Kamer steunt herindeling Politie draagt paars kabinet ten grave a»rSi= Herstellingsoord voor revalidatie na beroerte tevreden met nieuwe flnishplaats Haarlem Randstad Twee jaar geëist voor hulp bij ontsnapping Corsobestuur niet Inbrekers wachten opening niet af ieidenNog voor het officieel wordt geopend, is een bedrijf aan de Flevoweg in loeiden naar nu blijkt het afgelopen weekeinde reeds het doelwit geweest van inbrekers. De daders kwamen binnen door een rolluik te verbreken. Het bedrijf mist een nog nader te inventariseren hoeveelheid kranen, speciaal gereed schap, en twee verwarmingsketels. Ook een kluis met een onbe kende hoeveelheid geld en waardepapieren werd meegenomen. Werkstraf voor frauderende directeur haarlem De rechtbank in Haarlem heeft gisteren een 44-jarige vrouw uit IJmuiden wegens fraude veroordeeld tot 200 uur dienstverlening en zes maanden voorwaardelijke celstraf. Bewe zen wordt geacht dat de vrouw als directeur van een administra tiekantoor in Beverwijk klanten voor ruim een miljoen gulden heeft opgelicht. Zij heeft toegegeven dat zij sinds 1992 grote be dragen van klanten, die bestemd waren voor de fiscus, heeft ge bruikt om schulden te dekken en voor investeringen in haar be drijf. Bovendien ging een aanzienlijk bedrag op aan privézaken. De directeur besteedde 40.000 gulden aan haar bruiloft en 250.000 gulden aan het opknappen van een woning. hillegom/bollenstreek petra duivenvoorde Haarlem, de stad die de rol van corso-finishplaats dit jaar over nam van Noordwijk, moet meer doen het evenement aantrekke lijker te maken voor het publiek. Br moeten volgend voorjaar meer bezoekers komen dan de 150.000 die afgelopen april naar de praalwagens kwamen kijken. Dat zei voorzitter J. Pennings van het bloemencorso van de Bollenstreek gisteravond in I IiI- (egom, na de bekendmaking van het thema voor het corso 1996. Haarlem fungeerde afgelopen voorjaar voor het eerst als aan komstplaats voor het bloemen corso van de Bollenstreek. De lem de plaats waar 's ochtends werd gestart, waarna 's avonds werd gefinisht in Noordwijk. Daar kwamen de zaterdag avond en de zondag altijd nog honderdduizenden mensen kij ken naar de praalwagens op de boulevard. In Haarlem kwamen dit jaar, ondanks fantastische weersomstandigheden, slechts 150.000 mensen langs, terwijl was gerekend op 300.000 be zoekers. Haarlem werd dit jaar aan komstplaats nadat diep in de buidel was getast. Het corsobe stuur ontvangt jaarlijks 80.000 gulden van I laarlem, dat in ruil daarvoor vijf jaar als aankomst plaats mag fungeren. De deal met Haarlem was tegen het zere been van Noordwijk, dat zich overvallen voelde door het cors obestuur. Noordwijk lonkt ech ter alweer naar de status van aankomstplaats. Bij tegenval lende resultaten in Haarlem zou de badplaats over vier jaar de onderhandelingen met hel cor sobestuur in haar voordeel kun nen beslissen. Volgens Pennings is het voor Haarlem echter goed mogelijk om de komende jaren meer be zoekers te trekken. De voorzitter vindt dat er in Haarlem meer evenementen moeten komen rondom het corso. ,,Zo'n eerste jaar als startplaats is altijd wat onwennig. Als Haarlem over vier jaar nog niet genoeg bezoe kers trekt, is het vroeg genoeg om weer met Noordwijk te pra ten." Ook R. Spies van de gemeente Haarlem vindt het te vroeg om van een mislukt eerste jaar te spreken. Om meer bezoekers te trekken worden volgend jaar in het weekeinde van 20 april een bloemenmarkt en andere mani festaties georganiseerd. Ook zullen de winkels in de binnen stad open zijn. Spies verwacht niet dat na 2000 de route op nieuw wordt omgedraaid. ,,Dat lijkt me sterk, zeker met de Flo- riade in de Haarlemmermeer in 2002 in het vooruitzicht." Sport thema bloemencorso hillegom Het thema van het bloemen corso voor de Bollenstreek in 1996 is sport. Ontwerper Cees van Driel wil met dit onderwerp aansluiting vin den bij de Olympische Spe len die komende zomer in Atlanta worden gehouden. De praalwagens vertrekken op 20 april om half tien van het Vuurtorenplein in Noordwijk. DINSDAG 21 NOVEMBER 1995 Centrumgemeenten, zoals Leiden, worden groter Maatregelen 'gevaarlijke' sneltram Regelmatige controles, een verlaging van de maximum snelheid, het aanpassen van verkeerslichten en rijbanen en het plaatsen van hek werken tussen de verkeers weg en de rails. Dat alles en nog veel meer moet ertoe lei den dat de sneltram Amster dam-Amstelveen onderweg minder fatale brokken maakt. Het bestuur van het zuidelijk stadsdeel Buitenvel- dert presenteerde gistermid dag het plan van aanpak dat een eind moet maken aan het toenemend aantal onge- t vallen op de rails. De maatregelen kosten volgens deelraadsvoorzitter J. Pluim minstens tien miljoen gulden. De Amsterdamse wethouders G. ter Horst en E. Bakker zouden al hun 'wel willende medewerking' heb ben toegezegd bij het beta len. De voornaamste oorzaken van de ongelukken zijn het niet verlenen van voorrang aan de sneltram, het negeren van rode verkeerslichten door alle verkeersdeelne mers, inclusief trambestuur ders, en te hoge snelheden. Maatregelen om de Am- c stelveenlijn te beveiligen za- a ten al langer in de pen, maar de uitvoering kwam in een stroomversnelling nadat op i 25 oktober de 15-jarige scho- jr liere Dorien van de Brom om j s het leven kwam. Zij was dit I jaar de vierde dode door een 2 ongeval waarbij de sneltram betrokken was. I Wedstrijd voor startende ondernemers Officier van justitie mr. P. Aben heeft gisteren voor de recht bank in Amsterdam tegen een 29-jarige man een gevangenis straf van twee jaar geëist. Op 26 september hielp hij zijn een jaar oudere broer bij diens ontsnap ping uit het Amsterdamse huis van bewaring aan de Amster damse I Iavenstraat. De broer zat daar een gevan genisstraf uit van zes jaar als een van de hoofddaders van de kluisjesroof bij de VSB-bank in juni vorig jaar. De buit bedroeg minstens 8,7 miljoen aan con tanten en sieraden. Slechts een klein deel van de buit is terug gevonden. Toen de 29-jarige zijn broer in de gevangenis opzocht zette deze hem onder druk om zijn plaats in te nemen. Hij dreigde zelfmoord te plegen als hij niet werd geholpen. De keus tussen zelfmoord en het optreden als plaatsvervanger was niet moei lijk, zo verklaarde de verdachte voor de rechtbank. Zijn broer had in de gevangenis van Hoorn al eens een poging tot zelfmoord gedaan. De officier had zo zijn twijfels over de verklaring. „Zoiets is ge makkelijk gezegd, maar het is niet te controleren." Hij voerde aan dat de 30-jarige zijn snor had afgeschoren en dat de kle ding van de mannen gelijkenis vertoonde. Ook was er nog een medegevangene vlakhij de wachtkamer achtergebleven om de plaatsvervanger de weg te wijzen naar diens cel. Volgens verdediger mr. A. Moszkowicz had hij zijn cliënt diverse malen bezocht in de ge vangenis, maar hij had gezien dat de man evenals zijn broer geen snor droeg. Dat de kleding van de broers op elkaar leek noemde hij een toevalligheid. Hij zei dat de verdachte in een situatie van overmacht verkeer de. Hij vroeg de rechtbank om een straf die gelijk is aan het voorarrest. Uitspraak 4 december. groot succes haarlem gpd vooralsnog tot gemeentelijke herindeling als mogelijk alter natief voor stadsprovincies en de eventuele uitbreiding van twintig centrumgemeenten, waaronder Leiden en I laarlem. Gemeentelijke herindeling in en rond de zeven grote steden kan pas aan de orde komen wanneer de plannen voor de vorming van stadsprovincies echt niet haalbaar blijken. Die kanttekingen maakte de Twee de Kamer wel bij de instem ming rond de vorming van maximaal zeven stadsprovin- De Kamer wil niet dat het ka binet te gauw het idee van stadsprovincies inruilt voor grootschalige herindeling van gemeenten. Dat instrument mag alleen achter de hand wor den gehouden voor hel geval het echt niet lukt met de pro vincievorming. Kabinet en kamer bleken gis teren opvallend eensgezind over de bestuurlijke vernieu wing in ons land. Zo geldt als uitgangspunt dat er niet meer dan drie bestuurslagen mogen zijn, die alle drie democratisch gecontroleerd worden: gemeen te, provincie en rijk. Alle tussen lagen die zijn ontstaan moeten worden opgeruimd. Intussen moet de zogenaam de Kaderwet voor de stadspro vincies in spe gewoon worden uitgevoerd, vinden kamer en kabinet. Die wet beschrijft het traject waarlangs Rotterdam, Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Arnhem/Nijmegen, Eindhoven- /Helmond en Twente op ter mijn stadsprovincie kunnen worden. De enige wijziging die het ka binet in zijn beleid heeft aange bracht, is dat het moment waar op de beslissing valt, naar voren wordt gehaald. Over Rotterdam is de besluitvorming bijna rond. De Kamer heeft het laatste woord, waarna de stadsprovin cie Rotterdam op 1 januari 1997 een feit kan zijn. Voor Haag landen is het voorontwerp van wet in voorbereiding. De regio Amsterdam krijgt van het kabi net nog een half jaar de kans om de interne verdeeldheid te overwinnen. In de tweede helft van volgend jaar moet vervol gens ook voor de overige grote steden duidelijkheid worden ge schapen. De Kamer stemde in meerderheid hiermee in. dienstverlening van de partici- a BB® aa patiemaatschappij. De wed- maar zal door het succes waar- Een rouwstoet, voorafgegaan door paar den en een kar met paarse lijkkist, trok gisteren door de Amsterdamse binnen stad. Zo'n 1500 politiemensen van de re gio Amsterdam-Amstelland voerden daarmee actie voor een betere CAO. Op het Waterlooplein werd een minuut stil te gehouden „ten afscheid van paars", aldus S. Ruitenberg van de politiebond ACP. Volgens hem komt het paarse kabi net zijn beloften niet na, waar het gaat om de toezegging van meer politiemen sen en fatsoenlijke arbeidsvoorwaarden. Hoofdcommissaris Nordholt en de commissarissen Weiten en Van Riessen bevonden zich ook onder de demon stranten. Het trio speelde een belangrij ke rol in de IRT-affaire. Het Amsterdam- Takt zich zorgen over de beeldvorming die door de parlemen taire enquête over de politie is ontstaan. „Er is een beeld ontstaan dat de Neder landse politie corrupt is. terwijl 99 pro cent van de politiemensen nooit iets met dit soort zaken te maken heeft", aldus een verontruste actievoerder. De demonstratie in Amsterdam was het slot van een week politie-acties in de hoofdstad. Van negen tot vijf uur werd maandag op alle districtsbureaus een korpsbrede werkonderbreking gehou den. Daar werd nog slechts gewerkt met een minimale bezetting. Alleen voor ca lamiteiten werd nog uitgerukt. Als minister Dijkstal niet met betere voorstellen komt, gaan de bonden over tot hardere acties, waar het publiek meer last van zal hebben, dreigde de Amsterdamse politievereniging (APV]. Zoals eerder gemeld zitten de bonden en de minister van binnenlandse zaken vandaag opnieuw om de tafel zitten, na dat de bonden zondagavond het overleg hadden afgebroken. Kern van het con flict is de onregelmatigheidstoeslag. De politiemensen zien die als 'loon', maar de minister wil 40 procent daarvan vari abel maken. Dijkstal wil, als het overleg dinsdag opnieuw verzandt, een beroep doen op een arbitragecommissie, de commissie-Albeda. De bonden hebben al te kennen gegeven daar weinig van te verwachten. Ze denken dat Albeda de minister toch gelijk zal geven. Het advies van de commissie is overigens niet bin dend. Niet alleen in Amsterdam, ook elders in het land kwam het tot korte stakin gen. De politie Groningen besloot maandag na een korte werkonderbre king dinsdag om 13.00 uur in een de monstratieve optocht naar de Grote Markt trekken. Driehonderd politiemensen uit Twen te legden het werk voor anderhalf uur neer en demonstreerden hij het stadhuis in Enschede. Ook de Friese politie be sloot deze week met acties te beginnen. Woensdag houden de Friese actievoer ders een „soepactie" waarbij agenten automobilisten aanhouden om hen soep en folders aan te bieden. Donderdag ko men hun collega's uit Drenthe. Gronin gen en Friesland bijeen in „de Lawei" in Drachten voor een grote manifestatie. De politie regio Brabant-Zuidoost be sloot om dinsdag (18.00) in optocht naar hel PSV-stadion in Eindhoven, te trek ken, waar een half uur later de UEFA- Cupwedstrijd PSV-Werder Bremen be gint. schijnlijk volgend jaar worden herhaald. De finalisten waren de winnaars van zes voorron des, waarvoor zich achttien kandidaten hadden gekwalifi ceerd. Bijna tweehonderden starters schreven zich vo< wedstrijd in. NBM-AMSTELLAND Haagse bouwconcern NBM- Amstelland gaat op termijn op zoek naar verdere uitbreidin gen. Dat zal zowel in eigen land gebeuren als over de grens. Maar voor die tijd moet eerst de jongste aankoop, Cementbouw, 'een hechte groep' gaan vo samen met de handels- er leveringsactiviteiten van NBM- Amstelland. De Tweede Kamer is het eens met het kabinetsvoorne men om buiten de genoemde zeven stedelijke gebieden gemeentelijke herindeling te gebruiken als middel om centrumgemeenten te versterken. Nog deze week praten twintig gemeenten met staatssecretaris Tonny van de Vondervoort (binnenlandse zaken) over mogelijke schaalvergroting. Daardoor kunnen centrumgemeenten meer ruimte krijgen voor woningbouw en bedrijfsterrei nen. De rouwstoet van de politie trekt door Amsterdam. Anita Reerink (27 jaar) uit' Utrecht is gisteren in het Haar lemse Teylersmuseum de eerste winnares geworden van een wedstrijd voor startende onder-, nemers, een initiatief van on-j dermeer de Participatie Maat schappij van de Kamer van! Koophandel. Met haar restaura tie- en verkoopbedrijf van Frans antiek bleef ze vijf andere fina- i listen voor. De wedstrijd was zo'n succes] dat volgend jaar ook in andere1 regio's van het land een soort-1 gelijke competitie wordt geor ganiseerd. Voor Den Haag, Lei-; den en Alkmaar bestaan al con crete plannen. De deelnemers worden beoordeeld op orginali- teit, haalbaarheid van hun ideej marktanalyse en produktpre- sentatie. In de jury zitten verte genwoordigers uit de bankwe-| reld, de accountancy, de media,! de overheid en het bedrijfsle- kreeg voor haar verkiezing ondermeer tiendui zend gulden startkapitaal de ABN AMRO en voor 25 mille1 beïnvloeden", aldus het D66- Kamerlid Scheltema. Volgens Van de Vondervoort bestaan er „misverstanden" over de lijn die het kabinet ten aanzien van gemeentelijke her indeling volgt. Het is geen doel op zich en het is ook zeker niet de bedoeling „om heel Neder land op de schop te nemen". De initiatieven van het kabinet beperken zich volgens haar De Kamer vindt dat gemeente lij^ herindeling ook in andere dan stedelijke gebieden door samenvoeging van kleine ge meenten geen doel op zichzelf mag zijn. „Niet te verdedigen landje-pik veroorzaakt tegen stand en onbegrip en zal de na herindelingen toch al moeilijke politieke participatie nadelig Hotel Zeeluighe in Kijkduin biedt plaats aan honderd bedden den haag gpd De stichting CVA Nederland heeft plannen om van hotel Zeehaghe in Kijkduin een her stellingsoord te maken voor mensen die een beroerte (CVA) hebben gehad. In dit centrum moeten honderd bedden ko- therapiëen. Volgens ir. A. van 't Noorden- de van Andersen Consulting, dat de plannen heeft voorbe reid, is er inmiddels een erken- ningsaanvraag bij het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport ingediend. Het is de be doeling dat de stichting het ho tel koopt zodra minister Borst haar goedkeuring heeft ver leend. Dit zou medio volgend jaar kunnen zijn. Er is voor deze locatie gekozen omdat er behal ve rust. ook levendigheid is. Zeehaghe staat reeds geruime tijd leeg. Eigenaar de MAB- groep is al vanaf 1993 bezig om een koper voor het onrendabele hotel te vinden. Volgens CVA Nederland wor den jaarlijks 26.000 patiënten in het ziekenhuis opgenomen die een herseninfarct of een her senbloeding hebben gehad. Na hartaandoeningen is CVA (cere- bro vasculair accident) de be langrijkste doodsoorzaak in Ne derland. Van hel aantal opna mes overlijdt éénderde. Eenzelf de aantal heeft blijvende nadeli ge gevolgen, zoals ernstige spraak- en geheugenstoornis sen, depressiviteit en invalidi teit. Jaarlijks wordt 1.75 miljard gulden aan eva-patiënten uitge geven. De stichting denkt hier 300 miljoen gulden op te kunnen bezuinigen. Voorwaarde is wel dat er een goede doorstroming van ziekenhuis naar revalidatie- oord is. Van 't Noordende: „Mensen die een beroerte heb ben gehad liggen nu veel te lang in het ziekenhuis zonder dat er voldoende aandacht aan hen wordt beteed. Soms is dit wel vier weken. Dan verblijven som migen ook nog eens geruime tijd in een verpleeghuis. Wat wij willen is dat de patiënten na op name acht dagen intensief door het ziekenhuis worden behan deld. Vervolgens komen ze in het herstellingsoord terecht waar ze een actieve revalidatie krijgen en, afhankelijk van hun gezondheidstoestand, worden voorbereid op de terugkeer naar huis". CVA Nederland zegt dat uit onderzoek is gebleken dat een dergelijke intensieve behande ling de sterfte met dertig tot vijf tig procent kan reduceren. Van de patiënten die anders na een ziekenhuisopname naar een verpleeghuis zouden gaan, kan vijfentwintig procent thuis ver der leven. Maar dan moet de verzorging thuis ook wel zijn geregeld. Veel CVA-patiëntent kunnen, afhan kelijk van het deel in de .herse nen waar het infarct of de bloe ding heeft plaatsgehad en de zwaarte, allerlei verschijnselen vertonen waarmee partners, vrienden en familie moeilijk uit de voeten kunnen: Van 't Noor dende meent dat juist in de na zorg nog wel het een en ander kan verbeteren. Vandaar dat het de bedoeling is dat tijdens het verblijf de patiënt en de familie voortdurend worden begeleid. Deze begeleiding bereidt niet alleen de thuiskomst voor, maar is ook de vraagbaak voor pa tiënten en familie. Wereldhave verkoopt aandeel in winkelcentrum Amstelveen Het winkelcentrum De Bin nenhof in Amstelveen heeft een nieuwe eigenaar. Wereld- have, dat voor de helft in het centrum deelnam en een aan tal particulieren hebben het voor 140 miljoen gulden ver kocht aan projectontwikke lingsmaatschappij MAB in Den Haag. Wereldhave en MAB hebben dit vandaag sa men bekendgemaakt. De beslissing van de eigena ren De Binnenhof te verkopen houdt nauw verband mei komende uitbreiding van het stadshart van Amstelveen door de projectontwikkelingsc< binatie MAB/Bouwfonds/Bal- last Nedam Groep en de ge meente Amstelveen. MAB is van plan het winkel centrum in te brengen in de Ontwikkelingsmaatschappij Stadshart Amstelveen. Hierin hebben MAB/Bouwfonds en de gemeente Amstelveen elk een belang van 47,5 procent. De resterende 5 procent is van Ballast Nedam.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14