Overwinning Angenen ondanks spruitjesoogst Ruime zege Saturnus dank zij Timmerman Veglo stoomt op Kenyaan Machuka heerst in de Zeven Heuvelenloop Kampioensaspiraties dammers KDC in ijskast na verlies Sport 500 meter nekt Bob de Jonj Velzéboer aan de leidinj MAANDAG 20 NOVEMBER 1995 Eerste drie teams Flair toonaangevend BADMINTON PETER KLEIN MEDEWERKER Flair gaat in de landelijke bad- mintoncompetitie week in week uit volgens een vast patroon te werk. Het eerste team boekte wederom een zege in de eerste klasse, ditmaal op Hoornse BV (5-3). Team 2 en 3 blijven kop loper in de derde klasse na 6-2 winst op concurrent DKC 5, res pectievelijk een 5-3 overwin ning op achtervolger Castellum. Hel vierde team leed andermaal een nederlaag in de streekderby tegen het sterk oprukkende The Printer/ Veglo (1-7). De overwinning van Flair kwam in Hoorn pas na vijf uur spelen tot stand. Bas van Zeist miste de concentratie, maar bleef na drie games toch over eind. Wouter de Lijster verloor, evenals Maaike van den Berg, die op de sterkste speelster uit haar afdeling stuitte. Bianca Dijkstra trok de score na drie games weer recht. Na een verlo ren vrouwendubbel kwam het keerpunt bij Cees-Jan van Vliet en De Lijster, die een 12-5 ach terstand in de derde game om bogen tot winst. Via twee ge wonnen mixen werd de 5-3 eindstand bereikt. Het tweede team kan nog voor de Kerstvakantie het kam pioenschap binnenhalen. De naaste concurrent DKC 5 werd met 6-2 verslagen en op zes punten achterstand gezet. Het koppel Marco Overes en Eline de Lijster boekte, alleen niet sa men, twee winstpartijen. Overes tekende voor het enkelspel en de mixed met Sonja Idzerda. De Lijster voor het vrouwendubbel en de mixed met Martin Vos kuilen. Arnold Duijm en Anita Verstraete maakten de zes vol. Elisa Zandstra, Petra Knoester en Jeffrey Meijer singelden met wendubbel en de mixed van Zandstra en Peter van den Berg brachten tegen Castellum de Flair 4 staat duidelijk op de graderen. In de streekderby te gen The Printer/ Veglo werd al leen het Alphense vrouwendub bel van Astrid Dijkstra en Da nielle Tap in winst omgezet. De Leidenaars blijken het de laatste weken gemakkelijk zonder hun kopman Randy Thepass (op hu welijksreis) te kunnen stellen. Flet team bereikte inmiddels de tweede plaats. Tegen Flair 4 kwamen Martin Lemmers, Ste- fen van Giezen, Sandra van der Hart, Irene Bik en Monique Borsboom verder niet in de pro blemen. BC Li'sse hield de schade te gen de nummer twee van de ranglijst, Let It Be, tot een 3-5 nederlaag beperkt. Sandy de Haas bleef in single, dubbel met Christien van Santen en mixed met Bert de Geus ongeklopt. Edwin Dierckxsens verloor zijn enkelspel met 15-18 in de derde game. Team 2, met de vijftien jarige invaller Wouter van der Wal, stond na de singles met 4- 0 achter. Sandra Bon en Rogier Moorman boekten vervolgens twee winstpartijen, waarbij één samen in de mixed. Bon bleef met de licht geblesseerde Heidi Gort ook in het vrouwendubbel overeind. Moorman deelde in de positieve rentree van de lang geblesseerde Sander van Hou ten in het mannendubbel. Voor de overige 'Leidse' teams was het een somber weekeinde. Shuttlewoude ging met een 6-2 nederlaag tegen koploper Duinwijck 5 naar huis. Wassenaar belandde na de 5-3 nederlaag bij rodelantaarndra ger Eridos 2 eveneens op een plek die afdalen inhoudt. Ook de reserves verloren. Bij Baclu- vo ging Robert Zwetsloot door zijn enkel en moest opgeven. Danny van der Ploeg boekte te gen Flash 3 in Alkmaar twee maal winst. Bij Apollo tegen Delft 5 (2-6) haalden Michiel Zwaan en Thea Turk in de sing les de twee punten. Team 2 speelde gelijk bij DKC 7. BC Lei den dreigt na de 7-1 nederlaag bij Leyton 3 uit de landelijke competitie te verdwijnen. „Mijn eindsprint wordt steeds beter. Die overwin ning komt wel", zo meldde Henk Angenent vorige week na de marathon in Utrecht. De schaatsende spruitenkweker uit Alphen aan den Rijn haalde nog geen zeven dagen later zijn gelijk. Na een zesde, twee vierde en een derde plaats volgde afgelopen zaterdag avond de spectaculaire overwinning in Heeren veen. SCHAATSEN MARC VAN DERT JAGT Angenent versloeg tijdens deze vijfde marathon om de KNSB- Cup elf medevluchters in de eindsprint. René Ruitenberg en Lammert Huitema werden res pectievelijk tweede en derde. De wedstrijd over honderd ronden begon voor de Alphe- naar moeizaam. Hij had rugpijn en zere benen overgehouden aan het zwoegen op het bouw land. „Ik ben bijna klaar met de oogst van de spruitjes. Het is zwaar lichamelijk werk, maar nu krijg ik meer vrije tijd. Het enige wat ik deze winter op het bedrijf moet doen, is 40 koeien melken. Daar word je niet moe In de kopgroep waren meer dere rijders uit diverse ploegen vertegenwoordigd. De domi nante Klerk's-formaiie leek de beste papieren te hebben. Het team kon met Yep Kramer en Piet Kleine in de vluchtgroep kopman Huitema naar zijn vijf de seizoenszege loodsen. Maar ook de Van Lingen-ploeg was met Arnold Stam. Henk van Benthem en Rudi Groenendaal niet kansloos voor de hoofd prijs. Weinig toeschouwers in het Thialf-stadion hielden er dan ook rekening mee, dat een eenling als Angenent de wed strijd op zijn naam zou schrij ven. „Natuurlijk is het vervelend wanneer je zo'n klus alleen moet klaren. Toch geeft het mij een extra kick. Vorig jaar zat ik niet in een gesponsorde ploeg. Ik heb toen geleerd hoe je in je eentje een wedstrijd kunt win nen", aldus de Alphenaar, die dit seizoen met Jan Eise Krom kamp, Haico Bouma en Arend Veenhof het VSP-team vormt. Kramer hield in de finale het tempo in de kopgroep hoog. De laatste ronde dreigde opnieuw te verlopen als tijdens de eerste drie marathonwedstrijden: Hui tema sleurend op kop en geen concurrent, die er meer langs komt. Maar het liep anders. Voor het ingaan van de laatste bocht haalde Angenent hem in. „Ik werd perfect gelanceerd. Als ik op het voorlaatste rechte stuk de ruimte krijg, dan kan mand van mij winnen.", m de Angenent, die nu in het I sement slechts achterstand heeft op lijstj voerder Huitema. Peter Baars (Nieuw Venn Richard van Kempen (Nie veen) en Jan Dirk Corts (Koi kerk aan de Rijn) sprokkel met respectievelijk de 9de, en 17de stek eveneens de ge punten voor het klassen bijeen. Bij de vrouwen lukte als gebruikelijk de Noordwi Jolanda Duivenvoorden-G bergen (zesde) en de Rijnsb se Henriëtte Vooys (negen Janny Zonderland won oj thuisbaan de massasprint. En Angenent, die wil „Ik wilde mijn nieuwe sp graag wat moois laten zie is nu eindelijk gelukt. Maa KNSB-Cup is doelstelling." FRANK BONTE Saturnus pakte in de 5 meihal sterk uit tegen de Blinkert door na een ruststand van 10-8 een 22-14 zege te behalen. In deze winstpartij, die Saturnus voorbij de Blinkert op de gedeelde zes de plaats van de ranglijst brengt, vielen vooral Paul Tim mermans en doelman Rob Ot- ten op. Eerstgenoemde toonde tegen E en O 2 met acht treffers al aan in een bloedvorm te ste ken en dat bracht trainer-coach Robin van Olphen ertoe hem in plaats van op zijn gebruikelijke plek, de linkerhoek in de aanval, op de linkeropbouwplaats te zetten. Dit bleek een gouden scoorde gisteren wederom acht maal. Tegen die productie steekt de magere score van een kanon nier als Nico Mooren, die maar eenmaal de roos trof, schril af. Defensief stond Mooren echter zijn mannetje. Naast Paul Tim mermans eiste doelman Rob Otten de aandacht op. De aan val van de Blinken werd moe deloos van de reddingen van de Saturnus- doelman. Illusstratief voor zijn keepen was de wijze waarop hij de laatste strafworp van de Blinkert onschadelijk maakte. De gestopte bal kwam gelukkigerwijze weer in handen van de schutter. Normaliter wordt zo'n kans verzilverd, maar deze maal toonde Otten ook voor diens tweede poging geen erbarmen. Opvallend was dat Saturnus ook de vele keren dat er in on dertal werd gespeeld de wed strijd bleef controleren. Scoren deed dan niet De Blinkert maar Saturnus. Vooral de aan de cir kel uitblinkende Henk Uythof, die achter Paul Timmermans met Jasper Olieroock nummer twee werd op de scorerslijst met vier treffers, blonk op deze mo menten uit. En Maurice Feringa wist zelfs in een vier tegen zes ondertal tot scoren te komen. De bezoekers, die eerder Satur- nus-bedwinger de Gazellen op een 20-20 gelijkspel hielden, bo gen in de slotfase deemoedig het hoofd. Voor Saturnus scoor den: Paul Timmermans 8, Henk Uythof en Jasper Olieroock 4, Maurice Feringa en Marcel Nieuwenhuis 2, en Coen Olders en Nico Mooren 1. In de tweede divisie verloren de vrouwen van Stompwijk'92 van een vooral aanvallend beter DSS, 6-11, rust 2-6. De Heems- kerkse ploeg onderscheidde zich met name op het punt van kansen benutten. Waar Stomp wijk'92 tot wanhoop en tenslot te gelatenheid van trainer- coach Wim van Leeuwen opval lend tekort schoot scoorde DSS een meer dan ruime voldoende. In de misere van Stompwijk kan Monique Gijsman het getij ken nelijk niet keren. Gedachtig het gezegde dat een zwaluw nog geen zomer maakt kan haar dat echter moeilijk worden kwalijk genomen. Voor Stompwijk' 92 scoorden: Hanneke Martens 3, Sylvia Hoevers 2, Yvonne Ben nis en Eugenie van Geylswijk 1. Foreholte blijft winnen: ook in de lastige uitwedstrijd tegen HVC trokken de groenen aan het langste eind. De overwin ning kwam echter met veel moeite tot stand. Elly Spreeuw nioest het bikkelharde verzet in de tweede helft van de Schie- damse ploeg breken. Tweemaal scoorde het Voorhoutse kanon en dat bracht Foreholte uit een 15-14 achterstand toch nog winnend over de streep: eind stand 15-16. Voor Foreholte scoorden: Elly Spreeuw 6, Geerlings 3, Peggy van Droi len 2 en Anja van der L Esther Hoek, Maaike Turnh Claudia van Rijn en Ellen X merdam 1. In de Afdelings ste klasse pakten de rese w van Saturnus ongenadig u gen HW '70, 19-8, rust Rijnstreek kon het evenmin den tegen EDH 2, 23-13, 12-7. Bij de vrouwen kon het complete HW '70 ondanks uitblinkende Anneke Gijsi (zes treffers) r EHC; 12-15 n; stand. Oase speelde in Delft lijk tegen DIOS, 12-12, rust Het was voor DIOS het eej punt in de competitie. CPD/WILMAR KORTLEVER losphat Machuka lachte zijn tanden bloot en ontkende. Dat hij het record van Haile Gebre- selassie in de Zeven Heuvelen loop (43.00 minuten) verpulver de (tot 42.24) was goed „voor mezelf'. Nee, hield hij vol, die 'eeuwige' rivaliteit tussen Ke- nyanen en Ethiopiërs had daar mee niets mee te maken. „Flet was een goede test voor me, na twee maanden zonder wedstrij den." Maar Jos Hermens wist wel beter. „Natuurlijk speelt dat mee", zei de atletiek-manager, ook in Nijmegen de samenstel ler van het lopersveld. „Het zat de afgelopen dagen in zijn kop- pie, ook al zijn het inmiddels wel vrienden." Machuka en Gebreselassie kennen elkaar nog van het WK- junioren 1992 in Seoul. In de fi nale van 10.000 meter 'tikte' Machuka de Ethiopiër op de schouder voor hij wegsprintle. Voor die daad werd hij gediska- lificeerd. Een jaar later was er tijdens het WK in Stuttgart dat inci dent, waarbij Gebreselassie de Keyaan Moses Tanui op de hak ken liep bij het ingaan van de laatste ronde. Tanui vervolgde met slechts één schoen en ver loor. Dat deed pijn in de Keny- aanse harten. Later pakte Ge breselassie wereldrecords op vijf en tien kilometer, waarvan de Kenyanen eigenlijk vinden dat ze hen toebehoren. Zo herover de Moses Kiptanui namens Ke nya het record op de vijf kilo meter in Rome. drie dagen na Hailes recordrace over tien kilo meter in Hengelo dit voorjaar. Gebreselassie was er gisteren niet bij. Wel zijn broers Tekeye en Belay. Allicht dat zij het snel-" ste familielid kunnen wijzen op het aanstormende gevaar, met het oog op de olympische tien kilometer. Want daarop heeft Josphat Machuka zijn zinnen gezet, na het 'teleurstellende' WK van Götebdrg, waar Gebre selassie weer goud behaalde en hij slechts vijfde werd. „In At lanta wil ik met hem de strijd aan gaan." Na een zwaar 'Europees' sei zoen ging Machuka in septem ber terug naar Kenya. Om te rusten en te trainen in de Ng- ong Hills. Vrijdag kwam hij aan in Nederland, fris en klaar voor een eerste test in de Zeven Heu velenloop, over 15 kilometer. Hij slaagde, geholpen door de omstandigheden. Het was weliswaar koud in Nijmegen, maar na een frisse bui in de ochtend (zuurstof) klaarde de lucht op. Het beste bewijs voor het ideale weer werd geleverd door een flink aantal persoon lijk records, zoals voor de weer sterke Marco Gielen (44.12) en Peter van der Velden. Bij de vrouwen pakte de Kenyaanse Hellen Kimaiyo het parcoursre- cord van Liz McGolgan af (49.46) Machuka ging zo onstuimig van start, dat het toch niet ge ringe lopersveld hem na vier ki lometer al moest laten gaan. Oók Martin Fiz. De winnaar van de marathon van Rotterdam én Göteborg voelde een ham stringblessure in zijn rechter been opspelen. „Niets ernstigs, maar de Kenyanen kon ik niet bijbenen." De Spanjaard kreeg zodoende gelegenheid om al lopend te ge nieten van alle herfstpracht om hem heen. Ook Machuka zei daarvoor oog te hebben gehad tijdens zijn solo door.de heuve len. Maar hij trok zo verwoes tend hard door, dat Jos Her mens tot twee keer toe in zijn beste Swahili tot enige rust maanden: „pole, pole!'^ Die aansporing om toch voor al verstandig te lopen betrof niet alleen de wedstrijd van gis teren, „maar zijn hele carrière", zo zei Hermens. Want de jonge Machuka (hij wordt volgende maand pas twintig) heeft zoals veel van zijn landgenoten de neiging tot het lopen van véél wedstrijden en daarin ook nog erg hard te gaan. „We willen hem intomen, zoals dat met Haile Gebreselas sie is gelukt. Veel van die jon gens zien dat ze drieduizend dollar per wedstrijd kunnen krijgen. Ze denken: mooi salaris en lopen bijna wekelijks. Die jongens zijn na twee jaar hele maal leeg en zie je dan niet meer." Hermens heeft het al te vaak zien gebeuren. Geen pro bleem als ze aan het plafond van hun kunnen zitten. Maar iemand als Machuka kan met een wat zuiniger programma beter presteren en dus ook per wedstrijd méér verdienen. Machuka viel gisteren nauwe lijks in te tomen. „Het parcours- record? Dat lukt hem toch niet", zei organisator Henk Stevens nog zelfverzekerd in het eerste deel van de race. Weinig kilo meters later was het al: 'mis schien toch'. Vier kilometer voor de finish werd nog slechts gesproken over hoe veel sneller Machuka wel niet zou zijn dan Gebreselassie een jaar eerder. Bij kilometer dertien wist Ma chuka het ook zeker en versnel de hij nog eens. De laatste kilo meter ging zelfs in 2 minuut 37 seconden. „Dan moeten we vol gend jaar Haile maar weer uit nodigen". zei Stevens. Dat kan voor de volgende editie nog wat worden, want ook William Mut- wol (de nummer drie van giste ren) zei wel wat te voelen voor dat record. Zou de olympisch kajnpioen van Barcelona (steeple chase) dat inderdaad kunnen? Josphat Machuka lachte de tanden weer bloot: „Hangt er vanaf wat hij er voorgeeft." Van de regio-atleten was na het uitvallen van Paul Overbeek Jo Ferket de snelste. De Valken- burgse Bataaf was op de 46ste plaats de derde in de veteranen- klasse. Bij de \Touwen werd Le- ny van der Plas 23ste (tweede veterane). Haar tijd van 59.14 (de elektronische tijdmeter in de ChampionChip mat voor DEN HAAG MARC VAN DER JAGT/ MEDEWERKER Bob de Jong is gek op schaatsen, maar heeft een hekel at stand: de 500 meter. Dat onderdeel wil bij de Leimuidenaar steeds' niet lukken. Ook tijdens de zaterdag verreden Residi Cup gooide de kortste afstand roet in het eten. De Jong send voor het gewest Noord-Holland/Utrecht liet op de Ui in Den Haag 41,21 seconden klokken, slechts goed voor d plaats. De regerend wereldkampioen bij de junioren won gens met overmacht de 1500 meter in 2.01,75, maar scoorde delijk het vierde puntentotaal. Een ander Jong Oranje-lid, Ralf Bekers van het gewest Brabl /Limburg, werd tweede op de 500 meter en de 1500 meter, door hij met de gouden medaille naar huis ging. De mannen het gewest Zuid-Holland, dat de Residentie Cup won, drukten stempel op de ontmoeting door de tweede en derde plaats van pectievelijk André Vreugdenhil (Honselersdijk) en Niels Ari (Voorschoten). Bij de vrouwen kwam Judith Straathof, lid van de nationale tie korte- en midden-afstanden, sterk voor de dag. De jeug Zoeterwoudse werd zowel op de 500 meter (met 44,17) als de meter (met 2.15,26) tweede, maar behaalde het derde puntentc achter Renate Groenewold en Frouke Oonk. LEIDEN» MARC V MEDEWERKER Mare Velzeboer voert het klas sement van de nationale com petitie aan. De ervaren short tracker, die uitkomt voor Alke made, won tijdens de derde wedstrijd in de Leidse ijshal de 1500 meter. In de heats en de halve finale was Velzeboer met twee overwinningen al opper machtig. De grootste concur rentie kwam gisteravond van een ander lid van de nationale selectie, Vincent Wolvers. De 20-jarige Woubruggenaar, die lid is van de Indoor Hardrij Club Leiden (IHCL) drukte zijn schaats in de A- finale slechts 25 honderdste van een seconde la ter over de finishlijn. Leidenaar Harold Janssen (IHCL) legde dank zij een indrukwekkende race en na zijn selectiegem beslag op de derde plaats, f Versteeg (Lisse) eindigde vierde voor zijn clubgei Joost Smit (Delftse Kunstijsb Vereniging) en de gevallen CL-er Patrick Vergeer. Alei der Velzeboer won m macht de B-finale. De Le naar (sinds kort) miste de nale door een val tijdens de ve finale. De A-finale bij de vrouwei verde eveneens het no vuurwerk op. Priscilla Ernst CL) bleef haar clubgei Maureen de Lange op de meter nipt voor: 2.50,43 2.50,50. Esmeralda Ossendr (DKIJV) finishte in 2.50,74 derde. Door die prestatie ze nu samen met Ernst competitieklassement. Josphat Machuka loopt op kop in de Zeven Heuvelenloop. haar 59.10) was een sterke op venloodsloop was het resultaat, het geaccidenteerde terrein. In 36.44 was ze bovendien over In Rotterdam liep Ineke Vis tien kilometer al tientallen se- haar tweede wedstrijd sinds conden sneller dan vorige week. haar rentree in de wegatletiek Arie van Tol ten slotte was de enige weken terug. Een derde snelste Bataaf in de Sureacross plaats in de Rotterdamse Ha- in Dorst. De Kalwijker won in Swift wil jeugd-NK veldrijdei zijn klasse en realiseerde een tijd van 29.51 over 8,2 kilome- De 66-jarige Willem Ravens- bergen was slechts twee minu- tenlangzamer. Gijs Eradus en Piet Turk van de Leidse wielervereniging Swift/( ba willen volgend jaar het Nederlands kampioenschap veldrij voor de jeugd organiseren. De twee maakten dat afgelopi dag tijdens de regiokampioenschappen cyclo-cross bekend. Era en Turk zullen bij de KNWU wijzen op de uitstekende mogelijl den voor een aantrekkelijk parcours in park De Bult. MEDEWERKER In de hoofdklasse van de pro vinciale competitie werd afgelo pen week de vierde damronde gespeeld. De regioploegen LDG 2 (Leiden) en RDC 2 (Rijnsburg) wonnen hun wedstrijden. Sa men Sterk (Hazerswoude), KDC (Katwijk) en HDC (Alphen aan de Rijn) waren minder fortuin lijk en verloren hun dammat- ches LDG 2 begon de wedstrijd met zeven man en derhalve twee verliespunten. De ploeg had door zifekten en vakantie zo veel afzeggingen, dat niet alle borden bezet waren. Op bord één wist Willem Heemskerk na een goede partij Gerard van der Woude tot een remise te bewe gen. Bord twee was opengela ten, drie en vier speelden remi se, terwijl bord vijf tot en met zeven winst afdwongen op Reeuwijk. LDG 2 kon, ondanks de twee verliespunten wegens te lage opkomst, toch nog met 9-7 de eindoverwinning opeisen en was daar zeer content mee. Met zeven punten uit 4 wed strijden gaat L.D.G. 2 aan de lei ding in de hoofdklasse van de provinciale competitie. KDC uit Katwijk verloor met 10-6 onverwacht van KDV uit Krimpen aan de IJssel. De eerste twee borden sleepten er nog een remise uit. maar bord 3, 4, 5 en 6 verloren, door onder hun niveau te spelen, hun matches. Jaap van Duyvenbode op bord zeven won zijn partij wel, even als Zwetsloot op acht. De winst was voor de ploeg echter al ver loren gegaan, evenals,de kam pioensaspiraties die aan het be gin van de competitie nog bij KDC leefden. HDC uit Alphen aan de Rijn verloor in dezelfde klasse de partij tegen Excelsior (10-6), dat vooraf wel beter was ingeschat, maar misschien toch tot een 8-8 te vermurwen zou zijn. HDC maakte door twee winstpartijen en twee remises de punten. Samen Sterk uit Hazerswoude had het laatste moment nog in vallers nodig en vond die in de jeugdspelers Mark van Geme- ren en Micha van Tol, die hun partij beiden verloren. OGB (Bodegraven) won tevens op bord vier en speelde remise op de borden twee, drie en zeven. Ronald van Egmond won over tuigend twee punten voor Sa men Sterk op bord één. Martin Out versloeg op zijn beurt de sterkste speler van OGB en haalde de punten op tot zéven. De Bodegraafse tegenstander had echter negen punten ver gaard en was de winnaar van de match. RDC 2 uit Rijnsburg boekte in' de hoofdklasse een nipte over winning. Arjen de Mooij ver door een simpele slagzet or dig. Richard Kromhout vet de tegenstander binnen het van het bord en zijn winst gevolgd door de overtuige Eric Hogewoning, Cees vac Bosch en Hans Luchies. 1 Zwaan verloor op het slagb evenals Arie Schoneveld. Schijff behaalde door remi nipte eindzege van 9-7 RDC binnen. Henk Angenent te midden van zijn spruitjesoogst uit 1991 FOTO ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 22