Leidsch Dagblad 3 I 2b hal et; len ale n. 19 «Nederland kruitvat illegaal vuurwerk Oma Van Dam (108) uit Leiden heeft het niet op bejaardenhuizen Kwasniewski verrassend nieuwe president van Polen 1 Arafat eindelijk terug in Jenin BEL: 071-5128030 7 Cfl Stokbrood, Seksbellers jagen ziekenhuis op kosten 'Bernhard in 1937 nog lid van NDSAP' hypotheek GOED NIEUWS ^vlAA NDAG 20 NOVEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 i Binnenland Buitenland Verpleeghuis in de 3 ban van salmonella Israël zet de aanval in op extreem-rechts Cultuur en Kunst Popster David Bowie 8 blijkt zijn mid-life crisis te boven iSport Punten voor Quick Boys belangrijker dan goede wedstrijd Zwaan zorgt voor chaos op rijksweg sassenheim wim van wanrooy Een zwaan die op de rijksweg A44 de linkerrijstrook in de rich ting Amsterdam had uitgekozen 6 om even te rusten, zorgde zater dagmiddag rond vijf uur voor d {consternatie en chaos. Een au uit Hillegom kon de igzwaan net ontwijken, maar inkwam door een slippartij wel u achterstevoren op de rijbaan te >e staan. Hij stapte ongedeerd uit. m Een 36-jarige bestuurder uit ,e Vreeland reed vervolgens met inzijn auto achterop de wagen evan een 41-jarige man uit Oegstgeest, die op zijn beurt "remde voor de geslipte auto. Beide bestuurders werden met nekklachten naar het Acade- Ziekenhuis in Leiden ge bracht. Na het ongeval onstond een waarbij nog eens twee au- op elkaar botsten. leiden marieta kroft Een terechtwijzing volgt als 'Oma Van Dam' een dag voor haar 108ste verjaardag wordt gefeliciteerd. ,,lk ben nog niet jarig hoor. Morgen pas", zegt ze lachend. Van daag viert deze oudste bewoner van Zuid- Holland - en de op vier na oudste inwoner van Nederland - temidden van haar fami lie, vrienden, buren en burgemeester Goe- koop haar verjaardag. Met een Hollandse nuchterheid laat ze de te verwachten drukte op zich afkomen. ,,Ik blijf toch zit ten", neemt ze zich voor. De hoogbejaarde Leidse kijkt er al niet meer van op dat ze wordt geïnterviewd. Spontaan begint ze te vertellen over de achterliggende jaren. Tien kinderen, 18 kleinkinderen, 24 achterkleinkinderen en twee achter-achterkleinkinderen kreeg ze. Mooie, maar ook verdrietige tijden kende oma Van Dam-Groeneveld omdat ze ver schillende voor haar dierbare personen heeft zien sterven. Sinds 1958 is ze al we duwe en drie van haar tien kinderen zijn er niet meer. Even is ze stil, maar dan komt de glim lach weer terug. „Ik heb niet stilgezeten hoor. Ik heb wat afgewerkt met tien kinde ren. Ze hebben allemaaÉ een goede, chris telijke opvoeding gehad." Ze vertelt hoe gelovig ze is. Tot haar 91ste, toen ze als gevolg van een beroerte iets minder goed ter been werd, ging ze elke zondag naar de kerk. Oma Van Dam, zelf Néderlands Her vormd, trouwde in 1911 met een rooms- katholieke man. Dat gaf volgens haar nau welijks problemen. „Ik heb wel ooit eens de pastoor op bezoek gehad. Die wilde dat ik overstapte naar het katholieke geloof. Ik zei meteen: nee, dat doe ik niet. Dat kan ik mijn ouders niet aandoen." Oma Van Dam straalt nog veel levens lust uit. Een dikke streekroman ligt naast haar. Ze heeft weken dat ze er twee uit leest. En ook buiten de deur komt ze nog graag. Ze vertelt over de nieuwe tunnel en alle andere veranderingen bij het Leidse station. Ze onderbreekt haar verhaal om een kopje thee aan te bieden. Haar zoon Cor, met wie ze samenwoont in een huis aan de Groenoordstraat, staat op. „Hij zorgt goed voor mij", zegt ze dankbaar. „Als hij hier niet was, had ik misschien naar een bejaardenhuis gemoeten. Daar heb ik het niet erg op. Ik ben er eens wezen kijken. Maar die kamer beviel me niet. Veel te klein." Oma van Dam, de oudste inwoner van Leiden en Zuid-Holland, viert vandaag haar 108ste verjaardag. foto henk bouwman Oproep lot nationale aanpak na vondst tonnen illegaal vuurwerk ^Nederland is een kruitvat van illegaal vuurwerk. Impor teurs en groothandelaren dumpen al sinds jaar en dag ievoor tientallen miljoenen guldens illegaal vuurwerk n rechtstreeks op de Nederlandse markt. De 250.000 kilo :^die zaterdag bij importeur Broekhoff in Dronten in be- 1 islag is genomen, vormt slechts het topje van de ijsberg. genomen. Om grip te krijgen op het illegale circuit moeten poli tie en justitie landelijk gaan sa menwerken, vindt officier van justitie A. Speijers. Hij pleit voor een intensieve jacht op de ille gale vuurwerkhandel De inval bij vuurwerkimpor teur Broekhoff (die met een om zet van circa twintig miljoen de grootste importeur van Neder land is) is het resultaat van een jaar onderzoek. De importeur wordt verdacht van handel in strijd met de vuurwerkregelge ving, vervalsing van in- en uit- voerdocumenten en deelne ming aan een criminele organi satie. dronten peter de knegt Praktisch de gehele Nederland se vuurwerkhandel verrijkt zich verboden vuurwerk. Er is ^zoveel verboden spul in omloop Hdat de prijzen lager zijn dan Hooit. De omzet in illegaal vuur werk bedraagt naar schatting ^vijftig miljoen gulden per jaar. Welingelichte politiebronnen en Nederlandse en Belgische vuur- [werkhandelaren hebben dit be vestigd. „Niemand in deze han- Idel heeft schone handen", aldus |een opsporingsambtenaar, die zegt te verwachten dat komend I (jaar de hele illegale handel in {Nederland op de korrel wordt Bij de inval trof de politie ton nen vuurwerk aan dat opgesla gen lag in een krakkemikkige, brandgevaarlijke loods. „Als daar een explosie was ontstaan, waren alle bedrijven in de om geving vernietigd en alle ramen uit de 30.000 woningen in Dronten gesprongen", zegt Speyer. Ook op zestien andere plaatsen in Nederland en bij twee Belgische handelaren zijn de afgelopen dagen invallen ge daan. Justitie heeft bij de inval len driehonderd man ingezet. Vorige week maakte deze krant al bekend dat de Neder landse vuurwerkhandel nauw betrokken was bij de zoge noemde België-route. Daarbij wordt uit China geïmporteerd vuurwerk legaal geëxporteerd naar België, vanwaar het door Vlaamse handelaren weer wordt terugverkocht naar Nederland. Jacht op Chinese doodskoppen. De voormalige communist Alexander Kwasniewski (41) heeft gisteren vrijwel zeker de zittende president Lech Walesa (52) verslagen bij de Poolse pre sidentsverkiezingen. Vanmor gen vroeg tekende Kwas- niewski's overwinning zich dui delijk af. Hij zou ruim 54 pro cent van de stemmen hebben gehaald. Pas later vandaag, als alle stemmen zijn geteld, zal de finitief duidelijk worden wie de tweede democratisch gekozen president van Polen sinds de val van het communisme wordt. Tot gisteravond lqat tiptep di verse opiniepeilers Waiesa als winnaar, zij het met een geringe en steeds verder slinkende mar ge. Pas na elf uur, toen de eerste prognoses gebaseerd op echte uitslagen binnen kwamen, sloeg de balans door in het voordeel van Kwasniewski, de leider van de Links-Democratische Allian tie (SLD). De opkomst lag met ruim 68 procent boven die van twee we ken geleden. Walesa scoorde vooral goed in het traditioneel- katholieke zuidoosten van Po len, terwijl Kwasniewski veel be tere scores haalde in het meer geïndustrialiseerde noorden en westen van het land. De overwinning van Kwas niewski zal vermoedelijk van daag al leiden tot veranderingen in de Poolse regering. Naar ver wachting zullen de ministers van binnenlandse en buiten landse zaken en defensie, Mil- czanowski, Bartoszewski en Okonski, aftreden. Die drie sleu- telposten in de linkse regering van premier Josef Oleksy zijn in maart onder sterke druk van Walesa door vertrouwelingen van de nu verslagen president ingenomen. De Poolse presi dent heeft volgens de Grondwet zeggenschap in de benoeming van die drie posten. Kwasniewski, die zijn ambt op 23 december zal aanvaar den. lijkt niet van plan het par lement te ontbinden. Zijn partij beschikt al sinds 1993 over een meerderheid in de Sejm, het Poolse parlement. jenin» De Palestijnse leider Yasser Arafat heeft gisteren voor het eerst in 27 jaar een bezoek gebracht aan Jenin op de Westelijke Jordaanoever. De stad werd vorige week ontruimd door het Israëlische leger op grond van Palestijns-Israëlische akkoorden. Arafat hield in het 'bevrijde' Jenin een kabinetsvergadering van het Palestijnse autonome bestuur. „In de naam van God, in de naam van het Palestijnse volk verklaar ik Jenin bevrijd, bevrijd, bevrijd", zei hij tegen een enthousiaste menigte vanaf een platform van het hoofdkwartier van de Palestijnse politie. Tienduizenden Palestijnen hadden de leider na zijn aankomst met een helikopter uit Gaza toegejuicht. De zwaar bewaakte leider van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO bleef vier uur. foto anp Als eerste Inde leidse regio onderschelden met het kiuolitelts-certificoQt ISO - 9001 inneming mij. ik en breedeveld tel. 071 -576 15 11 LOSSE NUMMERS 1,65 ZATERDAG ƒ1.85 Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN E. Wertheimer Wanneer men jegens de mensen medelijden gaat koesteren, beoordeelt men hen rechtvaardiger. Hersman neemt Usselcup over van Ritsma deventer tim brouwer de koning „Hopelijk wordt hij tweede, in het ongunstigste geval derde." Jan Hersman, vader en fanatiek supporter van schaatser Martin Hersman, raakt de tel kwijt aan het slot van de wedstrijden om de Usselcup in Deventer. De Sassenheimer slaat de plank in Deventer inderdaad mis, want Martin Hersman blijkt na enig hoger rekenwerk winnaar van de 34ste IJsselcup. De voornaamste oorzaak van de verwarring is de 500 meter, die alle deelnemers twee keer moeten afleggen. Slechts één resultaat telt voor het algemeen klassement. Dat is niet de ge middelde tijd, maar de snelste 500 meter. Voor Hersman, der de op de sprint (39,20 en 39,33), blijft de eerste tijd slaan. Voor de grootste verrassing zorgt de jongste pupil van bondscoach Henk Gemser ech ter op zaterdagmiddag. Hij duikt op de 1500 als enige on der de twee minuten (1.59,94). Grootheden als Rintje Ritsma en Falko Zandstra doen vele tel len langer over de schaatsmijl. Alleen Zoeterwoudenaar Jeroen Straathof blijft in de huurt van zijn Sassenheimse ploeggenoot Hersman bevindt zich als eer ste 'Leidse' winnaar van de IJs selcup in goed gezelschap. De 21-jarige Sassenheimer volgt Ritsma op, die vorig jaar zijn succes van 1991 herhaalde. Ook de namen van Hein Vergeer, Hilbert van der Duim, Piet Klei ne. Harm Kuipers, Hans van Helden, Kees Verkerk en Ard Schenk sieren de erelijst. VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving10 Mode12 Regio9,10,11 RTV/programma's 13 Sport15 t/m 25 Strips Uitgaan Leger Sri Lanka bereikt Jaffna colombo afp ff 9" Het Srilankaanse leger is van daag een voorstad van Jaffna, het bolwerk van'de Tamil-rebel- len in het noorden van Sri Lanka, binnengetrokken. Dat melden militaire bronnen in de hoofdstad Colombo. De inneming bij het ochtend gloren, volgde op felle gevech ten van enkele dagen tussen het regeringsleger en de Tamil Tij gers. Alleen al gisteren sneuvel den in deze strijd en bij botsin gen in het oosten van het land tenminste 160 Tamils en rege ringssoldaten. Een zware tegen aanval van de Tijgers voor de Bevrijding van Tamil Eelam (LTTE) zou zijn afgeslagen. Jaff na was tien jaar lang in handen van de separatisten. voorgebakken, Q QQ 3 stuks O.C/O 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. QTl Personeel belt op kosten werkgever 06-lijnen Kortingsbon voor optreden van Dansgezelschap Reflex onder leiding van Patrizia van Roessel in Schouwburg De Meerse. den haag gpp liet bock 'De affaire-Sanders', met onthullingen over het NSDAP-lidmaatschap van prins Bernhard in de jaren dertig, ver schijnt begin volgend jaar op de markt. Volgens de auteurs was Bernhard op de dag van zijn hu welijk met Juliana, 7 januari 1937, nog steeds betalend lid van de NSDAP. Voordat het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) het boek uitgeeft, moe ten de auteurs „het weten schappelijke gehalte nog even bijschaven", aldus prof. mr. L. Schrage, voorzitter van het RIOD-bestuur. Het is de eerste RIOD-publi- katie waarin slaat dat prins Bernhard lid is geweest van de- Duitse Nazipartij NSDAP. Te genover zijn biograaf Alden Hatch heen Bernhard dit lid maatschap altijd ontkend. Ook ex-RIOD-directeur en historicus Lou de long heeft hiervan nooit melding gemaakt. Prins Bern hard heeft altijd beweerd dat hij in de jaren dertig alleen lid was van de motorbrigade van de Reiter-SS, omdat hij anders zijn rechtenstudie niet had kunnen afmaken. Na zijn studie, in april 1935, zou hij de SS hebben ver laten en alle banden met de Na zi partij hebben verbroken. nl1megen gpd Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 25 november a s. Zeven medewerkers van het Sint Radboudziekenhuis in Nijmegen hebben het afgelopen jaar met grote regelmaat op kosten van hun werkgever 06- sekslijnen gebeld. In totaal was daarmee een bedrag van ruim 25.000 gulden gemoeid. Dat heeft een intem onderzoek on langs uitgewezen. Tegen de bel lers zijn volgens woordvoerder Jongma van het ziekenhuis in middels 'passende maatregelen genomen'. Het Radboudziekenhuis en de Katholieke Universiteit Nijmegen 'beheren' gezamen lijk een geavanceerde telefoon centrale waarop alle toestellen van beide instellingen zijn aan gesloten. Inclusief de 'variabele kosten' wordt daarvoor jaarlijks een bedrag van bijna vier mil joen gulden aan de PTT overge maakt. Bel voor de beste 06-00 66 (gratis) van Bruggen Adviesgroep ■HIMMTH Het afgelopen jaar kwam op de rekening een bedrag van 150.000 gulden aan gebelde 06- nummers voor. Jongma: „Vanuit de universiteit en het ziekenhuis worden natuurlijk regelmatig 06-nummers gebeld. Maar dat zijn zeker niet altijd sekslijnen." Onderzoek heeft uitgewezen dat van dat bedrag in totaal ruim 40.000 gulden aan 06- sekslijnen was bestemd. Vol gens Jongma kwam daarvan ruim 25.000 gulden voor reke ning van het Radboudzieken huis, het restant, ruim 15.000 gulden, kwam ten laste van de universiteit. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. Ja, dat Is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. Nr. bank/giro: I llandlekening:_ OF BEL 071-5 12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1