'Geen harde aanpak broeikasgas' We durven er 'n Porsche 911 Carrera Ce' ge^lst na schePPen peuters bm te verwedden dat u 't hééérlijk vindt. 'Moederschap verdient bescherming' Binnenland [oge Raad moet zaken igelijk beoordelen 'Uitgewezen Iraniërs worden vermoord' DAG 17 NOVEMBER 1995 n Nederlands Persbure ipermarkten voorlopig zonder CAO Ook het laatste bod van de werkgevers voor de CAO ermarkten is voor de leden van de FNV Dienstenbond on- zo blijkt uit een reeks van ledenvergaderingen. De hebben niet besloten tot nieuwe acties omdat estafette- in het voorjaar op niets uitliepen. De patstelling houdt lat er voor de 175.000 werknemers voorlopig geen nieuwe komt. De werkgevers zullen bij verruiming van de winkel en uitgaan van het laatste CAO-bod, hetgeen erop neerkomt de werknemers er in betaling niet op achteruit gaan, aldus iden en werkgevers. De FNV Dienstenbond sluit niet uit dat opnieuw bereid zijn tot acties, wanneer ze volgend daadwerkelijk worden geconfronteerd met verlenging van openingstijden. ulst mag koffieshops weigeren 1 haag De gemeente Hulst mag van de Raad van State koffie- jps blijven weigeren. «Een nieuwe poging om in deze Zeeuwse neente, dicht bij de Belgische grens, een verkooppunt voor tdrugs te vestigen, is daarmee mislukt. De uitspraak van de ad gisteren is een nieuwe steun in de rug voor de gemeente waar eerder het besluit viel bestaande koffieshops te slui- en nieuwe te weren. Hulst wil daarmee drugtoerisme tegen in en de overlast voor de bevolking beperken. tanner gaat brood keuren .ft« Het keuren van brood door middel van knijpen, kijken en ken door een keurmeester is binnenkort verleden tijd. De Universiteit Delft en de onderzoeksorganisatie TNO vergevorderd in het ontwikkelen van een broodscanner. De- scant de sneetjes en kan aan de hand van eigenschappen structuur en de kleur, de kwaliteit van het brood bepalen, de broodsector is behoefte aan een onafhankelijke controle- sthode omdat zij graag een constante kwaliteit wil bieden. •renkeling dobbert in Markermeer ystad Een 52-jarige inwoner uit Lelystad is gistermiddag met uit het Markermeer gered. De man met zijn zeilboot bij Lelystad-Haven aan het varen. Volgens n politiewoordvoerder is de boot omgeslagen nadat een van zwaarden ervan was losgeslagen. Het slachtoffer kon zich ter- op de omgeslagen boot in veiligheid brengen, heeft hij echter meer dan een uur moeten ronddobberen het ijskoude water voordat hij werd opgemerkt. De beman- ng van een vissersboot heeft de zeiler opgepikt. Kabinet wil tekort schietend beleid niet aanpassen Het kabinet voelt niets voor drastische maatregelen om de uitstoot van het broeikasgas kooldioxide terug te drin gen. De huidige doelstelling, een vermindering van de C02-uitstoot met drie procent in het jaar 2000 ten op zichte van 1990, blijft volgens het kabinet voorlopig bin nen bereik. Als dat niet lukt, zal de ministerraad zich bui gen over eventuele aanvullende maatregelen. De Kamer moet daar echter niet teveel van verwachten. van het verkeer en de economi sche groei dreigt het kabinet de milieudoelen voor het terug dringen van het verbrandings gas niet te halen. Daarom pre senteerde het kabinet onlangs extra maatregelen om hel tij te keren. den haag anp Dat bleek gisteren tijdens een debat tussen de Tweede Kamer en de ministers De Boer (milieu) en Wijers (economi sche zaken) over het C02-be- leid. Door de sterke toename den haag anp uidsman van artsen Prins en Kadijk: mr. E. Sutorius vindt de Hoge Raad de twee straf- waarbij artsen zijn ver- wegens levensbeëindi- g bij pasgeboren baby's, te- ijk moet beoordelen. Door het handelen van de Alk- gynaecoloog Prins als I van huisarts Kadijk uit Hol- ïrde samen aan de Hoge voor te leggen, zal de kwa- van de beslissing positief irden beïnvloed, meent Suto- is. gisteren op verzoek minister Sorgdrager (justi- hoger beroep werd inge- tegen het vonnis van de Groningse rechtbank, heeft Ka dijk zelf ook besloten in appèl te gaan. De huisarts is het oneens met het vonnis. De rechtbank achtte, hem schuldig aan moord, maar ontsloeg hem ech ter van rechtsvervolging omdat de arts had gehandeld in een overmachtssituatie. De huisarts meent dat er geen sprake was van een noodtoestand. Sutorius hoopt dat het ge rechtshof in Leeuwarden, dat nu over Kadijk moet oordelen, de zaak bij voorrang zal behan delen. Hij wil de Hoge Raad ver zoeken te wachten met het aan brengen van de zaak Prins tot het arrest van het hof inzake Kadijk. Discotheken hoeven zich geen zorgen te maken over de ge luidsnormen die het personeel moeten beschermen tegen ge- hoorschade. Ook circusartiesten vallen niet onder dezelfde vei ligheidsregels als bijvoorbeeld bouwvakkers die op een steiger werken. Bovendien is het niet nodig vrachtwagens met een douchecabine uit te rusten. Dat bleek gisteren tijdens een overleg van de Kamer met staatssecretaris Linschoten van sociale zaken over het arbeids omstandighedenbesluit (ARBO- besluit), dat op 1 juli in de plaats komt van een groot aan tal gedetailleerde voorschriften en bepalingen op het gebied van de veiligheid op de werk plek. Volgens Linschoten is met de ze stroomlijningsoperatie niet het beschermingsniveau van werknemers in het geding. Doordat allerlei overlappingen zijn weggenomen, weten werk gevers en werknemers beter waar ze aan toe zijn. Op deze manier kan minder regelgeving juist leiden tot betere arbeids omstandigheden. De WD-bewindsman wees erop dat van de overblijvende regels negentig procent voor re kening komt van Europese en internationale verplichtingen. De overige tien procent betreft Nederlandse aanscherpingen voor thuiswerk, het gebruik van asbest, geluidsoverlast en de verplichte aansluiting bij een erkende ARBO-dienst. Hij Promovenda pleit voor één 'zwangerschapswet' voor alle vrouwen numegen anp De overheid moet één wet ontwerpen, waarin het recht op bescherming van het noederschap, van de conceptie tot het eind van de zoogperiode, voor alle vrou wen is vastgelegd. Die wet moet zo duide- ijk zijn dat alle vrouwen het gemakkelijk cunnen begrijpen. Bovendien dient de medische zorg rondom zwangerschap en aevalling op grond van internationale af- ipraken helemaal gratis zijn. Dat stelt de juriste mr. ing. W. Monster (57). Zij promoveerde vandaag aan de Ka tholieke Universiteit in Nijmegen op een onderzoek naar de regelgeving in Neder- and op het gebied van zwangerschap, be valling en het geven van borstvoeding. Monster ontdekte dat de wetgeving op dit ;ebied zeer verbrokkeld en onduidelijk is. Uierlei officieel verboden bepalingen dui ten in bijvoorbeeld verzekeringsvoor- waarden toch op. Nederland overtreedt daarmee vier internationale verdragen die op dit gebied gelden. .Sommige particuliere arbeidsongeschikt- leidsverzekeringen sluiten zwangere J vrouwen uit van een vergoeding. Dat ge- beurt nog steeds, terwijl het sinds 1992 op grond van de algemene Wet Gelijke Be- tandeling verboden is. Sommige zieken- II huizen berekenen de kosten voor kraam- zorg bij een poliklinische bevalling op me indicatie door. Soms moeten vrou- wen verbandmiddelen, die'in de Ziekte wet voor vergoeding in aanmerking ko- zelf betalen. Er is een wirwar van be palingen", legt Monster uit. Een groot deel van het probleem komt volgens Monster voort uit het feit dat wer kende en niet-werkende vrouwen bij zwangerschap in verschillende categorie- en vallen. Ambtenaren hebben hun eigen regeling. Het particuliere bedrijfsleven ook. Voor meewerkende echtgenotes of zelfstandig werkende vrouwen bestaat heel weinig regelgeving, terwijl vrouwen die een uitkering hebben weer onder an dere wetten vallen. ,,lk raakte aan het begin van mijn onder zoek geboeid door de juridische verschrik kingen op dit gebied. Daarom ben ik toen begonnen met vast te stellen waarom ie dere vrouw recht heeft op bescherming van het moederschap", zegt Monster. De promovenda kwam terecht bij de Grond wet, waarin onder andere zorg voor de ei gen gezondheid en die van het kind en het recht op lichamelijke zelfbeschikking be schreven staan. „Lichamelijke zelfbeschikking is bijvoor beeld het recht op voortplanting. Op basis daarvan hoeft een vrouw niet te vertellen dat zij zwanger is of dat wil worden. Dus ook niet bij een sollicitatie of in een proef periode. Ze mag daar ook niet om ontsla gen worden. Evenmin mag een werkgever haar wegens zwangerschap overslaan bij salarisverhogingen en promoties. Het ge beurt regelmatig, maar het is beslist ver boden." Volgens Monster heeft een werkgever evenmin grond voor ontslag of gedwon gen functieroulatie als een vrouw ervoor kiest om in korte tijd een aantal kinderen te krijgen. „Dat is ook lichamelijke zelfbe schikking en recht op privacy." Volgens Monster hoeft goede, uniforme wetgeving voor alle vrouwen nauwelijks meer te kos ten aan vergoedingen dan nu het geval is. „Alle geldstromen kunnen gekanaliseerd worden in één fonds. Daaruit krijgen vrouwen alle vergoedingen, inclusief gratis medische zorg. Daarmee voorkom je ook dat de ene vrouw een veel duurdere zwan gerschap en bevalling heeft dan de ande re. Dat is wettelijk verboden." In de wet moet de rechtspositie zeer duidelijk om schreven staan, zodat een vrouw die aan spraak doet op de wet daar geen nadelige gevolgen van kan ondervinden. Tijdens haar onderzoek heeft de Nijmeeg se over verschillende bevindingen gepu bliceerd. Daarmee heeft zij ook politiek al successen geboekt. Zo verdween in in 1992 de bepaling dat zwangere vrouwen geen recht hadden op een bevallingsuitke ring als zij aan het begin van dienstver band al zwanger waren, uit de Ziektewet. Monster heeft nu exemplaren van haar proefschrift aan politici opgestuurd. „Ik ben er de persoon niet naar om zelf te lobbyen, maar ik denk dat dit proefschrift wel gevolgen zal hebben", zegt zij, „al zul len die niet altijd even zichtbaar zijn." Monster overweegt om zich na haar pro motie te gaan storten op de eveneens zeer onduidelijke en onderling verschillende wettelijke regelingen voor kinderopvang en zorgverlof, Het ging daarbij onder meer om een strengere handhaving van de snelheidslimieten, een groter gebruik van hout in ko lencentrales, energiezuinige nieuwbouw en initiatieven voor energiebesparing in kantoren. Een meerderheid van de Ka mer noemde het pakket eerder al onvoldoende. Vooral de rege ringsfracties D66 en PvdA dron gen aan op een grotere inzet van het kabinet. Beide fracties kwamen met een waslijst aan andere wensen, zoals een groot schaliger gebruik van restwarm te van elektriciteitscentrales (stadsverwarming). Ook de toe passing van warmte-krachtkop- peling (het gelijktijdig opwek ken en benutten van stroom en warmte) verdiende meer ruim te. D66 pleitte ook voor snel heidsbegrenzers op auto's. WD en GDA benadrukten dat kern energie in de volgende eeuw nadrukkelijk tot de mogelijkhe den moet behoren. De Boer en Wijers wezen de laatste optie van de hand. Kernenergie is weliswaar schone energie, maar het probleem van radioactief af val en de veiligheid werpen nog te veel bezwaren op, aldus De Boer. De andere genoemde maatregelen zijn technisch (nog) niet mogelijk, te duur of bestuurlijk onhaalbaar. Van maatregelen die behalve een vermindering van de CÜ2- uitstoot, geen andere voordelen met zich meebrengen, wil het kabinet vooralsnog ook niets weten. De Kamer drong gisteren niet verder aan. De meeste frac ties willen hun kruit droog hou den voor de komende behande ling van de milieubegroting. Bo vendien verschijnen binnenkort een nieuwe Klimaatnota en een Energienota. Personeel discotheken blijft gewoon in de herrie zitten noemde deze aanvullingen be paald geen overbodige luxe. De Kamer was het in hoofdlij nen met deze benadering eens. Van Rooy (CDA) en Klein Mo lenkamp (WD) plaatsten echter een kanttekening bij de positie van werknemers van discothe ken. Ook deze groep loopt im mers gezondheidsrisico's door de hoge geluidsniveaus op de werkplek. Voor Linschoten ging deze bezorgdheid te ver. „Ik vind het te zot voor woorden om inspecteurs 's zaterdag avonds een discotheek in te stu ren. We weten allemaal waarom mensen daar naartoe gaan. Dan kunt u net zo goed voorstellen om die discotheken te sluiten." De staatssecretaris maakte een vergelijking met het circus. Voor circusartiesten gelden ook geen ARBO-regels op het gebied van valbescherming. Op aan drang van CDA en WD zegde hij echter toe formeel te onder zoeken of de betreffende be- schermingsregels ook voor dis cotheken moeten gelden. Als dat zo is, zal hij echter onmid dellijk bezien op welke manier hij voor deze werknemers een uitzondering kan treffen. Overigens erkende de staats secretaris dat de nieuwe regels op een punt alsnog te gedetail leerd waren uitgevallen. Het be treft de verplichting om vracht wagens voor het lange-af- standsverkeer van een douche cabine te voorzien. De liberaal zegde toe deze bepaling, die hij over het hoofd had gezien, met plezier te zullen schrappen. Assen wil tot 6 december geen kerstman zien den haag Innu-indianen en sympathisanten zijn gisteren in Canada demonstraties begonnen bij diverse diplomatieke vestigingen in Toronto, waaronder het Nederlandse consulaat. De indianen voeren actie te gen laagvlieg-oefeningen van NAVO-straaljagers boven hun leefgebied. Een Canadese vrouwenvredes groep hield enige tijd het Britse consulaat bezet. De groep stuurde een brief aan onder anderen staatsse cretaris Meijling van defensie. Daarin stellen zij dat het tragisch is dat Nederland meedoet aan de laag vlieg-oefeningen. In Nederland werd op het terrein van de Canadese ambassade (foto) een Indianen- kamp ingericht om het protest in Canada te ondersteunen. foto anp Arthurbastiaanse De binnenstad van Assen is tot 6 december opnieuw verboden terrein voor kerst mannen. De afgelopen twee jaar haalde de Drentse hoofdstad de wereldpers met haar verbodsborden voor de kerstman op alle in valswegen naar de stad. Dit jaar, zo laat de voor zitter van de sinterklaas-in tocht weten, zullen alle kerstmannen die zich voor tijdig laten zien, onmiddel lijk worden ingerekend. Tot de datum van sints verjaar dag worden ze in verzeke ring gesteld en zullen ze met uitsluitend chocolademelk en taai in leven worden ge houden, zo waarschuwt het comité. De kerstmannen die zich tot nu toe niet aan het inge stelde verbod hebben ge houden, zullen tijdens de intocht van sinterklaas za terdag achter tralies worden meegevoerd en worden ten toongesteld aan het publiek. T ot 6 december zullen ze de dagen moeten vullen met het oefenen van sinterklaas liedjes, zo laat het comité verder weten. Hoog opgeleide vrouw wil deeltijdbaan rotterdam gpp Werkzoekende vrouwen met een academische opleiding wil len vaak in deeltijd werken, maar op dat niveau zijn er wei nig deeltijdbanen en werkge vers zijn ook niet geneigd die te scheppen. Dat knelpunt komt naar voren uit het onderzoek 'Academica zoekt werk', waar van de resultaten gisteren be kend werden gemaakt. Hoewel vrouwen met een ho gere opleiding vaker betaald werk hebben dan lager opgelei de vrouwen, is hun arbeids marktpositie niet onverdeeld gunstig. Naast hun wens voor een deeltijdbaan komt dat ook omdat ze vaak 'verkeerde' stu dies hebben gekozen. Boordcomputer moet auto zuiniger maken den haag anp De ministers Wijers (economi sche zaken) en De Boer (milieu) willen met de autobranche ko men tot afspraken over een grootschalige, vrijwillige invoe ring van crui.se control in perso nenwagens. Dit systeem kan sa men met zogenoemde econo meters zorgen voor een flinke besparing op het brandslofge bruik. Cruise control is een systeem waarbij de bestuurder zijn wa gen op eenzelfde snelheid kan houden zonder gebruik van het gaspedaal. De andere genoem ile systemen wijzen de automo bilist op het brandstofverbruik tijdens de rit, waardoor tien procent brandstof kan worden bespaard. den haag anp In een dringend appèl aan het Nederlandse parlement heeft het Iraans verzet maandag ge vraagd om clementie voor de Iraanse vluchtelingen in Neder land. „Hen wacht bij aankomst na gruwelijke folteringen de dood. Als voorbeeld: het mul lah-regime kent in de Iraanse gevangenissen 74 verschillende folteringsmethoden. En de situ atie in dat land is niet beter dan vroeger: eerder verslech terd Dat zei voorzitter Mohaddes- sin van de National Council of Resistance of Iran gisteren. Hij was voor dit beroep op de poli tiek vanuit Frankrijk naar Ne derland gereisd. Hij hoopt dat Nederland de Iraniërs op hu manitaire gronden asiel ver leent. Dat zal niet zo gemakkelijk zijn. want een gerechtelijke uit spraak heeft deze maand de on geveer tweeduizend Iraanse vluchtelingen in Nederland in rep en roer gebracht. De uit spraak heeft tot nu toe geleid tot hongerstakingen, sit-clown- protesten en demonstratieve optochten in heel Nederland. Volgens de uitspraak van de Rechtseenheidkamer mag het ministerie van justitie twee Iraanse asielzoekers uitwijzen. Hoewel het de mensenrechten situatie in Iran zorgwekkend noemt, vind het college de situ atie daar niet zodanig dat Iraan se asielzoekers zonder meer als vluchteling in de zin van het Vluchtelingenverdrag moeten worden aangemerkt. Mohaddessin bestrijdt dit ten stelligste. „Als de mensen in Iran aankomen, zullen zij wor den gearresteerd, zeker worden gemarteld en zeer waarschijn lijk worden geëxecuteerd. On langs is een nieuwe wet van kracht geworden: als er meer dan twee mensen op straat bij een staan, wordt aangenomen dat zij over de politiek spreken. Ze kunnen dan worden veroor deeld tot gevangenisstraffen van tien jaar. I let ligt niet in de lijn der verwachtingen dat de sa menleving ze ooit nog weer ziet" Mohaddessins organisatie zoekt nog steeds uit waar de duizenden mensen zijn geble ven die vorig jaar werden gear resteerd na rellen in Teheran en Qazin. Daarbij schoot hei leger honderden Iraniërs dood. groningen» anp Het heet Bluff. Het is zacht en romig en de smaak I doet in de verte denken aan bavarois, roomijs, slagroom en J milkshakes. Het is misschien wel het meest opwindende toetje van Mona en iedereen die het geproefd heeft moest bekennen 1 dat Bluff verbluffend lekker is. We weten voor 100% zeker I dat ook 't hééérlijk vindt. Nee, voor 1000%. Zo zeker dat we rustig een weddenschap aandurven. I Dc inzet: 3 maanden lang in een onvervalste Porsche 911 Carrera I rijden waarbij alle kosten voor onze rekening zijn. Koop 'n Bluff, vermeld op de meest originele manier waarom u het niet lekker vindt en stuur uw briefje plus streep jescode (de streepjescode kunt u ook natekenen) naar Mona Bluff, Antwoordnummer 2138, 3440 VB Woerden. Een post zegel is niet nodig. Iedeteen weet dat er in Nederland alleen betrouwbare mensen wonen en daarom rekenen we op nul inzendingen. Trouwens, heel dé straat zal u na wijzen als u straks terugkeert van de winkel met uw Porsche 911 Carrera. Vol met Bluff. Mona. De zuivelste verwenner. Tegen een 26-jarige Assenaar heeft de Groningse officier van justitie Weel gisteren twee jaar cel, drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en verbeurdverklaring van diens auto geëist. Op 14 april reed de man om negen uur 's morgens stomdronken een trottoir op en schepte daar twee peuters. Een 3-jarig meisje werd twaalf me ter meegesleurd en vervolgens overreden. I laar 2- jarig broertje werd uit zijn buggy geslingerd en kwam vijftien meter verder op het wegdek te recht. Het meisje liep zeer ernstig hersenletsel op, het jongetje is lichamelijk grotendeels hersteld van een hoofdwond. De man was de nacht ervoor met een vriend in Groningen wezen stappen, 's Morgens vroeg wa ren ze in de auto gestapt, waarna de Assenaar als een dolleman door de stad was gaan rijden. Zo was hij kort voor de aanrijding bijna op een kran tenbezorger ingereden die nog net opzij kon springen. Diverse getuigen hebben gezien hoe de auto met brullende motor en gierende remmen slingerend door de binnenstad reed. Na het ongeval reed de man dOor. De politie kon hem kort na het ongeluk aanhouden. De As senaar zei dat hij niet had gemerkt wat er precies was gebeurd. De man is zelf een aantal jaren gele den invalide geraakt na een verkeersongeval. Daarom zegt hij te hebhen afgezien van enig con tact met de slachtoffers na het ongeval. „Het is gebeurd, woorden van spijt kunnen daar toch niets meer aan goedmaken." I lij zegt verder nooit meer te willen drinken en zal evenmin nog ooit een auto besturen. Volgens zijn advocaat kan de tenlaste gelegde poging tot doodslag niet bewezen worden. Vol gens hem waren de politiemensen die het onder zoek deden zo geschokt door de gevolgen, dat ze de zaak te suggestief en bevooroordeeld hebben afgewerkt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5