SU IE Duistere rol Rijnsburger Hogewoning in zaak Jol Hiddink juiste coach op verkeerde moment Schultz verder dan ooit in Masters BOLLEN Sport WOENSDAG 15 NOVEMBER 1995 CHtf WILLEM SPIERDIJK. 071 5356464. PIV -CHEF ROBONDERWATER C ÜVS behoudt kans op Zilveren Molen leiden UVS heeft zich geplaatst bij de laatste vier van het toer nooi om de Zilveren Molen. De Leidenaars versloegen gister avond op het LFC-terrein aan de Boshuizerkade Noord wijk met 3-1. Raymond Bennekers bepaalde de ruststand op 2-0. Fred Bloem deed vervolgens iets terug voor de Noordvvijkers, maar Dick van der Heiden bepaalde in de slotfase de eindstand uit een strafschop op 3-1. Gremio raakt middenvelder kwijt kaiserslautern Voetballer Arilson Gilberto da Costa speelt zijn laatste wedstrijd voor Gremio in Tokyo tegen Ajax in de strijd om de wereldbeker. De aanvallende middenvelder tekende gis teren een drie en een half jarig contract bij FC Kaiserslautern. De club uit de Bundesliga betaalde 4.8 miljoen gulden voor de 22- jarige Braziliaan. Hockeyvrouwen oefenen niet gemengd kaapstad Al maanden was de oefenwedstrijd die de hockey vrouwen in Kaapstad wilden spelen tegen Western Provence ge regeld. Het vriendschappelijk duel met de Zuidafrikaanse vrou wen paste in de plannen van bondscoach Tom van 't Hek in de voorbereiding op het olympische kwalificatietoernooi in Kaap stad. Tot verbazing van Van 't Hek betraden zes mannen en vijf vrouwen het veld. „Dat doen we niet", zei de bondscoach. „Die mannen hebben ook allemaal nog een bierbuikje." FIFA schorst Zwitserse arbiter praag De Wereldvoetbalbond FIFA heeft de Zwitserse scheids rechter Kurt Röthlisberger een schorsing van drie maanden op gelegd. Volgens de FIFA heeft de 44-jarige arbiter zijn status aJs internationaal scheidsrechter misbruikt om aan een zetel in het Zwitserse parlement te komen. De scheidsrechterscommissie van de FIFA nam de maatregel na een bijeenkomst in Praag. Rö thlisberger zou een foto van zichzelf in officieel FIFA-uniform met het logo van zijn politieke partij naast het bondsembleem verspreid hebben tijdens een verkiezingscampagne. Gedenkteken onthuld voor Casartelli h portet d'aspet Lance Armstrong heeft gisteren een zwartmar- meren gedenkteken onthuld voor Fabio Casartelli. De zuil staat in de afdaling van de Portet d'Aspet, op de plek waar de Italiaan se coureur dit jaar in de Tour de France viel en overleed. De plechtigheid werd bijgewoond door 300 genodigden, onder wie de vrouw van Casartelli, zijn zoontje Marco en zijn ouders. Jong Oranje zit jonge Noren dwars heerenveen Jong Oranje heeft de leeftijdsgenoten uit Noorwe gen ver weggehouden van de Olympische Spelen. In het kwalifi catie-toernooi onder 21 jaar versloeg de al uitgeschakelde Ne derlandse formatie de Scandinaviërs gisteren in Heerenveen met 2-1. De Noren waren slechts bij winst gebaat. Vooral in Praag werd het nieuws uit het stadion van Abe Lenstra positief ontvangen. Tsjechië had eerder op de dag van Luxemburg ge- wonnen (4-0) en werd door de Noorse nederlaag groepswinnaar. Onrust bij Vitesse zwelt aan Iarnhem Opnieuw is er in de selectie van Vitesse grote onrust Jontstaan. Trainer Ron Spelbos weigerde gisterochtend Jerry Si- jmons toe te laten op de training van de Arnhemse eredivisionist. JNadat Simons (26) zich twee minuten te laat op Monnikenhuize ""meldde, zette de trainer de aanvaller terug naar de B-selectie. Si- ftions, die zei in een file gestaan te hebben, werd bovendien te verstaan gegeven een aanbieding van GA Eagles serieus te ne- Anpien. Een bandje van het TV-programma Deadline en een anonieme getuige nis van een man uit Rijnsburg heb ben een voorlopig einde gemaakt aan de scheidsrechtersloopbaan van Dick Jol. Internationaal komt de Scheveninger nooit meer aan de slag. Zijn rentree op de Nederlandse voet balvelden is niet eerder te verwach ten dan in het volgend seizoen. Dan namelijk is een civiele bodemproce dure op zijn snelst afgerond. den haag gpd De uitspraak die de rechter gisteren in het kort geding in Utrecht deed, was in juridi sche zin ongetwijfeld technisch in orde, maar vooral klinisch. Wat blijft hangen rondom deze voor velen verrassende uit spraak, is een bittere nasmaak. Tot nu toe heeft nog geen enkele instantie de KNVB noch de rechtbank zich uitgelaten over het al dan niet schuldig zijn. Tot nu toe is niet bewezen verklaard dat Jol op zijn eigen wedstrijden heeft gegokt, zoals de KNVB vermoedt. De Scheveninger is buitenspel gezet, enkel en alleen omdat hij in opspraak is geraakt. Zo verwoordde de KNVB het vo rige week tijdens het kort geding. De rech ter kon zich daar blijkens de uitspraak van gisteren volledig in vinden. Hierdoor is er voor de scheidsrechters maar straks ook voor anderen in dit land? een gevaarlijke situatie ontstaan. Blijkbaar is het in op spraak geraken voldoende om iemand bui ten de deur te zetten. Of beter gezegd: het is vanaf heden een ieder vrij om een scheids rechter ergens van te betichten en wie dan ook nog een gewillig oor vindt bij de pers kan een carrière breken. De verantwoordelijke in deze kwestie is natuurlijk de KNVB, de 'werkgever' van Jol en tevens de bond waarvan Jol lid is. Deze KNVB is blind gevaren op de getuigenis van de Rijnsburger Leo Hogewoning. Een man van middelbare leeftijd, een voormalige vriend van de Haagse groenteboeren Wil lem en Hans Verhoek en blijkbaar een aartsvijand van Jol. Een man ook die de afgelopen dagen in de contacten met deze krant eerder een warrige dan een betrouwbare indruk heeft gemaakt. Zo beriep hij zich op een door Deadline opgelegde zwijgplicht en liet hij zich vervolgens minutenlang uithoren over de rol die hij in de afgelopen weken heeft gespeeld. Daarom ook doet de uitspraak van KNVB-woordvoerder Harm Rozie ('Niet alle scheidsrechters zijn nu vogelvrij, wij luiste ren niet naar gekken') weinig goeds ver moeden. Waar legt de voetbalbond dan zijn grenzen? Naar wie wordt geluisterd, naar wie niet? Wanneer is een scheidsrechter in opspraak, en wanneer niet? De willekeur lijkt aan de macht gekomen. Interessant is overigens wat Hogewoning heeft bewogen om lol bij Deadline en de KNVB aan te geven. In de afgelopen weken hebben wilde theorieën de ronde gedaan, maar ondanks uitputtend onderzoek is ner gens bevestigd dat de Haagse onderwereld een rol heeft gespeeld in deze kwestie. Ner gens is ook helder geworden welke relatie er dan zou bestaan tussen de onderwereld en Hogewoning, ogenschijnlijk eerder het toonbeeld van de gewone man. Eén van die veelbesproken, maar nog niet eerder beschreven suggesties is eigenlijk zo knullig, simpel en ongeloofwaardig dat deze niet eerder op deze plaats is aangehaald. Maar uit twee geheel verschillende hoeken is de afgelopen week komen vast te staan, dat Hogewoning al geruime tijd een hekel heeft aan Jol. Omdat de scheidsrechter in een wedstrijd tussen MW en Feyenoord (25 mei 1993) een gele kaart aan Peter Bosz van de Rotterdamse ploeg heeft gegeven. De Feyenoorder was daardoor geschorst voor de kampioenswedstrijd tegen FC Gronin gen. Dit zou. aldus twee onafhankelijke zegslieden, Hogewoning in de armen van Deadline en de KNVB hebben gedreven. new york rtr Kessel bang voor overbelasting iordwuk gpd iefits Kessel vreest al voor Liver pool. Wanneer Oranje van- ond wint en 13 december in igeland verwacht wordt voor in beslissings-wedstrijd, moe rt de Ajacieden ongeveer total ities zijn. Oorzaak volgens de J WB-arts: de wedstrijd om de ereldbeker tegen Gremio, rer een kleine twee weken in )kyo. Het programma van de Aja- eden is inderdaad slopend. Na wedstrijd in de Champions ;ague tegen Real Madrid (vol- inde week woensdag) vliegt ax eerst naar huis. Om 02.00 ir is de ploeg op Schiphol. Om .00 uur 's middags verzamelt Ajax weer op Schiphol voor de vlucht naar Tokyo. Kessel: „Die wedstrijd in Japan valt er zo maar lussen. Dat betekent twee keer volledig omschakelen. Fy siologisch is dat een probleem." Het programma van de Aja cieden: 15 november: Neder land-Noorwegen, 19 november: Ajax-FC Groningen, 22 novem ber: Real Madrid-Ajax, 28 no vember: Gremio-Ajax, 3 decem ber: Willem II-Ajax, 6 december: Ajax-Ferencvaros, 10 december: Ajax-De Graafschap, 13 decem ber: eventuele barrage Oranje in Liverpool. Hierna wachten Ajax vier dagen later een uitbeurt bij FC Utrecht en een week daarna een thuiswedstrijd tegen NEC. Brenda Schultz is verder dan ooit in de WTA Masters. Door de overwinning (6-2 7-6) op Magdalena Maleeva bereikte de Nederlandse woensdag de kwartfinales. Vorig jaar werd Schultz bij haar debuut in de eredivisie van het vrouwenten nis in de eerste ronde uitge schakeld door Steffi Graf. In New York hebben de top- zestien van de wereldranglijst twee miljoen dollar te verdelen. Schultz staat veertiende, Malee va zevende. In de partij was van dat standsverschil niets te mer ken. Schultz serveerde haar te genstandster dol. Als overste kend wild, dat als versteend voor de koplampen van een grote truck staat, keek Maleeva de ballen na. De 20-jarige Bulgaarse was de tweede speelster uit de top- acht, die uit het toernooi ver dween. Een dag eerder was de Francaise Mary Pierce hetzelfde lot overkomen tegen de Duitse Anke Huber. Haar landgenote Steffi Graf, favoriete, won woensdag met tweemaal 6-2 van de Zuidafrikaanse Amanda Coetzer. Ook Mary-Joe Fernan dez (VSt/8) haalde de kwartfi nales, ten koste van landgenote Chanda Rubin: 3-6 6-2 6-3. Schultz had één uur en 21 mi nuten nodig voor haar huzaren stukje. Haar opslagen bereikten een snelheid van 180 kilometer per uur, maar ook aan het net liet de 1,88 meter lange Noord hollandse zien dat haar tennis dit jaar is verbeterd. Twee we ken geleden won ze het toer nooi in Quebec, vorige week werd ze in de tweede ronde in Philadelphia uitgeschakeld door Gabriela Sabatini, tijdens de WTA Masters haar dubbelpart- ner. In de eerste set demonstreer de Schultz haar suprematie. Nooit kreeg ze een breekpunt tegen, de opslag van Maleeva werd in de tweede en achtste game gebroken: 6-2. In de twee de game van de tweede set kwam Schultz met 40-0 voor, maar kon niet uitlopen naar 2- 0. Haar kracht nam af, ook ge tuige een dubbele fout in de ne gende game. In de tiebreak had de Nederlandse, getrouwd met de Amerikaan McCarthy, alles weer op een rijtje. Met twee aces en een serve-volley besliste ze de partij. „Toen gaf mijn op slag echt de doorslag", zei Schultz. Graf had geen moeite met Coetzer, op wat de Amerikanen zich als Welcome Back Monica Night hadden voorgesteld. Se les, die werd bedoeld, meldde zich echter voor het toernooi af. Pete Sampras opende de Masters dinsdag in de Festhalle van Frankfurt droog en zakelijk. Hij deed geen stap te veel en kwam nooit in gevaar in zijn duel van een uurtje tegen Kafel nikov, 6-3 6-3. Boris Becker dreef zijn vader Karl-Heinz en zijn supporters tot de limiet van hun incasse ringsvermogen. De bijna 29-ja- rige Duitser was ruim twee uur aan het werk tegen invaller Fer- reira. Op het achtste matchpunt sloeg hij toe, 4-6 6-2 7-6 (5). Muster en Chang gingen el kaar te lijf vanaf de baseline. De Amerikaan met Chinees bloed verloor de eerste set (4-6) maar vond vanaf de tweede set altijd antwoord op de zwiepende fo rehands van de Oostenrijkse gravelspecialist, 6-2 6-3. Voor Muster was het zijn 101e enkel spel in dit seizoen en zijn 15e Boris Becker hield zijn fans lang in spanning. foto ap nederlaag. Courier en Enqvist nooi van Essen. In Frankfurt is kwamen op de eerste dag niet hij de enige speler die Sampras in actie. ervan kan weerhouden het jaar Muster, derde van de wereld als nummer één af te sluiten, achter Sampras en Agassi, had Dan moet hij de Masters will een fantastisch jaar. Hij won nen en mag Sampras de finale twaalf toernooien, waarvan elf niet halen, op gravel plus het indoortoer- - jf maanden geleden was de ig ins dat Oranje het EK zou ha- n klein. De kans dat Oranje i ilgende zomer naar Engeland ag, is nu iets groter. Drie keer oest er na de nederlaag in ■fa insk nog worden gewonnen, fnb no8 tvvee keer- waarschijn- iru k. Eerst tegen Noorwegen, de immer vijf van de wereld ïatste ranking van de FIFA) en j winst nog eens tegen de Ie- ■i pi n, de Oostenrijkers, de Porlu- '^e (zen of de Roemenen. ik De Noren zijn vanavond favo- lu' :t. De Skandinaviërs hoeven ïchts gelijk te spelen. Niet ver- zen is een opdracht die vrij- ?d: elke ploeg tegenwoordig ie t- Moeilijker ligt het voor 3o anje: moeten winnen. Liefst jer et een beetje behoorlijk voet- be d, wordt er hier dan altijd nog 'en bij gezegd, o; Wij hebben onze eigen me- 10 ode, gebaseerd op een aan- "ai'i ïkkelijke mix van entertain- 's- ent en resultaat-voetbal. ;'!ih uijff zag het al toen hij 20 sj is. „De Nederlandse voetbal- na, heeft van alles wat: de kracht ap' n Engelsen, de mentaliteit a/je n Duitsers, de techniek van -- azilianen. Daarom moet het ;U5i, fderlandse voetbal heel goed i'ii1 innen worden." Cruijff wist en ook al dat Nederlanders ts it algemeen gesteld nogal gniatiek zijn. Koel. Naar nJa anje vertaald: Bergkamp is '?i>i n typische Hollander: begaafd koud. Hij is nuchter, geen nan an die zoals bijvoorbeeld Bondscoach Hiddink en Dennis Bergkamp maken een wandeling op het Noordwijkse strand. Stoitsjkov temperament aan te. Trainers die in de 'Primera sie op de bank. Edgar Davids, zijn spel toevoegt. Of hardheid Division' hebben gewerkt, heb- Hiddink gokte thuis tegen Wit en lef, zoals Alan Shearer, de ben het allemaal van nabij mee- Rusland goed met Richard Wit- bestè spits van Engeland. gemaakt: geen voorbeeldiger schge. Die moet dus blijven Het is precies dit Hollandse prof dan de Spaanse. Hij doet staan, gebrek dat Hiddink in Spanje alles wat je vraagt en meer. En Vaker heeft Hiddink in zijn was ontwend, toen hij begon als op passie. Vanavond zit de in- eerste tien maanden als bonds- bondscoach en de passie preek- ternational met de meeste pas- coach contact gehad met de foto anp pechduivel. Zijn grootste pech was het succes van Ajax en van Louis van Gaal. Hoe slechter Oranje voetbalde, hoe opzichti ger de Ajacieden naar voren brachten dat Hiddink wel een goede coach was, maar niet eentje zoals Louis. De bizar slechte Oranje-reeks van dit jaar is Hiddink enigszins aan te rekenen. Hij probeerde het op allerlei manieren en kwam uiteindelijk toch op de Ajax-manier uit. Menigeen had hem in januari zo'n advies kun nen verstrekken. Veelzeggend was ook de wijze waarop Hid dink in de publiciteit trad: te rughoudend. bijkans schuw. Hij wilde en kon niets vertellen. Goed beschouwd ontbrak het Hiddink vanwege de slechte prestaties en het vaak abomina bele spel aan de autoriteit die elke bondscoach nodig heeft om zich staande te houden. Zijn grote dagen dateren van 1988, toen hij PSV naar de Europa Cup I leidde. Wat er vervolgens met Hiddink gebeurde onttrok zich een beetje aan het oog: Turkije en Valencia. Goede coach Hiddink is een goede coach, een geschikte bondscoach zelfs. Achteraf moet echter misschien worden geconcludeerd dat hij de juiste man was op het ver keerde moment, middenin een kwalificatie die al matig was be gonnen. Hij slaagde er niet in snel de autoriteit te verwerven die nodig is, Slechts geluk (die late goal van Hellers tegen de Tsjechen) hield hem tot na de zomer in de race. Meer geluk (die late goal van Mulder tegen Wit Rusland) verlengde het avontuur. Pas in de tweede helft op Malta voetbalde Oranje even zoals Oranje kan spelen: met die mix van mooi voetbal erv re sultaat-voetbal. OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Wegens geschon- den vertrou wen. gratis op te halen: seizoenkaart Quick Boys seizoen '95/'96. Vanaf vrijdag 10 november. J. v. d. Oever. BA. Borgersstraat, Kat- wijk. Dus zo droevig is het gesteld van de achterban van Quick Boys. Seizoenkaarten worden nu al weggeven als blijk van teleurstelling over de gelever de prestaties van het kwakke lende eerste. De wanhoop moet wel groot zijn om de kaart gratis en voor niets aan te bieden in de laatste editie van De Katwijk- sche Post. Zo'n advertentie kost ook nog eens een aardige duit. De man die zijn kaart heeft aangeboden is Koos van den Oever. Hij is al vijftien jaar lang een verwoede fan van Quick Boys. Dat weten ze thuis in Katwijk en helemaal op zijn werk, Van Rhijn Bouw in Katwijk. Van den Oever is een felle, die voor zijn club door het vuur pat. De advententie is dan ook niet van zijn hand. Donder dagavond zat Van den Oever nietsvermoedend thuis. De warme prak was net veror berd, toen de telefoon ging. „Ja hallo. Kan ik die seizoen kaart van Quick Hoys zo direct komen afhalen?" Van den Oever was stomver baasd. Zijn seizoenkaart van Quick Boys? Gratis komen af halen? Van den Oever sloeg de Katwijksche Post er op na en las tot zijn eigen verbazing de advertentie. I lij gromde. Ze hadden hem er in geluisd. Een dag later stond de tele foon roodgloeiend. Daar was Van den Oever niet blij mee, want hij vierde zijn 27ste ver jaardag. 1 lij vervloekte degene die hem die streek heeft gele verd. want hij moest zich bij zijn Quick Boys-maten ver antwoorden. Wat hen jij vooreen suppor ter om je kaart in te leveren:'" Van den Oever heeft de alge lopen dagen heel wat keren moeten uitleggen dat hem een poets is gebakken. Ben je er al achter wie er ach ter zit? Van den Oever: „Ik zou het graag willen we ten, maar ik weet het nog niet. YVat ik wel zeker weet is dat het iemand van mijn werk is. Daar zitten veel voetballief hebbers. Mensen van Katwijk en Quick Hoys. Ik vermoed dal hel iemand van Katwijk is ge weest. Ik heb het hem op de man af gevraagd, maar hij zegt dat hij van niets weet. Maar ik weet wel zeker dat hij me dat geintje heeft gejlikt, want ik ben nogal een felle. Ook al gaal het nu slecht, geen haar op mijn hoofd die er aan denkt om mijn seizoenkaart in te leveren. Quick Boys is het mooiste wat er is. De voorzitter van voetbalclub VCL, John tei Beeli heeft dit seizoen een aantal mindere ervaringen met scheidsrechters. Wedstrijden van VCL werden zo slecht ge floten dat Ter Beek er zich bij na toe liet verleiden om er zijn column in het clubblad van de Vlietcombinatie aan te wijden. I let is er tot nu toe nog niet van gekomen, want: „ledereen zal mijn mening over scheidsrechters direct in verband brengen met de stand op de ranglijst van VCl. I en de conclusie trekken dat een en ander met elkaar van doen heeft en dat die Ter Beek een slechte verliezer is. Dat laatste mag waar zijn en zo word ik dus wekelijks op mijn wenken bediend", schrijft 'I er Beek in de laatste editie van het clubblad van VCL Ter Beek laat het falen van de arbitrage dus maar even rus ten als onderwerp, maar maakt wel melding van een andere opvallende gebeurte nis. voorafgaand aan het duel VCL - Meerburg, eerder deze maand. „Ben paar uur voor de wed strijd word ik gebeld door de scheidsrechter. Hij liet weten eigenlijk geen zin te hebben in het potje en vroeg of wij zelf wellicht iemand hadden rondlopen. Wij hebben de man toen verteld dat hij toch maar moest komen. Dat was echter niet zo een voudig. De arbiter, die uit Rotterdam moest komen, be schikte niet over eigen ver voer. Ter Beek: „Wilden wij hem misschien van het station komen halen':' Nee dus. Wij adviseerden hem een in Leiden een bus of een treintaxi te nemen. Om 13.40 uur arriveerde hij en bood VCL de rekening van 22 gul den aan. de kosten van een ge wone taxi. Nu is de positie van V( op de ranglijst van de vierde klasse niet zodanig, dat de club zich kan permitteren om al voor de wedstrijd de scheidsrechter tegen zich in het harnas te jagen. Er werd dus gewoon betaald. Ter Beek: Vervolgens vroeg hij om kwart voor twee hoe laat de wedstrijd begon. Toen ik ant woordde dat er om twee uur zou worden afgetr'apt, zei hij: John ter Beek. ioto archilt dan heb ik nog wel tijd voor een kopje koffie. I let vertrouwen in een goede afloop van hel duel was bij I er Beek al voor de wedstrijd tot het nulpunt gedaald. Dat kwam ook nog eens door mans uiterlijk: haar lot ver over de schouders en hier en daar een tatoeage. Maar het pessimisme van Ter Beek bléek onterecht. Hij floot een prima wedstrijd, er is geen onvertogen ivoord gevallen. Hij was zijn geld meer dan waard. Na de wedstrijd ging I er Beek dan ook fluks tot uitbetaling over, waarna de scheidsrech ter de geïncasseerde 22 gul den meteen omzette in pijp jes Heineken in de kantine van de Vlietcombinatie. De voorzitter heeft de zaak in middels aangekaart bij afde ling Leiden van de KNVB. Hij vroeg zich af of clubs verplicht zijn scheidsrechters die kosten te vergoeden. I let antwoord luidile: neen. .Sc lieidsrechters krijgen van de bond al een reiskostenvergoeding. Maar hoe is het nu algelopen met scheidsrechter viiegenl- hart uil Rotterdam. Hoe heeft hij het station Leiden weer bereikt? In de kantine van V( 'A. raakte hij verzeild in een drinkgelag van VCL 4. Dat elftal heeft hem onthaald op een maal tijd bij een bekende lx*idse chinees. Vliegenthart moest wel toezeggen een vriend schappelijke wedstrijd van VCL 4 te komen fluiten. Zijn reiskosten krijgt hij ver goed. Mits hij deze geheel be steedt in de kantine van VCL. ROB ONDERWATER willem spierduk

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23