'Lonende misdaad en gespannen zenuwen' Erik van Muiswinkel minder op dreef dan verwacht Cultuur Kunst directeur van NAi Oude dikke mannen en een kalverliefde Een blik door het Sleutelgat "WUblNbUAL. ID NUvt/VlbtK Iy^D Boek over honderd jaar film en bioscopen in Leiden Het Nederlands Architectuurin stituut (NAi) heeft een nieuwe directeur. De Duitse kristin Hei reiss (1942) zal uiterlijk 1 april volgend jaar interim-directeur drs. H. van Haaren opvolgen, zo blijkt uit een bekendmaking. Fereiss is oprichtster en direc teur van het architectuurcen trum Aedes Architekturforum in Berlijn. Het centrum bestaat uit twee galeries, Aedes West, op gericht in 1980 en Aedes East, dat in juni 1995 open ging. De nieuwe directeur studeer de kunstgeschiedenis en werkte onder meer als kunst-en archi tectuurcriticus en -redacteur hij het dagblad Der Abend. Ook was ze medewerker van het ra diostation RIAS, persvoorlichter en redacteur van het Internatio nalen Design Zentrum en re dacteur en bestuurslid van de Deutsche Werkhond in Berlijn. Met de benoeming van Fei- reiss komt een einde aan de zoektocht naar een nieuwe di recteur. Nadat Adri Duivesteijn vorig jaar zijn directeurschap verruilde voor het Tweede-ka merlidmaatschap. zou I-rits Bccht de nieuwe directeur wor den. Becht zag op het laatste moment van de functie al uit bezorgdheid over het toekom stig budget van het instituut Om in alle rust naar een nieuwe directeur te zoeken trad Van Haaren in oktober vorig jaar aan als interim-directeur. Het bestuur van het NAi roemt Feirciss om haar contac ten met toonaangevende archi tecten. Die contacten bouwde zij onder meer op hij Aedes, dat tentoonstellingen aan hun werk wijdt. In het centrum hebben ook discussies plaats over archi tectuur en stedebouw. liet be steedt ook aandacht aan de ste debouwkundige plannen voor Berlijn. Louvre biedt blindenservice THEATER RECENSIE WUNAND ZEILSTRA 'De Mensenvriend' cabaretvoorstelling geschreven door Justus van Oei. Spel: Erik van Muiswinkel Regie: Cenio de Groot Gezien 14/11 (landelijke première), schouwburg. Leiden Aldaar nog te zien vanavond. Solocabaretiers werken meestal samen met een pianist die er op momenten zonder muzikale ondersteuning bijna altijd enigszins hulpeloos bij zit. Erik van Muiswinkel is cabaret-ken ner bij uitstek. Nu hij zelf op de solotoer durft te gaan, telt hij als gewaarschuwd man en heeft hij dit algejneen bekende pro bleem in zijn eigen programma slim weten te omzeilen. Op het podium staat een pianola; geen ouderwetse mechanische pia no, maar een eigentijds instru ment met high-tech-snufjes. Geen pianist nodig dus. Een dergelijke vondst van niveau aan het begin van de voorstel ling doet de toch al vrij hoge verwachtingen ten aanzien van dit eerste soloprogramma van Van Muiswinkel alleen nog maar toenemen. Uiteindelijk valt 'De Mensen vriend' een beetje tegen. Het laatste kwartier vóór de pauze heeft het programma zelfs dui delijk een 'dip'. De verhaallijn en de losse grappen vallen dan minder harmonieus of verras send op hun plaats dan van de ze cabaretier mag worden ver wacht. Dat bijvoorbeeld het op zetten van een zogenaamde zelfbouwkast geen sinecure is, is bij een ieder inmiddels ge noegzaam bekend. Zo'n al va ker gehanteerde grap melkt Van Muiswinkel voor iemand met zijn staat van dienst te lang uit. Langzaam maar zeker wordt het door hem vertelde verhaal duidelijk. Het komt neer op het slechten van een echtelijke strijd. Zijn vrouw Marit, wier stem in de vertolking van Ellen Pieters af en toe tijdens de voor stelling te horen is, bakt haar man een behoorlijke poets. Die grap omspant het gehele pro gramma dat als het ware als een poets met zijpaden is te om schrijven. Erik van Muiswinkel als slachtoffer slaat regelmatig zijpaden in, die gelukkig de no dige keren voor flinke hilariteit zorgen. Al wachtend tijdens een tele foontje begint hij bijvoorbeeld volkomen onverwacht aan een pracht van een imitatie van "I let Trapportaal', een klassiek lied van Drs. P. En de pianola valt uit eigener beweging 'spontaan' in. Dat is geestig. Bovendien kan Van Muiswinkel heel knap typetjes maken. Zo valt er met grote regelmaat iets te genieten. Alleen het totaal heeft helaas niet de meerwaarde waarop je hoopt bij Van Muiswinkel en Justus van Oei. PARIJS AP Blinden en slechtzienden hoe ven het Louvre niet links te la ten liggen. De Franse minister van cultuur, Philippe Douste Blazy, opende dinsdag in het Parijse museum een speciale rondgang voor blinden. In de Denonvleugel van het immens grote museum staan 25 beelden die mogen worden aangeraakt Het betreft afgiet seis van plastieken uit de perio de Middeleeuwen tot en met de 19e eeuw. Douste-Blazy maakte bekend dat het museum voortaan op de eerste zondag van de maand gratis toegankelijk is. Het Lou vre wordt momenteel drastisch gerenoveerd. Er wordt nog op 15 plaatsen gebouwd. Het werk zal naar voorzien tot einde 1997 duren. Terug naar de vroege jaren zestig. Oudere heren in smetteloos witte pakken doen de Temptations-walk en zingen een medley van oude hits als 'My papa was a rolling stone'. foto hol vas t/mark lamers Een geluidswagen voor live-op namen was er gisteravond niet in de Breestraat. Van een try- out was evenmin sprake, maar de Temptations traden toch op in het Leids Vrijteijds Centrum. Voor een volle, maar niet uitver kochte zaal. I let was het laatste concert van de Temptations van een kleine tournee door de Be nelux, die gebruikt is voor het maken van een live-CD. Vol gend jaar komt deze schijf uit: een verzameling 'greatest hits'. Dennis Edwards is de enige oudgediende die vlak na tienen het Ix*idse podium betreedt, vergezeld van vier nieuwe zan gers. Vervangers van leden van het eerste uur als Meivin f ran klin, David Muffin, Eddie Kendricks en Paul Williams. Al len zijn ze inmiddels overleden en dat was voor Edwards reden om de groep met nieuw bloed, nieuw leven in te blazen. Sindsdien wordt er gesproken over de Temptations 'featuring Dennis Edwards.' De zanger met de enigszins rauwe, lage stem is de onbetwiste leider van de band. Als een door God ge zonden missionaris presenteert hij zichzelf als een bijzonder 'museumstuk'. Paul Williams pleegde zelfmoord, David Muf fin stierf aan een overdosis en Edwards is de overlevende die zichzelf de schone taak heeft toebedeeld om de naam van de beste vocalgroep aller lijden et ting i hoog te houden. Met een totale bez veertien personen keert de groep terug naar de vroege ja ren zestig. Oudere heren in smetteloos witte pakken doen de Temptations-walk en zingen een medley van oude hits als 'My papa was a rolling stone' en 'My girl'. Edwards laat de eerste helft van het concert weinig ruimte aan de overige zangeres, die al len over een zeer goede stem beschikken. Na een uur krijgt iedereen echter de gelegenheid zich van zijn beste kant te laten horen. Maar dan wel tijdens hel solo-hitje van Dennis Edwards mi 1984, Don't look any further'. Cieheel overbodig is de toe voeging van een zangeres, die met het door haar gezongen openingsnummer van het con cert de lachers op haar hand krijgt. Niet dat ze een onprettige stem heeft, maar haar vertol king van het door Dolly Parton en ook door Whitney Houston gezongen 'I will always love you' is nou niet de beste smaak maker. Gelukkig komt ze daar na niet meer aan de beurt om te soleren. Ze blijft de rest van het optreden op de achtergrond op een tamboerijn roffelen en mag alleen in 'Don't look any further' nog een paar nootjes meezingen. Vergane glorie is het zeker, maar de oudjes doen het nog goed. Zowel de hits als de zan gers. Al is het een gek gezicht om zulke oude, dikke mannen te horen zingen over ontluiken de kalverliefdes. s 'Stille Nacht' ouder dan gedacht rsl SALZBURG ANP/DPA De muziek was van Franz Xaver Gruber, de tekst van t Joseph Mohr. Het lied is we dt reldberoemd en heet Stille ?p nacht, heilige nacht. Het da teert van 1816. Dat blijkt uit 11een handschrift met de tekst van het lied dat een museum in Salzburg is aangeboden. Jli Tot op heden werd er van uitgegaan dat het kersüied op 1818 moest worden geda- j teerd. Basis daarvoor vormde een document uit de nala tenschap van de onderwijzer se Gruber, die zich mogelijk 3fi twee jaar heeft vergist. Het ?e aan het Museum Carolino Ausgusteum door de anonie- 0 me bezitter in bruikleen ge geven handschrift wordt toe geschreven aan Mohr. Kwart ton voor glascollectie DEN HAAG ANP De vermaarde eeuwenoude gla scollectie van kunstverzamelaar en ondernemer Joost Ritman heeft gisteren tijdens een veiling bij Sotheby's ruim twee miljoen gulden opgebracht. Topstuk ul van de veiling, een fluitglas uit 1657 met het gegraveerde por- ?e tret van prins Willem III, bracht 240.000 gulden op. Het glas werd gekocht door een Japans privé-museum en zal over twéé jaar te bezichtigen zijn. E Andere geveilde glazen uit de 17e eeuw werden onder ande ren door Willem van Heems kerk gegraveerd. De collectie geeft volgens kenners een goed beeld van de veelzijdigheid en bekwaamheid van de Neder landse glasmakers van drie eeu wen geleden. De glascollectie werd geveild omdat Ritman door zijn onge breidelde kunstaankopen in de financiële problemen is geraakt. De ING-bank wil met de op brengst de schuld die de onder nemer heeft saneren. Behalve het glas komen ook de Rem- brandt-etsen van Ritman bin nenkort onder de hamer. Zijn zilvercollectie is al eerder ver kocht. Ruim 12.000 bioscoopadvertenties uit het Leidsch Dag blad zijn doorgespit voor het maken van een boek over honderd jaar film in Leiden. De 'werkgroep Leidse bio- scoopgeschiedenis', een verzameling studenten film- en theaterwetenschappen onder leiding van Cobi Bordewijk en Jaap Moes, begon er in 1993 aan en presenteert vrij dag het resultaat. 'Van bioscoopkwaad tot cultuurgoed' heet het rijk geïllustreerde boek dat wordt uitgegeven als nummer 11 in de Leidse Historische Reeks. Een verhaal dat begint bij de allereerste reisbioscoop en eindigt bij de restauratie van Trianon. Voor Bordewijk en Moes zat er niets anders op dan de bio scoopadvertenties als uitgangs punt voor hun verhaal te ne men, want veel andere bronnen zijn er niet. De belangrijkste Leidse bioscoopexploitant van dit moment, L. van Praag (eige naar Lido-complex en Luxor), wilde niet meewerken aan een historisch overzicht en veel an der bruikbaar materiaal is verlo ren gegaan bij de brand van het stadhuis (1929). Ondanks het beperkte aantal bronnen geeft 'Van bioscoop kwaad tot cultuurgoed' toch een aardig beeld van de ge- l schiedenis van de film in Lei- den. Geen analytisch verhaal over de opkomst en ondergang 1 van bioscopen als Trianon, |j Luxor, Camera (dat eerder Casi- no heette) en Rex, maar een verzameling leuke wetenswaar digheden. Aangevuld met meer algemene verhalen over de Ne- e derlandse filmgeschiedenis en s het bioscoopwezen. Het boek ?k wordt uitgebracht in het jaar k dat ook elders het honderdjari- k ge bestaan van de film wordt herdacht. De 'sensatie der beweging' was, in 1897, voor het eerst te -* zien in de Stadsgehoorzaal en v hotel Trasmolen aan de Nieuwe e Rijn. Van speelfilms was nog Mang geen sprake, van biosco- 6 pen evenmin. In provisorisch ingerichte filmzaaltjes kregen 's de Leidenaars losse beelden te ><zien van het alledaagse leven. 'Schoone photographieën in het iwerkelijke leven op zedelijk ge- jbied'. Zoals bijvoorbeeld 'Het |uitgaan der hoogmis van de Hartebrugkerk' en de 'aankomst leener trein'. I Tussen 1909 en 1919 verrezen stivier bioscopen in Leiden, waar van de huidige Luxor-bioscoop de eerste was. Met Hollandia op de Oranjegracht, Rembrandt op de Hogewoerd en Americain op de Haarlemmerstraat was Lei den in 1920 ruim bedeeld met vier bioscopen. Voor een stad als Leiden zeer veel, conclude ren de auteurs van het boek, want het veel grotere Den Haag had in dezelfde periode ook vier bioscopen. Een aantal van de huidige bioscopen werd pas la ter geopend. Trianon kreeg in 1927 een plek in een voormalig woonhuis in de Breestraat en Lido opende zijn deuren pas in 1935. De bioscoop werd een van de belangrijkste bronnen van in formatie en vermaak, en dat was voor de overheid het teken om een 'lichtbeeldencommis sie' in het leven te roepen. Van 1915 tot 1928 bepaalde de 'hee- ren der commissie' wat wel en niet geschikt was voor de jeug dige Leidse kijkers. Vergaderin gen van deze club leverden on der meer een verbod op 'The Kid' op. Een film van Charlie Chaplin, waarin de armlastige hoofdrolspeler een glazen ruit ingooit en zich vervolgens zelf als reparateur aanmeldt. Een film waarin 'misdaad loont', luidde het oordeel van de com missie, die films verder onder meer selecteerde op 'beelden over echtbreuk en spotternij op het huwelijk' en 'senstionele voorstellingen waardoor de ze nuwen gespannen worden'. Oyer de oorlogsjaren is 'Van bioscoopkwaad tot cultuurgoed' niet al te veel te lezen. Hier wreekt zich de beperkte be schikbaarheid van bronnen, want kranten waren tussen '40- '45 heel dun of verschenen he lemaal niet meer. Wat de lezer wel komt te we ten is bijvoorbeeld dat de uit Leiden afkomstige I.odewijk Dieben als Lou Bandy optrad in den ze er nog naar zitten kij ken." Na de oorlog bloeide de Ame rikaanse film op en bracht een heuse filmgodin een bezoek aan de Sleutelstad: Jayne Mansfield. De 24-jarige. platinablonde ac trice werd uitgenodigd in Luxor te verschijnen. Aldaar toonde ze zich 'zeer verrast met het haar aangeboden I lollandse mo lentje in Delfts blauw,' zo schreef het Leidsch Dagblad over de heuglijke gebeurtenis. De jaren '60 luidden het ver val in van veel l-eidse filmthea ters. De televisie werd populair en veel later zorgden ook video theken voor concurrentie. Rex werd een pornobioscoop en ging eind jaren '80 definitief dicht. Ook andere bioscopen verdwenen, zoals Camera op de Hogewoerd. Nieuwe, 'alternatieve' filmza len zijn er de afgelopen twintig jaar echter ook gekomen, zoals het Kijkhuis. Een van de schrij vers van het boek, Gobi Borde wijk, spande zich de afgelopen jaren hoogstpersoonlijk in om Trianon voor het publiek open te houden. Een actie die ge slaagd is. want het beheer van de zaal is, na het overlijden van de vorige eigenaar, overgeno men door Jan Boer van het Kijk huis. 'Van bioscoopkwaad tot cul tuurgoed, honderd jaar film in Leiden', geschreven door Cobi Bordewijk en Jaap Moes. Uit geverij Matrijs, 108 blz.; 29,95 Deslaniettemin maakt de bio scoop een bloeitijd door, want film was een welkome afleiding. In 1943 haalde het Nederlandse bioscoop wezen een record met 55 miljoen. De auteurs van het boek schrijven dat in Leiden 'echter bijna niemand van de ginterviewden' toegaf in die ja ren veelvuldig naar de bioscoop geweest te zijn. Jan Wolkers, die in die tijd in Leiden studeerde, zei er in een recent VPRO-pro- gramma wel wat over: „De bio scopen waren overvol. Er was niets, dus dan maar liever dat. Ik ging zo veel mogelijk. De mensen wilden toch gaan, ze waren zo verslingerd aan het witte doek. Al hadden ze de hele dag Hitier en Goebbels elkaar achterna laten zitten, dan had- Leiden had veel bioscopen, waaronder Casino, het latere Camera aan de Hogewoerd. foto archief Luxor. Samen met zijn broer Willem, die in de rol van artiest als Willy Derby door het leven ging. En dat de nazipropaganda van 'Der Ewige Jude' verplichte kost was voor alle Leidse bio scopen. Ook Leni Riefenstahls 'Olympiade' en 'Jud Süss' waren in de theaters te zien. De spannende amusementsfilm MET KAY FRANCIS en GEORGE BRENT ZONDAG 2 GROOTE VOORSTELLINGEN VAN 4-7 uur en van 8-llmir.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19