iFace-lift centrum versneld uitgevoerd ieve Martine 'Stichting Leefbaar Leiderdorp ging te ver' Leiden Regio Agrariërs Voorschoten bang voor 'egeltjeszone' Larven houden zich rustig Reorganisatie Mexx kost veertien banen Ingewikkelde computer legt milieubeleid lam CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -5356414. PIV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-5356429 Knallende liefdesbetuiging wassenaar Een 20-jarige Wassenaarse leverde gisteravond een groot pakket siervuurwerk in bij de politie. Het vuurwerk was voor haar huisdeur gezet door een Haagse aanbidder, die haar al maanden met verrassingen bestookt. Omdat vuurwerk in deze tijd van het jaar nog verboden is en omdat de Wassenaarse de liefde niet wil beantwoorden, bracht zij de knallende liefdesbe tuiging naar het politiebureau. Inbrekers stelen sportdrank wassenaar De inbrekers in een clubgebouw aan het Groenen- daal in Wassenaar namen dertien pakketten sportdrank mee uit de kantine. Ook mist de sportvereniging een vuilcontainer. De inbrekers kwamen binnen na het forceren van een deur. Frontale botsing fietsers oegstgeest Een jeugdige fietser uit Katwijk zag gisteren een 53- jarige tegenligger uit Oegstgeest over het hoofd. De 12-jarige Katwijker wilde op de Haarlemmerstraatweg linksaf slaan en reed daarom alvast op de linkerhelft van het fietspad. Hij botste frontaal op de tegemoetkomende fietser, die met een hersen schudding en een hoofdwond naar het Diaconessenhuis is ge bracht. Geen voorrang op Leidseweg voorschoten Een 28-jarige Voorschotense verleende gisteroch tend met haar auto geen voorrang aan een plaatsgenote. De au tomobiliste wilde afslaan op de Leidseweg, maar sneed de 16-ja rige bromfietster die in dezelfde richting reed. De bromfietster kwam ten val en liep been- en rugletsel op. Rechter legt Dekkers en Postma geldboete op leiderdorp judy nihof Geen woord namen Riet Dekkers en Hylke Postma van de stichting Leefbaar Leiderdorp terug van de beledigingen aan het adres van een ex-ambtenaar grondzaken, D66-raadslid E. Grootaarts, wethouder A. van Dijk (BBL) en andere raadsleden. Tijdens een gisteren gehou den zitting van de Haagse politierechter, bleef Postma erbij dat Van Dijk een 'rioolrat' was en Grootaarts een 'achter bakse gluiperd van de ergste soort'. „Het is misschien niet leuk om te lezen, maar het is wel waar", aldus Postma. Politierechter Uittenbogaard vond dat Dekkers en Postma te ver waren gegaan en veroordeelde hen ieder tot een boete van 800 gulden of zestien dagen hechte nis. Dekkers moest bovendien 150 gul den betalen, omdat ze binnen de proef tijd van een vorige veroordeling over de schreef was gegaan. De politierechter deelde de straffen niet alleen uit voor de beledigingen, maar ook voor twee ande re zaken: lokaalvredebreuk en het 'opzettelijk aanranden van de goede naam' van burgemeester M. Zonnevylle. De politierechter volgde de eis van of ficier Kuipers, die vond dat de met goe de bedoelingen opgerichte stichting Leefbaar Leiderdorp was 'doorgeslagen'. „Men slaagt erin om allerlei organisaties volstrekt wanhopig te maken." Kuipers had geen goed woord over voor de werk wijze van de stichting. „Hoe is het mo gelijk dat mensen die hun mond vol hebben van democratie en regels zo weinig zicht hebben op wat ze doen en schrijven?", vroeg hij zich af. Dekkers en Postma deden hun best om uit te leggen waarom ze handelen zoals ze doen. Want volgens het tweetal was en is er in de gemeente Leiderdorp van alles mis. In haar pleidooi wees Dek kers op diverse 'maffiose praktijken'. Postma gaf het voorbeeld van een in middels wegens valsheid in geschrifte veroordeelde ex-ambtenaar grondzaken, die door de gemeente in bescherming zou worden genomen. Wethouder A. van Dijk, die in het verleden betrokken was bij de stichting, was volgens Postma ooit zelf 'afgeperst' door de ex-ambte naar. Nu hij wethouder is, zou Van Dijk dit feit in de doofpot willen stoppen. Postma wees erop dat de ex-ambtenaar (door de stichting Leefbaar Leiderdorp als 'gluiperd' en 'crimineel' betiteld) grond bij zijn woning had getrokken zonder daarvoor te betalen, maar dit stuk nog steeds niet heeft teruggegeven. „Dat is precies hetzelfde als dat ik een auto steel, ik daarvoor veroordeeld word maar de auto wel mag houden!" Als de stichting dergelijke zaken bij de gemeenteraad aankaart, weigeren de raadsleden om hiernaar onderzoek te doen. vertelde Postma. „We lopen tegen een muur aan. Er is met elkaar afgespro ken dat we worden genegeerd." Volgens hem was dat de reden om over te gaan op hardere taal in brieven aan raadsle den. Ook de bezetting van het gemeen tehuis op 15 februari was daarvan een uitvloeisel, legde Postma uit. Dat hen na de bezetting lokaalvredebreuk ten laste was gelegd, vond de man bespottelijk. „Het was een zeer vreedzame bezetting. We hebben de politie er zelfs van tevo ren over ingelicht. De burgemeester had toch met ons kunnen komen praten. Tij dens de bezetting zat hij twee uur lang boven, het enige wat hij heeft gedaan, is de politie bellen." De politierechter achtte de schuld van Dekkers, Postma en mede-bezetter Krol echter bewezen omdat ze niet onmid dellijk vertrokken toen de burgemeester dal vroeg, wol kreeg een boete van 300 gulden. A. van Hecke die ook bij de be zetting was, moet in februari voorko men. Dekkers verbaasde zich er verder over dat zij ervan werd beschuldigd de goede naam van burgemeester Zonnevylle (die de zaak vanaf de publieke tribune volg de). te hebben aangetast. Volgens haar was het niet de bedoeling om 'opzette lijk een valse aangifte te doen' tegen de burgemeester, toen zij en Postma op 25 juni naar de politie stapten. Zij hadden daar slechts gevraagd om een onafhan kelijk onderzoek naar de raadsels 'rond de uitkering uit gemeenschapsgeld' van de ex-ambtenaar, omdat ze vonden dat de burgemeester niet de waarheid sprak. De uitleg van Dekkers en Postma mocht niet baten. Ook kregen ze geen toestemming om getuigen op te roepen. Voor de politierechter was het een uitge maakte zaak. „Je kan niet alles zeggen en doen. Ie moet wel spelregels in acht nemen." Postma sprak na zijn veroorde ling van 'klassejustitie' terwijl Dekkers aankondigde in hoger beroep te gaan. Geen vergoeding voor schade ex-ambtenaar Riet Dekkers en Hylke Post ma hoeven geen schadever goeding te betalen aan de ex ambtenaar grondzaken, die zij onder meer veelvuldig 'crimineel' hebben genoemd. De politierechter wees de eis van de advocaat van de in middels veroordeelde amb tenaar gisteren af. De ex- ambtenaar voelt zich ernstig beledigd door de termen waarmee de stichting hem aanduidt. Zijn advocaat R. van der Wart had van Dek kers en Postma ieder een vergoeding geëist van 1500 gulden vanwege 'immaterië le schade'. „De stichting Leefbaar Leiderdorp schil dert de man af als leu genachtig. Ook wordt hij vol gens de stichting op onei genlijke wijze aan inkomen geholpen. I let klopt dal hij is veroordeeld wegens valsheid in geschrifte. Maar het hoger beroep moet nog dienen." I jemeenteraad Voorschoten wil geen tijd verloren laten gaan Schrijfster Klijnhout-Moerman op 87-jarige leeftijd overleden oegstgeest/leiden - )e face-lift' van het centrum van Voorschoten moet al in 1996 worden uitgevoerd. De leden van de raadscommis- ;ies openbare werken en financiën drongen er gister- tvond bij de wethouders A. Draijer en J. van de Poel op tan om geen tijd verloren te laten gaan. Het centrum is al e lang verwaarloosd, zo werd vastgesteld. Aanvankelijk verd er in de plannen van uitgegaan dat de grote op- ïgknapbeurt van het centrum pas in 1997 zou plaatsheb- >en. 'oorschoten frank buurman nbe stedebouwkundige visie van iet bureau Welmers, die in op- Iracht van de gemeente is ge- lfjnaakt, stond gisteravond cen- raal. Volgens Welmers moet er .000 vierkante meter aan win- ;els bijkomen in de School- traat en directe omgeving. In ombinatie met de face lift van iet centrum moet er dan een lantrekkelijk winkelcentrum ontstaan. De Schoolstraat zal [en autoluw gebied worden. De tuto's worden zo veel mogelijk eeparkeerd aan de randen van hei winkelgebied, waar extra larkeerruimte zal worden ge- hapen. Volgens het CDA-raadslid W. 'alkenburg dienen er parkeer garages te komen aan de noord kant en de zuidkant van de Itraat. Die komen dan ter hoog- !e van de zogenaamde 'trek- de vernieuwde super- 32lnarkt van Albert Heijn 31 morden en een vestiging van 32( en warenhuis (bijvoorbeeld 1EMA) in het zuiden, ichoolstraat moet vrijwel auto- rrij kunnen worden. De consu- 35 nent heeft daar ook om ge daagd. Vanwege de uitgebreide "4 jarkeermogelijkheden kunnen nensen die slecht ter been zijn lan ook vrij makkelijk bij de f rinkels komen. Verder denk ik f c u voorschoten frank buurman dat we de rechterrijbaan van de Julianalaan zouden moeten be stemmen voor verkeer dat rechtstreeks naar het winkel centrum wordt geleid", aldus Valkenburg. Streefdatum Volgens P. den Hartog (PvdA) mag er geen tijd meer verloren gaan. „Ik zop graag zien dat er een streefdatum wordt vastge steld. We hebben de Voorscho tense consumenten al die jaren het dorp uitgejaagd, nu wordt het tijd om ze weer terug te ha len." Den Hartog had zijn twij fels over de noodzaak van par keergarages. „De bestaande parkeerterreinen kunnen wor den heringericht en dat levert dan een enorme winst aan par keerplaatsen op. Verder denk ik aan een bewaakte fietsenstal ling op het Ireubplein." Het PvdA-raadslid had zijn twijfels over de komst van de consu mententrekkers. „We gaan er van uit dat Albert Heijn een aantrekkelijke supermarkt bouwt en dat de Rabobank plaats maakt voor een pu bliekstrekker. Als dat echter om wat voor reden dan ook niet ge beurt hebben we een pro: bleem." Volgens Den Hartog moet worden gestreefd naar een multifunctioneel centrum. „Niet alleen prettig winkelen. T. Klijnhout-Moerman, de schrijfster van het bekende school boek Schrijvenderwijs, is maandag overleden in haar woon plaats Oegstgeest. Klijnhout-Moerman werd 87 jaar. Vanaf 1943 tot aan haar pensionering in 1972 was Klijnhout-Moerman in dienst van de gemeente Leiden. Eerst als lerares Nederlands aan de HBS voor meisjes aan de Garenmarkt en vanaf 1963 aan de Louise de Coligny Scholengemeenschap in de Lagerstraat. De publikatie van een boek voor tekstverklaring, Schrijvenderwijs, dat zij met een collega had samengesteld, was jarenlang voor menig leraar en leerling een begrip. Minder bekend dan dit boek zijn de populair-historische publikaties die zij samen tnet haar vader verzorgde. Breunesse verlaat raad Voorschoten VOORSCHOTEN Het raadslid M. Breunesse-Stig- ter (PvdA) verlaat per 31 decem ber de gemeenteraad van Voor schoten. Breunesse heeft 11 jaar in de raad gezeten. Ook is zij ge durende enkele jaren wethou der welzijn en cultuur geweest. Na de gemeenteraadsverkiezin gen veranderde echter de sa menstelling van het college en werd zij opgevolgd door een wethouder van D66, te weten H. Smits. Breunesse stelt in een verkla ring dat het raadswerk voor haar een bijna onmisbaar deel van het maatschappelijk be staan was geworden. Maar aan de andere kant vond zij het na 11 jaar politiek-bestuurlijke ac tiviteiten ook tijd om de fakkel door te geven. Met 'enige pijn in het hart' heeft zij daarom het raadslidmaatschap beëindigd. De Schoolstraat moet op den duur autoluw worden. Zo ontstaat in combinatie met de 'opwaardering' van het centrum een aantrekkelijk winkelge- Hoofdkantoor naar Houten bied. maar ook de mogelijkheid bie den ompuit te gaan en bijvoor beeld te feesten." De gemeente wil ook nog een verkeersonderzoek laten uitvoe ren alvorens met de aanpak van het centrum te beginnen. Ver der komt er nog een zoge naamd beeldkwaliteitsplan, dat moet waarborgen dat het win kelcentrum er aantrekkelijk zal blijven uitzien. De meeste frac ties vonden dat die plannen nu heel snel op tafel moeten ko men. Mevrouw Y. Molenkamp (D66) vroeg zich af of het ver keersonderzoek nog wel zin had. „De plannen liggen kenne lijk al vast. Alles is al ingevuld." Molenkamp vond verder dat het Treubplein in plaats van parkeerterrein beter een evene mentenplein kan worden met bijvoorbeeld een muziektent. „En verder moet er iets gedaan worden aan de sociale veilig heid van het winkelcentrum", meende ze. Mevrouw A. jonk (WD) drong aan op het vervaardigen van een maquette van het pro ject. „Het is nu moeilijk om je voor te stellen hoeveel ruimte FOTO LOEK ZUYDERDUIN die plannen in beslag gaan ne men." Wethouder Draijer is er van overtuigd dat het wat dat betreft Wel goed zit. „Voorscho ten is geen New York of Amster dam, hel plan is aangepast aan de schaal van het dorp." De wethouder hield vast aan het verkeersonderzoek, dat voor 1 maart 1996 beschikbaar zal zijn, zo stelde hij. leiden/voorschoten foorschoten/leidschendam tel iorith ligtvoet 3* "uinders die een bedrijf hebben in het m jrensgebied tussen Voorschoten en Lcids- "fhendam vrezen dat ze in de toekomst niet neer kunnen uitbreiden en een noodlij- lend bestaan tegemoet gaan. Dat komt loor plannen voor dc aanleg van een groe- ie zone rond kasteel Duivenvoorde. Deze ^deeën komen naar voren in de ontwerp- tructuurvisie die het bureau RBOl in op- lracht van Leidschendam heeft gemaakt, 'ijdens een informatie-avond in deze ge- neente uitten vele agrariërs gisteravond 'th wn bezorgdheid. In dit gebied, de zogenaamde Duiven- 'oorde-corridor, staat de natuur straks /oorop. Het is dan ook de enige plek in de >rovincie waar vanaf de kuststrook een groene zone geschapen kan worden, die via het nieuwe natuurgebied de Leidschen- dammerhout tot in het binnenland door loopt. Het is de bedoeling dat duinen, moe ras en water overlopen in een bosgebied. Voor planten en dieren is het hier straks goed toeven. De vele tuinders in dit gebied vroegen zich gisteravond af of ze dan nog wel kun nen uitbreiden. „Verpaupering is onaccep tabel, wat moet er gebeuren met bedrijven die in de problemen komen als ze niet kun nen uitbreiden? Hoe worden die uitge kocht?", waren de meest gestelde vragen. J. van Wijk, woordvoerder van het bureau RBOI, meldde dat de provincie een 'pot met geld' heeft om bedrijven uit te kopen. Dat zal alleen gebeuren als bedrijven willen meewerken. Het zal niet tegen hun zin ge beuren, zo maakten hij en wethouder L. Dwarshuis duidelijk. „Verworven recht is verworven recht. Alleen als er grond wordt verkocht zal de provincie zich als koper op werpen." In het gebied liggen reeds allerlei obsta kels waardoor dieren niet gemakkelijk door het gebied kunnen trekken, zoals de rivier de Vliet, wegen en een spoorbaan. Maar Rijkswaterstaat is druk bezig met het plan nen van tunnels, duikers en 'piasbermen'. Het gaat om voorzieningen waardoor die ren gemakkelijker van het ene groene ge biedje naar het volgende kunnen trekken. Een Stompwijkse agrariër wilde weten of zijn bedrijf straks ook in de 'egeltjeszone' valt. Van Wijk maakte duidelijk dat de zone ten noorden van Stompwijk zal lopen. Maar waar de grens precies getrokken wordt, kon hij nog niet zeggen. Het veld van voetbalvereniging SVLV in Voorschoten wordt niet meer bedreigd door de larven van de langpootmug. Het spuiten van gif en de daling van de temperatuur hebben de aantasting van het gras gestopt. I let afgelopen weekeinde heeft SVLV het veld in het Van der Hoeven Sportpark weer bespeeld. Het veld kan voorlopig worden gebruikt, maar mag niet intensief worden bespeeld. Voorlopig maken alleen de eerste elftallen van SVLV er gebruik van. Het veld is straks hard nodig als het voetbal tijdelijk wordt geconcentreerd in het Van der Hoeven Sportpark. Dat is nodig vanwege de renovatie van Sportpark Adegeest. rudolf kleun I let modeconcern Mexx gaat re organiseren. Daardoor zullen in Nederland veertien banen ver dwijnen. In heel Europa staan 40 tot 50 arbeidsplaatsen bij het concern op de tocht. Bij de Mexx-bedrijven in Nederland werken nu ongeveer 250 men sen. Mexx heeft zijn internationale hoofdkantoor in Voorschoten, in het voormalige gebouw van zilverfabriek Van Kempen Be geer. Daar zijn ook ontwerp- en marketingafdelingen onderge bracht. Daarnaast heeft Mexx nog een vestiging in Houten. Die wordt de komende tijd uit gebouwd tot centraal verkoop kantoor voor de Benelux. Daar toe worden activiteiten uit Brussel en Voorschoten naar Houten verplaatst. Een aantal werknemers dat nu nog in Voorschoten werkt zal ook naar uuïen blik op de Coppoel bij Rijp- vetering. Dnze fotögraaf yVim Dijkman Doorkruist dage- klajijks een groot leel van de reek om het lieuws voor de trant in beeld 'ast te leggen fijdens die ritten tornt hij langs al- ïrlei 'beeldige' lekjes die niet iirect hot news 19.00 uur Nederland 1 helpt een meisje dat bang is voor spinnen Houten overgaan. Mexx heeft daarnaast maatregelen geno men om in verschillende Eu ropese landen efficiënter te werken. Om een grotere groei te bewerkstelligen op de schoe- nenmarkt is er een aparte Mexx Shoes BV opgericht. De reorganisatie hangt direct samen met de huidige malaise in de confectie. „Onze omzet Is het afgelopen jaar nog iets ge groeid. Maar we zien ook dat het niet eenvoudig is om over een paar jaar nog dezelfde posi tie in te nemen. Daarom moe ien we naar een organisatie toe die genoeg dynamiek heeft om in het jaar 2000 direct op de markt in te kunnen spelen. Daarvoor moeten we slagvaar diger en flexibeler worden", zegt financieel directeur J. Ou- wendijk van Mexx. De afgelopen maanden is al met een groot aantal medewei kers gesproken over herplaat sing binnen het In-drijf. „Maar het zal onvermijdelijk zijn dat veertien mensen afvloeien. Wij hebben hen een plan aangebo den met het doel de pijn zoveel mogelijk te beperken. Mexx heeft een goed personeelsbeleid altijd hoog in het vaandel ge had, dat zal nu ook zo zijn", al dus Ouwendijk. Hij legt uit dat Mexx dc betrokkenen wil on dersteunen om zo snel mogelijk elders aan de slag te komen. „Als mensen na verloop van tijd geen andere baan hebben, zul len wij voor extra bemiddeling zorgen." Commissie Leiderdorp boos over achterstand in milieucontroles leiderdorp jaap van sandijk De Leiderdorpse wethouder P. Bouman (PvdA) van milieu kan nog steeds niet aantonen hoe hij de achterstanden in de milieucontroles bij bedrijven wil inhalen, zo bleek gisteravond tijdens een commissievergade ring. De raadsleden waren daar zeer boos over en vonden dat de wethouder ernstig tekort schiet. Dat er voor de inhaalslag ex tra geld nodig is, wisten de le den van de commissie milieu inmiddels. Dat de wethouder het daarvoor benodigde bedrag van 190.000 gulden nog moet binnenhalen was ook bekend. Waar reikhalzend naar werd uitgezien, was het plan van aan pak. Maar toen dc wethouder werd gevraagd naar de planning van de controles voor volgend jaar kwam Bouman met een verrassend antwoord: „Die plannen zitten in een computer die zo ingewikkeld is, dat maar één ambtenaar die kan bedie nen. En die ene ambtenaar is al enige tijd ziek." De commissie oordeelde dat Bouman's plan uitblonk in te kortkomingen. „Per 1 januari 1997 moeten we op orde zijn. Om te voorkomen dat we hij gend achter de feiten aanlopen had ik een planning in dit ver haal verwacht", zei II. Zilveren- tant (WD). Ook J. Stevers IDA) miste relevante informatie. Wat was de planning voor 1994? En wal was in dat jaar het resul taat? Op basis van dit stuk kan ik geen groen licht geven." De commissieleden maken zich ook zorgen over de finan ciële gevolgen als de inhaalslag niet lukt. Leiderdorp zal in dat geval subsidies mislopen. Over de omvang daarvan kon Bou man geen duidelijkheid geven: „We willen daarover snel een gesprek met de milieu-inspec tie. maar helaas kan dat niet eerder plaatsvinden dan half december. Dat vind ik be treurenswaardig." De milieuwethouder wil dat zijn plan in december door de gemeenteraad wordt behan deld. Om de vaart erin te hou den verlangt de commissie dat Bouman eerst de lawine aan vragen schriftelijk beantwoordt, zodat de raad er misschien dit jaar nog aan toe komt. Wachten tot na de jaarwisseling noemde E. Grootaarts (D66) onaan vaardbaar.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15