Sport Martin Hersman deelt eerste tik uit Noordwijkse Leonardolaat Padova opveren A éb fVjax met negentien man de wereld rond y Kort geding over kleding schaatscoach Vitesse-trainer wordt deze week van taak ontheven Van Gaal niet blij met oefeninterlands MAANDAG 20 NOVEMBER 1995 ief willem spierdijk. 071 -5356464. plv -chef rob onderwater. 071-5356463 Langeveld voorlopig uitgeschakeld katwuk» Pim Langeveld, de spelbepaler van Katwijk, is voorlopig niet inzetbaar. De middenvelder hield aan de ontmoeting van vorige week met Rozenburg een flinke enkelblessure over. Trai ner Kees Guyt: „Volgens de arts zal Pim zes a acht weken niet beschikbaar zijn. Dan hebben we het dus over de periode tot aan de winterrust. We hopen echter dat hij door een intensieve behandeling van onze verzorger over een maand weer kan spe len." Zaterdag werd Langeveld in het duel met Devjo vervangen door Stefan Roodakkers. KNVB rekent op 17.000 kaarten zeist» De KNVB rekent op zo'n 17.000 kaarten voor Nederlandse supporters bij de beslissende wedstrijd van Oranje tegen Ierland. Anfield Road, waar de barrage voor de EK-kwalificatie op 13 de cember wordt gespeeld, biedt plaats aan bijna 40.000 toeschou wers. Op korte termijn zal een delegatie van de KNVB in Liver pool nadere afspraken maken over de organisatie van het duel, die in de handen ligt van de Engelse bond FA. In Zeist geregi streerde aanhangers en clubkaarthouders krijgen voorrang bij de verdeling van de entree-bewijzen. Straathof gediskwalificeerd op 500 meter amsterdam anp Op de trip die Ajax de komende tien dagen naar Madrid en Tokyo voert, neemt technisch directeur Louis van Gaal negen tien spelers mee. Van de hoofd- selectie blijft slechts Marcio Santos thuis. „Het heeft geen zin met het been in het gips de wereld rond te reizen", ver klaarde de trainer. In de wedstrijden tegen Real Madrid (Champions League) en Gremio (wereldbeker) kan ook Wooter niet spelen. De jeugdin- ternational liep afgelopen dins- in de wedstrijd van Jong Oranje een vrij ernstige blessure n het bovenbeen op. In het gunstigste gevaf heeft ei Ajax voor de komende twee zware klussen ook maar zestien spelers tot zijn beschikking. Silooy heeft na een breuk in de enkel een maand of drie buiten1 spel gestaan. Hij maakte giste ren zijn rentree (van drie kwar tier) in het tweede elftal. Demts- jenko wordt normaal gesproken ook niet ingezet. De Rus geldt als 'vierde' buitenlander. Van de zestien spelers die nog resteren is ook lang niet ieder een 100 procent fit. Frank de Boer liet tegen FC Groningen voor het eerst dit seizoen een wedstrijd aan zich voorbij gaan. Hij meldde zich gistermorgen af, als gevolg van overbelasting van de spieren. Van Gaal hoopt hem komende woensdag in Madrid te kunnen inzetten, niaar zekerheid heeft hij niet. Het had maar weinig ge scheeld of Martin Hersman had de officiële opening van het schaatsseizoen ge mist. Trainer Wim den Ei sen van het gewest Zuid- Holland twijfelde of hij de 21-jarige Sassenheimer in zijn ploeg moest handha ven, omdat hij de afgelo pen week niet vooruit te branden was. Hersman kreeg het voordeel van de twijfel en sleepte zaterdag in Deventer prompt de 34ste IJsselcup in de wacht. deventer tim brouwer de koning „Ik had niet verwacht dat de vorm zo snel zou terugkeren zei de uitgelaten winnaar, die na afloop werd bestormd door journalisten en jeugdige hand tekeningjagers. „Hoewel de IJs selcup vroeg in het seizoen valt, betekent het winnen van zo'n wedstrijd wel wat voor mij. Al jaren kijk ik ernaar uit." Hersman legde de basis voor zijn overwinning op de eerste 500 meter. Op een matige start liet hij een klinkende volle ron de volgen. De 1500 meter vol tooide hij als enige binnen twee minuten op de stroeve ijsbaan De Scheg. Verdwenen waren plotseling de vermoeidheidsver schijnselen van de afgelopen dagen. Ook klopte de techniek ineens weer als een bus. Vol gens trainer Den Eisen was het zware ijs in het voordeel van technisch goede schaatsers. Hersman: „Bovendien had ik aan Jeroen Straathof gevraagd, hoe hij de 1500 meter had aan gepakt." De Zoeterwoudenaar leidde op dat ogenblik het tussenklas- sement op de schaatsmijl. Een zege op zijn favoriete afstand zou niet alleen een mooi ca deau zijn voor zijn 23ste ver jaardag, maar ook compensatie voor een finaal mislukte sprint. Straathof begon de dag met twee valse starts, wat diskwalifi catie betekende. Omdat alle deelnemers de 500 meter twee keer kregen voorgeschoteld, had hij zich eerder kunnen re vancheren. „Maar technisch loopt die afstand nog helemaal niet", zei Straathof, die zicht baar baalde van zijn zwakke tijd (40,65). Die stemming sloeg ra dicaal om, toen hij de 1500 me ter bijna net -zo snel bleek te hebben afgelegd als Hersman en in het eindklassement de vierde plaats bezette. Zo brachten de twee Holland se kernploegleden hun Friese collega's, inclusief wereldkam pioen Rintje Ritsma, een gevoe lige slag toe. De IJsselcup is weliswaar slechts een opwar mertje voor een lange winter, maar van alle kwakkelende all- rounders kwakkelde Hersman het minst. Ritsma viel op beide afstanden tegen, Falko Zandstra reed een ongeïnspireerde 1500 meter en de gedoodverfde win naar Ids Postma blonk alleen uit op de sprint. Bondscoach Henk Gemser wilde geen vergaande conclu sies trekken uit de verrichtingen van zijn Hollandse pupillen, die hij pas enkele maanden onder zijn hoede heeft. Gemser, die de kernploegrijders de afgelopen weken flink had uitgeknepen: „Het enige voordeel van deze wedstrijd is, dat ik weer wat meer weet van mijn rijders. Hersman heeft meer capacitei ten dan ik in hem had vermoed. Maar we moeten onszelf ook niet kietelen. Slechts één van ons duikt hier onder de twee minuten. Daar ligt niemand in andere schaatslanden wakker van. Bovendien moeten wij op onze beurt oppassen voor de Ja panners en Canadezen." Van een opgeklopte strijd tus sen 'zijn jongens' en dissident Rintje Ritsma wilde Gemser niets weten. Hij manoeuvreerde de kernploegleden („Zij schaat sen vanuit de tweede lijn") be wust in een underdog-positie. Hersman deelde de visie van de bondscoach, die bij deze wed Sassenheimer Martin Hersman presteerde met een zege in het toernooi om de IJsselcup beter dan bonds coach Henk Gemser van hem had verwacht. foto anp strijd de verantwoordelijkheid deelde met gewestelijke coaches: „Rintje is nu eenmaal wereldkampioen en kan zich daardoor meer permitteren. Dat vind ik logisch. Maar er is ver der geen rivaliteit tussen hem en ons. Wij delen nog altijd de zelfde kleedkamer. Hersman is zich inmiddels wel beter bewust geworden van zijn plaats in de kernploeg. De benjamin van het keurkorps stond aanvankelijk alleen voor de 1500 meter ingeschreven bij de wereldbekerwedstrijd van Berlijn van het komende week einde. Maar hij mag na enig soebatten ook op de 5000 meter uitkomen. Op die afstand moet blijken of de Sassenheimer kan uitgroeien tot een sterke all- rounder. „Ik moet aan het eind van dit seizoen wetên waarin ik goed ben. Lukt het niet als all- rounder, dan moet ik mij spe cialiseren. Volgend seizoen is namelijk alweer een pre-olym- pisch jaar en dan kun je niet meer op twee paarden wed den." Behalve Hersman en Straat hof verdedigde ook sprinter Ar nold van der Poel de kleuren van het gewest Zuid-Holland met verve. De routinier uit Roelofarendsveen werd op voorspraak van trainer Den Ei sen voor de IJsselcup geselec teerd ten koste van kernploeglid Gianni Romme. „Mij werd ver weten dat ik dit seizoen nog geen 1500 meter had gereden", aldus Van der Poel, voor wie de mijl een bijnummer is. Zijn elf de plaats in het eindklassement had hij dan ook voornamelijk aan zijn sprint te danken. Mede dank zij de Vener legde Zuid-Holland beslag op de tweede plaats in het ploegen- klassement, niet eens zo gek ver achter de ongenaakbaar geach te Friezen. Het jaar vol tranen van Brenda Schultz new york «anp ,a' Brenda Schultz huilde in 1995 njwat af. Het was voor haar ook jaar om te janken. De 24-ja- rige Heemsteedse huilde tranen ,e van vreugde èn verdriet. Ze won twee toernooien, verloor haar moeder, verdiende in een jaar B tennis karrevrachten dollars, trouwde en raakte haar lieve- lings-trainer GlennSchaap kwijt. Vrijdag en zaterdag waren il lustratief voor het sportieve jaar v van Brenda Schultz. Na de 7-5 6-2 winst in de kwartfinales van de Masters in New York tegen de als tweede geplaatste Con- chita Martinez, sprak ze la chend: „Dit was één van mijn beste partijen ooit. Ik ben dol gelukkig met deze overwinning en mijn plaats in de halve jeindstrijd." Een dag later haalde ze dat niveau bij lange na niet. Ze ver loor met 6-3 6-3 van Anke Hu- ber. De service, vrijdag nog een wapen, was zelfvernietigend. De Duitse blokte de opslag en die returns waren te hard voor iSchultz. „Of ze kon lezen waar ik heen zou serveren, öf ze gok te gewoon steeds goed", ver zuchtte de verliezer. Schultz verdiende in New York 150.000 dollar, ongeveer 240.000 gulden, haar grootste cheque ooit. Het tilde haar sei- "fzoenverdiensten over de acht ton. Zoveel sloeg ze nog nooit in een jaar bij elkaar. Het maakt het leven van Sean McCarthy, sinds afgelopen zomer haar echtgenoot, een stuk opwin dender. Hij belegt haar geld op zijn werkplaats in Wall Street, is haar manager en wijkt bij Ame rikaanse toernooien zelden van haar zijde. Het toernooi werd gewonnen door Steffi Graf, zij klopte Hu- ber in de eindstrijd met 6-1,2-6, 6-1,4-6, 6-3. mr 'Mv., Jd Leonard van Utrecht voor het eerst in het shirt van Padova. padova loaaan leefmans Alleen het scoren van een goal ontbrak. Dan was het helemaal een droomdebuut geweest. Maar het publiek in Padova kon in de vrieskou van Noord-Italië meermalen de handen warmen in de laatste 25 minuten van het duel tegen Bari. Invaller 'Leonardo' van Utrecht spurtte geïnspireerd over het veld, gaf twee puike voorzetten en zorg de dat in ieder geval in Padova iedereen denkt dat de Holland se Serie B een competitie is die gezien mag worden. De speler die twee weken ge leden nog voor Cambuur in de eerste divisie speelde, was net een minuut binnen de lijnen van het 'stadio Euganeo' toen 'Leonardo' zijn allereerste actie op vreemde bodem al bijna in een doelpunt zag eindigen. Hij snelde op rechts goed de diepte in en met de binnenkant van zijn rechtervoet liet hij de bal precies voor de voeten van Mi chel Kreek draaien. „Ik kwam net zo'n stukje tekort", veront schuldigde Kreek zich na afloop terwijl hij wees op de centime ters afstand tussen duim en wijsvinger. Van Utrecht bleef ook daarna met korte sprintjes langs de zij lijn een handenbinder voor di recte tegenstander Roberto Ri- pa, een forse verdediger uit het typische Italiaanse hout gesne den. Steeds kwamen de tackles van de Italiaan te laat. Toch werd Van Utrecht uiteindelijk weinig aangespeeld. Dat had al les te maken met het feit dat Padova met 2-0 voorstond toen de Noordwijker binnen de lij nen kwam. Naar goed Italiaans gebruik hield de ploeg de bal liever in eigen gelederen, dan op zoek te gaan naar meer doel punten. De kleurrijke Amerikaanse in ternational Alexi Lalas, verdedi ger bij Padova, was enthousiast over het eerste optreden van de voormalige spits van Cambuur. „Wat mij betreft mogen er nog een paar Hollanders bij komen. Iedere keer als er eentje bij is, winnen we. Dat was vorig jaar ook zo, toen Kreek erbij kwam. 'Leo' heeft in elk geval aan de Serie A kunnen proeven en ik denk dat het hem lekker heeft gesmaakt." Dat deed het zeker. In nog geen twee weken was het leven van Leonard van Utrecht (26) totaal omgegooid. Van een ano niem bestaan als voetballer bij Cambuur belandde hij in de schijnwerpers van de beste competitie ter wereld: met een vreemde taal, vreemde mensen en vreemde gewoonten. „Mijn hersenen hebben op overdrive gewerkt, zo veel heb ik moeten leren en zo veel indrukken heb ik in me moeten opnemen. Daarom was ik best gespannen, mijn kop zat vol. Maar eenmaal op het veld viel dat allemaal op eens van me af. En dat we met 2-0 voorstonden, maakte het al lemaal natuurlijk een stuk ge makkelijker", zei Van Utrecht in de perszaal, zichtbaar genietend van de aandacht van diverse te levisie-stations. Padova boekte tegen Bari een verdiende zege. De thuisploeg startte beter, feller en sneller. In de derde minuut rënde rechts back Antonio Sconziano, één van de uitblinkers, over de volle lengte van het veld naar de cor- nervlag. Zijn voorzet werd door twee verdedigers van Bari ver keerd beoordeeld, waarna de bal achter de van Sampdoria overgekomen Padova-spits Ni- cola Amoruso belandde. Hij draaide om zijn as en lepelde de bal achter doelman Alberga. Bari moest daarop komen, maar dat ligt de Zuiditalianen niet. Hun nieuw aankoop, Klas Ingeson, eiste vaak de bal en de aandacht op, maar de Zweed die ooit bij PSV speelde en via KV Mechelen en Sheffield Wed nesday in Italië terecht is geko men, heeft nog niets van zijn houterigheid verloren. En wan neer Bari de lange bal hanteer de, bleek de rossige Lalas te heersen in de lucht. Onovertrof fen in twee keer drie kwartier. Padova kon daarom relatief eenvoudig op de eerste zege in tien wedstrijden af gaan, zeker nadat goaltjcsdief Massimo Cic- cio voor 2-0 had gezorgd. Van Utrecht liep op dat moment warm. De circa 20.000 bezoe kers waren na het doelpunt net weer in hun kuipje gaan zitten toen ze opnieuw opveerden. Ciocci eruit, Van Utrecht erin. De geluidsstorm kreeg nauwe lijks de tijd te luwen, omdat de Noordwijker bij zijn eerste actie bijna succesvol was. Na die eerste actie leek het alsof Padova en Van Utrecht niet meer stuk konden. Protti van Bari had reeds rood gezien wegens schelden en de tien man die overbleven hadden nauwelijks verweer tegen het rondspelen van de bal in de achterhoede van Padova. Van Utrecht, ongeduldig geworden door al die 'tikkies-terug', dacht op een gegeven moment de bal zelf maar een keer te halen. Ver volgens gaf hij een bijna Itali aans handgebaartje aan een medespeler die het vertikte hem diep aan te spelen. Hij leert snel. Tussen Van Utrecht en zijn compaan in de voorste linie, Amorusso, klikte het duidelijk niet. Twee keer liepen zij bij een counter allebei naar de eerste paal en één keer onderschepte de Italiaan een pass die voor de Nederlander was bestemd en die hem aleen voor de keeper had gebracht. Amorusso zorgde met een lob overigens wel voor de derde treffer van Padova. Van de zeven balcontacten van Van Utrecht waren er zes 'goed' tot 'zeer goed'. Een veel belovend begin, zo vond hij ook zelf. „Als die bal op Kreek erin was gegaan, was het zelfs fanla- stich geweest. Voor mij had de wedstrijd nog wel wat langer mogen duren", zei de Noord wijker, gehuld in het blauwe clubkostuum van Italiaanse snit. Van Utrecht was onder de indruk van de sfeer, die in het relatief rustige Padova overi gens niet lijkt op de voetbalgek- te in Genua, Napoli of Milaan. Glimlachend zei hij: „Ach, het is dit of Emmen uit." deventer anp Donderdag 23 november om 12.00 uur dient voor de rechtbank in Utrecht een kort geding, dat de Sanex- schaatsploeg aanspant legen de KNSB. Inzet is de kleding die coach Wopke de Vegt bij internationale wedstrijden zal dragen. Europees- en wereldkam pioen Rintje Ritsma vormde voor dit seizoen zijn eigen al ternatieve ploeg. Met coach De Vegt, fysiotherapeut (ire veling, organisator Van 't Oe ver uit Lisse en zaakwaarne mer Wouters van den Ou- denweijer. I lenk Gemser, coach van de mannenkern- ploeg, deelde bij de KNSB presentatie mede dat wat hem betreft De Vegt bij we reldbekerwedstrijden, Euro pees- en wereldkampioen schap Ritsma mocht coachen. De KNSB 1 stelde daarbij als voorwaarde dat De Vegt zich in kleding van de bondssponsors Aegon en Deloitte 'louche zou hul len. Komend weekeinde, bij de eerste wereldbekerwedstrij den in Berlijn, zal Ritsma vanaf de dag van de loting (donderdag) aan die voor waarde voldoen. De Vegt, na vórig seizoen oneervol ont slagen als bondscoach, houdt vol in Sanex-kleding langs het ijs te willen ver schijnen. De ploeg Ritsma/De Vegt wordt donderdag in Utrecht vertegenwoordigd door ad vocaal Knijff. Vrijdag begin nen in Berlijn de wereldbe kerwedstrijden. „Daarom willen we zo snel mogelijk een uitspraak in deze princi pe-zaak", aldus zaakwaarne mer Patrick Wouters van den Oudenweijer. ARNHEM GPD Ron Spelbos zal in de loop van deze week worden ontslagen als hoofdtrainer van Vitesse. De positie van de omstreden oe- fenmeester is onhoudbaar ge worden nadat hij afgelopen week Vitesse's belangrijkste speler, Edwin Gorter, definitief de deur wees. Vitesse-voorzitter karei Aalbers bleef gisteren nog aan de oppervlakte, gevraagd naar de toekomst van Spelbos. •Maar in zijn hart heeft hij de be slissing al genomen. Gorter werd uit de selectie ge zet nadat hij twee weken gele den in Breda weigerde met de spelersbus mee terug te rijden naar Arnhem. Spelbos reageer de daar woedend op en zette de spelmaker uit de selectie. Door bemiddeling van de spelersraad kwam Spelbos op die beslissing terug, maar afgelopen donder dag zette hij toch door. Boven dien lichtte hij dat besluit in de media toe, tot woede van Aal bers die die dag net voor een zakenreis naar Cyprus vertrok. „We hadden afgesproken dit over het weekend heen te tillen. Gorter zou zich ziek melden. Dat was de afspraak. Maar ik heb mijn hielen nog niet gelicht of de pleuris breekt opnieuw uit." Ook Gorter begreep de actie van Spelbos niet. „Iedereen zou zijn mond houden. Dat had ik ook afgesproken met Herman Veenendaal (bestuurslid techni sche zaken, red.). Maar Spelbos heeft geen woord gehouden. Mijn naam is weer ongelooflijk beschadigd en daar baal ik enorm van." Aalbers nam het gisteren niet langer in het openbaar voor zijn trainer op. „De komende dagen voer ik gesprekken met alle be trokkenen en zal ik proberen iets aan de ontstane situatie te doen. Het gaat dan niet om Gorter of Spelbos, maar om het belang van de club." De naam van Spelbos viel gis teren weer nadrukkelijk in En schede, waar vandaag waar schijnlijk afscheid wordt geno men van Issy.ten Donkelaar. De positie van de FC Twente-trai- ner is net zo troosteloos als die van Spelbos. Spelbos zou zo aan de slag kunnen bij FC Twente, wordt gefluisterd in Enschede. Gisteren werd Spelbos in Arn hem voortdurend uitgejouwd. „Een schande", vonden zowel Spelbos als Aalbers. Spelbos: „Maar ik loop niet weg. Ik weet hoe het spelletje in elkaar steekt. Als je twee keer wint, is het over." amsterdam anp Ajax' technisch directeur I^uis van Gaal is niet blij met de twee oefeninterlands, die de KNVB in de eerste helft van het volgende jaar heeft gepland. Hij verklaarde dit gisteren na de wedstrijd van zijn club te gen FC Groningen. Volgens Van Gaal passen de vriendschappelijke interlands niet in het programma van de landskampioen. „We hebben dat vorig seizoen ook al eens aangestipt. Mijn spelers komen voortdurend twee keer per week in actie. Het is bijna on doenlijk dan ook nog eens dit soort duels te spelen." Oranje oefent op 14 februari in Eindhoven tegen België en op 24 april in Rotterdam tegen Duitsland. Ajax speelt in die fa se vrijwel zeker nog in de Champions league en heeft ook nog twee wedstrijden om de Super Cup tegen Zaragoza op het programma staan. Dat allemaal los van de nationale competitie- en bekerstrijd. Van Gaal deed bondscoach Hiddink alvast een tip aan de hand. „Misschien kan hij deze wedstrijden gebruiken voor wat experimenten." Van con crete stappen sprak Van Gaal nog niet. Begin dit jaar boycot ten de spelers van Ajax een vriendschappelijke interland tegen Portugal. Ze gaven daar mee blijk van hun ongenoegen over de wijze waarop in Zeist het programma in elkaar werd gedraaid.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15