Simpson getuigt alsnog Kritiek maakte Unesco geloofwaardiger Buitenland Taalwet maakt Hongaren woedend Processen blijven Winnie Mandela achtervolgen ZATERDAG 18 NOVEMBER 1995 OJ. Simpson na zijn vrijspraak begin oktober. Op 4 december begint nieuwe rechtszaak FOTO'REUTER De Amerikanen zijn nog lang niet verlost van de zaak- Simpson. Het verhaal van O.J. begint over enkele weken irrtmers aan hoofdstuk twee. Tijdens zijn proces weigerde Simpson gebruik te maken van zijn recht om in de getui genbank plaats te nemen en te antwoorden op de vragen van de aanklagers over de dubbele moord op zijn ex- vrouw Nicole Brown en haar vriend Ron Goldman in juni 1994. washington hans de bruun correspondent Maar het ziet er naar uit dat de Amerikanen eindelijk toch te horen krijgen wat Simpson heeft te zeggen over wat er toen en sindsdien is gebeurd. Begin december begint in Santa Mo nica een nieuwe rechtszaak te gen Simpson, en daarin zal hij daarover worden ondervraagd door de advocaten van de fami lies van het vermoorde tweetal. En ditmaal heeft hij niet het recht om er het zwijgen toe te doen. Simspon zal verklaringen moeten afleggen in de civiele rechtszaak die door.de families Brown en Goldman tegen hem is aangespannen. Hoewel de ju ry in Los Angeles hem begin ok tober 'niet schuldig' heeft ver klaard aan de moorden, is het in de civiele zaak mogelijk dat hij toch wordt veroordeeld tot het betalen van miljoenen dollars aan schadevergoeding aan de nabestaanden van Nicole Brown en Ron Goldman. Dat komt omdat de bewijslast voor de aanklagers in een civie le zaak in de VS minder zwaar is, en bovendien omdat Simp son nu wel kan worden ge dwongen om te getuigen. Werd hij in oktober vooral vrijgespro ken wegens gebrek aan bewijs, in deze zaak is een gegrond ver moeden van schuld al genoeg voor een veroordeling. Amerika likt dan ook al de lippen af bij de gedachte aan de onthullin gen die komen gaan. Simspons advocaten hebben deze week voor de rechter in Santa Monica geprobeerd te voorkomen dat Simpsons ver klaringen publiek worden, maar de rechter wees dat verzoek af. De getuigenis, die vermoedelijk op 4 december zal beginnen, wordt echter niet zoals het vori ge proces op TV uitgezonden. Voorlopig althans, want er wordt wel een videoband van gemaakt. En TV-stations zijn al bezig om die in de wacht te sle pen. De advocaten betoogden dat vrijgave van de band de leden van de jury in de civiele zaak, die nog moeten worden geko zen, op voorhand al zal beïn vloeden. Van een eerlijke rechtsgang is dan geen sprake, zeiden zij. Het echte proces be gint immers pas op 2 april en de juryleden kunnen dan al hun oordeel hebben gevormd. Maar de rechter gaf niet toe. Hij be paalde wel dat de band achter slot en grendel zal worden be waard. Maar de schriftelijke tekst ervan zal gewoon worden vrijgegeven voor publikatie. Ook Simpsons verzoek tot een spreekverbod voor alle be trokken partijen werd door de rechter afgewezen. Het zal dus onmogelijk zijn om straks nog juryleden te vinden die niet op de hoogte zijn van alle details van wat Simpson tegen de ad vocaten heeft gezegd. En als Simpson op hun vragen weigert te antwoorden, is hij strafbaar. Na zijn vrijspraak heeft Simp son er de afgelopen weken het zwijgen toe gedaan. Hij zegde een TV-interview op het laatste moment af om niet de tegen partij stof te geven in het civiele proces. Simpson zou miljoenen kunnen verdienen met het ver kopen van zijn verhaal, maar ziet daar voorlopig van af. Hij kan het geld goed gebruiken, want het vorige proces heeft hem naar schatting tien miljoen dollar gekost. De andere betrokkenen in de 'O.J. Simpson-story' horen in middels de kassa wel rinkelen. Zijn topadvocaat Johnnie Co chran sloot dinsdag een con tract voor een boek over zijn le ven (en natuurlijk over de zaak O.J.), dat hem een voorschot van 4,5 miljoen dollar oplever de. Iets minder (4,2 miljoen) kreeg openhaar aanklaagster Marcia Clark als voorschot voor haar verhaal. Haar collega Chris Darden kwam er met een boek- contract voor 1,7 miljoen dollar maar bekaaid vanaf. Er zijn al 36 boeken over de zaak-Simp- son verschenen, en zeker veer tien zijn in voorbereiding. Ook bier goed voor het hart Nadat eerst wijnlief hebbers een hart onder de riem kre gen gestoken, kun nen nu ook bier drinkers opgelucht adem halen. Een Amerikaans onder zoek heeft uitgewe zen dat het nuttigen van enkele glazen bier per dag goed is voor het hart. Al jarenlang tonen studies aan dat een gematigde alcohol- consumptie een wa re hartversterker is. Zwaar drinken ech ter blijft funest voor het lichaam. De laatste tijd kreeg vooral rode wijn goede kritieken. En kele glaasjes per dag verminderen het ri sico - soms tot de helft - op hartkwa len. zo bleek uit ver schillendeonder- zoeken. In rode wijn zitten enkele stoffen die goed voor het hart blijken. Van an dere soorten alcohol kon dat nog niet worden gezegd. Sceptici lieten ech ter onmiddelijk we ten dat het nieuwe imago van de rode wijn meer vertelde over de voorkeur en de sociale klasse van de onderzoekers, die over het alge meen niet tot het bierdrinkende volk kunnen worden ge rekend. Arts Michael Gazia- no van de Harvard Medical School aan de Amerikaanse Hartassociatie ver geleek de drinkge woonten van 340 mannen en vrou wen die een hart aanval hadden ge kregen. En net als met het onderzoek naar rode wijn. kwam ook Gaziano tot het inzicht dat eep paar pilsjes, of enkele martini's, het risico op een hart aanval met de helft vermindert. Volgens hem maakt het echt niet uit wat mensen drinken, zolang het maar alcohol is. Al- cohol verhoogt het zogenoemde HDI het goede choles terol - in het bloed waardoor de bloed vaten minder snel dichtslibben. Vol gens Gaziano is ro de wijn tot nu toe steeds uit de onder zoeken als gezonder naar voren geko men, omdat wijn drinkers de neiging hebben één of twee, of drie glaasjes bij de maaltijd te drin ken, terwijl bierdrin kers zich meer over geven aan bachana- len. En alle beschik bare alcohol in één keer drinken, blijft ongezond, aldus bratislava hans gertsen correspondent „Waarom ik hier sta? Voor de taalwet natuurlijk. Onze mooie Slowaakse taal moet worden beschermd", zegt een pakweg 60-jarige vrouw. Ze staat met enkele honderden geestverwan ten voor het Slowaakse parle ment in Bratislava de kou en de druilerige regen te trotseren om steun te betuigen aan een wet die het gebruik van de Slowaak se taal regelt. „Mijn moeder heeft me verteld dat ze als klein meisje op school nog werd ge slagen, omdat ze het Hongaars niet voldoende beheerste. Dat mag nooit meer gebeuren", zo voegt ze er aan toe. De vrouw kan gerust zijn. De tijden dat Slowaken verplicht waren om Hongaars te leren, omdat hun land vanuit Boeda pest werd bestierd, zijn sinds 1920, toen het machtige en gro te Hongaars-Oostenrijkse impe rium via het verdrag van Tria non in mootjes werd gehakt, voorbij. De door haar zo vurig gewenste taalwet is woensdag nacht met grote meerderheid door het Slowaakse parlement aangenomen. Het lijkt nu de beurt aan honderdduizenden Slowaakse Hongaren om het Slowaaks verplicht als eerste taal leren. De nieuwe wet op de Slo waakse taal draait de klok voor de forse I longaarse minderheid in Slowakije, ruim tien procent van de totale bevolking van vijf miljoen, ver terug. I let Slowaaks geldt sinds woensdagnacht als (ie enige erkende staatstaak I let is daarmee de taal die verplicht gebruikt dient te worden in alle ambtelijke en juridische proce dures, in de media en tijdens culturele evenementen. Slechts in uitzonderlijke ge vallen kan van die verplichting worden afgeweken en op over tredingen staan draconische boetes. Het ministerie van cul tuur waakt over de naleving van de wet en kan geldboetes tot maximaal een miljoen Slowaak se kronen (ruim 50.000 gulden) opleggen aan overtreders. Dat is veel geld in een land waar een modaal maandinkomen nau welijks boven de 250 gulden uit komt. „Het is een belachelijke wet", meent Pal Csaky, parlementslid voor de Hongaarse Goalitie, een samenwerkinsgverband van de drie partijen die de naar schat ting 600.000 etnische Hongaren vertegenwoordigen. Volgens Gsaky heeft de wet, die officieel slechts in het leven is geroepen om de status van het Slowaaks als staatstaal vast te leggen, een verborgen doelstelling: de Hon gaarse aanwezigheid in Slowa kije terug te dringen. De wet, die vooral op aandringen van de extreem-nationalistische rege ringspartij SNS tot stand is ge komen, zou een soort 'culturele zuivering' en gewongen assimi latie van de Hongaarse minder heid in de hand werken. Vooral in het zuiden van Slo wakije, langs de grens met het vroegere moederland, is de Hongaarse minderheid zeer na drukkelijk aanwezig. In veel dorpen en steden maken ze de meerderheid of zelfs vrijwel de volledige bevolking uit. Tot nu toe hadden de etnische Honga ren in die regio's het recht om ook in gemeentehuizen hun ei gen taal te gebruiken, konden ze onderwijs in de moedertaal volgen en luisteren naar eigen, lokale Hongaarse radiozenders. Dat alles is door de nu aangeno men taalwet op losse schroeven komen te staan. Csaky en zijn collega Zoltan Boros hebben voorbeelden te over. Radio-uitzendingen in het Hongaars zijn nog wel toege staan, maar pas nadat de tekst eerst in het Slowaaks is uitge zonden. Onderwijs in de moe dertaal is voortaan taboe. Het enige dat nog in het Hongaars mag worden onderwezen, is het vak 'I longaarse taal'. Het zijn niet alleen de etni sche Hongaren in Slowakije die grote moeite hebben met de wet. Ook in Boedapest en Straatsburg maakt men zich grote zorgen. Hongarije pro beert, met nadrukkelijke steun van de Raad van Europa, via het sluiten van bilaterale verdragen met Roemenië en Slowakije de rechten op een zekere culturele autonomie van de Hongaarse minderheden vast te leggen. Dat is zowel in Bratislava als in Boekarest echter een uiterst gevoelig thema, omdat men nog altijd beducht is voor Hon gaarse pogingen om de in 1920 verloren gegane gebieden weer temgp krijgen. Zowel Pal Csaky als Boros Zoltan zweert met de hand op het hart dat er van Hongaarse zijde geen enkel gevaar is te duchten. „Het enige dat we wil len, is een zeker minimum aan garanties voor het behoud van onze eigen taal en cultuur. Maar deze wet is een ernstige bedrei ging daarvan. De wet wordt ge presenteerd als een wet voor de Slowaakse taal, maar het is in werkelijkheid een wel tegen alle andere talen", zegt Zoltan Boros. In de vijftig jaar van haar bestaan heeft de Unesco op merkelijke ontwikkelingen op gang gebracht. Zo is het analfabetisme onder vrouwen verminderd, zijn ecolo gische problemen als erosie wereldwijd te lijf gegaan en zijn in Bosnië door de oorlog beschadigde monu menten hersteld. Tegelijkertijd heeft de organisatie, die donderdag haar halve-eeuwfeest vierde, aangetoond dat zij ge voelig is voor kritiek en daar in positieve zin op weet te reageren. Critici voerden vooral in de jaren '80 aan dat zij te veel geld uitgaf, een spreekbuis voor de Der de Wereld was geworden en de persvrijheid bedreig de. Zelfs voormalige sceptici als de Verenigde Staten er kennen thans dat de Onderwijskundige, Wetenschap pelijke en Culturele Organisatie van de Verenigde Na ties terug is op het goede spoor. Directeur-generaal Frederico Mayor wordt gezien als de man die dit heeft bewerkstelligd. De Amerikaanse waarnemer bij de Uriesco, Bill Mcllhenny, meent dat onder Mayor 'de politisering en het slechte management zijn vermin derd'. De Verenigde Staten, die aan de wieg stonden van de organisatie, trokken zich in 1984 uil de Unesco te rug. Washington zei destijds dat de organisatie geld verkwistte aan ideologische en anti-westerse retoriek en met zijn 'New World Information Order' de pers vrijheid bedreigde. Groot-Brittannië trad in 1985 om soortgelijke redenen uit. De Informatie-orde bevatte een oproep om criteria te stellen aan de journalistieke beroepsuitoefening, die zou moeten worden gebonden aan een vergun ningenstelsel. Het Westen werd aangevallen, omdat het de wereldwijde nieuwsstroom zou overheersen. Begin deze maand stuurde de Amerikaanse presi dent Bill Clinton directeur-generaal Mayor een brief waarin te kennen werd gegeven dat de Verenigde Sta ten weliswaar vol lof zijn voor de Unesco, maar hun lidmaatschap niet kunnen hervatten. Washington zou de Unesco jaarlijks ongeveer 63 miljoen dollar contri butie moeten betalen en heeft daarvoor eenvoudig de middelen niet, aldus Mcllhenny. Clinton beloofde Mayor in zijn schrijven dat het lidmaatschap van de organisatie hoge prioriteit heeft. Mayor constateerde met opluchting dat het 'na ja ren van stilzwijgen' verfrissend was opnieuw iets van Washington te horen. De voormalige Spaanse minis ter is erin geslaagd de Unesco nieuwe geloofwaardig heid te verlenen, de begroting te reduceren, het aantal arbeidsplaatsen te verminderen en de Informatie-or de af te schaffen. Het aantal arbeidsplaatsen werd met eenderde teruggebracht tot tweeduizend, aldus Tom Forstenzer, assistent van de directeur-generaal. De groei van de jaarlijkse uitgaven werd gereduceerd tot één of twee procent, terwijl deze voor Mayors aantre den in 1988 7,5 procent bedroeg. De begroting be loopt thans 455 miljoen dollar. De Amerikaanse bijdrage aan de Unesco was samen met die van Groot-Brittannië en Singapore, die beide later hun lidmaatschap opzegden, goed voor 25 tot dertig procent van de begroting. Het wegvallen van deze inkomsten betekent dat een gat is ontstaan dat moeilijk kan worden opgevuld. De 'World Press Freedom Committee', de groep die de Verenigde Staten en Groot-Brittannië in de ja ren '80 opriep de Unesco te verlaten, pleit thans voor hervatting van het lidmaatschap van Washington. De in Reston, Virginia, gevestigde groep werd opgericht in reactie op de Informatie-orde. Volgens Henrikas Yushkiavitshus, assistent directeur-generaal voor ver bindingen, is de Unesco thans zelf een 'waakhond' voor de media. Fooi van bijna 150.000 gulden toronto ap Toen de 24-jarige serveerster Tracy Dalton uit Toronto op 4 november een lottoformulier kreeg van een klant die niet ge noeg geld bij zich had om zijn pilsjes te betalen en ook nog een fooi te geven, stopte ze het formulier in haar portemonnee om er voorlopig niet meer naar om te kijken. Toen zij alsnog naging of zij in de prijzen was gevallen, bleek ze 250.000 ana dese dollar (ruim 292.000 gul den) te hebben gewonnen. Het kostte haar een dag om John Stecle (55) te vinden, de vaste Idant van het restaurant waar ze werkt die haar had ge zegd dat ze de opbrengst zou den delen als het een winnend lot zou blijken te zijn. Steele, een verkoper van onderdelen, heeft er geen spijt van dat hij de helft aan Dalton moet afstaan. i Doodstraf voor verkoop porno d 3i Peking Een rechtbank in de Chinese provincie Henan heeft een handelaar in pornografie ter dood veroordeeld. Een andere man q kreeg levenslang voor hetzelfde misdrijf. Samen met acht ande- w ren. die allen een gevangenisstraf van tussen de één en twaalf a jaar kregen, behoorden zij tot een groep die tussen 1992 en 1994 g. 420.000 pornografische boeken en tijdschriften leverde aan 271 3[ 'bedrijven in heel China. De terdoodveroordeelde was speculatie, I het maken en de verkoop van porno ten laste gelegd, e 'a Man overleeft nacht in vriescel 51 peking Een inwoner van de stad Yucheng in de oostelijke Chi- nese provincie Shandong die per ongeluk op zijn werkplek was !6 opgesloten in een vriescel, heeft een nacht vrieskou overleefd n door voortdurend in de cel rond te rennen en op en neer te 0 springen totdat hij van uitputting erbij neerviel. De man werd 's a' morgens met ernstige bevriezingsverschijnselen aan handen en 0 voeten, maar wel levend aangetroffen door een collega, aldus 'e het Chinese Dagblad. e n Arafat wil met kerst naar Bethlehem parus PLO-leider Arafat wil met Kerstmis naar Bethlehem 'als e, daar voor het eerst de Palestijnse vlag hangt'. Bethlehem is een lc van de zes plaatsen op de Westelijke Jordaanoever, waaruit het n Israëlische leger zich vóór het einde van het jaar moet terugtrek- g ken. 1 Bedrijf adverteert in de ruimte dr Stockholm Het Zweedse computerbedrijf People zoekt het ho- a< gerop. Voor een onbekend bedrag mag het de romp van een ig Zweedse raket, die op 27 noVember wordt gelanceerd met we tenschappelijke instrumenten, voorzien van het bedrijfslogo. I Voor zover bekend is het voor het eerst dat een ruimteraket wordt voorzien van reclame. 1 Vier rechtszaken en een bank die beslag op haar huis wil leg- ™gen: zelfs voor Winnie Mandela, die schandalen is gewend, is dat een hoge score in één week. De processen bevatten samen alle ingrediënten voor een spannen de thriller: diamanthandel, hoge schulden, echtscheiding, een vermoorde lijfwacht en verdon keremaande luxe auto's. Eind vorige week werd Win nie gelijktijdig bij maar liefst twee rechtbanken verwacht. Bij de ene rechter moest ze getui gen in verband met de dood van één van haar lijfwachten, die enkele maanden geleden in het centrum van Johannesburg werd vermoord. Het proces nefmoest worden verdaagd, omdat Winnie gewoontegetrouw veel te laat kwam. Even later stond ze als ge daagde partij in een civiel pro ces dat een luchtvaartmaat schappij tegen haar had aange spannen, omdat ze in juni 1993 dleen vliegtuigje had gehuurd zonder ooit de rekening te vol doen. Het vliegtuigje was ge huurd om in Angola diamanten te gaan kopen. Die deal misluk te en Winnie betoogde dat ze niet verantwoordelijk was voor de rekening van het toestel, zo'n 25.000 gulden. Maar haar bewering dat ze al leen maar had bemiddeld om via de Angolese president Eduardo dos Santos diamanten voor een handelaar te bemach tigen, werd door diezelfde han delaar als onzin, afgedaan en door de rechter niet geloofd. kening, plus rente, plus proces kosten, al met al zo'n 50.000 gulden. Geld dat ze node kan missen, want er zijn meer schuldeisers. De Absa-bank wil een dikke 250.000 gulden hypotheekgeld plus 17,25 procent rente zien voor haar huis in Orlando, So- weto, dat voor een deel werd gebouwd met geld dat buiten landse organisaties Winnie in het verleden als steun in de an- ti-apartheidstrijd hebben ge stuurd. Winnie heeft alle aanmanin gen genegeerd. De betalingster mijn is op 21 september ver streken en de bank heeft laten weten dat beslag wordt gelegd op de luxueuze en zwaarbe waakte villa, als ze niet snel met geld op de proppen komt. Ook de dienst die alle staats- voertuigen beheert, wil geld van haar zien. Geld en een Merce des om preciezer te zijn. Toen ze in april wera ontslagen als onder-minister van cultuur, be schikte ze over twee staats-Mer- cedessen en een zaktelefoon die ze maandenlang weigerde in te leveren. De telefoon is inmiddels te rug, samen met een enorme re kening voor internationale tele foongesprekken. Ook één van de auto's is teruggevonden, met een schade van meer dan vijf duizend gulden. De andere wa gen is nog steeds spoorloos en na diverse pogingen het voer tuig via de normale wegen terug te krijgen, heeft ook deze dienst inmiddels aangekondigd het dan maar via de rechter te pro beren. En op de ach tergrond speelt inmiddels nog steeds haar echt scheidingszaak. Hoe het daarmee staat is duister, sinds advocaten de Zuidafrikaanse pers erop hebben geattendeerd dat je over echtschei dingsprocedures volgens de wet al leen het hoogst noodzakelijke mag berichten. Maar in elk geval is duidelijk dat Winnie niet voor niets de helft van Nelson's bezittin gen heeft geeïst. Ze heeft het geld foto reuter hard nodig.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7