fWR* p"ars Indrukwekkende rentree 'Morris Garages' Volvo Huisman Aandrijving fiets is volmaakt REDACTIE PETERIODEWUKS PERSONENWAGENS LEIDEN B.V. RIETSCHANS 70, IND.TERREIN BAANDERIJ, LEIDERDORP TEL.: 071-899307. Ford Mondeo in de aanbieding Het gaat goed met het markt van Ford, maar de im is nog niet tevreden. In marktsegment moet de Vlondeo de meest verkochte auto worden, nu is hij nog twee achter de Volvo 440/460. alleen zal de Mondeo de Nederlandse Volvo's moeten verslaan, ook zal de 'wereldau die nu in totaal in 52 landen verkocht, zich nieuwe als de Opel Vectra en Peugeot 406 van het lijf moe ten houden. Een andere, niet onbelangrijke, concurrent komt ook bij Volvo Nederland van daan: de S4. Die gaat overigens anders heten, is inmiddels be kend, omdat Audi na ampel be raad toch protesteerde dat 'S4' te veel lijkt op 'A4', dat Audi ge bruikt voor de opvolger van de 80. Hoe de nieuwe Volvo wel gaat heten staat nog niet vast. Om het verkoopaantal op te krikken, maakt Ford zijn Mon deo interessanter met het be proefde middel van prijsverla ging. Speciaal gericht op de za- kenauto-markt worden de die selversies tot maximaal 5.500 goedkoper, afhankelijk van de uitvoering. Naast de basisversie CLX komt in plaats van de GLX een 'Business Edition', duizend gulden duurder dan een CLX. Die heeft onder meer mistlam pen voorop, elektrisch bediende voorportierramen en spiegels en een middenconsole met armsteun. Het topmodel Ghia wordt 2.000 gulden goedkoper, bij ongewijzigd rijke uitrusting tot en met airconditioning. Verder gaat men door met be staande 'tijdelijke' aanbiedin gen: gelijke prijs voor station wagon, 4- en 5-deurs model, en zeer lage meerprijzen voor een tweede airbag, airco of ABS- remsysteem. Dat ABS is sinds kort bij een Mondeo met 2.0 li- ter- of V6-motor uitgebreid met TCS (Traction Control System) om doorslaande wielen bij het optrekken te voorkomen. Ook in de Scorpio wordt deze ABS/TCS-combinatie nu gebo den. LE CASTELLET GPD Op en rond het bekende Paul Ricard-circuit in het zuiden van Frankrijk presenteerde Volvo twee nieuwe toppers in zijn succesrijke 850-serie. Voor de belangrijkste toevoeging, een dieselversie, leek het circuit dat jarenlang de Franse Formule 1 Grand Prix huisvestte, niet de meest aangewezen plek. Maar omdat de 850 TDI turbodiesel in zijn soort even dynamisch is als de eveneens nieuwe 850 R met turbo-benzinemotor was de keus voor zo'n sportieve am biance wel passend. Er was onverwacht veel belang stelling toen Volvo vorig jaar in een gelimiteerde serie een 850 T5-R uitbracht. Daarom besloot men een nog verder verfijnde 850 R als gewoon seriemodel te brengen. Bij die 'R' richt Volvo zich meer op de eisen van dagelijks ge bruik. Hoewel de 2.3 liter turbo motor nog meer vermogen kreeg, sloot men daarbij niet aan met een sportiever en stug ger onderstel, maar maakte de vering juist soepeler. De meeste indruk maakt niet de enorme kracht van de motor, maar zijn prachtig soepele reac tie op gasgeven en het fluister- zachte geluid. Het is geen racer, maar een Grand Tourisme om vlot en ontspannen lange reizen mee te maken. Dat geldt net zo voor de com mercieel veel belangrijkere 850 TDI. Volvo had in zijn 850-serie een diesel nodig, omdat die au to op het lijf geschreven is voor zakelijke kilometervreters. Zoals Volvo eerder deed bij de 240 en 740/760 ging men daarvoor te rade buiten het eigen bedrijf. Terecht stelt Volvo dat het merk te klein is om zelf de hoge kos ten te dragen voor ontwerp en produktie van een dieselmotor op topniveau. Men betrok van het VW/Audi- concern al de 6-cilinder voor genoemde Zweedse diesel-Vol- vo's, ooit ontworpen voor de VW LT bestelwagen. Nu heeft VW/Audi veel mooiere motoren te bieden. Volvo mocht zelfs de absolute topper uitkiezen: de 140 pk sterke 2.5 liter 5-cilinder met directe dieselinjectie uit de Audi A6. Audi bouwt de motor in lengte richting in, maar dwars voorin de Volvo 850 past hij ook. De prestaties liggen op zeer hoog niveau, zowel in termen van snelheid en gelijkmatige grote trekkracht, als op het gebied van laag verbruik. Gemiddeld belooft de 850 TDI met weinig meer dan 1:16 tevreden te zijn. Alleen slaagden de Zweden er niet in het lage geluidsniveau van een TDI-Audi te evenaren. Dat bereikt Audi door de motor vrijwel geheel te omkapselen met geluiddempend materiaal. Wellicht is een even goede ge luiddemping bij Volvo niet mo gelijk door de dwarse motorop stelling en/of ruimtegebrek in het vooronder. Weinig overtui gend klonk het excuus dat de presentatie-auto's uit de voor serie kwamen en het geluidsni veau nog lager zal worden. Niets voor Volvo, om een auto te presenteren die niet helemaal klaar is. Op kruissnelheid is de dieselbrom absoluut niet sto rend, maar bij stadstempo of optrekken is het motorgeluid voor deze autoklasse niet erg bescheiden. De 850 TDI gaat omstreeks 73.000 gulden kosten en zal le verbaar zijn met handgescha- kelde of automatische transmis sie. Daarmee is hij kostbaarder dan alle andere 850-variantcn, op de fors geprijsde 850 R na. Die krijgt een prijskaartje van 110.000 gulden, mede doordat alle denkbare luxe nu standaard aan boord is. De nieuwe Volvo topper wordt in januari 1996 le verbaar, de TDI volgt in maart. De automatische TDI is wat la ter in het jaar beschikbaar. Indiase Honda In '97 zal in India de produktie van een op de Civic gebaseerde auto beginnen. Honda heeft hiertoe een overeenkomst ge sloten met een Indiase indus triële onderneming. De oplage van 10.000 auto's per jaar zal stijgen naar 30.000 in 2000. PSA-concern de ruimte in De ontwikkelingen in tele communicatie gaan snel en daarin gaat het autocon cern l'SA mee. Het gehele netwerk, tot en met alle 4.200 Peugeot - en Citroen- dealers in de wereld, krijgt een eigen communicatie systeem via een ruimtesa telliet. Zo zal de totale orga nisatie veel betrouwbaarder en sneller onderling kuh- nen communiceren. Voor de klant houdt het in dat el ke dealer direct verbinding heeft met de fabriek en daardoor sneller, beter en meer informatie en service kan geven. Volgend jaar worden alle fa- brieksafaeiingen en de Franse dealers op de eigen satellietcommunicatie aan gesloten, eind 1997 volgt hel belangrijkste deel van heel Europa. Daarna ko men de 'buitengebieden' zoals Ierland, Noorwegen, Noord-Afrika en het Mid den-Oosten aan de beurt. Ford Rijnland, betaalbare betrouwbaarheid Filialen: Leiden: Vijl Meilaan 7, telefoon 071-5813151 Leiderdorp: Van der Valk Boumanweg 71, telefoon 071-5813111 Noordwijk: Beeklaan 5, telefoon 071-5813161 Xenon koplamp geeft meer licht Reeds enige jaren geleden toon de Bosch een nieuw soort kop lamp, die werkt op basis van gasontlading en bij de fabrikant Litronic is gedoopt. Als eerste afnemers dienden zich Porsche en.BMW aan, die het als extra bieden. Een probleem was ech ter dat de typekeuringseisen in diverse landen, waaronder Ne derland, in zo'n nieuw soort lamp niet voorzagen. Er is nu echter een Europese keur voor afgegeven, vanaf 1996 zal Ne derland zich aan de Europese typekeur-eisen gaan houden. Met een meer algemene aan duiding spreken Porsche en BMW van xenon-koplampen. Ze gebruiken dezelfde soort lampen als toegepast wordt voor bijvoorbeeld stadionver lichting. Het lijkt wel wat op een tl-lamp. Een voorschakel-appa raat zorgt voor een hoge ont- steekspanning van 10.000 Volt. Daarmee wordt een lichtboog opgebouwd tussen twee elek troden, er is geen gloeidraad zoals in conventionele autolam pen. Is de lichtboog eenmaal opgebouwd, dan werken de lampen op een bedrijfsspan- ning van 85 Volt. Xenonlampen gebruiken veertig procent minder elektrisch ver mogen dan gewone halogeen lampen, gaan vijfmaal zo lang mee (een heel autoleven)'en ge- UW MG-DEALER AUTO HOME St. Jacobsgracht 10-18 Leiden Tel. (071)5121560 Ik voel me thuis bij Auto-Home WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Leiden - Bodegraven (Nil) Tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven, avond en nacht. Utrecht richting Den Haag (A 12) T.h.v. Bleiswijk, overdag. Amersfoort richting Zwolle (A 28) T.h.v. knooppunt Hoevelaken, avond en nacht. Den Bosch richting Waalwijk (A 59) Tussen Heusden en Drunen. Tussen Raamsdonk en Waalwijk, overdag en avond. Waalwijk richting Den Bosch (A 59) Tussen Waalwijk en Drunen,'overdag. Zevenbergen richting Waalwijk (A 59) Tussen Raamsdonk en Waalwijk, overdag en avond. Nijmegen - St. Joost (N 271) Tussen Venlo en aansluiting A67, overdag en avond. tweewieler BV Gazelle Batavus Union Levendaal 76 Leiden Tel: 5 13 15 15 v^n ruim tweemaal zoveel licht. Dat licht is bovendien witter dan halogeenlicht en benadert het effect van daglicht. Keerzij de is nog de forse prijs, bij BMW 2.725 als extra voor de 7-serie en de nieuwe 5-serie. Nu met een Europese keur de weg open is voor een bredere toepassing van xenon-lampen, genoemd naar het edelgas dat in de licht - buis zit, zal die prijs wel gauw dalen. Bosch meldde al dat men bezig is met een volgende gene ratie van deze koplampen. Daarbij zal het nu nog apart ge- plaatstevoorschakelapparaat kleiner zijn, zodat het in de kop lamp zelf ingebouwd kan wor den. COVENTRY GPD Crème-kleurige meters in het dashboard fleuren het eenvoudige, wat smalle interieur op. foto gpd Natuurlijk koos Rover het door het bedrijf zelf op- en in gerichte British Motor Industry Heritage museum om zijn nieuwe sportwagen MGF te introduceren. Naast het museumgebouw in Gaydon bij Coventry verrijst nu Ro vers nieuwe testcentrum. Symbolisch voor het feit dat Rover wel trots is op zijn afkomst, maar niet alleen terug kijkt naar vroegere glorie. Het gaat om de toekomst, men vertaalt de aanduiding van de nieuwe MGF ook wel als MG Future. geleverd is voor het volgende open-rijden seizoen. Echt goed koop is hij niet, met prijzen van circa 60.000 tot 75.000 gulden. Toch denkt de importeur er op jaarbasis 250 te verkopen, onge veer zoveel als alle concurren ten in deze prijsklasse dit jaar bij elkaar hebben verkocht. De belangrijkste kenmerken van de MGF zijn een mids cheeps voor de achterwielen ge plaatste motor en onafhankelij ke wielophanging met Hydragas vering. De 16-kleps 1.8 liter le vert standaard een ruimschoots toereikende 120 pk. Hij is afge leid van de bestaande Rover K- serie motoren uit de 100/200/400 modellen, en zal later nog in andere auto's ver schijnen. Technisch heel mooi is de 1.8 WC met 145 pk en een uniek systeem van variabele klepbediening (Variable Valve Control). Dat zorgt vooral in het hoogste toerengebied, boven 5.000 tr/min, voor een heel stuk extra motorkracht. Maar omdat je daar in de praktijk weinig ge bruik van kunt maken verwacht de importeur nauwelijks vraag Zeker is deze compacte open tweezitter hoogmodern, tech nisch eigenlijk een stuk ambi tieuzer dan vroegere MG's. Merkoprichter Cecil Kimber be gon met het ombouwen van eenvoudige Morris-personen auto's, daar komt ook de merk naam vandaan: Morris Garages. Hij wilde zijn sportwagens voor al simpel en betaalbaar houden, zo groeide MG zelfs uit tot de grootste sportwagenfabrikant ter wereld. Maar dat is lang ge leden. Als een soort kerstcadeau viert MG in Nederland bij twin tiggeselecteerde Rover-dealers zijn rentree, met Kerstmis dus. Geen voor de hand liggend mo ment om de aanschaf van een cabriolet te overwegen, maar marktonderzoek leert dat de naam MG nog steeds leeft. Ne derland schijnt zelfs het groot ste park nog rijdende MG's te hebben van het Europese vaste land. En de MGF is zo aanlokke lijk dat de ware enthousiast hem tijdig zal willen bestellen, om zeker te zijn dat de auto af- naar deze duurdere MGF-ver- sie. Wat de nieuwe MG zo water vlug maakt is ook eerder de compacte bouw met midden - motor, dus een ideale gewichts verdeling. Werkelijk zo speels als een skelter laat de auto zich door elke denkbare bocht sleu ren, haarfijn de opgelegde koers volgend. De besturing is ook iets speciaals, met elektrische in plaats van door de motor aan gedreven hydraulische bekrach tiging. Op zich merk je overi gens niets bijzonders aan deze besturing. Hij werkt heel diréct en vrij licht, maar wat te ner veus rond de rechtuit-stand bij snelwegtempo. Bij alleen maar kijken naar de MGF zullen puristen er wel wat op aanmerken: bij de min of meer klassieke MG-neus past de nogal Japans aandoende achterkant niet zo. Op de weg ziet het er al anders uit, de hoge achterkant waar twee brutale uitlaten uit gluren heeft een heel zelfbewust aanzien. Over ontwerp en vormgeving is ken nelijk goed nagedacht, want de auto is stijf als een plank en ge leidt de rij wind optimaal. Zelfs de op dat punt veelgeroemde Fiat Barchetta voelt net iets minder stevig aan dan deze MG. De keus voor de aloude 1 lydra- gas-vering die ooit Austins compacte gezinsauto's ken merkte, met gasgevulde veer- FIETSSTROOK redactie: Theo v Valt de fiets technisch nog zoda nig te verbeteren, dat met de zelfde inspanning een hogere snelheid ontstaat? Om daarachter te komen organiseerde de afdeling voertuigtechniek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs onlangs een symposium, waar technici van naam betoogden hoe eventueel de aandrij ving verbeterd, de rolweerstand verlaagd en deluchtweerstand verminderd kunnen worden. De hoogleraar biomechanica aan de VU-Amsterdam, G.van Ingen Schenau, was zeer resoluut: „Verspil maar geen ener gie aan het verbeteren van het aandrijfme chanisme van de fiets. Aan de combinatie pedaal, crank, kettingen tandwielen kan niet zoveel meer verbeterd worden. Ik vraag, me af of de efficiëntie van de fiets nog maar een fractie te verhogen is." Een onlangs als revolutionair gepresenteerd krachtpedaal, waarbij trapkracht tijdelijk in een veer wordt opgeslagen, acht de profes sor na proefnemingen 'waardeloos'. Hij heeft proeven genomen met een geïso leerde rattespier om erachter te komen hoeveel vermogen verloren gaat via het aandrijfsysteem van de fiets. Dat is maar heel weinig. Bekend was al dat fietsen ver geleken met zwemmen, hardlopen en rol stoelrijden het grootste rendement geefi. Van Ingen Schenau: ..Ik zou u niet kunnen vertellen hoe u een beter aandrijfsysteem zou moeten bouwen. I let bovenlichaam en de kuitspieren van de fietser zijn nog te be nutten, maar als ik wist wat ik daarvoor bollen, blijkt een goede gedach te. Onder de MG werkt deze uil zonderlijke vering prima, de wat korte veerwegen passen bij een sportwagen, opmerkelijk soepel vangt de vering wel gemene kuilen en gaten in het wegdek op. Je zit in het algemeen nauw maar goetl in de MGF'. De be diening is probleemloos, op een enkel detail na. Waarom wel elektrische bediening voor de ramen, maar niet voor de spie gels? En het schakelen had nog net beter gekund met een dui delijkere geleiding van de pook tussen de versnellingen in. Op wens is een hardtop lever baar om over de uiterst simpel te bedienen cabriokap te zetten. Dan heb je een verwarmde ach terruit, in de cabriokap is geen voorziening om de achterruit te ontwasemen. Dat ontbreekt hij meer cabrio's, wellicht ernstiger is dat de ontwerpers vergaten op de bergvakken in de mid dentunnel een slot te monteren. I let (wel afsluitbare) dash bpardkastje, waarboven een tweede airbag geplaatst kan worden, is hooguit als kaarten vak geschikt. Maar voor een fa brikant die jaren niets deed in pure sportwagens heeft Rover toch een heel knap stuk werk afgeleverd. Waarvoor men te recht een klassieke merknaam van stal haalde, want een zo aparte en opwindende auto ver dient een eigen naam met een gevestigde reputatie. BUK IN HET VERLEDEN moest bouwen, had ik allang een octrooi lo pen". Ook op het vlak van de rolweerstand 'valt weinig winst te behalen, omdat deze weerstand van de band op het wegdek ver waarloosbaar klein is vergeleken met de luchtweerstand. IrT.Meylink van deTU- Eindhoven maakte duidelijk dat een zo smal mogelijke band niet automatisch de minste rolweerstand geeft. Racefietsers kunnen zonder probleem wat bredere ban den monteren. Om de rolweerstand zo klein mogelijk te maken helpen verder en zo groot mogelijk wiel, een hoge handen spanning, vering en een glad wegdek. Om sneller te gaan bij gelijke inspanning helpt eigenlijk alleen het verminderen van de luchtweerstand. Gepruts met kappen, schermen, zeilen en zelfs poncho's is vrij zinloos, want ook voor een fiets is de ideale stroomlijnvorm die van een gave vliegtuig vleugel op zijn kant. Ir L. Veldhuis van de TU;Delft: „Die vorm is een vereiste, dat to nen proeven in windtunnels duidelijk aan. Die stroomlijn mag nergens verstoord wor den. Wanneer de voorzijde aan alle eisen voldoet, maar de achterzijde niet, dan is dat nadelig voor de gehele stroomlijn". In 1948 presenteerde Peugeot op de Autosalon van Parijs zijn eerste nieuw ontworpen na-oorlogse auto: de 203. Deze wagen combineer de op geraffineerde wijze Franse élégance en Italiaanse handelbaar heid met het comfort en de styling van een Amerikaanse auto. De 203 was modern van lijn en techniek en bleek een betrouwbare en kwalitatief hoogstaande auto die in de smaak viel bij het publiek. Peugeot bouwde hem tot februari 1960 als sedan, coupé, cabriolet en stationwagon, in een oplage van rond 700.000 exemplaren. Dat het een degelijke auto was, blijkt wel uit het feit dat er nog diverse exemplaren op de Franse wegen rondrijden. foto •han*, van wiii Het hoge achteraanzicht van de MGF herbergt de aandrijforganen en een kleine bagageruimte en heeft een Japans aandoende belijning. foto» (.pd

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11