Kwaliteit basisscholen loopt enorm uiteen Chauffeur in de file kost handenvol geld Binnenland Auto voor Annemarie Nederland vijfde op Europese gokranglijst Procureur eist vrijspraak AH-verdachte Arie van der Valk, een baas die zegt geen baas te zijn li! HEMA zet geen 'chemisch afval' meer in schappen Op het nippertje Geld voor alternatieven dierproeven nfn haag I let Platform Alternatieven voor Dierproeven krijgt de komende vier jaar telkens een miljoen gulden extra voor onder zoek. Dat is bijna een verdubbeling van het huidige budget van 1,2 miljoen gulden. Staatssecretaris Terpstra van welzijn zei dat gisteren bij de overhandiging van 30.000 handtekeningen, waar mee de vereniging Proefdiervrij extra geld bepleitte. Met het ex tra geld komt Terpstra tegemoet aan de wens van de Tweede Kamer. Bij de behandeling van de wijziging van de Wet op de dierproeven is een kamerbreed gesteunde motie aangenomen, om de bijdrage aan ontwikkeling van alternatieven substantieel te verhogen. Kinderbijslag 25 gulden omhoog pen haag Het kabinet heeft gisteren besloten de kinderbijslag per 1 januari 1996 met gemiddeld 25 gulden per kind per jaar te verhogen. De kinderbijslag wordt tevens volledig aangepast aan de ontwikkeling van de prijzen. Het geheel kost naar verwach ting 91 miljoen gulden. Volgens het kabinet past de verhoging in het streven om de koopkracht van sociale minima met kinderen heondersteunen. Wallonië boos op Nederland brussel De nieuwe Nederlandse regeling voor het vrachtvervoer per binnenschip is in het Franstalig deel van België volledig ver keerd gevallen. De Waalse minister president Collignon zal zijn beklag doen bij premier Kok over het 'rampzalige, discrimine rende' wetsvoorstel van minister Jorritsma. Zij wil per 1 januari slechts een deel van het vrachtvervoer via de binnenvaart libera liseren. De rest valt nog tot de eeuwwissseling onder het toer beurtsysteem. Met name het staalbedrijf Cockerill-Sambre, met vestigingen in Luik en Charleroi, heeft al fel geprotesteerd. De onderneming zou voor het vervoer van ijzer en steenkool 30 procent meer gaan betalen dan concurrent Sidmar. den haag Indachtig de uitlating van ver keersminister Jorrits ma dat ministers een auto moeten kunnen rijden die (ook) de eerste de beste pooier zich kan veroorloven, togen gisteren prompt actievoerders van de Socialistiese Partij naar het Bin nenhof. De SP-jonge- ren brachten een ou de Cadillac en een bord 'Auto voor An- minister te attende ren op hun aanbod om haar na afloop van de ministerraad naar haar woonplaats Bolsward te brengen. De minister verkoos echter haar eigen, wat minder spectacu lair ogende dienstwa gen. FOTO ANP RUUD HOFF Topman Wooldrik van Justitie naar parket den haag «anp Directeur politie Wooldrik van het ministe rie van justitie wordt per 1 februari hoofdof ficier van justitie in Zutphen. De topambte naar Wooldrik was als beleidsambtenaar nauw betrokken bij de aanpak van de zware georganiseerde criminaliteit. Hij werd als zodanig twee keer verhoord door de parlementaire enquêtecommissie die de opsporingsmethoden onderzoekt. Tijdens het verhoor van Wooldrik op 11 september van dit jaar toonden leden van de commissie zich niet erg onder de indruk van de werkzaamheden die de topambte naar vooral onder het bewind van de vorige minister van justitie, Hirsch Ballin. op dit terrein heeft verricht. Volgens de woordvoerder van het minis terie heeft de benoeming 'helemaal niets' te maken met het functioneren van Wooldrik als beleidsambtenaar. Wooldrik heeft vol eens de woordvoerder al anderhalf jaar ge leden aangegeven terug te willen keren naar het openbaar ministerie. Hij was eerder officier van justitie in Am sterdam. In maart 1991 ging hij werken op het ministerie. Vanuit de Tweede Kamer klonk deze week tijdens de behandeling van de justitie begroting kritiek op het functioneren van de ambtelijke top. Naar verwachting zal ook de parlementaire enquêtecommissie in haar eindrapport oordelen over het functio neren van het departement. Iraanse minister is niet welkom den haag anp Minister Van Aartsen van land- iouw heeft een bezoek afge- egd dat zijn Iraanse collega (alantari aan Nederland zou irengen. Door de 'schokkende litspraken' van de Iraanse pre- ident Rafsanjani na de moord ip premier Rabin van Israël be- itaat momenteel 'niet het juiste at om een goed gesprek te voeren', zei Van Aartsen giste- n voor de radio. Rafsanjani noemde de moord op Rabin daags na de aanslag helder voorbeeld van een goddelijke wraak op onderdruk kers en een toonbeeld van god delijke kracht'. Kalantari zou Nederland op 4 december be- toeken voor handelsbesprekin- met zijn Nederlandse ambtgenoot. Na overleg met ninister Van Mierlo van buiten - andse zaken heeft Van Aartsen bezoek afgezegd. Het is ove- ns niet uitgesloten dat het jezoek van Kalantari op een la ter tijdstip alsnog doorgaat. Soms jaar niveauverschil tussen zelfde groepen verschillende scholen de Raad voor het Casinobeleid per Nederlander neer op 250 gulden per ja gegevens van het Nederlands Instituut v< Kansspelonderzoek (N1KO) maakte staatssecre ris Schmitz van justitie gisteren bekend op c bijeenkomst in Den Haag. Nederland komt op de ranglijst na Spanje, Zweden, Hngeland en Frankrijk, maar boven lar i 3,5 miljard komt nog eens 200 miljoen gul den door deelname aan buitenlandse kansspelen. Naar schatting gaat eenzelfde bedrag rond in het illegale gokcircuit. Nederland staat momenteel vijfde op de Europe se gokranglijst. jaarlijks wordt er 3,5 miljard gul den uitgegeven aan legale kansspelen. Dat komt den als Duitsland en België. Bovenop het bedrag De kwaliteitsverschillen tussen de basisscholen in Neder land zijn groot. In sommige gevallen bestaat er tussen dezelfde groepen van verschillende scholen een niveau verschil van maar liefst een leerjaar. Ook de leerlingen onderling lopen wat niveau betreft uiteen: het peil van de slechtst presterende leerlingen uit bij voorbeeld groep acht ligt dicht bij dat van de beste uit groep zes. Verschil len van een leerjaar komen dus ook in één klas voor. delft anpHet onderzoek is gehouden is onder 80.000 leerlingen van 800 scholen. Netelenbos wil dat ouders via een kwaliteitsgids zelf een goe de school kunnen uitkiezen voor hun kinderen. ,,Het grote verschil tussen de scholen geeft wel te denken. Ik vind dat we zo Dit blijkt uit het eerste deel van een onderzoek naar primair on derwijs van het Instituut voor Onderzoek van het Onderwijs. Gisteren werden de resultaten van het onderzoek aangeboden aan staatssecretaris Netelenbos. Procureur-generaal Denie bij het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren vrijspraak geëist voor een 31-jarige man die eerder tot negen jaar was ver oordeeld voor zijn aandeel bij de dodelijke overval op een AI- bert-Heijnwinkel in Ooster beek. Daarbij kwamen in mei 1990 twee personeelsleden om het leven. Een derde raakte in valide. De door Chili uitgeleverde en tot levenslang veroordeelde 29-jarige hoofdverdachte heeft echter enige tijd geleden ver klaard dat niet de 31-jarige veroordeelde, maar een ande re vriend van hem bij de over val betrokken was. De 31-jari ge man vergezelde hem wel bij een overval op een AH-fili aal in Baam. Volgens justitie is er voldoende bewijs om de man voor de Baarnse zaak tot 5,5 jaar cel te veroordelen. Pleidooien -van zijn raads man en de verdachte zelf voor vrijlating ten spijt, besloot het Hof gisteren de man, die in middels twee jaar vast zit, in afwachting van het het proces wegens de overval in Baam in de gevangenis te laten zitten. Heeft topman Arie van der Valk feitelijk de leiding van de ver schillende Toekan-vestigingen die zijn zoons en neven runner.? Dat was de belangrijkste vraag die de rechters gisteren stelden het proces tegen zeven leden van de horecafamilie wegens systematische verduistering van omzet tussen 1990 en begin 1994. Het antwoord van Arie leek duidelijk: „Iedereen zorgt voor zijn eigen bedrijf en moet dat werk goed doen. Ik kom daar Hoe kan ik die dan lei ding geven?". Rechtbankpresi dent Verheij verwees daarop naar brieven die waren ver stuurd naar verschillende vesti gingen en die de verdachte had ondertekend. „Daar weet ik niets van. Het interesseert me niet", aldus de 65-jarige onder nemer. Verder verschafte Arie geen klaarheid in een contract dat hij met zijn zoon Lucas van weg restaurant Burgerveen en motel Haarlemmermeer had gesloten. Daarin staat dat Lucas zijn aan delen van de vestiging niet mag vervreemden zonder de toe stemming van zijn vader. „De betekenis daarvan? Ik weet niet u het over heeft", aldus Arie. Waarop rechter Verheij sneerde: „Dus dat betekent dat u geen benul had van de papie ren die u ondertekende?" En hoewel de beklaagde lange tijd niet inging op de opmerkin gen van de rechter, waarbij zijn advocaat Stokman meerdere keren zijn cliënt tot de orde riep, sijpelde langzaam door dat Arie wel degelijk een vinger in de pap heeft in het concern. Zo bleek Arie, die zelf de Gou den Leeuw in Voorschoten be heert, een soort centraal door geefluik voor de betalingen aan de bank en de fiscus. Dat ge beurde via een rekening-cou rant waarop 35 Toekan-vesti ging zijn aangesloten. Arie: „Zij moeten allen geld storten en kunnen daar ook geld vanaf ha len. Maar als er te veel vanaf is gehaald, kan ik niet betalen." Dan bleek de topman wel te kunnen ingrijpen. „Als ze teveel debet staan, gooi ik ze van de rekening af en zal de vrachtwa gen ze geen spullen meer leve- Arie liet niet veel los over zijn rol in zijn zilverfabriek in Voor schoten, waar hij sinds 1986 di recteur en enige aandeelhouder is. Ook wist hij niets van de aan tijgingen werknemers zwart of grijs uit te betalen. Eerder op de dag had zoon Lucas (32) ge bruik gemaakt van zijn recht om te zwijgen. Hij las slechts een verklaring voor waarin hij vooral zichzelf verantwoordelijk Lucas' vrc rechtbank huilen uit schuer ee Heertiugowaard eerlijk moeten zijn de ouders te laten weten hoe goed of slecht een school is." Volgens onder zoekster Van Erp is de kans ech ter klein dat er zo'n gids komt. „De gegevens zijn in principe vertrouwelijk. De scholen mo gen zelf weten wat zij ermee doen. Niet iedere school zal de gegevens willen publiceren." Het onderzoek zal om de twee jaar worden herhaald. Hoe vaak dat nog zal gebeuren is niet duidelijk, aldus Van Erp. Sinds 1988 werd er al iedere twee jaar onderzoek gedaan naar het basisonderwijs, maar in tegenstelling tot nu strekte zich dat niet uit tot het speciaal onderwijs. Van het speciaal on derwijs is echter nog niet veel bekend wegens de onderzoeks- achterstand van zeven jaar. Tijdens de bijeenkomst in Delft, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de basis school, werden nog meer on derzoeksresultaten bekendge maakt. De afgelopen week heeft het ouderplatform onder 27.000 ouders van basisschoolleerlin gen een enquête gehouden, waaruit blijkt dat 91 procent meent dat hun kroost zich op school prettig voelt. Veel min der ouders (65 procent) denken dat hun kinderen voldoende ex tra aandacht krijgen als het even minder gaat. den haag gpd achtte voor de gang van zaken in het bedrijf. „Maar ik wil be nadrukken dat de omvang van deze fouten bij ons concern minder omvangrijk zijn dan de FIOD suggereert." Alle verdachten probeerden de aantijgingen af te zwakken. De verwarring bij de gehoorde getuigen is volgens hen ont staan door vaste en part-time werknemers en oproepkrachten en de wijze van uitbetalen. „Als we contant uitbetaalden, wordt dat gezien als zwart. Maar dat is niet zo. Loonstroken gaven we om vroegen", hield at Helena (30) de oor. Zij barstte in ?n officier Van Ver verklaring voorlas getuige stelde- dat ver zwarte en witte Leveranciers moeten zware metalen uitbannen verboden. Ze wijst er echter op dat het 'in het kader van de zorgplicht voor het milieu' aan de koper dient te worden ge meld wanneer een producent of verkoper ervan op de hoogte is dat het produkt te zijner tijd als chemisch afval moet worden gekenmerkt. Het zware, uiterst giftige me taal cadmium wil de HEMA he lemaal nergens meer in vinden. Het metaal wordt onder meer gebruikt als kleurstof in kunst- stofprodukten. De HEMA-direc- tie gaat er echter van uit dat cadmium al niet meer wordt toegepast nu het gebruik ervan in de Europese Unie in hel ge heel is verboden. Het warenhuis HEMA weigert nog langer produkten te verko pen waar zo veel zware metalen in zijn verwerkt dat ze te zijner tijd als chemisch afval zouden moeten worden verwerkt. De directie heeft in een brief aan de leveranciers duidelijk gemaakt dat dergelijke produkten niet meer mogen worden geleverd. Te grote hoeveelheden zware metalen zijn volgens de HEMA nog aangetroffen in met name (delen van)artikelen die uit PVC of andere kunststoffen zijn vervaardigd, en in verpakkin gen. De directie erkent dat pro- duktie en verkoop van deze produkten nog niet bij wet zijn APEIPQORN Waar schijnlijk in de war door het tot nu toe warme najaar was een Apeldoornse eend (weer) aan het broeden geslagen. Gisteren werd het dier gesignaleerd in een Apeldoornse vij ver. vergezeld door zestien eendekuikens. De dierenambulance rukte uit en haalde de beestjes op de eerste echt gure herfstdagen van dit jaar uit het water. Joke Hilbrink gaf een van de beest jes al direct een voor schot op het warmere onderkomen dat de dierenbeschermers voor de eenden In petto hadden. FOTO ANI' MMtlN HOLLERING Bedrijfsleven naarstig op zoek naar oplossing fileproleem den haag. lex de jong Helena wel c Ionen sprak. Ook bij de grote sommen geld die de FIOD bij invallen in fe bruari 1994 vond, ging het vol gens de familie niet om zwart geld. Het was een reserve voor noodgevallen. „Als de bank moeilijk deed, en die doet dat altijd, en een Valk rekeningen moest betalen, konden ze dat uit deze pot halen", aldus Arie, bij wie de FIOD thuis vier mil joen gulden aan contanten geld aantrof „Dan miste u toch de rente van dat bedrag". zei de rechter. „Dat nadeel nemen we dan maar", besloot Arie. De hele Randstad heeft het woensdag weer eens kun nen meemaken: er hoeft maar één ongeluk te gebeuren en de ganse samenleving raakt ontwricht. Niet alleen de overheid zoekt naar oplossingen voor het filepro bleem. Ook uit het bedrijfsleven komen creatieve op lossingen. Bij I rancity Koeriers hebben ze er hun buik van vol. Als het fileprobleem voorzichtig ter tafel komt, is er van een gesprek in het geheel geen sprake meer. „Het is een volslagen ramp", roept de woordvoerster van het koe riersbedrijf verbitterd. Om vervolgens al haar ergernis sen te ontladen in een lange monoloog die het midden houdt tussen een scheldpartij en een wanhopige ver zuchting. De transportbranche heeft het in ons file-land flink te verduren. Volgens berekeningen van de belangenorga nisatie Transport en Logistiek kost het 'langzaam rij dend en stilstaand verkeer' de Nederlandse vervoerders zo'n 250 miljoen gulden per jaar. In een uitgebreide en quête geven de leden van de werkgeversbond te ken nen dal de financiële schade door de filevorming in middels hun op twee na grootste kostenpost is gewor den. T&L-woordvoerder Koeleman vindt het daarom hoog tijd worden voor een 'deltaplan' waarin alle mogelijke maatregelen die het vervoersprobleem kunnen vermin deren, aan de orde moeten komen. „Alles wat op ver voersgebied gaat gebeuren, moet in het vervolg zijn ge richt op het terugdringen van het fileprobleem." Maar zolang de uitgewerkte plannen van Transport en Logistiek op het Binnenhof nog niet de brede steun krijgen die Koeleman graag ziet. zal de transportwereld moeten roeien met de riemen die ze heeft. In de prak tijk betekent dat vooral werken met lapmiddelen als het verschuiven en omgooien van routes om de files zo goed en kwaad als het gaatle omzeilen. In moeilijke tijden komen er echter ook meer creatieve en perspectiefrijke oplossingen bovendrijven. Zo begint het nachttransport onder invloed van het fileprobleem aan een opmerkelijke opmars. In de haven van Rotter dam worden proeven genomen met mega-trucks: enor me vrachtwagens die 's nachts naar de distributiecentra in de grote steden rijden. Ook voorlichter Kroon van Distributietransport Neder land dénkt dat de toekomst van het beroepsvervoer in de kleine uurtjes ligt. Op geringe schaal is zijn bedrijf al volop in de weer met de nachtdistributie van bijvoor beeld auto-onderdelen. „Een chauffeur die uren stil staat, kost ons een hele hoop geld. Natuurlijk zijn de personeelskosten 's nachts noger dan overdag, maar de snelheid en effectiviteit waarmee wij dan kunnen rij den, vergoedt dat meer dan voldoende." Nachtvervoer brengt echter ook zijn eigen moeilijkhe den met zich mee. Het bedrijf dat 's nachts in een woonwijk goederen aflevert, kan rekenen op weerstand van boze buurtbewoners. Bovendien zijn de meeste be drijven 's avonds dicht en zijn maar weinig gemeenten genegen de ondernemingen toestemming te geven voor nachtelijke bevoorrading. Volgens woordvoerder Jansonius van de Vereniging van Nederlandse Ondernemingen (VNO) maken deze pro blemen dan ook deel uit van een veel grotere kwestie. De Nederlandse samenleving is in zijn ogen op alle fronten veel te star, waardoor de mobiliteit steevast be perkt blijft tot de vroege morgen en de late middag. De openingstijden van winkels en de werktijden in bedrij ven zouden veel fexibeler moeten worden. Maar zolang die flexibele samenleving een droom is, blijft het fileprobleem alleen maar groeien. Ook al doen nog zoveel bedrijven hun best het gebruik van de auto terug te dringen. Uit onderzoek blijkt dat ruim veertig procent van de grote ondernemingen (meer dan vijf honderd werknemers) maatregelen hebben getroffen ter stimulering van het openbaar vervoer, het car poolen of het gebruik van de fiets. Bij middelgrote be drijven (tussen honderd en vijfhonderd werknemers) is dat 25 procent. Bedrijven met minder dan honderd werknemers komen met een score van negen procent beduidend slechter voor de dag. Toch zou ondernemend Nederland nog veel meer kun nen doen aan de bestrijding van de ochtend- en de avondspits, al vergen sommige maatregelen een flinke cultuuromslag. Zo begon het ministerie van verkeer en waterstaat zo'n zes jaar geleden met een aantal proef projecten op het gebied van 'telewerken' waarbij in middels ruim driehonderd medewerkers zijn aangeslo ten. Een aantal dat binnen anderhalf jaar moet zijn ver dubbeld. Woordvoerder Alblas is overtuigd van het middel van telewerken als deeloplossing voor het fileprobleem. „In absolute zin levert het een flinke mobiliteitsreductic op. Cijfers wijzen uit dat thuiswerkers toch zeventien pro cent minder kilometers maken en dat is een goede zaak." Goed voorbeeld doel volgen. Zoals bij het Baarnse au tomatiseringsbedrijf TAS Informatica, dat afgelopen donderdag de nationale I elewerkprijs in ontvangst mocht nemen. I let bedrijf laat sinds kort zijn 125 me dewerkers thuis werken. Uit bittere noodzaak, vindt manager projecten Van I lamersveld. „Onze medewer kers en onze klanten zitten door het hele land. En dal betekende een gigantisch vervoersprobleem dat met de toenemende filevorming haast onoverkomelijk werd. Maar gelukkig zijn we daar nu definitief vanaf."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3