Leiden 'Dubbel spoor is niet nodig voor sneltram' De echte Barbie heeft een stempel op haar rechterbil Kwestie Invalidenhuis niet voor rechter Begroting nieuwe stijl puzzel voor raadsleden Meidooi PvdA voor proef net goedkoop buskaartje [RIJDAG 17 NOVEMBER 1995 971 lef hennyvan e( Oranjepark —j De burgemeester I van Oegstgeest noemt de overiast van jeugd in het Oranjepark een tijdelijk euvel. Kerkhof /t q De liberale raadsle- I 1/ den in Rijnwoude vinden dat Koudekerk aan den Rijn geen eigen kerk hof hoeft te hebben. Illegaal vuurwerk opgespoord eidenHet vuurwerkteam van de politie heeft gisteravond in de woning van een 25-jarige Leidenaar negenduizend strijkers aan getroffen. Het illegale vuurwerk was voor de verkoop. Val in trappenhuis iidenNa een val in een trappenhuis van een flat aan het Sta- ionsplein is een 52-jarige Hagenaar met inwendig letsel naar iet AZL vervoerd. Samen met een collega was hij een kabel aan iet trekken, toen hij plotseling viel en met zijn borst op een sta- j en rail klapte. Daarbij kreeg hij ook een haspel, waar de kabel j as bevestigd, op zijn rug. ANNO 1895 Zaterdag 16 November Het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente in de Pieters- ;erkstraat alhier zal in het vervolg met vier gaskachels worden ,'erwarmd. Bij het probeeren van een daarvan had eene gasont- iloffing plaats, echter zonder persoonlijke ongelukken, maar al- een materiëele schade aan kachel en ruiten te veroorzaken. Advertentie. De St.-Nicolaas-Étalage is gereed. Minzaamst ïanbevelend, H.F. Hoosemans, Breestraat 103. ANNO 1970 dinsdag 17 november - Jeugdorkest en Drumband „De Burcht" geeft donderdag- vond in de Stadsgehoorzaal een concert. De VARA zal een ra- lio-opname maken. - Burgemeester en wethouders van Hazerswoude zullen zich leraden over de meest gewenste vorm van voorlichting aan de lers. Waar dit mogelijk is, zal het houden van hearings en oorlichtingsavonden worden bevorderd. De vroeger gebruike- jke nieuwjaarsreceptie wordt weer in ere hersteld. ZWN-manager Leeuwenburgh deelt pessimisme wethouder Langenberg niet Een dubbel treinspoor tussen Leiden en Alphen aan den Rijn is niet noodzakelijk voor de komst van een sneltram. Dat beweert regiomanager B. Leeuwenburgh van bus maatschappij ZWN. leiden hans koenekoop Hij deelt daarom niet de angst van de Leidse verkeerswethou der P. Langenberg (D66) dat het plan voor een sneltram tussen Noordwijk, Katwijk, Leiden en Alphen zal mislukken nu de Ne derlandse Spoorwegen afzien van een spoorverdubbeling. Ook al is nog niet zeker dat ZWN de sneltram over tien jaar daadwerkelijk mag exploiteren, directeur Leeuwenburgh heeft zich inmiddels ontpopt als de belangrijkste voorvechter van de sneltram. Hij is al vele keren in Karlsruhe geweest, waar de sneltram een groot succes is. Deze Duitse stad dient als voor beeld van hoe het in de Leidse regio zou moeten. Leeuwen burgh heeft de afgelopen maan den tientallen diapresentaties gegeven over de sneltram. De grote kracht van de snel tram schuilt volgens de regio manager in de technische supe rioriteit. „Een tram kan veel sneller optrekken en afremmen dan een trein. Dat is een groot voordeel. Een sneltram die een topsnelheid van 90 kilometer per uur kan halen, is een prima vervanger van de stoptrein op het traject tussen Leiden en Al phen." Leeuwenburgh speelt met zijn verhaal in op de toekomst plannen van de NS voor dit tra ject. De spoorverdubbeling is weliswaar van de baan, er komt wél een station in Hazerswoude met op die plek dubbele rails én de NS willen een snelle interre- giotrein tussen Leiden en Utrecht laten rijden. „De tram zou een uitstekende aanvulling zijn op de interregiotrein, beter dan de huidige stoptrein. Alleen een dubbel spoor bij Hazers woude en bij Roomburg vol staat voor de sneltram om fre quent te rijden en vaak te stop pen." De tram is volgens Leeuwen burgh het enige vervoermiddel dat daadwerkelijk kan bijdragen aan het terugdringen van de au to. „De bus is er niet in ge slaagd. Ondanks allerlei maatre gelen zoals busbanen, snelbus- sen en interliners, stappen steeds minder mensen in de bus. We moeten overstappen op een snelle, comfortabele, be trouwbare en frequente vorm van openbaar vervoer. Kars- lruhe bewijst dat de sneltram al die kwaliteiten in zich heeft." De Leidse raadsleden kunnen maar moeilijk overweg met de gemeentebegrotingen 1996. De nieuwe manier waarop ze zijn samengesteld - Leiden is overgeschakeld op zogenaam de produktbegrotingen - kost ze veel hoofdbrekens. Mo menteel bereiden ze de begro tingsbehandelingen voor en velen zijn al op onoplosbare puzzels en ander ongemak ge stuit. WD'er A. Geertsema bij voorbeeld is 'onbegrijpelijke tabellen' tegengekomen. Pas nadat hij ze 2.5 uur had bestu deerd, begon hem iets te da gen. De rest van de WD-frac- tie was toen al uitgeput en on- verrichterzake huiswaarts ge keerd. „Voortaan ook wat meer aflijnen graag. Nu moet ik zelf een lineaaltje ernaast leggen. Dat bevordert het lees gemak niet", snauwde hij gis teravond in de raadscommis sie financiën. Rianne Peeters van Groen- Links zei dat ze weliswaar 'ge- imponeerd was door de enor me hoeveelheid werk die is verricht om tot de eerste Leid se produktbegrotingen te ko men', maar ze vindt 'het poli tiek gebruik maken ervan nog erg lastig'. Ook I. de Coo van Leiden Weer Gezellig/De Groenen en P. Klück (CDA) vinden dat de overzichtelijkheid er niet op vooruit is gegaan. Elke ge meentelijke dienst heeft haar eigen 'benaderingswijze', heeft Klück al gemerkt. Hij wenst meer uniformiteit. CDA-wethouder J. Walen kamp bleef rustig onder deze klaagzang. Hij vertrouwt erop dat als de raadsleden wat meer ervaring hebben met produkt begrotingen delen ervan ste voordeel oogopslag is te zien wat diensten en produkten van gemeente kosten en ople ral de Het groot- lurgemeester ii brief met lood bedreigd Expositie van wereldberoemde poppen in Leidse bibliotheek pen »eric de jager fc politie heeft deze week een j-jarige Leidenaar aangehou- n die ervan wordt verdacht ider meer burgeméester C. jekoop schriftelijk met de iod te hebben bedreigd. De man verzond brieven aan jekoop, een aantal ambtena- n en een 31-jarige advocate t Leiden, waarin hij schreef it hij hen met een bijl zou be- Ijrken. De Leidenaar verkeerde |geestelijke nood, omdat hij wel zijn baan als zijn uitke- kwijtraakte. Die toestand tcht hem ertoe, een aantal pdebokken te kiezen. In zijn woning vond de politie Schriften van de dreigbrieven, jik de bijl, waarmee de man woorden in daden had Wil li omzetten was in de woning ezig. De Leidenaar is inge- en voorgeleid aan de offi- i justitie. ïids echtpaar ïrrast met reis ïar New York iterdam/leiden de personeelsvereniging de Leidse universiteit waren gisteravond per bus naar iy' Rotterdam gekomen voor bezoek aan de show van iliday on Ice. En vlak na de ie werden ze ineens .voor voetlicht gehaald: de heer nevrouw H. van der Haven de Spoorlaan in Leiden. Wat :ek? De heer des huizes was het bezit van het viermiljoen- kaartje dat de Holiday on Ice ids het eerste bezoek in 1950 lederland had verkocht. Drie isjes uit het corps de ballet erhandigden de prijs aan het rraste echtpaar: een reis voor ee personen naar New York, :lusief een bezoek aan een oadwayshow. ir "ha. iuggestie kamerlid Van Gijzel leiden carin smolders Haar lange benen staan in hooggehakte schoentjes. Het blonde haar hangt tot ver over de schouders en met onschuldi ge ogen kijkt ze de bezoekers van de openbare bibliotheek in Leiden aan: Barbie. Loek Vos kamp verzamelt vanaf 1990 de Matell-poppen en exposeert de ze maand in de bibliotheek haar verzameling en houdt zondag 19 november om 14.00 uur een lezing over dit speelgoed-feno meen in de bibliotheek aan de Nieuwstraat. oek Voskamp verzamelt Bar bies uit de periode van 1959 tot 1975. „Ik ben eigenlijk heel toe vallig aan het verzamelen ge raakt. Mijn dochter, die in het buitenland woont, was bevallen van een zoon. Zij vroeg mij of ik haar oude speelgoed wilde •brengen. De Barbies hoefde ik niet mee te nemen omdat ze ze zelf nooit leuk had gevonden en jongens daar toch niet mee spe len. Ik moest zelf maar met de Barbies gaan spelen als ik dat leuk vond." „Ik heb de poppen schoonge maakt en op de kast gezet. Als er bezoek kwam en ze zagen die poppen staan, vroegen ze vaak of ik er nog meer wilde. Ik ont dekte dat er veel verschillende soorten poppen bestonden. Het werd interessant, de vonk spronk over en ik ben gaan ver zamelen." De honderd poppen die Loek Voskamp de afgelopen vijf jaar heeft verzameld komen alle maal uit de jaren zestig en ze ventig. „De poppen uit die pe riode zijn stuk voor stuk spe ciaal. In die tijd werden ze na melijk nog niet zo massaal ge produceerd als vandaag de dag. De echte Barbie heeft ook een stempel op haar rechterbil om aan te geven van welk jaar ze is. Nu gaan ze met miljoenen over de toonbank en dan is het na tuurlijk geen leuk verzamelob ject. Poppen uit de jaren zestig kregen om de zoveel tijd een ander gezicht Loek Voskamp tussen haar Barbiepoppen. „Poppen uit de jaren zestig e res werden aan het modebeeld aangepast. Zo had je bijvoor beeld fiower power- en ruimte vaart-Barbies. Tegenwoordig is Barbie helemaal niet meer rea listisch. Ze heeft al sinds 1980 hetzelfde gezicht en ze is gehuld in kant, tule en glittertjes. Dat romantische gedoe, daar hou ik niet van." Loek haalt haar poppen overal vandaan. Via adverten ties, ruilbeurzen en rommel markten. Voor een gave pop wil ze maximaal 75 gulden neertel len. Zitten de verpakking en de accessoires erbij dan wordt er honderd gulden uit de porte- monee getrokken. „Gave pop pen koop ik meestal. Bespeelde zeventig zijn speciaal." en 'verongelukte' poppen krijg ik. Afgeknipte haren, ballpoint- vlekken of een door een hond afgerukte hand gaan me echt aan het hart. Toch blijf ik Bar bies al verzamelobject beschou wen. Ik maak ze schoon, trek ze andere kleren aan en borstel hun haren. Maar spelen zal ik nooit met een Barbie." Speelgoedfabrikanten dach ten dat Barbie geen succes zou worden vanwege haar lijke vormen. Kinderen helemaal geen problen de borsten of billen van Het zijn de volwasse hier aanstoot aan nemi tonen dochters van toen veel belangstelling voor de expositie. hebben len met de pop. ïen die n. Toch ilden hans iden, er> experiment met een laag- n da eprijsd buskaartje. Naar het pi oorbeeld van de Zwiterse •nfad Basel, waar die proef eeft geleid tot een enorme an het aantal passa- rinsten voor het ver- de di oersbedrijf. De Leidse regio ,rt de °u het lef moeten hebben ithanen dergelijk experiment op oten te zetten. Die suggestie eed Tweede-Kamerlid R. van iijzel, verkeersspecialist van e PvdA, gisteren op een the- ia-avond van de vervoers- t een or)d FNV. Van Gijzel opperde de sug- estie omdat hij vindt dat de oge tarieven Nederlanders it bus en trein houden en in ,kk auto okken. „In Basel geeft e overheid niet de subsidie oor het openbaar vervoer aan iaf e vervoersbedrijven, maar de reiziger. Wie een abon- koopt, krijgt geld te rug. Dat is voor veel mensen aantrekkelijk. Bovendien is het toegestaan meer mensen te la ten reizen op het abonne ment. Het werkt daar fantas tisch: vijftig procent maakt ge bruik van het openbaar ver voer en de bedrijven maken zelfs winsten. In Nederland is zoiets nog nooit vertoond." Regiomanager B. Leeuwen burg van vervoersrhaatschap- pij ZWN, ook aanwezig op de bijeenkomst, had wel oren naar zo'n experiment. Hij klaagt ook over de hoge tarie ven en zou graag willen dat vervoersmaatschappijen meer vrijheid krijgen in het bepalen van de hoogte van de tarieven. Hij zei graag met de Leidse verkeerswethouder P. Langen berg te willen praten over de mogelijkheden. Raadsmeerderheid wil schadevergoeding Van der Plas betalen leiden wim koevoet In de verste verte is in de Leidse gemeenteraad geen raadsmeer derheid te vinden die de finan ciële afwikkeling van het refe rendum over het bouwplan bij het Koninklijk Militair Invali denhuis voor de rechter wil la ten komen. Ook de grootste op positiefractie, de WD, denkt dat de kans op een fiasco voor de gemeente groter is dan een juri dische overwinning. Dat is gisteravond gebleken in de raadscommissie economie, financiën en grondzaken, waar ook de hoofdrolspeler in deze zaak, PvdA-wethouder T. van Rij, het voorstel aan de gemeen teraad kwam verdedigen. Bur gemeester en wethouders willen de bouwer van het door het re ferendum afgelaste bouwplan een kleine twee miljoen gulden geven. In ruil daarvoor levert de bouwer. Van der Plas, zijn bouwvergunning in. Als de gemeente niet betaalt en de zaak aan de rechter over laat, zo denken de meeste raadsleden, krijgt Van der Plas waarschijnlijk een nog hogere schadevergoeding dan de nu becijferde twee miljoen gulden toegewezen. Of erger nog: kan hij alsnog beginnen met de sloop van een deel van het Inva lidenhuis fen de bouw van ap partementen in de achtertuin. Daarmee zou de uitslag van het referendum - de meeste Leidse kiezers stemden tegen het bouwplan - teniet worden ge daan. Alleen de kleine fracties van Leiden Weer Gezellig/De Groe nen) en de SP willen Van der Plas niet betalen. Hooguit heeft hij recht op teruggave van het geld dat hij heeft betaald voor leges, zo'n 40.000 gulden, stel den J. de Coo (LWG) en C. Ver geer (SP). De Coo en Vergeer baseren hun optimisme op rapporten van juristen en accountants. Maar volgens wethouder van Rij, die ondanks de vele kritiek, ook gisteravond weer uiterst rustig en zelfverzekerd bleef, hebben de twee de rapporten niet goed begrepen. WD-fractievoorzitter A. Geertsema en zijn collega van het CDA, P. Klück, kwamen nog met wat ideeën om het bedrag naar beneden bij te stellen, dan wel op een andere manier uit te keren, bijvoorbeeld door Van der Plas grond met korting aan te bieden, elders in de stad, waarop hij alsnog appartemen ten kan bouwen. Maar volgens Van Rij missen raadsleden met dergelijke sug gesties de kern van de zaak. En die is dat Van der Plas de hem verleende bouwvergunning al leen maar inlevert als de ge meenteraad een overeenkomst goedkeurt waarin is geregeld dat hij voor het afzien van zijn rechten om te bouwen 2.5 mil joen gulden krijgt. Daar kan hooguit een half miljoen vanaf - het BTW-bestanddeel. Daarvan is nog onduidelijk of dat moet worden betaald. De enige kans om de schade claim te ontlopen is naar de rechter stappen maar de kans op succes is uiterst gering, is de overtuiging van de meesten. Hoewel een ruime raads meerderheid het voorstel om Van der Plas te betalen steunt, was er veel scherpe kritiek te beluisteren op de gang van za ken. Treinverkeer noordelijk van Leiden gestremd I let treinverkeer op de trajecten Leiden-Schiphol en Leiden- Heemstede-Aerdenhout ligt dit weekeinde stil. De stremming duurt van zaterdagnacht 1.30 uur tot maandagochtend 5.30 uur. Er worden bussen ingezet. De NS voeren in deze periode werkzaamheden uit aan het spoor. Bij Hoofddorp komt een nieuw station en er worden vier sporen aangelegd. Bij Warmond wordt bovendien de draagcon structie van de bovenleiding vervangen. lussen Leiden en Schiphol rijden elk kwartier snel- en stopbussen (ook in de nacht). De stopbussen stoppen ook in Nieuw-Ven nep en Hoofddorp. Ook de verbinding Leiden-Heemstede wordt met bussen instandgehouden. Het 'bussen' duurt gemiddeld 30 minuten langer dan het 'trei- De treinen tussen I.eiden en Den Haag MS rijden normaal, tussen Leiden en Den Haag CS rijden twee keer per uur stop treinen. Tussen Schiphol en Amsterdam wordt het aantal treinen teruggebracht van vier De intercity Rotterdam-Brus- sel/Vlissingen vervalt. Om de overlast van het over stappen op de bus iets te beper ken, zijn van 07.00 tot 23.00 uur kruiers aanwezig op de stations in Leiden, Schiphol en Heem stede. FOTO HIELCO KUIPERS „Ik heb er heel bewust voor ge kozen om de expositie in een bibliotheek te houden. Moeders komen hier heel vaak met hun kinderen en zo kunnen twee ge- i de poppen bewonde- Van WD'er Geertsema kre gen Van Rij en wethouder fi nanciën, J. Walenkamp (CDA), te horen dat zij 'vrijwillig hun hoofd in de financiële strop hebben gestoken en dat zij vol overgave van het schavot willen afspringen'. Dat Geertsema het voorstel toch steunt, bracht PvdA-fractievoorzitter op de op merking 'dat Geertsema even goed lekker meespringt'. liet verst in zijn kritiek ging SP'er Sloos. Hij verwijt Van Rij dat de ze 'stelselmatig tegen de belan gen van de gemeente in heeft gehandeld'. Ook D66'er O. Welling liet zich, zij het in wat cryptischer bewoordingen, kritisch uit. De PvdA en GroenLinks hebben de minste problemen met deze kwestie. Ze maakten het college niet één verwijt. Acties kosten politieman geen salaris leiderdorp monica wesseling De demonstraties van de po litie Hollands Midden gaan de agenten vermoedelijk geen salaris kosten. De korpsleiding geeft er de voor keur aan verlofuren of vakan tie in de houden als compen satie van protest-uren. De politie in deze regio houdt, tot nu toe als enige korps in Nederland, vast aan de af spraak van de korpsbeheer ders dal demonstraties alleen in eigen tijd mogen worden gehouden. Directeur-personeel van Hollands Midden H. van C Jangelen besluit half volgen de week op welke manier de agenten worden gekort. De strikte lijn van de korpslei ding heeft overiger de relatie I «•O agentes zorgd. Tv irslechlering van ssen korpsleiding op straat ge- djstricten, Duin- Bollenstreek-zuid en - noord hebben zelfs officieel het vertrouwen in de leiding opgezegd. Deze twee distric ten worden door de leiding 'voor een goed gesprek' uit genodigd. De korpsleiding lijkt be hoorlijk in haar mnaag te zit ten met de boosheid van de agenten. „We bezinnen ons op een manier om de betrek kingen weer te normaliseren. Zomaar doen alsof er niets gebeurd is, werkt natuurlijk niet. Het vertrouwen is ge schaad", aldus politievoor lichterC. Jongh.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15