Nederland moet weer aan de slag, desnoods gedwongen Feiten &Meningen Brandstapels Kern politieconflict: betaald worden wanneer je echt werkt PTT onderschepte per da<! duizenden telegrammen ZATERDAG 18 NOVEMBER 1995 O L U M „Wilt u", schrijft een lezeres mij, „alstublieft de roomsen niet zo tegen het zere been schoppen." Dat is goed mevrouw, voortaan zal ik alleen nog tegen het gezonde been schoppen! Mijn vader zei overigens altijd: „Ze zijn best aardig, die roomsen, maar pas op, in hun achtertuintjes sparen ze stiekem sloophout voor nieuwe brandstapels. Als ze een meerderheid krijgen, gaan we allemaal in de fik." En inderdaad, in de tuinderij van buur man Arie van der Hoeven, de enige katho liek die ik kende, verrees een steeds grotere stapel sloophout. Op een keer ik wqs toen een jaar of zes vroeg ik Arie voor zichtig; „Al dat hout, is dat voor nieuwe brandstapels?" Hij glimlachte vriendelijk en zei: „Ia, dat is voor de protestanten." Mijn hart zonk in mijn schoenen, hij zei: „Maar jouw vader is een fidele kerel, die hoeft niet levend de brandstapel op, die wurgen we eerst voor we hem I verbranden." Lief kozend legde hij zijn grote werkmans handen om mijn nekje en zei: „En jou knijpen we ook eerst de keel dicht. £j Omdat je een zoon ffljli van je vader bent." Wat toen uiter aard niet tot mij kind van zes doordrong, was dat ik voor de gek werd gehouden. Bij mij zat de schrik er diep in. In Maassluis, waar ik ben opgegroeid, woonden goddank opmerkelijk weinig roomsen. Ik wist twee roomse families te wonen, de familie Van der Lely in de Reinestraat en de familie Zwaard op de Zuidvliet. Bij de familie Zwaard kon je, keek je door het voorkamer raam, het minuscule plaatsje achter het huis ontwaren. En wat lag er op dat kleine plaatsje? Een reusachtige stapel sloophout. Bij de familie Van der Lely hadden ze dik ke glasgordijnen, maar ik papte aan met een Lelietje van mijn leeftijd, en wist door te dringen tot hun achtertuintje. Ook daarin verrees de gevreesde stapel sloophout. Op school werd bovendien door meester Mol- lema die naderhand zelf bij een hotel brand om het leven zou komen week in, week uit de ene ketterverbranding na de andere behandeld. En het enige kinderboek dat wij in huis hadden, was Willem Wijcherts van W. G- van de Hulst waarin omstandig wordt ver haald hoe ketters verbrand, gespiest, ge smoord en verzopen worden. Het is toch niet zo verwonderlijk dat ik, gegeven zo'n jeugd, 'm nog altijd knijp voor de roomsen. Het eigenaardige, is dat ik nu in een rooms dorp (Warmond) woon. De mensen daar zijn veel aardiger dan bijvoorbeeld in Lei den. Dat komt waarschijnlijk omdat ze hier, vanwege het feit dat de pastoor niet mee ging met de Reformatie, indertijd rooms zijn gebleven. Al eeuwenlang zijn ze hier derhalve rooms, dus gemoedelijk, vriende lijk, opmerkelijk hartelijk. Maar als je hier door het dorp wandelt, en een kijkje neemt op de erfjes van de vele boerderijen, of een blik werpt in de achtertuinen van de vaak riante woningen dan ontwaar je overal keu rig gekloofde berken- of populierenstam- mctjes, die netjes langs muren zijn opgetast tot hoge brandstapels! CDA-voorzitter Helgers wil af van gedoogcultuur CDA-voorzitter Helgers ziet grote overeenkomsten tussen het rapport van zijn eigen Stra tegische Beraadsgroep en de eveneens vorige week versche nen congresresoluties van de PvdA. „Participatie is voor ons allebei het sleutelwoord. Nu zeggen we tegen de werklozen: je krijgt een uitkering, maar denk erom dat je niet achter die geraniums vandaan komt. Dat wil het CDA radicaal om gooien en ik heb de indruk dat ook de PvdA op die toer gaat." Vandaag, tijdens de CDA-par- tijraad in Nijmegen, zal blijken wat de CDA-leden van het rap port vinden. Helgers: „Dit rapport gaat over de doelen; de discus sie over de instrumenten moet nog beginnen." foto gpd cees zorn Het rapport 'Nieuwe wegen vaste waar den', de toekomstvisie van de zogenoem de Strategische Beraadsgroep van het CDA, en de congresresoluties waarmee de PvdA de nabije toekomst in wil, ver schenen bijna op dezelfde dag. Enige co ördinatie was zelfs nodig om te voorko men cjat de twee partijvoorzitters hun persconferentie op precies hetzelfde mo ment zouden houden. Maar ook inhoudelijk signaleerden veel lezers overeenkomsten en een enkele commentator sprak zelfs van een open lijk huwelijksaanzoek van het CDA. Zo ver wil Helgers niet gaan, maar overeen komsten ziet hij wel. Nederland moet weer aan het werk, zo vinden beide par tijen, en daarvoor zijn onorthodoxe maatregelen zoals dwang, niet alleen ge oorloofd maar zelfs noodzakelijk. Wat het CDA betreft ligt daar een visie aan ten grondslag die Helgers 'sociale co hesie' noemt. Helgers: „Het probleem van de werkloosheid heeft veel meer kan ten dan alleen financiële: het gaat om za ken als zelfvertrouwen, actief deel uitma ken van de samenleving, contacten leg gen. Er zijn buurten waar men soms al van de ene generatie op de andere werk loosheid kent; dat is een regelrechte soci ale tijdbom. Daarom vinden wij invoe ring van een plicht om te werken goed te verdedigen; de eis tot participatie wordt er zedelijk door gelegitimeerd." De CDA-voorzitter is vooralsnog zeer te vreden over de manier waarop het rap port is ontvangen. Tot zelfs in de Groene Amsterdammer toe was er lof voor de analyse, de schrijfstijl en de helderheid die de samenstellers, een commissie on der leiding van oud-EU-commissaris An- driessen, aan de dag legden. De lof gold vooral de passages over sociale zeker heid, het gezin en het milieu. Meer terug houdendheid was er over de aanpak van de criminaliteit, waar het CDA een flink hardere lijn lijkt voor te staan. Voor oud-gevangenisdirecteur Helgers is die keus inderdaad duidelijk. „Wij willen breken met de gedoogcultuur in Neder land. De overheid moet weer helderheid bieden. Er kunnen redenen zijn om een maatschappelijk fenomeen niet te verbie den, maar dan moet je dat ook duidelijk zeggen. Maar als je het wel verbiedt, en dat bij wet vastlegt, dan moet je je daar ook aan houden." Het Nederlandse drug beleid bijvoorbeeld, dat overigens jaren lang door CDA-ministers is ontwikkeld, is volgens Helgers een pure mislukking ge bleken. „Ik zeg dat zonder enige vreugde, maar het gedoogbeleid van de softdrugs is failliet. We wilden softdrugs gedogen om de markt te scheiden van die van de harddrugs en dat is niet gelukt. Na wat nu naar voren komt uit de parlementaire enquête is dat wel dqidelijk." Maar ook het gedogen van illegale bui tenlanders moet wat het CDA betreft af gelopen zijn. De doelstelling is duidelijk: illegalen moeten het land uit. Maar hoe dat moet, is vooralsnog in nevelen ge huld. Zo laat Helgers meteen al weten niet zo ver te willen gaan dat aan illega len medische zorg of onderwijs voor de kinderen wordt onthouden. Wat dat betreft vestigt de partijvoorzitter er nog maar eens de nadruk op dat het rapport een visie op langere termijn is. Vertaling naar de dagelijkse werkelijkheid van de fractie van de Tweede Kamer is voorlopig nog niet aan de orde en con crete uitspraken daarover zijn hem niet te ontlokken. „Dit rapport gaat over de doelen; de discussie over de instrumen ten moet nog beginnen." Dat geldt ook voor de ideeën die in de nota worden ontvouwd over het mini mumloon, of eigenlijk de feitelijke af schaffing ervan. Iedereen die kan werken, moet werken, had Helgers al betoogd. Desnoods tegen een inkomen dat ligt on der het minimumloon. De Strategische Beraadsgroep vindt wel dat het loon moet worden aangevuld tot het 'sociaal minimum' (bijstandsniveau, zeventig procent van het minimumloon). Volgens Helgers mag daar 'wel iets bo venop', maar hoeveel dat moet zijn, is 'een uitvoeringskwestie', net als de vraag of afschaffing van het minimumloon niet leidt tot een gigantische verdringing op de arbeidsmarkt. Werkgevers krijgen op deze wijze immers de mogelijkheid om hun huidige werknemers in te ruilen voor veel goedkopere. „Dat risico van verdrin ging zit erin", erkent Helgers. „Daar heb ben we nog geen kant en klare oplossing Maar laten we eerst maar eens pra ten over doelstellingen." Vandaag mogen de leden hun eerste zi je doen over het rapport. Helgers zegt 'geen idee' te hebben welke punten op kritiek zouden kunnen stuiten. Wel be staat bij het partijbestuur de indrujc datl de leden blij zijn dat ze na de malaise het vorig jaar weer eens over een con creet toekomstplan kunnen praten. De partijvoorzitter, nu negen maanden j'' functie, heeft zich in elk geval ten doel f gesteld de discussie in het CDA aanzier^ lijk te verbreden. Er komen telefonische en schriftelijke enquêtes onder de leden over actuele onderwerpen en Helgers heeft een telefonisch spreekuur ingeste waarin leden zich rechtstreeks tot de voorzitter kunnen wenden. De partijor ganisatie, daarvan is Helgers namelijk overtuigd, heeft zich bewezen als de sta biele factor in roerige tijden. „Toen het Haagse bootje kapseisde, bleef in het land de partijboot drijven." DEN HAAG DAVID-JAN GODFROID EN MARGRIET VAN LITH Een diepgaand verschil van mening over de modernise ring van de arbeidsvoorwaar den. Dat is de hoogste 'poli- tie-ambtenaar' mr. H. Borg- houts de achterliggende reden van het CAO-confiict tussen minister Dijkstal (binnenland se zaken) en de politie. De di recteur-generaal komt uit op het onderwerp waar vrijwel elke CAO-discussie over gaat. En dat is flexibilisering. Dijkstal wil de politie doelma tiger laten werken door de on regelmatigheidstoeslag ook daadwerkelijk toe te kennen aan de agent die op zondag voor het stadion staat of 's nachts door de Warmoes straat surveilleert. „Het is niet alleen de onregelmatigheids- toèslag, het gaat om een sa menhangend pakket", aldus Borghouts. I lij heeft 'begrip' voor de bon den, maar wil wel uitleggen dat ze erg recht voor zijn raap zeggen dat de agent er drie honderd gulden op achteruit gaat in de maand. „Voor ons als werkgever staat centraal dat het in deze tijd van mo derne arbeidsverhoudingen niet normaal hoort te zijn dat je zo'n hoge toeslag krijgt als je niet onregelmatig werkt. „Die beweging zie je in heel CAO-land. in de marktsector." Dijkstal wil tachtig procent van de vaste onregelmatig heidstoeslag in tien jaar tijd afbouwen en het bedrag ge bruiken om de bestaande va riabele toeslag aanzienlijk te verhogen. „Dan wordt werken op de meest onaantrekkelijke tijden ook navenant be loond." Er verdwijnt geen geld buiten de arbeidsvoorwaar den; van bezuinigen is geen sprake. Voor de gemiddelde agent met een gemiddeld salaris be tekent dit dat hij of zij er baito 34 gulden per maand op ach teruitgaat. Netto is dat mis schien de helft. „Niet nu. Agenten van de bureaus Warmoesstraat en Nieuwmarkt in Amsterdam deelden donderdag op de Zeedijk broodjes, koffie en soep uit aan junks en voorbijgangers. De agenten deden dit tijdens een werkonderbreking in het kader van de acties van de politiebonden voor een betere CAO. Maandag houdt de politieregio Amsterdam-Amstelland een grote slotmanifestatie. foto anp ruud hoff maar pas over tien jaar is er sprake van 340 gulden", aldus Borghouts. De bonden moeten dan ook vertellen dat de komende tien jaar de salarissen niet stil staan, maar dat vooral 'agent op straat' dat bedrag via zijn onregelmatigheid terugver dient. zo benadrukt de top ambtenaar. Borghouts erkent dat het con flict 'uiterst principieel is van beide kanten'. Ook de bonds- voormannen hebben gezegd dat het niet om het geld gaat, maar dat ze niet mee willen gaan in de beoogde moderne arbeidsvoorwaarden. Borghouts schetst nog een paar voordelen van de opera tie. De resterende twintig pro cent van de 'vaste' toeslag, wordt in het salaris inge bouwd. Dat is een posthume erkenning van de vakbondseis in een vorig conflict over meer salaris. Dat werd toen via de toeslag opgelost. Bovendien krijgt het admini stratief en technisch politie personeel (zeven- tot achtdui zend man) die twintig procent als een 'pure salarisverhoging van twee tot drie procent, ter wijl ze die toeslag nu vrijwel allemaal niet krijgen. Het gaat bij deze groep veelal om laag betaald personeel, dat er dus op vooruitgaat. Borghouts constateert dat de bonden dit niet vertellen als ze hun posi tie in het vastgelopen overleg duidelijk maken. Overigens was Dijkstal bereid om zelfs veertig procent van de inconveniëntie 'vast' in de bouwen. Dat is ook in eerdere overlegrondes aan de orde ge weest. Borghouts begreep dan ook niet dat de bonden maan dagavond met twintig procent genoegen namen. De bonden hebben kennelijk gedacht dat ze een akkoord hadden, waar in de tachtig procent in tien jaar in het salaris zou worden opgenomen. Borghouts hamert erop dat de operatie rond de onregelma tigheidstoeslag niet op zich zelf staat, maar ten nauwste samenhangt met de beoogde arbeidsduurverkorting. Dijk stal biedt een herbezetting van zeventig procent (wat binnen de overheid al hoog is). Hij denkt dat te halen doordat de herbezetting bij het administratief en tech nisch personeel beperkt kan blijven, maar vooral door het korps flexibeler en efficiënter in te zetten. Voor zo'n be drijfsvoering hebben de korpschefs de onregelmatig heidstoeslag nodig. Agenten die op de slechtste tijden wer ken, worden daar dan ook daadwerkelijk extra voor be loond. Dijkstal zei begin deze week 'zich te zullen beraden'. Maar het lijkt Borghouts gezien het principiële karakter van het conflict niet voor de hand lig gen dat Dijkstal de eerste stap zet. Informeel overleg 'om eens te kijken wat er nog mo gelijk is' ligt meer voor de hand. Als de bonden hun oor logstaal van harde acties op bijvoorbeeld de snelwegen uitvoeren, staat Dijkstal dan niet voor de vraag of hij de rechter erbij moet halen? Borghouts wijst erop dat hier een verantwoordelijkheid ligt voor de korpsbeheerders. „Zij moeten zich met hun korpschefs buigen over de vraag wat onder hun verant woordelijkheid gebeurt. Mo gen ze eigenlijk wel staken? Mogen ze politiematerieel ge bruiken." Hij denkt echter dat het niet zover komt. al twijfelt hij aan een snelle afloop van het con flict. „Daar is het te princi pieel voor." Maar wat de ac ties betreft, de bonden heb ben hun maatschappelijke verantwoordelijkheid hoog in het vaandel staan." DEN HAAG ANP De PTT heeft vanaf kort na de Tweede Wereldoorlog tot begin jaren tachtig meegewerkt aan het onderscheppen van duizen den telegrammen per dag. Elke morgen stuurde de Bijzondere Radiodienst (BRD) van de PTT het geregistreerde telegramver keer van het afgelopen etmaal via een vaste lijn door naar di verse ministeries. Dat heeft de 44-jarige Haagse onderzoeker F. IGuiters uitgezocht en opge schreven in een aanvulling op zijn boek over de Nederlandse inlichtingen- en veiligheids diensten. De PTT verrichtte de activitei ten in samenwerking met de in Nederland functionerende in lichtingendiensten. Het tele- graafbedrijf bracht mensen en apparatuur in. Het materiaal stond opgesteld in het Friese plaatsje Bürum en in het Gro ningse Zoutkamp. Eind jaren zeventig ging het om ongeveer 10.000 tot 20.000 telegrammen per dag. De samenwerking liep af rond 1982. Het kostte de PTT teveel geld en de BRD was al lange tijd een vreemde eend in de bijt van de organisatie. De meeste PT- T'ers hadden weinig op met die zwijgende, stiekeme collega's. Daarbij kwam dat de inlichtin gendiensten langzaam aan minder behoefte kregen aan de geleverde diensten. In het onderscheppen van ge heim verkeer via telegrafie, tele foon of satellietverbindingen (de zogenoemde crypto- en traffic-analyse) waren (en zijn) de inlichtingendiensten, van Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) tot militaire inlichtingen diensten van land-, lucht- en zeemacht, zeer actief. Dat ge beurde niet alleen in Burum en Zoutkamp maar ook via ver schillende luisterposten ver spreid over het land en verder vanuit mobiele peilwagens en vanaf marineschepen. Vanuit de kazerne op Curasao werd het radioverkeer in het Caribische gebied uitgeluisterd. De luistei posten stemden af op de fre quenties van bij voorbeeld ra diozenders uit het Oostblok. Zo peilde en observeerde de BVD bijvoorbeeld op de zoldei van het oude Haagse stadhuis de activiteiten van de tegen overgelegen Poolse ambassade Maar ook het berichtenverkeer van de Franse en de Belgische ambassade bleek voor de pei Iers interessant. De peilwagens rukten inciden teel uit. Zo stelden zij zich in september 1974 op vlakbij de Franse ambassade toen drie le den van het Japanse Rode lege daar de ambassadeur en tien van zijn medewerkers in gijze ling namen. Ook de Molukse actie in 1975 in het Indonesi sche consulaat-generaal in Am sterdam kreeg bijzondere aan dacht van de geheime marco nisten. Kluiters weet niet wat al het peilwerk in de loop der jaren opleverde aan nuttige informa tie. Hij vermoedt dat de taps in elk geval veel informatie ople verden voor de export. Inform! tie over wat de concurrentie aanbood en tegen welke prij zen, konden de luisterposten i de lucht plukken. De Haagse onderzoeker heeft veel moeite moeten doen om een zo compleet mogelijk beek te krijgen van het werk en de tf ganisatie van de inlichtingen diensten. De meeste informal* rust in kluizen en ontoeganke lijke archieven. Zelfs gepensio neerden van inmiddels opgei* ven diensten beriepen zich bij na altijd op geheimhouding. A met al verrichtte Kluiters acht jaar monnikenwerk met het bi eengaren van de zeer gedetail leerde gegevens in zijn hoofd werk en in de aanvulling daar op. DEN HAAG WILLEM MEYBOOM/ANP.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2