'Minister Dijkstal heeft psychologisch probleem' Shell helpt aantal Nigerianen, maar vooral zichzelf Feiten &Meningen 'Ogoni's vervuilden het milieu' Politiebonden vinden dat 'die knop in zijn hoofd om moet' Ze waren er bijna uit. Ze hadden naar eigen zeggen zelfs veel water bij de wijn gedaan. Op een gegeven moment ging het de politiebonden zelfs niet meer om geld, dat was min of meer geregeld. Het was meer de halsstarrigheid van Dijkstal en zijn ambtenaren die de bom deed barsten. Zeiden de bonden gistermorgen. Halstarrigheid op dat ene punt waar de minister zo buitenge woon aan hangt: flexibilisering. Voor de bonden is het dan ook onbegrijpelijk dat de door gewinterde politicus Dijkstal hen op dit punt met zoveel on buigzaamheid confronteerde. Toch menen NPB, ACP, VMHP en ANPV dat er nog mogelijkhe den zijn om het CAO-overleg vlot te trekken. „Als Dijkstal maar die knop in zijn hoofd omdraait." De bonden wijzen erop dat het ze al zwaar genoeg viel om de gang terug naar hun leden te maken, met de hoeveelheid wa ter die ze in de wijn hadden ge daan. Zo hadden ze binnen een éénjarige CAO vanaf 1 april 1995 2 procent structurele sala risverhoging gevraagd. In de nacht van maandag op dinsdag gingen ze akkoord met Dijk- stal's bod: 1,9 procent uitge smeerd over 15 maanden. Dit geldprobleem was dus de we reld uit. De bonden wilden een 36-urige werkweek in 1997, met volledi ge herbezetting. Maandag gin gen ze overstag: ze konden het ook doen met de invoeringsda tum van januari 1998, waarbij zij akkoord gingen met een her bezetting van 70 procent. Na vele uren onderhandelen dach ten de bonden dan ook dat ze er eindelijk uit waren. Het venijn zat zoals altijd echter in de staart. De bonden willen zeer tegen de zin van de mi nister dat 20 procent van de vaste component van de onre gelmatigheidstoeslag in het sa laris wordt ingebouwd. De ove rige 80 procent moest onaange tast blijven. Maandag zwakten ze die eis enigszins af en gingen zeermee akkoord de 80 procent in een periode van 10 jaar, ge leidelijk aan in het salaris in te bouwen. De bewindsman rea geerde daar niet op. Hij bleef bij zijn flexibele invulling. De bom barstte. Intussen groeit de actiebereid heid van de agenten met de dag. De meestal gematigde tweede grote politiebond, de Al gemeen Christelijke Politie bond, vraagt zich vertwijfeld af wat er toch in de bewindsman is gevaren. „De minister zit op een verkeerd spoor en is niet overtuigd dit spoor te verlaten. Laat hij er maar van uit gaan dat het voor dit jaar mislukt is en het volgend jaar weer probe ren. Er is geen draagvlak voor zijn voorstel", zei voorzitter P. Kruizinga (ACP) gisteren. Ook in Kruizinga's visie is het CAO-overleg tussen de minister en de politiebonden gisteroch- Oliegigant Shell ligt weer in de vuurlinie. Na de executies in Ni geria moet het Brits-Nederland se concern zich verantwoorden voor zijn aanwezigheid in het Afrikaanse land waar het veer tien procent van zijn totale olie- produktie uit de grond haalt. Shell zou Nigeria moeten verla ten uit protest tegen het ophan gen van Ken Saro-Wiwa en acht medestanders, vorige week vrij dag, door het militaire bewind van generaal Abacha. Gisteren maakte Shell bekend daar niets voor te voelen, omdat vertrek ken volgens Shell niets oplost. Integendeel, de bevolking zou het door het wegvallen van de steun van de oliemaatschappij aan lokale gemeenschappen al leen maar zwaarder krijgen. Nu valt die steun niet te ont kennen. Shell zette scholen op en draagt door de werkgelegen heid die wordt geboden bij aan de economie van Nigeria. Er is echter een maar. Nigeria is het volkrijkste land van Afrika (hon derd miljoen inwoners), met een redelijke, gemiddelde le vensstandaard, maar ook met een intense armoede. De mil joenen dollars die worden ver diend met de olie komen al der tig jaar niet terecht bij de grote meerderheid van de bevolking op het platteland. Die blijven Ken Saro-Wiwa, die afgelopen vrijdag met acht mede-activisten in Nigeria werd opgehangen. FOTO EPA aan de strijkstok hangen van de politieke en militaire elite van het land in de grootste stad La gos en de hoofdstad Abuja. Shell wil dat drie procent van de olie-inkomsten aan de bevol king ten goede komt, maar dat percentage is nog nooit ge haald. Shell is daar ook boos over. Maar kan er, zo zegt ze, weinig tegen doen. „Wij lopen ook niet zomaar bij generaal Abacha binnen", aldus Shell Afrika-directeur D. Van den Broek. „Zo goed is onze relatie niet met het bewind", verdedigt hij zich tegen aantijgingen dat Abacha vooral door de olie-in komsten in het zadel kan blij ven. Dezer dagen moet de oliegigant de wereld verkopen er niet aan te denken Nigeria te verlaten. Integendeel, er wordt zelfs hard gewerkt aan de grootste inves tering ooit in Afrika gedaan: een fabriek voor vloeibaar aardgas (LNG) die vier miljard dollar moet gaan kosten. De hele san- tekraam werd gisteren op het hoofdkantoor in Rotterdam van stal gehaald voor de 'Shell goed- nieuws-show': een uitgebreide lunch, een bedrijfsfilm en alle belangrijke directeuren van het bedrijf die voor de Nederlandse pers opdraafden om hun ver haal te doen. Opgemerkt werd dat het vreselijk tragisch is dat Ken Saro-Wiwa is geëxecuteerd, maar dat Nigeria niet zonder Shell kan. Een op het eerste ge zicht doortimmerd verhaal om alle kritiek te pareren. Dat Shell niet zonder Nigeria kan, werd er niet bij verteld. Ni geria is met de veertien procent van de totale Shell-olieproduk- tie na de Noordzee de belang rijkste inkomstenbron voor de oliemultinaltional. Shell kan dus helemaal niet weg uit Nigeria zonder een behoorlijke veer te laten. Zou Shell wel vertrekken, dan zullen de huidige partners in de joint-venture waarmee Shell de oliewinning in Nigeria uitvoert, het Franse Elf en het Italiaanse Agip, onmiddellijk door de Nigeriaanse junta wor den uitgenodigd de vrijgeko men plaats in te nemen. Aan raffinage- en winningsinstalla ties zou het Brits-Nederlandse bedrijf bovendien miljarden moeten achterlaten. Maar dat wil niet zeggen dat Shell niet de keuze zou kunnen maken niet te produceren en investeren in landen waar een militaire dictatuur heerst en waar de mensenrechten worden geschonden. Dat kost geld na tuurlijk en dat doet pijn. Maar veertien procent is niet zoveel dat die produktie niet elders vandaan zou zijn te halen. Shell kiest er echter voor Nige ria niet te verlaten, 'omdat het zich bij het land betrokken voelt'. Het bedrijf zit al vijftig jaar in Nigeria, al sinds dat het een kolonie van Groot-Brittan- nië was. Het heeft bewind na bewind zien komen en gaan. Zonder zich al te veel met de politieke kleur van de regerin gen te bemoeien. De oliemaat schappij heeft dat ook in haar 'statuten' staan: inmenging in interne aangelegenheden van de staat waar het bedrijf is ge vestigd, is verboden. Niet alleen in Nigeria, ook elders verschuilt ze zich daarachter. „Je kunt niet zomaar je bedrijf opdoeken als er een regering aan de macht komt die het niet zo nauw neemt met de men senrechten", zegt een voorlich ter na afloop van de bijeen komst in Rotterdam. „We zijn geen fietsenfabriek, die kun je overal beginnen. We zijn afhan- kelijk van de olie en die zit dóór in de grond. Helaas zijn de regi mes niet altijd zoals wij zouden willen." MORELE VRAGEN Shell stelt zichzelf dus geen las tige principiële en morele vra gen. Het gaat om de olie. Voor die politieke inmenging verwijst Shell altijd volgaarne naar de Verenigde Naties en naar orga nisaties van staten, in Nigeria's geval het Britse Gemenebest en de Organisatie van Afrikaanse Staten. Het is aan die organen het politieke regime in een land au! dol- :bf] mc te veroordelen. En als die vei^l oordeling er dan is... blijft ShT gewoon zitten. Zuid-Afrika in de jaren van apartheid do) de wereldgemeenschap gebi cot, maar Shell bleef er, 'om< een boycot de plaatselijke be* volking meer slecht dan goefr- zou doen'. \nc Shell zal zich dan ook niet tei rugtrekken in geval de VN NlV. ria toevoegen aan het rijtje Ij Iran en Libië. En vooralsnog t lijkt het ook niet tot een boy<£j. van Nigeria te komen, juist o[js dat er al een boycot tegen Irfje Irak en Libië is. De wereldolii markt kan niet nog een prodj cent missen. Zeker niet omdf de Amerikaanse en Canades) auto's op Nigeriaanse berizi rijden. Hoe mooi de uiüeg van Shel ook klinkt, de gemiddelde Ni riaan heeft er niets aan. Shel' helpt wel een aantal van hei maar toch vooral zichzelf doLj zich niets aan te trekken vanf internationale druk de hulp 4 het Nigeriaanse generaalsbej— wind te stoppen door het laiil te verlaten. rotterdam peter otte De Rotterdamse burgemeester Bram Peper laat van zich horen tijdens een van de politie-acties. tend vroeg op het struikelblok van de onregelmatigheidstoe slag afgeketst. „Het gekke is dat het niet gaat om meer geld", al dus Kruizinga. De politie krijgt nu een onregelmatigheidstoe slag waarvan een deel vast is en een deel variabel. Dijkstal wil een groter deel variabel maken om zo het flexibel werken bij de politie te stimuleren. „Daar hebben wij op zich geen pro bleem mee, maar als gevolg daarvan mogen mensen er niet in salaris op achteruit gaan. Wij willen daarvoor een inkomens garantie", aldus Kruizinga. Volgens de bondsman wil Dijk stal kostte wat kost vasthouden aan zijn ideologie. Als de bon den het met de minister eens waren geworden over de onre gelmatigheidstoeslag, dan wa ren over de andere onderwer pen ook afspraken te maken, stelt Kruizinga. Voor bonden en ministerie was het gisteren even niet duidelijk wat er moet gebeuren. De bon den beraden zich op een moge lijke hervatting van de bespij kingen. Intussen gaan de acij °e gewoon door. i De CAO-perikelen rond het jve 40.000 man tellend politiepq soneel duren nu al ruim ach jy TOM JANSSEN Het olieconcern Shell ontkent dat zijn aanwezig heid in de Niger-delta heeft geleid tot verwoes ting van het milieu. Shell erkent dat verouderde pijpleidingen zorgden voor de verspilling van olie, maar sabotage door de plaatselijke bevolking zou daarvoor zeventig procent aan hebben bijge dragen. Flet concern blijft zich verder 'gecommit teerd voelen' aan Nigeria en zal zich niet terug trekken uit het land. Radicale leden van onder meer de Ogoni-stam zouden tussen 1985 en 1993 op grote schaal sa botage hebben gepleegd aan olieleidingen. Vol gens Shell hoopten ze daarmee schadevergoedin gen op grond van de ontstane vervuiling van het concern te krijgen. Verouderde léidingen veroorzaken in Nigeria ver liezen van lichte olie. Volgens Shell wordt de helft van de olieverspilling in het land veroorzaakt door corrosie van leidingen. Over heel Nigeria draagt sabotage via het openen van afsluiters of het doorzagen van leidingen nog eens voor 24 tot 28 procent bij aan olieverspilling. In het stamge bied van de Ogoni's zou dit echter zestig tot ze ventig procent zijn geweest. Na 1993 verergerde volgens Shell de situatie en werd personeel aangevallen. Shell had volgens een Brits dagblad in voorafgaande jaren herhaal delijk een beroep gedaan op een beruchte een heid van de Rivers State Police. De doden die dit politiekorps hadden veroorzaakt, vooral bij het uiteenjagen van demonstraties, droegen mogelijk bij tot antipathie tegen de oliemaatschappij. Het concern zegt dat het zijn medewerkers niet onder militaire controle wilde laten werken en zich daarom twee jaar geleden terugtrok uit Ogoni- land. Shell wil eventueel terugkeren naar Ogoni-lani als de plaatselijke bevolking met het concern samenwerken. Intussen hoopt het concern de; week nog duidelijkheid te krijgen van de Nigei aanse overheid over deelname aan een investe ring van ruim drie miljard dollar in een fabriek voor vloeibaar gas. In Nigeria is door het gebre aan industrie en het warme klimaat nauwelijks behoefte aan het gas dat vrijkomt bij oliewinni Shell moet dit gas daarom affakkelen, wat leidt tot constante vlamputten. Er wordt van vele kanten druk op de oliemultii tional uitgeoefend zich uit het Afrikaanse land rug te trekken na de executie van de schrijver e Ogoni-activist Ken Saro-Wiwa en acht medest; i ders afgelopen vrijdag. Ze werden na een schij I proces door de militaire junta van Nigeria ter dood gebracht op beschuldiging van moord vier leden van hun Ogoni-stam. Canada, Hongarije, Kenya en Rusland voegder zich gisteren bij de reeks landen die hun corps l plomatique in Abuja hebben uitgedund uit prcj test tegen de doodstraffen. Functionarissen va de Europese Unie (EU) hebben zich gisteren u gesproken voor een wapenembargo tegen Nigf ria. rotterdam-den haag-brussel anp-gpd

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2