Meer doodvonnissen gevreesd in Nigeria Presidentsverkiezingen Polen spannend Taal speelt hoofdrol bij verkiezingen Catalonië Buitenland Islamitisch Reddingsfront FIS bereid tot dialoog SCHITTERENDE AANBIEDING HF BIJ VAN TIL 4995.- Kroatië: betrekkingen met Servië normaliseren van tilWEÏGTTi ZATERDAG 18 NOVEMBER 1995 u< Jeltsin nog twee weken in ziekenhuis w|OSkou De Russische president Boris Jeltsin, die aan een hart kwaal lijdt, zal waarschijnlijk nog twee weken in het ziekenhuis moeten blijven. Dat heeft zijn woordvoerder Sergej Medvedev vrijdag gezegd. Jeltsin werd op 26 oktober opgenomen met acu te ischemie, verminderde bloedtoevoer naar het hart. Het is nog altijd niet bekend of Jeltsin zal meedoen aan de presidentsver kiezingen volgend jaar op 16 juni. Gijzelaar in Kashmir stervende 5RINAGARDe rebellen die sinds begin juli in Kashmir vier wes terse toeristen in gijzeling houden, hebben gisteren gemeld dat een van de gijzelaars zeer ernstig ziek is en waarschijnlijk spoe dig zal sterven. De gijzelhouders, die behoren tot de separatisti sche organisatie AJ-Faran, hebben zijn familie opgeroepen naar Srinagar te komen. 'AEG wordt opgedoekt' I -v I fftANKFURTHet ooit fameuze Duitse elektrobedrijf AEG wordt ivaarsrhiinliik in dp Innn van vnlppnd iaar nnppdnpkt Wat nop waarschijnlijk in de loop van volgend jaar opgedoekt. Wat nog overblijft na de beoogde verkoop van twee grote divisies, komt rechtstreeks te vallen onder het moederconcern Daimler-Benz. Dat heeft een woordvoerder van de ondernemingsraad van AEG gisteren verklaard op basis van informatie van topman Ernst Ge- org Stöckl. Londen: Noordierse gevangenen vrij londen Groot-Brittannië heeft gisteren geprobeerd het vredes proces in Noord-lerland nieuw leven in te blazen door ruim 80 Noordierse katholieke en protestante gevangenen vrij te laten. Londen zei bovendien nieuwe voorstellen te hebben voor de Ier se regering. Volgens medewerkers van premier John Major om vatten de voorstellen de instelling van een internationale com missie, die zich buigt over ontwapening van de strijdende partij- Frankrijk handhaaft grenscontroles parus Frankrijk wil nog geen termijn noemen waarop het de controles aan zijn grenzen afschaft. Die stap volgt pas als is vol daan aan de voorwaarden die de veiligheid van het Franse terri torium garanderen. De Franse minister van binnenlandse zaken, Jean-Louis Debre, heeft dat gisteren verklaard. Denen klagen over etherpiraten Groningen De Rijksdienst voor Radiocommunicatie heeft een fors offensief ingezet tegen de geheime zenders in Groningen, Drente en Overijssel. De dienst is tot een grootscheepse actie overgegaan na alarmerende berichten van de Deense autoritei ten. Het werk van verschillende Deense kustwachtstations, langs de Deense kust maar zelfs ook op de Far öer-eilanden, wordt in ernstige mate belemmerd door de illegale zenders in het noor den van ons land. Mitterrand te ziek voor prijsuitreiking i parus De Franse ex-president Francqis Mitterrand is te ziek om I volgende week de uitreiking van de Duitse Mediaprijs bij te wo- [nen. Dat heeft zijn secretariaat gisteren laten weten. De 79-jarige I Mitterrand, die aan prostaatkanker lijdt, zou de prijs op 23 no- Ivember uitreiken aan Yasser Arafat. Senaat schaft snelheidslimiet af Washington De Amerikaanse Senaat heeft gisteren een wet aangenomen waarin de federale maximumsnelheid wordt afge schaft en de staten 65 miljard dollar (103 miljard gulden) krijgen voor onderhoud aan de snelwegen. De nationale snelheidslimiet bedraagt 55 mijl (88,5 kilometer) rond de grote steden en 65 mijl (105 kilometer) op de 'interstates' die door het platteland lopen. De taalkwestie in*Catalonië is liet hoofdthema van de regiona le verkiezingen, die morgen in de Spaanse autonome regio worden gehouden. Het gaat om de vraag of het Catalaans het ïpaans de laatste jaren niet wat te veel heeft overvleugeld. De debatten zijn in beide talen ver hit. Ooit was Catalonië een onaf hankelijk koninkrijk. Maar de nationalistische tendensen wer den de kop ingedrukt tijdens het regime van generaal Franco (1936-1975). Catalaans is een romaanse taal die door 67 procent van de zes miljoen inwoners wordt ge sproken. Het Catalaans, een van de vijf officiële nationale talen van Spanje, is de hoeksteen van de sterk ontwikkelde regionale cultuur. Maar is het niet te ver ge gaan? Die vraag is opgeworpen door de Catalaanse afdeling van de Volkspartij, die wordt geï dentificeerd met de Spaanstali- gen en met het landelijke be BARCELONA AP Prrs% DPA Deut Ongeveer twintig activisten van de Beweging voor de Overleving van het Ogoni-volk (Mosop) wachten in Nige ria op een proces voor een speciaal militair tribunaal. Dat tribunaal veroordeelde eerder Mosop-leider en schrijver Ken Saro-Wiwa en acht medestanders ter dood. Deze ne gen werden ondanks internationale druk een week gele den opgehangen. een in Lagos verschijnend dag blad dat het door de militairen ingestelde tribunaal tot januari met vakantie is. Dit onafhanke lijke dagblad, AM News, meldde dat 21 Mosop-activisten in ja nuari op beschuldiging van moord worden voorgeleid. De mensenrechtenorganisatie Amnesty International (Amnes ty) spreekt over 17 Mosop-leden die onder erbarmelijke omstan digheden sinds juli 1994 wor den vastgehouden. Amnesty vreest dat deze gevangenen hun DEN HAAG-LAGOS ANP-AFP-AP Een woordvoerder van Mosop zei gisteren dat 23 leden van de Mosop in januari terecht moe ten staan op precies dezelfde beschuldiging als de negen. Het bijzondere tribunaal beschul digde hen van moord op vier gematigde Ogoni-leiders tijdens ongeregeldheden in Ogoni- land, het olierijke kustgebied van zuidoostelijk Nigeria. De reden dat de processen op zich laten wachten is volgens strijd 'voor gerechtigheid' ook met de dood moeten bekopen. De militaire autoriteiten zouden tevens talrijke arrestaties in het stamgebied van de Ogoni's heb ben verricht. Gisteren was het precies twee jaar geleden dat de militaire lei der van Nigeria, generaal Sani Abacha, de macht greep. Sinds dien heeft hij de persvrijheid en de rechterlijke macht beknot en talrijke vermeende tegenstan ders van de junta gearresteerd. Aartsbisschop Desmond Tutu, schrijfster en Nobelprijs winnares Nadine Gordiiner en andere voormalige vooraan staande Zuidafrikaanse activis ten tegen de apartheid hebben hun krachten gisteren gebun deld voor een nieuw doel: de bestrijding van de militaire dic tatuur in Nigeria. In totaal 200 gewezen anti- apartheidsactivisten eisten tij dens een demonstratie voor het Nigeriaanse consulaat in Johan nesburg dat er internationale sancties worden getroffen tegen Nigeria, die van kracht blijven tot de democratie in het land is hersteld. De milieu-organisaties Greenpeace en Friends of the Earth roepen op tot een inter nationale boycot tegen Shell vandaag zaterdag. De actie zal zich volgens een woordvoerster van Greenpeace beperken tot alle Angelsaksische landen, be halve Australië. Het is nadruk kelijk niet de bedoeling een langdurige boycot op te zetten. Met de actie willen de organisa ties de oliemaatschappij bewe gen zich terug te trekken uit Ni geria. ALGIERS-PARUS AFP-DPA-Rtr Het Islamitische Reddingsfront (FIS), de belangrijkste Algerijnse oppositiepartij, heeft zich na de verkiezing van Liamine Zéroual tot president bereid verklaard tot een dialoog. Een zegsman van de grotendeels in balling schap levende FIS-leiding. Ra- bah Kébir, zei dit gisteren in Pa rijs. Volgens Kébir wil het FIS zo bijdragen aan de terugkeer naar de vrede in het sinds 1992 door geweld verscheurde land. Hij hoopt dal de regering eindelijk een dialoog zoekt met de echte politieke krachten in het land. In de VS zei een ex-fractielei der van voormalige FlS-parle- mentariërs, Anouar Haddam, echter dat het FIS alleen op ba sis van het akkoord van Rome een oplossing wil zoeken met 'de militairen'. Hij vindt nog steeds dat Algerije geregeerd wordt door een militair régime zonder legitimiteit. Haddam was een soort frac tievoorzitter voordat de door stuur in Madrid. De slogan van de Volkspartij roept op tot 'een pluralistisch Catalonië'. De par tij vindt dat de Catalaanse lei ders zich elitair gedragen en de niet-Catalaanstaligen in de re gio als tweederangsburgers be handelen. Het grootste discussiepunt is in hoeverre de overheid het Ca talaans als voertaal kan opdrin gen aan een' ingezetene die de taal niet machtig is. In de opi niepeilingen staat de partij er gunstig voor: ze rekenen op ver dubbeling van het aantal zetels van zeven naar veertien. Maar de partij die naar ver wachting ook deze keer weer de grote winnaar wordt, is de ge matigd nationalistische Conver gentie- en Uniepartij van Jordi Pujol, hoofd van de regionale overheid. Deze partij heeft drie opeenvolgende keren de abso lute meerderheid gehaald bij de verkiezing van de 135 zetels in het Catalaanse parlement. Spanje bestaat uit zeventien autonome regio's en vier daar van zijn tweetalig. ZAGREB-DAYTON Rtr-AFP De Kroatische president Franjo Tudjman heeft gisteren bekend gemaakt dat er een overeen komst klaar ligt voor het volle dig herstel van de betrekkingen tussen Kroatië en Servië. De overeenkomst zal deel uitma ken van een vredesakkoord, waarover in de Amerikaanse plaats Dayton wordt onderhan deld. Volgens Tudjman is het her stel van de betrekkingen 'van groot economisch belang'. Ook het opheffen van de VN-sanc- ties tegen Servië zal deel uitma ken van een vredesakkoord. Verder zou een akkoord zijn bereikt over het vraagstuk van vermiste personen. De uitspra ken van Tudjman bieden hoop op een volledig vredesakkoord voor het voormalige Joegosla vië, dat mogelijk al dit weekein de of maandag tot stand komt. Kroatië heeft gisteren toege zegd te zullen samenwerken met het VN-tribunaal voor oor logsmisdaden in het voormalige Joegoslavië. Tudjman zei dal in een toespraak voor de radio. Het tribunaal heeft deze week zes Bosnische Kroaten in staat van beschuldiging gesteld. On der deze zes, die worden be schuldigd van oorlogsmisdaden tegen moslim-burgers in de Lasla-vallei in Centraal Bosnië, is de 35-jarige commandant Ti- homir Blaskic. Het ziet ernaar uit dat de vre- desgesprekken in de Ameri kaanse plaats Dayton in hun eindstadium zijn. Mike Burns, de woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken, liet weten dat een vredesregeling niet direct bete kent dat de sancties tegen Klein-Joegoslavië, afgekondigd in 1992, worden opgeheven. Een aantal zal blijven bestaan zolang Servië geen gevolg geeft aan de eisen van hei oorlogstri bunaal in Den Haag. Het Tribu naal klaagde donderdag de Bosnisch-Servische leiders Ka radzic en Mladic aan voor hun rol bij de systematische moord op meer dan zesduizend mos lims in Srebrenica in juli. De Verenigde Naties zijn on gerust dat de regeringen van Kroatië en Bosnië geheime af spraken hebben gemaakt over de gedwongen repatriëring van 20.000 vluchtelingen naar Bos nië. Een woordvoerder van de VN-vluchtelingenorganisatie Unhcr zei gisteren dat klaarblij kelijk als voorbereiding op de repatriëring de bewaking van het vluchtelingenkamp Kuplijensko de afgelopen dagen is verscherpt. In Kuplijensko, nahij de Kroatische grens, zijn volgelin gen ondergebracht van de afval lige moslim-leider Fikret Ahdic, die in augustus door eenheden van het Bosnische regeringsle ger bij Bihac werd verslagen. Verschil tussen kandidaten Walesa en Kwasniewski vólgens peilingen miniem itiimm WARSCHAU HANS GERTSEN correspondent Anna Bogusz hoeft niet lang na te den ken over de vraag wie volgens haar mor gen de Poolse presidentsverkiezingen gaat winnen. „Ik denk en ik hoop dat Lech Walesa toch als winnaar uit de bus komt", zo zegt de 35-jarige journaliste. Maar Anna weet als politiek redactrice van het Poolse persbureau PAP beter il dan wie ook, dat het waarschijnlijk een "dubbeltje op zijn kant wordt. „Ik zou er niet veel geld op durven verwedden", voegt ze er dan ook schielijk aan toe. l.£ Volgens de laatste opiniepeilingen be draagt het verschil tussen de zittende president Walesa en zijn uitdager Alexander Kwasniewski morgen hooguit twee of drie procent. Gezien de ongeveer even grote foutmarge die de opiniepei lers zichzelf toestaan, zijn die verschillen te verwaarlozen. De kans dat Polen op nieuw kiest voor de 52-jarige voormalige elektricien uit Gdansk, is vrijwel even groot als de kans dat het pleit in het voordeel van de 41 -jarige 'postcommu- nist' Kwasniewski beslecht wordt Het feit dat het verschil tussen de leider van de Links-Democratische Alliantie (SLD) en de zittende president zo klein is geworden, is op zich al een verrassing. Alexander Kwasniewski bleef Lech Wale sa tijdens de eerste ronde van de presi dentsverkiezingen op 5 november pre cies twee procent voor (35,1 tegen 33,1 procent), maar vrijwel iedereen ver wachtte dat de fervente anti-communist Lech Walesa zijn rivaal morgen relatief eenvoudig zou verslaan. De meeste politicologen gingen ervan uit dat Kwasniewski's potentieel om de vereiste extra stemmen te trekken, aan zienlijk geringer was dan dat van Wale sa. Het gros van de in de eerste ronde af gevallen kandidaten stond immers dich ter bij de conservatieve president dan bij de voormalige communistische partij bons. Veel Polen zouden bovendien nog te verse herinneringen aan het commu nistische verleden hebben om hun stem aan een voormalige communist te kun nen geven. Walesa speelde daar de afgelopen maanden gretig op in. Zijn belangrijkste argument was dat je communisten, ook al hebben ze zich 'bekeerd' tot gematig de sociaal-democraten, nooit kunt ver trouwen. De voormalige leider van de vakbond Solidamoscschroomde er zelfs niet voor om Kwasniewski en zijn ach terban in een televisiedebat uit te maken voor 'een bende gewetenloze schurken'. Hij scoort misschien bij een deel van zijn eigen achterban met een dergelijke straatvechtershouding, maar veel Polen, met name jongeren die nauwelijks of geen herinneringen hebben aan de don kere tijden van voor 1989, spreekt dat niet echt aan. „Walesa komt op zulke momenten over als een fossiel, een over blijfsel uit een ver verleden, terwijl de voormalige communist Kwasniewski paradoxaal genoeg veel minder last van zijn verleden lijkt te hebben aldus de politicoloog Sergiusz Kowalski. Misschien breekt het verleden Kwas niewski morgen toch nog op. In de serie weinig frisse verdachtmakingen waar mee de campagnestaven van de twee kandidaten wederzijds de reputatie van de rivaal omlaag proberen te halen, dook deze week plotseling de naam van Jerzy Urban weer op. De voormalige woordvoerder van gene raal Jarezelsky wist zich in het begin van de jaren tachtig, ten tijde van de nood toestand. met zijn cynische commenta ren en keiharde uithalen naar Solidar- nosc tot de meest gehate man van Polen te maken. Het symbool-bij-uitstek van het gehate communistische regime mengde zich deze week direct in het moddergooien. Het zeer succesvolle boulevardblad Nie ('Nee'), waarvan Urban hoofdredacteur is, probeerde Walesa in verlegenheid te brengen door te 'onthullen' dat een be ruchte oplichter en crimineel een vah zijn belangrijkste campagnemedewer kers zou zijn. Het verhaal lijkt al dan niet op ver zoek van Kwasniewski's campagnestaf in scène te zijn gezet. Dat is op zich al ernstig. Maar zo mogelijk nog fataler voor Kwasniewski is het feit dat zijn naam door de affaire met die van Urban in verband wordt gebracht. „Ik ben er zeker van dat dit Kwasniewski veel stemmen gaat kosten. Veel Polen kunnen het bloed van Urban nog steeds wel drinkenzo meent Anna Bogusz. „Het zou best wel eens kunnen zijn dat dit soort 'details' morgen de doorslag geeft." style Model Signet is een tijdloos bankstel van perfecte kwaliteit. De zitkussens zijn afgedekt met dons en hebben dus een prima zitkomfort De kussens zijn afgewerkt met ritsen. Het bank stel is geheel bekleed met rundleder, ook de pootjes. Zolang de voorraad strekt is dit model bij Van Til leverbaar voor een zéér speciale prijs Tijdelijk in dik 'Derby'-I kleur petrol: 2,5-zit» (175 cm) 3-rits (205 cm) van 7315.- militairen gedomineerde rege ring in Algiers zijn partij ver bood. In 1992 grepen de militai ren via tussenpersonen de macht, nadat het FIS algemene verkiezingen dreigde te winnen. Sindsdien zijn meer dan 40.000 mensen gedood hij terreurda den en veldslagen. In januari kwam een groep oppositiepartijen van zeer ver schillende signatuur, waaronder het FIS, tot een voorstel om met instemming van de omstreden regering te komen tot herstel van de democratie. De regering in Algiers verwierp dit 'akkoord van Rome'. Zéroual heeft met meer dan 60 procent van de stemmen ge wonnen. De grote steun voor Zéroual bleek voor een deel uit het stemgedrag van in buiten land werkende Algerijnen. In Frankrijk, waar de Algerijnse autoriteiten 620.000 stemge rechtigden registreerden, was de opkomst in de stemlokalen bijna 68 procent. Meer dan de helft van de uitgebrachte stem men bleek voor Zéroual. Akkoord over nieuwe CFE-ronde WENEN-DEN HAAG AFP-ANP De NAVO en Rusland hebben gisteren in Wenen overeen stemming bereikt over een nieuwe onderhandelingsronde die kan leiden tot een aanpas sing van het CFE-verdrag. Het. verdrag voorziet in een forse be perking van conventionele wa- péns in Europa en gaat uit van bovengrenzen waaraan de lid staten zich vanaf gisteren moe ten houden. De meeste landen, waaronder Nederland, hebben de afgelo pen jaren hun aantal conventio nele wapens teruggebracht tot het gewenste niveau. Rusland eist echter een aanpassing van het CFE-akkoord om meer troe pen en materieel aan de zuid grens langs de Kaukasus te kun nen houaen. Na het uiteenval len van de Soy] grenst Rusland aantal instabiele republieken zoals Georgië en Azerbeidzjan. Sinds begin dit jaar houdt Mos kou al extra eenheden in Tsjets jenië om te voorkomen dat dit gebied zich van Rusland af scheidt. De dertig ondertekenaars van het verdrag (de zestien NAVO landen en veertien voormalige Warschaupact-staten) onder handelen al weken in Wenen om met Rusland tot een rege- ling te komen. Het Westen heeft wel begrip voor de Russische wensen maar weigert daar, vooral onder druk van NAVO- partner Turkije, aan tegemoet te komen. Een vrouw geniet in de vroege ochtend van het warme najaarsweer en het uitzicht op het centrum van de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Hoewel een vredesakkoord misschien nog dit weekeinde bereikt wordt, lijkt de toekomstige status vanm de stad nog niet te zijn geregeld. foto lpa 'Plan moord op Rabin onbekend' JERUZALEM AP Niemand wist waar en wanneer Yigal Amir de Israëlische pre mier Yitzhak Rabin wilde ver moorden. Amir heeft tegen de politie gezegd dat hij niemand op de hoogte had gesteld van zijn precieze plannen. Dit meld de de Israëlische televisie giste ren. Amir had hij aan diverse perso nen verteld dat hij van plan was Rahin te doden. En in ieder ge val wist een verdachte, Margalit Harshefi, dat hij het al drie keer eerder had geproberd. De 20-ja rige I larshefi wordt beschouwd als een belangrijke medeplichti ge •rtarrwi InnWf genlolw DESIGNCENTRUM Duitse rechter proces-Krenz gewraakt BERLUN Rtr-DPA Een Berlijnsc rechtbank heeft gisteren de rechter die het proces tegen de voormalige Oostduitsc leider Egon Krenz voorzit, gewraakt wegens vooringenomenheid. De ver dediging van Krenz had aan gevoerd dat rechter Hansge- org Hrautigam partijdig was, omdat hij had ingestemd met het verzwaren van de aanklac hten tegen Krenz en vijf andere verdachten. Dezen staan terecht we gens hun verantwoordelijk heid voor het gericht schie ten op burgers die de grens tussen de DDR en het voor malige West-Duitsland wil den oversteken. Veel DDR- burgers zijn omgekomen bij pogingen hun land te ont vluchten. Het deze week uitgestelde proces gaat maandag verder, zonder Brautigam, maar met de twee andere door de ver dediging omstreden rechters.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5