'Overheid VS is nu gedeeltelijk dicht' Franse verzorgingsstaat bankroet Buitenland Fit ogende Boris Jeltsin: 'Ik heb roer in handen' Demonstranten op de vlucht Atlantis legt in de ruimte aan bij Mir Diana schokt koningshuis met TV-interview I Is er i\o$v\ even naast het voetbal? SBS WOENSDAG 15 NOVEMBER 1995 GPO Ci aaodM idtPenOtam Unhcr: 50 miljoen vluchtelingen ^enéve De wereld telt zo'n 50 miljoen ontheemden als gevolg van oorlog, wreedheden en vervolging. Dat heeft de vluchtelin genorganisatie van de Verenigde Naties, Unhcr, vandaag ge meld. Nooit eerder waren het er zoveel. De aard van het vluchte lingenprobleem verandert echter doordat ontheemden meer en meer in hun eigen land blijven, stelt Unhcr. Het aantal vluchte lingen die niet in hun eigen land verblijven is gedaald van 18,2 naar 14,4 miljoen sinds 1993. Geen onderzoek 'decembermoorden' Paramaribo Er zal vóór de verkiezingen van 1996 geen onder zoek worden ingesteld naar de 'decembermoorden' van 1982. Dat heeft president Ronald Venetiaan gisteren in het Surinaam se parlement verklaard. Ex-leger- en regeringsleider Dési Bou- terse, die als voorzitter van de Nationale Democratische Partij hoge ogen gooit naar een plek in het machtscentrum, wordt als verantwoordelijke voor die moorden beschouwd. Meer dan 250 doden in Vietnam ianoi Drie zware wervelstormen en overstromingen hebben in het centrum en het zuiden van Vietnam in minder dan één maand 253 mensenlevens geëist. In dezelfde periode - van 5 ok tober tot 3 november - raakten 300 mensen gewond, 46 perso nen worden nog vermist. De materiële schade, vooral aan de in frastructuur en in de landbouwsector, wordt geraamd op 90 mil joen dollar. Arzu en Portillo naar tweede ronde guatemala-stad Het Opperste Verkiezingstribunaal (TSP) van Guatemala heeft gisteren de officiële uitslag van de eerste ronde van de presidentsverkiezingen zondag bekendgemaakt. Alvaro Arzü (36,55 procent) en Alfonso Portillo (22,11 procent) zijn de twee bestgeplaatste kandidaten en zijn daarom toegelaten voor de tweede verkiezingsronde op 7 januari. Moord op Egyptische diplomaat genéve» Een Egyptische diplomaat is maandagavond doodge schoten in de ondergrondse parkeergarage van het appartemen tencomplex in Genève waar hij woonde. De Zwitserse politie is bezig met een grootscheeps onderzoek. Dit wijst er volgens waarnemers op, dat Bem rekening houdt met de mogelijkheid van een politieke moord. Gezondheid gijzelaars Kashmir slecht srinagar Twee van de vier westerse gijzelaars die in de Indiase deelstaat Jammu en Kashmir worden vastgehouden door de Al- Faran afscheidingsbeweging, zijn zwaar ziek. Het leven van één van hen is gevaar. Dit hebben de ontvoerders verklaard in een brief. De twee Britten, de Duitser en de Amerikaan worden al sinds juli gegijzeld gehouden. De vijfde gijzelaar, een Noor, werd op 13 augustus onthoofd teruggevonden. Kwasniewski ligt voor op Walesa Warschau Volgens de jongste opiniepeiling maakt de oud communist Aleksander Kwasniewski een goede kans om zondag de nieuwe president van Polen te worden. Uit een gisteren be kendgemaakt onderzoek blijkt dat 51,5 procent van de dertien honderd ondervraagde Poolse kiezers wil stemmen op de uitda ger van president Lech Walesa, die op 48,5 procent blijft steken. Onregelmatigheden in EU-begroting straatsburg Ongeveer 4 procent van de uitgaven die de Eu- ropese Unie in 1994 deed, bevatten 'ernstige materiële fouten', s Ruim 2,3 miljard ecu (4,7 miljard gulden) is daardoor ten on- I rechte ten laste van de Europese begroting gekomen. Dat stelt I de Europese rekenkamer in haar gisteren gepresenteerde 'be- 1 trouwbaarheidsverklaring' over de begroting van 1994. Nog eens I 5 procent van de betalingsverrichtingen bevatten veel ernstige I formele fouten. De grootste actieve vulkaarrvan fcuropa, de Etna op Sicilië, is wakker. Gistermorgen i/onden enkele felle explosies plaats en werden trillingen ge registreerd die kunnen duiden bp een nieuwe uitbarsting. De bescherming bevolking heeft la nen weten dat er geen gevaar Tlvoor de bevolking bestaat. De Etna rommelt al enige we lken. Generaal Luigi Manfredi 'an de Italiaanse BB zei dat de laatste inspectie heeft aange toond dat de structuur van de Honderdduizenden Amerikaanse ambtenaren hebben gisteren tevergeefs de vroege en op veel plaatsen natte gang naar hun kantoren en andere werkplaatsen ge maakt. Zij kregen na aankomst te horen dat zij weer naar huis konden en voorlopig niet hoeven terug te komen. En hun 'vrije dag' en de komende zullen voorlopig niet worden uitbetaald. washington hans de bruun correspondent Zij behoorden tot de 800.000 van de twee miljoen federale ambtenaren wier werk als 'niet- essentieel' wordt beschouwd. En daarom werden zij het slachtoffer van de begrotingsru zie tussen president Clinton en de Republikeinen in het Con gres, waardoor de Amerikaanse overheid sinds gisteren zonder geld zit. ,,De overheid is nu ge deeltelijk dicht", zei Clinton. Toeristen die gisteren in New York het Vrijheidsbeeld wilden bezoeken, of in Washington de Vermeer-tentoonstelling wilden zien, kwamen voor dichte deu ren te staan. Er werden geen nieuwe paspoorten uitgereikt, nieuwe aanvragen voor AOW- uitkeringen werden niet in be handeling genomen en in de Amerikaanse hoofdstad bleef het huisvuil langs de straten lig gen. Bill Clinton bleef overigens niet gespaard. Hij moet het sinds het middaguur doen met nog maar drie huisbedienden en één kok. Van de 430 mede werkers van het Witte Huis wer den er 240 naar huis gestuurd. Nadat maandag vergeefs was geprobeerd om het onheil te voorkomen, hervatten het Witte Huis en de leiders van de Repu blikeinse oppositie gisteren hun beraad over de budgetproble men. Maar het zag er niet naar uit dat zij een akkoord zouden sluiten, dat het mogelijk maakt een eind te maken aan deze vijfde sluiting van de overheid in veertien jaar. Om geld te kunnen blijven uitgeven, moet minister van fi nanciën Robert Rubin op de in ternationale markt lenen. Maar de Republikeinen, die in Senaat en Huis van Afgevaardigden de meerderheid hebben, willen hem de bevoegdheid daartoe alleen maar geven als de rege- ring-Clinton akkoord gaat met hun drastische bezuinigings plan om het financieringstekort geheel weg te werken. De Republikeinen koppelden hun instemming aan maatrege len waardoor bejaarden meer ziektekostenpremies moeten gaan betalen, studiebeurzen worden beperkt en milieube- schermende maatregelen wor den opgeheven. En dat was voor Clinton niet aanvaardbaar. De president trof dan ook de Republikeinse wetsvoorstellen met zijn veto en liet het aanko men op het vastlopen vah het overheidsapparaat. „Ook ik wil dat het financieringstekort ver dwijnt", zei Clinton gistermid dag in een korte TV-toespraak, „maar niet op grond van de Re publikeinse prioriteiten". Vol gens Clinton geven de Republi keinen „de voorrang aan ideo logie boven gezond verstand". Hij zei dat vermindering van het financieringstekort geleide lijk moet gebeuren en niet te drastisch. Clinton wees erop dat het tekort de afgelopen drie jaar al bijna is gehalveerd, dat het aantal ambtenaren al met 200.000 is verminderd en dat de Verenigde Staten nu procentu eel het laagste financieringste kort hebben van alle geïndus trialiseerde westerse landen. Maar de Republikeinen waren niet overtuigd. Hoewel uit en quêtes blijkt dat de Amerikanen het meer eens zijn met Clintons aanpak, blijven zij eisen dat het tekort (nu 200 miljard dollar per jaar) over zeven jaar volledig is verdwenen. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT „Ik héb het roer van dit grote schip Rusland in handen en onder controle en ik houd mijn vinger aan de pols". Woorden van een fit ogende Russische president Boris Ni- kolajevits leltsin gistermiddag in een speciale kliniek in Mos- Daarna omhelsde de 64-jari- ge Russische leider, geveld door een tweede lichte hart aanval, zijn Kazachstaanse col lega Nazerbaijev. Nazerbaijev, op doorreis naar West-Europa, was de eerste buitenlandse staatsman die op bezoek kwam sinds leltsin bijna drie weken geleden werd opgeno men. Hij liet weten het als zijn plicht te zien zijn vriend te be zoeken en hem een snel herstel toe te wensen. leltsin sprak duidelijk en ge articuleerd, glimlachte en zag er ontspannen uit tijdens het tien minuten durende inter view met de Russische TV. Dat was op 3 november wel even anders, toen ruim een halve minuut een fysiek zwaar aan geslagen Russische leider op de televisie te zien was. Sindsdien werd er in en bui ten de Russische hoofdstad driftig gespeculeerd de werke- Siciliaanse vulkaan Etna ontwaakt oostelijke krater de afgelopen dagen aanzienlijk is veranderd. Uit dit deel is de regen van as en kleine stukjes puin afkomstig die gisteren viel in enkele wij ken van de aan de voet van de vulkaan gelegen stad Catania. De Etna staat bekend als een 'goede vulkaan', omdat hij zijn uitbarstingen, in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Vesuvius, lang van te voren aankondigt. De laatste grote eruptie begon in december van 1991 en duur de voort tot in het najaar van 1992. port-au-prince» Na een periode van betrekkelijke rust zijn de afgelopen dagen op Haïti weer rellen uitgebroken. Er is op de demonstranten geschoten en daarbij zouden vier men sen zijn omgekomen en zeker 34 gewond. foto reuter patricedouce lljke fysieke toestand van lelt sin. Zijn persdienst mocht nog zoveel geruststellende verkla ringen uitgeven, er werd wei nig waarde aan gehecht. Met zijn optreden van giste ren deed leltsin een geslaagde poging de geruchten de wereld uit te helpen. „Het herstel ver loopt normaal. Natuurlijk is er nog tijd nodig, maar elke dag ga ik een halve stap vooruit", zei leltsin, die berichten dat hij in het buitenland mogelijk een operatie zou ondergaan, reso luut van de hand wees. leltsin voegde daaraan toe dat hij 's ochtends om zes uur opstaat en de hele dag werkt. Het wekelijks overleg met mi nister-president Viktor Tsjer- nomyrdin is ook hervat. De Russische president herhaalde dat wat hem betreft de presi dentsverkiezingen van volgend jaar juni gewoon doorgaan, 'net als de parlementsverkie zingen van 17 december*. Daarover woedt nog een ju ridische strijd. Een aantal par tijleiders vindt de kiesdrempel van vijf procent ondemocra tisch. Zij stellen dat gezien de enorme versnippering in het land mogelijk slechts een paar partijen in de Doenia, het par lement, komen die een fractie van het werkelijke aantal kie zers vertegenwoordigen. CAPE CANAVERAL-MOSKOU AFP-DPA- Rtr I let Amerikaanse ruimteveer Atlantis heeft vanochtend aan gelegd bij het Russische ruimte station Mir. Het veer naderde het ruimtestation van onder en rukte de laatste meters centi meter bij centimeter op tot het succesvol aan Mir kon koppe len, zo heeft het ruimtevaart - agentschap NASA in Cape Ca naveral bekendgemaakt. Het was de tweede keer in vier en een halve maand dat een Amerikaans veer aan Mir koppelt. Atlantis vertrok zondag met vijf astronauten, vier Ame rikanen en een Canadees, aan boord voor een missie van ze ven dagen. Atlantis moet een permanent koppclmoduul van Russische makelij monteren aan het Russische ruimtestation Mir. I let is de eerste echte voorbe reiding voor de bouw van het internationale ruimtestation Alpha door de VS, Rusland, Ca nada, Europa en Japan, die in 1979 begon. Alpha moet in 2002 zijn voltooid, wanneer de eerste bewoners hun intrek zullen ne men in het ruimtestation. Alpha zweeft op ongeveer 350 kilometer hoven de aarde. Voor de houw zijn 34 vluchten van VS-ruimteveren en Russische Sojoez-capsules nodig, alsmede talloze missies van de Europese Ariane-raket. Engelse pers: 'Oorlogsverklaring •nden hans geleunse i correspondent De BBC is opgetogen, het Britse konings huis, afgaande op de reacties, in zak en as. Hare Koninklijke Hoogheid prinses Diana vertelt de natie volgende week maandag avond op de televisie hoe zij haar leven, haar gebroken huwelijk en de toekomst ziet. Het in de actualiteitenrubriek Panorama uit te zenden interview duurt een uur. Het is vorige maand al opgenomen. Maar prinses Diana lichtte Buckingham Palace pas gisteren in. Toevallig was dat ook de dag waarop de kennelijk niets vermoe dende prins Charles zijn 47ste verjaardag vierde. Alle Engelse kranten openden vanmorgen iet Diana's surprise. Koppen als Di-na- lite (TheSun) en 'Is ze gek geworden' he Daily Mirror) getuigen dat de Engelse •ers het interview beschouwt als een oor logsverklaring aan de koninklijke familie :n natuurlijk haar inofficiële ex, prins Tiarles. De prins, op officieel bezoek in Hiitsland, deed er gisteren het zwijgen toe. Zijn omgeving liet weten dat de kroonpretendent 'totaal verrast' was. De woordvoerder van het koninklijk huis deelde zuinigjes mee dat de familie van niets wist, tot Diana opbelde. De verkoopafdeling van BBC Worldwide TV kon echter zijn geluk niet op: de bui tenlandse TV-stations hingen in trossen aan de lijn om de rechten te kopen. „Dit interview zal alle verkooprecords breken aldus een woordvoerder. Volgens de BBC heeft Diana openhartig geantwoord op alle vragen die interviewer, Martin Bashir, haar stelde. Ze was van te- 'oren ingelicht over de onderwerpen. Vol- :ns de aankondiging blijft niets onbe- H voi Prinses Diana zoals zij enige tijd geleden werd gefotografeerd. foto anp sproken: haar scheiding, zelfmoordpogin gen, afwijkend eetgedrag en haar veelbe sproken vriendschappen met getrouwde heren van enige stand. In de publiciteit bleef gisteren niet onver meld dat het hier om het eerste solo-inter view van Diana gaat. Maar opvallend is wel, dat het past binnen een offensief ter verbetering van het image van de prinses. De Britse regering stuurt haar op good- will-missie naar Argentinië, zodat prinses Glimlach de schade van de Falklands-oor- log uit de weg kan ruimen. De afgelopen weken was Diana bovendien zeer aktief in het bezoeken van kinderte huizen, filmpremières en ziekenhuizen. Activiteiten die keurig met de familie Windsor werden gecoördineerd. Diana was haar imago als het treurende slachtof fer van een boze prins allang kwijtgeraakt. Haar avonturen met gehuwde mannen, en vooral de meest recente escapade met de rugby-ster Will Carling die zijn huwelijk erdoor op de klippen zag lopen bezorg den haar een slechte reputatie. Het lever de prins Charles een steeds positievere be oordeling in de media op en dus ook bij het grote publiek. Diana's tegenoffensief werd vorige week al ingezet met een serie artikelen in het po pulaire blad Daily Mirror onder de kop: Geen sex voor Diana. Uit de 'beste en meest betrouwbare bronnen' werd ver haald dat de prinses geen mannen in haar leven meer nodig heeft. Volgens de Mirror wil Diana nu alleen nog een goede moeder zijn voor haar twee op groeiende zoons, William en Harry. Haar grote angst is dat ze tot een scheiding zal worden gedwongen en de prinsjes aan Charles worden toegewezen.' Drie weken geleden was prins Charles voor het eerst openlijk (fotografen en pers aanwezig) met zijn vriendin Camilla Par ker-Bowles te bezichtigen op een VIP-re- ceptie. De relatie tussen dat evenement en Diana's TV-surprise van gisteren is er on getwijfeld een van puur toeval. parus cees van zweeden correspondent De cijfers jagen alle Fransen schrik aan. Hun regering zal dit jaar 2.300 miljard francs uitge ven aan sociale voorzieningen. Dat is meer dan eenderde van wat zij gezamenlijk produceren. Het is ook veel meer dan andere landen. Maar schrik is het enige wat de Fransen gemeen hebben. Politici, vakbonden, medici en media rolden deze week over elkaar heen in vermetele pogin gen een oplossing te vinden. Het resultaat was een kakafonie van tegenstrijdige geluiden, waaraan premier Alain Juppé vandaag het zijne zal toevoe gen. Voor de Nationale Assemblée zal de premier uiteenzetten hoe hij het bankroet van de verzor gingsstaat wil voorkomen. Maar zelfs de aankondiging van Jup- pé's rede tot het parlement was al reden voor tienduizenden om het werk neer te leggen en de straat op te gaan. Grootste boosdoener is het aantal van drie miljoen werklo zen, een miljoen meer dan in het even grote Verenigd Ko ninkrijk. Maar daarnaast zuch ten de Fransen onder de altoos stijgende kosten van een pu blieke gezondheidszorg die tot de duurste ter wereld behoort. Sinds de oorlog is 23 keer ge poogd die gezondheidszorg te hervormen, telkens zonder suc ces. Snijden in de gezondheids zorg betekent snijden in de in komens van artsen, apothekers en andere werkers in de sector. Wie wil begrijpen hoe moeilijk dat is, hoeft niet verder te kijken dan het parlement. Dierenart sen incluis telt de huidige Na tionale Assemblée zestig medi ci, die samen een vrijwel on neembare horde vormen. Volgens de OESO, de organi satie van industrielanden, be steden de Duitsers 8,7 procent van hun bruto nationaal pro- dukt uit aan gezondheidszorg en de Britten 7 procent. In Frankrijk is het percentage 10. „In Frankrijk hebben wij 1200 ziekenhuisbedden voor iedere 100.000 mensen, in de rest van Europa is dat gemiddeld 850", zei Claude Evin van de Parti So- cialiste. „Dat betekent dat er ge noeg ruimte is voor bezuinigin- grn Leuke woorden uit de mond van deze politicus. Maar toen Evin zelf minister van gezond heidszorg was, verzuimde hij het snoeimes te hanteren. Ge plaatst voor de exploderende kosten van de gezondheidszorg, verzon Evin daarentegen een nieuwe balasting. De Contribution Sociale Gé- néralisée (CSG) begon als een tijdelijke heffing, uitsluitend be doeld om het over vele jaren opgelopen tekort te dekken. Maar zoals zo vaak met tijdelij ke belastingen, werd de CSG permanent. Blijvend én steeds hoger. I n 1990 begon de CSG als een belasting van 1,1 procent (van het salaris), drie jaar later was dat al 2,4 procent. En Juppé zal naar de algemene verwachting vandaag het parlement voor stellen daar nog eens een pro centje bij te doen. l ijdelijk ui teraard, totdat het tekort is aan gezuiverd. Maar toen onder de socialisti sche premier Rocard de heffing werd ingevoerd, hel iep dat te kort slechts 9 miljard francs per jaar. Thans is dat tekort al 64 miljard. Behalve de getergde belas tingbetalers en de bedreigde medici, zullen ook de financiële markten de woorden van Juppé op een weegschaal leggen. Want het tekort van 61 miljard is alleen maar het verschil tus sen de sociale premies die de regering int en tie sociale uitga ven (voor de gezondheidszorg en aan uitkeringen en kinderbij slag). Het totale tekort op de staatsbegroting zal dit jaar 322 miljard francs belopen, ofwel bijna 5 procent van het bruto nationaal produkt. Als Juppé er niet in slaagt de tekort omlaag te krijgen, kan hij een Europese eenheidsmunt wel vergeten. Om zich daarvoor te kwalificeren, mag het tekort op de staatsbegroting in 1999 niet hoger zijn dan 3 procent, schrijft net Verdrag van Maas tricht voor. Wat Duitsland be treft, is dat cijfer zelfs nog te hOOR. Juppé weet wat op het spel staat: als hij vandaag faalt, krijgt hij mqrgen de rekening gepre senteerd in de vorm van een hogere rentevoet. En dat zou zijn kansen om de werkloosheid terug te dringen, doen ver schrompelen. Onze opstelling van vanavond: Richard Chamberlain in het TV spektakel Shogun om 19.30 uur. Jacqueline Bisset en Martin Sheen in de romantische film The Maid om 22.2S uur. Milika Peterzon en Gallyon van Vessem in het Hart van Nederland om 22.0S en Coby en Daan van Ooyen in de Bevalling om 22.30 uui Die andere opstelling

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7