'Winkels twaalf zondagen open' Onze Top 10 van deze week. Eten zonder vliegen. Binnenland Feestelijk boerenprotest loetermeers tehuis in ban van salmonella Rubbers wil van afwijzing VAVO geen tragedie maken' Kabinet reserveert 400 miljoen voor armoede O 1.99 1.49 5.98 O 1.39 0 1.79 0 790 O 1.99 0 739 0 1.98 4.50 Politiebonden komen geen stap verder <\NDAG 20 NOVEMBER 1995 prrsbure au CPD Geaswcirrrdc PHI Dienster Giflek bij Fuji in Tilburg iLBURGDoor een storing in het produktieproces bij Fuji Photo :ilm in Tilburg is gistermorgen 1200 liter van het zeer giftige zil- remitraat in het rioolstelsel terecht gekomen. Het zilvernitraat cwam in de riolering terecht doordat in een fabrieksafdeling vaar emulsies (fotografische lagen) worden gemaakt, een op- ilagtank van 1000 liter overstroomde. Normaal gesproken geeft ten computergestuurde beveiliging een signaal als het niveau in ie tank te hoog wordt, maar kennelijk heeft de beveiliging niet ;ewerkt. Samen met de toezichthoudende diensten van de ge- neente en de provincie, stelt de politie de komende dagen een jnderzoekin. Grote schade door nafta-lek Zeeland llewoutsduk. Een nafta-lek bij het Zeeuwse Ellewoutsdijk heeft roor miljoenen guldens schade veroorzaakt. De benzine-achtige rloeistof stroomde zaterdag bij Dow Benelux in Terneuzen uit ■en pijpleiding door een kapotte afsluiter. Gespecialiseerde be- lrijven zijn het hele weekeinde bezig geweest de 200.000 liter veggestroomde op te ruimen. Natuurmonumenten bewaakt veenmos (vanneperveen Natuurmonumenten gaat in de gemeente Wan- leperveen de komende tijd extra surveilleren in de veengebie- len. leder jaar weer wordt er uit de natuurgebieden veenmos ;eplunderd. De dieven verkopen het voor de kerst. Veenmos vordt verwerkt in kerststukjes. Zaterdag werden vier knapen, in ie leeftijd van 13 tot 16 jaar, op heterdaad betrapt toen zij met wee zogeheten punters wilden aanleggen. De buit die ze aan joord hadden, bestond uit vijftig zakken veenmos. Scholieren gepakt voor bommeldingen ichtenvoorde De politie heeft in het weekeinde vier scholieren 'an vijftien jaar aangehouden wegens valse bommeldingen op niddelbare scholen in het Achterhoekse Lichtenvoorde en Aal- en. Twee van de jongeren meldden zichzelf bij het politiebu- eau. De meldingen kwamen afgelopen dinsdag en woensdag linnen. De scholen werden doorzocht en honderden leerlingen cregen een vrije middag. Nadat de twee zichzelf hadden aange geven, kon de politie nog eens twee handlangers aanhouden. Agenten moeten een vijfde scholier, die ook wordt verdacht van jetrokkenheid, nog verhoren. Vrouw omgekomen door gladheid ^iddenmeer» Een ongeval op de Schagerweg in Middenmeer neeft dit weekeinde het leven gekost aan een 31-jarige inwoon ster van het Friese Damwoude. De vrouw reed mee in een auto (vaarvan de 36-jarige bestuurder verblind zou zijn geweest door pe lichten van een tegenligger. De bestuurder remde krachtig af, tie auto raakte in een slip en kwam dwars op de linker weghelft |e staan. Daar werd zijn auto geramd door de tegenligger. De 36- jarige man heeft een gebroken been en een gebroken arm. De B3-jarige bestuurder van de tegemoetkomende auto bleef onge deerd. Volgens de politie gebeurde het ongeval in een sneeuw bui. Politie rolt XTC-netwerk op ftLMELOHet politiekorps Twente heeft met de aanhouding van twee 25-jarige Almeloërs een onderzoek naar handel in XTC-pil- len afgerond. Aan hun arrestatie gingen de afgelopen maanden twintig aanhoudingen van kleinere handelaren vooraf. Deze kochten de XTC rechtstreeks van één van de Almeloërs. Bij de arrestatie werden tweeduizend pillen gevonden. De politie schat dat het duo enkele honderduizenden pillen heeft afgezet en ver- Ivacht nog meer aanhoudingen. De twee hebben inmiddels een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Hun werkgebied strekte zich hit over de provincies Gelderland en Overijssel. PvdA wil dat rijk maximum stelt De winkels moeten niet onbeperkt op zondag open kunnen. Een maximum van twaalf zondagen per jaar, dat is de inzet waarmee de PvdA deze week de slag aan gaat met minister Wijers (economische zaken) over diens plannen voor een verregaande verrui ming van de winkelsluitingstijden. PvdA-kamerlid Van Zuylen liet dit weekeinde weten dat zij is teruggekomen op haar aanvankelijke opvatting dat de gemeenten zelf moeten beslissen of en hoeveel zondagen per jaar de winkels open mogen zijn. den haag »anpgen per jaar open zijn. Volgens jaar de winkels open mogen het voorstel van Wijers mogen zijn. In de PvdA-publikatie Vlug- winkels door de week open zijn De middenstand is vorige schrift stelt Van Zuijlen dat 'het tussen zes uur 's ochtends en week begonnen met acties te- voorstel van de minister te ruim tien uur 's avonds. Het wordt gen de plannen. Vooral de klei- is voor de zondag'. Momenteel geheel aan de gemeenten over- ne middenstanders worden mogen winkels op acht zonda- gelaten hoeveel zondagen per daar de dupe van, omdat voor deze groep de toch al lange werkwerken nog veel langer worden. Bovendien zullen ze nauwelijks in staat zijn om hun prijzen te verhogen, wat wel no dig is bij langere openingsuren. Berekenen ze hun kosten wel volledig door. dan prijzen ze zich uit de markt ten opzichte van de grote winkelketens. Voor hen pakken langere openingstij den relatief goedkoper uit. Behalve de winkeliers zijn ook de bonden tegen de plannen van Wijers. Volgens hen houdt het winkelpersoneel nauwelijks nog een privé-leven over omdat ze op sterk uiteenlopende tijden moeten gaan werken. Minister Wijers vindt dat langere ope ningstijden van winkels aanslui ten bij de verander(en)de le vensstijlen. Bovendien leveren langere openingstijden volgens berekeningen ongeveer 15.000 extra banen op. Volgens een Duits onderzoek leveren lange re openiningstijden bovendien wel degelijk extra omzet op. iets waaraan de winkeliers sterk twijfelen. asten De scherpe kantjes waren er even af, gistermiddag in en om de immense feesttent in het Brabantse Asten. De presentatie van een actie-CD met strijdliederen tegen het mestbeleid van de ministers Van Aartsen en De Boer was vooral een feestelijk boerenprotest waarbij het bier rijkelijk stroomde en de gezelligheid hoogtij vierde. Ondanks alle fees telijke vertoon bleef het een protestbijeenkomst. Vandaag gaan de acties verder met een wake van boerinnen op het Binnenhof, die vijf dagen gaat duren i anp koen Suyk Twee ton voor hemofiliepatiënt met AIDS-virus hooglanderveen anp Mensen met hemofilie die tus sen 1982 en 1989 besmet zijn geraakt met het AIDS veroorza kende virus HIV, krijgen een schadevergoeding van 200.000 gulden. Het bedrag komt van het ministerie van volksgezond heid en de Nederlandse vereni ging van Hemofilie Behandela ren. Minister Borst (volksge zondheid) heeft dit zaterdag in Hooglanderveen bekendge maakt op een besloten bijeen komst van met HIV besmette hemofiliepatiënten en hun fa milie. In juli oordeelde de Nationale Ombudsman dat de overheid in het begin van de jaren tachtig ernstig tekort is geschoten, toen duidelijk werd dat hemofiliepa tiënten het risico liepen via transfusies van stollingsmidde len uit donorbloed besmet te raken met het dodelijke virus. Het toenmalige ministerie van WVC had maatregelen moeten nemen, stelde de Ombudsman. i ussen 1979 en 1985 zijn naar schatting 170 van de 1300 he mofiliepatiënten besmet ge raakt. Ruim dertig van hen zijn inmiddels aan AIDS overleden. Hun nabestaanden krijgen ook twee ton schadevergoeding. Een groot deel van de patiën ten en nabestaanden toonde zich verrast. Zij beschouwden de komst van de minister als er kenning van de nalatigheid door het ministerie. Wel betreu ren zij het dat de (buitenlandse) producenten van bloedproduk- ten niet op het verzoek van het ministerie zijn ingegaan om zich aan te sluiten bij de scha- deregellng. Ombudsman Ousting stelde dat de Nederlandse overheid twee keer verkeerd heeft gehan deld Berst in 1983, toen bekend werd dat de Amerikaanse bloedprodukten niet veilig wa ren. Nederland had de invoer van alle produkten volgens hem moeten verbieden. In 1984/1985 was het in Neder land nog niet mogelijk nroduk ten door middel van hittebe handeling virusvrij te maken. Ook waren er geen testen be schikbaar om bloed op het vims te testen. Producenten, bloed banken en behandelaars deden onvoldoende met de kennis over hittebehandeling, conclu deerde Oosting afgelopen zo mer. tetermeer» godfried h Ve zijn hier allemaal zeer geschokt. Het is ichuwelijk wanneer kwetsbare mensen or wie je de zorg hebt, iets oplopen waar- n ze overlijden. Dat is een traumatische varing voor iedereen." Directeur Derks n het verpleeghuis WR in Zoetermeer aakt zaterdag een aangeslagen indruk, ijdagavond maakte hij bekend dat drie woners van 60, 80 en 90 jaar de afgelopen :ken zijn overleden door een salmonella- ismetting. Acht andere bewoners en vier irsoneelsleden uit de keuken zijn ook be let, maar hun situatie is niet ernstig. Derks, zelf arts, schakelde vorige maand GGD in, toen bijna honderd bewoners agden over diarree. „Aanvankelijk dach- i we dat ze buikgriep hadden. Maar toen :n aantal mensen flink ziek werd, hebben hun ontlasting onderzocht." De GGD instateerde dat 17 mensen met de salmo- :11a-bacterie waren besmet. Derks sloeg onmiddellijk alarm en infor- eerde een aantal instanties, waaronder de Keuringsdienst van Waren en de Inspectie Volksgezondheid. Onderzoek naar de oor zaak heeft tot nu toe niets opgeleverd. Derks: „Een salmonella-infectie wordt meestal veroorzaakt door besmet voedsel. De keuringsdienst heeft daarom de hele keuken grondig doorgelicht, maar voorals nog niets verdachts gevonden. We tasten volledig in het duister hoe dit heeft kunnen gebeuren. Dat is het enge van het verhaal." De instelling, waar 305 lichamelijk gehan dicapte en demente bejaarden worden ver pleegd, heeft inmiddels verscherpte veilig heidsmaatregelen genomen om herhaling te voorkomen. De bereiding van warme maaltijden is in afwachting van verder on derzoek voorlopig uitbesteed aan een cate ringbedrijf, dat aan meer gezondheidsin stellingen levert. Kaas en vleeswaren wor den in kleine verpakkingen aangeleverd. Kip- en eierprodukten en garnalen, vaak de bron van een salmonella-besmetting, zijn van het menu geschrapt. De bewoners hebben volgens -Derks be heerst gereageerd op het droevige nieuws. „Ze zijn zenuwachtig, onrustig en komen met vragen. Maar van paniek is gelukkig geen sprake. Boze reacties, die ik heel nor maal zou hebben gevonden, hebben we ook niet gehad." Een van de bewoners, de 84-jarige me vrouw Van der Zwan, blijft er tamelijk lako- niek onder. „Ach, overal kan wel eens wat gebeuren", zegt ze terwijl ze een trekje neemt van haar filtersigaretje, „je zit hier met zoveel mensen. Niet iedereen is even schoon op zichzelf. Ik vind het wel een ver velende gedachte dat je besmet kunt raken. We prakkezeren ons suf hoe dit komt. Maar ik eet er echt niet minder om, hoor." Onder het keukenpersoneel is de stem ming verdrietig, zegt keukenhoofd Van der Veer. „De frustratie is groot. We hebben hier nogal wat bewoners met doorlig-ver- schijriselen. Die krijgen wat melkwit-poeder in hun toetje. Dat kan voorlopig niet. Aan de andere kant is de saamhorigheid in de keuken groter geworden. Iedereen wil de schouders eronder zetten om de situatie zo snel mogelijk te normaliseren. Niemand heeft met de beschuldigende vinger naar de keuken gewezen. Dat waardeer ik zeer." den haag anp ashington hans de bruun drrespondent ee hoor, hij is niet boos. „Let- :n we er in hemelsnaam geen agedie van maken", zegt hij. uud Lubbers heeft zich allang ver de hem door de neus ge oorde NAVO-topbaan heen ezet. „Ik was beschikbaar als ten mij wilde. En dat dat niet is ebeurd. is niks erg." En de merikanen? Ach, ook hen eemt hij niets kwalijk. „Het lijven goeie vrinden." ubbers was vrijdagavond even :rug in het hol van de leeuw: in Washington, waar men hem lie er niet als secretaris-generaal an de NAVO ziet. Om op een alabal in een sjiek hotel een nderscheiding in ontvangst te emen omdat hij zich zo heeft tgezet voor de Nederlands- merikaanse betrekkingen. Als e Amerikanen dat eerder had- en geweten! „Ik heb even over igen om niet te komen, maar at vond ik toch een beetje auw." -ubbers heeft er inmiddels 'alle egrip' voor dat de Amerikaan- regering liever een ander ad. Niet omdat hij te slecht [as voor de baan. maar eigen- jk juist te goed. „De Amerika- en geven ook de voorkeur aan iemand die gewend is besluiten uit te voeren, en niet aan een ex-premier die gewend is zelf beslissingen te nemen." En volgens hem speelde ook mee dat de Amerikanen iemand willen uit het NAVO-circuit, zoals oud-ministers van buiten landse zaken of defensie. En dat is hij nu eenmaal niet. Lubbers zei zelf al dat bezwaar te heb ben gemaakt, toen hij door mi nister Van Mierlo werd bena derd. „Ik vond dat merkwaar dig, omdat men meestal men sen uit het circuit neemt. Ik heb dat Van Mierlo toen nog ge zegd. Maar Van Mierlo wist mij te overtuigen." De CDA'er zei daarna gesteld te hebben alleen kandidaat te wil len zijn als er voldoende steun van alle grote landen was. „Ik dacht eerst: dat lukt niet. Maar het was ook voor mij een grote verrassing dat zoveel landen het er toch mee eens waren." Dat de Amerikanen daardoor in de war raakten kan Lubbers ook heel goed begrijpen. „De dach ten: de Europeanen kunnen het nooit ergens over eens worden, en nu ineens wel. Zij vroegen zich af wat voor scenario, wat voor complot daar achter stak." Lubbers zegt dan wel dat de af wijzing hem weinig doet „Ik ga er ontspannen mee om" maar hij gebruikt zijn hele tafel rede deze avond om het Neder lands-Amerikaanse gezelschap, waaronder de Amerikaanse am bassadeur in Den Haag, te ver tellen hoezeer hij toch bij de VS betrokken is. Dat hij zich altijd voor de goede banden met Amerika heeft ingespannen. Dat men in Washington kritiek had op zijn kennis van de be langrijkste dossiers noemt hij ronduit 'onzin'. Het probleem lag volgens hem eerder in het feit dat de Amerikanen als lei dend land in de NAVO wilden dat er met hun opvattingen re kening zou worden gehouden. „En als zij als leidend land vin den dat de traditie moet wor den voortgezet, dan heb ik daar niet zo'n moeite mee. Ik heb groot respect voor tradities." Wat hij hen wel verwijt, is dat zij pas op het laatste moment met hun bezwaren tegen hem zijn gekomen terwijl men in Was hington toch al lang wist dat de Nederlandse regering hem wil de voordragen. Volgens Lubbers zijn de gesprekken op de Ameri kaanse ambassade in Den Haag en later met de Amerikaanse minister Warren Christopher in Washington heel goed verlopen. Scherper beleid bijzondere bijstand voor schamen bij de gemeente om extra steun aan te kloppen. Melkert wil dat gemeenten het geld gerichter gaan gebruiken. Daarnaast wil de bewinds man 85 miljoen aan de sociale diensten geven voor het schep pen van kinderopvangplaatsen voor bijstandsmoeders. Die kunnen dan makkelijker een baantje accepteren.In de nota wordt verder 66 miljoen uitge trokken voor extra huursubsidie voor mensen die moeilijk kun nen rondkomen. Dat bedrag is qverigens al verwerkt in de plannen die staatssecretaris Tommei van volkshuisvesting vrijdag naar buiten bracht. Melkert wil ook alleenstaande ouderen tegemoet komen. Hij wil een verruiming van een be lastingaftrek die al bestaat voor bejaarden met alleen AOW of met een klein aanvullend pen sioen. Daarvoor wil hij 75 mil joen uittrekken. Dat plan stuit vooralsnog op verzet van minis ter Zalm (financiën), die dat geld wil gebruiken om ook ou deren met een wal beter inko men van de aftrek te laten profi teren. Verder krijgen bijstandsont vangers van 57,5 jaar en ouder meer mogelijkheden om wat bij te verdienen. I letzelfde geldt voor bijstandsmoeders met jon ge kinderen, die geen sollicita tieplicht hebben. Tot slot wordt nog wat geld gereserveerd voor dak- en thuislozen. De troonrede bracht de ar moedeproblematiek in de poli tieke belangstelling. De konin gin sprak van de 'stille armoe de'. waarmee veel Nederlanders te kampen hebberv. Melkert liet eerder al weten het een verdien ste van het paarse kabinet te vinden, dat het dit thema op de agenda heeft weten te krijgen. Het kabinet wil circa 400 mil joen gulden uittrekken om de armoede te bestrijden. Dat blijkt uit de Armoedenota van minister Melkert (sociale za ken), die het kabinet later deze week wil presenteren. Van dat bedrag is overigens maar de helft nieuw geld. Zo wil Melkert dat de ge meenten 150 miljoen uit het budget voor bijzondere bijstand gebruiken voor steun aan uitke ringsontvangers die moeilijk kunnen rondkomen. Daar is dat geld ook nu al voor bedoeld, maar de gemeenten houden jaarlijks tientallen miljoenen over. Dat komt onder meer doordat veel mensen zich er- Je hoeft niet te vliegen om te winkelen op Schiphol Plaza Een winkelcentrum met 40 winkels en restaurants, van Délifrance en Pizza Hut tot aan Leonidas en Food Village Supermarket. 1 Open voor iedereen, iedere dag tot 10.00 PLAZA uur 's avonds en 7 dagen per week Sperziebonen, 500 gram Doyenné du Comlce, sappige handperen, kilo Gehakt half-om-half, 500 gram -555 3.25, kilo ix». 9.9S Cfl Schouderham, dik of dun gesneden, verpakt, 100 gram 489 Dubbeldrank, diverse smaken, pak 1 liter ®a>« d Vanaf Cfl Goudse jonge kaas 48+, vers van 't mes of 4W0 Nutricia Chocomel, vol of halfvol, fles of pak 1 liter <m> <s> 239 D E. Decafé cafeïnevrij, snelfiltermaling pak 500 gram W John West Fancy Pink zalm, blik 213 gram 2r8T Edet tissue toiletpapier, met Sinterklaas decor; pak 8 rollen -59T T°Pen de week 'van 01 Magere Yoghurt, pak 1 liter L05 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 25 november as. den haag anp verhogingen." De andere helft hlijft. Daarnaast willen de bonden het variabele deel ophogen uit de salarisgroei met 35 miljoen gulden in tien jaar. „Daarmee heeft de minister zijn wijziging van het toelagesysteem binnengehaald zonder dat het hem een cent kost." Dijkstal wil 86 procent van de vaste onregelmatigheidstoeslag in tien jaar af bouwen en het bedrag gebruiken om de variabele toeslag aanzienlijk te verhogen. De resterende 21) procent wil Dijkstal in het salaris inbouwen. Hij wil de commissie-Albeda inschakelen als arbitra ge als de partijen er morgen niet uitkomen. De politiebonden hebben gisteren vergeefs drie uur lang gepraat met ambtenaren van het minis terie van binnenlandse zaken, ter voorbereiding op het CAO-overleg met minister Dijkstal mor gen. „We zijn geen millimeter opgeschoten", al dus voorzitter Van Duijn van de Nederlandse Po litie Bond na afloop. De bonden stelden voor om de helft van het vaste deel van de onregelmatig heidstoeslag in te bouwen in het loon in vijf jaar tijd. „Dat willen we zelf financieren uit de salaris-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3