Sport Het moet geen Jacco en Paul- show worden George van Iwaarden zet streep onder mislukt seizoen CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-5356463 WK-dubbel in Eindhoven Toptennissers zijn gauw 45 weken per jaar van huis. Stellen het wel op prijs als er tijdens de lange avonden in den vreemde wat ver tier is. Dinsdagavond gaan 's we relds beste zestien dubbelspelers naar PSV-Werder Bremen. Don derdag mogen ze naar de musical Evita. Toernooibazen leggen eer in een leuk bijprogramma voor de tennismannen, hun vrouwen en kinderen, geeft jacques Kloppert ruiterlijk toe. „Dan zeggen ze ten minste: volgende week gaan we naar Sjaak toe." Hij kent ook colle ga-bazen tegen wie ze meneer zeg gen. Zeikneuzen onder de profs kent hij niet of nauwelijks, „Agassi misschien. Maar als iemand liever Spa blauw heeft dan Sourcy zon der gas dan zorg ik daar toch voor. Daar wil ik toch geen herrie over krijgen." Misschien noemen ze de toernooidirec teur van het WK dubbelspel, dat woens dag in Eindhoven begint, ook wel Jacques omdat hij nog zo jong is, 36 jaar pas. En wars is van eeuwig driedelig grijs ge streept. Tijdens het grastoernooi van Ros malen, waar hij ook de baas*is, loopt hij niet zelden in korte broek. Ook als het da gen achtereen regent. Jacques Kloppert, directeur Benelux van het sportmarketing bureau Advantage, is half Nederlander, half Belg. Hij let dus op de centen, maar een toernooi moet wel goed van eten en drinken zijn. Niet voor niets vindt hij de World Team Cup in Düsseldorf het best georganiseerde toernooi van de wereld. Bij dat WK voor landenteams, waaraan Ne derland dit jaar voor het eerst mocht mee doen, laat geen kraam of baan wat te wen sen over. Details tellen, heeft Kloppert geleerd in de drie jaar die hij met tennis bezig is. In zijn agenda heeft hij zelfs staan dat één van de Nederlandse tennisverslaggevers, met wie hij toch meer een haat- dan een liefde-verhouding heeft, vegetariër is. „Om rekening mee te kunnen houden." Kwestie van je werk doen. Hij is nu een maal ook promotor. „Volgende week don derdag is,het Thanksgiving. Er zijn ver slaggevers en spelers van over de hele we reld, dus ook Amerikanen, Canadezen. Dan is het toch mijn plicht om te zorgen dat er kalkoen staat. Anders doe je je job niet goed." „De pers klopt die dingen op. Die maakt hele verhalen over iets wat normaal is, maar wat ze doen vóórkomen als absurd. Die jongens reizen het hele jaar de wereld af. Ik vind het mijn taak ze het gevoel te geven dat het sociaal voor elkaar is waar ze zijn. Dat je bij iemand die katholiek is een blaadje op de kamer legt wanneer en waar hij in Eindhoven naar de kerk kan gaan, dat is belangrijk. En wij hebben toch allemaal onze voorkeur voor eten. Zij dus ook. Dan is het toch niet zo vreemd, dat ik zorg dat ze krijgen wat ze lekker vinden. Als iemand liever Spa Blauw drinkt dan Sourcy zonder gas, en ik kan daarvoor zor gen dan doe ik dat toch. Hij gaat er niet beter door tennissen, maar ik regel dat lie ver dan dat het discussie oplevert. Ze moeten zich thuisvoelen." Pleeggezin Dat voelen Jacco Eltingh en Paul Haarhuis zich volgende week zeker. Haarhuis groei de op luttele kilometers verwijderd van het sportcentrum Eindhoven. Eltingh woonde er de jaren dat hij bij de school Van Hulst tot topper werd gekneed in een pleeggezin. Ze belden Kloppert nog de zelfde nacht op, nadat hij vijf weken gele den had gezegd dat hij het WK wel wilde overnemen van de failliete organisatie in Jakarta. „Natuurlijk waren ze blij, maar ze zeiden ook Jacques: bouw het niet te groot hè? Want als het niet volzit, gaan we af als een gieter." In Jakarta en daarvoor Johan nesburg speelden de oud-wereldkampioe nen (1993) voor vrijwel lege tribunes hun WK"s. „Jakarta trok geloof ik 500 man over de hele week." Dat zal in Eindhoven niet gebeuren: 13.000 plaatsen had Kloppert begin deze week al verkocht. Dagelijks kan hij 5700 mensen kwijt, maal vijf. Als hij de twintig duizend toeschouwers haalt neemt Klop pert een pint extra en kan Eindhoven wel eens een vaste WK pleisterplaats worden. De 1,3 miljoen dollar prijzengeld voor de beste acht dubbels komt van hun vakbond zelf, de Association of Tennis Professio nals. Die belangstelling komt voor een groot deel door Eltingh en Haarhuis. Daar wordt ook wel rekening mee gehouden. De eer ste avond concurreert Kloppert met Real Madrid-Ajax. Dus spelen Eltingh en Haar huis 's middags. Kloppert wil de plaatselij ke favorieten daarna op donderdagavond laten spelen. Prime-time. „Maar ik kan ze niet iedere keer om acht uur 's avonds zet ten. Het moet geen Jacco en Paul-show worden. Het is wel het WK." Veel oranje Voordeel hebben Eltingh en Haarhuis so wieso. „Omdat er veel Oranje is. Voor zo ver ik ze nu heb leren kennen met de Da- vis Cup en Rosmalen maakt dat voor Paul niet zo veel verschil. Wel voor Jacco. Die gaat springen als hij kan winnen voor Hol land. Paul is nuchterder. Jacco kun je op zijn gevoel spelen. Zorg maar dat er veel Oranje is. Jacco kun je in hogere sferen brengen met veel studenten en kinderen. Zaterdag zal dat niet meer helpen. Want als ze de dodenreeks ingaan met de laatste vier is het stress. Die laatste vier bij het dubbel zijn alle vier potentiële wereld kampioenen." Jacco Eltingh (links) en Paul Haarhuis proberen volgende week hun wereldtitel in het dubbelspel te heroveren. Kloppert is promotor. Dus promoot hij zo veel en gek als hij kan. De Nederlandse tennistop heeft de laatste jaren wat met de Nederlandse studenten. In Barcelona 1993 waren ze erbij voor de Davis Cup. In Zü- rich begin dit jaar ook. Met klompen op hun kop en serpetines in de zakken. Klop pert heeft bij alle studentenverenigingen een aanbieding laten opprikken: busreis, haring, bier en toegangsbewijs voor 25 gulden. Tien bussen vol had hij deze week al. De 1700 clubs schrijft hij voor dit soort gevallen niet meer aan. „Dat werkt niet. De mailings komen onder de deurmat bij de voorzitter en die kijkt pas in maart of daar ergens de brief ligt wanneer het club huis weer opengaat." De tennisbond zou iemand moeten hebben voor pure promo tie aan de basis, meent Kloppert. Van de sport en van de evenementen. „Nu gaat het goed: 12.000 mensen per dag bij de Davis Cup tegen Duitsland. Meer konden we er er niet kwijt, want een grotere indoor accommodatie heeft Ne derland niet. Maar ik ben bang dat als Ne derland uit de wereldgroep degradeert de mensen de tweede groep niet meer appre ciëren. De tijd is nu weliswaar rijp voor tennis in Nederland, maar het is nog geen Duitsland, waar ieder evenement bomvol zit. Als Richard, Paul, Jan en Jacco over een paar jaar weg zijn, moet ik het nog zien. Ik denk dat Nederland nog niet rijp is voor de continuïteit. Dat het nog te veel afhankelijk is van de individuen. En als die weg zijn? In Duitsland zit het nu altijd vol, of Becker of Stich nou wel of niet in de fi nale staan. Daar hebben ze de evenemen ten gepromoot en de sport. Ze hebben er tien jaar over gedaan, maar ze komen daar nu op de sport af. Niet meer alleen op Becker, Stich of Graf. Wij kunnen ook wel zeggen: dat hatelijke Duitse handgeklap. Maar de mensen leven wel mee. Hier is het nog te vaak alleen geklap bij in of uit. Wat is dan leuker? Sport is er toch om mee te leven met de sterren. En om de sterren aan te willen raken." Aartsrivalen Een typisch staaltje Hollandse nuchter heid kwam hij afgelopen weken ook weer tegen. Hij kreeg Haarhuis, Eltingh en hun Australische aartsrivalen Woodbridge en Woodforde zo gek dat ze komende week in Eindhoven wel wat gymnastieklessen wilden bezoeken. Schreef diverse scholen aan en kreeg één reactie. Afwachten of het tij doorrolt of terug slaat, wil hij niet. „Afwachten haat ik dus. Vandaar dat mijn mensen naar die stu dentenverenigingen zijn gegaan. -Ik vind eigenlijk dat de bond daar iemand voor hoort te hebben, of dat de bond probeert foto c pd de clubs zo te instrueren dat iedere club één man of vrouw heeft die puur het ten nis promoot." Kloppert staat ook bekend als emotio neel. Hij barstte in Rosmalen ooit in tra nen uit in het bijzijn van de pers, die zijn grastoernooi hard aanpakte. „Niemand hoeft mij te bedanken voor wat ik doe, maar ze zeiden: wij zijn er niet om een evenement te maken. Oké, maar ik vind wel dat je objectief en neutraal moet blij ven en niet bevooroordeeld moet begin nen: zo van het was niets en het wordt dus ook nooit iets. Ik heb ook mensen in dienst die hun werk doen en met de Kerst iets lekkers op tafel willen hebben. Dan verwacht ik ook dat anderen hun werk goed doen. ledereen dacht dat Rosmalen kapot zou gaan aan dat toernooi in Halle met al dat geld, dat er plotseling ook hij kwam. We hestaan toch nog steeds. Maar nu moet ik weer de kritiek mijlenver voor zijn alleen, omdat ik dat aangedurfd heb." Over Rosmalen maakt hij zich inmid dels geen zorgen meer. Heineken legde zich voor vijf jaar vast als hoofsponsor en maandag tekende hij de 'IV-contracten voor vijf jaar. En de promotor blijft de pro motor, ook al vallen ze hem aan. „Als de pers Grolsch wil in plaats van Heineken, dan doe ik daar toch niet moeilijk over. Dan komt er toch Grolsch." „Als de Holland Acht zonder mij de we reldtitel had veroverd, was ik van de flat gesprongen." Voor hij er erg in heeft, ont snapt deze gekruide uitspraak de lippen van George van Iwaarden. De 26-jarige roeier uit Amsterdam schrikt zichtbaar van zijn boude bewering en slikt zijn woorden in. Maar de toon is gezet. „Hoe zeer ik het de jongens ook gun, als ze vijf de in plaats van tweede waren geworden, dan had ik juichend op de bank gestaan. Het is nienzo rancuneus en gefrustreerd bedoeld als het klinkt, benadrukt de roeier die het hart op de tong draagt. Van Iwaar den, die te licht werd bevonden voor het WK, maar onlangs weer aan de uitgebrei de selectie voor de Holland Acht werd toe gevoegd, redeneert puur vanuit zichzelf. Hij houdt zich voor dat Nico Rienks en Ronald Florijn en hun makkers met hém in de boot goud hadden kunnen winnen. De verschillen waren immers klein. Bo vendien: het onrecht, hem aangedaan, vond hij groot. Van Iwaarden spreekt in de verleden tijd, want hij zegt dat hij een streep onder het verleden heeft gezet. „Ik zet niet meer al mijn geld op de acht. Dat heb ik geleerd van dit zo teleurstellend verlopen seizoen." Toen Van Iwaarden op die bewuste voorjaarsdag in het Bosbaanrestaurant van bondscoach René Mijnders te horen kreeg dat hij was afgevallen voor de Acht, pakte hij zijn sporttas en verliet hij de bij eenkomst. Zijn woede reageerde hij af op een boom. ,,Ik voelde het niet aankomen, was er van overtuigd dat Henk Jan Zwolle zou afvallen. Ik had immers alles gewon nen." Met zijn overhaaste vertrek gooide hij zijn eigen glazen in, want hij had altijd nog in George van Iwaarden: „Er zijn meer dan acht roeiers goed genoeg voor de Holland Acht." een andere formatie (vier-zonder of twee zonder) naar het Finse Tampere kunnen worden afgevaardigd. „Dat wilde ik op dat moment niet. Mijn doel was in duigen ge vallen. Om mijn zinnen te verzetten heb ik het over een andere boeg gegooid. Ik wil de mij als sculler (met twee riemen per persoon) kwalificeren voor het WK. Dat mislukte. Hoewel ik in 1979 begonnen ben als sculler, viel de overgang van het boordroeien naar het scullen mij tegen. Vandaar dat ik op mijn schreden ben te ruggekeerd." De verhouding met Mijnders, die begrip had voor de teleurstelling van de 'uitgese lecteerde' roeier, was niet vertroebeld. „Zijn stijl is mijn stijl niet. Coach-tech- nisch is hij een hele goede. René en ik res- foto gpd pecteren elkaar, maar vrienden zullen wij nooit worden. Ik begrijp nog steeds niet waarom hij zijn beslissing om mij te pas seren weigerde te motiveren. Dat had het voor mij waarschijnlijk beter verteerbaar gemaakt. Nu denk ik nog steeds dat ik op één luttele seconde tijdens seatraces (on derlinge wedstrijden in wisselende sa menstelling) ben afgevallen." Na het WK, op 1 september, stond Mijn ders plotseling voor zijn neus. „Hij vroeg of ik mee wilde naar de Henley-regatta in Boston. Ik roei graag in de acht, dus ik heb meteen ja gezegd. Hoewel later bleek dat van ons een eigen bijdrage van duizend gulden werd verlangd en we de Nereus- acht slechts een fractie voorbleven, was ik blij dat ik weer meedraaide in het circuit." Voor zijn gevoel is Van Iwaarden, die tij delijk werd gekort op zijn NOC*NSF-toela- ge, nooit weg geweest. Zijn kortstondige 'egotrip' had toch lang genoeg geduurd, „want in mijn eentje red ik het niet." Nu is hij één van de zestien kandidaten voor de Holland Acht. „In februari wordt de selec tie al doorgevoerd. Dat vind ik prettig, dan weet je snel waar je aan toe bent." Een nadeel van de selectie in de Toeilo- ze' wintermaanden vindt Van Iwaarden de selectiemethode. Die bestaat uit door hem verfoeide ergometer-testen. „Dat apparaat (een 'hometrainer' voor roeiers, red.) ligt me niet, afschuwelijk. Ik ben een roeier, ik hoor in een boot. Wat mij op het water nooit overkomt, gebeurt wel eens bij een ergometer-test: dan stop ik halverwege. Zo kom ik natuurlijk nooit door de selectie. Bovendien vermoed ik dat ik wat extra's moet presteren om weer in de Holland Acht te komen. Maar ik kan onmogelijk tien seconden beter scoren op de ergome ter of veertig seconden sneller roeien." Mocht hij onverhoopt afvallen voor het Nederlandse vlaggeschip, dan stort de we reld van Van Iwaarden niet meer in. Naar Atlanta gaat hij hoe dan ook, dat kan nie mand hem uit het hoofd praten. Van bondscoach Mijnders verwacht hij een objectieve beoordeling. „Het wordt een rottige keuze voor René, want er zijn meer dan acht roeiers goed genoeg voor de I fol- landAcht." Ratelslang Wachtend op de komst van de spelers en het Benheltnus werd in het Feyenoord-stadion onze aandacht plotseling opgeëist door een woest in het rond spri ngende kabaaimaker. Tsjakka! Nu is de spot drijven met zo iets naars als Parkinson wel het laatste dat ik wil. maar al lemachtig. dit figuur was wel een zeer zwaar geval. Ongeloof lijk. wat een bewegingen. Isiak- ka hier en tsjakka daar. Ik keek mijn huurman verbijsterd aan. Deze bleek de krant heter te heb ben gelezen dan ik. want hij leg de me uit dat de gek in kwestie Egbert Ratelslang was. „Egbert Ratelslang, de be roemde posi ti i >o. Toevallig denk ik daar zeer ge nuanceerd over. Over positivo's. En als ik érgens geen behoefte aan heb, om acht uur precies, dan is het aan positivo's. De aftrap willen wij. Een i 'oetbalwedstrijd op woensdagavond behoort om acht uur precies aan te vangen. Half acht desnoods. Kwart over acht, ook goed. Maar niet vijf over acht. Die trainingskampen duren al zo lang, er komt eens een einde aan ons geduld en wat mij be treft is met het optreden van de heer Debiel Ratelslang dal einde bereikt. Opsluiten, dat tuig! Het trainingskamp. Daar wil ik het even over hebben. Was het vroeger zo dat we er middels een berichtje in de krant nota van namen dat de bondscoach het had behaagd om met het elftal een dag of wat in afzondering te gaan. in het huidige voetbal worden u en ik geacht mee in trainingskamp te gaan. Rerg- katnp kon geen wind laten of wij werden ermee geconfron teerd. Heb je 'em al gehoord, van Bergkampla, het was een knal van een wind, het was op radio en tv te horen. Ren je er klaar voor, Guus? Ren je er al uit. Guus? Heb je er vertrouwen in, Guus? Een moment voor Guus zelf is Guus niet gegund, het is per slot van rekening ook ons trainingskamp, la, zegt Guus. la, ja. ja, ik heb het elftal in mijn hoofd en we zullen ons best doen. Guus zegt ja en amen op al onze vragen. du het niet eens aardig zijn als hij, één keertje maar. desnoods tegen SRS 6, dan ziet toch geen hond het, nee zou zeggen. Nee, ik heb geen idee hoe we spelen gaan. De spelers zonderden zich dit keer vijf dagen voor de aftrap al af in Noordwijk. Van afzonde ring is met 38 cameraploegen, 5.9 radio stations, 1!)2 schrijven de journalisten en 1344 handte keningjagers en hun moeders op je lip niet echt sprake, maar ge lukkig vallen de cameraploegen, radio stations, journalisten en handtekeningjagers in de prak tijk reuze mee. Dat kan van de moeders helatcs niet worden ge vgd. I)ie zijn erg! /iet zo'tl mens Denk van Dorp rustig tegen een hekje leunen, geeft ze dat arme kind van d'r een por tussen de ribben in de richting van de brave Van Dorp, waar z'n blocnote van op de grond valt, precies in een plas, krijst ze dat arme joch op een toon die binnen een jaar tot ge deeltelijke doofheid leiden moet, in z'n oor dat-ie erop af moet: „Kijk dan, dddr! Die met die baard. Dat is Harry Vermeegen!" liet joch sputtert nog tegen dat de meneer volgens zijn inzicht meneer Harend is en krijgt zijn handtekening. Diezelfde moeder ontdekte ook mij en stuurde haar grut, zes stufs, op mij af. liet leek Sint Maarten wel. Ik wist niet dat kinderlokken zo eenvoudig is. Na tien handtekeningen maakte ik abrupt een einde rum de ses sie. Ik was daar namelijk om te werken en droeg ten bewijze daarvan een zilverkleurig kistje met een cameralens met mij mee. Ik hoorde nog juist dat één van de kinderen aan de moeder vroeg wie deze beroemde meneer nou toch weer was, die zojuist zijn handtekening had afge staan. „Dat zie je toch! Dat is de dokter van het Nederlands elf tal", antwoordde de moeder, mij en mijn kistje (met naar zij ver moedde voor een kapitaal aan pleisters en verband) nog nawij zend. Graag zou ik haar met dat kistje eens... Maar nee, ik weet iets beters. Opsluiten, dat mens! In dezelfde cel als Ratelslang.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21