Leiden Meer stads verwarming in Leiden J Leiden-Noord vraagt gemeente af te zien van verhogen OZB 'Sinterklaas houdt onze harten warm Als het leuk wordt, kan ik moeilijk nee zeggen Doorlopend Krediet met Rentegarantie* r Stadsbank Leiden Vreewijk ergert zich groen en geel aan rotzooi bij woonboot MAANDAG 20 NOVEMBER 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -5356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 0?1 -5356429 Inbrekers halen huis leeg leiden Inbrekers hebben zaterdagavond flink huisgehouden in een woning aan de Duinhof. De bewoners missen ondermeer een stereo-installatie, twee videorecorders, CD's, een scooter, sieraden en een bedrag van zeshonderd gulden. Uit een woning aan de Granaathof verdwenen zaterdag een paspoort en een be drag van 1500 gulden. Vermoedelijk met een koevoet is de deur opengebroken. Attachékoffer gestolen leiden» Een Argentijnse toerist is zaterdagmiddag beroofd van zijn attachékoffer in een hotel aan de Haagse Schouwweg. De man had zijn koffer bij het uitchecken even naast zich op de grond gezet. In de koffer zaten een notebook, een portemonnee en een visacard. Boot gaat in vlammen op leiden Een ijzeren kajuitboot is zondagmorgen aan de Haar lemmerweg uitgebrand. Aan de brand zou een ontploffing zijn voorafgegaan. De brandweer heeft het vuur geblust. Het schade bedrag is onbekend. Dronken automobilist over de kop leiden» Een 30-jarige man uit Pernis is gisteravond op de Willem van der Madeweg met zijn auto tegen een paal gereden en over de kop geslagen. De man kon zonder noemenswaardig letsel door een andere automobilist uit zijn wrak worden bevrijd. Het slachtoffer bleek onder invloed van sterke drank. De politie heeft zijn rijbewijs ingenomen en proces-verbaal opgemaakt. Autodief overmeesterd leiden Een 29-jarige Leidenaar is gisteren door een groep stu denten overmeesterd nadat hij aan het Utrechtse Veer een auto had gestolen. Eén van de studenten trof de dief aan achter het stuur van zijn auto. Toen hij de man daarop aansprak, nam deze de benen. Samen met enkele huisgenoten zette de eigenaar van de auto de achtervolging in. De dief kon even later worden over meesterd en worden overgedragen aan de politie. ANNO 1895 Woensdag 20 November In den nacht van 13 op 14 November jl. zijn te Haarlemmermeer ten nadeele van den landbouwer Jacob Biemond, wonende bij de Hillegommerbrug, ontvreemdt bedlakens, 7 kussensloopen; 1 rood baaien manshemd; 1 vrouwenhemd van Jaegerbaai, ge merkt J.G.; 5 bonte schorten; 1 vrouwenonderbroek van geel ke per; 2 mansonderbroeken; 2 boezeroenen; 1 katoenen jakje; 3 paar vrouwenkousen; 1 paar mannenkousen; 1 paar jongens kousen. Naar de daders wordt onderzoek gedaan. ANNO 1970 vrijdag 20 november Op initiatief van stadsbeiaardier Leen 't Hart is het speelwerk in de stadhuistoren op de Sinterklaastoer. Het carillon markeert nu elk kwartier de tijd met een kort Sinterklaasmotief. De dag na Sints verjaardag komen er adventsmotiefjes voor in de plaats en van 23 tot en met 31 december kerstliedjes. Voor de restauratie ging alles mechanisch via een trommel met pennen die het speelwerk bedienden, nu gaat het middels een elektronisch af te tasten ponsband. Leen 't Hart heeft de stemmingsbandjes ver vaardigd. leiden hans koenekoop Hoewel de EWR de afgelopen jaren nog verliezen heeft gele den op de stadsverwarming, ge looft algemeen directeur J. Feitsma in dit systeem. „Het verkopen van warmte is interes sant, ik ben er erg enthousiast over." Namen van wijken of wo ningcomplexen wil Feitsma in dit stadium nog niet geven. Hij vreest dat daardoor het overleg met betrokkenen wordt be moeilijkt. „Maar ik kan wel zeg gen dat deze uitbreiding van het netwerk vooral belangwekkend is omdat ze een doorbraak kan betekenen naar een hele grote nieuwbouwwijk", zegt Feitsma. Volgens EWR-voorlichter J. van der Erf gaat het om een ver meerdering van het aantal aan sluitingen met een kwart. Mo menteel zijn 4500 huishoudens en 99 bedrijven aangesloten op de stadsverwarming. De warmte voor de stadver- wamiing wordt opgewekt in de krachtcentrale aan de Langeg- racht. Daar wordt elektriciteit opgewekt en de warmte die daarbij vrijkomt, wordt in dikke .buizen over de stad verspreid. Afleverstations zorgen voor de verdeling over de huizen. De bekendste wijk met stadsver warming is de Slaaghwijk. De lasten voor de bewoners van Leiden-Noord rijzen de pan uit. Een huurverhoging van meer dan 3,8 procent staat op stapel, de PTT voert straks BTW-tarie- ven in en de lozingsheffing gaat omhoog. Een drastische verho ging van de onroerende zaakbe lasting (OZB) kunnen zij er on mogelijk bij hebben. De Stichting Wijkkomitee Plan Noord en de stichting Wijkkomitee De Kooi doen daarom een klemmend beroep op de gemeente Leiden af te zien van een verhoging van de OZB-tarieven. Een nieuwe taxa tie heeft uitgewezen dat-vooral de goedkopere Leidse huizen bijna zeventig procent in waar de stijgen. Ook al heeft wethou der Walenkamp van financiën beloofd dat in 1996 de verho ging nog niet wordt doorge voerd, in 1997 valt er vermoede lijk niet aan te ontkomen. De comités, die zich opwer pen als vertegenwoordigers van de bewoners van de circa 6000 woningen in Leiden-Noord, wij zen het gemeentebestuur erop dat in dit deel van Leiden niet de rijkste mensen wonen en veelal de goekopere huizen staan. „De menzen zijn vaak tot koop overgegaan daar dit voor hen vaak de enige en goed- Rob II nieuwe prins carnaval der Hutspotten Krakers A f\ De gemeente Lei- I U den kan niets doen tegen de krakers die al twee jaar in de Annakliniek wonen. Sinterklaas A a Rijpweteringtoon- I I de zaterdag matige belangstelling voor Sinter klaas. Veel stoelen bleven leeg in het dorpshuis. De Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) breidt de komende jaren de stadsverwarming flink uit in Leiden en mogelijk Leiderdorp. Er ligt een plan klaar om vier grote locaties, richting Leiderdorp, aaft te sluiten op het buizenstelsel. „Door stroom en warmte te gelijk te produceren, verlenen we vooral het milieu een dienst. Van de warmte die normaal vrijkomt bij het opwekken van elektriciteit, wordt zeventig pro cent opgevangen", legt Van der Erf uit. Het zal overigens onmogelijk zijn heel Leiden op stadsver warming aan te sluiten. „Dat is qua infrastructuur onmogelijk. Hoe zouden we ooit die dikke verwarmingsbuizen in de bin nenstad met zijn grachten moe ten aanleggen. De mogelijkhe den liggen vooral in de wijken aan de rand. Bovendien is de capaciteit van de installatie aan de Langegracht niet toereikend voor heel Leiden. Met moderni seringen is de limiet nog wel op te rekken", zegt Feitsma. Uitbreiding van het net is ook financieel noodzakelijk voor de EWR omdat het energiebedrijf nog lang niet de dure investe ringen voor de stadverwarming (installatie, buizenstelsel en ver deelstations) eruit heeft. „Wij hebben destijds onze nek uitge stoken met de aanleg van dit milieuvriendelijke systeem. In het begin heb je dan aanloop verliezen, maar als het ons lukt het net verder uit te breiden, verdienen we vanzelf de kosten terug." Bij Sinterklaas op schoot. De andere kinderen kijken vol ontzag toe. F O TO HOL VAS T/MARK LA\11 RS leiden marina van den berg PRIJS - De Leidse onderzoekster Inge Bramsen heeft een interna tionale prijs gekregen voor haar proefschrift over de psychische ge volgen van ingrijpende oorlogservaringen. De prijs, de Chaim Da- nieli Young Professional Award, is nog niet eerder aan een Europe se onderzoekster toegekend. Bramsen (31) studeerde psychologie aan de Leidse universiteit en promoveerde op een onderzoek naar de wijze waarop oorlogs slachtoffers hun ervaringen verwerken. Uit haar proefschrift blijkt dat veel mensen ondanks hun schokkende ervaringen in staat wa ren een bevredigend bestaan op te bouwen. „Opperpiet heeft geen roe meegenomen, want er zijn alleen maar lieve kinderen in Leiden!" De boodschap van de winkeliers vereniging schalt over het Stadhuisplein. Er zijn op dit moment ongetwijfeld ouders die even doen alsof ze niets horen. Het is zater dagmiddag, Sinterklaas is zojuist ontvangen door burgemeester Goekoop. Het plein staat vol met van die nooit ondeugende schatjes: het blonde moppie dat je niks kan weigeren, huilende Ilona zonder oma, het verlegen meisje met rastahaar, het Leidse schoffie van 13, de ondeugende tweeling en Zacharia van vijf die een 'twurt' wil van de sint. Twee uur eerder, om twaalf uur precies, legt de boot van sint aan bij de Zijlpoort. Honderden ouders en kinderen staan er te wachten, velen zijn al volledig verkleumd. Een kille wind en regenbuitjes doen de rest. Als de goedheiligman de kinderen bij de dranghekken handjes gaat geven, begint het te miezeren, vijf minuten later plenst het. Als sint zijn schimmel bestijgt, vegen zorg zame Pieten het zadel droog. En hup, weg is de kindervriend. Juichend wordt hij begroet door de kin deren langs de weg. Na een lange tocht door de Haarlemmerstraat en de Breestraat arriveert hij om twee uur op het Stadhuis plein. Het plein is afgeladen. Burgemeester Goekoop zingt mee met de kinderen om sint welkom te heten op het bordes van het Stadhuis. „Tussen de buien door maakt u ons hart warm", zegt hij tegen Sinterklaas. Op de brede balustrade van het bordes zit Zacheria. Zijn grote broer houdt hem be schermend vast. Met grote ogen kijken ze naar de klimpieten die levensgevaarlijke toeren uithalen op de toren van het stad huis. Een Piet gaat rustig op een randje lig gen, een arm lui onder zijn hoofd. Als hij in slaap valt, ligt-ie zo beneden. „Niet doen Piet!" gillen de kinderen op het plein. Twurt Een andere Piet glijdt onderstehoven langs een touw naar beneden. Zacheria wordt door zijn broer steviger vastgeklemd. I lij wil een 'twurt' van sint fluistert hij. Zijn zusje vertaalt: „Zo'n vechtschildpad, je weet wel, zo'n groene." Sinterklaas is inmiddels naar binnen en het begint weer te miezeren. De menigte wacht ongeduldig, sommige moeders staan hier al vanaf één uur. Maar sint drinkt een kop koffie om op te warmen na de lange tocht te paard. Tientallen kinderen hangen over de dranghekken. De organisatie heeft een soort wachtslurf gemaakt, maar als sint eindelijk verschijnt, trekt niemand zich er iets van aan. Ouders tillen hun kleinere kin deren over het hek. de ouderen klimmen er zelf over. Even dreigt de chaos. De organi satie roept de ouders op alleen de allerjong sten zelf te begeleiden naar sint, want an ders komt niemand aan de beurt. Vele ou ders zijn bang hun kinderen kwijt te raken in het gedrang. En dat gebeurt ook, al wor den ze binnen een minuut weer leruggr vonden. „Ilona zoekt haar oma!" klinki al gauw door de luidsprekers, gevolgd door Denise, Sofie, en noem maar op. Ondertussen stromen er tientallen kinde ren langs sint, die niet meer doet dan een handje geven. Een jochie met een grote pet wil nog iets zeggen, maar moet doorlopen. Elk kind krijgt een zakje snoep van l'iet. Mooi opgerolde tekeningen met een lintje verdwijnen in een grote doos. Een vrouw met een hoofddoekje op en een kinderwa gen staat langs de kant te kijken. Ze loopt schichtig weg. Haar man vertelt in gebro ken engels dat ze uit Afghanistan zijn ge vlucht en sedert een maand in het asielzoe kerscentrum zitten. Ilij heeft geen idee waarvoor dit feest is. Zijn zoontje glipt on der de arm van zijn moeder door. „Zinier klaass!" roep hij stralend. Zijn vader gebaart verbouwereerd naar de feesttent. „Gebeurt dit iedere zaterdag in Nederland?" koopste wijze was een woning te verkrijgen." Deze eigenaren worden door de hogere OZB het hardst ge troffen, aldus de comités in een brief aan Walenkamp. „Zij im mers betalen zowel als eigenaar en als bewoner, waarbij wo ningbouwcorporaties hun deel nog eens kunnen doorbereke nen in de huren, zodat ook huurders dubbel 'gepakt' wor den." Inbraak door kattenluikje Een sleutel in de deur van een woning aan de Gustav Mahlerlaan en een katten luikje waren voor een inbre ker voldoende om binnen te komen en een televisie en een stereo-installatie te ste len. De dader drukte de sleu tel, die aan de binnenzijde in de achterdeur zat, uit het slot. De gevallen sleutel viste hij vervolgens via het katten luikje op. ev.''Mi pireert beurze V geen renteverhoging tot 1 september 1996 - u profiteert van iedere renteverlaging Bel 071 - 516 77 77 Breestraat 24, Leiden, Tel. 071 - 516 77 77 •Voor Doorlopende Kredieten vanaf f 5 OOO. afgedoten vóór I januari 1996 Bijna een jaar long kan de rente van uw Doorlopend Krediet alleen maar zakken. Dat garanderen wij u. Tot 1 september 1996 om precies te zijn. De kosten van een eventuele rentestijging betaalt de Stadsbank Leiden, niet u. Reageer dus snel, dan profiteert u het langst. Jazeker, bij de Stadsbank leiden marieta kroft „Waarom ze mij hebben ge vraagd? Ik denk omdat ik zo gek was om het te doen", lacht cfe 34-jarige Rob van Gemer. De zaterdagavond benoemde prins carnaval der Hutspotten gaat het komend jaar onder de naam Prins Rob II door het leven. „De optredens het hele jaar door vergen immers toch wel veel tijd", legt hij zijn aanvankelijke bezwaar uit. „Ik kan echter moeilijk nee zeggen. Zeker als het leuk lijkt te worden." De 23e prins van de Leidse Hutspotten is bekend met het carnaval. „Ik kom uit het zui den. Daar heb ik het jaren ge vierd." Het carnaval daar is ech ter niet te vergelijken met hier, benadrukt hij. Iedere streek heeft zijn eigen manier van feestvieren. Wordt het carnaval in het zuiden vooral toegespitst op de drie dagen in februari, hier boven de grote rivieren is het het hele jaar door feest. Zo moet prins Rob II behalve tij dens de carnavalsdagen, onder andere ook in functie zijn tij dens de peurbakkentocht, de nieuwjaarsreceptie, de Leidato. „Uit de ogen van de prins beke ken, is het hier leuker", ver- Een teleurstellende medede ling heeft hij wel voor de leidse carnavalsvierders. De prins zit zonder prinses. „Het spijt mij dat onze vereniging de vrouwe lijke charme moet missen, maar wie weet hoe de situatie is na het carnaval", aldus de vrijgezel prins Rob II. Scheidende prins schenkt televisie Prins Rob II presenteert zich in het Antonius zalencentrum aan zijn onderdanen, foto holvast/marklamers wacht hij. „Het gaat er hier per- Sinds vijf jaar woont hij in Lei- Amsterdam. Sindsdien heeft hij soonlijker aan toe." den. Hij verkoos een zelfstandi- zich volledig gestort op zijn Bij de Leidse Hutspotten was ge zaak aan de Maarsmansteeg winkel, waardoor er voor ande- Rob van Gerner tot zaterdag- boven het in loondienst blijven re activiteiten nauwelijks tijd avond een grote onbekende, bij een van de grote juweliers in was. De bewoners van gezinsver vangend tehuis De Anker plaats aan de Klokpoort kre gen zaterdagavond ter gele genheid van de prinsenwis seling bij carnavalsvereni ging De Hutspotten een kleurentelevisie cadeau. De televisie werd geschonken door de afscheid nemende prins Hans Verbiest. „We wilden iets aparts doen", ver telt hij. „Ik hoop dat we hier mee een trend hebben ge zet." leiden herman joustra Naast een woonboot aan de Rijn- en Schiekade, ter hoogte van de Wouterenbrug, ligt zo nu en dan allerhande troep hoog opgestapeld, zoals oud hout, oude Fietsen en metalen. Op ge meentegrond. En daar moet een eind aan komen. De ge meente overlegt daarom met de bewoner van de boot, wat de beste oplossing is om de over last te beperken. Dat zegt de woordvoerder van de dienst milieu en beheer, F. Delemarfe. Hij reageert daar mee op uit latingen van het wijkcomité Vreewijk, dat omwonenden zich al een poosje groen en geel er geren aan de rommel bij de boot. Het wijkcomité Vreewijk heeft zich er onlangs nog over beklaagd dat de gemeente tot nu toe niets zou hebben heb ben gedaan om een eind te ma ken aan deze situatie, ondanks herhaalde verzoeken van de kant van het comité. De voorzitter van het wijkco-' mi té, W. de Vries, zegt dat het wijkcomité de afgelopen perio de zelf al eens al overleg heeft gepleegd met de woonbootbe woner. „En hij heeft de spullen ook wel eens opgeruimd. Naar ik heb begrepen is hem nooit te verstaan gegeven, dat dat daar niet kan. Ik vind dat de ge meente daar duidelijk in moet zijn. Gebeurt dat niet, dan schept de gemeente een prece dent." Maar daarvan is volgens Delemarre geenszins sprake, nu de gemeente overleg voert met de bewoner. „Bovendien ligt er op dit moment niets." Grieven De grieven van het wijkcomité gaan overigens nog verder. Vol gens voorzitter De Vries voor ziet het huidige bestemmings pian voor dat stuk grond niet in woonboten. „Dat klopt op zich", zegt M. Welsh van de gemeentelijke I la vendienst. „Op dit moment lig gen er tussen- de spoorbrug en de Wouterenbrug drie woonbo ten. Eigenlijk vier, maar eentje gaat er binnenkort weg. Van «li- drie boten liggen er twee leganl, omdat die over een Ugveigun ning beschikken. Mei andere woorden: de gemeente vindt het goed dat ze daar liggen. Ooi- de woonboot zonder vergun ning. Of dat de boot in kwestie is, weet ik niet, maar hij wordt in elk door de gemeente ge doogd. De boot ligt er al, naar ik meen, sinds 1989 en de ge meentc had daar een oplossing voor moeten zoeken. Er is cch ter geen alternatieve ligplaats voorhanden." De woonbootbewoner was niet voor commentaar bereik baar.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9