RACEBAAN Van staafjes tot puzzel matten COMPUTER! Schrijf pieten helpen Sinterklaas met kinderpost Sinterklaas In de ban van de Peuters lonken ook al naar|E VRIJDAG 17 NOVEMBER 1995 DESIRÉE VAN OOYIK GPD Racebanen zijn sterk in opkomst. Dit jaar worden er naar schatting 60.000 gekocht. Flitsende fiutootjes, grom mende motoren, flashlights en vuurspuwende knalpotten, de spelers ruiken de benzinelucht, al zit de stek ker in het stopcontact. Formule-1, Rally- en Indycarsop schaal zoeven met snelheden tot 27 kilometer per uur slippend langs de super-achtbaan. Met het aantal me ters, bochten en loopings worden de jongste racers gelokt. De nieuwste re plica's van de Formule-1rookpotten, springstukken en slipbanen zijn favo riet bij de oudere jeugd. Hobbyfana ten, veelal volwassen, maken het meeste werk van hun baan. Fanatiek wordt er een hele wereld omheen ge bouwd. Racemodellen worden verza meld. Liefhebbers met een kleine tachtig schaalmodellen op voorraad vormen geen uitzondering. Scalextric „Opwindend, vol actie, gebaseerd op snelle reacties", kwalificeert Harry Becker, product-manager van Scalex tric, z'n jongste noviteit, de 'Wild 3 Sixty'. „Met die baan kunnen auto's 360 graden slippen, om de as draaien dus, en verder rijden. Minstens zo leuk is het halfom slippen. Door een dubbel sleepcontact keren de autootjes om en rijden ze terug." De baan is verbreed met slipstukken in de bochten en past verder gewoon op de overige Scalextric baanonderdelen. Andere spraakmakende noviteit is de Formule 1-baan met 'pole position controlcenter'. Exact nagebootst van het echte racewerk houdt het pole po sition center bij wie de beste voorron den rijdt. Die krijgt het voordeel van de eerste startpositie. Fors oefenen is wel noodzaak, want wie niet binnen tien seconden zijn rondje afraffelt hoort een metalen stem meedelen: 'Failed to qualify'. Ook het vuurwerk van de Grand Prix, de titanium sparks, worden gesimu leerd op schaal middels een soort vuursteentjes op de baan. Tyco „Met 27 kilometer per uur vliegen on ze autootjes door, en eventueel uit de bocht", zegt Yves Rooms, sales-mana ger voor Tyco-Formula. Dat uit de bocht vliegen blijft beperkt, want Ty co gebruikt een andere schaal, 1 87 tegenover de meest gebruikte schaal van 1/32. De autootjes zijn kleiner. Dat maakt het racen simpeler. Tyco is ook de aanbieder van veel meters per baan. Verwerkt in loopings en bochten past een baan van ruim 18 meter op krap drie bij anderhalf in de huiskamer. Doordat de autootjes klein zijn, blijven ze aan de baan 'vastkleven' zonder snelheid te verlie zen. Reden waarom de loopings van Tyco wel werken waar overige mer ken vaak falen. Vooral jonge kinderen zijn beter af met deze banen, omdat ze minder behendigheid vereisen. Tyco is gespe cialiseerd in Formule-1 en brengt daarnaast dit jaar de GT International uit, een racebaan met een Porsche 935 en een Ferrari F40. Carrera „Inhalen en van baan wisselen, dat is ons sterke punt", meent Fred Hahn, sales-manager van Carrera. Dit van ouds bekende merk is hernieuwd ver krijgbaar in Nederland. Het kent als enige een systeem waarbij de autootjes, geleid door magnetische strips, 'los' op de baan rijden. Het zogenoemde Servo-systeem leent zich voor de wat grotere jeugd en vol wassenen. In auto's wordt nostalgie niet geschuwd. Oude, statige model len switchen behendig van baan naar baan. Hard rijden is hier minder aan de orde dan op de baan blijven. Blijkt het systeem te moeilijk dan kunnen de autootjes van een pinnetje worden voorzien, waardoor de auto het mid den van de baan houdt. Slotracing Autoracen wordt ook wel slotracing genoemd. Slot staat in dit geval voor sleuf. In het midden van de autobaan zit een sleuf, onder aan de auto een uitstekend deeltje dat daarin past. Middels magneten blijft de auto ver volgens aan de baan 'gekleefd'. Grote auto's laten zich moeilijker besturen dan kleine. Dat geeft verschiljen tus sen het merk Carrera, dat in het 'prof systeem' auto's heeft tot op een schaal van 1 /24, en Tyco, dat stan daard werkt met 1/87. Jonge kinderen vanaf 6 tot 7 jaar kun nen met slotracing beginnen, maar zijn door de bank genomen te klein om het Servosysteem zonder midden pal te besturen. In de racewereld is RAYMOND BEAARD GPD geen standaard aan te geven. De meeste merken passen niet op elkaar, terwijl ook verschillende systemen binnen een merk zelden aansluiten. Zo heeft Carrera sinds tien jaar onder meer een servo- en een prof-systeem (slotracing 1/24), dat niet past op ba nen uit de periode daaraan vooraf gaand. Bij Scalextric daarentegen klik ken de huidige banen nog op die van 35 jaar geleden. Zodra de tweede ge neratie wil racen, kunnen de baanstukken van zolder worden ge haald. Met de nieuwste autootjes, wat grap jes en eventueel extra meters is de ra cebaan weer actueel. Bij aankoop van een racebaan is het zelden verstandig te kiezen voor een erg goedkope baan. Alle waar naar zijn geld gaat ze ker op in deze sector. Om teleurstel lingen te voorkomen is het aan te ra den de baan in de winkel te proberen en op stevigheid en systeem te testen. Kwalitatief goede banen zijn te koop vanaf een kleine tweehonderd gulden per starterset inclusief trafo en 2 race wagens. Lange banen bepalen het slotracen in de huiskamer, foto cpd Achter de schermen helpen ve len Sint Nicolaas de kinderhar ten weer sneller te laten klop pen. Zo verandert een pittores ke kinderboerderij in Sinter klaashof, het secretariaat waar schrijfpieten brieven beant woorden die duizenden kinde ren aan Sinterklaas schreven. PTT-post werd eri wordt jaar lijks overspoeld met brieven ge richt aan 'Sint' of'Sint in Spar- je' of simpelweg 'Madrid'. Vroe ger verzamelde FIT-post deze brieven bij de afdeling 'onbestelbare stukken'. Het be drijf wist niet wat het aan moest met de post voor de goedheilig man. Ook vrijwilligers van kinder boerderij Weverkeshof in Nue- nen zaten met een soortgelijk probleem. Elk jaar rond de ver jaardag van Sinterklaas kwamen veel kinderen uit het dorp een brief afgeven bij de kinderboer derij. De vrijwilligers aldaar wis ten niet wat ze ermee aan moesten, totdat negen jaar gele den vrijwilliger Karei Passier van de kinderboerderij op het idee kwam de brieven te beant woorden in naam van Sinter klaas. Een gat in de markt en leuk voor de kinderen, dacht wijlen Passier. De PTT vond het ook een leuk plan en stuurt sindsdien de post voor de goed heiligman door naar de vrijwilli gers van de Nuenense kinder boerderij. En dat hebben de vrijwilligers geweten. Want na enige tijd kwamen de brieven overal van daan, niet alleen uit Nuenen, nee, uit heel Nederland én ook uit het buitenland zoals België, Spanje en zelfs de Verenigde Staten. De brieven kwamen niet alleen in sinterklaastijd, maar ook in de zomer. „Vorig jaar waren het er zo'n tienduizend", vertelt Marga Sar ton. Zij is de secretaresse van de goedheiligman en weet zodoen de ook alles van hem af. Zij helpt de sint met het beant woorden van de brieven, want daarbij kan de goedheiligman wel wat hulp gebruiken. Tijdens de drie weken dat de kinder vriend in Nederland verblijft krijgt hij ook hulp genoeg, meer dan vijftig vrijwilligers (schrijf pieten) sturen een leuke brief terug aan de duizenden kinde ren. Niet elk kind dat een enveloppe stuurt aan Sint Nicolaas is ver zekerd van een antwoord. De belhamels die alleen maar wat knipsels sturen van de Barbie pop, het Nintendospel of de doos met Lego die zij graag van de sint willen ontvangen, hoe ven niet te rekenen op een ant woord. De sint schrijft alleen als hij een geschreven brief heeft gehad. Tevens moeten de schrijvers niet vergeten hun eigen adres te vermelden en een bedrag van één gulden aan postzegels in de enveloppe te doen. Die extra gulden is goed te gebruiken voor de schrijfpieten, want ook zij moeten betalen voor briefpa pier, postzegels en enveloppen. Geld verdienen de schrijfpieten uit Nuenen er niet mee. Hoog uit wat speculaas, want het blijft een hobby. Dat het werk in Sinterklaashof niet onopgemerkt is gebleven, bleek vorig jaar toen de schrijf pieten door de Stichting Natio naal Sint Nicolaas Comité wer den uitgeroepen tot winnaars van de Zilveren Pepernoot. De stichting wil jaarlijks deze prijs uitreiken aan een persoon of groep van personen die het sin terklaasfeest een 'bijzonder po sitieve impuls' heeft gegeven. Vorig jaar overhandigde Sinter klaas voor de eerste maal dit kleinood. DESIRÉE VAN OOYIK GPD De speelgoedbouwsystemen hebben meer te bieden dan het simpele steentjes klikken. Juniorbouwers kun nen zich voortaan uitleven in staafjes, kristallen, bollen, zigzag-steeltjes, pijpjes en puzzelmatten. Het ene sys teem nog leerzamer dan het andere. Wordt bij jonge kinderen met fantasie gebouwd, de oudere jeugd voegt energie toe middels elektronica. Mini- motortjes draaien op penlights. Tra fo's brengen de bouwwereld in bewe ging- Een van de meest spraakmakende ontwikkelingen is K'Nex, een ruimte lijk systeem dat doorzicht biedt in haar bouwwerken. Onderdelen, met als hoofdbestanddeel plastic staafjes, worden aan elkaar 'geklikt' op basis van kleur, volgens het zogenaamde kleuren-code-systeem. Zeker zo mooi en leerzaam is Capsela, opgebouwd uit thema's. Natuurkundige wetten, elektronica en zelfs architectuur zijn pijlers onder dit bouw- en leersys- teem. Simpeler zijn de Flipflop puz zelmatten, geschikt om horizontaal mee te bouwen. Zelfs complete vloer matten zijn hiervan verkrijgbaar. Ge schikt vanaf 3 jaar. Compacter is het nieuwe Meccano-junior, voor kinde ren tussen de 4 en 7 jaar. De kunststof onderdelen zijn groter dan van het oude vertrouwde metalen systeem waarmee kinderen boven de 7 jaar bouwen. Duplo Primo Lego toont zich de ware grondlegger van bouwsystemen en introduceert Duplo Primo, de bouwsteen met één enkele nop. geschikt voor baby's. Elke steen is een speeltje met eigen func tie. Er zijn zowel vrolijke fantasieste nen als herkenbare dierenfiguren die allemaal op elkaar kunnen worden gestapeld en die vervolgens passen op duplo. Kortom een systeem waarmee de kleine beetje bij beetje een eigen wereldje opbouwt. K'Nex K'Nex is de meest kleurrijke nieuwko mer. Er zijn 23 onderdelen, elk te her kennen aan de eigen kleur. Basis vor men massieve staafjes die doen den ken aan een rietje. Met de verschillen de vormen en staven zijn rechte hoe ken, rondingen en hoeken van 45, 90 en zelfs 270 graden te maken. Die laatste mogelijkheid is uniek voor K'NEX. Bouwwerken komen tot leven door middel van beweegbare onder delen als katrollen en wielen. Na^st het nabouwen van modellen is het verleidelijk om kunstwerken te ma ken, simpel op vorm en kleur. Door dat er rondom wordt aangeklikt met vrij lange onderdelen, ontstaan er snel imposant ogende resultaten. Op dit moment is het systeem (vanaf 4 jaar) alleen te koop bij Bart Smit. Flipflop mat Peuters en kleuters krijgen hun nieu we bouwsysteem breed uitgemeten. De zachte, kunststof Flipflop matten worden samengesteld uit een soort puzzelstukken. Kinderen kunnen er mee aanleggen of kubussen bouwen. Het materiaal is licht, anti-allergisch en verkrijgbaar in zowel kleine puz zeltjes van 15 bij 15 cm als in tapijtte gels tot 60 bij 60 cm. De puzzelstuk ken zijn er in uni kleuren, letters en cijfers. Importeur is TopSide in Bus- sum. St rax Hernieuwd in beeld ten slotte is Strax. Veelkleurigezigzag-onderdeeltjes worden aaneen geklikt tot er een flexibele autobaan ontstaat. Actueel is de 'spookstad' met Batman en de Jol ly Joker op fantasietunnels en brug gen afgebeeld. Speciale autootjes rij den op batterijen over de zelf aange legde sporen. Geschikt vanaf 5 jaar. Lieve stofjes en elektronische hardware bepalen baby- en peuterspeelgoed. Stapels maken klein tjes van Duplo Primo, de jongste bouw- speeltjes van Lego. foto cpd Onstuitbaar is de opmars van elektronica. Van de eerste dierengeluiden tot aan een complete pré-computer staan voor peuters en kleuters klaar. Gezellige televisiehelden als Bert en Ernie, Donald Duck en Micky Mouse leiden de kleintjes de wereld binnen van de chip. Een drietal fabrikanten lonkt daarnaast naar CD-rom en brengt in de loop van vol gend jaar educatieve CD's uit voor kleuters en schooljeugd. Voor de peuters is er al dit jaar voldoende speelgoed voorhanden om zich op de pc van pap en mam voor te be reiden. Educatief is daarbij het wacht woord, 'fun' de voorwaarde. De ouders van de kleintjes kijken welwillend naar de schier onbeperkte mogelijkheden van het speel tuig. Drempel vooralsnog zijn de vrij hoge aanschafprijzen. Voor peuters worden in Nederland niet gauw de bedragen neerge teld die de honderd gulden te boven gaan. „Schoolontwikkelingen worden door ons op de voet gevolgd", zegt Jan Slecht, sales manager Benelux voor V-Tech, gespeciali seerd in educatief elektronisch speelgoed. „Voor elk land wordt het elektronisch speel goed aangepast. Onderwijscultuur, een op handen zijnde nieuwe spelling en de steeds verspringende belangstelling voor spellen bij kinderen zijn doorslaggevend voor het eindprodukt. Het gevolg is een voortduren de innovatie, een bedrijf dat constant in be weging blijft en waarin per land het eind produkt sterk verschilt." Door te spelen met educatief geschoeide elektronica leren kinderen tekens herken nen, raken gewend aan herhalen en leren daardoor sneller als zij eenmaal op school zijn aangeland. „Pret is het belangrijkste", doceert niettemin Slecht. „Kinderen moe ten plezier beleven aan de speeltjes, de be hoefte hebben ze steeds opnieuw te pakken en uit te proberen. Dat er spelenderwijs wordt geleerd is mooi meegenomen." Stoffen speeltjes „Kinderen moeten de kans krijgen iets weten", meent Jan Meijer, importeur va het Franse educatieve merk Jeux Nathal „Leren met de computer wordt gestimu leerd als de kinderen op een aantal pun kunnen scoren." Jeux Nathan verenigt hang naar stoffen speeltjes met elektron i middels de 'Ordi-Cubulo' (vanaf 6 maai den), een stoffen kubus met dieren en b passende geluiden. Het elektronisch ge- 5 deelte is uitneembaar en heeft een aanI schakelaar. Het kind kan dus zelf raden kubus laten klinken of eerst raden en da na horen of het antwoord klopt. Voor pt ters zijn er het 'sprekende telefoonvrien dat leert omgaan met getallen, vormen, kleuren en muzieknoten en het 'sprekei ABC', (beide V-Tech). De apparatuur is vig en er wordt gesproken met goede di delijke stemmen. Op dat punt scoort de Kidcomp voor kleuters van Jeux Nathan minder. De insteekkaarten bieden veel mogelijkheden, het apparaat is degelijk oogt fris, maar de stem is vrijwel onver staanbaar door een sterk Frans accent. Stof is terug in babyspeeltjes. Liefst mei voelbare structuur en uitgerust met een verwacht grapje. Zo heeft Playskool voo baby's vanaf drie maanden een stoffen i tje met knisperende oortjes, een aapje waarvan het ene bungelend beentje in schiet als aan het andere wordt getrokki en babysokjes met Figuurtjes uit Sesam straat die bovenop de voetjes bewegen het kindje trappelt. Voor kleintjes vanaf gen maanden is er bovendien een autof op batterij, dat met waggelende wielenr

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14