Keurig en netjes is de trend i Mode Sieraden van Swarovski rijk bezet met kristal MAANDAG 20 NOVEMBER 1995 P U z Z E L N E G 1 U T K R E W T F N N E R E V 0 T E B R L A E N N E T S E E' G E 0 N T S 0 E V E T N A T 0 0 0 S N A E D R U S S B M P L R A L F N 1 M 1 M E K S F E D E E E E U Y D 0 E 0 0 V N E D S D S R 0 J 0 s 0 0 E T E K E E K K L N K L T M S 0 E R G 0 E E 0 E E R E M G H N 0 G L H L E G E N E 1 A R S E C V R F IJ T R z B P K U S N G N E B A A E S L T D R A A B 1 V W A B 0 1 K 1 U R B S 1 M 0 W V R S U c 0 P S U C 0 H T Baard Goede fee Schok Bang Heksen Sprookjes Betoveren Hocus-pocus Symbool Bezemsteel invloed T overheks Bijgeloof Kookpot T overstaf Dansen Kruiden Volksgeloof Demon Misbruik Waarnemen Duister Muts Water Feeks Rituelen Werktuigen Geesten OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel r regel van boven naar bene den nog een woord. CITAAT Horizontaal: 1. koper; 2. stoom; 3. kwart; 4. vader; 5. pover; 6. benul; 7. loop; 8. konijn; 9. pater; 10. hal ma; 11. zeven; 12. voet; 13. banio; 14. pekel. Het citaat is van Laurence Ster ne: ,,De mensen vermoeien zich zelf door de rust na te jagen". HEINZ A/E/WZ, EEEST 7BEKEM WE EEW VELPAE MET ME# ZM PAAJZ EZW EfKEEOOM. PMS ZCZAZEM WE EZW PEOCXE STCXTJE C>AA& ZEE- /<EM WE /VAAJ2 SCA/ELS&EM W PE 0OPEM TOMPOES Heer Bommel en de toornviolen Heer Ollie vergat de narigheid van de natuur bij het zien van Sickbocks tik kende viooltjes. Nadat hij ze enige tijd aan zijn oor gehouden had stond hij glimlachend op, trok zijn jas recht en spoedde zich naar de garage. „Nu vlug naar de tentoonstelling", sprak hij tot zichzelf, terwijl hij de Oude Schicht naar buiten reed. „Even de lui daar laten merken, dat men een Bommel niet ongestraft kan uitlachen. En als mijn bloemen een maal daar staan, bewonderd door ie dereen, ga ik vlug naar het bos om de mir weer te verspreiden. Ik heb ten slotte de hele dag nog voor me." Het liep hem echter tegen. Het festi valgebouw lag verflenst en verlaten in de mist en de portier schudde neerslachtig het hoofd toen hij met zijn potje de stoep beklom. „De tentoonstelling is gesloten", zei de bewaker. „Uitgesteld, wegens ver lepping van de bloemen en ziekte van het personeel. De directeur is ook afgeknapt en ikzelf voel me lang niet lekker." Het werd heer Ollie vreemd te moe de. „H-hoe komt dat zo?" stamelde hij verblekend. „Misschien kwaaie dampen", ver klaarde de portier, „maar het kan ook wat anders wezen. Er is iets met de groente en het fruit aan de hand, dat is zeker, om van de bloemen maar te zwijgen." Heer Bommel keek beklemd om zich heen. De grauwe nevels wolkten langs de stoeprand en over het stille pleintje schoof een ziekenauto voor bij. „Ik denk dat ik ook maar naar huis ga", prevelde de portier huive rend. „Het is grieperig en dat is het." „Het is geen griep", zei heer Ol lie, „het is de mir." En met deze woorden haastte hij zich struikelend de treden af. HET WEER DOOR HANS VAN ES Zaterdagochend zag het er een beetje winters uit met op diverse plaatsen in onze regio een gebroken sneeuwdekje. Door de nog hog< temperatuur van de bodem bleef het witte spul slechts op die plaat sen liggen, die vanwege hun stuctuur en oppervlak snel konden af koelen, zoals daken van auto's en grasvelden. Alleen in de noordelijke provincies was de sneeuwval stevig genoeg voor de vorming van een gesloten dek van twee tot zes centimeter. Plaatselijk werd nog een minimum van -4 graden bereikt, maar ov dag kwam er snel een eind aan kou en sneeuw. De buien verloren hun winterse karakter en in de avond stak een hai de westnoordwestenwind op daar toedoen van een storing op de Noordzee. Flinke regenbuien zorgden voorgoed gevulde neerslagmi ters. In onze regio viel zo'n 10 millimeter maae in Friesland en Gro ningen kwam twintig tot 25 millimeter omlaag. De sterke aanvoer van de Noordzee zorgde uiteraard voor oplopende temperaturen. Zondagmiddag werd op veel plaatsen 7 tot 10 grader bereikt; ongeveer normaal voor half november. Verder stroomafwaarp werd de maritieme invloed snel minder. De neerslag ging in Polen e Zuid-Duitsland over in sneeuw bij temperaturen rond het vriespunt. De winter is ook niet van zins veel terrein prijs te geven. Dankzij de vorming van een continentaal hogedrukgebied komt de atmosfeer t< rust en in de lange nachten kan het stevig afkoelen. De komende d; gen weet de koude lucht zich boven Centraal-Europa te handhaven Bij ons is het vandaag nog vrij zacht met maxima van 5 tot 8 graden maar er komt nu aanvoer vanaf het continent tot stand, waardoor hi weer iets kan afkoelen. Het blijft droog en bij opklaringen kan het 'i nachts licht vriezen. Plaatselijk vormt zich mist. Overdag haalt het kwik amper 4 graden. Een depressie trekt tegen het midden van de week traag vanaf de o< aan naar West-Europa en waagt een aanval op het Europese koudeg bied. Een front met wat zachtere lucht bereikt ons land op donderd; met wat regen. De temperaturen gaan weer omhoog naar 8 tot 10 gi den, De laatste prognose - voor het eind van de week - wijst op een her nieuwde aanvoer van koudere lucht uit het noordwesten met winter; buien 31 KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Geleidelijk Oslo opklaringen en vrij wel droog. Middagtempe- ratuur oplopend op mor gen van iets onder 0 in het noorden tot 7 graden in Vandaag overwegend hel der en droog. Morgen in het algemeen veel bewol king perio In h opklaringen. Mai -15 graden in Lapland tot -4 graden in het zuiden. Morgen in het zuiden iets Denemarken: Enkele wolkenvelden en flinke zonnige perioden, Vrijwel droog. Middagtemperatuur oplopend tot rond 5 graden op morgen. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag van het zuidwesten uit toene mende wind en bewolking gevolgd door regen. In oost Engeland en Schotland nog perioden met zon. Morgen overal veel bewolking en enige tfjd regen. Mid dagtemperatuur rond 9 graden. Morgen in Ierland iets hoger. België en Luxemburg: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Morgen later op de dag in het westen geleidelijk meer bewolking. Maxima rond 6 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het westen wolkenvelden en in het oosten zonnige perioden. Vrijwel overal droog. Morgen van het westen uit gelei delijk meer bewolking en langs de west kust mogelijk regen. Middagtempera tuur rond 5 graden, langs de kust enkele Portugal;086 Vandaag in het noorden wolkenvelden en een enkele regen of onweersbui. In het zuiden meer zon en droger. Morgen overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen, mogelijk ook onweer. Middag- temperatuur dalend naar 14 graden in het noorden tot 19 graden in de Algarve. en droog. Maxima rond 2 gi het noorden tot 8 graden bij Locarno. Oostenrijk: Aan de noordflank van het Alpenmas veel bewolking en van tijd tot sneeuw. In het zuiden perioden me en droog. Morgen overal meer zo droog. Middagtemperatuur ron vriespunt. Polen: Vandaag wolkenvelden en vooral zuiden nog kans op sneeuw. Morgen j klaringen en op de meeste plaatj droog. Middagtemperaturen van rl het vriespunt in het westen tot -2 in r Tsjechië en Slowakije: Vandaag veel bewolking en af sneeuw. Morgen nu en dan zon wel overal droog. Temperatuur dags rond het vriespunt. Hongarije: In het algemeen veel bewolking tijd tot tijd sneeuw. Morgen gek opklaringen. Maxima rond 1 graai n klein i droog. Morgen sope bui. Maximumtemperatuur 24 graden. Spanje: In het zuiden perioden met zon en droog. In het noorden en morgen ook in het binnenland meer bewolking. Vooral in het noorden regen en mogelijk on weer. Maxima rond 18 graden in Galicia tot 25 graden aan de Costa del Sol. Canamche Eilanden: Weerrapporten 2: Overwegend zonnig en droog. Middag- temperatuur rond 26 graden station weer Marokko: Westkust: Overwegend zonnig en droog. Amsterdam onbew. Maximumtemperatuur rond 21 graden De Bilt onbew. bij Tanger tot ongeveer 27 graden in de °eelen grondm omgeving van Agadir. DINSDAG 21 NOVEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.10 Zon onder 16 Maan op 06.19 Maan onder 16 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.05» 14.27 01.38 14C' Laag 10.24 22.55 10.05 Tunesië: Af en toe zon maar in het noorden wol kenvelden en mogelijk een enkele bui. Maxima rond 20 graden in het noorden tot 25 graden irr het zuiden, Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig, maar in het westen wolken velden en vooral morgen kans op wat re gen. Vandaag eerst nog een matige Mistral. Middagtemperatuur oplopend tot rond 10 graden op morgen. In het zuiden ongeveer 15 graden. Mallorca e Vandaag perioden met zon e Morgen enkele stapelwolken e overal droog. Temperatuur 's 20 graden. Bordeaux Brussel Cyprus Italië: Vooral in het zuiden, en vandaag ook in Ktoif'urt iichttew de Apennijnen veel bewolking en enkele Kopenhagen onbew buien, mogelijk met onweer. Elders LasPalmas zwaarbew meer zon en droog. Middagtemperatuur Lissabon hchtbew tussen 7 en 12 graden. Locarno hchtbew. Corsica en Sardinië: Londen mistbankei Flinke perioden met zon en droog. Mor- Luxemburg hchtbew gen ook enkele stapelwolken. Maxima Madrid hchtbew. rond 15 graden. Malaga hchtbew. Malta: Mallorca hchtbew Vandaag wolkenvelden en kans op een Malta hentbew enkele bui. Morgen meer zon en droog. '1'Mk011 hentbew Temperatuur 's middags rond 18 gra- Griekenland en Kreta: In de loop van vandaag van het westen sneeuwbui uit toenemende bewolking gevolgd door R(^ orbeiv enige tijd regen. Mogelijk ook onweer Spl(t Maxima rond 8 graden bij Thessaloniki Stockholm o-bew tot 13 graden op Kreta. Warschau sneeuw Turkije en Cyprus: wenen sneeuw In het algemeen veel bewolking en van Zunch sneeuw tijd tot tijd regen of onweer. Morgen aan Bangkok haifbew de westkust ook enkele opklaringen. Bue-osAires onbew Middagtemperaturen rond 8 graden op Casablanca mtbew de Dardanellen tot 21 graden op Cyprus ^8*n Duitsland: New Oceans regen Vandaag in het zuiden veel bewolking en nog perioden met regen of sneeuw. In het noorden opklaringen en een enkele Tp^IO nJaarbew winterse bui. Morgen plaatselijk perio- Tur)lS maarpew den met zon en vrijwel overal droog. Vancouver onbew. Het is aaibaar, het pluist en het is warm Het dierenvel was de allereer ste kleding. Daarmee begon de menselijke beschaving. Toen de aapachtigen op twee benen gingen lopen en lang zaam hun beharing kwijtraak ten, kregen ze het koud. Ze hingen de huiden van andere dieren om en sindsdien weten we dat er niets warmers is dan bont. In de koudste uithoeken van de aarde blijft het voor de mens leefbaar omdat hij die- renvellen tot zijn beschikking heeft. Eskimo's maken jassen van zeehondenvachten, Lap pen gebruiken rendierhuiden en in Siberië kleedt men zich met mutsen en mantels van berehuiden. Wij hebben cen trale verwarming en een anti- bontbeweging en dat is voor mensen in het Westen reden om zich niet meer in dieren huid te hullen. Dat het primitief is om in vel len te lopen valt niet te ont kennen. De beschaving heeft spin- en weeftechnieken voortgebracht waarmee de mooiste doeken gemaakt kun nen worden van kantoen, vlas en wol. En de techniek heeft bovendien kou- en vochtwe rende materialen ontwikkeld met eigenschappen die een dierenvel niet heeft. Er zou dus geen enkele reden meer hoeven te zijn om nog zo'n primitief bontje te dragen. En toch heeft de dierenhuid zijn aantrekkingskracht gehouden. Het is meer dan alleen de be scherming tegen de kou, want ook de medicijnman in Afrika hangt een pantervel om ter wijl het daar warm genoeg is om naakt rond te lopen. Het pantervel geeft hem macht en status. En dat is wat bont uit straalt, status en glamour. Bont tilt de mens ver boven het dierlijke uit. Dat bont is hier inmiddels ten strengste verboden. We heb ben het recht niet meer om tijgers, panters en andere be schermde diersoorten te ge bruiken in de kledingindus trie. Maar de hang daarnaar is er nog altijd. De technologie is zover gevorderd dat namaakt- bont gemaakt worden kan, zo griezelig echt dat sommige dieren er hun soortgenoten in herkennen. Het nepbont, fun- fur genoemd, is kort- of lang harig, krullerig of glad, zacht gekamd of geklit. Synthetisch bont wordt gebruikt voor alle kledingstukken en accessoires die vroeger van echt bont werden gemaakt. Voor ruime mantels, korte jasje, bodywar mers, schoenen, tassen, haar banden en hoedjes. Ook ou derwetse attributen als de mof en het schoudervösje brengen dat gevoel van vroeger terug, toen alles nog echt was. En er heeft geen dier het leven voor hoeven laten. Het is nog maar anderhal ve generatie geleden dat meisjes absoluut niet de zelfde kleren wilden dra gen als hun moeders en tantes. Tot in de jaren vijf tig was het normaal dat pubers op een gepast mo ment van kinderkleren overgingen op volwassen kleding. Voor het schemer gebied tusen kind en groot mens was er geen kleding. Jongens kregen rond hun ze ventiende jaar hun eerste lange broek en werden dan door hun vader in zijn stamcafé aan de heren voorgesteld. Als een soort inwijding, net zoals in het oude Rome de senatoren hun zonen met zeventien jaar hun eerste toga gaven en hen meenamen naar het Forum om hen daar te introduceren. I lalverwege de jaren vijftig was dat allemaal voorbij. De kle- dingetiquette draaide een slag. Meisjes gingen wijde rokken met veel petticoats dragen en schoven de periode van het keurige mantelpakje voor zich uit. Tenslotte zijn ze nooit aan een net pakje toegekomen, want na de petticoats kwamen de blue jeans en daarna de flad derende indiajurken met spie geltjes. Jacky Kennedy was de laatste lady in een mantelpakje. In de mode gebeuren c spelbare dingen. We zijn ii Blazer, blousje, rok uit de collectie van Foxy Fashion. weer helemaal terug bij het be gin. De meisjes van nu gaan de kleren dragen waar hun moe ders en tantes toen van baal den. Ze dragen mantelpakjes uit de jaren vijftig en die zijn nau welijks anders dan toen. Het pakje van toen had een getail leerd jasje met schootje en een rechte rok tot op de kuiten, De rok was te lang om snel de trap mee op en af te hollen, te on handig om in tram of trein te stappen, laat staan om er mee te kunnen fietsen. Men had het dan ook terecht over 'strompel- rokken'. Als de couturiers van Parijs hun zin krijgen komen de kuitlange rokken ook weer terug. Op dit moment zit de rokzoom nog v boven de knie. De overstap zou anders te groot zijn, maar de terugkeer de keurigheid van vroeger is in gang ge zet. Tot in de popu lairste modezaken zijn de nieuwe te vinden. Met jasje of simpel mouwloos jurkje en jasje of overgooier en een jasje van dezelfde stof. De jasjes zijn kort in de stijl van Jacky Kennedy of met een heuplang schootje en ceintuurtje zoals uit de tijd van Diors New Look. De kleuren zijn meestal erg somber: veel grijs, antraciet en donkerblauw of lichte naturel- kleuren. Het ruitje is favoriet en het materiaal liefst een tikje vo lumineus: tweeds, bouclés, lo den en dikke wol. Voor jongemannen geldt min of meer hetzelfde verhaal. In de ja ren tachtig hebben de yuppen het klassieke kostuum alweer teruggehaald, want daarmee kwam je serieuzer over in het zakenleven. Het was een be roepsattribuut, het scheelde in je carrièregang. Buiten het werk om kon de spijkerbroek altijd nog. Nu is bet kostuum er ook weer voor niet carrièrebewuste types. Een pak is trendy. Er is wel iets veranderd. Het moder ne pak is heel donkergrijs of zwart. Zwart is weliswaar al ja ren een trendy kleur, maar in het zakenleven kon het niet. Volgens de klassieke codes was zwart voor feest of rouw en donkerblauw of grijs, gestreept of klein geruit, voor zaken. De nieuwe kostuums zijn ook in belijning iets vernieuwd. Soepe ler, minder kleermakersachtig, minder stug en er worden zach- Jurkjes met blazer of jasjes met rok zijn ook in de rekken bij Zij Mode te vinden. tere, soepeler stoffen gebruikt. De revers zitten soms hoog te gen de hals, soms blijven ze achterwege en is het jasje kraagloos. Maar het vest is wel een 'must'. En dat droegen de vaders uit de jaren vijftig al niet Het bezit van prachtige en luxueuze sieraden was in vroeger tijden voorbehouden aan welgestelden. Tegenwoordig zijn modesieraden van hoge kwaliteit binnen het bereik van iedereen. Het beroemde Zwitserse kristaihuis Swarovski maakt tegenwoordig ook sieraden. Vo rige week werd de nieuwe Jeweler's Collection geïntroduceert in de Be nelux. In Slot Zeist welteverstaan, waar de rijkelijk met kristal bezette oorbellen, kettingen en broches, fraai schitterden onder de kroonluch ters van de chique balzaal. Swarovski, die dit jaar haar honderdjarig bestaan viert, maakt al jaren siervoorwerpen van kristal en is daarmee erg populair. En ook in de modewereld is Swarovski geen onbekende, liet huis onderhoudt al sinds de jaren twintig nauwe contacten met de grote modeontwerpers in Parijs en Milaan. Toen de toonaangevende ontwerpers accessoires gingen maken voor hun creaties, leverde Swarovski de benodigde ste- Met het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog en de afnemende vraag naar 'fancy-byoux' zocht grondlegger Daniël Swarovski naar andere wegen om zijn bedrijf in de crisisperiode overeind te houden. Hij kwam met verschillende kristallen produkten op de markt, waaronder designer-objecten en de bekende siervoorwerpen. In Amerika bleef evenwel de vraag naar schitterende, opvallende juwelen groot. En toen Swarovski er eenmaal in was geslaagd de stenen met een dun laagje metaal te coaten om de lichtbreking nog meer glans te geven, steeg de populariteit voor deze sieraden tot ongekende hoogte. Swarovski wil nu een nieuwe markt veroveren met een eigen sieraden- lijn. De sieraden zijn hoogwaardig verguld en bezet met dicht op elkaar geplaatste kristallen stenen. De prijzen van de juweeltjes variëren van zestig gulden tot zeshonderd. Liefhebbers van klassieke juwelen ko men in de collectie aan hun trekken, maar ook degenen die van extra vagante, eigentijdse opsmuk houden. De Amerikaanse en Italiaanse vrouwen zouden inmiddels dolenthousiast zijn over Swarovski's Jewe ler's Collection. De Nederlandse vrouw moet haar hebberigheid nog even uitstellen tot begin volgend jaar, want dan liggen de sieraden ook hier in de winkels.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12