Parijs ook leuk voor volwassenen Toerisme Nagebouwde oude remise moet direct museum in TERDAG 18 NOVEMBER 1995 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Parijs? Dat is ch een soort super- typisch iets voor een zin met jeugd in de Donald uck-leeftijd? Dat is toch en bestemming voor een htpaar zonder kinderen er in het naseizoen nog een paar dagen wil? Een misvatting Het tegendeel is waar. isneyland Parijs is juist wèl uk voor volwassenen. TER SMIT opvatting die wordt onder- door de vele landge- die inmiddels in dit su- attractiepark hebben Zij vertellen en- ousiast hoe ze zich in no time :ten overrompelen door Dis y's overvloed aan uitgekiend nusementsgeweld. En dat al- maal gebaseerd op een for- die de afgelopen tiental- n jaren in de Amerikaanse isneyparken werd ontwikkeld daarna steeds verder is ge- De eerste jaren van Disney- Parijs verliepen op z'n ichtst gezegd moeizaam. Eu- ipa stond lang niet zo massaal jor de poort als werd ver acht. Dus gingen de en- eeprijzen omlaag, werd toege- dat er in de restaurants en bier verkrijgbaar was (in Amerikaanse parken een on- en werd de naam Disney gewijzigd in Dis- Paris. Deze veranderingen en ingrij- pnde herstructureringen heb- ;n inmiddels geleid tot hogere teoekersaantallen en een klei- winst. De geplande elf mil- ïn bezoekers per jaar worden )g niet helemaal gehaald fgelopen jaar werden de lo- :tten gepasseerd door tien iljoen bezoekers), maar niet- min kwam er een eind aan het kort van vele tientallen mil- enen. Over het laatste boek- ar (zo maakte het concern oensdag bekend) werd zelfs n rendement behaald van bij- i veertig miljoen dollar. rrangementen aartoe heeft het feit dat Dis- :yland Parijs op alle mogelijke anieren probeert het de gast )k buiten het zomervakantie- izoen naar de zin te maken, el bijgedragen. Neem het na ar. Een periode waarin veel udere) echtparen zonder Space Festival blijft tot juni Het Space Festival blijft tot juni volgend jaar in Disneyland Parijs. Aanvankelijk zou de ruimtevaarttentoonstelling tot begin deze maand duren, maar volgens een woordvoerder van het attractiepark is de belangstelling zo overweldigend, dat is besloten de expositie met zeven maanden te verlengen. De collectfe verhuist wel naar een andere plek in het park. Het Space Festival toont hoogtepunten uit het Amerikaanse, Russische en Europese ruimtevaartprogramma. Naast tientallen ruimtevaartuigen op ware grootte en op schaal zijn tal van originele voorwerpen te zien, bijvoorbeeld ruimtekleding, speciale slaapzakken, de thermische tegels van de Space Shuttle, de zwartgeblakerde deur van de Apollo 12, de 'navelstreng' die John Young tijdens een ruimtewandeling in 1972 in leven hield, een ruimtedouche, boordcomputers, ruimtevoedsel, de Coca- Cola-automaat uit de Challenger (compleet met dieet-coke), een ruimte-wc, speciale space-luiers, de startsleutels van de Soyuz/MIR, logboeken en een echte, 3,9 miljard jaar oude maansteen. Amerikaanse en Russische videofilms laten ruimtereizen naar de maan, Venus en Mars herleven. schoolgaande kinderen profite ren van rustige vakantiebestem mingen en lagere prijzen. Dis ney biedt aantrekkelijke off-sea- son arrangementen aan, waarin ook de stad Parijs een belangrij ke plaats heeft. Want als je een paar dagen of meer naar Dis neyland gaat, waarom zou je dan niet een halve of hele dag in de Franse hoofdstad mee pakken? Met bijvoorbeeld een rondvaart door Parijs. Of een tour waarbij de stad via bezoe ken aan onder meer de Eiffelto- ren en de Notre Dame 'vanuit de hoogte' wordt bekeken. Dit Parijs 'vanuit de hoogte' is natuurlijk peanuts voor de toe rist, die in Disneyland de nieuwste attractie Space Moun tain heeft aangedurfd. Wie zich per raket uit een kanon naar de top van de Ruimteberg liet lan ceren, heeft het hoogtepunt in dit genre al ervaren. Hij lift non chalant naar de allerhoogste verdieping van de bijna drie- Space Mountain, een grensverleggende sensatie. honderd meter meténde Eiffel- toren en laat zich daar slechts een achteloos 'leuk uitzichtje, toch wel' ontvallen. Want Space Mountain, de dit jaar geopende attractie van Dis neyland Parijs, biedt grensver leggende sensatie. De rakettrein scheurt door een sterrenwereld met snelheden tot zeventig kilo meter per uur, maakt verschil lende loopings en biedt de inzit tenden zicht op allerlei ruimte taferelen. De reizigers onder gaan diverse speciale effecten, zoals het geluid aan boord dat synchroon loopt met de ruimte reis. Themaparken Space Mountain maakt deel uit van Discovery land, één van de vijf themaparken, die samen Disneyland vormen. Daarin schuilt ook het verrassingseffect van een bezoek aan het park, namelijk dat er zoveel méér valt te zien dan alleen maar tafere len uit de door Disney verfilmde sprookjes en rondwandelende figuren uit Disneystrips. Een mini-enquête in eigen omge ving bevestigt dat dat toch bij velen het geijkte beeld is. Daarom toch nog maar weer eens een korte, en dus onvolle dige, beschrijving van de themaparken. Het al genoemde Discoveryland is het land van de toekomst met science-fiction- achtige attracties, geïnspireerd op verhalen van Jules Verne en anderen. De Afrikaanse jungle en tropische eilanden ontmoe ten elkaar in Adventureland met Robinson Crusoë. Alladin, Indiana Jones en de prachtige attractie 'Piraten van de Ca riben'. Cowboys en Indianen be heersen Frontierland, met een wild-weststadje als decor. Je kunt er varen met een ouder wetse raderboot of aan boord stappen van een mijnwerkers treintje voor een rit over en door de Big Thunder Mountain. Dan is er natuurlijk Fantasyland waar zich de echte 'Disneyaan- se' publiekstrekkers bevinden. Daar kun je naar het kasteel van Doornroosje, naar Sneeuwwitje, Peter Pan, Pinokkio en al die andere sprookjeswereldfiguren waarmee Disney beroemd is ge worden. Ten slotte Main Street USA, dat de sfeer ademt van aan Amerikaanse stadje en dienst doet als hoofdtoegangsstraat naar de andere parken. De commercie, die je nergens in Disneyland kunt ontlopen, is hier het overduidelijkst aanwe zig. Aan beide zijden van Main Street vind je een aantal restau rants en veel winkeltjes, die werkelijk alles op Disneygebied Disneyland Parijs hult zich de ko mende weken in een typische Amerikaanse kerstsfeer. te koop aanbieden, tegen nog steeds forse prijzen. De grootste attractie van Main Street is deze maanden alleen om 15 uurde beroemde Disney - sprookjesparade met praalwa gens, muziek en stripfiguren. Vanaf vandaag tot en met 7 januari hult Disneyland Parijs zich in kerstsfeer, ook de Dis- neyparade wordt een speciale kerstparade. In Videopolis speelt een show van 'The Beau ty and the Beast' en om nog maar een krent uit de pap te ha len, Mickey Mouse is de ster in een kerstshow. In de komende maanden sluit het park zijn poorten meestal om 18 uur, maar op hoogtijdagen zoals rond de kerst wordt dat 20 uur en rijdt er als het donker is ook nog een adembenemende, met duizenden lichtjes versier de 'Elektrische Parade' door Main Street. In de avonduren verplaatst de drukte zich naar het terrein van Festival Disney (net buiten het park), met restaurants, bars, winkels en amusement zoals de dagelijkse Buffalo Bill's Wild West Show (inclusief diner), ge baseerd op de tournee die de le gendarische cowboy aan het begin van deze eeuw door Eu ropa maakte. Winterprijzen De wintertoegangsprijzen van Disneyland Parijs zijn 50 gulden voor volwassenen en 40 gulden voor kinderen. Hij het park vindt men zes hotels, van eenvoudig tot luxueus, een bungalowpark en een camping. Hotelkamers, geschikt voor vier personen en alleen logies, zijn er vanaf ongeveer 100 gulden per nacht, tot een veelvoud daarvan. Voor meerdaagse bezoeken bieden reisbureaus allerlei arrangementen aan, die voordeliger zijn en waarin ook ontbijt, maaltijden en excursies van te voren kunnen worden geregeld. De volgende voorbeelden gelden bij boekingen voor twee personen (bij drie of vier personen wordt het goedkoper per persoon). Zelf met de auto naar Disneyland Parijs: twee dagen vanaf 134 gulden per persoon, drie dagen vanaf 203 gulden en vier dagen vanaf 273 gulden per persoon. Alleen logies en inclusief onbeperkt entree. Voor vier tot zes personen per auto kan een bungalow op Davy Crocket Ranch voordeliger uitvallen. Met de bus: twee dagen (onbeperkt entree) vanaf 224 gulden per persoon, drie dagen vanaf 232 gulden en vier dagen vanuf 286 gulden per persoon. Alleen logies en bij drie of vier dagen inclusief één dag entree. Per vliegtuig (voordeelarrangcment): twee dagen vanaf 409 gulden per persoon, drie dagen vanaf 478 gulden en vier dagen 548 gulden per persoon. Alleen logies en inclusief onbeperkt entree. Voor volwassenen is het voordeligste treinarrangement ongeveer zestig gulden per persoon goedkoper. In de periode van 1 januari tot en met 4 april is er voor gezinnen een speciale kortingsactie. Volwassenen kunnen dan kinderen in de leeftijd van drie tot en met elf jaar gratis meenemen naar Disneyland Parijs. Meer informatie via het gratis Disneynummer 08 - 07 89. Martinair schrapt Phuket Martinair schrapt haar vluchten op Thai land uit het komende zomerschema. Tot woede van Nederlandse reisorganisaties die reeds hotelaccommodatie op het vakantie eiland Phuket hadden ingekocht en ervan uit gingen dat de Nederlandse chartermaat schappij normaal zou blijven doorvliegen. Omdat de touroperators hun passagiers toch naar Thailand moeten brengen, wordt gevreesd dat de prijs van een totaal-arran gement (vlucht en logies) zozeer omhoog- schiet, dat de toeristen zullen wegblijven. De reden van de plotselinge manoeuvre van Martinair moet vooral worden gezocht in de geweldige toename van het aantal Ne derlanders dat de Caribbean wil bezoeken. Tot nu toe boekte de Nederlandse reisbran che voor de komende winter een 'plus' van 48 procent op bestemmingen als de Neder landse Antillen, de Dominicaanse Repu bliek, het Mexicaanse Puerto Vallarta en ook Florida. Naar verwachting zal deze trend zich in de zomer van 1996 voortzet ten. Woordvoerder Udo Buys van Martinair sluit overigens niet uit dat Martinair de dienst Nederland-Thailand met ingang van de volgende winter (1 november) zal her vatten. Geschiedenis ABC Met de tot 21 januari durende tentoonstel ling 'In het alfabet bekwamen' doet het Na tionaal School Museum aan de Nieuvv- markt la in Rotterdam de geschiedenis van het eerste leesonderwijs uit de doeken. Dat gebeurt aan de hand van onder meer boe ken, prenten en ander lesmateriaal. De ex positie maakt deel uit van een museaal drieluik. Daarin zijn ook ondergebracht de exposities over ABC-boeken voor kinderen van 1830 tot heden in het Letterkundig Mu seum in Den Haag (8 december-18 maart) en over het bibliofiele ABC-boek in het eveneens Haagse Meermanno Westreenia- num (15 december-20 februari). Info: Nationaal School Museum, 010 - 40 45 42 5. Metrische stelsel Nederland voerde 175 jaar geleden als eer ste Europese land het metrische stelsel in. Het schrappen van de Amsterdamse voet, Haarlemse el, Haagse pond en al die andere lokale maten en gewichten ging gepaard met veel strubbelingen. Dat is te zien op de tot 18 februari durende tentoonstelling 'Meten Wegen, een omwenteling', in het Museum IJkwezen en Techniek Museum Delft aan de Ezelsveldlaan 61 in Delft. Ope ningstijden: van dinsdag tot en met zater dag van 10 tot 17 uur, zondag van 12 tot 17 uur. Met karabijn en klewang Honderd jaar geleden kreeg het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger (KNIL) de be schikking over het moderne repeteergeweer M95. Dit feit vormt voor museum Bronbeek aan de Velperweg 147 in Arnhem de kap stokvoor de tentoonstelling 'Met karabijn en klewang'. De tot 4 februari durende ex positie gaat onder meer in op de bewape ningspolitiek van de jaren twintig en dertig en de koortsachtige zoektocht naar wapens kort voor het uitbreken van de Tweede We reldoorlog in het Verre Oosten. Het begin van Nederland De tentoonstelling 'Willibrord en het begin van Nederland' vormt één van de hoogte punten van de feestelijkheden, waarmee de stad Utrecht herdenkt dat het dinsdag der tienhonderd jaar geleden is, dat Willibrord in de St. Pieter in Rome tot aartsbisschop werd gewijd en opdracht kreeg de Friezen te kerstenen. Utrecht diende daarbij als missiebasis. Op de tentoonstelling in het Museum Catharijneconvent aan de Nieuwe Gracht 63 te Utrecht, die tot 28 januari duurt, zijn onder meer goudschatten en grafgiften van Friezen en Franken te zien. Eén van de topstukken is het handschrift dat Bonifatius boven zijn hoofd hield toen hij in Dokkum werd vermoord. Info: 030-23 17 29 6. Niet de makkelijkste klus: een compleet gebouw neerzetten, met slechts een vergeelde foto als uitgangspunt. Precies wat restauratiebedrijf Koninklijke Woudenberg uit Ameide mo menteel doet. De bouwvakkers werken op dit moment in het Openlucht Museum te Arnhem in vliegend tempo aan een re plica van een Arnhemse tramre mise uit het begin van deze eeuw. „Misschien niet de groot ste opdracht uit ons bestaan", zegt directeur D.G. Hoekmeijer van Koninklijke Woudenberg, „maar wel eentje met héél bij zondere kanten." Bijzonder is het inderdaad. Wie bouwt er vandaag de dag nog een geheel nieuw tram baanemplacement met alles er op en eraan? Juist in een tijd dat het er alle schijn van heeft dat trams geen toekomst meer heb ben? Het uitvoeren van de klus is in handen van een aantal specialistische bedrijven. Struk- ton Spoorwegbouw uit Maars- sen bijvoorbeeld legt de rails en Koninklijke Woudenberg uit Ameide neemt de remise/onderhoudsloods voor haar rekening. Hoekmeijer: „Het museum heeft eerst geke ken of nog efgens een oude re mise stond die op de nominatie stond te worden afgebroken, maar dat bleek niet het geval. Toen kwamen wij in beeld. Want als het gaat om het met historisch besef nabouwen van een historisch pand, dan zijn er maar een paar bedrijven in Ne derland die dat kunnen." De oorspronkelijke remise van Arnhem heeft maar een Tekening van de oude remise, zoals die de komende zomer in het Openlucht Museum te Arnhem te bewon deren zal zijn. kort leven gekend. Hij werd in en de tekenaars van het Open- meijer: „Als we een onbeperkt 1911 gebouwd, maar tijdens de luchtmuseum de taak om vanaf budget hadden gehad, zouden Slag om Arnhem in 1944 alweer een foto een nieuwe remise te we de remise natuurlijk het aan gruzelementen geschoten, ontwerpen die aan de eisen van liefst helemaal van begin tot Aan Koninklijke Woudenberg de huidige tijd voldoet. Hoek- eind op de historische manier hebben nagebouwd. Maar dat zou onbetaalbaar geworden zijn. Vandaar dat we geen mas sieve twee-steensmuren metse len, maar werken rondom een spouwmuur. Ook voor de kap constructie worden moderne verbindingsmethoden gebruikt. Tsja, vroeger keek men niet naar draagkracht, of invloed van de wind. Men bouwde gewoon op zeker. Dat is nu niet haal baar: te duur, te onpraktisch." Al met al is met de bouw van remise, het leggen van rails en de constructie van tramstellen circa vier miljoen gulden ge moeid. Zo op het oog zal de re mise in niets verschillen van een authentiek pand uit 1911. De bouten en moeren van de kapconstructie krijgen het aan zicht van oude klinknagels. De detaillering wordt voor een flink deel in écht natuursteen uitge voerd en slechts waar het niet anders kan bijvoorbeeld om dat zware deuren verankerd moeten worden wordt beton gebruikt. Dat is echter zó be handeld dat het niet van na tuursteen te onderscheiden zal zijn. De ambachtslieden van Ko ninklijke Woudenberg leveren een ware race tegen de klok. Ouderwets stucwerk heeft lan gere droogtijd nodig, natuurste nen blokken moeten met de hand worden gemaakt, alles moet volgens traditionele met selverbanden worden gemet seld. Een strenge winter kan roet in het eten gooien. Maar als het meezit dan rijdt de histori sche tram de komende zomer al over het museumterrein.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25