Zoeterwoude werkt ■mee aan onderzoek Rijpweteringers eisen snel maatregelen op de Zuidweg Drogisterij blijft wijk 'altijd' trouw Rijn Veenstreek 'Laat uw vrouw meedenken en vergeet de strijkplank niet' Hovenier wil gemeente terugpakken Twee jaar cel geëist tegen berover bezorger Naar bebouwing Grote Polder chef henny van ecmond, 071 5 (56414. piv -chef hans koenekoop, 071 6156429 Net op tijd zoETERWQUDE-rundukGistermorgen hoorde een bewoner van de Zelkovalaan in Zoeterwoude-Rijndijk rommelen aan de deur van zijn buurman. Toen hij ging kijken, vluchtten twee mannen. De voordeur van de woning was met grof geweld opengebroken. De ongenode gasten kregen echter geen tijd om iets te stelen. Reclamestoel gestolen zoETERWQUDE-RUNDUKEen rieten stoel die als reclame-object voor een winkelbedrijf aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude- Rijndijk stond, is gistermiddag gestolen door voorbijgangers. Een getuige zag nog wel hoe de stoel verdween in een personen auto met meerdere inzittenden, maar de dieven konden niet meer worden achterhaald. Kilo's muntgeld gestolen alphen aan den run» Onbekenden leegden afgelopen weekend vijftien parkeerautomaten in de omgeving van het winkelcen trum De Aarhof te Alphen aan den Rijn. De daders gebruikten een valse sleutel om de automaten te openen en namen de in houd mee. De schade bedraagt tienduizend gulden aan rijks daalders, guldens en kwartjes. Belastingadviseur geeft tips in Hazerswoude HAZERSWOUDE marina van den berc Misschien heeft een aantal WD-leden uit Hazerswoude vannacht niet zo best geslapen. Dachten ze jaren lang minder belasting te betalen door de waarde van hun huis 'iets' lager te taxeren. Is toch niet te con troleren. Dachten ze, want die mensen werden gisteren ruw wakker geschud door een belas tingadviseur. De WD-afdeling Rijnwoude had de man inge huurd om het een en ander toe te lichten tijdens de voorlich tingsavond genaamd de '(onre delijkheid van belasting'. Hij vertelde dat de belastingdienst volgend jaar stevig gaat contro leren op dit punt. dus iedereen die heeft gesjoemeld kan een navordering verwachten. „Ja, daar worden een paar mensen wel een beetje schichtig van", zei één van de aanwezigen na afloop. Op de voorlichtingsavond wa ren zo'n 25 mensen aanwezig om te vernemen hoe nog 'voor 31 december iets aan de aangif te 1996 te doen'. Er waren drie sprekers, maar de tips van de belastingadviseur hadden ie ders warme belangstelling. Toen de man zich keurig aan de spreektijd wilde houden en voorstelde wat over te slaan, gingen kreten van teleurstelling op. Het zicht was toen al een beetje wazig door de dikke laag rook, onder andere afkomstig van burgemeester Boelen, die het betoog belangstellend volg de. Het hoogste doel in het leven van de belastingadviseur is te zorgen dat zijn klanten zo wei nig mogelijk belasting betaal den. En tussen neus en lippen door bleek dat je het dan niet al te nauw met de werkelijkheid hoeft te nemen. „Als u sterk wisselende inkomsten heeft... of creëert." Aanwezig was ook WD-vvet- houder M. Vorenkamp-van de Westeringh. Ze had in de pauze gezegd dat ze het zeker niet zou accepteren als het onderwerp 'langs de randen van de wet' zou gaan. En volgens haar hoor de belasting betalen in een de mocratie erbij. „Moet je eens kijken hoe het er aan toe gaat in ondemocratische landen waar je nauwelijks belasting betaalt. Ik ben or trots op belasting te betalen." Maar natuurlijk was elke be- lastingtip hartstikke legaal. Want als uw vrouw elke avond meedenkt, dan is de helft van de winst van het bedrijf zonder problemen op haar naam te zetten. En dat scheelt weer wat aan belasting. En vergeet niet die strijkplank in de werkkamer te zetten als het ook een privé- ruimte is. Enzovoorts, enzo voorts. Het was voor de wet houder geen reden om te reage ren. Wel ontlokte het WD-ka- merlid J. Hoogervorst de ver ,^Het college van Zoeterwoude is bereid mee te werken aan het onderzoek naar de mogelijkheden van bebou- aitving van de Grote Polder. B en W zijn daartoe echter al- een bereid als de provincie zich inzet voor de Zoeter- woudse zelfstandigheid en de eventuele bebouwing van de Grote Polder een Zoeterwouds project wordt. Uiterste Trens van de bebouwing zou de Nieuweweg tussen Zoe- erwoude-Dorp en de Weipoort moeten zijn. zoeterwoude liesbeth buitink Tijdens de inspraakavonden die 'orige maand in de gemeente pjn gehouden, bleek dat Zoe- erwoude een keuze moet ma ten tussen het behoud van de Irote Polder en de zelfstandig- ïeid van de gemeente. Wanneer le Grote Polder wordt be- ch louwd, loopt Zoeterwoude oé ninder kans door Leiden te d vorden geannexeerd. Wanneer 'oeterwoude kiest voor een Ue poene polder, loopt de ge- m neente echter het risico te wor- len opgeslokt door Leiden zo- >eijlat die alsnog kan bouwen voor loipe woningzoekenden. -n Het college kiest voor de zelf- [O tandigheid van de gemeente ijr joven het behoud van de Grote 1 HANDEL EN WANDEL Polder, zo blijkt uit het stand punt. Medewerking aan het on derzoek naar de mogelijkheden van bebouwing van de polder wordt verbonden aan een reeks van voorwaarden. „Het provin ciaal bestuur zet zich onverkort in voor het behoud van de zelf standigheid van de gemeente Zoeterwoude", eisen B en W. Daarnaast moet de provincie aantonen dat*-de bebouwing van het .vliegtuig Valkenburg absoluut niet haalbaar is. Het college wil ook afdwingen dat Zoeterwoude in elk geval de mogelijkheid krijgt om voor de eigen inwoners te bouwen. De bouwcontouren voor de ge meente zijn nu straks rondom Zoeterwoude-Dorp getrokken, zodat na de voltooiing van de nieuwbouwwijk Bloemenweide de ruimte voor nieuwbouw op Het Zoeterwoudse college hoopt ook op een bevrijdend woord van milieu-minister De Boer, die momenteel de zoge noemde groene Hart-gesprek- ken voert. „Indien de Groene Hart-discussie tot resultaat heeft het handhaven van de Grote Polder binnen het Groene Hart dan wordt de medewer king aan de studie beëindigd." Het collegestandpunt is een voorbereiding op de uitgebreide commissievergadering die op 23 november wordt gehouden in de Christus Dienaar Kerk. Het raadsstandpunt dat uitein delijk over de bebouwing van de Grote Polder naar voren moet komen, bepaalt niet de toekomst van de polder. De provincie heeft in het streek plan Zuid-Holland West al dui delijk gemaakt dat ze wil onder zoeken of de polder geschikt is voor grootschalige bebouwing. Het uiteindelijke raadsstand punt is alleen de inspraakreac tie op dat streekplan. Bewoners van de in slechte toestand verkerende Zuidweg in Rijpwetering protesteren n gaan ze de weg op: voor een blokkade-actie. hazerswoude-runduk ruud sep De klucht rond de plek van de dierenbegraafplaats van de Hazerswoudse hovenier John de Wit krijgt waarschijnlijk een vervolg voor de rechter. De Wit wil in elk geval een schade claim indienen bij de gemeen te Rijnwoude. Daarnaast over weegt hij bij de rechtbank in beroep te gaan tegen de afwij zing door de gemeenteraad van een begraafplaats direct achter de wijk Groenendijk. De gemeente vertelde De Wit jarenlang dat, wanneer hij een dierenbegraafplaats wilde beginnen, die direct achter de wijk moest komen. Een locatie verder de polder in, aan de spoorlijn Leiden-Alphen, zou uit landschappelijk oogpunt ongewenst zijn. De plek aan de spoorlijn had in eerste instan tie de voorkeur van de hove nier. Maar na het oordeel van de gemeente stelde hij zijn plannen bij. Vorige maand be sloot de gemeenteraad echter dat de plek direct achter de woonwijk ongewenst was om dat niet alle bewoners blij wa ren met de plannen. De Hazerswoudenaar wil nu in elk geval dat de gemeente de kosten vergoedt die hij de afge lopen jaren heeft gemaakt voor de aanleg van de begraafplaats bij de wijk. Daarnaast wil hij ook het besluit van vorige maand aanvechten. „Als ik de begraafplaats aan het spoor aanleg, kost me dat 200 meter extra pad. Bovendien bestaat de grond bij de wijk uit zand en bij het spoor uit veen. Ook daardoor wordt het aan het spoor een stuk duurder", ver klaart De Wipt zijn huidige voorkeur voor een begraaf plaats aan het spoor. Bij de ondernemer spelen echter ook andere redenen een rol om het gemeentebestuur voor de rechter te slepen. De Wit voelt zich jarenlang aan het lijntje gehouden en stuurt nu aan op een confrontatie „gewoon om die gemeente voor schut te zetten." Of en zo ja wanneer de zaak voor de rechter komt, is nog niet bekend. RUPWETERING MARIETA KROFT Voor de bewoners van de Zuid weg in Rijpwetering is de maat vol. De weg ligt er zo slecht bij dat er binnenkort wel ongeluk ken moeten gebeuren, zo voor spellen ze. „Had het gemeente huis maar hier in Rijpwetering gestaan", mopperen ze in koor. „Dan had het er allemaal wel netjes bij gelegen. Kijk maar naar Roelofarendsveen. daar worden de wegen regelmatig geasfalteerd." Het geduld van de Rippers is op. „Als er niet snel iets gebeurt, gaan we de weg blokkeren. Schrijf dat maar op." Zo'n twintig bewoners heb ben zich verzameld in de huis kamer van Kees van Haastregt. Het is een drukte van jewelste. Iedereen praat door elkaar. De een nog harder dan de ander. Als er een vrachtwagen voorbij komt, is die niet te horen, maar wel te voelen als gevolg van de trillingen. Er is maar één ge spreksonderwerp: de abomina bele toestand van de Zuidweg. De kilometerslange weg tus sen de Pastoor van der Plaat straat en de Veenderdijk ver toont veel scheuren en gaten. Als gevolg van verzakking kun nen sommige auto's nauwelijks de hoger gelegen particuliere bruggetjes opdraaien. Vrachtwagens rijden midden op de weg, volgens de bewoners omdat de chauffeurs bang zijn het water in te rijden. Hel water van de 'Rip' (Rijpweteringse vaart) staat op sommige plek ken immers gelijk aan de weg. Er ligt bovendien nauwelijks meer een graswal tussen weg en water. „Levensgevaarlijk is het verkeer voor kinderen die naar school moeten", briest Wil van Haastregt. Het verkeer dat gebruik maakt van de Zuidweg is bo vendien veel te zwaar, vinden ze allemaal. „Bedrijven hier in de buurt zijn klein begonnen en zijn in de loop van de tijd steeds uitgebreid. Het gevolg is meer vrachtverkeer. Die bedrijven zit ten hier en die hoeven niet weg van ons. Wat erger is, is dat de Zuidweg een drukke sluiproute is voor zowel auto's als vracht wagens. Die willen de files op de A4 of bij de brug van Leimui- den omzeilen. Je moet niet den ken dat ze langzaam rijden. Het is op sommige stuldcen net een racebaan." Volgens de aanwezige bewo ners was de Zuidweg van oor sprong een B-weg, hetgeen be tekent dat hier geen zwaar vrachtverkeer mag rijden. Plot seling was het bord enkele jaren geleden verdwenen. „Dat heeft de gemeente stiekem wegge haald", zegt Van Haastregt geir- riteerd. „Zonder dat wij daarvan op de hoogte waren." Iemand anders vult hem sma lend aan: „Ze hebben wel een ander bord geplaatst bij het via duct: eentje met het opschrift 'slecht wegdek'." Als het aan de bewoners ligt. wordt de weg niet alleen zo snel mogelijk opgeknapt, maar wordt deze ook weer verboden voor zwaar vrachtverkeer, met uitzondering van het vrachtver keer naar de aanliggende be drijven. Het argument van B en W om eerst meer duidelijkheid te krij gen over het tracé van de I loge- Snelheidslijn alvorens de Zuid weg wordt aangepakt, pikken ze niet. „Dat is geen excuus. Ze vragen ons toch ook niet wan neer ons het beste uitkomt om belasting te betalen?" Wethouder W. Nugteren (ruimtelijke ordening en ver keer) was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. zuchting dat het voor de wetge ver „onbegonnen werk was met dit soort lui." Nadat de sprekers waren uit gesproken was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Be zorgd informeerden enkelen hoe dat nou zat met die contro les door de fiscus. Daarna spits te de discussie zich toe op de onrechtvaardigheid van over drachtsbelasting bij de verkoop van het eigen huis. „Wilt u nog weten hoe u daar onder uit komt?" fluisterde de adviseur tegen de voorzitter. Dat hoefde hij geen twee keer te zeggen. Uitbreiding Anibachtsplein HAZERSWOUPE-DORP RUUD SEP De plannen voor uitbreiding van het winkelgebied aan het Ambachtsplein in de richting van de Oude Gemeneweg in Hazerswoude-Dorp beginnen concrete vormen aan te nemen. Zowel de gemeente als de ande re direct betrokkenen gaan er van uit dat de plannen binnen twee jaar werkelijkheid zullen worden. Over de uitbreiding van het winkelgebied, met on der meer een grote supermarkt, wordt al jarenlang gesproken. In het verleden werd de ont wikkeling van het gebied aan de Oude Gemeneweg ernstig be lemmerd door de verstoorde verhouding tussen grondeige naar S. Schaap en de gemeente Rijnwoude. Dat had te maken met de verplaatsing van garage Slootweg die nooit van de grond kwam. Schaap heeft nog altijd zes juridische procedures tegen de gemeente lopen, maar is desondanks sinds kort weer in gesprek geraakt met de ge meente. Het resultaat is dat de oude ideeën van verplaatsing van een supermarkt naar de Oude Ge meneweg en vernauwing van de kruising Dorpsstraat -(lemene weg nieuw leven zijn ingebla zen. Daarnaast hebben de ste debouwkundigen van bureau Zandvoort nog wat nieuwe ideetjes aan de oude toege voegd, zoals een overdekte pas sage tussen Ambachtsplein en Oude Gemeneweg, drie 'woon torens' van drie of vier verdie pingen aan de Ridder van Montfoortlaan en een groot kantorengebouw ingeklemd tussen Dorpsstraat, Gemene weg en Oude Gemeneweg. Voor de Rijnwoudse commis sie ruimtelijke ordening, die zich gisteravond over de plan nen boog, was een simpele ver smalling van de Gemeneweg echter onbespreekbaar. Volgens de stedenbouwkundige vormt die brede weg nu een psychologi sche grens. Maar vooral voor de WD viel daarmee de basis on der het hele plan weg. Want hoe wil je de eigenaar van een mi permarkt zo ver krijgen dat hij zijn zaak verplaatst naar een plek waar de klanten liever niet naar toe gaan? Alle partijen pleitten ervoor dat de gemeente zich bij de hogere overheden hard maakt voor de aanleg van een tunnel die het verkeer op de Gemeneweg onder de Dorps straat door moet voeren. EIDEN ERIC DE JAGER :en echte Leidse familiezaak ipende vanmorgen voor de weede keer de deuren. De dro- [isterij van Van Harteveld is al ,inds 1935 te vinden aan de ?J! teemanlaan, nummer 37. Deze ,Ljveek verhuisde de winkel naar overkant. Voor het eerst inds zestig jaar verkoopt de fa- nilie haar artikelen niet meer ranuit het vertrouwde hoek- landje. Stephan Harteveld is de derde .eneratie van de familie die de IV ïiding over de drogisterij heeft. Met begon zestig jaar geleden net opa Jo. Vader Wim nam de aken over, maar moest drie v tar geleden om gezondheidsre- lenen een stapje terug doen. Ju zwaait zoon Stephan de cepter in de buurtwinkel. „De 'ude zaak is drie keer ver- >ouwd. maar we hadden ge hoon meer ruimte nodig." Die ruimte mocht echter niet er van de oude vestiging ver- u{ rijderd zijn, want de wijk wil yj larteveld absoluut niet verla- iefl en „Behalve dat dit een hele [oede wijk is om zaken te doen, ijn we natuurlijk ook historisch verbonden met de buurt", vindt de eigenaar. Met een nieuw pand op nog geen honderd me ter van de oude winkel, is die wens in elk geval in vervulling gegaan. „We zijn nu de grootste van de vijf DA-vestigingen in Lei den. We zijn nog wel een buurt winkel, maar met meer moge lijkheden. Buurtwinkels hebben vaak het imago dat ze duurder zijn. Hier kunnen we laten zien dat dat niet zo hoeft te zijn. We hebben spullen voor elke beurs", zegt Harteveld. De vie ring van het zestigjarig jubileum en de opening van de nieuwe zaak zijn deze week aanleiding voor feestelijkheden en acties. En voor een primeurtje. Har teveld is de eerste in Nederland die vandaag al de nieuwe lijn Ajax-badprodukten verkoopt, de laatste aanwinst in de niet aflatende stroom Amsterdamse hebbedingetjes. Ook voor de niet-voetbalfans vallen voldoende boodschap pen te halen bij het splinter nieuwe hoofdstuk in de ge schiedenis van de familie- en buurtwinkel van Harteveld. Vanaf vandaag op nummer 22. Rubriek voor zakelijk nieuws Fax:071-5321921 alphen aan den run Bedrijf Stephan van Harteveld legt de laatste hand aan de indeling van zijn FOTO»HIELCO KUIPERS Showroom Marktonderzoek Zeikenauto Brugman plafond- en wands- tyling aan de Dorpsstraat 240 te Hazerswoude heeft sinds deze week een showroom waarin al lerlei afwerkingsmogelijkheden voor plafonds en wanden wor den getoond. De showroom is geopend op zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur of volgens af spraak. De Stichting Werkgelegenheid Leiden licht woensdag 22 no vember de verschillende aspec ten van het marktonderzoek toe. De bijeenkomst is van 20.00 tot 22.00 uur in het OLGA-be- drijvencentrum, Evertsenstraat 181 in Leiden. Deelname kost 25 gulden en aanmelden is ver plicht. De Alphense dealer combinatie (ADC) voor ondernemers in Al phen aan den Rijn en omgeving organiseert morgen een thema dag over de zakenauto. De bij eenkomst wordt tussen 10.00 uur en 16.00 uur gehouden in het hoofdgebouw van Archeon. Aan bod komen onder meer de onderwerpen mobiele commu nicatie, leasing en fiscale zaken. 'Van uitkering naar eigen be drijf is het motto van een the ma-avond die de Stichting Werkgelegenheid Leiden in sa menwerking met de gemeente Alphen aan den Rijn maandag 20 november organiseert. Tij dens de avond worden de spel regels uitgelegd die er zijn, wan neer iemand die nu nog een uit kering heeft voor zichzelf wil beginnen. Daarbij gaat het om starten met behoud van uitke ring, het volgen van cursussen, het aangaan van verplichtingen en de sollicitatieplicht. De bij eenkomst wordt gehouden van 20.00 tot 22.00 uur in het Al phense Stadskantoor. Deelna me kost 25 gulden, aanmelden bij de stichting via 071-5146878. Ziektewet Het 1-eidse advocatenkantoor Teekens organiseert in samen werking met Crab Vitae op maandag 20 november een in- fbrmatie-avond over de privati sering van de Ziektewet en WAO en een aantal onderdelen van het Arbeidsrecht. Geïnte resseerden kunnen zich aan melden bij de Crab Groep op faxnummer 071 -5321421 DORITH LIGTVOET Een 34-jarige Alphenaar stond gistermiddag bij de Haagse rechtbank terecht voor twee overvallen op pizzabezorgers. Bij de tweede overval verwond de hij de bezorger met een mes aan de bovenlip, wat hem door officier van justitie Rutgers zwaar werd aangerekend. Ze eiste dan ook twee jaar celstraf. Op 17 september vorig jaar had de 35-jarige verslaafde Al phenaar telefonisch een pizza besteld. Even later was de be zorger aangekomen bij de be wuste woning aan de Herenhof. Daar werd hij geconfronteerd met de Alphenaar die hem be dreigde met een mes en geld \roeg. Een worsteling volgde, waar bij de pizzabezorger gewond raakte aan zijn bovenlip en zijn beurs met 75 gulden moest af geven. De Alphenaar had echter geen geluk. In het portiek ver loor hij zijn eigen portemonnee. Hierdoor kon de politie hem snel inrekenen. Het was niet de enige overval, waarvoor de man terechtstond. Maar een overval bij de flat aan de Herculesstraat drie dagen eerder werd hem niet zwaar aangereketid. Omdat de pizza bezorger de verslaafde niet her kende als zijn overvaller, vroeg de officier van justitie vrijspraak op dit punt. De verdachte ontkende beide overvallen. In de Herculesstraat was hij niet geweest en drie da gen later was zijn portemonnee toevallig in het portiek van de Herenhof terechtgekomen. Hij rookte daar namelijk vaak hero ine of nam er cocaïne en was er die bewuste dag wel geweest. Drie andere zaken bekende hij grif. Zo had hij in 1994 voor 875 gulden aan valse girobetaal kaarten uitgeschreven. Boven dien had hij een trainingsjack gestolen en had hij iemand bij na de keel dichtgeknepen. „Die man had me vlak daarvoor bij na doodgestoken, dus toen ik hem zag greep ik hem bij de keel, was de toelichting van de Alphenaar. Door tussenkomst van zijn broers was erger voor komen. Advcaat Slangen stelde vast dat hier sprake is van een trieste zaak. De man is al veertien jaar verslaafd en heeft last van ern stige depressies. Vier van zijn zes broers zijn ook verslaafd. Voor diefstallen en berovingen met geweld is de man al vele keren veroordeeld. Even vaak hij tevergeefs geprobeerd om af te kicken. Vanwege het lange strafblad van de verslaafde eiste Rutgers een onvoorwaardelijke celstraf van twee jaar. Omdat de man opnieuw wil proberen om af te kicken, pleitte Slangen voor een lagere straf. Rechtbankpresident Makkinga doet dinsdag 28 no vember uitspraak. I

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17