Jacht op Chinese doodskoppen Ex-communist Kwasniewski overwint het verleden Feiten &Meningen De Boer weet milieubeleid niet te verkopen MAANDAG 20 NOVEMBER 1995 UWSANALYSE Volgens haar critici is ze meer tijd kwijt aan het herstellen van eerder gedane uitspraken dan aan het voeren van beleid. Margreeth de Boer, minister van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer (VROM) die deze week in de Tweede Kamer haar begroting verdedigt, heeft een onge lukkige presentatie. De laatste opvallende uitspraak dateert van twee weken geleden, toen ze opmerkte dat ze het een sympathiek idee vindt om geen kerst- en nieuwjaarskaarten meer te sturen. Een keurig pleidooi, dat door tal van ministeries en bedrijven al wordt opge- volgd. Dergelijke opmerkingen en de veront waardiging die ze oproepen, - 'met de auto op visite is veel slechter voor het milieu!' - lij ken het handelsmerk van de minister. De moeite die ze vervolgens moet doen om duidelijk te maken wat ze nou wèl bedoelt, scheppen een beeld van een zwalkende be windsvrouw die de ene dag weer heel ande re geluiden laat horen dan de andere. „Ze komt uit de provincie en we zullen de dag prijzen dat ze daar i het i ar terugkeert. Ze eer zon uilglijer i haar medewer- chting kers op het Toen de paarse fracties vlak voor de zo mer een moeizaam compromis wisten te bereiken over Schiphol, verklaarde De Boer a! het weekend daarvoor met haar collega Jorritsma (verkeer en waterstaat) tot over eenstemming te zijn gekomen. Als dat in derdaad waar was, zou de hele discussie in de Kamer een farce zijn geweest. Later bleek het net weer ietsje anders te liggen. Wat echter bleef hangen was dat de minis ter zich uiterst ongelukkig had uitgelaten. Begin dit rklaar- AVnywt Jt 6iv opmer king betekende een schot voor open doel voor de oppositie, die nu rondbazuint dat het kabinet de Files in stand wil houden. Mi nister Jorritsma had de afgelopen week nogal wat moeite dat beeld recht te zetten. Een ander onderwerp waarover De Boer zich in het parlement moest verantwoorden betrof de kassen in het Westland, die deels plaats moeten maken voor woningbouw. „Er is in het Westland geen ruimte voor nieuwe kassen", zei ze. Ook dit lag aanzien lijk genuanceerder, maar ook hier was de Vallen dit soort uitspraken vermoedelijk nog in de categorie 'versprekingen', anders ligt het met de talloze proefballonnetjes die de minister oplaat en later weer inslikt. Zoals haar pleidooi tegenover deze krant voor verlaging van de maximum-snelheid. Een idee dat ze terugtrok, omdat het nu al niet lukt hardrijders te bekeuren. Met idee om de belastingaftrek voor de reiskosten per auto te schrappen, was een nog korter leven beschoren. De Boer was even vergeten dat een vorig kabinet (Lub- bers-II) over dat onderwerp was gestrui keld. De frequentie waarmee dit soort zaken voorkomt belemmert het zicht op het be leid dat de minister wèl voert. Volgens haar eigen zeggen is dat vooral pragmatisch. Het heeft geen zin hooggestemde idealen in het milieubeleid na te streven als die (politiek) toch niet haalbaar zijn, luidt haar credo. En dus maakt ze nogal eens de indruk erg ge makkelijk in te schikken als haar collega's beginnen te blazen. I iet rijtje onderwerpen waarbij de minis ter het onderspit delfde, is inmiddels in het geheugen gegrift van iedereen die zich met milieu bezighoudt: gasboringen in de Wad denzee, gasopslag in het Drentse Langelo, Schiphol. A73, vliegveld Beek en het C02- beleid. In de optiek van de stuurlui aan wal heeft De Boer hier alleen maar ingeleverd. Dat het zonder haar bemoeienis mogelijk nog veel slechter had uitgepakt, wordt ge makshalve vergeten. Alleen de VVD prijst de minister voluit, maar lof uit die hoek voor een PvdA-milieuminister baart slechts zor gen. Het probleem vs haar winst wordt ge er niet in slaagt dat beeld ke poging daartoe smoort ge presentatie. Altha De Boe als v dat ook rlies en dat ze te buigen. El- en ongelukki- nu toe. Mis- chien dat de veelbekritiseerde hulp van maar liefst twee 'communicatie-adviseurs' helpt. Haar gloedvolle verdediging van het Groene Hart van Zuid-Holland, tegen alle aanvallen in, lijkt een omslag in te luiden. Net als haar tegenover deze krant erkende voorkeur voor een hogesnelheidstrein die het Groene Hart mijdt en zich langs de snelweg Rotterdam-Amsterdam voortspoedt. Alleen: was dat nou een ver spreking of een proefballon? DEN HAAG KOOS VAN WEES Vuurwerkmagnaten maken mooie sier met illegale handel Alexander Kwasniewski heeft het dus toch gefikst. De 41 -jarige voormalige communist is er tegen alle prognoses in in ge slaagd de zittende president Lech Walesa te verslaan en zal hem op 23 december in het Belweder (het presidentiële paleis) aflossen. De nieuwe Poolse president is jong en dy namisch, in het bezit van een aantrekkelijk uiterlijk, beschikt over een niet geringe do sis charme en is bovendien welbespraakt. Zijn rivaal Walesa moest het op al die fron ten ruimschoots tegen Kwasniewski afleg gen. Toch leek de kans groot dat de Poolse kiezers in meerderheid opnieuw voor Wale sa zouden kiezen. Gedurende de hele verkiezingscampagne hamerde de fervente anti-communist Wale sa op Kwasniewski's 'foute' communisti sche verleden. Het feit dat Kwasniewski car rière heeft gemaakt in de Poolse Commu nistische Partij en minister was in de laatste twee communistische regeringen van voor de omwenteling van 1990, leek een onover komelijke handicap. Kwasniewski is er echter in geslaagd zich los te maken van zijn verleden. Hij heeft zich met succes geprofileerd als een moder ne hervormer, een sociaal-democraat naar Westeuropese snit. De leider van de Links-Democratische Alli antie (SLD), sinds eind 1993 de grootste partij in het parlement en de belangrijkste regeringspartij, symboliseert de politieke wederopstanding van de voormalige com munisten in Polen en in diverse andere voormalige Warschaupact-landen als geen ander. Hun ideologie hebben ze afgezworen. Ge stoken in modieuze pakken preken ze nu de markteconomie, de privatisering van staatsbedrijven, het terugdringen van staatsschulden en de democratie. Kwas niewski pleit, net zoals het gros van de Oos- teuropese 'post-communisten'. zonder al te veel reserve voor een snel lidmaatschap van de Europese Unie en de NAVO. Mede door toedoen van Alexander Kwas- Jarenlang konden Nederlandse vuurwerkim porteurs en -handelaren vrijwel'ongestoord ille gaal vuurwerk aan de man brengen. Ze verdien den er tientallen miljoenen mee. Controle ont brak en slechts af en toe werd een scharrelaartje opgespoord of een vuurwerkpakketje aan de Belgische grens onderschept. Met de inbeslag neming van tonnen illegaal vuurwerk bij de grootste importeur van Nederland is het jacht seizoen op Chinese rollen en 'doodskoppen' ge opend. Een reportage over ouwe jongens, nep firma's en een bedorven oudejaarsfeestje in Dronten. naamde ontvanger hier in Bel gië nodig." Er kwam een scheurtje in het vuurwerkfront toen vorig jaar de Leidse vuurwerkimporteur Kat een boekhoudkundige fout maakte. In Nederland verboden vuurwerk werd door de kersver se (onwetende) eigenaren op factuur aan een Nederlandse groothandel verkocht in plaats van aan een buitenlandse firma. De politie van Hollands-Midden kwam erachter, Kat probeerde de fout te verdonkeremanen, liep weer tegen de lamp en kreeg een proces wegens fraude aan de broek. Het kwam uitein delijk in juni van dit jaar tot een schikking van 1,3 miljoen gul den. Daarna werd het bedrijf van de hand gedaan. Toen ook nog eens een enorme partij van 25.000 kilo illegaal vuurwerk in Lelystad opdook die overduidelijk van Broekhoff afkomstig was, rook ook het po litiekorps in Flevoland lont. Be gin zomer '95 was een melding van verdachte im- en export door Broekhoff naar Polen re den genoeg om een gerechtelijk vooronderzoek te starten. In het diepste geheim werden de gan gen van Broekhoff en zijn rela ties nagegaan en werden vrachtwagens gevolgd. Toen Broekhoff vorige week zelf publiekelijk toegaf naar België en Polen te exporteren en hij ook de leverancier van de le vensgevaarlijke doodskoppen bleek te zijn, moet het sein bij justitie op groen zijn gezet. Drie dagen later viel met de inbe slagneming van tonnen verbo den vuurwerk, 150 meter admi nistratie en drie vuurwapens het doek vóór de voorzitter. DRONTEN PETER DE KNEGT Aleksander Kwasniewski, met zijn vrouw Jolanta aan zijn zijde, zwaait naar zijn supporters. foto Volgens de boekhouding van vuurwerkimporteur Broekhoff werden de strijkers, Chinese rol len en pakketten afgeleverd in België en Polen. In werkelijk heid echter was het in Neder land verboden vuurwerk voor de binnenlandse markt be stemd. Zaterdag werd een groot deel van zijn illegale vuurwerk- voorraad in beslag genomen en door militairen afgevoerd naar een munitie-opslagplaats in het Drentse Ruinen. De inval maakt een einde aan het imperium van de machtige W. Broekhoff, die als voorzitter van de Neder landse Vuurwerkfederatie jaren lang de illegale handel verket terde. Voor de persfotografen beklom de vuurwerkmagnaat in de de cembermaand altijd gretig de ladder in een van zijn enorme vuurwerkmagazijnen in Dron ten. Met gepaste trots verklaar de hij jaar op jaar dat er wéér meer legaal vuurwerk was ver kocht dan het jaar daarvoor. Voor de camera's vertelde hij dat het goed ging met het sierv uurwerk. Het was er Broekhoff en zijn zes collega-importeurs in Nederland alles aan gelegen het imago van de vuurwerk branche op te poetsen. Onge lukken gebeurden alleen met het gevaarlijke illegale spul. „Strijkers zijn de ergste boos doeners", wist Broekhoff te melden. „Die maken slachtof fers." En met die handel liet Broekhoff zich niet in, zo wilde hij doen geloven toen hij de handen schudde van zes vuur werkslachtoffers die zich had den geleend voor de SlRE-cam- pagne tegen het stunten met vuurwerk. Nee, Broekhoff en zijn old boys network', zoals justitie de vuur werkfederatie betitelt, hadden niets van doen met die 'criminele' handel in widowma- kers, swinging wheels en pira ten. VUURWERKTEAMS Intussen keken politie en justi tie machteloos toe hoe elk jaar op oudejaarsavond weer voor miljoenen guldens aan Chinese rollen en mortierpotten uit el kaar spatten. In de weken voor oudjaar werden heuse vuur werkteams geformeerd, de BLIKSEMAFLEIDER In werkelijkheid fungeert Vlaan deren al jaren als bliksemaflei- der voor de illegale handel. Naar schatting van diverse han delaren en opsporingsambtena ren komt maar zo'n tien pro cent van hét illegale vuurwerk dat in Nederland de lucht in gaat werkelijk uit België. De'rest wordt alleen op papier over de grens verkocht. Nederlandse vuurwerkhandela ren maken massaal gebruik van stromannen, nepfirma's en kat vangers in België. Op de factuur verschijnt de naam van 'Pietje Puk' uit Antwerpen of Turn hout, er wordt een straat bij ge zocht en de partij wordt 'afgele verd'. Feitelijk verdwijnen de il legale rollen rechtstreeks in de kofferbak van de scharrelaar die het vanuit zijn tuinhuisje aan de particulier slijt. „De importeurs zouden ook wel gek zijn om de hele handel op en neer te rijden naar België, dat is nergens voor nodig als het ook op papier kan. Er wordt contant betaald en dat geld gaat in de kas. Alleen kleine partijen worden werkelijk legaal geleverd aan bedrijfjes in België die zich aan Nederlandse fir ma's lenen als katvanger", aldus een vuurwerkhandelaar. De opslagcapaciteit van heel België is kleiner dan de kleinste importeur van heel Nederland, zo schijnt ook de Belgische Rijkswacht te hebben berekend. „Als die miljoenen kilo's vuur werk naar België worden ver kocht, wie koopt dat spul dan hier? Waar gaat dat dan heen?" vraagt een Belgische groothan delaar zich af. „Die Nederlandse firma's hebben alleen een zoge- Gigantische hoeveel heden illegaal vuur werk werden zaterdag buitgemaakt bij een inval bij de firma Broekhoff. foto»anp Vuurwerkimporteur Broekhoff. grens met België kréég extra be waking en zo af en toe dook een illegaal pakketje of pantservuist op in een achterbak die in Bel gië (legaal) was volgeladen. Soms werd nog bij toeval een partijtje rollen onder een lading kerstbomen uit de Ardennen aangetroffen of bleek de doe- het-zelfzaak op de hoek zijn vuurwerk 'onveilig' te hebben opgeslagen. „Maar wat er werkelijk in de il legale handel omging, welke wereld er achter het hele vuur- werkgedoe schuilgaat, dat heeft niemand bij de politie zich ooit afgevraagd", zegt een woord voerder van het politieteam dat het afgelopen jaar vanuit een klein gehuchtje op het platte land de operatie-Broekhoff heeft voorbereid. Intussen reden de handelaren en scharrelaars bij de firma's de poorten in en uit. Aanhangwa gens, busjes, personenauto's, alles wat wielen had werd inge zet om het naar illegale knallen hongerende publiek te voor zien. Er werd contant afgere kend en geen haan die er naar kraaide. „Er was geen enkele controle. Broekhoff heeft zo'n ruime vergunning voor opslag dat-ie alleen geen nucleaire bommen in huis mag hebben", zegt officier van justitie Speyer. De truc die de gerenommeerde importeurs hanteerden, was door het ontbreken van contro le even simpel als doeltreffend. Om elke verdenking bij het ei gen bedrijf weg te houden, werd uit China geïmporteerd vuur werk zogenaamd massaal over de grens verkocht. Vooral België en Polen waren ideale 'afzet markten' voor de strijkers en de 'Bloemenbedden'. De Belgische en Poolse wet staat yerkoop van hier verboden spul toe. Als er al illegaal spul werd gepakt dat van een Nederlandse firma af- niewski zijn de 'post-communisten' in hun nieuwe outfit in Polen weer 'salonfahig' ge worden. Ze willen een dikke streep onder het verleden en hun toenmalige dwalingen zetten. Kwasniewski heeft bepaald niet toe vallig als belangrijkste campagneleus 'Kie zen voor de toekomst' gekozen. De basis voor zijn eigen politieke toekomst legde Kwasniewski in 1990. Na de verwach te grote nederlaag van de Poolse commu nisten in de eerste vrije verkiezingen raakte hij overtuigd van de noodzaak die partij op te heffen. Later dat jaar was hij de belang rijkste architect van de nieuwe SDRP, de so ciaaldemocratische opvolger van de gehate communistische partij PZPR. De voormalige communisten zijn mede dankzij Kwasniewski geslaagd in die moei lijke transformatie. De volgende stap was het smeden van een bredere alliantie. Ook dat werd een succes. De Links Democrati sche Alliantie (SLD) waarvan de SDRP de belangrijkste fractie vormt, is sinds de ver kiezingen van september 1993 zowel in de Sejm (Tweede Kamer) als de Senaat de grootste partij. De architect van dat succes, Kwasniewski, verkoos aanvankelijk een rol in de luwte. Hij bleef bewust buiten de regering om het risico van politieke beschadiging te voorko men. Sinds 1993 heeft Kwasniewski maar één doel voor ogen gehad: Lech Walesa uit het Belweder verdrijven. Alle pogingen van Walesa om hem af te schilderen als een man van het verleden ten spijt is hij daar toch in geslaagd. De Polen zien Kwas niewski, zo is gisteren gebleken, in meer derheid 'och als een man van de toekomst.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2