Bloed en emoties moeten de kijkcijfers opkrikken Kink FM voor 't alternatieve segment RtvShow Jos Kuijer wil altijd aan zet zijn WOENSDAG 15 NOVEMBER 1995 ROTTERDAM LOUIS BURGERS Netty ziet het even niet meer zitten. Voor het oog van de camera barst ze in huilen uit als 'speciaal verslaggever' Hein Hansen haar vraagt hoe ze reageert op de gespeelde intimiteiten tussen haar vriend Patrick en Miriam. „Hij is van mij", klinkt het snik kend. In de repetitieruimte van de Rotterdamse toneelgroep Maatwerk wint de werkelijk heid het op dit moment van het spel. Voor deze groep geestelijk gehandicapten, slachtoffers van het syndroom van Down (mongoloïden), blijken fictie en realiteit vaak moeilijk te scheiden. Door Netty om haar reactie te vragen, veroorzaakt Hanson zelf het incident. De medespelers reageren direct. „Ze is bang dat Miriam Patrick van haar weg neemt", doet Carla een duit in het zakje. „Dat is bij mij ook gebeurd", zegt ze tegen de camera. Het team van SBS 6 is tevreden. De emo tionele uitbarsting tijdens de repetitie van het nieuwe stuk Paris levert mooie beelden voor de kijkers van het zondagse achter grondprogramma 'Van onze speciale ver slaggever' (VOSV). De televisiemakers denken thuis te ko men met een spannende reportage, waar mee zij de kijkers inzicht geven in de vrijwel onbekende leef- en denkwereld van deze professionele, gehandicapte toneelspelers. Ze treden dertig a veertig keer per jaar op in Nederland en het buitenland en trekken ge middeld 280 toeschouwers per optreden. Hun directe en indringende aanpak leent zich goed voor dit onderwerp. De spelers, die op een geheel eigen wijze acteren, merken daar weinig van. Zij ge bruiken vooral hun lichaamstaal en vaak onverstaanbare klanken bij de invulling van hun rollen. Zelden is er sprake van normaal uitgesproken teksten. Oplossen Speciaal verslaggever Hansen gaat verder. Hij troost Netty, praat met Patrick en Mi riam en laat groepsleider en regisseur Koert Öekker uitleggen hoe hij de nu ontstane si tuatie wil oplossen: „Ik denk dat we even stoppen en in de kring overleggen wat we nu moeten doen". De camera draait ondertussen door. Het gaat immers om televisie die je raakt. Han- sens kijkers moeten het gevoel krijgen zelf deel te nemen aan de gebeurtenissen in de repetitieruimte van Maatwerk. De komst van nieuwe commerciële zen ders heeft ook een stroom nieuwe program ma's tot gevolg gehad. Zij hebben gemeen dat de bobo's, hotemetoten en andere au toriteiten in een bijrol terecht zijn geko men. Het verhaal wordt verteld door de be trokkenen. Zij leggen vrijwillig - en soms minder vrijwillig - hun gevoelens bloot, rea geren vanzelfsprekend ongenuanceerd, maar blijven daardoor herkenbaar voor de kijker thuis. Die zit in zijn luie stoel op een logeplaats bij zware, bloederige operaties, dodelijke auto-ongelukken en schrikt pas echt wakker als wegwerkers middenin de nacht bijna worden geramd door een vrachtwagen. Toch ontkent VOSV-regisseur Frans van Erkel (ex-VPRO) dat sprake is van een nieu we werkstijl. „Bij documentaires hebben we altijd de mensen centraal gesteld, zoals we dat ook nu nog doen. Wij lieten de betrokkenen al tijd zelf hun verhaal vertellen. Hooguit kun je zeggen dat we bij de VPRO meer tijd had den. Nu moeten we sneller werken. Dan kies je voor human interest." In twee draaidagen en aansluitend twee montage-dagen krijgt het item zijn beslag. Dat tempo bepaalt ook de aanpak. „We proberen een kapstok te vinden om het ver haal te kunnen vertellen. Dan moet je je wel concentreren op een enkele persoon, die je tijdens de repetitie volgt." Impulsief Bij Maatwerk is het vinden van interessante typetjes geen probleem. Door hun handi cap reageren de acteurs impulsief en vaak onbeheerst. Dat levert mooie beelden op. De kijker verwacht emotie en krijgt die ook. Het lijkt dat de publieke omroepen en de commerciële zenders dit jaar vooral willen concurreren met dergelijke journalistiek ge tinte, snel gemaakte programma's. Sommi ge - zoals 06-11 Weckend en Ingang Oost - wekken zelfs de indruk direct van de plaats van het incident te komen. Andere kiezen de stijl van 'Van onze speciale verslaggever', of de techniek van de verborgen camera. Door de toename van het aantal zenders komen er ook steeds meer cameraploegen. Politie, brandweer en ambulancepersoneel hebben al geklaagd. Zij voelen zich gehin derd bij de hulpverlening. Voor de Nationa le Ombudsman reden een serie richtlijnen op te stellen voor de omgang met televisie. En ook minister Dijkstal (binnenlandse za ken) wil maatregelen nemen om het optre den van al te opdringende cameraploegen aan banden te leggen. Volgens de Amsterdamse advocaat Peter Plasman komt daar nog bij dat slachtoffers en andere betrokkenen vaak tegen hun zin worden gebruikt. Ze worden gezien als ver maak voor de kijker thuis. Hij wil de vrij heid van de camera aan banden leggen door de invoering van een wettelijke be- denkperiode van een halve tot een hele dag. In die tijd kan iemand alsnog besluiten zijn medewerking aan een programma te wei geren. zoals dat ook is geregeld bij kopen aan de deur. „Ik heb mij bijzonder gestoord aan een onderwerp in het programma De Deur waarder. De cameraploeg ging op gezag van de deurwaarder het huis van een de mente bejaarde binnen. Voor de camera hield de gezagsdrager zijn neus dicht. Zo'n bejaarde weet niet wat hem overkomt", zegt Plasman. Zendverbod Ook in andere gevallen blijkt dat betrokke nen niet kunnen inschatten wat hen over komt. Zoals de verdachte die door 'Bureau Bijlmer' werd gefilmd en eerst toestemming gaf voor uitzending. Via de rechter kon hij alsnog een zendverbod afdwingen. „Wat te denken van de bejaarde man bij 'Ingang Oost' die rectaal werd onderzocht. Hij was wilsonbekwaam en zijn verwanten hadden toestemming gegeven voor de uit zending. De man lag daar met een verwron gen gezicht en kon niets doen. Zoiets zou niet moeten kunnen. Als voogd moet je handelen in het belang van de wilsonbe kwame. Dat was hier duidelijk niet het ge val." Plasman stelt vast dat bij veel program ma's de sensatie op de eerste plaats komt. Hij kan zich niet voorstellen dat de kijkers in Maastricht zijn geïnteresseerd in beelden van een bloedig auto-ongeluk in de Bijlmer. „Zoiets toont aan dat het niet gaat om de nieuwswaarde, maar juist om de beelden. Niet het algemeen belang staat voorop, zoals de programma-makers vaak zeggen, maar het gaat om de amusementswaarde. Er is dus geen sprake van een journalistiek produkt." De grens is vaak moeilijk te trekken. Nie mand zal immers een uitzending willen verbieden wanneer sprake is van een ern stig treinongeluk of een neergestort vlieg tuig. „Het gaat ook om de presentatie van de slachtoffers. Zij hebben recht op privacy. Deze nieuwe programma's houden daar geen rekening mee. Men gaat te ver." Indringend Andere programma's, zoals 'Van onze spe ciale verslaggever', die nadrukkelijk preten deren wel een journalistiek produkt te zijn, krijgen het onder die omstandigheden moeilijk. Ook zij moeten dus meegaan in de carrousel van steeds hardere en indringen der televisie. Niet alles slaagt. Een onderwerp als de te loorgang van de Nederlandse adel lijkt prachtig, maar je vraagt je af of dat moet gebeuren door een graaf eri een jonkheer te laten praten over hun financiële perikelen. Hansen geeft toe dat VOSV het met der gelijke reportages niet zal redden tegenover programma's die - met als kenwoord 'Reali ty-TV' (meekijk-TV) vooral veel bloedige incidenten tonen. De kijker weet immers niet dat ook die programma's worden ge monteerd om de impact zo groot mogelijk te maken. Zelfs al wekken ze een andere in druk, deze vorm van televisie heeft weinig te maken met de échte realiteit. Net als schrijvende journalisten zoeken de makers van de nieuwe televisieprogram ma's voortdurend naar items waarmee zij kunnen scoren. Zo zoekt VOSV het zondag avond in zigeunermuziek. Ook brengen zij de eerste ontmoeting tussen twee wereld reizigers, solozeiler I ienk te Velde en lucht ballonvaarder I Ienk Brink. Reality-TV (of wat daarvoor doorgaat) is gewoon een van de pogingen kijkers vast te houden die anders misschien naar de con current zouden overschakelen. Voor de toe schouwer spelen de vertoonde sensatie en emotie een belangrijke rol. Zij maken het verhaal. Plasman: „De maatschappij verhardt, dat is waar. Je kunt niet verbieden dat de televi sie daarbij aansluit. Maar moeten de media vooroplopen? Mogelijk onderschatten de makers de impact van de camera. Ik zou het heel erg vinden dat wat de televisie brengt, straks de dagelijkse werkelijkheid gaat worden". Sportverslaggever wordt quizmaster DEN HAAG MIKE BELINFANTE In 1987 lag het walhalla oncfer bereik. Jos Kuij er, oud-nieuwslezer van radiopiraat Noordzee, ex-medewerker van AVRO's Radio-Journaal, maar bovenal de man die met programma's als Sterrenslag, Superstars en Sterkste Man een ge heel nieuwe dimensie aan een sportprogram ma toevoegde, stond op het punt tot redactie chef van het almachtige Studio Sport te worden gekroond. Nauwelijks twee jaar later zat de kroonprins weer aan de kant. Kuijer, die zijn journalistieke leven bij voorkeur tussen zwetende sporters doorbracht, had zichzelf 'wegens vergadermoe heid' uit het script geschreven. Dergelijk onvoorspelbaar gedrag typeert Kuij er. De geboren Hilversummer kan moeilijk op één plek blijven. Hij is altijd op zoek naar uitda gingen. Zowel in zijn werk als privé. Als hij het niet naar zijn zin heeft, kan hij nergens lang blijven. Na Studio Sport werd Kuijer freelancer. Daarna weer chef sportredactie bij Veronique, het huidige RTL 4. En net toen het nieuwe commerciële station vorm begon te krijgen, stapte Kuijer tot ieders verbazing weer op, om vervolgens een bureau te beginnen met Peter Lianen, de oud-voorzit ter van de Koninklijke Nederlands Base- en Softball Bond. Begin november toverde de levensgezel van kunstenares Patty Harpenau zijn nieuwste truc uit zijn hoge hoed. Kuijer (41) werd door de AVRO gepresenteerd als nieuwe spelleider van de langstlopende quiz op de Nederlandse tele visie: Wie van de drie. Kuijer: „Ik viel zelf ook haast om van verba zing toen ik hoorde dat ik was uitverkoren om de quiz (de opnames beginnen in december) te presenteren. Ik had eigenlijk voor de gein aan de screentest megedaan. Zo van: valt hier nog wat te lachen. Het ging kennelijk zo leuk, dat de AVRO in mij de opvolger van Herman Emmink en Rob van Hulst zag. Ik vind het prima, want 'Wie van de drie' is al jarenlang een enorm suc ces". Goede maatjes Kuijer als quizmaster. Is dat niet net zoiets als Albert Mol als sportverslaggever? Kuijer: „Wie van de drie is een leuk spelprogramma, dat ook weer niet zo ver van m'n bed staat. Met Ster renslag, Superstars en Sterkste Man heb ik ook altijd entertainment gemaakt. Wie van de drie ligt in het verlengde daarvan". Het leven hangt vaak van toevalligheden af. Dat is vooral van toepassing op Jos Kuijer. Na zijn schooltijd belandde hij in de journalistiek omdat hij in hetzelfde voetbalteam speelde als John de Mol jr. „Zijn vader die weer voorzitter was bij 't Gooi, de club waarbij ik speelde, vroeg me of ik geen interesse had om nieuwslezer bij zijn Ra dio Noordzee te worden. Als ik niet zulke goede maatjes met John was gewéest had ik waar schijnlijk nu iets heel anders gedaan. Hoe dan ook. Na Noordzee werd ik 'ontdekt' bij AVRO's Radio-Journaal. In 1973 kwam ik bij de Sport Panorama omdat Wirn Jesse daar vertrok. Zo ging dan toen. Je deed een keer wat voor een programma en werd direct in de redactie opge nomen." Jos Kuijer maakte, van 1977 tot 1987, tien jaar lang talloze sportprogramma's voor de AVRO. Hij viel op door zijn ongekunstelde optreden, z'n vakkennis en zijn 'grote mond'. „Ik ben ie mand die altijd voor zijn mening uitkomt. Als je dan jarenlang commentaar hebt gegeven, loop je op een keer de kans dat je zelf aan het roer wordt gezet. Zo van: bewijs dan maar dat je het kunt. Dat gebeurde bij de AVRO en later bij de NOS. Hoewel ik als soms als een olifant in een porseleinkast te keer kon gaan, hield ik op de juiste momenten altijd mijn mond. Zeker als ik wat van de oude garde kon leren. Ik wilde alleen altijd aan 'zet' zijn. Als ik het gevoel had dat mijn inbreng beperkt bleef, stapte ik op. De AVRO hield op met Sportpano- rama omdat de portemonnee leeg was. Studio Sport was het beste Nederlandse sportpro gramma, maar bemerkte de concurrentie te laat op. De 'boel' was er bovendien een beetje ingedut. Bovendien was ik het zat om steeds weer te vergaderen. RTL had in mijn tijd meer oog voor amusement dan voor sport. Ik begon daar met negen uur televisie pet week en eindigde met drie uur én uitzendingen op de meest onmoge lijke uren. Ik kon me daarin niet vinden. Na tuurlijk kon ik blijven. De baan was op zich goed. Het geld ook. Daaraan lag het niet. Ik hou nu eenmaal van nieuwe dingen, van uitdagingen. Ik voel me niet meer op m'n ge mak als de dagen op elkaar gaan lijken. Dan vertrek ik. Wie van de drie is weer iets anders. Ik leef echt op als ik nieuwe wegen mag bewan delen." Wij laten de muziek uitpraten HILVERSUM GPD Het beginnen van een commer cieel radiostation lijkt wel kin derwerk. Tenminste, als we af gaan op de ervaringen van dee jay Rob Stenders van het nieu we Veronica-muziekstation Kink FM, kan het inderdaad in een rap tempo. „We hebben het binnen drie weken in elkaar moeten timmeren. Vooral tech nisch was het vreselijk moeilijk om de zaken rond te krijgen. Letterlijk vijf minuten voor de uitzending moest het laatste soldeerwerk worden verricht. Enkele weken geleden is Kink FM zonder al te veel publicitair vuurwerk de lucht ingegaan. Het commerciële radiostation is (vooralsnog) alleen via de kabel te ontvangen. Het bestaan van Kink FM is nog dermate pril, dat er nog geen luistercijfers be kend zijn. Kink FM heeft de ka belfrequenties overgenomen van RTL Rock Radio, dat ook onderdeel uitmaakt van de Hol land Media Groep (HMG). Kink FM streeft naar een - voor Vero- nica-begrippen - bescheiden marktaandeel van zo'n twee procent. Verantwoordelijk voor de pro grammering (zeg maar de mu ziekkeuze) zijn Jan Hoogsteijn en Rob Stenders. „Wij zijn een popstation zonder hitparade. Wij zenden, zoals we het zelf wel eens noemen, gevaarlijke muziek uit. Underground, zei den ze vroeger. Muziek voor de voorhoedeconsument. Muziek uit het alternatieve segment, voor de échte geïnteresseerde. Voor mensen die niet klakke loos de nr 1 -hit kopen. Wij pak ken doorgaans andere num mers van de cd dan onze con currenten." Kink FM én Slenders zijn gek op bijvoorbeeld R.E.M., Red Hot Rob Stenders: Het is hier niet de VPRO... Chili Peppers, IJ2, Nirvana en Björk, maar ook minder beken de goden als Filter, Nine Inch Nails komen bij het station aan bod. Stenders houdt niet zo van spelletjes. Dus daar wordt niet aan gedaan. Weer en verkeer is prachtig, maar als het maar niet via Kink FM moet. Voor nieuws uitzendingen van het ANP wor den wel elk uur enkele minuten vrijgemaakt. „Muziek is bij ons het belang rijkst. Wij laten de muziek altijd uitpraten. We ouwehoeren nooit tijdens de muziek. En schreeuwende DJ's hebben we ook niet. Ik ben de enige die schreeuwt. Dat heb ik jaren ge daan en het is maar moeilijk om daar van af te komen." Bij Kink FM willen ze niets weten van Top 20, 30, 40 of 50 en andere hitlijsten. En daarom is de 31-jarige Stenders een ge lukkig mens. „Ik kon m'n muzi kale ei niet kwijt bij Veronica", zegt hij. „Het is een prettige op telsom dat ik nu m'n eigen sta tion heb met de naam van het programma dat ik destijds pre senteerde. Vroeger moest ik m'n raam wagenwijd openzet ten om luisteraars te krijgen voor mijn muziek. Nu heb ik m'n eigen kanaal." „De DJ's die hier hebben gr solliciteerd hebben ook echt voor de muziek gekozen. Het is dus nooit toevallig dat een DJ hier aan het werk is gekomen. Hier werken dus geen brood- DJ's." Incubatietijd Een echte vetpot is het nog niet bij Kink FM. „Er wordt een beetje verdiend", zegt Stenders, die ooit DJ was bij de VARA. „Maar het moet lukken. Veroni ca heeft een rijke radiotraditie. Ik denk dat we - met de muziek die wij brengen - een lange in cubatietijd nodig hebben voor dat we bekend worden." Hij baseert zijn optimisme op een onderzoek van de HMG, de mediareus die nooit over één nacht ijs zal gaan voordat een betrekkelijk duur project als een radiostation van de grond wordt getild. „Ze waren in het begin ook niet zo enthousiast, toen ik het 'format' had ingediend." Stenders hoopt en verwacht dat Kink FM luisteraars zal weg- snoepen bij Radio 2 en.3. Daar naast valt er volgens hem nog volop scoutwerk te verrichten onder festivalbezoekers. „We proberen mensen te bereiken die nooit naar de radio luiste ren. Bijvoorbeeld popfestivalbr zoekers. Dat is nog een hele markt. Zo'n station als wij nu heb ben zou eigenlijk iets zijn voor de publieke omroepen. Zij hor ven niet per se te scoren. Wij kunnen niet zeggen: jullie hou den maar rekening met ons. Kink FM zal ook rekening moe ten houden met de luisteraars. Het is hier niet de VPRO, waar ze zeggen: ik draai wat ik leuk vind en verder doei." 'Slachtoffers worden bij Reality-TV gezien als vermaak voor de kijker' Presentator Hein Hansen danst met een van de leden van de Rotterdamse toneelgroep Maatwerk onder het oog van de camera. FOTO GPD ROLAND DE BRUIN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9