Zandwinning Joppe kan doorgaan Teleurstelling over verkoop van groen liggen Rijpwetering laat sinterklaas links Rijnwoude bewondert raadhuis Regio Leiden/Rijn Veenstreek Alpenaar twee keer gepakt Overslag Zoeterwoude moet brandschoon zijn MANDAG 20 NOVEMBER 1995 Leiderdorpers gewond hazerswoude Een 68-jarige automobilist uit Leiderdorp en zijn passagier zijn zaterdagmiddag omstreeks twee uur gewond g raakt bij een botsing met de auto van een 48-jarige inwoner van Koudekerk aan den Rijn. De Koudekerker stond op de Rijndijk ter hoogte van het benzinestation voorgesorteerd om te tanken. De Leiderdorper had hem te laat in de gaten en botste achterop zijn wagen. Het tweetal uit Leiderdorp is met nek- en borst- ldachten overgebracht naar het Elisabethziekenhuis. Vernielers van auto's aangehouden koudekerk aan den run Twee Koudekerkers van 19 en 20 jaar zijn gisterochtend rond zes uur aangehouden. Ze worden ervan ver dacht vernielingen te hebben aangericht aan auto's in hun woonplaats. Auto brandt uit alphen aan den run Een geparkeerde auto op de Nettelhorst in Alphen aan den Rijn is in de nacht van vrijdag op zaterdag hele maal uitgebrand. De brand werd door voorbijgangers ontdekt. Auto's aan weerszijden van de brandende auto liepen lichte schade op. De politie sluit brandstichting niet uit. Spijkerbroeken en jassen gestolen alphen aan den run Een onbekende hoeveelheid spijkerbroeken en leren jassen is zondagochtend omstreeks half zeven gestolen uit een kledingwinkel aan de Van Mandersloostraat in Alphen. Met een tegel werd een ruit ingegooid. Een getuige heeft twee mannen gezien, maar toen de politie ter plaatse kwam, waren ze al weer verdwenen. Brandweer heeft het druk alphen aan den run» Een schuur met hooi op een volkstuinen complex aan de Europalaan in Alphen is gistermiddag om streeks half drie helemaal uitgebrand. De oorzaak is niet bekend. Er was veel belangstelling voor de brand. Een half uur later moest de brandweer opnieuw in actie komen voor een brand in een bouwkeet aan de Nieuwe Sloot. De brandweer voorkwam dat de keet volledig in de vlammen opging. Inbraken in bedrijven roelofarendsveen/alphen aan den run Koffie, sigaretten en drank zijn afgelopen nacht rond half vijf gestolen uit een winkel aan de Meerkreuk in Oude Wetering. De deur werd opengebroken. En kele uren daarvoor ging het inbraakalarm af bij een bedrijfspand aan De Lasso in Roelofarendsveen. Er bleek een ruit te zijn ver nield. Nog niets wordt vermist. Uit een horecabedrijf aan de Cantharel in Alphen is afgelopen nacht een fax- en kopieerappa raat gestolen. Om binnen te komen werd een deur opengebro ken. Twee gewonden in café alphen aan den run» Bij ongeregeldheden in een café aan de Juli- anastraat in Alphen zijn een 24-jarige barkeeper en een 36-jarige bezoeker gewond geraakt. De barkeeper viel met zijn arm in een stuk glas en liep een slagaderlijke bloeding op. De politie weet niet of de glijpartij een direct gevolg is van een gevecht. De jvrouw kreeg op ongeveer dezelfde tijd een bierglas in haar ge- i zicht en moest zich onder behandeling stellen van de dokter. Schoorsteenbrand in Hazerswoude HAZERSwouDE-rundijkIn een woning aan de Marsstraat in Ha zerswoude-Rijndijk heeft gisteravond omstreeks tien uur een brandje gewoed. De brand ontstond in de schoorsteen die werd afgesloten doordat er een vogelnest inzat. Omstreeks half elf was de brandweer de brand meester. Commandant Fraanje schat de N schade op circa 500 gulden. Zwerver zoekt onderdak in boot oegstgeest De eigenaar^van een boot aan de Haarlemmertrek vaart keek verbaasd op toen hij een vreemde man vrijdagavond in zijn boot aantrof. Ook zag hij dat er diverse spullen waren ver nield of waren weggenomen. De boot was volop gebruikt, asbak ken waren vol en er stond vuile vaat. Ook lag er her en der kle ding. De politie hield de 21 -jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aan. Hij verklaarde de boot een paar dagen als wo ning te hebben gebruikt. De diefstal en vernielingen werden door hem ontkend. Oudste boom in brand gestoken wouBRUGGEIn de oudste boom van Woubrugge is zaterdag avond brandgesticht. Het gaat om een 135 jaar oude plantaan, die staat aan de Kerkstraat. De brandweer heeft de brand ge blust. Het is nog niet bekend of de boom kan worden gered. De zandwinning in 't Joppe in Warmond kan zonder be zwaren worden voortgezet. Nadelige gevolgen voor de oevers, de bodem van de plas en de waterkwaliteit zijn er nauwelijks. Dat zegt het ingeniersbureau Oranjewoud uit Heerenveen. Oranjewoud heeft in opdracht van de ge meente een onderzoek ingesteld. Er valt nog altijd meer dan een miljoen kubieke meter zand te winnen in 't Jop pe. Voor Warmond betekent dat een aanzienlijk bron van inkomsten. warmond frank buurmanhectare en is op het diepste punt 35 meter diep. De gemid- De recreatiepias 't Joppe, on- delde diepte is 13 meter, derdeel van de Kagerplassen, is De nog winbare hoeveelheid ontstaan door zandwinning uit zand is te vinden aan de noord- het zuidelijke gedeelte van de oostkant van de plas. De vorm Zwanburgerpolder. De plas van de plas zal niet veranderen heeft een oppervlakte van 90 als dit zand wordt gewonnen en ook de maximale putdiepte wordt niet overschreden. Het gemeentebestuur is bereid om zandwinning toe te staan als aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Het recreatief gebruik van de plas (zwemmen, surfen, schaat sen) mag niet worden belem merd. De oevers moeten stabiel blijven. Het grondwaterpeil mag niet worden aangetast als ge volg van het grotere volume van de plas. En ook de waterkwali teit, die momenteel goed is, mag niet verslechteren. Uit on derzoek is gebleken dat 't Joppe een gunstige invloed heeft op de kwaliteit van het omliggende grondwater; dat is minder zout geworden. Oranjewoud adviseert om zand te winnen met zowel een winzuiger als een cutterzuiger. De winzuiger kan dikke lagen zand van zes meter dik winnen, terwijl de nauwkeuriger wer kende cutterzuiger dichter bij de rand van de plas het zand in lagen van een meter dikte kan winnen. Gevaarlijk In het verleden heeft de zandwinner in de noordoost hoek geprobeerd onder de daar aanwezige kleilaag zand weg te zuigen. Dat is niet gelukt. Vol gens sommige Warmonders zijn daardoor gevaarlijke ondergra vingen ontstaan, maar uit on derzoek is daar niets van geble ken. Ook is geen scheurvorming aangetroffen. Overigens is de cutterzuiger noodzakelijk om de kleilaag te verwijderen om hi| het zand te komen. De vrijko mende klei wordt op de bodem van 't Joppe weggezet. Omdat het water niet snel stroomt in een diepe zandwin put zoals 't Joppe zal zich veel slib op de bodem afzetten. De bodem van de put kan daardoor fosfaatrijk worden. Oranjewoud adviseert dit proces geregeld te controleren. Overigens heeft de nieuwe zandwinning daar geen invloed op. Gevaar Als de zandwinning weer begint zal 't joppe gedeeltelijk moeten worden afgesloten omdat an ders gevaar ontstaat voor recre anten. Er zal op beperkte schaal overlast zijn door lawaai, extra scheepvaart en vertroebeling van het water. De gemeente zou volgens Oranjewoud kunnen overwegen om in de zomer maanden het zandwinnen stil te lw" alphen aan den run Een 24-jarige Alphenaar is af gelopen zaterdag tot twee maal toe door de politie ge arresteerd wegens diefstal. Om kwart over vier 's mid dags werd hij door het perso neel van een supermarkt aan de Prins Hendrikstraat be trapt bij de diefstal van een krat limonadeflessen. Hij had een volle krat over het hek gezet en was bezig de flessen leeg te gooien op het mo ment dat hij werd gesnapt. De dief verklaarde dat het hem om de zestien gulden statiegeld te doen was. Hij werd voor verhoor overge bracht naar hel politiebureau en na korte tijd weer vrijgela ten. Rond acht uur 's avonds was het weer raak. De man, overigens al langere tijd een bekende van de politie, reed rond op een opengebroken en damesfiets. De AJphenaar moest tegen de politie ver klaren dat de fiets niet van hemzelf was. Hij werd hierop opnieuw aangehouden en overgebracht naar het poli tiebureau. De fiets was weg genomen vanaf de Dwarslig ger nabij het NS-station. De politie is nog op zoek naar de rechtmatige eigenaar. - leiderdorp eric de jager Bewoners van de Klompenma ker en de Wagenmaker in Lei derdorp hebben teleurgesteld gereageerd op de verkoop van een stuk openbaar groen tussen hun huizen. Burgemeester en wethouders hebben zonder ver dere toelichting 54 vierkante meter groenvoorziening ver kocht aan één van de buurtbe woners. De overige omwonen den zijn geschrokken van het gebrek aan communicatie bij het college. Zij hadden graag een woordje meegesproken bij de beslissing. Zesentwintig bewoners van de Wagenmaker, de Klompen maker en de Zadelmaker heb ben in een brief aan het college hun ongenoegen geuit. Zij zou den graag zien dat het openbaar groen dat nog rest in de wijk, ook daadwerkelijk openbaar blijft. Het gaat om een driehoe kig stuk grond dat tussen de huizen van de Wagenmaker en de Klompenmaker ligt. De te leurgestelde Leiderdorpers wil len voorkomen dat de ruimte tussen de huizen helemaal dichtgroeit. Het college zou de grond zon der inspraak mogen verkopen, omdat het stukje in het bestem mingsplan nog niet als 'wijkbe- palend groen' staat vermeld. Maar zelfs wanneer alles vol gens de regels is verlopen, dan nog vinden de omwonenden het 'niet netjes', om dergelijk ingrepen in een wijk te plegen zonder de overige wijkbewoners om hun mening te vragen. Inmiddels zijn twee bomen die in het perk stonden, gekapt. Het stuk is afgeschermd met een schutting. De verontruste buurtbewoners is ter ore geko men, dat ook een ander stuk groen tussen de huizen is aan geboden aan een particulier. Die zou echter hebben gewei gerd de grond te huren. „We nebben al zo weinig groen, we leven tussen schut tingen". zegt buurtbewoonster F. van der Veen. ,,lk vind dat de buurtbewoners zeggenschap moeten hebben, het gaat ten slotte om het aanzien van do buurt. Het is niet meer dan nor maal dat de gemeente ons dan inlicht." De bewoonster van de Klompenmaker ondertekende net als vijfentwintig medestan ders de brief aan het college. Ook de fractie van 1)66 heeft schriftelijk om opheldering ge vraagd. Fractievoorzitter F. Grootaarts vraagt zich vooral af waarom het college de beslis sing tot verkoop heeft genomen tegen het negatieve advies van de afdeling groenvoorziening in. Verder wil l)'66 weten hoe veel de grond heeft gekost en waarom er niet met de omwo nenden is gecommuniceerd. Vandaag hoopt het college een reactie op de vragen te kun nen geven. den haag/zoeterwoude liesbeth buitink Het overslagstation dat het Pro vinciale Afvalverwerkingsbedrijf Zuid-Holland (l'roav) wil vesti gen op het voormalige Oost hoekterrein in Zoeterwoude- Rijndijk, moet aan strenge nor men voldoen. Dat blijkt uit de milieuvergunning, die de pro vincie deze week heeft afgege ven. Vanaf maandag ligt de ver gunning ter inzage en kunnen Bezwaren worden ingediend. In de vergunning worden strenge eisen gesteld aan de be lasting die het overslagstation op de omgeving mag vormen. „Voor een aantal milieu-aspec ten kan de overslag negatieve gevolgen hebben, wanneer niet de noodzakelijke voorzieningen aanwezig zijn. De componenten lucht, geur, bodem en geluid zijn hier met name van belang", aldus de vergunning. Daarom is in de vergunning vastgelegd dat er geen volle containers op het terrein mogen staan buiten de werktijden van 7 uur 's ochtends tot 7 uur 's avonds. Stank mag buiten het gebouw absoluut niet voorko men. „Indien een met contai ners geladen schip stankhinder voor de omgeving veroorzaakt, dient het schip direct te vertrek ken", meldt de vergunning. „In dien de geurverspreiding als ge volg van de uitgevoerde werk zaamheden zodanig is, dat on danks de getroffen maatregelen redelijkerwijs moet worden aangenomen dat hinder buiten de inrichting kan ontstaan, moeten de werkzaamheden die hier de oorzaak van zijn ter stond worden gestaakt." Een zelfde bepaling is opgenomen voor de hinder van stofversprei- 'lint! Ook het geluid dat het over slagstation mag veroorzaken is aan strenge normen gebonden. De woning die het dichtst bij het station ligt, aan de Hoge Rijndijk, mag overdag een ge middelde geluidsbelasting heb ben van 61 decibel, vergelijk baar met het geluid van een normaal gesprek Bij woningen die verderaf liggen, zoals aan tie Achthovenerweg in Leiderdorp, mag niet meer dan 37 decibel zijn te horen. Dat is vergelijk baar met het geluid dat overdag is te horen in een rustige woon straal, 's Avonds en 's nachts mag niet meer dan zo'n 30 deci bel zijn te horen, zoals het ge luid in een rustige woonwijk 's nachts. Volgens Proav-woordvoerder K. Lucas betekenen de geluids bepalingen voor de avond en nacht niet, dat er dan in het overslagstation wordt gewerkt. „1 Iet is vastgelegd dat we alleen van zeven uur tot zeven uur mogen werken. Maar 's nachts kan er een generator aanslaan of hoor je de ventilatoren." Pro vincie-woordvoerder 11. Meengs erkent dat, hoewel volgens hem wel een aantal malen per jaar 'bij calamiteiten' 's avonds kan worden doorgewerkt. Daarvoor moet dan wel tevoren toestem ming worden gegeven. Daarnaast moet het Proav voorkomen dat ongedierte een plaag voor de buurt gaan vor men. „Zo vaak de omstandighe den daartoe aanleiding geven, moeten maatregelen worden genomen ter bestrijding van vliegen en ongedierte, zoals rat ten", aldus de vergunning. De milieuvergunning ligt tot en met 18 december ter inzage. Op maandag 11 december wordt in het multifunctionele centrum de Eendenkooi een 'openbare gedachtenwisseling' gehouden met het Praov, gede puteerde staten van Zuid-Hol land en het Hoogheemraad schap van Rijnland. Auto van Nieuwkoper in sloot Een 25-jarige Nieuwkoper belandde vrijdagavond in I er aar met zijn auto op zijn kop in een sloot. De man stuurde op de Geerweg te ver naar links toen het rechtervoorwiel in de berm raakte. Daar door kwam de auto aan de andere kant van de weg in de sloot te recht. De bestuurder en zijn 16-jarige medepassagier uit Haarlem konden zichzelf uit de auto bevrijden, maar moesten met onder koelingsverschiinselen naar het ziekenhuis worden gebracht. De politie vermoedt dat de Nieuwkoper te hard heeft gereden. De vijfjarige Pascalle Walgreen heeft geluk dat veel andere kinderen niet naar Sinterklaas zijn gekomen. Nu mag haar vader wel mee naar binnen. foto henkbouwman Is sint niet voor iedereen een kindervriend? „Wel!", maakt de goedheiligman de kinderen van Rijpwetering en Oud Ade deze zaterdagmiddag buiten op het dorpsplein duidelijk. Toch mo gen van de sint alleen de kinde ren tussen de 2,5 en acht jaar met hem mee naar binnen. Hij legt uit waarom: „Vorig jaar ben ik heel ongerust geworden. Ik dacht toen 'goeie hemel als er maar niets gebeurt'. De zaal zat zo ontzettend vol. Alle uitgan gen waren bezet. Stel dat er een ongeluk was gebeurd, dan was de ellende niet te overzien." Toch heeft hij een troost voor de kinderen die achter moeten blijven: „Jullie en ook alle ou ders mogen naar de Rode Zaal (het kroeggedeelte van het dorpshuis, red.). Ik kom na af loopeven langs." Eind vorige week ontstond grote opschudding bij vele ou ders in Rijpwetering en Oud Ade toen bekend werd dat niet iedereen meer naar binnen mocht voor het sinterklaasfeest. Ouders wisten niet hoe ze het uit moesten leggen waarom het ene kind in het gezin wel mocht en het andere kind niet. Boven dien willen veel kinderen niet zonder hun ouders naar bin nen. En dat laatste blijkt ook wel: de vijfjarige Pascalle Walgreen klemt zich bij de ingang angstig aan haar vader vast. Afleen als hij meegaat, wil ze naar binnen. Haar vader en een omstander proberen Pascalle over te halen. Echter, zonder resultaat. Even later heeft ze geluk. Hij mag toch mee. Een derde van de stoelen blijft namelijk leeg. In tegenstelling tot vorig jaar is er nu ruimte in overvloed. Ook de oudere kinderen die eigenlijk geen toegangskaartje hadden, mogen de zaal in. Pastoor Snoeks zet sinterklaasliedjes in en de feestvreugde is compleet. „Dat we nu toch iedereen toelaten is geen gezichtsver lies", meent Jan Hogenboom, een van de vijf organisatoren (overigens niet de Ripse mid denstand). „maar gezond ver stand. De ruimte blijkt nu im mers toch geen probleem te zijn. Veel mensen zijn voor de Sinterklaasintocht naar een an der dorp uitgeweken." Het is duidelijk dat hij zich dat aantrekt. Hij laat zich er echter niet door uit het veld slaan. „Volgend jaar organisé- ren we weer een intocht. Maar dan doen we het anders. Hoe. weel ik niet. Maar als we weer iedereen toelaten zoals vorig jaar toen het zo mud- en mud vol zat, kan ik er niet achter staan." Theo Otto, die de organisato- helpt, vult aan. „Stel dat er brand uitbreekt, dan zijn wij wel aansprakelijk. Ik heb begrip voor de ouders, maar ze moeten ook ons begrijpen." Terwijl de kinderen bij de sint zijn, wachten tientallen ouders intussen in de ernaast gelegen Rode Zaal. De kroegbaas heeft het druk met het schenken van koffie en bier. „Met een pilsje erbij redden we het wel hoor", roept I^on Duivenvoorden. Naast hem aan de bar zit Jan van der Geest. „Normaal doen we het om en om", zegt hij la chend. „Het ene jaar gaat mijn vrouw en het andere jaar ik. Ei genlijk was het haar beurt. Ik had echter al het vermoeden dat de Rode Zaal open zou zijn. Dus ik zei 'ik ga wel'." Mopperen Linda Duivenvoorden bekent dat ze wel even heeft gemop perd toen ze hoorde dat ze niet met haar kinderen mee naar binnen mocht. „De kinderen maakten er echter geen pro bleem van. Nu zitten ze voor aan, vlakbij de sint. En anders hadden ze bij mij op schoot ge zeten." Om kwart over drie is het feest afgelopen. Met een grote zak snoep komen de kinderen glunderend naar buiten. Sinterklaas loopt de Rode Zaal in om de achtergeblevenen te begroeten. Ook zij worden beloond: er is nog zoveel over dat ook de ouders met een zak snoep naar huis gaan. Voor de kinderen waren de auto's van brandweer en politie veel interessanter dan een rondleiding door het nieuwe gemeentehuis. foto henk bouwman Met het enthousiasme van een Mies Bouwman in haar hoog tijdagen verwelkomt wethou der Toetie Vorenkamp de zo veelste rondleiding op het bas tion van burgemeester en wet houders. Terwijl gids Peter Bakker vertelt wie er in welke kamer werkt, knoopt de wet houder een praatje aan met één van de bezoekers. Het totaal vernieuwde ge meentehuis van Rijnwoude hield zaterdag open huis. De Rijnwoudenaren lieten de kans om eens een kijkje te nemen achter de betonnen facade niet onbenut. Na de bewogen ge schiedenis van de uitbreiding wil iedereen wel eens zien wat ze er van gemaakt hebben. Bo vendien stonden ook bij het verbouwde politiebureau, het zwembad en de Rabobank de deuren wagenwijd open en geeft de brandweer voorlicht- ting op het plein voor het ge meentehuis. Hazerswoude- Rijndijk vierde zaterdag open dagendag. De centrale hal is om twaalf uur 's middags stampvol. Rond de maquette van de nieuwe rijksweg 11 staat een groepje belangstellenden. De interpre tatie van het bouwsel levert nog wat problemen op. Alle afdelingen hebben iets uit de kast gehaald om te laten zien waar ze zoal mee bezig zijn. Bij bouw- en woningtoe zicht liggen bouwtekeningen, bij ruimtelijke ordening zijn plaatjes van het toekomstig Bentwoud te bezichtigen, bij burgerzaken geeft bureauhoofd Cees de Jong les op de stem computer. Bij welzijn is de afdeling ver sierd met badmintonrackets, wetbelts en gietijzeren gewich ten. De ambtenaren vermaken zich prima met de speeltjes, niet helemaal tot genoegen van hun chef. Eén van de nieuwe bureaus heeft inmiddels de eerste deuk opgelopen. „Dit is het bureau welzijn", leest de gids van zijn briefje. „Hier gebeuren allemaal be langrijke zaken op het gebied van subsidiëring van sport clubs, jongerenwerk, onder wijs..." Terug in de wordt de rondlei ding geëvalueerd. De nieuwe oostvleugel blijft voor de mees te mensen van buiten een 'fa briekshal' of een 'station, maar dan op de verkeerde plek'. De binnenkant levert aanzienlijk positievere reacties op. De Al- phense gemeentesecretaris vertrouwt zijn Rijnwoudse col lega Bert Blom toe dat hij ja loers is op de luxe inrichting. Wat bedoeld is als een compli ment komt aan als een schop tegen het zere been. „Er is ab soluut geen sprake van luxe", verbetert Blom zijn collega resoluut. Het is even na één uur als sinterklaas het gemeentehuis binnenkomt. Kunst Na Arbeid uit Koudekerk speelt 'Happy Days Are Here Again' als bur gemeester Maarten Boelen de goedheiligman op de trap bij de hoofdingang hartelijk wel kom heet. De sint wordt op de voet ge volgd door een verzameling zwarte pieten en een enorme kinderschaar. „Pepernoten al leen uitdelen, niet strooien", instrueert een begeleidster de pieten. De strikte instructies kunnen echter niet verhinde ren dat de blauwe vloerbedek king binnen de kortste keren overal bedekt is met platge trapte kruidnootjes. Boterham Sinterklaas wordt met zijn ge volg naar de kantine begeleid, waar net de burgemeesters vrouw aan de boterham zit. Verschrikt maakt zij plaats voor zoveel drukte. „Niemand weet of dit nou de bedoeling is, hoor."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11