Sloop Ripse kerk niet uitgesloten Gemeenteraad Rijnwoude opent nieuw gemeentehuis Regio Leiden/Rijn Veenstreek Subsidie veerpont Zijl gehalveerd Lintje voor brandweerlieden Jacobswoude bij afscheid Meer geld voor sporthal Leiderdorp komt met nieuwe gedragscode Klokken uit de toren Jacobswoude werkt aan nieuw beleid voor snelle motorboten Raadsleden in Ecoteam Tuinders tegen nieuwe CAO Nog geen besluit over drinkwaterprijs ZATERDAG 18 NOVEMBER 1995 chef henny van egmond.071 5356414. piv -chef hanskoenekoop.o/1 -5356479 Instandhouding voor parochianen financieel moeilijk warmond frank buurman De gemeente Warmond gaat de subsidie voor de veerpont over de Zijl halveren. Die was in 1993 en 1994 ongeveer 10.000 gulden per jaar. Voor de periode 1995-1997 wordt het bedrag teruggebracht tot 5000 gulden. Dit omdat de eerste twee jaren proefjaren waren en de pontdienst zich zelf steeds meer zal moeten bedruipen. De veerpont, die van april tot en met september dienst doet, werd in 1993 in gebruik genomen en blijkt een groot succes. In 1993 maakten ruim 10.000 passanten er gebruik van, in 1994 bijna 14.000. De veerpont vervult ook een be langrijke rol voor de positie van Warmond als recreaticge- meente. Ze maakt onderdeel uit van de zogenaamde Zijl route, een wandelroute. Er is de gemeente veel aan gelegen de pont in de vaart te houden. Om het project te kunnen voortzetten hebben de expoitanten 5000 gulden per jaar nodig van Warmond, maar ook geld van de gemeen ten Leiden en Leiderdorp. Die twee gemeenten is ook om subsidie gevraagd, evenals de provincie Zuid-Holland. De komende jaren zal wor den geprobeerd meer inkom sten uit de veerdienst te halen. Er zal bewegwijzering op de AMWB-fietswijzers en -kaar ten worden aangebracht en verder wordt een boekje met recreatieve routes uitgegeven. Het aantal wandel- en fiets routes wordt uitgebreid en de veerpont zal ook buiten de vaartijden worden benut. Het is de bedoeling dat het project na 1997 kostendek kend is. De kans bestaat dat de kerk aan de Pastoor van der Plaat straat in Rijpwetering moet worden gesloopt. Gezien de slechte toestand waarin het gebouw verkeert, sluiten lid van de monumentencommissie Joop Kret en voorzitter van het kerkbestuur Gerard Castelijn dat niet uit. „Het voortbestaan van de kerk wordt bedreigd", zegt Kret. „Het is het voor het actieve deel van onze parochiege meenschap financieel bijna niet meer op te brengen om de kerk in stand te houden", zegt Gerard Castelijn, voor zitter van het kerkbestuur. De Woubrugse postcommandant van de brandweer M. van Leer- sum en zijn Leimuidense collega H. Heuzen (beiden 55 jaar) heb ben gisteravond de eremedaille in de orde van Oranje-Nassau ont vangen. De twee postcommandanten namen in de Woubrugse ka zerne afscheid van de brandweer vanwege hun leeftijd. Van Leersum was vanaf 1972 lid van de vrijwillige brandweer. Daarnaast is hij diaken geweest van de Hervormde kerk. Volgens burgemeester W. van Beek is hij 'een zeer toegewijd mens die zich met grote trouw en veel enthousiasme voor de aan hem toever trouwde taken heeft ingezet'. Van Heuzen was sinds '73 lid van de vrijwillige brandweer en deed volgens Van Beek 'zijn werk met zeer veel enthousiasme, grote toewijding en veel inzet'. „Nimmer werd op hem tevergeefs een beroep gedaan." rupwetering gerard van der geest De toren hangt uit zijn voegen. Scheurvorming in het voorste deel van het kerkgebouw wijst op verzakking van de fundering. Kwartaalmetingen moeten uit wijzen of er iets aan de funde ring moet worden gedaan en zo ja wat. Halverwege volgend jaar hoopt Castelijn uitsluitsel te krijgen. „Op dit moment valt nog niet te zeggen hoe kritiek de situatie is." Daarmee doelt Castelijn vooral op de financiële situatie. Een voorlopige raming van de restauratie van de toren gaat uit van een miljoen gulden. Met de fundering van de'kerk op zich lijkt niets aan de hand. Castelijn: „De fundering is on derzocht en gaaf en goed. Al leen aan het draagvermogen er van wordt getwijfeld." Castelijn sluit niet uit dat het verkeer over de Pastoor van der Plaat straat de boosdoener is. Parochianen Over de financiële draagkracht van de parochianen is Castelijn aanmerkelijk somberder. Aan het slopen van het 130 jaar ou de kerkgebouw wil hij voorlopig niet denken. Maar het zou kun nen gebeuren. Als de lasten niet meer te dragen zijn. Castelijn: „We willen geen financiële ver plichtingen voor de toekomst, zeker niet voor een waarschijn lijk nog kleinere groep parochi anen." Het kerkbestuur heeft haast. Hoe eerder het geld voor de res tauratie er is, hoe minder snel het verval zal toeslaan. Daarom hopen kerkbestuur en gemeen te samen op korte termijn gel den bij de Rijksmonumenten- dienst los te krijgen. Maar ook de parochanen zullen een groot deel van het benodigde bedrag moeten ophoesten. Monumentencommissielid Kret vindt zelfs dat heel kerke lijk Alkemade moet bijspringen, ongeacht de gezindte. Ook denkt hij dat zowel het Ripse Armbestuur als het bisdom over de brug moet komen. De mo numentencommissie zelf kan geen greep doen uit de subsi- diepot. De bodem ervan is te zien. Bijna al het geld gaat op aan restauratie van het rijke Alkemadese molenbestand. Somber Kret is tamelijk somber over de kansen van het oude kerkge bouw. Niet vanWege de tech niek. Die staat voor niets. „Door de techniek kun je de toren van Pisa zo scheef laten staan als je zelf wil." Nee, Kret houdt, net als Castelijn, zijn hart vast voor de financiering. „Het herstel Eventuele sloop gaat Kret aan kost miljoenen. Restaureren is het hart. Alken\ade is toch al duurder dan vernieuwen. Dat niet gezegend met veel monu- wordt nog een heel moeilijke af- inenten „en om dan alweer een weging." kerk omver te halen..." Er is meer geld nodig bij de voorbereiding van de bouw van de sporthal in Endepoel War mond. Het college wil 200.000 gulden hebben van de gemeen teraad inplaats van de reeds be schikbare 100.000 gulden. Dat is nodig om de architect een to taalopdracht te geven, nu in middels een voorlopig ontwerp is gemaakt. Raadgevend inge nieursbureau Corsmit moet be ginnen aan constructiebereke ningen en verder moet nu ook een constructeur worden inge schakeld. Het beschikbaar stel len van de twee ton is geen pro bleem, want de gemeente heeft een aanzienlijk bedrag gespaard voor de bouw van de hal. Het ziet er naar uit dat de eerste paal pas voorjaar 1996 wordt geslagen. Persant Snoepweg De Persant Snoepweg in Leider dorp wordt tussen maandag 20 en donderdag 23 november ge deeltelijk afgesloten wegens as falteringswerkzaamheden. Het gaat om het weggedeelte tussen de kruising met de Aca cialaan/ Van der Valk Bouman weg en de kruising met de Voorhoflaan/Simon Smitweg. Tijdens de werkzaamheden aan de kruising met de Engelendaal wordt het verkeer omgeleid over de Gallaslaan/Voorhoflaan en de Simon Smitweg/1 loogmadese weg. Voor verkeer richting Hoge Rijndijk en Leiden blijft één rij strook beschikbaar. Verkeer vanaf de I loge Rijndijk neemt een omleidingsroute via de Hoogmadeseweg. leiderdorp judy nihof De nieuwe versie van de ge dragscode voor Leiderdorpse ambtenaren is deze week tij dens een commissievergadering bij de politiek in goede aarde gevallen. Alleen D66-raadslid O. Reijers vond de code toch nog wat 'betuttelend'. „Ik had de in druk dat het een van bovenaf geschreven stuk was, niet de weerslag van overleg tussen ambtenaren en bestuur." Ook had Reijers er moeite mee dat ambtenaren volgens-de code voor nevenfuncties altijd goedkeuring moeten vragen aan het college, zelfs als die functie helemaal niks met de gemeente te maken heeft. „Als ik bij de gemeente werk en ik wil voorzitter worden van de Bonsai-vereniging in Boskoop, dan moet ik daar toestemming voor vragen. Dat vind ik te ver gaan." Aan die regel zou echter niet te tornen zijn, omdat deze in het ambtenaren-reglement staat. En dat reglement geldt voor iedere ambtenaar in Ne derland. De gedragscode moet duide lijkheid scheppen over zaken als bijbaantjes, het aannemen van cadeaus, fooien en dergelijke. De regels zijn bedoeld om frau de erf"corruptie te voorkomen. Een gedragscode is eigenlijk een eenvoudiger geschreven versie van het ambtenaren-reglement. Jan Hermans (PvdA) kreeg geen bijval voor zijn idee om de 'nul lijn' te hanteren bij relatiege schenken. De andere fracties vonden dat ambtenaren best kleine cadeautjes, zoals een agenda, een fles wijn, of een balpen, mogen aannemen. Wel moet de ambtenaar zijn chef er van op de hoogte stellen. Ruim een jaar was het volko men stil rond de gedragscode voor Leiderdorpse ambtenaren. Medio vorig jaar was al eens een aanzet gedaan om de regels waaraan ambtenaren zich moe ten houden-, op papier te zetten. Maar die eerste versie van de gedragscode werd door de Lei derdorpse politiek van tafel ge veegd als 'te belerend' en 'te in gewikkeld'. oude wetering» Een grote kraan kwam er gisteren aan te pas om de klokken van de klokkentoren van de kerk Jacobus de Meerdere in Oude Wetering te demonte ren. De klokken gaan voor een grote onderhoudsbeurt naar Aar- le-Rixtel in Noord-Brabant. Het is de bedoeling dat de circa dertig jaar oude toren over drie weken wordt verplaatst naar de andere kant van de kerk. De toren moet plaats maken voor woningen. M. Zandvliet van het kerkbe stuur hoopt dat de klokken één of twee weken voor kerstmis weer terug zijn in Oude Wetering. „Zeker is in ieder geval dat de klokken met kerstmis weer te ho ren zijn", zegt hij vol overtuiging. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Politie: overlast snelvaren niet zo groot op Braassem jacobswoude eric de jager Het aantal motorboten op het Braassemermeer hoeft niet te verminderen. Het college van de gemeente Jacobswoude stelt de gemeenteraad voor af te zien van de voorgenomen beperking van het aantal ontheffingen. De overlast van deze vorm van wa tersport is volgens de politie op het Braassemermeer niet zo groot. B en W willen daarom het aantal ontheffingen handhaven op vijfentachtig. Daarvan zullen er tachtig worden uitgegeven aan particulieren en vijf aan be drijven. Het gaat dan om bedrij ven die hun brood verdienen met de snelvaarbranche, zoals waterski - en vaarscholen. Er ko men twee verschillende wacht lijsten voor de ontheffingen. Één voor particulieren en één voor bedrijven. De vijf speciale bedrijfsont- heffingen zullen uit het quotum van de particulieren worden ge haald. De afname van 85 naar 80 particuliere ontheffingen zal via 'natuurlijk verloop' moeten plaatsvinen. Dat wil zeggen dat een vrijgekomen ontheffing niet meer beschikbaar is voor parti culieren. Wanneer de gemeente min der dan vijf ontheffingen ver leend aan bedrijven, kunnen particulieren wel in aanmerking komen voor het tijdelijke ge bruik van die ontheffing. Die si tuatie is niet ondenkbaar, om dat op dit moment slechts twee waterski-bedrijven zo'n docu ment in hun bezit hebben. Het college wil verder de mo gelijkheid scheppen om onthef fingen te verlenen voor één dag. Het is aan het college om te be slissen of er sprake is van bij zondere omstandigheden. Het is namelijk niet de bedoeling dat ontheffingen terecht komen bij bedrijven of particulieren die een feestje willen organiseren. De politieke wens om het snelvaren op het Braassemer meer te beperken, vloeit voor namelijk voort uit de overlast die de snelle watersporters ver oorzaken. Daarom is eerder dit jaar al besloten geen ontheffin gen te verstrekken voor zoge naamde jetski's. Met de overlast van snelle motorboten valt het volgens de politie reuze mee. Er zijn dit jaar geen klachten onl vangen over geluidsoverlast en de politie noemt het Braasse mermeer een 'geen overlast ver oorzakende plas'. Het aantal ontheffingen dat is afgegeven, is in vergelijking met de Kager plassen (203 stuks) en de West einderpias (212) ook aan de lage kant. Jacobswoude en Alkemade zitten binnenkort rond de tafel om een gemeenschappelijke re geling voor het snelle motor bootverkeer te bespreken. Zeven mensen uit de Leider dorpse politiek zijn deze week begonnen met het Eco Team programma. Het gaat om wet houder P. Bouman (PvdA) en zes andere leden van de com missie bestuurlijke vernieuwing, verkeer en milieu. Aan de hand van het EcoTeam-werkboek be kijken zij acht maanden lang hoe ze hun huishouden zo milieuvriendelijk mogelijk kun nen runnen. Daarbij wordt gelet op zaken als gas, water, licht, electriciteit, boodschappen en vervoer. Door in het team idee- en uit te wisselen leren deelne mers niet alleen het milieu, maar ook hun eigen portemon nee te sparen. De Leiderdorpse groep is het vijfentwintigste Ecoteam in de Leidse regio. VRIJE TIJD leiden/regio» De aandeelhouders van het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland hebben nog geen besluit geno men over de nieuwe drinkwa tertarieven voor onder meer Leiden, Oegstgeest, Warmond, Voorschoten en Wassenaar. Het directievoorstel om de prijs per duizend liter te verhogen van 2,64 naar 3,10 gulden werd niet in behandeling genomen. De aandeelhouders willen zich eerst buigen over de doorbere kening van de precariorechten. In verschillende gemeenten betaalt het waterbedrijf ver schillende bedragen aan de ge meente voor het gebruik van de grond. De vraag is of de water gebruikers in 'dure' gemeenten meer moeten betalen dan klan ten in goedkope plaatsen, of dat de gemeentelijke lasten worden omgeslagen over alle gebrui kers. De aandeelhouders buigen zich op 29 november opnieuw over de tariefsverhoging, die op 1 januari van kracht moet wor den. De tuinders in Noord- en Zuid- Holland, verenigd in de Weste lijke Land- en Tuinbouworgani satie (WLTO), wijzen het recen te principe-akkoord over de nieuwe tuinbouw-CAO af. Ze verzetten zich vooral tegen de onderdelen die voorzien in een geleidelijke invoering van een 37-urige werkweek. Dat zadelt de werkgevers op met een kos tenverhoging die ze gezien de malaise in de sector zich niet kunnen veroorloven, aldus de WLTO-tuinbouwbestuurders. Ook eisen de tuinders duidelij kere afspraken over invoering van nieuwe loonschalen op mi nimumloonniveau. Over de tuinbouw-CAO be reikten de top van boeren- en tuindersorganisatie ITO-Neder land, waarvan de WLTO deel uitmaakt, en de Voedingsbon den FNV en CNV vorige week na maanden moeizaam onder handelen een principe-akkoord. Met deze opstelling van de WL- TO-bestuurders is het echter waarschijnlijk dat ook andere regionale tuinbouwafdelingen van LTO-Nederland zich daar tegen keren. Het LTO-bestuur spreekt zich 5 december defini tief uit over de CAO. De Weste lijke Land- en Tuinbouworgani satie. die ook actief is in het Westland en rond Aalsmeer, heeft veruit de meeste tuin- bouw-leden. FNV-bestuurder Jacques van der Horst reageert verbaasd en afkeurend op CAO-afwijzing door de WLTO-tuinbouwbe stuurders. „Dit is triest. Blijk baar heeft de LTO nog heel wat te doen in de richting van hun achterban." hazerswoude-runduk ruud sep Vooral het feit dat de uitbreiding zo groot moest zijn dat de begin jaren tachtig gebouwde westvleugel daar door overbodig werd, deed de gemoe deren hoog oplopen. Uiteindelijk wa ren het vorig jaar direct na de gemeen teraadsverkiezingen alleen CDA en WD die definitief het licht op groen zetten voor de uitbreidingsplannen. In de demissionaire gemeenteraad direct na de verkiezingen maakten deze twee partijen gebruik van hun meerderheid, hoewel ze die zojuist hadden verloren. De diepe verdeeldheid die de uit breiding van het gemeentehuis in de Rijnwoudse politiek heeft veroorzaakt, was gisteren slechts op de achtergrond aanwezig. G. van Bostelen, in zijn rol van nestor van de raad, constateerde verheugd dat niemand was weggeble ven omdat hij of zij het niet eens was met de gang van zaken rond de be sluitvorming. Architect P. Tauber be kende dat er van zijn aanvankelijke en thousiasme na de beruchte raadsver gadering weinig meer over was. Ge meentesecretaris H. Blom had hem echter door de moeilijke periode heen gesleept. Totaalbedrag De bouw van de nieuwe vleugel, de re novatie van het oudste deel van het gemeentehuis, en de aankleding van de directe omgeving hehben alles bij elkaar tien en kwart miljoen gulden gekost. De drie keer 50.000 gulden die de buren van het gemeentehuis ont vangen als schadevergoeding, komt daar nog bovenop. Als gevolg van een BTW-truc hoeft een deel van de kosten echter pas de komende jaren te wor den betaald. Boelen kon daardoor gis teren met een gerust hart spreken over 'een investering van negen en een half miljoen'. Blom hield het op 'ruim ne gen miljoen'. Het in het openbaar uit spreken van het totaalbedrag doet blijkbaar nog steeds pijn. Het gemeentehuis staat vandaag van tien tot drie open voor het Rijnwoudse publiek, „zodat iedereen kan zien wat het resultaat is van de investering", al dus Van Bostelen. De inwoners kun nen dan ook het cadeau bewonderen dat de CDA'er gisteren namens de hele raad aanbood aan het gemeentehuis: een exemplaar van het nieuwe officiële staatsieportret van koningin Beatrix. De rood-wit-blauwe zeefdruk van de Goudse kunstenares Carla Rodenburg had gisteren al een prominent plaatsje in de raadszaal veroverd. LEIDEN Sessie. In cafe The lam aan de 2de Binnenvestgracht is morgen een semi-akoestische sessie met medewerking van Andrew Spieker, Aad van Pijlen en Rob Baars aangevuld met Rene 'Memphis' Merbis. I let optreden begint om 17.30 uur en de toegang is gratis. Onderwaterleven. Verzorgingshuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noor dewierlaan houdt morgen een audio visuele onderwaterdia-middag voor 55-plussers uit de wijk. Er wordt een dia serie gepresenteerd over het onderwaterleven van het Caraïbisch gebied, de Nederlandse Antillen en het onderwaterpark Bonaire. De bijeenkomst begint om 14.30 uur en de toegangsprijs is 2,50, inclusief koffie of thee. Computers. In buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade houdt de Hobby Computer Club op 21 november een bijeenkomst. Deze zal in het teken staan van de I ICC dagen in Utrecht op 24, 25 en 26 no vember. Vanaf 20.00 uur zijn computerfanaten welkom. De toegang is gratis. Orchideeën. In het clubgebouw Aktief aan de Berlagestraat houdt P. Jongejan 22 november een lezing met als onderwerp: Wilde tropi sche orchideeën. De lezing begint om 20.00 uur. Bingo. Buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat in Leiden houdt op woensdag 22 november een bingo. De bingo start om 20.00 uur, de zaal is open om 19.00 uur. ALPHEN AAN DEN RUN Kookclub. De Gilde-kookclub serveert morgen een Aziatische maal tijd in het buurthuis. De kosten bedragen 15 gulden per persoon en op het menu staat maissoep, nasi koeningen een tropische fruitsala de met ijs. Het diner begint om 18.00 uur. Wie wil mee eten kan contact op nemen met Hans en Marielle 0172-475744. OEGSTGEEST Geld en spiritualiteit. Het Shambhala Centrum Leiden houdt mor gen een contemplatieve studiedag met als thema 'geld, rijkdom en spiritualiteit.' Door middel van comtemplatieve oefeningen, lezin gen en groepsgesprekken wordt ingegaan op vragen rond het orn gaan met geld en rijkdom. I let programma vindt plaats tussen 10.00 uur en 17.00 uur aan de «eversstraat 48 in Oegstgeest. Voor aanmel ding bellen naar: 071-5892386. VOORSCHOTEN laren vijftig. Het buurthuis Alettahof aan het Aletta Jacobsplantsoen houdt morgen een middag die in het teken van de jaren vijftig staal. Muziek, hapjes, drankjes en spelletjes uit deze periode staan klaar. Ook wordt er een film van oud-Voorschoten vertoond. De bijeen komst begint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 17.00 uur. De toe gang is gratis.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13