Water geven, geen haastklusje Tuinieren ZATERDAG 18 NOVEMBER 1995 TUINBOEKEN Weinig onderhoud Uitgeverij Helmond heeft in het 'I landboek Struiken en overblij vende planten' een selectie ge maakt van planten die weinig onderhoud vergen. In de gids zijn meer dan 540 kleurenfoto's opgenomen. De alfabetische rangschikking maakt het zoe ken op naam gemakkelijk. De beschrijvingen zijn vooral han dig voor mensen die op het punt staan een tuincentrum te bezoeken. Met het handboek kan thuis alvast een voorlopige keuze worden gemaakt. Naast een beschrijving van 90 soorten onderhoudsarme plan ten, is in de gids een breed scala aan assortiment opgenomen: heesters, kruiden, klimmers, al- pineplanten, rotsplanten en zelfs bomen komen in het handboek voor. 2, prijs I -■nde plan- Ogulden. Terras balkon Van ieder balkon of plal dak is wel een 'tuin' te maken. Alle as pecten voor de verwezenlijking hiervan worden op inspirerende en begrijpelijke wijze behandeld door Rob Sterk in zijn boek 'Tuinieren op Terras Balkon'. Rob Sterk woont midden in Amsterdam. Daar heeft hij op het dak van zijn huis, onder de meest ongunstige omstandig heden (de wind giert er aan alle kanten omheen), een ware oase weten te creëren. Hij ondervond aan den lijve hoe een echte tuin verschilt van een dak- of bal- kontuin. Wat als hobby begon, is uitgegroeid tot een dagtaak: overal in het land legt Rob Sterk nu dak en balkontuinen aan. Zijn ervaringen zijn gebundeld in dit boek. Het is een handige gids met veel adviezen en tips voor zowel beginnende als erva ren liefhebbers, waarbij hij de lezer voldoende vrijheid laat voor eigen invulling. Alle onderwerpen met betrek king tot de pot- en bakcultuur en alles wat daarmee samen hangt komen aan bod, zoals aanleg, beplanting, bescher ming, onderhoud, ongedierte- bestrijding, vermeerdering en snoei, maar ook het plukken en oogsten van groen, kruiden en vruchten. Aansluitend wordt af zonderlijk elke maand van het jaar behandeld, met vele tips en aanwijzingen. Het boek is rijk geïllustreerd met duidelijke foto's en instruc tieve tekeningen. 1,50 gulden. ISÖN 90 GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Vraag en antwoord Voor mevrouw Oost uit Leiden, betreffende de palm die te groot wordt. Kunnen de bladeren van boven bij elkaar gebonden wor den? Van boven zeker niet, maar probeer de plant om de drie stengels met touw en een stokje tot de orde te roepen. An ders weet ik het ook niet. Pal men worden nu eenmaal groot. Mevrouw Duindam-Berbee uit Noordwijkerhout klaagt over een woekerend onkruid in haar tuin met hele lange wortels. Ze heeft ook een blad opgestuurd en daarmee ben ik niet blij. Alle bladeren en bloemen komen uiteindelijk verdroogd en ver fomfaaid aan, dus liever niet opsturen. Maar naar de be schrijving te oordelen gaat het over 7-blad, zevenblad, Aegopo- dium, kortom een woekerend onkruid dat men alleen de baas kan als men de lange wortels helemaal verwijdert. Planten en struiken eventueel uit de grond halen, de witte wortels zorgvul dig eruit trekken en dan op nieuw plaatsen. Een andere op lossing is er helaas niet, zoals ik al meerdere keren geschreven heb. Wieden, wieden en nog eens wieden met wortel en al. H.A. Bouwmeester uit Noord wijkerhout heeft duidelijk geen succes met de Amerikaanse bosbes, waarvoor jaren geleden erg veel belangstelling bestond. Omdat je altijd mee wilt doen, heb ik er ook drie gekocht, met even weinig succes als de brief schrijver. Deze herfst heb ik ze opgeruimd met bloedend hart. Eén enkele gulden voor elke kamerplant die menteel ergens in Nederland letterlijk verzuipt de pot en ik ben steenrijk. Want hoe gaat het in de praktijk van alledag? We zijn haasthebbers, we hebben werk en huishouden, veel vrijetijdsclubs en weinig tijd voor alledaagse klusjes. Watergeven aan de planten is haastwerk. Elke ochtend of avond een scheutje. En dan ineens gaan de blaadjes han gen. Oei, oei, zeker te droog gestaan! Vlug nog een scheut water erbij. Drie dagen later kan de stakker bij het afval. En dat is niet de bedoeling. Hoe voorkomen we deze teleurstelling en moord op een le vend groen wezen dat ons belangeloos gezelschap houdt. Ge woon door op een goede manier water te geven en dat is veel eenvoudiger dan menigeen denkt. Voor we weer de klassieke scheut uit de gieter bij de plant doen, eerst even kijken of al dat nat wel nodig is. Voor dit doel zijn er momenteel zelfs echte vocht- meters in de handel. Prachtig, mooi technisch snufje, maar de ei gen vingers zijn beter en meer betrouwbaar. We moeten ze het vak alleen even leren. Grond die te fiat aanvoelt is koud, grond die droog is is warm en de ideale potgrond is licht vochtig en dus lauwwarm. Het is een kwestie van even oefenen, maar iedereen kan het leren en het helpt duizenden kamerplan ten de winter door zonder al te veel schade. Want als ik ergens een hekel aan heb dan is het de weggooipotplanten-cultuur •die momenteel heerst. Een plant met wortels en al kan heel lang mee, mits we er goed voor zorgen en de afvalberg is al veel te groot. Dus geven we voortaan alleen nog water als de plant erom vraagt, dat wil zeggen als de grond droog aan voelt omdat de wortels alle vocht aan de grond heb ben onttrokken. Simpel? Neen, niet helemaal, want de natuur houdt niet van strakke regels. Zo wil de parapluplant (Cyperus) bijvoorbeeld altijd tot zijn nek het water staan, terwijl de cyclaam geen druppel water aan vaardt op bol en jonge knoppen. De azalea wil weer met pot en al in water gedompeld worden. En dan zijn er nog de lief hebbers van vooral veel vocht in de lucht. De orchideeën zijn daar een voorbeeld van en de enige kennis van mij die altijd prachtig bloeiende orchideeën in zijn woonkamer heeft, laat ze stuk voor stuk op een enorme schaal met wa ter, bovenop een omgekeerde pot staan. Trouwens mijn Adi- anthum schrompelt ook ineen als hij zonder vocht in z'n naaste omgeving moet leven. Al deze problemen lossen we op met een schaal gevuld met kiezels, knikkers, kleikorrels of iets i dien aard, gevuld met water en daarop de planten die het der luchtvochtigheid kunnen stellen. Ik vind het nooit leuk om naar mislukte plantenkweek te kij ken. Naar alle waarschijnlijk heid weet ik waarom de strui ken van de briefschrijver en van mij het niet zo best gedaan heb ben: de grond is te weinig zuur. Bosbessen willen zéér zure grond en grond waarin te veel compost (doorgaans basisch) en vooral ook dierlijke mest ge bracht is, deugt niet voor deze planten. Nu weet ik niet precies wat de Ph-waarde van voorma lige bollengrond is, maar waar schijnlijk boven 6. Dus lijkt me de enige oplossing om tot een beter resultaat te komen om turf, heel veel turf in de grond te verwerken en vooral geen basi sche meststoffen (Ph boven 6) te gebruiken. Hoor ik nog of het dan beter gaat. Overigens ver dragen alle soorten Vaccinum halfschaduw. Wellicht is een andere standplaats beter dan de huidige. De cyclaam van E. v.d. Meil uit Haarlem heeft een zaadbol ge maakt. Dat komt zelden voor, want in de praktijk halen we uitgebloeide bloemen met een draaiende beweging uit de plant om te voorkomen dat de plant ophoudt met bloeien. Vrucht zetting kost energie, heel veel energie. Maar nu de vrucht, een doosvrucht, er eenmaal is, kan er gezaaid worden. Laat de vrucht vooral heel goed afrij- pen. Hij moet droog worden en een beetje openspringen. Bin nen in de doosvrucht zitten middenin de kleine zaadjes. De cyclaam is namelijk familie van de primula. Die zaadjes kunnen in zeer fijne grond gezaaid wor den. Leg vooral een glasplaat op schaal of pot zodat er niet gego ten hoeft te worden de eerste tijd. En dan maar wachten of het zaad ook kiemt, waarna het gewone werk met voorzichtig verspenen enzovoorts kan be ginnen. Een echte cyclamen kwekerij dus. Alsjeblieft geen blad, tak of beest opsturen. Het arriveert verpieterd en ik kan er niets mee. Ook niet met de blaadjes van een Euphorbia die me vrouw Mijerman uit Haarlem opgestuurd heeft. Er zijn eenja rige en meerjarige Euphorbias in de tuin. De eenjarige sterven af maar zaaien zich gemakkelijk uit, de meeijarige houden ge deeltelijk hun blad en komen volgend voorjaar weer tot groei en bloei. Maar ze willen bij strenge koude iets bescherming. Normalerwijze heeft de lezeres dus volgend voorjaar ófwel veel zaailingen óf een overblijver. Sierhekwerk Spijlenhekwerk Schuifhekken Plantsoenhekken Gaasafrastering Sportveldafrastering Tennisbaanafrastering Schoorsteenkappen Oudhollandseverlichting 1 K D O E P M E R 2 S T E O N O S M 3 E N K w A V R T 4 V A E D R E R M 5 O P E O V E I R 6 B E E N N U Z L 7 L I O C H O P Z 8 E K L O N IJ F N 9 P A D O T E O R 10 R H A D L M E A 11 Z R E U V S E N 12 T V O N E A T T 13 B A E N J J O A 14 P G E E K N E L OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeen komt met de Omschrijving. De resteren de letters vormen van boven naar bene den en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. metaal; 2. waterdamp; 3. het vierde deel; 4. familielid; 5. schamel; 6. no tie; 7. deel v.e. vuurwapen; 8. knaag dier; 9. geestelijke; 10. bordspel; 11. telwoord; 12. deel v.h. been; 13. mu ziekinstrument; 14. water met zout. KRUISWOORDRAADSEL TOMPOES Heer Bommel en de toornviolen Bij het aanbreken van de ochtend zat heer Bommel voor zijn toren en staarde naar het veivallen landschap. Een kwade geur omringde hem en paarse dampen hingen over het woud. En daar hij niet geslapen had door de zorgen voelde hij zich geheel één met de natuur. „Een ontmird bos", zo prevelde hij. „Nu begrijp ik pas wat een vreselijke verantwoordelijkheid dat is voor een eenzaam heer. Ach, is er dan nie mand die mij helpen kan? Had ik maar niet naar Sickbock geluis terd..." Doch nu ritselde het in de bladeren en ja hoor. Daar verscheen de ge leerde, die een toegedekt potje voor zich uit droeg. ,,Het is pas een begin", sprak hij glimlachend. „Ik ga natuurlijk verder, maar ik meende deze eerste uitkomst vast aan u te moeten geven. Een be wijs van mijn dankbaarheid; iets voor de tentoonstelling! Zo sprekende trok hij het deksel van de pot zodat er enkele violen zicht baar werden. Onder de invloed van het licht richtten ze de kopjes op en lieten een luid getik horen. „Het geluid van mijn klokken", ver klaarde de professor desgevraagd. „Aardig, wat? En duurzaam, mijn waarde! Het is een proef en ik schiet goed op. Nog een weinig geduld dus." Hij wendde zich om en stapte opge wekt de stinkende nevels weer in. „De herfst ruikt toch maar kruidig, nietwaar?" besloot hij nog van verre. Heer Ollie antwoordde echter niet. Hij staarde verbluft naar de bloemen en zijn gelaat klaarde langzaam op. W E R HET DOOR HANS VAN ES Voor de tweede keer deze maand werden grote delen van Europa di de winter bezocht; ook in ons land werd het binnen 24 uur 10 grad kouder. Gisteravond zorgden forse sneeuwbuien in onze regio plaat lijk eventjes voor een witbepoederde wereld, maar het echte 'Winte Wonderland' kon je vinden in Zweden. In Scandinavië zijn ze watd betreft heel wat gewend, maar het zware winterweer van vrijdag kvn als een overval. Een depressie met een kenrdruk van 975 hpa, die over Denemarken naar de Oostzee trok, gaf over een uitgestrekt ge bied van Zuid-Zweden, Finland en Denemarken langdurige en zwaï sneeuwval, begeleid door stormachtige noordoostenwind. Op veel plaatsen viel maar liefst 40 tot 60 cm sneeuw. De Scandinavische lucht bereikte ons pas na een traject over zeewater van 12 graden. Toen de vrieslucht in aanraking kwam met het het warme Noordzei water werden op grote schaal buienwolken gevormd, die weldra tot grote clusters aaneenklitten. Vooral de kuststrook kreeg een spervi van felle buien, die in de loop van de dag een winters karakter kreg Regen, hagel en sneeuw werden soms begeleid door een roffel van donder. De bovenlucht was zeer koud geworden (-9 graden op 150 meter) en tijdens de buien daalde de vorstgrens tot 300 meter. Aa de grond daalde het kwik in de middag naar 2 graden. Na een ko de nacht met vooral landinwaarts lichte vorst is het vanmorgen eve wat droger met een opklaring. Vanaf het noorden van de Noordzee een storing op weg naar het zuidoosten, zodat in de loop van de da de regenkansen toenemen. De wind krimpt van noord naar west er daarmee wordt de koude aanvoer tijdelijk afgesneden. Komende nacht zal het kwik overal boven nul blijven. Morgen klaart het van noorden uit op en stroomt er weer wat koudere lucht binnen met ei kans op een winterse bui. Het kwik haalt een graad of 7 in de middj De storing zorgt in Midden-Europa voor sneeuwval. Niet v oostgrens blijft het aardig winteren en ook de Britse Eilanden krijgi stevige nachtvorst. Juist boven de Benelux wordt er een warmte-ei- landje gevormd door de aanvoer van de Noordzee. Begin volgende week wordt boven het continent een hogedrukgebied gevormd. De wind wordt bij ons zwak en later zuidoostelijk, wat de aavoer gere en koudere lucht in de hand werkt. Vanaf maandag mag 's na weer op lichte vorst worden gerekend. Het blijft droog met overdag nog maxima van ca. 5 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met stevige noordenwind. Mid- dagtemperatuur op beide dagen rond het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon en vooral langs de Noordzeekust een enkele winterse bui. Maxima meest tussen 4 en 7 graden. België en Luxemburg: Af en toe zon en ook een enkele buien, in de Ardennen mogelijk met sneeuw. Morgen afnemend buiig. Middagtempe- ratuur van 7 graden vlak aan zee tot 2 graden in de Ardennen. Noord-en Midden-Frankrijk:' Vandaag van 'hef- noorden uit opklarin gen, afgewisseld door enkele buien; in de Vogezen en Jura ook met sneeuw. Morgen geregeld zon, maar in de ooste lijke departementen nog kans op een winterse bui. Middagtemperatuur onge veer 7 graden, morgen iets lager. Overwegend bewolkten buien, soms ook onweer en plaatselijk veel neerslag Morgen ten zuiden van Porto af en toe overwegend droog. Middagtem- Vandaag van het noorden uit peri1 met regen, boven de 800 rr sneeuw. Morgen tot in de daler buien, maar aan de zuidflank v penmassief meest droog. Middagte ratuur in het zuiden rond 10 gradé 1 noorden dalend tot rond 3 grad» 17 graden n uiterste noorden tot 22 in het zuidoos ten. Madeira: Vandaag wolkenvelden en een enkele bui. Morgen meer zon en meest droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 gra den. Wolkenvelden en in het noorden, maar vandaag ook in het westen, van'tijd tot Canarische Eilanden: Zonnige perioden en vrijwel droog. Van daag ook wolkenvelden. Middagtempe- ratuu r ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: flinke perioden met zon en bijna overal droog. Middagtemperatuur van 21 nabij Tanger tot ongeveer 26 in de omgeving van Agadir, morgen iets Tunesië: Oostenrijk: Vandaag perioden 800m met sneeuw. Morgen sneeu., m de dalen,maar aan de zuidflanl het Alpenmassief geregel wel droog. Middagtemperatuur d; naar 3 graden op morgen. In Kari vandaag maxima rond 10 graden Polen: Van het noordwesten uit opklari maar ook sneeuwbuien. Op beide langs de kust een stevige noordei Middagtemperatuur vandaag rond ZONDAG 19 NOVEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.06 Zon onder Maan op 03.46 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.25 12.52 23.58 Laag 08 40 20.55 08.21 MAANDAG 20 NOVEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.08 Zon onder Maan op 05.02 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.15» 13.41 00.48 Laag 09.45 21.55 09.26 Weerrapporten 17 november 19 uui llc gen ook wolkenvelden. Middagtempera- tuu r ongeveer 25 graden, morgen enke le graden lager. Zuid-Frankrijk: Vandaag in het algemeen veel bewolking en van tijd tot tijd regen; in de'Franse Alpen later op de dag sneeuw. Morgen perioden met zon en overwegend droog. Morgen steekt de Mistral op. Middag temperatuur dalend tot 5 in de omge ving van Lyon en ongeveer 13 graden in Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden, maar vooral op van daag ook wolkenvelden en droog. Mid dagtemperatuur rond 23, morgen onge veer 20 graden. Italië: Vandaag vooral in het midden veel be wolking en enkele buien. Elders ook zon. Morgen perioden met zon en met name in het zuiden een enkele bui. Mid dagtemperatuur van 11 graden in het noorden tot rond 22 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Vandaag op Corsica meest bewolkt en enkele buien. Op Sardinië ook nog af en toe zon. Morgen perioden met zon, meest droog en een aantrekkende noor denwind. Middagtemperatuur rond 20 graden, maar morgen enkele graden la ger Malta: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur 22 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen minder zon en vooral in het westen van Grieken land fikse buien, ook met onweer en plaatselijk veel neerslag. Middagtempe ratuur uiteenlopend van 16 gra Mor- Amsterdam onweer Rotterdam hagelbui noorden tot i« n21 mh Turkije en Cyprus: Geregeld zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 17 graden rond de Dardanellen tot rond 23 op Cyprus. Duitsland: buien. Langs de Oostzeekust stevige noordenwind. Morgen meer zon. Aan de noordflank van de Alpen van perioden met sneeuw. Kouder met op morgen middagtemperatuur rond 4 graden. Casabiarca h^fQe* Johannesburg regen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6