MSV helpt Leiden i Overtuigend debuut Sporting Trigon Derbyspanning levert Fiks niets op tegen TOP: 17-16 Tempo verrast bij start van seizoen Grasshoppers nog niet in grote vorm Sport Bezuinigen op vervoerskosten kunt u wel degelijk! MAANDAG 20 NOVEMBER 1995 23 Matige streekderby boeit van begin tot eind Bij ploegen van wie de coach tussentijds vertrekt wordt er meestal gehoopt op een schokeffect. Wat extra motiva tie en strijdlust in afwachting van een nieuwe coach, kan dan voor een ommekeer zorgen in een reeks slechte re- sultaten. De basketballers van Ton van Bemmelen/Lei- i, den hebben kennis gemaakt met het fenomeen. Afgelo- ti pen vrijdag maakte coach Ton Kallenberg kenbaar ermee op te houden, vanwege de flink beschadigde vertrou- wensband. Een dag later won Leiden zowaar van streek- t genoot MSV in een meer spannende dan fraaie wedstrijd ii (68-67), waarbij gezegd mag worden dat MSV een handje meehielp aan de wederopstanding. Carsten Hof (10) van BS Leiden wordt door Bart Driessen van MSV belet te scoren. foto henk bouwman Fusieclub verslaat De Overkanters Wist u dat u bij Kamsteeg al een echte Volkswagen Transporter Baseline Diesel met i stuurbekrachtiging kunt aanschaffen voor slechts 27.995,- of leasen voor 849,- per mnd. full operational lease, 4 jaar/25.000 km p.j.? r»e*t,e VOn Kamsteeg Sandra van Rookhuizen aan de bal voor TOP. fel op de huid gezeten door Fiks' Carola van Tol. foto dickhogewoning CHEF* WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-5356463 Leiderdorp opent met eenvoudige winst BASKETBAL GERTJAN VAN GEEN De vreugde was groot in het Leidse kamp na de bloedstol lende slotfase. Nadat Sander van der Holst drie seconden voor tijd de laatste schotpoging van MSV miste vielen manager (en invaller/coach voor de gele genheid) Hennie Nijssen en voorzitter Rob van Hooven el kaar in de armen, terwijl ook de spelers het eindsignaal met vreugde begroetten. Al het leed van de afgelopen week leek even geleden. Achteraf mag Leiden mis schien wel blij zijn dat juist MSV zaterdagavond de tegen stander was. Streekderby's le nen zich uitstekend voor derge lijke schokeffecten. De Noord- wijkers, die na een reeks van drie kampioenschappen op rij vanuit de rayon tweede klasse naar de promotiedivisie om hoogklommen en na een rede lijk eerste jaar nu in de subtop meedraaien, waren Leiden min of meer voorbijgestreefd. Hoe wel de onderlinge balans eigen lijk pas na een seizoenshelft op gemaakt kan worden, was het duidelijk dat MSV met zes over winningen en vier nederlagen heel wat beter uit de startblok ken is geschoten dit jaar dan de Leidenaars. Met de ervaren krachten Bart en Rick Driessen en Jan Koek, gekoppeld aan de wekelijks meer dan gemiddelde KORFBAL BRAM VAN GENT MEDEWERKER Een betere seizoensstart kon coach Kees van Vliet zich niet wensen. Met 23-15 klopte Sporting Trigon gistermiddag De Overkanters en zorgde zo voor een overtuigend debuut in de overgangsklasse. Een ouder wets volle Vijf Meihal vierde de eerste zege van de fusiéclub mee, deinend op de tonen van het eigen huisorkest. Kortom: een veelbelovende opening. Na afloop repte coach Van Vliet slechts over schoonheids foutjes. Zo was de muziek wat te dynamisch, hetgeen de con centratie van Daan Niesing verstoorde waardoor hij vlak voor rust een strafworp miste. Ook de eerste aanval kon nog wat beter uit de verf komen. „Bianca Joustra en Diana Beij KORFBAL BRAM VAN GENT MEDEWERKER Het slot van het duel TOP - Fiks bood volop onvervalste derby spanning. Vanaf de twintigste seconde had de thuisclub een voorsprong gekoesterd, die maximaal vijf goals had bedra gen. Maar in het laatste kwartier laeeg de Oegstgeester underdog gaandeweg meer greep op het spel en gestaag slonk de marge. Welgeteld één punt was het ver schil nog toen arbiter Ter Weele afblies: 17-16. Een dergelijke afloop van het streekduel had vrijwel niemand verwacht. TOP was als voprma- lig overgangsklasser torenhoog favoriet. Te meer omdat een Sassenheims achttal vol reser vespelers de ploeg van coach Jasper Engel reeds had geklopt in de voorronde van de Leidse korfbalbeker. De openingsfase paste eveneens in dit scenario. Jan de Vroomen schoot na krap twintig seconden raak en in de vijf volgende minuten liep het verschil op tot 3-0. „We speel den goed, degelijk korfbal", oor deelde TOP-coach Anne van der Zaag. „We waren duidelijk naar elkaar toe. Onze twee normaal sterk aanvallend ingestelde he ren in het tweede aanvalsvak verdeelden nu het spel, waar door Chantal van Duyn alle ruimte kreeg." Driemaal was Van Duyn haar opponente Adinda Hooijmeier in de eerste helft te slim af en daarmee nam ze op 7-4 bijna de helft van de score voor haar re kening. Het was typerend voor inbreng van de jeugdige Sander van der Holst en Zeeger van Leeuwen, is MSV op de goede weg. Het enige wat de ploeg ontbeert is een coach. Rick Driessen neemt die taak waar, maar staat tegelijkertijd in het veld. Een verre van ideale situa tie. MSV's voormalige coach Frank van Mastrigt zat, net als Leidens coach van vier jaar ge leden Bert Samson, als aan dachtig toeschouwer in de Vijf Mei-hal. Samson was niet ge heel toevallig ter plekke. In de zoektocht naar een opvolger was de Haarlemmer gebeld en hij wilde Leiden wel eens inven tariseren. De clubloze Samson staat niet onwelwillend tegen over een nieuw avontuur. Hij werd getuige van een boeiende wedstrijd. Aanvanke lijk namen de bezoekers het ini tiatief. De levensgevaarlijke Bart Driessen kon de weg naar de basket makkelijk vinden. Center Koek daarentegen mengde zich weinig in de strijd; hij vertrouw de meer op zijn afstandsschot dan op zijn kwaliteiten inside. Mengde hij zich wel in het strijdgewoel binnen de bucket dan waren persoonlijke fouten zijn deel. Zo werd hij al na na negen minuten met drie fouten naar de kant gehaald. Intussen ging de thuisclub door met vooral fysiek -basketbal en hard werken. Zo ontpopte de wed- bleven toch wat te veel in de steun zwemmen. Hun aanval lende rol konden ze daardoor nog niet echt spelen." Over het geheel genomen was hij echter uiterst tevreden. „We hebben met name sterk verdedigd; er zijn maar erg weinig kansen weggegeven. De Overkanters gaf veel meer ruimte. Voor rust speelden we nog wat teveel naar binnen, maar in de twee de helft hebben Daan Niessing en natuurlijk Alfred Lambooy er hun voordeel mee gedaan." Geschorst Juist invaller Daan Niesing, de vervanger van de geschorste Jan-Willem Meier, stak gister middag in glanzende vorm. Zijn hoge schot had een dode lijke zuiverheid (negen treffers, waarvan vier van ver), terwijl hij onder de korven samen met Amoud Lambooy een niet te de onmacht van de Oegstgees ter acht, die achter de feiten aanliep, grossierde in plaats- en coördinatiefouten en steeds verder achterop raakte. „Een stukje onervarenheid", noemde coach Jasper Engel het na af loop. „Voor het eerst spelen voor zo'n volle Wasbeek kan heel bedreigend zijn. Sommi gen stonden ook stijf van de ze nuwen. Gewoon kalm blijven is het devies. Want alleen als je rustig kunt rondspelen en blijft kijken, krijg je altijd scorings kansen. Ik heb vanavond dan ook geen enkele geforceerde goal gezien, alleen maar uitge speelde kansen". Zelfs vedette Theo Vreeken, zwaar op de huid gezeten door Steven Baart, leek geïmponeerd. De Oegstgeester topschutter kwam nauwelijks in het stuk voor en benutte slechts drie strafworpen. TOP's reguliere topscorer Tim van der Horst was aanmerkelijk beter op dreef. Zesmaal trof hij zaterdag- vond de korf en intussen was de boomlange Van der Horst ook onder de korven ongenaakbaar. Toch kon zelfs de TOP-aanvoer- der niet voorkomen dat zijn ploeg in de tweede helft lang zaam maar zeker weggleed. „Elke eerste bal na een doel punt lieten we door", was coach Anne van der Zaag opgevallen. „Dat brengt op den duur span ningen met zich mee. Bij 15-11 lieten we bovendien uitgelezen kansen liggen om de wedstrijd uit te spelen. En na 15-13 ging de vlam in de pan, maar da's dan de derby." strijd zich tot een boeiend schouwspel, waar het hoge school-basketbal achterwege bleef. De twee scheidsrechters von den het wel best. Zij hadden zich voorgenomen om niet de strak te fluiten en lieten het flin ke duw- en trekwerk dan ook toe. Omdat stevig basketbal wel toevertrouwd is aan Leiden, dat opereerde zonder de zieke gu ards Assaf Senft en Erik-Paul van Weeren waardoor Loet de Ruijter de positie van spelverde ler waarnam, bleef de thuis ploeg op koers. Het gat dat MSV steeds sloeg werd nooit groter dan vijf punten. Bij rust was het voordeel voor MSV slechts drie punten (27-30) en de voorteke nen werden voor Leiden pas gunstig toen de ploeg in de 32ste minuut voor het eerst op voorsprong kwam door een driepunter van Loet de Ruijter: 50-47. Een spetterende doordunk van Bart Driessen leek MSV nog een opleving te bezorgen, maar dat was schone schijn. De Noordwijkers grossierden even als Leiden in foute schoten en dat verschafte de thuisploeg hoop. Bij 66-65 kreeg Leiden hulp toen Bart Driessen een fout kreeg bij een reboundduel en Erik Huybens twee gratis vrije worpen kreeg. Bij 68-67 en nog 37 seconden te gaan ging die zelfde Huybens in de fout. Hij koos zelf de aanval af te ronden, maar maakte een aanvallende fout. De laatste twaalf seconden waren genoeg voor MSV om nog wat leuks te bedenken. Na de laatste time out even wel was Sander van der Holst ongelukkig in zijn drive naar de basket. De score viel niet, waar na Leiden feest kon vieren. Scores Ton van Bemmelen/Leiden: Huybens 19, De Ruijter 12. Van der Maas 9 MSV: B. Driessen 22, Van der Holst 17, Koek 14. kloppen duo vormde. Daar door kwamen ook Miranda van der Lely, zelfverzekerd twee vrije worpen inschietend, en routinier Patricia Gottmer, tweemaal raak in tweede helft, in aanvallend opzicht aan hun trekken. Afscheiding Het tweede aanvalsvak zorgde in de eerste helft voor de af scheiding. Twee strafworpen van Niesing betekenden 9-7 en in de daaropvolgende aanvals- beurt zorgden Amoud Lam booy en Niesing voor 12-8. De marge was bij rust tot 12-10 ge slonken, ook al omdat Niesing miste van tweeënhalve meter. Na een moeizaam begin van de tweede helft doorbrak hij in de achtste minuut de impasse. Na de 14-10 van Van der Lely volg den prompt de 15-10 van Alf red Lambooy en, na vakwisse- In die laatste tien minuten ontworstelde Fiks, geïnspireerd door topscorer Mathijs de Vis ser (6) en 'bijtertje' Carola van Tol. zich alsnog aan de malaise. Moed werd geput uit de treffers ling, de 16-11 van Niesing. Het verzet van de Rotterdammers begon daarna te breken, ook al spande coach Bram Rog zich verbaal nog zo in. Een dubbele wissel mocht evenmin baten. Tevreden De marge liep op van zes (17- 11) via acht (20-12) tot maxi maal tien goals bij 23-13. Coach Van Vliet zat toen in middels tevreden achterover op de spelersbank. „Ontspan nen coachen", glimlachte hij na afloop tevreden. „Voor ons is elk punt er één en als je er in de eerste de beste wedstrijd al twee pakt, is dat mooi meege nomen. Maar er zat ook 'schwung' in het spel vanmid dag. Het straalt spelvreugde uit. Men gaat er voor, steunt elkaar en juicht spontaan om doel punten. En dat is allemaal ook heel belangrijk." van invaller Michiel van der Berg en Gwenny de Best, die zorgden voor een 15-13 stand. De vreugde na de 15-14 van Saco de Visser bleef van korte duur, want in de volgende aan val scoorde Tim van der Horst tegen. Het verschil werd door Inge Anholts echter opnieuw tot een punt verkleind, waarna een ommekeer mogelijk leek. Ste ven Baart stelde echter in de slotminuut de overwinning voor TOP veilig, de strafworp van te genstander Theo Vreeken bete kende niet meer dan 17-16. De verrassing was uitgebleven. BASKETBAL» JUST BLOM MEDEWERKER De gehele bekercompetitie heeft Martin Hoekstra moeten wachten op het moment dat hij DVZ/Grasshoppers in voltallige samenstelling kon coachen. Vooral door de lange absentie van Esther van den Bosch had hij tot nog toe nooit de beschik king over het totale team. Zater dag was het dan eindelijk zover. BV Lisse zou de eerste tegen stander zijn die de werkelijke kracht van de Katwijkse ploeg zou leren kennen. De eerste wedstrijd van het jaar in de eredivisie wist echter geen van beide teams te inspi reren. Grasshoppers hield zich met name in de eerste helft vooral bezig met scheidsrechter Knb iic Bakker. 1 >.it het de lei ding nam en met een gerust hart de rust in kon gaan leek bij 32-26 drie minuten voor rust desalniettemin een zekerheid. Tijdens de thee was het echter plotseling 32-37. Wat een korte opleving tegen een slecht spe lende ploeg al kan bewerkstelli gen. Helaas voor Lisse kreeg de thuisploeg weer snel aanslui ting; de brede selectie van Grasshoppers toonde aan over een surplus aan kwaliteit te be schikken. Via 45-47 in de zeven de minuut werd het 57-47 en 66-49 en was het pleit beslecht. Joke van der Heuvel en Marjol ein Ketelaars bleven in de twee de helft weliswaar regelmatig scoren voor de ploeg uit de Bol lenstreek, maar kregen in deze fase te weinig ondersteuning van hun medespeelsters om de wedstrijd spannend te kunnen houden. De derby kreeg daar door met Grasshoppers toch de winnaar (77-62) die te verwach ten was. Het kampioensteam dat het zou moeten worden is het echter nog lang niet. Scores DVZ/Grasshoppers: Allers 16, Wecda 16, Van Duyn 13. Scores BV Lisse: Van den Heuvel 23, Ketelaars 18. Top BV leiderdorp speelt om een plek in de top van de promotie divisie. Als het team van coach Joris Zandbergen in de belang rijke wedstrijden zo speelt als in de eerste helft tegen Shooters zal het daar ook eindigen. Door fel verdedigen en een goede fast-break werd de ploeg uit Spakenburg binnen enkele mi nuten op een grote achterstand gezet. De terugkeer van schutter Caroline van der Salm verliep mede daarom gemakkelijk. Na rust (43-20) veranderde de wedstrijd helaas in een slap schouwspel. Leiderdorp geloof- Fluks schiet tekort KORFBAL MICHEL VAN GENT MEDEWERKER Alle clubs uit de Leidse regio op Pernix na, zijn dit weekeinde aan het nieuwe zaalseizoen be gonnen. Dit gebeurde met rede lijk succes, want vijf van de acht teams zegevierden. Tempo en Fluks maakten hun debuut in een hogere klasse. De Alphe- naars presteerden boven ver wachting met een zege op Futu- ra (17-16), maar de Noordwijkse acht schoot tegen Oranje Nas- sau(A) danig tekort (10-20 ver lies). Voor De Danaïden begon de victorie in Alkmaar met een knappe 20-18 winst op Celeri tas. „Wij hebben bekeken op tempo en schot gespeeld", con stateerde coach Edwin Muntje- werff tevreden. Hij prees vooral het goede afvangen van Sandra Slingerland en Vivianne Keij- zers, die de geblesseerde Barbro llcijman verving.'Dankzij hun ondersteunende werk konden de heren naar hartelust aanleg gen. resulterend in goals van Marcel Keijzer (6), Eric Krom hout (5), Richard Dikken (3) en Arne Heijman. De volgelingen van Muntjewerff stonden steeds op voorsprong (9-12 rust) en hoefden nadien enkel op 17-17 hun tegenstanders even op ge lijke hoogte te dulden. Tempo verraste het gerenom meerde l utura in eigen omge ving met rustig en ruim opgezet aanvalsspel: 16-17. Coach Jan Eykelhof vond dat hij nooit eer der zo'n goede wedstrijd van zijn ploeg had gezien. Zijn spe lers gaven aan het einde van de eerste helft nog een 9-7 voor sprong uit handen (9-9 rust), om na 10-10 weer een gat van twee punten te slaan. Op 15-16 forceerde Martijn Hooijer met zijn zesde doelpunt de beslis sing (15-17). Ook Menno Kindt, de het wel, Shooters kon niet beter en de scheidsrechters hielpen ook niet mee. De gel dingsdrang van de beide leids mannen zorgde ervoor dat het merendeel van de tweede helft aan de vrije worp-lijn werd doorgebracht, zodat het tempo geheel uit het duel verdween. Het verschil werd daarom slechts vijf punten groter; eind stand 72-44. De grootste uitda ging voor Zandbergen zal dit seizoen waarschijnlijk het tcvre den houden van de speelsters zijn. Met tien basketbalsters in het team die zowel op grond van hun kwaliteiten als van hun inzet speeltijd verdienen is dat echtereen luxe-probleem. Scores BV Leiderdorp Schuit, Koivisto, Van Mcurs en Van Zegveld allen 10. De Ruyter Lenie de Ruyter is op het eerste gezicht geen typische center. Bij DVZ/Grasshoppers 2 zijn haar rebounds en scores onder de basket echter van groot belang. Een gekneusde rib weerhield haar zaterdag van spelen tegen Prisma College 2 en dit brak de Katwijksen op. De bezoeksters uit Utrecht wisten via center Sandra van Essen (1.94 meter) goed te profiteren van de afwe zigheid van De Ruyter. Grasshoppers 2 miste name lijk vooral de score-inbreng van de center. Zonder haar moest de dreiging voornamelijk van i )e Best, i lartlief en i ><»ets ko men en dit bleek net te weinig. Al snel na rust (26-31) liep Pris ma College verder weg van de thuisploeg en het kwam nooit meer in gevaar. De nederlaag viel uiteindelijk met 61-71 nog alleszins mee. Scores DVZ/Grasshoppers 2: De Best 22. Hartlief 17. Doets 10. De kostbare en onnodige 66- 67 nederlaag, die de mannen van BV Lisse in eigen huis tegen Springfield leden zal Michel van Ruiten en zijn ploeg stof tot na denken geven. Verlies in deze vier-punten-wedstrijd kan de ploeg uit de Bollenstreek aan liet eind van de rit wel eens duur komen te staan. Duidelijk werd in deze spannende, maar allerminst beste wedstrijd, dat Lisse in deze fase van de com petitie erg afhankelijk is van de scorende inbreng van Jeroen Koot. De spelverdeler van de thuisclub, die opnieuw een stempel op de wedstrijd drukte, moest in het zicht van de finish bij een 61-57 voorsprong met het maximale aantal persoonlij ke fouten de wedstrijd verlaten en leidde daarmee ongewild de nederlaag in. Scores BV Lisse: Koot 24, Ver haar 11. Margriet Lemkes (3), Joke Boot en Ben Nikkels (2) waren be hoorlijkop schot. Gebrek aan zuiverheid was er debet dan, dat Crescendo bij Quick een 16-11 nederlaag leed. De groen witten namen na een zwakke opening (7-3) vanaf 10- 5 het heft in handen en kwa men via Debby Blogg (2), Moni que Kooien. Gert-Jan I lensing en Edwin van der Kraan op 10 10. Hierna kregen zij tal van kansen, maar zesentwintig mi nuten lang bleven treffers uit. Toen Monique Kooien eindelijk weer eens raak schoot (15-11), was het al bijna tijd. De rentree van Fluks op lan delijk niveau liep uit op een de ceptie, want tegen Oranje Nas- sau(A) werd met 10-20 verloren. „Wij zijn niet weggespeeld maar weggeschoten", oordeelde coach Enrico Mud, doelend op de eerste twaalf minuten van de tweede helft, waarin zijn ploeg machteloos moest toezien, hoe de achterstand van 6-9 (rust) ra zendsnel tot 6-16 aangroeide. Alleen Ronald van Drongelen, Marco Mud (3), Jeroen Bosch (2). Nel Hordijk en Dorith Pas schier konden iets terugdoen. KZ Leiden had de nipte 21 -20 overwinning op Ten Donck te danken aan zijn goede wed strijdmentaliteit. De formatie van Herman Godefroy moest geruime tijd tegen een achter stand aankijken, die bij rust 9 12 bedroeg. Zij bleef echter knokken voor een beter resul taat, kwam 17-17 gelijk en nam vervolgens een 19-17 voor snrong, die met verve werd ver dedigd. Dat was met name te danken aan het scorend vermo gen van Aldo Spadon (5), Ro nald Siera (4), Martin Verhorik (3) en Sabine Marquenie (2), die als vervangster optrad voor San dra I>angezaal.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23