Leiden Dwangsom pension Witte Singel terecht i Vaillanf Ergernis over marktvuil op nieuw Kopermolenplein ECHT COMFORT EN ECHTE BESPARING Intieme feestverlichting Engelse huiskamer aan Noordeinde d'Ancona: dit is een ontroerend moment Opvang dak- en thuislozen trekt veel meer bezoekers hef henny van egmond. 071-5356414. plv -chef hans koenekoop. 071 -5356429 Nieuw Sloop A o Het vernieuwde ge- a Q De kans bestaat dat I J meentehuis in Rijn- I J de kerk aan de Pas- woude is gistermiddag na toor van der Plaatstraat in vijf jaar vol commotie ge- Rijpwetering moet worden opend. gesloopt. Bejaarde man in eigen huis overvallen Rechter steunt gemeente in strijd tegen kamerverhuur alphen aan den run Een 86-jarige Alphenaar is gisteravond rond kwart voor negen in zijn eigen woning overvallen. Hij zat in de woonkamer en hoorde gerommel in zijn tuin. Hij liep naar de achterdeur en zag twee jongens. De man opende de deur en liet ze binnen omdat ze wilden telefoneren. Een van hen liep naar boven en de man probeerde hem tegen te houden. Hij werd daarop tegen het borstbeen getrapt en kreeg traangas in zijn ge zicht gespoten. Vermeodelijk hebben de overvallers de woning doorzocht en zijn ze daarna er vandoor gegaan. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en zag op het Thorbeckeplein twee knapen wegvluchten op een brommer. Omdat het erg druk was tijdens de koopavond konden de twee ontkomen. De man weigerde dokterbehandeling. Onduidelijk is nog of de twee iets hebben meegenomen. Brand bovenleidingen leiden Aan de bovenleidingen van de spoorbrug bij de Vink hebben gisteren gedurende enkele minuten vlambogen gehan gen met een doorsnede van ongeveer een meter. Na een enkele minuten doofde het vuur weer uit zichzelf. Het treinverkeer lag enkele minuten stil. Volgens de brandweer kan het vuur te ma ken hebben met schakelingen en de weersomstandigheden. Motorrijder gewond leiden Een 31 -jarige motorrijder uit Zoeterwoude is gisteravond gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Oude Vest en de Pelikaanstraat. De motorrijder reed op de Pelikaans traat en werd aangereden door een auto, die werd bestuurd door een 23-jarige Leidse. De vrouw kwam van de Oude Vest en gaf de Zoeterwoudenaar geen voorrang. Met hoofdletsel en buiten bewustzijn is hij overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Alphense gewond bij aanrijding alphen aan den run Een 18-jarige Alphense fietsster is ernstig ge wond geraakt bij een aanrijding op de Oudshoornseweg in haar woonplaats. Zij reed op een fietspad en ging vermoedelijk zon der voorrang de Oudshoornseweg op, waar op dat moment een auto langs kwam, die werd bestuurd door een 70-jarige Alphe naar. De Alphense werd met een beenbreuk en hoofdletsel over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De politie wil om de preciese toedracht van het ongeluk vast te stellen in contact komen met een getuige die het zag gebeuren. De gemeente kan eigenaar J. van Herwaarden van pen sion Witte Singel 80 een dwangsom van 800 gulden per dag opleggen als hij niet binnen zes weken het aantal verhuurde kamers terugbrengt tot zes en zorgt voor per manente bewoning van de begane grond. Nu verhuurt hij aan maximaal dertien pensiongasten. gemeente had aanngetekend. Volgens de rechtbank zou de gemeente het pension zelfs kunnen sluiten totdat de eige naar zich aan de regels houdt. De uitspraak is een overwinning leiden aad rietveld De president van de Haagse rechtbank heeft dat bepaald in het beroep dat Van Herwaarden tegen een aanschrijving van de voor de gemeente. Maar meer nog voor het buurtcomité Vree wijk. dat al sinds midden 1994 klaagt over het pension, dat voor overlast in de buurt zou zorgen. Van Herwaarden mag het herenhuis aan de Singel als pension gebruiken, omdat ook de vorige eigenaar dat deed. Maar dat overgangsrecht geldt volgens het comité alleen voor zes kamers die ten tijde van de vaststelling van het nieuwe be stemmingsplan in 1987 ver huurd werden. De rechtbank stelt hen op dat punt in het ge lijk. Onvoldoende De gemeente heeft volgens de president niet voldoende opge treden tegen de nieuwe eige naar van het pension. Op het moment dat duidelijk werd dat Witte Singel 80 niet meer als woonhuis werd gebruikt had de gemeente het pand kunnen sluiten, aldus de rechter. Op die manier had Van Herwaarden gedwongen kunnen worden ANNO 1895 Maandag 18 November Het nieuwe Post- en Telegraafkantoor te Leiden. Het front aan de Breestraat wordt geheel nieuw. De breede hoofdin gang komt aan de zijde der studenten-sociëteit en geeft toe gang tot eene vestibule, van waar men links komt in eene langwerpige wachtkamer voor het publiek, waarachter in ver schillende ruimten: het loket voor de Postspaarbank, het Te legraafkantoor, de seinkamer met hare verschillende loketten en het Telephoonvertrek met de aangrenzende batterijkamer. ANNO 1970 woensdag 18 november Ook in Leiden is de sinterklaastijd nu officieel begonnen. Want nadat de Sint in Volendam voor het eerst dit jaar voet op Nederlands bodem heeft gezet (dat heeft de televisie ons althans doen geloven) en nadat hij in diverse plaatsen in de omgeving al glorieus was binnen gehaald, is hij vanochtend in de Sleutelstad gearriveerd. Hij werd officieel begroet door burgemeester Van der Willigen en hfeel wat minder formeel door de jeugd uit de eerste klassen van de lagere scholen. 'Ik heb al wat bezems versleten leiden Regen, wind, onweer, natte sneeuw; laat licht en vroeg donker. Het is weer de tijd van feestverlichting. In de Breestraat wordt dit jaar een proef gedaan met een 'intiemere' soort verlichting. Gisteren werd met twee hoogwerkers de verlichting opgehangen. Tussen de Diefsteeg en de Ketelboetersteeg kwam de intiemere verlichting: kleinere, heldere lampjes. De 'rest' van de Breestraat heeft de tradi tionele feestverlichting. Volgend jaar wordt besloten of de nieuwerwetse verlichting wordt uitgebreid. De proef wordt betaald door de gemeente, in samenspraak met de winkeliers van de Breestraat. In de Haarlemmerstraat is de feestverlichtint overigens al eerder aangebracht. foto hielco kuipers leiden «aap rietveld lustig thuiskomen na haar vrij dagse middagje bridge is er voor Hannie Westerlaken in de .eidse Merenwijk al sinds juni vorig jaar niet meer bij. Als de tiarkt op het nieuwe plein bij winkelcentrum De Kopermolen opgebroken is doet ze haar werkhandschoenen aan, pakt een bezem en gaat de deur uit. Om het plein en vooral het trot toir voor de huizen aan de Bui- terdhorst te vegen. „Want an ders kun je op vrijdagavond niet eens visite ontvangen. Ik zou !me doodschamen. Hannie en Wim Westerlaken zijn best blij met het nieuwe plein bij de grondig gerenoveer de en uitgebreide Kopermolen, waar ze vanuit hun benedenwo ning aan de Buizerdhorst recht op uitkijken. Alleen die markt... „Ze hebben er zestig miljoen gulden in gepompt en de archi tect heeft ook echt iets moois gemaakt van het winkelcen trum, maar een veegwagentje kan er niet af. Ik loop voor m'n netheid hier elke vrijdagavond met bergen vuil te sjouwen. Do zen komkommers die ze ge woon laten staan, papier, van die dunne plastic tasjes die door de lucht dwarrelen en overal blijven liggen. Ik heb al wat be zems versleten in die anderhalf jaar." Achterbuurt Het oude marktplein werd na afloop van de markt altijd keu rig schoongeveegd, vertelt Ham- me Westerlaken. Maar met de verhuizing naar het nieuwe plein nam een zogenaamd vuil- eiland de plaats in van de veeg- wagen. De kooplui moeten nu zelf hun rommel naar een van de containers brengen. „De marktmeester ruimt het grote vuil op", zegt de Leidse. „Maar het blijft een rotzooitje." En dus loopt Hannie Westerla ken elke vrijdagavond te vegen. Ze is door woningbouwvereni ging De Sleutels aangesteld als toezichthoudster in de buurt en voelt zich ook daarom 'verant woordelijk'. „Als ik het niet doe, lijkt het hier wel een achter buurt." De bewoonster van de Bui zerdhorst heeft de troep ook een keertje laten liggen, gewoon om eens aan de dienst Milieu en Beheer te laten zien hoe erg het is. „Het is tenslotte mijn werk niet om het op te ruimen. Maar ik werd er de volgende dag wel door een heleboel men sen in de buurt op aangespro ken." Redelijk schoon Dat er na het opbreken van de markt wel eens wat vuil achter blijft, kan Sjaak van Rijn, wijk chef van de gemeentelijke dienst Milieu en Beheer in Lei- den-Noord, niet ontkennen. „Vroeger werden alle markten geveegd na afloop. Maar dat kostte gigantisch veel geld. En zo zijn we op die vuileilanden gekomen. Die zijn goedkoper en het afval wordt nog geschei den ook. Dat werkt naar onze Pizzeria maakt plaats voor Ruddles 55 leiden annemiek ruycrok Leiden krijgt er een Engelse pub bij. Het pand van de voormalige pizzeria Pinoc- chio aan het Noordeinde wordt momen teel ingrijpend verbouwd. Zodra de ver gunningen officieel rond zijn, kunnen in januari volgend jaar de deuren van 'Ruddies 55', zoals de horeca-gelegenheid is gedoopt, open. Volgens de letter is een Engelse pub (pu blic house) gewoon een kroeg. Vandaar misschien dat E. Bunt, die zich namens de gemeente met horeca-vergunningen be moeit, enigszins schrikachtig op het nieuws reageert: „Een Engelse pub? Daar weet ik niks van." Onlangs nog kreeg de eveneens in het Noordeinde gevestigde koffieshop Happy geen toestemming van de gemeente Leiden om hier een café te vestigen. Het bestemmingsplan voor deze straat gaat immers uit van maximaal twee café's en die zitten er al (Fandango en café de Kreek). Dus plaats voor een derde drinkgelegenheid is er niet. „Bedankt voor de tip", is de reactie van Bunt. Ook be leidsmedewerker P. Prudhomme van de gemeente weet nog van niets: „Een Engel se pub? Maar dan niet zonder vergun ning." De Haagse ondernemers WA. Schreiner en H.M. Snoeck hebben hun onderneming evenwel al bij het handelsregister van de Kamer van Koophandel ingeschreven. Een woordvoerster daar bevestigt dat de on derneming onder de naam 'Ruddles 55' al is begonnen. In het pand aan het Noord einde 55-57 wordt inderdaad hevig gebro ken. En het tegenoverliggende uitzendbu reau Short-track is al met de werving van personeel begonnen. Navraag leert dat de voorlopige vergun ningaanvraag van de ondernemers bij de gemeente Leiden 'welwillend' is ontvan gen. Politie-woordvoerder T. Stuifbergen weet te melden dat de pub 'de naam café' niet mag hebben. „Het krijgt een volledig Engelse opzet. Dat wil zeggen dat het voor al een eetgelegenheid zal zijn. Het restau rant-gedeelte krijgt de overhand. En dat betekent dat ook de sluitingstijden anders zullen zijn dan bij een gewoon café. Daar op zal nauwlettend worden toegezien." Formeel is de aanvraag om een drank- en horecavergunning nog niet bij de politie binnen. Maar het bedrijfsplan van de heren, die een soortgelijke horecagelegenheid in on der meer Den Haag drijven, ligt op het bu reau van gemeente-ambtenaar R. van Gu- lick: „Een Engelse pub in het Noordeinde? Ja, dat klopt. Het bedrijfsplan ziet er goed uit en is in overeenstemming met het be stemmingsplan. Als je ziet wat voor grote keuken ze willen bouwen die door profes sioneel personeel wordt bemand, dan kun je alleen maar de conclusie trekken dat het restaurant-gedeelte de overhand krijgt." „Natuurlijk is er altijd een spannings veld. Als gemeente moet je goed uitkijken dat er onder het mom van eetcafé geen ge wone kroeg wordt gevestigd. Maar gezien het bedrag van de investeringen dat wordt gedaan, is de gemeente ervan overtuigd dat dit een restaurant wórdt met een bar, waaraan je ook iets kunt drinken. Op de tekeningen ziet het eruit als een stijlvolle Engelse huiskamer. De gemeente Leiden is dan ook geneigd de heren het voordeel van de twijfel te gunnen. Maar we houden hen nauwlettend in de gaten." De eigenaren van 'Ruddles 55' waren niet voor commentaar bereikbaar. leiden herman joustra Ongeveer 360 verschillende mensen hebben sinds de ope ning in mei van het vorig jaar gebruik gemaakt van het dien stencentrum Stichting De Bin nenvest voor dak- en thuislozen aan de Oude Rijn in Leiden. Ge middeld ruim vijftig mensen bezoeken nu het centrum elke dag. Bij de opening werd nog uitgegaan van tien bezoekers per dag. Dat staat in het evalua tierapport van het dienstencen trum, dat wordt gefinancierd door de gemeente Leiden en de regionale ziektekostenverzeke- Het dienstencentrum is de eerste voorziening voor dak- en thuislozen in de regio. Het fun geert als aanloop- en steun punt. Dak- en thuislozen kun nen er terecht voor een kop soep, een kopje koffie, een dou che en het wassen van hun kle ren. Mensen zonder vaste woon- of verblijfplaats gebrui ken het ook als postadres. zich aan de regels te houden- .Omdat de rechter in de stukken nergens kon terugvinden dat Leiden sluiting van Witte Singel 80 had overwogen veroordeelde hij de gemeente tot het betalen van de kosten die Vreewijk voor het proces heeft gemaakt. De gemeente heeft wel degelijk overwogen het pension te slui ten, vertelt woordvoerster E. Kokx. „Maar wij waren tot de conclusie gekomen dat dat niet haalbaar was." De rechtbank heeft nu be paald, dat de gemeente een nieuw besluit moet nemen over het omstreden pension. En dat in dat besluit de mogelijkheid van sluiting in ieder geval naar voren moet komen. Maar hoewel de vorige aan schrijving tegen Van, Herwaar den nu vernietigd is mag de ge meente volgens de rechtbank wel met ingang van 1 januari 1996 een dwangsom opleggen van 800 gulden per dag tot een maximum van 150.000 gulden. leiden marina van der berg vervolg voorpagina Hedy d'Ancona was speciaal uit Straatsburg overgekomen om het monument voor Joke Smit te onthullen, een eerbetoon aan haar vroegere medestrijdster. „Dit is een ontroerend mo ment", vertelde ze, terwijl ze omhoog keek naar het stalen gevaarte dat staat bij station De Vink in de Stevenshof en werd ontworpen door de kunstenares Cune van Groeningen. „Ik heb twaalf jaar met haar samenge werkt voor een gezamenlijke strijd. Zij is jong overleden en ik hou die strijd nog steeds vol." Joke Smit heeft talloze publi caties op haar naam staan en was de motor achter wat nu de tweede feministische golf heet. Naast de oprichting van MVM, stond zij aan de wieg van de volwasseneneducatie en de moedcr-MAVO's. Wethouder 11. Koek las een gedicht voor Joke Smit: 'Er is een land waar vrouwen willen wonen'. Volgens de wethouder was Joke Smit zeker geen man- nenhaatster. „Zij zag altijd het gezamenlijk belang van man nen en vrouwen, zij streefde ei genlijk naar de ware democra tie, waarin er gelijke kansen wa ren voor iedereen." Koek vertel de ook dat het initiatief voor dit monument van bewoners uit de Joke Smitstraat kwam. „Ik ben hartstikke trots op dit beeld." De bewoners hadden het al in 1988 voorgesteld aan de ge meente en volgens Koek was hun geduld aardig op de proef gesteld. „Er is erg lang gediscus sieerd over de plek." indruk goed. De marktmensen houden het redelijk schoon. Maar twintig patatzakjes en tien papiertjes die blijven liggen is voor mensen al gauw teveel." Volgens Wim Westerlaken ba gatelliseert de gemeente het probleem. „Wij proberen niet van een mug een olifant te ma ken. Het is hier gewoon elke vrijdagavond een rommeltje. Ik denk dat ik daar al dertig, veer tig keer met mensen van de ge meente over gesproken heb, maar niemand doet iets. En ik vind dat de gemeente de morele plicht heeft om er wél iets aan te doen." 'Het waait hier niet hard genoeg voor windmolens regio hans koenekoop Een groot windmolenpark in de Leidse regio is geen haalbare kaart. Dat zegt de nieuwe algemeen directeur J. Eeitsma van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR). „Om de dood eenvoudige reden dat het hier niet hard genoeg waait." Studies naar windenergie zijn volop in de maak omdat het wordt beschouwd als een milieuvriendelijke en duurzame vorm van energiewinning. Ook de EWR houdt zich bezig met studies en zou graag ergens in haar klantengebied een windmolenpark bouwen. „De minister wil graag dat over tien jaar het percentage duurzame energie (wind - en zonner-energie, red.) tien bedraagt. Nu is dat nog maar 1 procent." Voor Eeitsma staat vast dat die doelstelling alleen gehaald kan worden als er grote windmolenparken verrijzen. „De plek is ui terst belangrijk. Een meter wind per seconde meer kan van doorslaggevende betekenis zijn. Het blijkt nu dat het in de Leid se regio te weinig waait. Overigens was het ook al heel moeilijk een geschikte ruimte te vinden." I let wil niet zeggen dat windenergie op kleine schaal niet mo gelijk is in de Leidse regio. De EWR zal particuliere initiatieven, zoals bijvoorbeeld het plan van enkele boeren in 'Eer Aar om windmolens te bouwen, blijven steunen. Vijftien maanden voor reeks inbraken leiden fers van de al zo'n 25 jaar ver slaafde verdachte waren zijn Een 38-jarige Leidenaar is door zuster en zijn tante. De veroor- de Haagse rechtbank veroor- deling is overeenkomstig de eis. deeld tot 15 maanden cel voor In de gevangenis zal de 3H-jari- een serie inbraken in augustus ge aan zijn zoveelste afkickpo- van dit jaar. Onder de slachtof- ging beginnen. In het rapport staat verder dat het centrum als een soort loket fungeert voor de bezoekers, dankzij een goede samenwer king met de reguliere hulpverle ning en geestelijke gezond heidszorg. Veel bezoekers heb ben psychische problemen of li chamelijke klachten en vinden via het centrum hun weg naar de verschillende hulpverle ningsinstanties. Volgens het rapport is het ook duidelijk geworden dat dagop vang alleen onvoldoende is. Een slaapplaats ontbreekt nog. Met name voor mensen zonder vas te woon- of verblijfplaats en met een ernstige psychiatrische problematiek, zou een zogehe ten sociaal pension, waar ze permanent kunnen blijven, uit zicht kunnen bieden om een positieve verandering te weeg te brengen. Stichting De Binnen vest heeft inmiddels bij de ge meente Leiden en de ziektekos tenverzekeraars een plan gepre senteerd voor het oprichten van een sociaal pension. Uw (V-kelel heeft u nog niet in de steek gelaten moor is wel oon vervanging toe? Don is het nu tijd te kijken noot de nieuwe ThermocompacI HR van Vaillanf. Naast een toprendement von 97%, optimole warmte en een uniek warmwotercomfort krijgt u bovendien ook nog 200,- subsidie. Redenen voldoende om uw oude CV-ketel nu te vervongen door een Thermocompact HR von Vaillanl. Als u echt comfort en echte besporingen wilt bel dan Vaillanf voor meer informatie of een deolerlijsf von écht HR installoteurs bij u in de buurt. Bel: 020 - 565 92 00 WARM WATER, WARM WONEN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11