'Ronde stenen zijn beter aaibaar' Autohandel schrikt van ANWB-onderzoek Leiden Onze kloten redden Kerk Samenleving ZATERDAG 18 NOVEMBER 1995 chef* henny van ecmond, 071-5356414, plv -chef hans koenekoop, 071-5356; 'Het is slechte reclame leiden. rudolf kleun De een is 'geschrokken'. De ander con stateert dat het 'slechte reclame is'. En kele grotere bedrijven zien er een uitda ging in: „Het houdt je scherp." Maar echt blij is geen enkele garagehouder in de Leidse regio met het ANWB-onder zoek naar de kwaliteit van onderhouds beurten. Volgens de ANWB worden de beurten slecht uitgevoerd en nog erger: er worden geregeld werkzaamheden in rekening gebracht die helemaal niet zijn uitgevoerd. Verschillende dealers voelen zich niet aangesproken door de kritiek. „Wij doen het goed", stelt manager L. van Dalen van Auto Home in Leiderdorp, dealer van Mazda en Rover. Van Dalen werkt met Rover, maar vermeldt dat het Ma- zda-zusterbedrijf inmiddels het 1SO- kwaliteitscertificaat heeft behaald. „Dat krijg je niet zomaar." Hij legt uit dat de kwaliteit van de service geregeld wordt gecontroleerd. „Rover stuurt van tijd tot tijd een 'mystery man' op pad die een auto aanbiedt voor een grote beurt en nagaat of alles volgens de regels is ge gaan." Van Dalen meent dat naar aan leiding van het onderzoek de autobran che niet zomaar op een grote hoop mag worden geveegd. „Natuurlijk, er worden altijd fouten gemaakt. Hier werken ook mensen. Maar de klanten zijn niet gek. Ze kijken wat er op de rekening staat en wat er is gedaan en spreken ons daarop aan." Niet alle garagehouders vinden het even leuk om over het onderzoek te pra ten. Een woordvoerder van Renault-dea ler Hemcar gaat in eerste instantie uitge breid op de zaak in. „We schrokken er ook van. Het is niet onze ervaring, wij werken zo nauwkeurig mogelijk." Hij gooit vervolgens schielijk de hoorn op de haak omdat hij 'geen publiciteit' wil. Directeur B. Kreek van Volkswagen- en Audi-dealer Kamsteeg legt omstandig uit dat Volkswagen al jaren werkt met een systeem van prijsafspraken met de klanten. „Dat dateert al uit de tijd van de kever. Bij een afwijking hebben we de plicht met de klant te overleggen. Er ko men bij ons geen verrassingen op de re kening." Hij vindt het ANWB-onderzoek juist niet slecht voor de bedrijfstak. „Het is hoog tijd dat we ons de kritiek aan trekken. Dat is geen bedreiging, er liggen juist kansen. Het onderzoek moet zich dan ook op andere bedrijven richten dan de dealers, zodat een vergelijking mogelijk is." Die mening deelt directeur J. Hoogen- doorn van Ford-dealer Rijnland. „Ik zal niet zeggen dat wij geen fouten maken. Kwaliteitscontrole bij serviceverlening is heel moeilijk, het gaat vaak om subjec tieve zaken. Ook speelt een rol wat er is afgesproken met een klant. Maar als je ervan uitgaat dat je op professionele wij ze, eerlijk en betrouwbaar wil werken zijn dit soort onderzoeken alleen maar goed. Het onderzoek moet dan wel wor den uitgebreid. Dan lopen degenen die niet professioneel werken tegen de lamp." j. van der Velden, woordvoerder van Citroën-dealer Van der Velden heeft met verbazing kennisgenomen van het on derzoek. Vooral het gegeven dat dealers van zijn merk zo nadrukkelijk de oren gewassen kregen heeft hem verrast. „Ik geloof best dat er aanmerkingen te ma ken zijn. Het systeem van vaste tijden voor beurten geeft monteurs heel weinig ruimte. Als een vreemde auto wordt ge bracht zonder verdere afspraken kan er wat misgaan. Maar dat wijkt op zich niet af van andere merken. Iedereen let op elkaar. Een leasemaatschappij accep teert ook niet als er meer dan de stan- daardtijd in rekening wordt gebracht. En aan de andere kant accepteren dealer organisaties het niet als er steeds weer klachten komen. Dat moeten uitzonde ringen zijn." Niet-dealerbedrijven zijn heel terug houdend met reacties op het onderzoek bij de dealers. De verhoudingen liggen gevoelig, zo blijkt. C. Sheriff van het 'Ton de Groot Franse automobielen' in Voor schoten vermoedt dat het risico van fou ten bij een groot bedrijf wat nadrukkelij ker aanwezig is. „Bij een kleiner bedrijf kennen de klanten de monteur en de monteur kent de klanten. Bovendien heeft de baas zicht op wat er gebeurt." Controle noemt Sheriff wel goed. „Maar zoals dit naar buiten is gebracht is niet goed voor de bedrijfstak. In zijn alge meenheid zijn het geen zwendelaars, die indruk moet ook niet worden gewekt." Telewerkplaats geopend leiden» Leiden heeft zijn eerste Telewerkplaats, in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad in de Slaaghwijk. De directeur van de Leidse Welzijnsorganisa tie (LWO), A. Flapper, heeft deze gistermiddag officieel geopend. Telewerken is te omschrijven als werken in je eigen huis vanachter de computer. Het doel van de werkplaats is de mogelijkheden op werk in de telematica te ver groten van mensen die in de Slaaghwijk wonen. De activiteiten van de Stichting Telewerkplaats zijn overigens al sinds oktober in volle gang met de eerste computercursussen. De stichting heeft als doel het ver groten van de mogelijkheden op werk in de telematica voor men sen die in de Slaaghwijk wonen. Dat werk kan bijvoorbeeld be staan uit tekstverwerken voor be drijven, de boekhouding doen voor bedrijven of het bijhouden van bestanden voor sportvereni gingen. FOTO HOLVAST/MARKLAMERS Theo Bakker In gedachten verzonken loop ik naar Leiden, op zoek naar de dingen die ervoor zorgen dat niets lijkt op onze stad. Maar alles lijkt op Leiden, als het herfst is, als de dagen donker zijn, als er mist hangt. Mist, aha, misschien moet ik ook even op inspectie in De Haven. Want las ik niet dat schippers er stiekem gebruik van maken om olie te lozen. Waarom doet zo'n schipper dat? Interesseert het hem niet dat-ie ons nest vervuilt? Nee, de schipper dacht: 'Het zal me wat rotten. Als ik mijn kloten maar red.' Nou ja, neem 'm eens kwalijk. De omgeving van het station is als het leven, nooit klaar, moedig geprobeerd, maar le lijk. Ik hoop, terwijl ik verder sjok, dat ik bij molen De Valk de man weer tref die staat te vissen op karper. Het is toch te koud om nu nog karpers te vangen, ga ik hem weer vra gen. En dan hoop ik dat-ie net als vorig jaar antwoordt, dat-ie nog steeds aan het uitzoeken is wat de laagste temperatuur is, waarop de karper nog bijt. Hij staat er niet. Kan mij niet uit mijzelf doen keren, uit mijn lafhartige, van machteloze woede doordesemde gemijmer over de mens en Leiden en God en dat het allemaal op niets lijkt. Dat iedereen niks anders doet dan de kloten red den. Au, snotverdrie, wie zet er nou een stoel midden op de stoep? Maar er staat nog veel meer op straat: een hele huis raad. Potige kerels dragen het ene na het andere meubelstuk naar buiten. Ze lachen, terwijl een uitgestreken gezicht kijkt of alles goed gaat en een wijk- diender een praatje probeert te maken met een niet meer ant woordende man. De man zet het flesje bier nog maar eens aan de mond en kijkt toe. Het zijn zijn spulletjes, die worden gehaald uit wat zijn huis was. Eruit gezet, teveel schuld, te veel drank, teveel gebeurd, te veel kansen verprutst. De man staat daar en ziet gelaten toe hoe alles zich voltrekt. Niet meer verzetten, geen woede meer. Een bevroren beeld van onmacht is-ie, van gewoon niet beter kunnen. Maredijk, Leiden. Ik keek toe en dacht: deze man heeft zijn kloten niet ge red. Op werk werd-ie soms woedend. Krijg nou allemaal de kolere, dacht-ie, waarom hij wel en ik niet. Eén keer teveel gepasseerd, is dat 't? Teveel drank 's avonds thuis. Zijn vrouw die daar wanhopig wat van zegt. En dan slaat-ie haar ineens, zomaar. Spijt, wroe ging, hij wil stoppen met drin ken. Er moet aan de schulden worden gewerkt. Lamlul die-ie is. Zijn eigen vrouw slaan én dagen verzuimen op werk. Ze waarschuwt hem: „Straks word je nog ontslagen." Te laat. Op lopende schulden, onbehulp zame drift, toeschouwer is-ie bij zijn eigen ondergang. Hij voelt zich als in de droom die- ie als klein ventje altijd had. Dat er een trein op hem af komt en dat-ie weg wil lopen, maar dat zijn benen blijven steken in het drijfzand der machteloosheid. Terwijl ik mijn voetreis door Leiden vervolg en een laatste blik op de man werp, zie ik in hem ineens 'de mens'. We staan erbij, we zien dat ons huis wordt afgebroken, dat ei straks voor onze kinderen huis meer zal zijn, maar we doen niets. We nemen no{ maar eens een slok en halen dt schouders op. Wij weten he ook niet meer. Onmacht. Vat dag tot dag redden we onzt kloten. Neem ons eens kwalijk. Ter hoogte van de Hartebnij komt plots in me op, dat ik iet opbeurends tegen de vermoei de man moet gaan zeggen Misschien is-ie woensdag avond, voorafgaand aan dt laatste voetbalpot die-ie in zijn eigen huis kon bekijken, we geconfronteerd met Ratelband Dat alles fout is gegaan, on dat-ie niet hard genoeg in zij succes heeft geloofd. „Maa Theo, ik heb nooit in mezel geloofd." „Kalm maar, vet moeide man, ik vergeef je gepruts. Zo'n Ratelband even wat handiger in het red den van zijn kloten dan jij, da is het hele verhaal. Dag, lievt onmachtige lui van een vent Nu ga ik weer naar huis, eer stukkie schrijven, me klotei redden, zorgen dat ik mijn hui niet word uitgezet. Terwijl Ik weer op Oegst geest aan loop, roep ik Got aan. „Hé, God", zeg ik, „als wij; werkelijk naar Uw beeld en ge lijkenis zijn geschapen» moetl i zich ook verdomd onmachti| voelen." „Wat dacht je wat' antwoordt de Heer. „Al lan geleden ben ik de grip op me zelf en de Schepping volledi kwijtgeraakt. Ook ik ben ui' mijn huis gezet. Daarom houtr ik me nu alleen nog maar me: mezelf bezig. Jullie zien maa dat je je kloten redt. Dat doe ook." redactie dick van der plas. 071 -5356481 Marion Corvers, geboren in Tilburg, studeerde aan de pedagogische academie, haalde het diploma MO-A theologie en studeerde verder aan de Theologische Faculteit in Tilburg, specialisaties dogmatiek en liturgie. Ze werkte als onderwijzeres en lerares katechese en leverde een bijdrage aan de ontwikkeling van lesmateriaal voor katechese op de basisscholen. Ze was staffunctionaris aan het Hoger Katechetisch Instituut in Nijmegen (in '90 opgegeven)en belandde na een fusie bij het Katholiek Pedagogisch Centrum in Den Bosch dat haar een paar jaar bij de Acht Mei Beweging detacheerde. Daar werkte ze als coördinator van het project 'Het hart van de zaak'. Ook tijdschriften, KRO- raaio en tv kent ze als medewerkster van dichtbij. In diverse parochies leidde ze vieringen en op dit moment is ze een van de voorgangers van de Tilburgse Maranatha- studentenkerk. Ze is ongehuwd en woont met haar zoontje in Oisterwijk. mmwmui.wimjtm Marion Corvers, voorzitter Mariënburgvereniging: LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Marion Corvers, tintelend intellectueel en spiritueel. Een aantrekkelijke jonge vrouw (40) boordevol dynamiek: „Ik ben gedreven." Soms maakt ze de indruk te snel te willen gaan. Ze offreerde eind vo rige maand op het jaarlijks congres in Tilburg als voorzitter haar 'geloofs'brie- ven aan 350 grijze leden van 'haar' Ma riënburgvereniging, de beweging van zesduizend vernieuwingsgezinde vaak intellectuele rooms-katholieken (gemid delde leeftijd boven de 55 jaar) die ze vanaf juni leiding geeft. Ze kondigde in Tilburg een ander beleid aan. Marion Corvers wil met haar ver eniging serieus genomen worden. Als het even kan praten met de bisschop pen. Op de toon van grote mensen, zon der drammerig te zijn. „Verweer is niet de enige manier om vernieuwing te be werkstelligen", zei ze verzoenlijk in haar 'maiden speech'. De Mariënburgvereni ging die altijd zo boos was over het ver lammend conservatisme van de rooms- katholieke kerkleiding, de hiërarchie, wil niet meer per se haar gelijk halen. Ze wil nu vooral zélf groeien in het geloof. „Door onze eigen verhalen te vertellen en naar eikaars verhalen te luisteren, door creatief om te gaan met ons chris telijk erfgoed. Zo kunnen we onszelf werven. Kan er nieuw brandend vuur ontstaan. Dat vuur wil ik meehelpen aanwakkeren." - Wordt de strijdbijl nu wel of niet begra ven? „Dat is wel geschreven. Maar dat de Mariënburgvereniging niet meer voor haar zaken opkomt, zich terugtrekt, is uitdrukkelijk niet te bedoeling. In de af gelopen jaren heeft de vereniging zich verschrikkelijk vastgebeten, gezien ook de hele situatie van polariserend kerke lijk Nederland, in al die grote conflicten die - in mijn ogen - heel vaak vormcon- flicten zijn. Zoals: vrouwen in het ambt, moet dat nou wel of niet. Mogen leken voorgaan. Brood- en wijnvieringen. Ge huwde mannen als priester. Dat is in elk geval een reden geweest waarom de ver eniging is opgericht. Ik vind dat nog steeds hele belangrijke zaken." Als je je tegenover bisschoppen opstelt, zo van: wij vinden dat dit móet en liefst gisteren, dan schieten die zó in de ver dediging want je wint het op die discus sie nooit. Ik wil daarom liever de inhou delijke kant gaan aanpakken. Je mag als gelovigen ook je eigen verantwoordelijk heden hebben. Ik zou het liefst een mentaliteitsverandering bij de bisschop pen willen. Niet om m'n zin te krijgen en om te zeggen: dan zijn we van dat gedram af, maar om over een aantal ja ren te kunnen zeggen: het is toch gê nant dat we dat nooit eerder hebben ge daan." „We houden onze kritiek, vanuit de in houd, niet alleen op vormen. Want als je zegt: het evangelie is de toetssteen van ons handelen, dan kun je behoorlijk wat vingers op zere plekken leggen. Zoals de condoomactie van Memisa destijds voor de aidscampagne. Er is geld van Memi sa achtergehouden want condooms, voorbehoedmiddelen, mochten niet. Blijkbaar kun je als kerk toelaten dat een kwart van de bevolking van een conti nent aan het sterven is, en dat je dat laat gebeuren omdat je laat prevaleren dat er zo'n regel is rond natuurlijke voort planting die vanuit het evangelie never- nooit hard te maken is. (Woedend) Deel die condooms toch alsjeblieft uit, laat mensen goede voorlichting geven, want dit is de ondergang van Afrika." „Nee, de strijd wordt niet beëindigd, al leen het accent wordt verlegd. Ik denk dat we elkaar uiteindelijk op inhoud ook veel meèr kunnen vinden omdat we sa men geloven. Ik beleef dat geloof op een andere manier dan bisschoppen dat doen. Uiteindelijk maken we er allebei dagtaken van. Daarom Eilleen al moeten we als weldenkende mensen aan tafel kunnen zitten en elkaar bevragen: Wat betekent dat nou voor jou. Wat is voor jou de kern van de zaak. Waarom stel je je zo op. Is dit nog te rijmen met...? Dit soort vragen." - Gaf het laatste Landelijk Pastoraal Overleg LPOdat voor het eerst in een heel lange periode in de RK Kerk aan de deelnemers onder wie kardinaal Sirnonis naar hun godsbeleving vroeg, in dit op zicht toch een optimistisch signaal? „Zeker. Ik hoop van harte dat die ten dens wordt doorgetrokken. Ik heb ge hoord dat in de onderlinge gesprekken de 'ijs'sfeer doorbroken werd, hoewel de kardinaal dat toch heel moeilijk blijft vinden. Dat is ook begrijpelijk. Die man is zo lang bestookt met allerlei vragen, zit daar vanuit Rome en z'n eigen ambtsopvatting zo vast in, zo angstig, naar mijn mening. Door daar voortdu rend op te rammen, breek je die kramp achtigheid in elk geval nooit open. Beter is hem aan te spreken met 'u gelooft toch ook monseigneur'. - je kunt het episcopaat dus beter knuffe len? „Je zou de aaibaarheidsfactor moeten vergroten. Ik leg dat uit aan de hand van een beeld. Als ik naar een lezing ga neem ik altijd mooie gladde ronde ste nen mee die uiteen rivierbedding ko men. Die stenen hebben er heel lang ge legen en elkaar geschuurd. Daardoor zijn ze hun scherpe kantjes kwijtgeraak, zo gaat het ook met mensen in het vor mingsproces van hun leven. Hoekige stenen pakt niemand op. Van die ronde stenen is de aaibaarheidsfac tor vergroot. Dat is ook wat ik bedoel. Maar we moeten wel degelijk kritisch blijven." Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071-5323 Familieberichten: 023-5317 023- 5320 Redactie: 071-5321 Hoofdredactie: 071-5315 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5356 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5143 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 31 per maand (autom. betaling) 3! per kwartaal (acceptgiro) 8i per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) 33i per jaar (autom. betaling) 33t VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) ƒ131 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leest dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad geluidscassette beschikbaar. Voor inform 0486-482345 (Centrum voor Gesproken I tuur, Grave). K N H U I ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrijd 8.00 tot 17.00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; St. Elisabeth 2 kenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor pz ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15 00 -15.30 uur en 19.00-19.30 uur na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klass en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21i uur). Kinderafdeling: 14.30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14,00-14.30 uur 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131). dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klass en II daarnaast ook 1115—12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uuri leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluite voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruimet zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorhe kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-1' uur: babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12