Leidsch Dagblad 17 23 Dijkstal wil hulp arbitragecommissie Leuke tip! r-aM Monument voor Joke Smit Bende kindersmokkelaars gepakt Dertig Iraniërs gaan in longerstaking in Leiden IKEA Delft is morgen open. Sint in Rijpwetering kijkt naar de leeftijd ie BEL: 071-5128030 ZATERDAG 18 NOVEMBER 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland i Buitenland Cultuur en Kunst HEMA zet geen 3 'chemisch afval' meer in schappen Algerijnse 5 oppositie lijkt bereid tot dialoog Nieuwe CD Beatles: 'Het blijft iets magisch' Vaartjes half jaar geschorst rotterdam gert-j, Menno Vaartjes van Rijnsburgse Boys is cjoor de tuchtcommissie district West 2 van de KNVB voor een half jaar ge schorst. Vaartjes mag tot 10 mei 1996 niet meer voetballen, om dat hij na afloop van het duel met Zwaluwen Vlaardingen, op oktober, scheidsrechter Brouwer uit Rotterdam zou hebben geschopt. Brouwer keurde ver in blessuretijd de ge lijkmaker van Zwaluwen (3-3) goed, die volgens Rijnsburgse Boys-grensrechter Jaap Heems- buitenspelpositie tot stand was gekomen. Ook Steven Faber, Michel Roest en verzorger Henk den Haan werden door de tucht commissie bestraft. Faber werd der wedstrijden geschorst aanleiding van de rode kaart die hij kreeg nadat hij een speler had gevloerd. Roest voor wedstrijden wegens bele diging van de scheidsrechter en Den Haan eveneens voor twee duels omdat hij de bal uit han- de scheidsrechter zou hebben geslagen. De vereniging Rijnsburgse Boys werd door de tuchtcommissie volledig vrijge sproken. de tweede klasse van de KNVB zaterdag uitkomende vereniging liet inmiddels bij nonde van secretaris Gerard a Zuijlen weten de uitspraak accepteren. Alleen tegen de schorsing van Vaartjes wordt jeroep aangetekend. Dat moet teler zelf binnen vijf dagen leiden Gemengde reacties riep het gisteren onthulde beeld ter nagedachtenis van de feministe Joke Smit op. Het beeld, dat staat op het Alexandrine Tinneplein nabij station De Vink in de Leidse wijk Ste venshof, werd gistermiddag onthuld door Hedy d'Ancona, die samen met Smit streed voor gelijke rech ten voor vrouwen. E. van Alderwerelt, ook feministe van het eerste uur, noemde het gewoon „niet mooi." A. Westenberg, voorzitster van de Rotterdamse vrouwenraad zag zelfs geen enkele associatie met Joke Smit. Het beeld bestaat uit stalen balken, die de letters MVM (Man-Vrouw-Maatschappij) vor men, de organisatie die Joke Smit met een aantal vrouwen in de jaren '70 oprichtte. De kurketrekker op de bakstenen piramide staat voor 'de cyclus van leven en dood, in welk centrum de vrouw staat.' Zie ver der pagina Leiden. foto henk bouwman Sdort Witschge zoekt werk in het buitenland Minister ziet geen oplossing voor CAO-conflict met politie Minister Dijkstal van binnenlandse zaken wil de Advies- en arbitragecommissie betrekken in het CAO-conflict met de politiebonden. Hij heeft dat gisteren in een brief aan de bonden laten weten. Alvorens de zogeheten com- missie-Albeda in het overleg te betrekken, gaat de be windsman op verzoek van de ministerraad eerst nog met de politiebonden rond de tafel. Dat gebeurt dinsdagmid dag in Den Haag. De bonden hebben de uitno diging om dinsdag te komen praten aanvaard. Voorzitter Van Duijn van de Nederlandse Poli tiebond zei gisteren niet onder de indruk te zijn van het betrek ken van de commissie-Albeda in de onderhandelingen: „De commissie zal niets veranderen aan het standpunt van onze achterban: Dijkstal kan de pot In zijn brief zegt de minister er bij voorbaat geen vertrouwen in te hebben dat de partijen er zonder bemiddeling uitkomen. Er is volgens Dijkstal sprake van een „fundamenteel en - naar het lijkt - onoverbrugbaar ver schil van inzicht" als het gaat om zijn voorstel over de onge- makkentoeslag. De minister wil tachtig procent van de vaste on regelmatigheidstoeslag in tien jaar afbouwen en het bedrag gebruiken om de ook bestaande variabele toeslag aanzienlijk te verhogen. De resterende twintig procent wil Dijkstal in het sala ris inbouwen. op. De commissie-Albeda is inge steld om te bemiddelen in ar beidsconflicten binnen de amb tenarij. De ministerraad heeft Dijkstal voorgesteld om te bezien „of het mogelijk is op dit onder werp nog tot overeenstemming rotterdam cpd De Koninklijke Marechaussee heeft een omvangrijke, interna tionaal opererende bende kin dersmokkelaars opgerold. De bende heeft alleen al dit jaar ze ventig kinderen uit India via Nederland naar Amerika ge smokkeld. Het ging voorname lijk om jongens van acht tot vijf tien jaar oud, die door de ou ders aan de bende werden 'ver kocht'. Ze werden vervolgens naar Nederland gebracht, om daarna met geronselde begelei ders naar Amerika te worden vervoerd. Eerj zestien man tellend team leiden hennyv Dertig Iraniërs, afkomstig uit Leidse opvangcentrum voor asielzoekers, gaan maandag drie dagen in hongersta- cing. Zij voeren actie omdat on langs de rechtbank bepaalde dat Iran een veilig land is. De longerstakers zullen overdag 'erblijven op het Leidse Stad- luisplein, 's nachts wordt ver- Tioedelijk gebivakkeerd in een cerk. Ze roepen Leidenaars ove- igens op een dag mee te doen aan de hongerstaking. „Want kunnen deze strijd nooit al- De asielzoekers vrezen als ge- 'olg van de uitspraak van de rechtbank op termijn allemaal te worden teruggestuurd naar Iran. Volgens hen is hun vader land absoluut niet veilig en be tekent een terugkeer voor hen op z'n minst gevangenisstraf. „Maar waarschijnlijk is evenwel de doodstraf, of gewoon toeval lig een kogel in ons hoofd op straat, of spoorloos verdwij nen", zo schrijven ze in de aan kondiging van de actie. Wethouder J. Laurier (Groen Links/vluchtelingenbeleid) werd gisteravond op de hoogte gesteld van de komende actie. Hij zal proberen faciliteiten te regelen voor de asielzoekers, vooral ook omdat er kinderen bij de groep zijn. „Ik heb begre pen dat de kinderen niet mee doen aan de hongerstaking, maar als het regent kun je ze niet buiten laten staan." IKEA Delft is zondag 19 november geopend van 10.00 -17.00 uur. De overige vestigingen zijn gesloten. Minister Pronk over de problemen in Afrika. 'Van buitenaf opgelegde oplossingen helpen niet'. 'Niets liikt op Leiden'. Bekende 'buitenstaanders' over de nieuwe slogan. De ambities van Henk van der Meyden. 'Ik hou van prikkels. In het theater, in de journalistiek'. Schrijver Amos Oz: Israëlische vredesboodschapper. Onze Taal: Afzetten. rupwetering marieta kroft ZONDAG 19 NOVEMBER ZIJN WIJ GEOPEND VAN 13.00 TOT 17.00 UUR Alle auto's v.a. ƒ7.500,- met Bovag-garantie en natuurlijk is de ANWB-keuring reeds uitgevoerd. gv4fTAUTO'S ra "het gezelligste autobedrijfi Lijnbaan 6,2352 CK Leiderdorp Teleloon 071-410874 DZH dreigt met vermindering zorg in duinen den haag gpd Het Zuidhollandse drinkwater bedrijf DZH overweegt vermin dering van de natuurzorg in de duinen tussen Den Haag en Katwijk, als de overheid niet te hulp schiet met subsidies. Dat heeft directeur P. Jonker giste ren gezegd tegenover de com missie groenzaken uit Provinci ale Staten. Jonker deed zijn be klag over de houding van de overheid. De DZH, die grote de len bezit van de Zuidhollandse kuststrook ten noorden van Den Haag, trekt volgens Jonker jaarlijks 2.500 gulden per hecta re uit voor natuurzorg in de dui- Pagina 14: 'Zonder c geen natuur meeri. Sinterklaas is niet voor iedereen een kindervriend. Veel kinderen in Oud Ade en Rijpwetering zul len dat vandaag ondervinden. Slechts de kinderen vanaf circa 2,5 jaar tot en met die van groep 5 (circa 8 jaar) mogen met de Spaanse bisschop feestvieren in het dorpshuis van Rijpwetering. Alle andere kinderen en ook de ouders moeten buiten blijven staan. Ouders zijn woedend over deze nieuwe aanpak van de plaatselijke middenstand. „Mijn twee kinderen mogen wel", zegt een verontwaardigde mevrouw Bouwmeester. „Maar ik ga niet. Uit solidariteit met de kinderen die niet mogen." Een andere ouder, mevrouw Hille- brand gaat vanmiddag met haar kinderen naar Roelofarends- veen. „Daar mogen we wel alle maal naar binnen." „Hoe moet je nu aan je, kinderen uitleggen dat hij er niet voor iedereen is", reageert een andere ouder. Zelf heeft zij drie kinderen van 9, 6 en 1. Alleen die van zes jaar Lubbers kan altijd nog bestuurskunde studeren jn Leiden. Wil je meer weten over deze studie? Je kunt vragen stellen (071-5273755) of een afspraak maken om langs te komen bij de vakgroep Bestuurs kunde, Wassenaarse- weg 52, Leiden. mag naar binnen. Sommige sponsors overwe gen zich terug te trekken. „Dit jaar hebben we al betaald. Maar volgend jaar is het afgelopen als het weer op dezelfde manier wordt geregeld", zegt een spon sor die anoniem wil blijven. jan Hogenboom, een van de organisatoren, zegt geschrokken te zijn van de woedende reac ties. „We wilden geen mensen tegen ons in het harnas jagen. Misschien is het een ongelukki ge keuze orn leeftijdsgrenzen vast te stellen. Misschien moe ten we het feest daarom vol gend jaar wel buiten vieren of een grote ten! neerzetten." Het enige argument om slechts 'de gelovige kinderen' in het Dorpshuis toe te laten, is vólgens hem de veiligheid. Hoe veel kinderen vorig jaar naar het feest kwamen, weet hij niet. „Maar het dorpshuis zat mud- en mudvol. Het was hectisch en oncontroleerbaar." Volgens Hoogenboom zit de zaal bij driehonderd kinderen gewoon vol. Helft gezinnen viert Sinterklaas In de helft van de Nederlandse gezinnen zal Sinterklaas dit jaar met cadeautjes rondgaan. In 1 op de 3 gezinnen zal de kerst man dat (ook) doen. Dat blijkt uit een onderzoek van het NIPO in opdracht van het TV-pro- gramma 2Vandaag. Vijf jaar ge leden kwam de Sint nog met de zak in drie van de vier gezinnen. Het NIPO gaat ervan uit dat de huishoudens gemiddeld Sinterklaas 250 gulden deautjes besteden. van de marechaussee verrichtte 25 aanhoudingen. Onder hen de 37-jarigc in Amsterdam wo nende hoofdverdachte, enkele begeleiders, contactpersonen en een vervalser. Twaalf van de betrokkenen zal deelname aan een criminele organisatie ten laste worden gelegd. In dertien gevallen gaat het om mensen smokkel en -roof of het onttrek ken van de kinderen aan de ou derlijke macht. Bij huiszoekin gen in onder meer Amsterdam en Rotterdam werden 28 valse documenten en negen illegaal in ons land verblijvende kinde ren aangetroffen. Die zullen vrijwel zeker naar India worden Drie bejaarden overleden door salmonella zoetermeer anp In het verpleegtehuis van de stichting WR in Zoetermeer zijn de afgelopen weken drie bewoners overleden door be smetting met de salmonella bacterie. De directie heeft dat gisteravond laten weten. Acht bewoners en vier perso neelsleden zijn nu nog met de bacterie besmet, maar zij zijn niet ernstig ziek. De oorzaak van de besmetting is nog niet bekend. Rijnlands Lyceum Wassenaar Informatie-avond Tweetalig Onderwijs havo/vwo Dinsdag 21 november Aanvang programma: 19.30 uur Backershagenlaan 5, Wassenaar Informatie: 070-5110400 Verpleegkundigen, opgelet. De registratie in hc kader van de Wet BIG gaat van start Zie elders in de krant HOUTWERF KEUKENS Lammenschansweg 130 Leiden LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ZATERDAG ƒ1,85 Nog geen abonnee te komen". Desnoods in infor meel overleg. Mocht dat niet lukken, dan kan de minister de arbitragecommissie van ex-mi nister Albeda alsnog inschake len. „Maar het is niet helemaal correct om naar de arbitrage commissie te lopen als je in overleg tot een oplossing kunt komen", aldus premier Kok gis- De regiopolitie Zaanstreek- /Waterland gaat een week lang geen bekeuringen uitschrijven. Dat werd gisteren meegedeeld tijdens een druk bezochte actie bijeenkomst in Zaandijk. Vak bondsonderhandelaar H. van Duijn voorspelde daar dat het hernieuwde overleg met minis ter Dijkstal, dinsdag, een 'oor logsvergadering' zal worden. Waarschijnlijk leidend tot het verzoek om de commissie-Albe da te laten bemiddelen. „Maar daar gaan wij niet op in, want Albeda zal proberen een mid denweg te vinden. En wij willen juist geen millimeter wijken." Van Duijn vervolgde: „Volgende week worden onze acties har der." HET WOORD IS AAN Dean Inge Godsdienst is wat de mens doet met zijn eigen een zaamheid. Wie nooit een zaam is, is nooit gods dienstig. h weersverwachting koud weekeinde -<tjW VANDAAG 40 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland 5 Cultuur17 Denksport _i27 Feiten en meningen2 Info19 Kerk en Samenleving 12 Randstad14 Regio 11.12.13.15 RTV/programma's 21,23 uitgezet. Eén verdachte is nog voortvluchtig. Volgens opperwachtmeester A. Peters, een van de leiders van het onderzoek, is er sprake van een hecht samenwerkende club Indiërs en Hindoestaanse Suri- namers die volgens een vast pa troon opereerde. De ouders bo den de bende 25.000 gulden om hun kinderen naar de Verenigde Staten te brengen. Ze werden eerst door 'nep-ouders' naar Nederland gebracht, waarna ze door enkele personen die zich voordeden als familieleden naar Amerika werden begeleid. Sport Strips Toerisme Uitgaan Zaterdags bijvoegsel De kortingsbon is vandaag voor de kindervoorstelling Anders is Gewoon door Kin dertheater Splinter in het Cultureel Centrum de X. HAASNOOT MANNENMODE Een rotstuin voor uw berg schoenen? de Tuinen f» RuudAanhane

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1