üai Apotheker levert dealers versnijdingsstoffen drugs Kamer volledig eens met modernisering ouderenzorg Binnenland Sorgdrager sluit meer cellen niet uit Elfriede tovert mappen met bonnen tevoorschijn Niet meer rails, maar wel meer treinen Historische boerderij volledig in de IJUAU ANP Algemeen Nederland* Pe»*bureau CPD Geavvxieerde Peri Diensten €£vu.«)k£ -shaü voor •rJ €€RU>fc£ PRtyS. etr^APJér \ON6r€T^L Hi} MOGST NATUURltyC RiyD'I lOO KM/U OP VOOR 'V DONKzlU THUIS ZI\N DC DUITSE AUTOBAHN. V/1N Z'H MOT DtR Justitieminister Sorgdrager houdt er rekening mee dat er nog meer gevangeniscellen moeten komen dan de onge veer vijftienduizend waarin de huidige plannen voorzien. Sorg drager heeft dit gisteren gezegd bij de behandeling van haar be groting. Een beslissing kan pas midden volgend jaar worden genomen, aan de hand van nieuw onderzoek naar de be hoefte aan cellen op langere ter mijn. CDA-woordvoerster Souten- dijk verweet de minister dat zij achter de feiten aan dreigt te lo pen. Er zouden nu al bouwplan nen moeten zijn om een tekort aan cellen over enkele jaren te voorkomen, aldus het kamerlid. Een CDA-voorstel nu geld uit te trekken voor 750 extra cellen haalde het echter niet. Volgens PvdA-woordvoerster Kalsbeek moet de minister wel snel op mogelijk nieuwe tekor ten kunnen inspelen. Daarom moet zij nu al mogelijkheden onderzoeken om bijvoorbeeld leegstaande kazernes tot cellen te kunnen ombouwen. Ook WD en D66 vragen zich af of de huidige bouwplannen voldoen de zijn. De Kamer baseert zich hierbij onder andere op de commissie- Korthals Altes, die enkele maan den geleden concludeerde dat het aantal cellen drastisch moet worden uitgebreid. Het aantal cellen is de afgelo pen jaren al fors uitgebreid tot bijna 12.000 nu. Over twee jaar zullen dat er bijna 15.000 zijn. Volgens de huidige prognoses is dat op dat moment voldoende. Omdat rechters echter steeds zwaarder straffen en ook het aantal opgelegde gevangenis straffen toeneemt, is de ver wachting dat er al snel daarna een nieuw tekort ontstaat. Door de eerder dit jaar ge reedgekomen nieuwe cellen is het aantal verdachten dat we gens celtekort moest worden vrijgelaten, gedaald van ruim duizend in het derde kwartaal van vorig jaar, tot ruim 700 in dezelfde periode van dit jaar. le dereen in de Kamer was het er over eens dat dat nog steeds te hoog is. Sorgdrager maakt zich geen illusies. Hoeveel cellen de over heid ook bouwt, altijd zullen er situaties blijven waarin een offi cier van justitie een arrestant die eigenlijk achter slot en gren del hoort, naar huis moet stu- Kamerleden twijfelen wel aan rol zorgverzekeraars den haag anp De Tweede Kamer steunt staatssecretaris Terpstra (volksgezondheid en welzijn) in haar plannen de ouderenzorg te moderniseren. Be langrijkste maatregel is de overheveling van de bejaardenoorden naar de AWBZ. De verschillen de vormen van ouderenzorg komen daarmee al lemaal in dezelfde financieringswet. Ook wordt de zo gehate vermogenstoets afgeschaft. Die maatregelen hebben de volledige instem ming van de Tweede Kamer, bleek gisteren tij dens het algemeen overleg over de nota Moderni sering Ouderenzorg. Toch kan Terpstra volgend jaar bij behandeling van het wetsvoorstel rekenen op een kritische houding van zowel coalitie- als oppositiepartijen. Zo heeft de Kamer grote twijfel over de rol van de zorgverzekeraars. Die krijgen In hun ogen te veel kans een machtsblok te vormen, als zij als enige belast zijn inel de besteding van zorgver- nieuwingsgeld. Terpstra wees erop dat provincie, gemeente, zorgaanbieders, zorgverzekeraars en consumenten gezamenlijk overeenkomen hoe dat geld moet worden besteed. Maar ze kon de argwanende Kamer niet geruststellen. Van Boxtel (D66): „Zulk overleg is er nu ook, en in sommige regio's gaat dat heel goed. Maar er zijn ook situaties waarin de patiënt met de rug te gen de muur staat en waar de verzekeraar bepaalt water gebeurt." De kamerleden hebben ook moeite met de ei gen bijdrage, die, na het opheffen van de vermo genstoets, voor verzorgings- èn verpleeghuizen op maximaal drieduizend gulden per maand komt te liggen. Dat is veel, vinden de fracties. ïlaasje Beaujolais als protest Protesteren tegen de Franse kernproeven en toch eaujolais Primeur schenken. Het Amersfoortse eethuis 't Flo- jntje slaat twee vliegen in één klap. In het etablissement wordt e jonge Franse wijn geschonken alsof er niets aan de hand is. bijzondere is echter dat eigenaar P. Putters de winst op alle essen zal storten op het rekeningnummer van Greenpeace. >andbouwschap van ondergang gered en haag Het Landbouwschap is van de onmiddellijke onder- ang gered. De voedingsbonden van FNV en CNV besloten gis- voorlopig mee te blijven draaien in het bestuur. De beide onden dreigden in september met opheffing van het Land- omdat de onderhandelingen over een nieuwe tuin- muurvast zaten. Door het inmiddels bereikte ak- oord is die dreiging nu van tafel. "DA verlaagt contributie 'en haag Tijdens de CDA-partijraad zaterdag in Nijmegen zal partijbestuur voorstellen de contributie voor de laagste inko- te verlagen van 66 naar 36 gulden per jaar. I let ;aat dan wel om een 'bodembedrag' dat alleen geldt voor leden werkelijk niet meer kunnen missen. Volgens partijvoorzitter gebeurt dat op uitdrukkelijk verzoek van de afdelingen, tmdat financiële overwegingen vaak een rol blijken te spelen bij Ie vraag of iemand lid wil worden, of blijven. FNV Jongeren heffen zichzelf op haag De bondsraad van FNV Jongeren heeft gisteravond zichzelf op te heffen. De bondsraad stemde in met een pesluit dat de federatieraad van de FNV enige tijd geleden al De opheffing van FNV Jongeren als zelfstandige organisa is een direct gevolg van een korting op de subsidie van het van WVS, nadat een jaar geleden al een vermindering tan de subsidie met een miljoen gulden was doorgevoerd. Naamgenoot De Klerk hoorde bel niet middelburg Het zal maar gebeuren dat de Zuidafrikaanse vice- iresident De Klerk spontaan thuis aanbelt en je bent net in de uin aan het werken. Het overkwam C. de Klerk uit Middelburg fgelopen zondag. Terwijl zij bloembollen aan het poten was chter het huis, belde aan de voorkant haar naamgenoot uit uid-Afrika aan. „Ik hoorde de bel niet. Pas toen een politie- gent later aanbelde en mij het verhaal vertelde, besefte ik wat ik ras misgelopen. Dan hadden we samen op de foto gekund." CTA hoeft Eurosport niet door te geven msterdam De Amsterdamse kabelexploitant KTA hoeft de pro- ramma's van Eurosport vanaf 1 januari 1996 niet meer door te even. Eurosport verloor gisteren een kort geding hierover. KTA topt op 1 januari met de doorgifte, omdat Eurosport niet meer vil betalen. De zender wil zelfs geld ontvangen; twintig cent per bonnee om de auteursrechten te betalen. De president van de echtbank, mr. R. Gisolf, stelde in zijn vonnis onder meer dat (TA aan commerciële zenders een vergoeding mag vragen. tOW-korting definitief van .de baan en haag Bejaarde broers en zussen die.nu al samenwonen, morden niet gekort op hun AOW. Staatssecretaris Linschoten sociale zaken) sluit zich aan bij dit voorstel van de regeringspar- ijen PvdA, WD en D66. De lagere AOW zal alleen gelden voor e zogenoemde 'nieuwe gevallen'; twee gepensioneerde familie- en die na 1 januari gaan samenwonen of nadien 65 jaar wor- en. Juders eisen opvang tijdens stakingsdag en haag De organisaties van ouders in het onderwijs eisen dat cholen tijdens de voorgenomen landelijke stakingsdag op 7 de- ember in elk geval voor opvang van de kinderen zorgen. „leder en heeft het recht om te staken, maar het belang van kinderen n ouders mag niet uit het oog worden verloren", aldus direc- eur I. van Kesteren van de katholieke ouderorganisatie NKO. Op december wordt in Utrecht een grote protestmanifestatie ge- ouden. De bonden willen met hun oproep minister Ritzen (on- erwijs) onder druk zetten in de onderhandelingen over een ieuwe onderwijs-CAO. Honderden kilo 's paracetamol en cajfeïne Apothekers zijn belangrijke leveranciers voor drugcrimi nelen. Uit een onderzoek van het Politiekernteam Noord- en Oost-Nederland blijkt dat twee apothekers in Zuid-Holland vele honderden kilo's paracetamol en caf feine in poedervorm hebben verkocht aan een particu lier. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevor dering van de Pharmacie overweegt aanpassing van de beroepscode. winsten te verhogen. De klanten zullen pas gaan Idagen als er te weinig werkzame bestanddelen in de drugs zitten. De betrokken apothekers ver klaarden tegen de politie dat zij niet wisten waarvoor de grote hoeveelheden caffeine en para cetamol werden gebruikt. Tegen de apothekers werd proces-ver baal opgemaakt. Aangezien de stoffen legaal zijn, worden zij niet vervolgd. Wel zijn de apo- Zowel de caffeine als de parace tamol wordt gebruikt voor het 'versnijden' (verdunnen) van harddrugs als cocaïne en heroï ne. De heroïne die ons land bin nenkomt, heeft wisselende con centraties werkzame stoffen, va riërend van veertig tot tachtig procent. In Nederland versnij den de drugbenden de heroïne en cocaïne verder, om zo hun thekers voor een 'pittig' gesprek op bezoek geweest bij de In spectie voor de Volksgezond heid. De inspectie beoordeelde het gedrag van de twee als nala tig- Volgens woordvoerder Bal huizen van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot be vordering van de Pharmacie is het voor het eerst dat betrok kenheid van apothekers bij drughandel duidelijk is aange toond. „We zijn nu alert op de ze zaken, maar verder is het hier geen issue." Volgens Balhuizen zal moge lijk de beroepscode voor apo thekers worden aangepast. Hij wijst erop dat er ook een ver antwoordelijkheid ligt bij de groothandel en andere pharma- ceutische bedrijven die als leve rancier voor drughandelaren kunnen fungeren. De handel is voor alle partijen overigens lucratief, zo blijkt. Apothekers kopen de grote hoe veelheden paracetamol voor ongeveer zestig gulden per kilo bij de groothandel en verkopen ze aan de klant voor ongeveer honderd gulden. Caffeine kost bij de groothandel ongeveer tachtig gulden. In een 'head- shop' in Amsterdam, een zaak waar allerlei benodigdheden voor druggebruik worden ver kocht, bleek de caffeine negen honderd gulden per kilo op te leveren. In het criminele milieu worden voor een mix van caffei ne en paracetamol zelfs bedra gen lot vijftienhonderd gulden betaald. den haag doorlees voorpagina Rechtbankpresident Verheij schetst dat de fiscus al sinds 1955 m de slag is met Van der Valk. Hij constateert dat de weerzin tegen in- en externe controle als een rode draad door het verhaal loopt. „Dan kunt u wel diep zuchten over de fiscus, maar de oorzaak ligt toch eigenlijk bij uzelf, als u alles weggooit. Is dat niet een beetje de wereld op zijn kop zetten?" Verheij blijft zich erover ver wonderen dat Van der Valk in de jaren tachtig geen orde op zaken heeft gesteld door des kundig personeel in te huren. „Waaromzo luidt zijn retori sche vraag, „zou iedere onder nemer dat moeten doen en u niet?" Ook Gerard en Elfriede wor den hier 's middags mee gecon fronteerd. Gerard was 19 toen hij de leiding kreeg over een vestiging van Van der Valk in Zwijndrecht. Op z'n 24ste werd hij door ooms en vader aange steld als directeur van motel Tiel, zonder dat daaraan een grondige opleiding vooraf was gegaan. Het hoorde bij de Van der Valk-cultuur, meende Ge rard. Oom Arie had neef Gerard eens een tijdje uitgeschreven als bestuurder van 'Tiel'. Gerard: „Hij denkt nog steeds dat ik te veel geld uitgeef." De eigenzin nige Gerard Tiet het daar echter niet bij. Hij maakte zichzelf na een tijdje tot enig aandeelhou der, bestuurder en directeur. Oom Arie liet het toen maar zo. Volgens het strafdossier ver dween ook in motel Tiel een groot deel van de administratie in de vuilnisbak. Tot grote ver rassing van de aanwezigen ont hult Elfriede plotseling dat wël alles is bewaard. Ze toont prompt enkele mappen met alle mogelijke kassabonnen en - stroken. De stukken zijn gevon den in een bijruimte van het motel, zegt ze. Verheij vindt het een merkwaardige gang van za ken; „Waarom niet eerder? Dan had u zich deze lijdensweg mis schien kunnen besparen." 'Handseinen zijn seinen waarmee ze sei nen als andere seinen kapot zijne'. Een oud gezegde uit de wereld van de spoor wegen. Seinen en treinen horen bij elkaar. Binnenkort moet het woord 'horen' wor den vervangen door 'hoorden'. NS zijn be zig de seinen naar de schroothoop te brengen. Zij hebben hun tijd gehad en moeten worden vervangen door sensoren. Niet omdat ze niet meer goed zouden werken. Nee, ze werken tè goed. De seinen zorgen er nu voor dat een baan vak in een aantal blokken is ingedeeld. Zo dra een trein een groeri sein passeert, springt dat op rood. Is de trein bij het vol gende sein, 1.500 meter verder, dan springt het rode sein op oranje. Pas als de trein weer een sein langs de baan voorbij rijdt, gaat het sein op groen. De trein is dan wel drie kilometer verder. De seinen zorgen er zo voor dat treinen op grote afstand van elkaar rijden. Een af stand die veel langer is dan de remweg die een trein nodig heeft. Bovendien zorgt het systeem ervoor dat een haanvak maar een bepaald aantal treinen kan verwerken. Er is nog een nadeel: als de eerste trein ver traging oploopt, werkt dat door bij alle volgende treinen. „De blokken zijn star. Er zit weliswaar een marge van enkele minuten in een dienst regeling, maar toch. Als die is opgebruikt, bepaalt de langzaamste trein het hele sys teem", aldus NS-woordvoerder Nieuwen broek. De spoorwegen zoeken nu naar het zogenoemde 'dynamische blok': de trein zelf. Daarvoor moeten er sensoren langs de baan komen. Die geven een signaal af als een trein passeert. Dat signaal wordt opgevangen door de volgende treinen op het baanvak. Door middel van die signa len weten de machinisten waar zich de trein voor hen bevindt en hoe hard zij zelf kunnen rijden zonder in botsing te komen met de voorganger. Zo gaan er meer trei nen op een baanvak en kunnen ze ook dichter bij elkaar rijden. Meer treinen op de rails betekent dat de spoorwegen meer mensen kunnen ver voeren. Er is echter nog een ander gevolg: de stroomvoorziening voor de treinen moet worden aangepast. De spanning op de bovenleidingen is nu 1.500 volt. Gezien het aantal treinen dat er rondrijdt en hun gemiddelde snelheid is dat het maximum. iaan er meer rijden (en dus stroom afne- men) dan moet de spanning omhoog. Daarnaast wordt de automatische treinbe veiliging (ATB) verbeterd. Dat systeem, waardoor een trein in bepaalde gevallen automatisch stopt, werkt nu niet als de trein langzamer dan veeriig kilometer per uur uur rijdt. Tijdelijke snelheidsbeperkin gen, bijvoorbeeld bij baanwerken, pikt het systeem niet op. In beide gevallen moeten machinist en conducteur zelf opletten. De Nederlandse Spoorwegen denkt alle plan nen, die miljarden kosten, rond 2000 te hebben gerealiseerd. Rijbewijs na 42 lar schadevrij genaar Aad Burgemeister 4), die 42 jaar lang zonder jbewijs reed voordat hij in Mei in Rotterdam werd aange houden, is gisteren in Rijswijk laagd voor zijn rijexamen, zijn aanhouding vertelde j dat hij zijn auto onder meer dig had omdat hij verslaafde ostitutées helpt. Toen dit bekend werd, bood In Haagse rijschool hem gra- i rijlessen aan. Na enkele pntallen theorie- en praktijk- sen achtte men hem rijp Dr het examen, waarvoor hij I één keer slaagde. De theorie verde aanvankelijk nogal wat jblemen op omdat Burge- eister analfabeet is. Het tra- itionele schriftelijke deel van et examen legde hij daarom iondeling af. Jommel: Meer liuursubsidie r i groeikernen fh n haag gpd uurders in groeikernen heb- !n recht op meer huursubsi- e, vindt staatssecretaris Tom- el (volkshuisvesting). Het ka- net bespreekt vandaag zijn 'orstel, dat neerkomt op een 'ordeel voor huurders dat kan 'lopen tot 480 gulden per jaar. 'nj s het aan Tommei ligt, wordt A maatregel in 1997 van acht. Het ministerie van VROM j ;eft geconstateerd dat wonin- >n in groeikernen meestal een tra hoge huur hebben omdat ■t om nieuwbouw gaat. Voor goedkope huurwoning kun- n mensen meestal alleen te- cht in de oude buurten van de ote steden. Tommei vindt het 'rechtvaardig dat mensen met n relatief laag inkomen in een c'invbouwwijk vaak een derde 'n hun salaris kwijt zijn aan de aandelijkehuur. Minister twijfelt aan kwaliteit topambtenaren Minister Sorgdrager (justitie) twijfelt aan de kwaliteit van top ambtenaren op haar departe ment. Ze zei dat vanmorgen voor de microfoon van Radio 1 Sorgdrager raakte onlangs in politieke problemen omdat ze bij het toekennen van de gou den handdruk aan procureur- generaal Van Randwijck zowel de landsadvocaat als haar colle ga-ministers had verzuimd in te seinen. Ze kreeg daardoor zwa re kritiek te verduren in de Tweede Kamer. Maar ook haar naaste adviseurs kregen er flink van langs. In het radio-interview zei de minister dat de kwaliteit van haar medewerkers 'onze zorg en onze aandacht' hebben. „Zorg in die zin", aldus Sorg drager, „dat wij ermee bezig zijn om te kijken of wij die top kwaliteit wel kunnen leveren." Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.h 4.10.1994 Stb.720. Jorritsma gelooft wèl in oplossen fileproblemen den haag gpd Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) denkt de groei van de files grotendeels tot staan te kunnen brengen door nieuwe vormen van openbaar vervoer, rekeningrijden en nieuwe tech nieken voor geleiding van het verkeer. „De problemen zijn oplosbaar; daar ga ik vanuil", zo weersprak de bewindsvrouw gisteren het in de Tweede Ka mer levende beeld dat ze niet meer gelooft in een oplossing van het fileprobleem. Jorritsma zegde de Tweede Kamer toe meer vaart te zetten achter de ontwikkeling van pro jecten als Randstad-rail. Hierbij gaat het om een in hoge fre- quentie rijdend openbaar-ver voersysteem in het gebied tus sen Rotterdam en Den Haag, dat zowel gebruik maakt van spoor- als van tramrails. Ze verwacht verder veel van nieuwe ontwikkelingen in de in formatieverstrekkingen van on dergronds bouwen. Jorritsma komt binnenkort met een 'Stra tegische Visie' op nieuwe tech nologische ontwikkelingen. Re keningrijden zal, zoals bekend, rond het jaar 2000 worden inge voerd. De minister kwam gisteren aanvankelijk niet tegemoet aan de wens van de Kamer een be zuiniging van 43 miljoen gulden op het stads- en streekvervoer ongedaan te maken. Volgens Jorritsma is zo'n bezuiniging op een totaal van drie miljard gul den voor deze sector zonder veel problemen te halen door doelmatiger werken. arnhem» Een historische boerderij uit het Groningse Beerta, onderdeel van de collectie van het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem, is vanmorgen tot de grond toe afgebrand. De brandweer heeft enkele paarden, die in de stal van de boerderij stonden, en wat antieke spullen uit het voorhuis kunnen redden. Over de oorzaak en de schade is nog niets bekend. Vandalisme lijkt voor alsnog niet aan de orde, aldus een woordvoerder van de brandweer. foto gpd hans broekhuizen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3