'Kraslot niet verslavend' Binnenland Casinoraad bang voor gokken via Internet iKamer: Files echt aanpakken Bemanning zandzuiger overleefde in een luchtbel [etaal absoluut tegen 36-uur D66: Actie tegen dealen bij scholen 'Flexbilisering slecht voor economie' WOENSDAG 15 NOVEMBER 1995 Schippers lozen olie in dichte mist - eeuwarden» Door het mistige weer zien schippers hun kans Jrdc<t«nds Peributc CPO GiMBONrtt Nn (MmA schoon om hun overtollige olie te lozen. Bij Oude Schouw in het Prinses Margrietkanaal drijft een grote olievlek met een omvang van drie vierkante kilometer. Daar is door een schip honderden liters bilge-olie, olie vermengd met water, geloosd. Het Water schap Friesland zegt dat het de olievlek moeilijk kan opruimen omdat het een drukke doorgaande vaarroute is. Ook zijn giste ren twee kleinere olievlekken geconstateerd in het Van Harinx- makanaal, tussen Franeker en Harlingen. Inmiddels is verden king gerezen tegen één schip dat de grotere olievlek bij Oude Schouw kan hebben veroorzaakt. Door monsters te nemen, wordt getracht het schip aan de vlek te koppelen. Actie-CD boeren loopt goed asten De actie-CD 'Wij zijn het zat' van de protesterende boe ren loopt als een trein. Nog voordat het plaatje officieel ten doop is gehouden, zijn er bij voorintekening al 20.000 van verkocht. De presentatie is zondag, in een grote feesttent in Asten. Er is plaats voor duizenden belangstellenden, aldus de organiserende afdeling van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond. Op de CD zingen zeven artiesten en bands twaalf nummers vol, alle maal handelend over het boerenprotest tegen het voorgenomen mest- en ammoniakbeleid van de ministers Van Aartsen (land bouw) en De Boer (milieu). Justitie 'ontzenuwt' verhalen over nieuw gokspel Het risico dat iemand verslaafd raakt aan krasloten is be perkt. Naar schatting zijn er 12.000 tot 25.000 risicokras- sers: mensen die per maand minimaal 25 loten kopen en wier spelgedrag riskant kan worden genoemd, zo blijkt uit een onderzoek in opdracht van het ministerie van jus titie. Staatssecretaris Schmitz zal later dit jaar een besluit nemen over verlenging van de vergunning voor de kra sloterij. krassen waarna symbolen of cij fers verschijnen. Al naar gelang de combinatie worden prijzen gewonnen. Uit het rapport blijkt dat kra sloten over het algemeen geen verslaving veroorzaken. Voor de meesten is een kraslot een aan vulling op een ander kansspel. In het onderzoek werden 3.500 den haag anp Het fenomeen krasloten deed in mei '94 zijn intrede in Neder land. De loterij wordt georgani seerd door de stichting Natio nale Instantloterij (NIL)- Deze instantie kreeg een vergunning voor twee jaar. Deelnemers kunnen op de loten vakjes leeg- volwassen Nederlanders. 290 minderjarigen, ruim 5.000 ko pers van loten en 225 verkopers ondervraagd. De NIL is verheugd met de re sultaten, maar zegt tegelijkertijd teleurgesteld te zijn dat de be perkingen in de huidige vergun ning niet worden opgeheven. Zo wil de NIL dat de limiet voor het aantal loten dat per jaar mag worden verkocht (84 mil joen) komt te vervallen. Verder wil de stichting de vrijheid om meer soorten krasloten tegelijk op de markt te brengen met een grotere kans op een prijs. Op dit moment wordt 47,5 procent van de inkomsten aan prijzen uitge keerd. De krasloten leverden vorig jaar 54 miljoen gulden op. Dat geld ging voor een groot deel naar sportinstellingen (39 miljoen). De rest ging naar or ganisaties voor cultuur en maatschappelijk welzijn. Het kraslot heeft zich volgens het onderzoek in vrij korte tijd een stevige positie verworven. Gemeten naar het aantal deel nemers staat het lot op de vier de plaats achter de Staatsloterij, de Postcodeloterij en de Bank /Giro-loterij. Ongeveer 1,5 mil joen Nederlanders hebben sinds de introductie gekrast voor een prijs. Ongeveer een kwart miljoen mensen had nooit eerder meegedaan aan een kansspel. den haag* anp De Raad voor de Casinospe len is bevreesd voor een nieuw fenomeen in de gok wereld: spelletjes via Inter net die thuis met credit cards kunnen worden ge speeld. In de Verenigde Sta ten worden al grote winsten gemaakt met Internet-gok- ken. De angst bestaat dat dit overwaait naar Nederland en dat gokverslaving in de hand wordt gewerkt. De waarschuwing komt aan de vooravond van de op heffing van de Raad voor de Casinospelen per I januari. De raad gaat op in het nieu we College van Toezicht op de Kansspelen. Volgens voorzitter Hoefna gels van de raad worden in de Verenigde Staten al mil joenen winsten gemaakt. „Wat er aan gedaan kan worden weet ik niet. Hoe moet je zoiets tegenhouden? Het is aan onze opvolgers daaraan aandacht te beste den. Het is een probleem voor de toekomst", zegt hij. In de Verenigde Staten bie den banken speciale gokre- keningen met credit cards aan, waarmee mensen aan de spelletjes kunnen mee doen. In het land zouden zo'n dertig spelletjes worden aangeboden. In januari vindt overleg plaats tussen toezichthou ders op het gokwezen in de landen van de Europese Unie. Internet-gokken zul ongetwijfeld op de agenda staan. den haag anp knnrH Daarin staat dat arciins- vervoer met 25 milioen eulden Beter openbaar vervoer, duur der maken van autorijden, spe ciale stroken voor vrachtwa gens, de inzet van electronica Dm het verkeer te sturen. Mid delen en plannen genoeg, maar er gebeurt veel te weinig mee. Dat verwijt maakte een kamer- neerderheid gisteren minister lorritsma (verkeer en water staat) tijdens de behandeling van haar begroting. PvdA-woordvoerder Van Gijzel zei 'soms wanhopig' te worden van het gebrek aan vooruitgang. Hij omschreef het mobiliteits- jeleid van de afgelopen jaren dan ook als 'het verplaatsen van een dekstoel op de Titanic'. Vol- >ens de PvdA is de tijd van lieuwe plannen nu wel voorbij. (Vat er ligt is voldoende voor een gericht beleid, aldus Van rijzel. D66-woordvoerster Van 't liet stelde zelfs dat de tijd van onconventionele maatregelen' s aangebroken. Ze pleitte onder neer voor een grootschaliger nvoering van inhaalverboden foor vrachtauto's en voor hoge- e accijnzen op brandstof. Hoe- ivel uitgedaagd door de opposi- lie wilde Van 't Riet geen af stand nemen van het regeerak koord. Daarin staat dat accijns verhogingen alleen in Neder land niet kunnen gezien de concurrentiepositie van het be drijfsleven. Volgens Van 't Riet moet ook de bouw van zogenoemde transferia worden uitgebreid. Deze stations aan de rand van steden zijn bedoeld om snel te kunnen overstappen van auto op openbaar vervoer. Groen links stelde dat op bijna alle snelwegen een maximumsnel heid van 100 kilometer moet gelden. Het CDA kreeg vrijwel geen steun voor het eind vorige week gelanceerde idee om het aantal rijstroken op de belangrijke snelwegen uit te breiden. De meeste fracties vrezen juist een toename van het wegverkeer als de capaciteit groter wordt. D66, PvdA en CDA willen ver der dat Jorritsma haar bezuini ging van 75 miljoen op het stads- en streekvervoer groten deels ongedaan maakt. PvdA en D66 willen dat Jorritsma de ruim veertig mijoen gulden die ze volgend jaar weghaalt bij Verenigd Streekvervoer Neder land (VSN) besteedt aan de ver betering van het stads- en streekvervoer. Het CDA wil de bezuiniging op het openbaar vervoer met 25 miljoen gulden terugbrengen. Het Rijk kwam in 1991 met VSN overeen dat de onderne ming tot en met 1998 jaarlijks ruim veertig miljoen gulden krijgt om het eigen vermogen te vergroten. De minister stelde echter onlangs dat het met VSN zo goed gaat dat deze kapitaal injectie de komende drie jaar kan vervallen. VSN wil naar de rechter stappen als Jorritsma vandaag niet bereid blijkt de ruim veertig miljoen gulden te rug te geven, aldus een woord voerder gisteravond. De Kamer maakt zich ook grote zorgen over de toename van het aantal verkeersslachtof fers. Een meerderheid van de Kamer keerde zich dan ook te gen de aangekondigde bezuini gingen op organisaties als Veilig Verkeer Nederland en de stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid. Veel woordvoerders vroegen zich af hoe deze maatregel is te rijmen met het beleid van Jorritsma om juist de verkeersveiligheid te bevorderen. De WD vindt het tijd dat de overheid krachtig gaat optreden tegen snelheids overtredingen en roekeloos rij gedrag. Minister Jorritsma ant woordt de Kamer vandaag. ©en haag anp De metaalwerkgevers zullen niet meewerken i de invoering van een 36-urige werkweek. Dat heeft voorzitter Van den Akker van de ver- leniging FME vanmiddag in zijn jaarrede laten weten. „Niet nu, niet volgende week en ook niet ivolgend jaar", aldus Van den Akker. De Industriebond FNV acht de opstelling van Ide metaalwerkgevers, niet van deze tijd. Onder handelaar Hagen spreekt van een 'erg frontale aanval'. De FNV-bond voelt zich moreel ver plicht te ijveren voor een 36-urige werkweek. De werkgeversvoorman meent dat de indu- itrie een 36-urige werkweek niet kan verdragen. Wie streeft naar een dergelijke verkorting, legt 'olgens Van den Akker de strop om de nek van Ie bedrijfstak. De concurrentiepositie van het [Nederlandse bedrijfsleven staat door snelle ont- kelingen in Oost-Europa en de opkomst van [het Verre Oosten al onder zware druk. De indu- trie kan geen verdere kostenstijgingen opbren gen, omdat die niet in hogere verkoopprijzen zijn door te berekenen. Ook schrikt arbeids duurverkorting binnen- en buitenlandse inves teerders af. De orderportefeuilles, zo blijkt uit de jaarlijk se conjunctuur-enquête, zijn beter gevuld, maar de prijzen en daarmee de winstmarges staan nog steeds onder druk. De bedrijven verwach ten voor dit jaar een volumegroei van 6,5 pro cent en voor 1996 een groei van 5,5 procent. De export zal met acht procent toenemen en de binnenlandse vraag met vijf procent. Dit jaar blijft de vaste werkgelegenheid nage noeg stabiel. In de basismetaalindustrie, de me- taalproduktenindustrie en de elektrotechnische industrie daalt de werkgelegenheid dit jaar nog met gemiddeld twee procent. Groei wordt daar entegen genoteerd in de instrumenten- en opti sche industrie en in de transportmiddelenin dustrie. Ook voor volgend jaar verwachten de bedrijven een stabiele werkgelegenheidsontwik keling. oostende gpd Duikers van de Belgische Lucht en Zeemacht heb ben gistermorgen op de Noordzee voor de kust van Oostende vier be manningsleden van de gekapseisde zandzuiger Spau- iver uit Yerseke ge red. De 30-jarige schipper kwam om het leven. Zijn le venloze lichaam werd door de dui kers aangetroffen in de stuurhut. De vier bemanningsle den werden bevrijd uit de slaapverblij ven benedendeks, waar ze bijna tien uur in een luchtbel opgesloten hadden gezeten. De Spauwer is omstreeks half een 's nachts in nauwe lijks een halve mi nuut tijd gekap seisd. Dat gebeur de op het moment dat het schip zo'n achttien kilometer uit de Belgische kust zand innam. De lading was be stemd voor Zee- brugge. Mogelijk heeft de Spauwer zich met de zuig- slurf omgetrokken, maar duidelijkheid bestaat daarover niet. Het schip bleef met de kiel om hoog drijven, maar werd pas om streeks acht uur 's morgens ontdekt door de beman ning van een passerende veer boot. Die waarschuwde het loodswezen, waarna groot alarm werd geslagen. Twee Bel gische reddingshelikopters zet ten twee duikteams af op de kiel van het schip. De duikers hoor- Een van de bemanningsleden wordt door een reddingswerker gereedstaande ambulance gebracht. den klopsignalen en met hulp Ze werden per helikopter over- van collega's van een Belgisch gevlogen naar een ziekenhuis in marineschip zagen ze kans de het Belgische Veurne. De vier vier bemanningsleden (afkom- vertoonden lichte onderkoe stig uit Yerseke, 's Gravenpol- lingsverschijnselen en twee van der, Arnemuiden en Zwijnd- hen hadden snijwonden. Ze recht) uit het schip te bevrijden, mogen vandaag naar huis. Het stoffelijk overschot van de schipper werd per loodsboot overgebracht naar Oostende. Vandaag wordt met de bei ging van het wrak begonnen, ciie wordt uitgevoerd door een Nederlands- Belgische gelegen - Gezinsvoogden .^straat op voor hoger salaris den haag anp den haag «anp us Ongeveer vierhonderd gezins voogden hebben gistermiddag in Den Haag gedemonstreerd voor een betere beloning. De gezinsvoogden willen een sala ris op het niveau van de mede werkers van de Raad voor de Kinderbescherming. Een toe ing van staatssecretaris Schmitz van justitie om volgend jaar extra geld beschikbaar te stellen, is volgens actievoerder Van Asperen volstrekt onvol doende. De 1200 gezinsvoogden vallen onder de CAO voor de jeugd hulpverlening. Het salaris van - deze werknemers ligt zeven honderd tot negenhonderd gul den per maand lager dan de be loning van de maatschappelijk werkers bij de Raad voor de Kinderbescherming en de re classering. Volgens Van Asperen erkennen werkgevers, bonden en departement dat een derge lijk verschil niet gerechtvaar digd is. De gezinsvoogden zijn -*de afgelopen jaren geconfron- Iteerd met extra taken en verant woordelijkheden. De financiële middelen om de salarissen ge lijk te trekken zijn echter niet aanwezig. Staatssecretaris Schmitz kon digde vorige maand aan 500.000 gulden extra op haar begroting vrij te zullen maken om het salarisverschil te verklei nen. Volgens Van Asperen is dat 51 bedrag onvoldoende. De werk- I geversorganisatie VOG heeft het 1 benodigde bedrag becijferd op 14,8 miljoen gulden. I EERDER MET PENSIOEN? NU WAT AAN DOEN. Drugverkopers op ziekenhuis terreinen en bij scholen moeten keihard worden aangepakt. Mi nister Sorgdrager moet er een prioriteit van maken, stelt D66 aan de vooravond van het debat over de justitiebegroting. Woordvoerder Dittrich wijst er op dat parkeerterreinen van psychiatrische instellingen steeds meer een handelsplek voor dealers in harddrugs wor den. Ook bij basis- en middel bare scholen vertoont zich een toenemend aantal dealers. In dit verband wil Dittrich dat de D66-bewindsvrouw psy chisch gestoorde gevangenen naar ziekenhuizen overplaatst. Ruim een op de tien gevange nen is geestelijk gestoord, maar krijgt geen medische behande ling. ,,Het zijn draaideur-gedeti neerden. Wanneer zij vrij ko men, gaan ze nog gestoorder de straat weer op", aldus het ka merlid. Dittrich wil ook dat Sorgdra ger de mogelijkheid schept om psychopaten die door de stad zwerven, verplicht op te nemen. Nu valt er weinig tegen het ver schijnsel te doen. De parlemen tariër signaleert een sterk stij gend aantal geesteszieken in het straatbeeld. Om winkeliers en andere on dernemers die van kleine wets overtredingen worden verdacht, te ontzien, pleit de D66'er voor de instelling van avondrecht banken. Hij denkt in eerste in stantie aan de economische po litierechter, die bijvoorbeeld een bakker moet berechten die- bedorven taarten verkoopt. Door 's avonds voor te komen, kan de middenstander overdag zijn winkel openhouden. Het GDA zal vandaag Sorg drager voorstellen om 125 mil joen gulden extra uit te geven aan cellen voor jeugdige crimi nelen, meer rechters en officie ren van justitie en voorlichting op scholen. De oppositiefractie vindt de minister te laks in de bestrijding van alledaagse straattereur van jeugdbendes. Het geld moet worden onttrok ken aan de pot met Melkertba nen, meent het CDA. PENSIOENTIMER 95/96 Met de opbouw van |e pensioen kun je niet vroeg genoeg beginnen. Als je zelf wilt uit maken wanneer je te zijner tijd wilt ophouden met werken moet je nü in actie komen. Vraag daarom de PensioenTimer aan, een boekje vol praktische informatie met een waardebon voor een gratis PensioenDiskette waarmee je je eigen pensioenbehoefte kunt uitrekenen. Stuur onderstaande coupon op of vraag het aan je verzekeringsadviseur of verzekeringsmaatschappij Meteen doenl den haag gpd I Postcode/Plaats nummer 89 2500 V< Den Hug adres HTTP WWW VERZEKERAARS NtV 1 I EEN PUBLIKATIE VAN DE GEZAMENLIJKE LEVENSVERZEKERAARS Flexibilisering is helemaal niet goed voor de eco nomie, vindt de Amsterdamse hoogleraar econo mie Kleinknecht. „Wisselende arbeidstijden ver groten alleen maar de werkdruk. Waarom men sen nog verder uitpersen als je weet dat al zoveel werknemers op het randje van de WAO balance ren? Ik snap niet dat FNV-voorzitter Stekelenburg dit pikt." De Amsterdamse professor baarde een jaar ge leden opzien door te pleiten voor een loongolf in plaats van voortdurende loonmatiging. Gisteren bond hij tijdens een studiedag van het Centraal Bureau voor de Statistiek opnieuw de strijd aan met een inmiddels onomstreden leerstuk: flexibi lisering. „In flexibele werknemers wordt per defi nitie niet geïnvesteerd. En dat is funest voor onze economie", aldus Kleinknecht. Achtergrond van zijn gedachtengang is dat be drijven moeten concurreren met kwaliteit: nieu we, kwalitatief goede produkten. De Nederlandse industrie richt zich vooral op het zo goedkoop Dat maakt loonmatiging bijna onontkoombaar om goedkoop te blijven, maar het is een strategie die op den duur niet valt vol te houden. Een loon golf, zo stelde Kleinknecht vorig jaar, dwingt be drijven te kiezen voor kwaliteit. Vandaar ook zijn pleidooi gisteren tégen flexibiliseringen vóór ont slagbescherming: het dwingt bedrijven in te zet ten op de kaart van kwaliteit en innovatie. Kleinknecht greep de bijeenkomst aan om op nieuw te pleiten voor een (bescheiden) loongolf zodat de burgerij het geld weer kan laten rollen. „IJ vraagt volgend jaar weliswaar ietsjes meer", aldus Kleinknecht tegen Stekelenburg, „maar één procent koopkrachtstijging in '95 is mij nog steeds te mager". Volgens Kleinknecht leidt meer koopkracht tot vernieuwings- en uitbreidingsdrift in vooral het midden- en kleinbedrijf en daardoor tot meer werkgelegenheid. „Er wordt altijd gedaan alsof we een tekort aan sollicitanten hebben. Maar het is andersom. We hebhen een tekort aan onderne mers die baantjes te vergeven hebben." FOTO» AP» PI JIRMAIN!IOUDT heidscombinatie. De Spauwer, die dagelijks zand aanvoerde in verschillende Belgische havens en in de Zeeuws Vlaamse ka naalzone, deed in de jaren tach tig dienst als verbrandingsschip. Klachten over uitvoering van Deltawet neerunen* anp De stichtingen Red ons Riviei landschap en Uiterwaardenpark Maas Waal Merwede hebben een klacht ingediend bij de Raad van Europa over de ontei geningen in het kader van de uitvoering van de Deltawet Gro te Rivieren. Volgens de stichtin gen worden de belangen v.jn grond- en huiseigenaren met voeten getreden, omdat be roeps- en bezwarenprocedures tot een minimum zijn terugge- bnu In. Namens de eigenaar van een voormalige dijkwoning is Red ons Rivierlandschap daarom naar Straatsburg gestapt, liet huis is gesloopt. De Raad van State verwierp het beroep hier tegen, zonder te kijken naar eventuele alternatieven. CDA wil alle bussen op LPG DEN HAAG ANP Het GDA wil dat alle stadsbus sen in de toekomst op gas rij den in plaats van op diesel. De fractie stelt dat deze maatregel een belangrijke bijdrage kan le veren aan de vermindering van de milieuvervuiling door het wegverkeer. Woordvoerder Leers wil dat het kabinet ook goed moet nadenken over een (financiële) regeling die het mo gelijk moet maken om wagens zonder katalysator versneld uit de markt te halen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5