Smaak Wijnazijn brengt gerechten op smaak Wijn en gedistilleerd uit de kelder van de tsaar 'Wijnwacht' Aan een notoire bierdrinker vroeg ik of hij zich wel eens liet overhalen om een glas wijn te bestellen in een café. „Ik hond niet van hoofdpijn", antwoordde hij gevat. Helaas, zo blijkt uit ervaring, worden wijn liefhebbers in cafes vaak te leurgesteld. De vermaarde wijnschrijver Hubrecht Duijker lanceerde onlangs in een voor dracht een definitie voor het woord café. Hen definitie die volgens hem wordt ge hanteerd door Nederlandse wijnliefheb bers: 'Een openbaar dranklokaal waar je vooral geen wijn moet bestellen'. En dan ree sloeg hij de spijker op de kop, Wie in een cafe een glas wijn bestelt loopt ernstig kans op teleurstelling", al dus Duijker, die eraan toevoegt dat er helaas nog te vaak inferieure wijn wordt gedronken, uit flessen die te lang hebben opengestaan, in te kleine glazen voor dan soms ook nog te hoge prijs om maar te zwijgen over de temperatuur en dal soort details... Wijn in café's, de echte wijncafes, het grandcafé en eetcafe daargelaten, is dui delijk een teer onderwerp voor de émi nence grise op het gebied van wijn.Per soonlijk verbaast het mij nog altijd dat het de brouwers enkele deccenia geleden gelukt is om een bierwacht in te stellen, met als doel het. tappen van bier te per fectioneren", zo oppert hij gedreven. Des te groter zijn verbazing dat de Neder landse wijnimporteurs en horeca-orga- nisaties tot op heden nooit met een 'wijnwacht'zijn gekomen. Een wijn- wacht zou in zijn ogen perfect kunnen dienen als inspecteur die zaken als op slag, schenk temperatuur, glazen, serve ren en presentatie duidelijk in ogen schouw neemt. Een stap in de goede richting noemt Duijker het initiatief van de Centrale Vereniging van Nederlandse Wijnhande- laren die vorig jaar een prijs heeft inge steld voorliet 'wijncafé van het jaar'. De café's worden voorgedragen door de im porteurs waarna ze worden bezocht en beoordeeld door vinologen. Vervolgens worden de bedrijven met de hoogste scores, ieder voor zich op een an der tijdstip, bezocht door een driekoppi ge jury, onder voorzitterschap van Hu brecht Duijker. Dit jaar viel de keuze op café 't Swaentje in Weert. Volgens de jury schenkt kaste lein Ton Mat hijsen een aantal echt goede wijnen per glas die bovendien zeer rede lijk van prijs zijn (f 4). Daarnaast ver meldde het juryrapport dat de wijn hier niet in de akelig kleine 'bolletjes wordt geschonkendoch in royale, stijlvolle glazen die in een sterrenrestaurant niet zouden misstaan. Persoonlijk ben ik van mening dat alleen goede wijn sfeer verhogend kan werken. Daarnaast mogen we niet vergeten dat ook de consument mondiger is geworden en recht heeft op kwaliteit. Laten we hopen dat de door Hubrecht Duijker zo prachtig geciteerde woorden van de Engelse komiek Spike Millegan over het café: 'de wijn vloeit er als water en smaakt nerzo...snel tot het verle den behoren. Er zijn gelukkig uitzonde ringen. JOHNBEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin- sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal. Wijnazijn hoeft niet duur te zijn. Maar het kan wel. Zeker de onder het mom van ongeë venaarde exclusiviteit in kunstverpakking gegoten wijnazijnen van Harrods in Londen, Galerie La Fayette in Parijs, Kaufhaus des Westens in Berlijn en Koen de Groote Kaas, Wijn en Delica tessen in het Friese Gorredijk, nabij Heerenveen. De daar aangeboden wijnazijnen zijn afkomstig van het Weinessig- gut Doktorenhof van Georg en Johanna Wiedemann in Rhe- inland Pfalz. Met grote vindingrijkheid heeft Wiedemann zijn wijn azijn tot een begerenswaardi ge kunstvorm verheven. De flessen en karaffen zijn spe ciaal ontworpen en geblazen, en voorzien van artistieke, met door wijnazijn verdunde verf geschilderde etiketten. De prijzen lopen op van drie tien tjes voor een eenvoudige dres sing tot meer dan tachtig gul den voor een drinkbare wijn azijn. Wiedemann loopt nog rond met een plan vooreen cosmeticalijn op basis van wijnazijn. Bijna twee jaar geleden open de De Groote (39), na jaren lang te hebben gewerkt in het jeugdhulpverleningscircuit, zijn delicatessenzaak. Tijdens een vakantie in Rheinland Pfalz kwamen hij,en zijn vrouw Els in contact met Wie demann. Het klikte en De Groote mocht importeur voor Nederland worden. Wijnazijn wordt gebruikt om gerechten op smaak te bren gen. Dat was de Grieken en Romeinen al bekend. „Azijn is eetlustopwekkend", zegt De Groote. „Een kwestie van zoet, zout, bitter en zuur." Azijnwa ter was in de Romeinse tijd een probaat middel tegen ver koudheid en hooggeplaatste baadden zelfs in wijnazijn. Volgens De Groote verwerkt Wiedemann vijftien tot twintig druivensoorten. Een bepaalde druif is pas te verwerken als de vorst er over is geweest. „Al leen al omdat ik het zo bijzon der mooi vind, heb ik een deel van de collectie opgenomen. Duur ja, dat wel. Maar je hebt dan ook iets heel bijzonders", aldus de detaillist. De Groote vindt de prijs ei genlijk wel meevallen. „Als ik de hoeveelheid zie die ik voor bij voorbeeld een salade nodig Flesjes, karafjes en enkele glazen uit het wijnazijn-assortiment van Koen de Groote. heb, dan is dat heel erg wei nig. Je moet echt de vinger op de fles houden en een paar kleine scheutjes gebruiken. Vergelijk zo'n wijnazijn met een 'gewone' wijnazijn. Dat is een kwestie van een lepeltje Dreft tegenover een flinke hoeveelheid van een gewoon afwasmiddel." Wie mocht denken zelf 'even' wijnazijn te kunnen maken door een aangebroken fles ro de wijn enige tijd te vergeten, heeft het mis. „De inhoud van zo'n fles moet constant lucht kunnen opnemen. Als je de fles gewoon wegzet, gebeurt dat dus niet. Dan neemt al leen de bovenste laag wijn de zuurstof op. Dus moet je de zaak in beweging brengen." Wijnazijn staat overigens ook nog wel twee jaar op vat. Als bijprodukt wordt wijngelei geleverd, die gemaakt kan worden van alle drinkbare i wijnazijn. „Wat van deze gelei bij een blauw schimmelkaasje is heel lekker. De gelei is zo dik als marmela de", legt De Groote uit. Naar wijnazijnbonbons, die in de Duitse catalogus zijn opgeno men, zal men in Gorredijk vergeefs vragen. De Groote: „Die zou ik vast niet kwijt ra ken." Sinds ongeveer vijfjaar zijn in Nederland wijnen en gedistilleerd verkrijgbaar, die komen uit de kelders van Tsaar Nicolaas II in Massandra, gele gen aan de zuidkust van de Krim aan de Zwarte Zee. Sinds die tijd importeert Gerard C. Duijn- dam van 'Imperial' wine en spirits in Noordwijk als enige in de Benelux het assortiment wijnen, brandy's en wodka's uit dit deel van de republiek Oekraïne. De eerste Europese introductie van wijnen uit de collectie was in 1991 tijdens een veiling bij Sotheby's in Londen. Volgens Duijndam zijn de Massandra wijnen en gedistilleerd exclusieve produkten. De collectie leent zich niet voor grootschalige afzet. Ze richt zich met name op de fijnproever. Volgens Duijndam is het moeilijk te achterhalen wanneer precies een begin is gemaakt met het samenstellen van de Massandra-collectie. „Be kend is dat graaf Golitzin begin deze eeuw een grote hoeveelheid wijnen aan de collectie heeft geschonken, die onder meer bestond uit wijnen die hij in heel Europa had verzameld. Maar daarnaast ook een hele reeks eigengemaakte wij nen. De oudste wijnen van de collectie dateren uit de 18e eeuw. En afhankelijk van de kwaliteit van de oogst worden ieder jaar tienduizend fles sen aan de collectie toegevoegd." In 1990 werd voor het eerst een kleine partij fles sen uit de collectie naar Londen verscheept om er fe worden geveild bij Sotheby's. De grote op brengst werd gebruikt voor modernisering en verbetering van de wijnkelders van Massandra. Hoge kwaliteit Het Noordwijkse importbedrijf is, na de val van de Muur, nauw betrokken geweest bij het ont wikkelen en uitbouwen van de handelsbetrek kingen met onze oosterburen. Duijndam: „Tij dens een van onze bezoeken aan de Krim wer den wij verrast door de hoge kwaliteit van de HEINZ daar geserveerde wijnen. Wij kregen de exclusie ve vertegenwoordiging voor de Benelux van het volledige assortiment van Massandra Zarskaya Datscha. Samen met een beperkte groep distri buteurs is ons streven de wijnkenner, die iets unieks wil, kennis laten maken met deze fine fleur op het gebied van de wijncultuur." Het Massandra Zarskaya Datscha assortiment bestaat uit Aluschta 1992 Cabernet Sauvignon, Aluschta 1993 Cabernet Sauvignon, Kagor 1989 Saperawi en Cabernet, rode dessert-wijn, Mus kabel 1990 Muscat, witte dessert-wijn, Mousse rende wijn (Cuvée Sekt), met natuur kurk Selec tion brut, witSelection medium-dry, rose/ Se lection dry, rood. Vodka (gedistilleerd in de kel ders van de Tsaar, Massandra) en Brandy 12 jaar oud (gedistilleerd in de historische Karpaten dis- tillerij in Uzhgorod, Oekraïne). Wijncultuur De zuidkust van het schiereiland Krim vertoont als wijngebied veel gelijkenis met de Franse ri- vièra. Dit subtropische gebied kent 2250 zonu- ren en 700 mm neerslag per jaar waardoor de druiven het gewenste suikergehalte van 35 pro cent op een geheel natuurlijke wijze verkrijgen. Tsaar Nicolaas II van Rusland gaf eind 19e eeuw aan zijn bouwmeesters de opdracht wijnkelders te bouwen, speciaal ter bevoorrading van zijn zomerpaleis 'Livadia' nabij Massandra. Professionele mijnbouwers uit Georgië werden naar Massandra gehaald om dit labyrint van on dergrondse gangen, in de harde rotslagen, aan te leggen. Zij bouwden een netwerk van 21 tunnels, verdeeld over 3 niveaus. Iedere tunnel heeft een lengte van 150 meter, beginnend op een diepte van 6 meter met als diepste punt meer dan 62 meter. De temperatuur varieert niet meer dan 1 Celsius per jaar en ligt constant tussen de 13 en 14 graden. Óp verschillende plaatsen in de tun- WxJÊBm JE De rode wijn uit de Massandra-collectie. nels ontspringt vers bronwater die voor een natuurlijke vochtigheidsgraad van 90-95 zorgt. De wijnen variëren in prijs van 16 tot 24 gulden, wodka's 15 en brandy's 23 gulden. (Voor meer informatie: 01719-19100). OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. koningszetel; 5. paviljoen; 10. catastrofe; 12. voetbalpool; 13. Turkse titel; 14. amfibie; 16. mosselnet; 17. persoonlijk vnw.; 18. buigzaam; 20. klaar-, 21. he den; 23. aspunt; 25. muziekte- ken; 27. brandgang; 28. familie lid; 30. muzieknoot; 31. voorma lig Perzië; 32. gevoel voor kies heid; 33. gelofte; 34. schutsluis; 36. primitieve woning; 38. blad metaal; 40. plaats in Italië; 41. schaaldier; 44. bedrijfsvorm; 46. assurantiebewijs; 47. muziek noot; 48. boom; 50. lof; 51. to verheks; 52. orgelregister; 54. dichtbij; 55. aarde; 56. lang smal zijvlak v.e. baksteen. Verticaal: 1. bijplaneet; 2. bevlieging; 3. familielid; 4. voorzetsel; 6. item, 7. eveneens; 8. Griekse zuilen gang; 9. balsport; 11. fiets voor twee; 14. schrijfgerei; 15. pro jectieplaatje; 18. flauw; 19. vluchtige stof; 21. bekwaam; 22. onenigheid; 24. watergeest; 26. Egyptische waterlelie; 28. bezit telijk vnw.; 29. kunstwerk; 33. schrijnwerker; 35 talent; 37. nogal; 39. hoofddeksel; 40. identitieteitsbewijs; 42. straf werktuig; 43. trotse houding; 45. durende vijandschap; 47, japon; 49. door; 51. vervoermiddel; 53. meester; 54. deel van de bijbel. OPLOSSING CRYPTOGRAM a:zien s-w-r-s-e poema-r-s s-g-r.aakt koets—e-e nplan *indje y-ei katrel Heer Bommel en de toornviolen ,,U zult wel weten, wat u doet", had Kwetal gezegd. Maar dat was nu juist wat heer Bommel niet wist toen hij door het duistere woud huiswaarts toog. „Het is vreselijk", sprak hij tot zich zelf. „Ze hebben alle mir uit het bos gehaald en nu zal de wortelzuring er in slaan en de draadhippel. En wat heb ik met de mir gedaan?" Op dat moment kwam Tom Poes van achter een boomstam te voorschijn. „Ja", zei die, „waarom moest u die mir hebben? Zeg dat nu eens eerlijk!" Heer Ollie schrok vreselijk. „W-wat cloe j-jij hier?" stamelde hij. „Ik liep hier net in de buurt", zei Tom Poes. „Ik hoorde Kwetal praten en ik heb alles gehoord. Waarom ver telde u hem niet, dat u de mir wilt gebruiken om een prijs te winnen op debloemententoonstelling?" „Luistervinkje spelen", zei heer Bommel. „Dat staatje mooi. Bah!" Maar zijn stem klonk onzeker en Tom Poes schonk geen aandacht aan zijn woorden. „Als u maar een goeie beurt kunt maken!" zei hij bitter. „Het kan u niets schelen, wat er met het bos ge beurt, als u maar bloemen krijgt, die geluiden maken!" „Je b-bent bru-brutaal", stamelde heer Ollie. „Ik luister niet langer naar je. Tenslotte zal ik wel weten, wat ik doe." Als dat waar was, had u die spuit al lang teruggegeven!" riep Tom Poes uit. „Maar nu is het te laat." Heer Bommel draaide zich om en slofte verslagen heen door de maan- verlichte nevels. „Te laat", prevelde hij. „De jonge vriend heeft gelijk. Het is vreselijk..." H W R DOOR HANS VAN ES De lage barometerstand van dondermiddag - rond 990 HPA - liet er geen twijfel over bestaan, dat er een depressiekern dicht in de buurt lag. Het laag trok activerend over de Britse Eilanden, waar vooral Noord-Engeland en Schotland vele tientallen millimeters regen kre gen. Op de Noordzee en boven ons land gaf de storing aanleiding tot veel buien, plaatselijk met onweer. De westenwind voerde nog altijd royaal zachte lucht aan, waarin het kwik tot 11 a 13 graden opliep. Dat werd anders toen de depressie boven Zuid-Scandinavië aankwaï In Zweden en Denemarken, waar al een voorrraadje kou aanwezig was, viel op uitgebreide schaal sneeuw. In ons land draaide de wind in de avond naar het nporden en daarmee viel het doek voor het zach te novemberweer. Met krachtige tot harde wind worden vandaag gure buien van de Noordzee aangevoerd en komt het kwik niet meer boven de 6 graden uit. De buien krijgen in de loop van vanmiddag en vanavond een steeds winterser karakter. Hagel, onweer, natte sneeuw, het is alle maal mogelijk. Tijdens zware buien daalt het kwik tot een graad of De wintersportcentra in de Duitse middelgebergten en de Alpen wor den voorzien van een verse laag sneeuw. Zaterdag komt er tussen de buien door meer ruimte voor opklarmger De gure wind neemt ook wat in kracht af. Het blijft met ca. 6 graden wel koud voor half november. De kans op vorst in de nacht lijkt me niet zo groot, want zaterdagnacht nemen de bewolking en de wind a weer toe op de nadering van een storing uit het hoge noorden. De wind krimpt tijdelijk naar westelijke richting, van waaruit minder ken de lucht komt aanzetten. Zondag overdag valt er wat regen of motre gen; wellicht later op de dag weer een winterse bui. Begin volgende week zien we een duidelijke tweedeling op de Europ se weerkaart. In geheel Scandinavië blijft het matig tot steng vriezer ook in Centraal-Europa :s het winters met plaatselijk sneeuwval. In landen rond de Noordzee wordt de kou een flink stuk getemperd doe het warme zeewater. De noordwestelijke aanvoer neemt wel steeds meer af, zodat het 's nachts bij heldere momenten licht kan vriezen. In de middag wordt het nog ca. 6 graden. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■Ml EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met langs de kust enkele sneeuwbuien. Morgen wol regen. Ook overdag meest Zweden: Vandaag in het zuiden nog perio gen. maar met name in de kustgebieden enkele langs de Oostzeekust tot mm 14 in Lapland. Denemarken: Flinke opklaringen, maar stevige noordenwind. Mid- dagtemperatuur op beide dagen rond het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perioden met zon en vooral langs de Noordzeekust een enkele winterse bui. Maxima meest tussen 4 en 7 graden. België en Luxemburg: Af en toe zon en ook een enkele buien, in de Ardennen mogelijk met sneeuw. Morgen afnemend buiig. Middagtempe- 7 gra i vlak a tot 2 ZATERDAG 18 NOVEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.05 Zon onder 1( Maan op 02.34 Maan onder 1' Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.49 «00.00 11.22 «231 Laag 07.14 19.35 06.55 19j Weerrapporten 16 Vandaag van het i gen, afgewisseld door enkele buien; in de Vogezen en Jura ook met sneeuw. Morgen geregeld zon. maar in de ooste lijke departementen nog kans op een' winterse bui. Middagtemperatuur onge veer 7 graden, morgen iets lager. Overwegend bewolkten buien, soms ook onweer en plaatselijk veel neerslag. Morgen ten zuiden van Porto af en toe zon en overwegend droog. Middagtem peratuur variërend van 17 graden in het uiterste noorden tot 22 in het zuidoos ten. Madeira: Vandaag wolkenvelden en een enkele bui. Morgen meer zon en meest droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 gra- Spanje: Wolkenvelden en in het noorden, maar vandaag ook in het westen, van tijd tot ma rond 17 graden, in het zuiden rond 23. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en vrijwel droog. Van daag ook wolkenvelden. Middagtempe- ratuu r ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: flinke perioden met zon en bijna overal droog. Middagtemperatuur van 21 nabij Tanger tot ongeveer 26 in de omgeving van Agadir, morgen iets Tunesië: Flinke perioden met zon en droog. Mor gen ook wolkenvelden. Middagtempera-- tuu r ongeveer 25 graden, morgen enke le graden lager. Zuid-Frankrijk: Vandaag in het algemeen veel Rotterdam regenbui Twente zwaar bew Vlissingen regen Maastricht regenbui Athene onbew. Barcelona licht bew. Berlijn licht be*. Boedapest regen Las Palmas half bt PHV mg tijd tot tijd regen; in de Franse Alpen later op de dag sneeuw. Morgen perioden met zon en overwegend droog. Morgen steekt de Mistral op. Middag temperatuur dalend tot 5 in de omge ving van Lyon en ongeveer 13 graden in Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden, maar vooral op van daag ook wolkenvelden en droog. Mid dagtemperatuur rond 23, morgen onge veer 20 graden. Italië: Vandaag vooral in het midden veel be wolking en enkele buien. Elders ook zon. Morgen perioden met zon en met name in het zuiden een enkele bui. Mid dagtemperatuur van 11 graden in het noorden tot rond 22 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Vandaag op Corsica meest bewolkt en enkele buien Op Sardinië ook nog af en toe zon. Morgen perioden met zon, Malta: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur 22 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen minder zon en vooral in het westen van Grieken land fikse buien, ook met onweer en plaatselijk veel neerslag. Middagtempe ratuur uiteenlopend van 16 graden m het noorden tot iets boven 21 in het zui den en op Kreta. Turkije errCyprus: Geregeld zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 17 graden rond de Dardanellen tot rond 23 op Cyprus. Duitsland: Vandaag wisselend bewolkt en winterse buien. Langs de Oostzeekust stevige noordenwind. Morgen meer zon. Aan de noordflank van de Alpen van perioden met sneeuw. Kouder met op morgen middagtemperatuur rond 4 graden. Zwitserland: Vandaag van het noorden uit perioj met regen, boven de 800 meter I sneeuw. Morgen tot in de dalen sneej het noorden dalend tot rond 3 grades Oostenrijk: Vandaag perioden met regen, bi 800m met sneeuw. Morgen sneeu* in de dalen.maar aan de zuidflank het Alpenmassief geregeld zon en wel droog. Middagtemperatuur dal naar 3 graden op morgen. In Karin vandaag maxima rond 10 graden. Polen: Van het noordwesten uit opklarii maar ook sneeuwbuien. Op beide dl langs de kust een stevige noorden* Middagtemperatuur vandaag rond 7 den. Morgen beduidend kouder Tsjechië en Slowakije: Veel bewolking en van tijd tot tijd rs boven de 1200m met sneeuw Mo tot in de dalen sneeuw. Stevige Middagtemperatuur vandaag roni morgen rond 2 graden. Hongarije: Vandaag in het algemeen veel bewd en nu en dan regen. Morgen af ei zon en op de meeste plaatsen d Middagtemperatuur vandaag ongl 9, morgen rond 4 graden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12