden van zijn land weert. „B en W willen dat gedrag belonen door het pad over zijn land aan de openbaarheid te onttrekken." De PvdA'er vindt dat alles in het werk moet worden gesteld om de wandelroute over het land van Mooren openbaar te houden. Burgemeester A. Meerburg zegt 'de opmerking vdn Groen voor zijn rekening te houden en er tijdens de raadsvergade ring op terug te komen'. De raadsvergadering is volgende week maandag.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15