'Serviërs verduisteren bewijzen van genocide' ONTHULLEND Buitenland Italië heeft nu ook een 'monster van Gloucester' Verzoener 'Gevangenen braken door glazen deur' Krenz voelt zich slachtoffer in een showproces Queen-mum (95) krijgt heupprothese londen De Britse koningin-moeder Elizabeth heeft gisteren tij dens een operatie in het King Edward VII ziekenhuis in Londen een heupprothese gekregen, zo heeft Buckingham Palace be kendgemaakt. De 95-jarige moeder van koning Elizabeth her stelde goed van de ingreep en zal naar verwachting na twee we ken het ziekenhuis mogen verlaten. Schönhuber verlaat Republikaner münchen Partijoprichter en ex-voorzitter Franz Schönhuber verlaat, 72 jaar oud, de extreemrechtse Duitse Republikaner. Tussen hem en de partijtop is een politieke kloof ontstaan die niet meer is te dichten, verklaarde Schönhuber gisteren in zijn ontslagbrief. Italië pakt immigranten aan rome» Italië gaat de illegale immigranten in het land aanpak ken. De regering in Rome kondigde daartoe gisteravond een omstreden decreet af. Het kabinet wil de inhoud van de una niem aangenomen wet niet bekendmaken vöör de onderteke ning door president Scalfaro. Uit uitgelekte informatie blijkt ech ter dat het onder meer de bedoeling is om immigranten die een misdrijf begaan, versneld het land uit te zetten. VN-commissie tegen kernproeven new york De Eerste Commissie van de Algemene Vergadering van de VN, belast met internationale veiligheid en ontwapening, heeft gisteren met een meerderheid van 95 tegen 12 stemmen bij 45 onthoudingen een resolutie aangenomen waarin alle kernproeven worden veroordeeld. De Algemene Vergadering moet de resolutie volgende maand nog formeel bekrachtigen. Koning Hussein wil standbeeld niet amman Koning Hussein van Jordanië wil geen standbeeld van zichzelf in Amman. Het idee van het gemeentebestuur van de Jordaanse hoofdstad om Hussein voor zijn 60ste verjaardag te verrassen met een twaalf meter hoog koperen standbeeld, viel niet in goede aarde bij de vorst. Hij liet het gisteren voor dag en dauw weghalen, ver voor het tijdstip van onthulling. Franse oud-minister cel in lyon De Franse oud-minister van voorlichting onder ex-pre- mier Balladur, Carignon, is gisteren veroordeeld tot een gevan genisstraf van vijf jaar, waarvan twee jaar voorwaardelijk en een boete van 150.000 gulden. Hij werd veroordeeld wegens het aan nemen van bijna acht miljoen gulden smeergeld van het water bedrijf Lyonnaise des Eaux in ruil voor het contract voor de pri vatisering van de watervoorziening in Grenoble. Europese satelliet ruimte in kourouDe 80ste Ariane-raket is vanochtend gelanceerd in het ruimtevaartcentrum in Kourou in Frans-Guyana. Daarmee werd de Europese onderzoekssatelliet ISO uitgezet in een baan om de aarde. ISO staat voor Infra-Red Space Observator)'. Het is de eer ste Europese satelliet voor het onderzoek van infrarode straling. Men hoopt met behulp van ISO meer gegevens te krijgen over sterren en stofwolken die licht uitzenden dat te zwak is om met conventionele telescopen te worden waargenomen. rome eelco van der linden correspondent Italië lijkt zijn eigen 'Monster van Gloucester' te krijgen. Op het land van de 35-jarige boer Gianfranco Stevanin uit het Noorditaliaase Verona zijn de lijken gevonden van twee jonge ia! vrouwen. Vermoed wordt dat er ,a' nog twee lichamen van ver moorde vrouwen liggen. Stevanin is vorig jaar november veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf wegens verkrachting van een Oostenrijkse prostituée. Vandaag zal een speciaal team van de Britse politie in Verona arriveren om het land af te zoeken met een elektronische detector, net als is gebeurd in en rond het huis van Frederick en Rosemary West in Glouces ter. De Italiaanse politie heeft om hulp gevraagd, nadat ze de ze week het deerlijk vermink te lijk van een vrouw had ge vonden op honderd meter van de woning van Stevanin. De vrouw was begraveh op enkele meters afstand van de plaats waar in juli het eerste lijk VN-Tribunctcil klaagt Karadzic en Mladic aan wegens volkewnoord PORTRET: LIAMINE ZEROUAL den haag» gpd Volgens minister Voorhoeve van defensie zijn de Bosni sche Serviërs bezig de sporen van de volkenmoord in de moslim-enclave Srebrenica uit te wissen. De minister heeft recent nieuwe inlichtingen gekregen van 'een bondgenoot van Nederland' die hierop wijzen. „Volgens de nieuwste gegevens zijn Bosnische Serviërs bezig lijken op te graven die ze vervolgens laten verdwijnen", aldus Voorhoeve. De bondgenoot is er volgens de minister ab soluut zeker van dat deze informatie klopt. is woensdagavond in Zutphen een voormalige officier van het Kroatische leger aangehouden. Deze man, met de vermoedelij ke naam Kovic, wordt ervan wordt verdacht een kampcom mandant te zijn geweest. Het tribunaal bereidt een aanklacht tegen hem voor. De woordvoer der van het tribunaal, Christian Chartier, bevestigde gisteren wel de arrestatie, maar wilde de naam van de arrestant niet be vestigen en ook niet zeggen waar de man wordt vastgehou den. Hij wilde alleen kwijt dat het gaat om 'misdaden tegen Serviërs'. Voorhoeve was in juli 1995 een van de eersten die spraken over een 'genocide' die werd ge pleegd onder de moslimbevol king van Srebrenica. Gisteren beschuldigde het VN-Tribunaal voor ex-Joegoslavië in Den Haag de Bosnisch-Servische lei der Radovan Karadzic en de op perbevelhebber van het Bosnisch-Servische leger Ratko Mladic van directe betrokken heid bij de gruweldaden die bij de inname van de 'veilige zone' werden begaan. Op verzoek van het tribunaal Op 25 juli van dit jaar waren Karadzic en Mladic reeds door het Tribunaal aangeklaagd we gens oorlogsmisdaden tegen de moslims en Kroaten in Bosnië. In de nieuwe aanklacht van het Tribunaal worden Karadzic en Mladic misdaden tegen de menselijkheid en genocide bij de inname van Srebrenica ten laste gelegd. Onder hun bevel en controle hebben de Bosnisch-Servische troepen de moslimbevolking van Srebreni ca 'vrijwel geheel uitgeroeid'. „Het zijn scènes uit de hel, geschreven op de zwartste blad zijden van de geschiedenis van de mensheid schrijft rechter Fouad Riad van het Tribunaal in een commentaar op de aan klacht. Duizenden mannen zijn na de val van Srebrenica op 11 juli nog steeds zoek. Het bewijsma teriaal dat het Tribunaal heeft verzameld, bevestigt dat /ij hij massaexecuties om het leven zijn gebracht. De aanklacht tegen Karadzic en Mladic is onder meer geba seerd op verklaringen van getui gen en overlevenden van de massa-executies. Het Tribunaal had eveneens de beschikking over bewijsmateriaal dat de Ne derlandse blauwhelmen ter plekke hebben verzameld. Een aantal van hen zal als getuige moeten optreden als het tot een rechtszaak komt tegen Karadzic en Mladic. De nieuwe aanklacht zal de Bosnisch-Servische leiders waarschijnlijk nog meer isole ren nu de leiders van Servië, Kroatië en Bosnië in Davton. Ohio, proberen een vredesak koord voor Bosnië uit te wer ken. Volgens Chartier is het mo ment van de nieuwe aanklacht echter niet met opzet gekozen: „Dit besluit is niet gekoppeld aan het vredesproces", aldus Chartier. „De aanklacht is een zuiver juridische beslissing, die is genomen zonder rekening te houden met politieke overwe gingen, politieke timing en poli tieke consequenties." Liamine Zéroual (54), vorig jaar door het leger naar voren ge schoven als president van het door een burgeroorlog ver scheurde Algerije, stevent af op een klinkende overwinning in de eerste presidentsverkiezin gen met meerdere kandidaten in het Noordafrikaanse land. Met het gezag van dat mandaat van het volk wil hij niettwe on derhandelingen met de meer gematigde leiders van de radi cale moslims beginnen om een einde te maken aan het geweld. Dat heeft de afgelopen vier jaar al aan zeker 40.000 mensen het leven gekost. Zéroual wil niet worden ge zien als stroman van het leger, dat wordt beschuldigd van ja renlang nepotisme. Deze mis standen waren mede de oor zaak van de opkomst van het Is lamitisch Reddingsfront (FIS) dat in 1992 de parlementsver kiezingen dreigde te winnen. De afgelasting daarvan leidde tot de golf van geweld. Toch had de levensloop van Zéroual ook niet misstaan on der het oude bewind, dat sinds de onafhankelijkheid in 1962 werd gekenmerkt door nauwe samenwerking tussen het leger en het Front van Nationale Be vrijding (FLN), de eenheidspar tij. Zéroual is 3 juli 1941 gebo ren in de stad Batna in het zuid oosten van het land. Hij begon naar eigen zeggen op 16-jarige leeftijd mee te vechten in de strijd tegen de koloniale over heerser Frankrijk. In 1965 vertrok hij naar de Sovjetunie om een militaire op leiding te volgen. Vervolgens werd hij artilleriecommandant en mocht hij, na een promotie, opnieuw naar het buitenland. Hij verbeterde zijn militaire op leiding aan de Ecole Supérieure in Parijs. In de jaren '80 was Zéroual commandant van verschillende militaire regio's. In 1988 werd hij chef van de landmacht. Na een conflict met president Chadli Benjedid over een voor genomen reorganisatie van de landmacht nam hij in 1989 af scheid van het leger. In juli 1993 werd Zéroual te ruggeroepen naar Algiers en tot minister van defensie benoemd. Hij zette de strategie van de 'éradicateurs', die het terroris me willen uitroeien, voort. Maar hij vulde die aan met (vergeef se) onderhandelingen met de gevangen FIS-leiders over be ëindiging van het bloedvergie ten. Als president deed hij daar toe in 1994 een tweede vergeef se poging. den haag thomas verfuss/anp aan de oppervlakte was geko men. De identiteit van de vrou wen is nog niet vastgesteld, maar vermoed wordt dat het gaat om een Italiaanse drugs verslaafde en een prostituée uit Oost-Europa. Het afgelopen jaar zijn er rond Verona verscheidene bui tenlandse prostituées spoorloos verdwenen. Volgens de psychia ter is de boer niet gestoord. Maar dat Gianfranco Stevanin niet helemaal normaal is. daar zijn de onderzoekers inmiddels van overtuigd. In zijn woning is een enorme hoeveelheid porno grafisch materiaal gevonden, vrouwenondergoed en een doos met een kilo schaamhaar. Ook trof men een agenda aan met daarin de namen van 50 vrou wen, compleet met foto's, hun maten en^exuele prestaties. Op veel foto's is ook Stevanin zelf te zien. Het gaat niet alleen om pros- tituée's. Ook huisvrouwen en studentes blijken zich te heb ben ingelaten met Stevanin, die zich uitgaf voor modefotograaf of pornoregisseur. athene dpa-afp vervolg voorpagina Toen ambulancepersoneel gis teravond in de Atheense Kory- dallos-gevangenis drie lijken en 25 zieken wilde evacueren, poogde een groep gevangenen uit te breken. De oproerpolitie moest hen met traangas en ge weervuur tegenhouden, terwijl stafleden van de gevangenis een veilig heenkomen zochten. „We zagen opeens honder den gevangenen door een gla zen deur breken en op ons afko men", aldus sociaal werkster Sofia Flori. „We vluchtten meteen weg. Ze zouden ons hebben vermoord." Cipiers en politiewoordvoerders zeiden dat de chaos door de laatste in terventie alleen maar groter is geworden. De ordetroepen her overden de centrale administra tie, maar andere delen van de gevangenis zijn voor hen nog steeds niet toegankelijk. Bewakers meldden vecht- en steekpartijen. Buitenlanders, voornamelijk Albanezen, zou den met ijzeren staven en scherpe keukenmessen Grieken aanvallen. Talrijke mannen wankelen onder invloed van drugs over de binnenplaats van de gevange nis. Op de daken zijn meubels, matrassen en dossierkasten in brand gestoken. Gevreesd wordt dat de muiters de voorraad stookolie in brand willen ste ken. Uit voorzorg is de politie 's Een jonge gevangene zwaait met een klein mes naar journalisten. nachts begonnen de minderja rigen uit de gevangenis te halen. Vijftig jongeren zijn al overge bracht naar de Volos-gevange nis elders in de stad. Vertegenwoordigers van di rectie, justitie en politie zijn voor spoedberaad bijeen voor de uitwerking van een strategie om een einde te maken aan de opstand. Justitie wil dat de ci piers vandaag weer aan het werk gaan. Deze willen echter eerst garanties voor hun veilig heid. De voorzitter van hun vak bond heeft geëist dat de gevan genen in aanwezigheid van po litici en journalisten als getui gen hun steekwapens inleveren. Woensdagavond lieten de ge vangenen de laatste zes gegij zelde cipiers vrij, maar zij wei gerden de bezetting op te ge ven. Zij eisen onder meer dat berlun thomas schmoll Nadat hij altijd al had gegolden als de kroonprins van DDR-leider Erich Honecker, besteeg Egon Krenz in okto ber 1989 de troon van een staat die tot de ondergang was gedoemd. Zes weken later legde Krenz zijn functie als Oost duits staatsleider neer. Maandag moet hij alsnog verantwoording afleggen voor beslissingen die hij als politicus in de DDR heeft genomen. Krenz spreekt van een showproces en houdt vol dat het aan hem is te danken dat de 'Wen de'in Oost-Duitsland zonder bloedver gieten is verlopen. Het openbaar ministerie van Berlijn deed er drie jaar over om de aanklacht van 1.600 bladzijden tegen Krenz en vijf andere voormalige communistische kopstukken voor te bereiden. De func tionarissen worden ervan beschuldigd dat zij als lid van het Politburo niets hebben gedaan om een einde te maken aan het strenge regime aan de Duits- Duitse grens, waar mijnenvelden en ge wapende Oostduitse militairen vluch tende DDR-burgers tegenhielden. De aangeklaagden bestrijden dat er in het Politburo van de communistische SED ooit over vluchtelingen is gepraat, maar het openbaar ministerie heeft een document uit januari '73 waaruit blijkt dat de hoogste bazen van de DDR aan drongen op de aanschaf van splinter- mijnen. Van de aangeklaagden zaten toen alleen de partij-ideoloog Kurt Ha- ger en Erich Mückenberger, voorzitter van de partijcontrolecommissie, in het Politburo. Volgens de aanklacht zijn zij daarom direct verantwoordelijk voor de dood van Oostduitse vluchtelingen. De andere vier, inclusief JCrenz, wordt dood door schuld verweten. Van de aangeklaagden krijgt Krenz (58) de meeste aandacht in de media. De zoon van een kleer maker uit Kolberg wist zich in de partij omhoog te werken tot vlak onder Honecker. Toen in het najaar van 1989 steeds meer Oostduitsers via an dere Oostbloklanden naarWest-Duitsland reisden, wankelde de DDR. Honecker droeg zijn ambt als partij chef op 18 oktober over aan Krenz. Op 24 oktober werd Krenz ook staatsleider, waarmee hij alle macht naar zich had toegetrokken. Maar de Oostduitsers die de straat opgingen om democratie te ei sen, lieten zich ook niet imponeren door de grauwe Krenz. die een klemmend be roep op het meegaande deel van het volk bleef doen om de politieke veran deringen rustig af te wachten. Op 9 no vember verzamelde zich echter een grote menigte bij de Berlijnse Muur en de wereld herinnerde zich onmiddellijk hoe in juni 1989 een bloedig einde was gemaakt aan de democratische opstand in China. Dat de Muur werd geopend en dat de revolutie verder geweldloos verliep, hebben de Duitsers volgens Krenz aan hem te danken. Krenz zegt dat hij een schietverbod afkondigde om te voorkomen dat grenswachten Oost duitsers zouden doden. Onmiddellijk na de omwenteling pro beerde Krenz respect af te dwingen als staatsman, maar de Oostduitsers moes ten hem niet. „Egon, het volk heeft jou niet gekozenklonken de spreekkoren Egon Krenz. in de straten van de DDR. In de cember trad Krenz verbitterd als staats- en par tijleider terug. „Ik had vanaf het be gin geen enkele kans", bekende hij later. In janu ari werd Krenz zelfs uitgesloten uit de partij, die zich inmiddels SED/PDS noem de en onder lei ding stond van de omstreden advocaat Gregor Gysi. Nadat zijn poli tieke carrière eenmaal was af gelopen, liet Krenz zijn teleur stelling goed blij ken. Hij voelt zich het slachtoffer van gekonkel bin nen de SEIde partij die hem naar vo ren schoof op een moment dat de Bondsrepubliek zo hard aan de DDR trok, dat geen enkele politieke leider er eer had kunnen behalen. Uitgerangeerd in Oost - Duitsland, stuitte Krenz op vij andigheid en onbegrip in het Westen. Met de andere vijf voormalige leden van het Politburo is Krenz ook aange klaagd wegens het vervalsen van de ver kiezingen voor de SED, maar hij zegt Honecker in een brief in het voorjaar van 1989 juist te hebben gewaarschuwd voorde gevolgen van stembusfraude. Krenz benadrukt dat slechts hij in de positie was om de Muur te openen, waardoor bloedvergieten werd voorko men en de DDR in oktober 1990 uitein delijk bij de Bondsrepubliek kon wor- FOTO REUTER den gevoegd. Volgens veel Duitsers is Krenz alleen maar een Wendeltals.een Oostduitser die zich pas achteraf als de mocraat voordoet. Krenz ontkent heftig dat hij bezig is zijn eigen straatje schoon te vegen. Een politieke comebac k heeft Krenz nooit gemaakt. In 1991 werd de voor malige secretaris generaal van de SEI in West -1Duitsland portefeuille-beheer der voor een grote financier, maar die kennismaking met het kapitalisme liep opeen mislukking uit. Inde Oostber lijnse wijk Pankow waar Krenz nu als linndeshiirgerwoont, kan hij onge stoord over straat lopen en af en toe steken mensen hem zelfs een hart on der de riem. Het proces brengt hem wat meer op de voorgrond en de uitspraken die hij rond de val van de Muur deed worden weer opgerakeld. Zo zei Krenz in januari 1990 dat hij en de andere DDR-leiders totaal mislukt waren, maar dat hij ondanks alles een zuiver gewe ten had. Het proces noemt hij dan ook in strijd met het volkenrecht en de Duitse Grondwet. Krenz hoopt op hulp van het hooggerechtshof in Karlsruhe, dat uiterlijk in het voorjaar zal beslissen of rechtbanken in de Bondsrepubliek zich wel mogen uitspreken over het do den van vluchtelingen aan de Duits- Duitse grens. Komt Krenz onder de aanklacht uil, dan bijt het openbaar ministerie in Berlijn voor de tweede keer diep in het stof, want eerder werd de vorig jaar overle den I lonecker wegens zijn slechte ge zondheidstoestand al ontslagen van rechtsvervolging. Er wordt rekening mee gehouden dat ook Mückenberger, met zijn 85 jaar de oudste aangeklaag de, wegens zijn hoge leeftijd en ziekelijk gestel uiteindelijk niet zal worden be recht. verslaafden in een aparte afde ling komen, de medische vei zorging van zieken wordt verbe terd en het aantal gedetincer den in de overvolle gevangenis wordt verminderd. Doorbraak in vredesgesprek Dayton nabij De vertegenwoordigers van de strijdende partijen in Bosnië zijn gisteren onder druk gezet om tol overeenstemming te ko men. Het ziet ernaar uit dat de gesprekken die zich richten op het ruilen van land voor vrede in hun eindstadium zijn en dit weekeinde worden afgerond. De Amerikaanse minister van defensie, William Perry, reist vandaag naar Dayton. Eerder deze week werd bekend dat mi nister Christopher van builen landse zaken zijn verblijf in |a pan voortijdig afbreekt en vrij dag ook op de luchtmachtbasis in Ohio arriveert. Waarnemers zien daarin een teken dat een doorbraak aanstaande is. De Kroatische president l udj man loonde zich gisteren opti mistisch over het verloop van de vredesbesprekingen. „Gezien vanuit het Kroatische standpunt was de ontmoeting /.eer succes vol", zei hij in Zagreb. Hij zou vandaag een belangrijke mede deling aan het volk doen. Een woordvoerster van de president zei niet te weten wanneer hij naar de VS zal terugkeren. Hij was plotseling en onaangekon digd uit Dayton vertrokken. Bronnen dicht bij de onder handelingen hebben verklaard dat de kwestie Sarajevo niet lan ger een onoverkomelijk obsta kei vormt. De Bosnische hoofd stad is voor eenderde Servisch en voor tweederde moslim. Ook de verdeling van het Bosnisch grondgebied zou min of meer rond zijn.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7