Leiden 'Dit stinkt nog meer dan de overslag' Leidse ex-onderwijzer hoort wegens ontucht jaar cel eisen Agenten steeds bozer op korpsleiding Hollands Midden 14 Forum over verarming en verrijking Vervoersprijs voor Schiphol Berouwvolle overvaller hangt fikse celstraf boven het hoofd CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-5356429 Beddenhuis In het voorjaar van 1997 begint de nieuwbouw van het bed denhuis van het Diacones- senhuis. Centrum gr De facelift van het I 3 centrum van Voor schoten moet al in 1996 worden uitgevoerd, vindt de politiek. ANNO 1895 Vrijdag 15 November Zooals bekend is, kunnen jongelingen van den leeftijd van 13-16 jaar, die lust en geschiktheid voor den zeedienst hebben, aan de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden geplaatst worden. Geheel kosteloos ontvangen zij daar hunne eerste opleiding tot matro zen bij 's Rijks zeemacht, en in die betrekking bestaat voor hen, die zich onderscheiden door goed gedrag, ijver en geschiktheid voor hun vak, ruimschoots de gelegenheid om op te klimmen. ANNO 1970 maandag 16 november Ongeveer 250 invaliden uit Leiden en omgeving hadden van morgen het rijk alleen bij Vroom en Dreesmann. Niet gehinderd door haastig winkelend publiek konden zij rustig inkopen doen voor Sinterklaas. Ook nu weer was deze koopmorgen voor inva liden een (aan de reacties te horen uitmuntend geslaagd) idee van de Unie van Vrouwelijke*Vrijwilligers. Leden van de UW hielpen een handje bij het vervoer per bus en bij de rondleiding door het warenhuis. V&D zorgde ervoor dat de koffie klaar stond voor kopers en begeleiders. Groenoord-bewoner Van Aelst: uitstel sluiting vuiloverslag stond al in juli vast „Deze zaak stinkt nog meer dan de vuiloverslag zelf." Zo reageert E. van Aelst, bewoner van Groenoord, op zijn ontdekking dat de Gevulei reeds medio dit jaar bij de provincie toestemming heeft gevraagd om de sluiting per 1 januari 1996 van de vuiloverslag aan de Gabriël Metzu- straat met minstens anderhalfjaar uit te stellen. LEIDEN. WIM KOEVOET Ook was begin juli al duidelijk dat de provincie de aanvraag voor verlenging van de vergun ning zou honoreren als aan de Metzustraat alleen nog maar restafval zou worden overgesla gen. Andere afvalstromen (groente-, fruit- en tuinafval, grofvuil) moesten naar Alphen aan den Rijn en Leiderdorp worden gedirigeerd. Volgens Van Aelst, die mo menteel de acties tegen het openblijven van de installatie aan de Metzustraat aanvoert, is hiermee aangetoond dat de Leidse wethouder J. Laurier (GroenLinks), die ook voorzitter is van de Gevulei, Groenoord geen kans heeft gegeven om te protesteren. Hoewel in juli al zaken zijn gedaan met de pro vincie, kwamen de wethouder en het buurtcomité, dat er door Van Aelst van wordt beschul digd dat het de belangen van Groenoord heeft verkwanseld, overeen dat de overslag langer open blijft en dat er geen be zwaarschriften zouden worden ingediend. ,,De wethouder kwam met de boodschap dat hij met de rug tegen de muur stond, maar nu blijkt dat hij in een veel eerder stadium als het ware zelf tegen de muur is gaan staam" „Ook heeft hij net gedaan als of zijn wisselgeld bestond uit het regelen van alternatieve plekken voor twee van de drie afvalstromen. Naar nu blijkt heeft hij die alternatieve locaties niet geregeld om de pijn in Groenoord te verzachten maar om de vergunning binnen te halen waarmee hij de overslag langer open kan houden." Geloofwaardigheid Van Aelst concludeert dat Lau rier zich nauwelijks heeft inge spannen voor Groenoord. „Zijn manier van opereren in deze kwestie staat in geen enkele ver houding met de keiharde toe zegging van de leidse gemeen tepolitiek dat de mensen in Groenoord per 1-1-1996 van de overslag zouden zijn verlost." Van Aelst meent dat de ge loofwaardigheid van het ge meentebestuur op het spel staat. „Het houdt zich niet aan de afspraken. Terwijl we nog zo veel moeten bespeken met de dames en heren politici. Denk aan het slachthuisterrein en de toekomst van de Groenoordhal- len. Wat heeft het voor zin om te overleggen met wethouders als ze afspraken aan hun laars lappen?" Volgens wethouder Laurier wist het buurtcomité al in juni Verarming en verrijking'. Dat is het thema van een forumdis cussie op vrijdag 17 november in het Antonius Zalencentrum aan de Lange Mare in Leiden. Aan deze discussie, die om 20.00 uur begint, nemen J. van Zijl (PvdA), A. van der Stoel (WD), B. Bakker (D66), A. Har rewijn (GroenLinks), P. Robbers en J. van der Heuvel (beiden Ar me kant van Nederland) deel. 4 Voorzitter is H. de la Mar, ■oud-wethouder sociale zaken in - Leiden. De bijeenkomst wordt R gehouden door de taakgroep Arbeid van de Leidse Raad van Kerken en maakt onderdeel uit van de landelijke campagne 'Ar moede is onrecht'. Voor de toe gangsprijs van vijf gulden wordt leen informatiekrant uitgereikt. De bijeenkomst is gratis voor juitkeringsgerechtigden en stu- ""Jdenten. Hasj vangst in jl hennepkwekerij De politie heeft gisteravond hasj met een straatwaarde van 100.000 gulden gevonden bij een inval in een pand aan de Mandemakerssteeg. In het huis was een volledige hennepkwee- kinstallatie aanwezig, maar er groeiden geen planten. De poli tie nam wel een groot aantal plakken hasj in beslag. Tegen twee Leidenaars van 25 en 29 jaar is proces-verbaal opge maakt. Te laat geremd 'Betrouwbaarheid is niet te koop, maar wel veel waard', luidt de tekst op een levensgroot spandoek, dat de demonstrerende agenten hier over de Blauwpoortsbrug sjouwen. FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN MONICA WESSELINC Een 31-jarige Amsterdammer had gisterochtend op de rijks weg A4' niet in de gaten dat de automobiliste voor hem moest remmen. Hij botste daardoor op de auto van een 26-jarige vrouw uit Haarlem. Behalve blikschade, veroorzaakte de Amsterdammer ook nekletsel bij de Haarlemse. Zij moest naar het Rijnland ziekenhuis worden vervoerd. De acties voor een betere CAO dreigen in de politieregio Hollands Midden te ontaarden in een felle ruzie tussen korpsleiding en de agenten op straat. „Waarom doen jullie zo krampachtig, zo schijterig. Wij voeren geen actie te gen de leiding, maar tegen minister Dijkstal. Sybrand (voornaam van korpschef Van Hulst, red.), bedenk dat je zelf ook vakbondslid bent en sluit je bij ons aan", aldus voorzitter B. Krui- zinga van de Algemeen Christelijke Po litiebond (ACP) gistermorgen. Leiden kreeg gisteren eindelijk het blauw op straat waar ze al maanden om vraagt. Ruim 600 agenten (op een delegatie van 50 man uit Amsterda- m/Amstelland na) afkomstig uit Hol lands Midden) liepen een demonstra tieve mars van Holiday Inn naar het stadhuis. De actie liep nogal in de kij ker: tientallen burgers kwamen op het lawaai van sirenes en politiefluiten en op de blauwe zwaailichten af. Zowel minister Dijkstal (binnenlandse zaken) als de korpslei ding moeten het ontgelden. Dijkstal omdat hij weigert tegemoet te komen aan de eis van de vakbonden, de korpsleiding omdat die op het stand punt blijft staan dat acties in eigen tijd moeten worden gevoerd. De boosheid jegens de korpsleiding is het grootst. Hoewel alle korpsbeheerders van Ne derland gezamenlijk hebben afgespro ken dat protesteren in eigen tijd moet worden gedaan, is volgens voorzitter H. van Duijn van de Nederlandse Poli tiebond Hollands Midden de enige re gio waar deze 'afspraak' ook daadwer kelijk wordt uitgevoerd. Volgende week wordt bekeken hoeveel uren de agenten aan actievoeren hebben be steed en of deze tijd op hun loon dan- wel vakantietegoed in korting wordt gebracht. Plat De bonden pikken dat niet. „We gooi en gewoon de administratie van Hol lands Midden plat. De honderden agenten die hier staan, dienen alle maal een verschillend bezwaarschrift in. Moet u eens uitrekenen wat dat kost om dat allemaal te behandelen", kondigde Van Duijn ten overstaan van dik 600 agenten verzameld op het Leidse stadhuisplein aan. Korpsbeheerder en burgemeester C. Goekoop, in de haast uit een minicon ferentie in Lisse gehaald, was hiervan niet onder de indruk. „Da's dan jam mer van het geld, want dat kunnen we dan niet aan de man op de straat ge ven." De leiding heeft, zo maakte directeur politie Hollands Midden B. Poeiert gis teren weer eens duidelijk, 'begrip voor de actie'. Boe-geroep, gefluit en een scheldkanonnade vielen hem ten deel. Het Stadhuisplein werd gistermor gen ook bezocht door de goedheilig man. Sinterklaas kwam, samen met een flinke aantal ME'ers, langs een touw van de tientallen meters hoge stadshuistoren naar beneden. Hollands Midden heeft gisteren de actiefakkel (een zwaailicht) overgedra gen aan Amsterdam/Amstelland. Het was de bedoeling een demonstratieve tocht van de Dam naar het Amster damse hoofdbureau te lopen, maar burgemeester S. Patijn van Amsterdam heeft dit verboden. Stilletjes ging de overdracht er echter niet aan toe: zo'n 500 man van Hollands Midden werd bij de gemeentegrens van Amsterdam opgewacht door 900 agenten van Am- sterdam/Amstelland en 'met z'n allen' reden ze naar het hoofdbureau. Totdat er een fatsoenlijk CAO-bod ligt, blijven de acties doorgaan. „Vol gende week gaan we langs de snelweg soep uitdelen. Dat betekent een gigan tische verkeerschaos, want reken maar dat we zorgen voor veel publiek", al dus Van Duijn. dat uitstel van sluiting van de vuiloverslag onvermijdelijk was. Van Aelst blltft i mulei mede verantwoordelijk houden voor het late Inlichten van de buurt Vredespijp De actiegroep van Van Aelst en het buurtcomité hebben gister avond een soort vredespijpge- sprek gevoerd. Toch zitten bei de partijen nog niet op één lijn. Het buurtcomité blijft zich dis tantiëren van de acties van de groep van Van Aelst. I let wil een brief in Groenoord verspreiden waarin het uitlegt dat het al al les heeft gedaan in deze kwes- Luchthaven Schiphol is de win naar geworden van de Ver voersmanagement Award 1995 in de categorie Bedrijfsgebied. Naast Schiphol was ook de in Leiden gevestigde stichting Rijnland Mobiel voor de prijs genomineerd. Deze stichting ging in augustus van start en is opgezet om bedrijven te advise ren hoe ze het aantal autokilo meters kunnen beperken. Het vervoers Coördinatie Centrum Schiphol won de prijs omdat het al jaren het voor beeld is van een breed gesteun de 'vervoersmanagement'orga nisatie die veel tijd stopt in de promotie van alternatieven voor de auto. Milieudeskundigen in gesprek met Leids publiek Een forum van milieudeskundi gen zit donderdag 23 november klaar in de wijnzaal van hotel Nieuw Minerva voor een dis cussie met het publiek. Centraal staat de gespannen verhouding tussen de toenemende con sumptie en de overbelasting van het milieu. De organisatie van het publiekssymposium is in handen van het Humanis tisch Verbond. De bijeenkomst in het hotel dat is gevestigd aan de Boommarkt in Leiden begint om 20.00 uur. In het forum zitten Henk Tie- leman (hoogleraar sociale we tenschappen aan de Universi teit van Utrecht), Rob Tielman (socioloog en oud-voorzitter Humanistisch Verhond), Rob van Lint (voorzitter Leidse Milieuraad) en Gemma Boete kees (medewerker Vereniging Milieudefensie). De forumleden Tieleman en Tielman houden elk vooraf gaande aan de discussie met het publiek een lezing. Tiele man probeert de factoren en motieven van onze consump tieverslaving te verklaren, Tiel man staat stil bij de verant woordelijkheid van de mens voor het milieu. OEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS Voor de Haagse rechtbank is vijf jaar cel geëist tegen een 22-jari- ge Leidenaar die heeft bekend schuldig te zijn aan vijftien overvallen met geweldsdreiging en afpersingen. De overvallen vonden plaats binnen een pe riode van acht maanden in on dermeer Leiden, Delft, Voor burg, Den Haag en Zoetermeer. In het reclasseringsrapport dat over de 22-jarige is uitge bracht wordt gepleit voor het la ten verrichten van onbetaalde arbeid in plaats van een celstraf. Advocate P. Hübner probeerde eveneens voor zo'n alternatieve straf te pleiten maar begreep dat gezien de eis van officier van justitie R. de Roon een der gelijk pleidooi waarschijnlijk niet door de rechtbank gevolgd zal worden. De maximale cel straf die nog in dienstverlening omgezet kan worden is zes maanden. Hübner schetste iets van de tragische familie-om standigheden die een achter grond vormen voor de opmer kelijke reeks roofovervallen waar haar cliënt, meestal met e'e'n of meer medeplichtigen, aan heeft deelgenomen. De va der van de verdachte heeft alle familiebanden verbroken na door zijn echtgenote te zijn neergestoken. De Leidenaar die toen nog in Suriname woonde en vier jaar oud was zag zijn moeder pas weer na haar vrijlating zo'n zes jaar later terug. Ze vertrokken naar Nederland en er ontstond in de ogen van de jongen een zeer hechte band. Die band werd echter veel losser toen en kele jaren later ook een halfeus- je en halfbroertje kwamen in wonen. Moeder moest de aan dacht verdelen en zoonlief dacht de attentie weer terug te kunnen verdienen door misda den te plegen. Het bij de overvallen buitge maakte geld, met als uitschieter 4000 gulden na een overval op een drogisterij in Zoetermeer, werd vooral in drugs omgezet. Bij de overvallen werd wel steeds met een pistool gezwaaid maar dit was een ongeladen, defect exemplaar, aldus de raadsvrouwe. Het feit dat haar cliënt ongevraagd een hele lijst overvalllen heeft opgebiecht wijst erop dat hij schoon schip wil maken en zo snel mogelijk het rechte pad op wil. Hij heeft een aanbod voor een vaste baan bij de vader van zijn vriendin. Aanklager Van Roon toonde zich niet onder de indruk van de goede voornemens van de verdachte. Deze heeft immers al eerder in het beklaagdenbankje gezeten voor ondermeer dief stal, cocaïnehandel, brandstich ting, wederspan nigheid en huisvredebreuk. Bij een overval op tw'ee 'geldpinners' in Zoeter meer heeft de verdachte boven dien ook daadwerkelijk geweld gebruikt al pakte dit dan slecht voor hem zelf uit omdat hij daarbij een pak slaag opliep. Van Roon handhaafde zijn eis van vijfjaar celstraf. Man beroofd in eigen woning Een 43-jarige bewoner van de Haarlemmerweg is gister avond rond zes uur in zijn ei gen huis beroofd. Twee man nen spraken hem op straat aan in de Van Musschen- broekstraat en vroegen hem om zijn koffer en geld. De man reageerde niet en liep naar zijn huis. Even later bel den de twee aan bij de wo ning van de Leidenaar. Na dat hij de deur had geopend, drongen de twee rovers de gang binnen en pakten de koffer. Hierop ontstond een worsteling, waarbij een van de aanvallers met een schroevedraaier dreigde en waarbij de bewoner gewond raakte. De overvallers ont kwamen met de koffer. Ge tuigen hebben een man van af de woning zien wegfietsen in de richting van de Willem de Zwijgerlaan en een man zien wegrennen in de Van Musschenbroekstraat. De politie is op zoek naar andere getuigen. LEIDEN DORITH LIGTVOET Achttien maanden cel, zes voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. Dat eiste officier van justitie Van Belzen gistermiddag bij de Haagse rechtbank tegen een 34-jarige Leidse ex-onderwijzer. De man zou een van zijn leerlingen voor een periode van een jaar onze delijk hebben betast. Uiteinde lijk zou hij zelfs hebben gepro beerd om het tienjarige meisje tijdens een pannekoeldeestje te verkrachten. Advocaat Doren bos noemde het verhaal on waarschijnlijk en eiste vrij spraak. Jarenlang had het meisje, in dertijd een basisschoolleerlinge in het speciaal onderwijs, les ge had van de Leidse schoolmees ter. Volgens het meisje was dé ontucht in 1986 begonnen. Ze moest opvallend vaak nablijven om het Waslokaal op te ruimen. 'De meester' zou het meisje dan heimelijk over de borsten heb ben gestreeld. De moeder van het kind merkte ondertussen wel dat de prestaties van het meisje minder werden en dat het kind slecht sliep. Maar ze kon niet ontdekken wat er loos was. De zaak escaleerde toen de meester jarig was en alle kinde ren uit zijn groep bij hem thuis uitnodigde om pannekoeken te eten. Toen hij een tafelkleed uit de kast in zijn slaapkamer pak te, had hij het meisje bij zich geroepen. Het kind was geko men, de meester had de deur dichtgetrokken en het meisje op bed gesmeten. Volgens het slachtoffer had de meester zijn gulp al geopend, toen in de keu ken de vlam in de pan sloeg, letterlijk wel te verstaan, want het bakken van pannekoeken was uit de hand gelopen. Toen de meester was toegesneld was het gevaar voor het meisje ge weken. Hierna had de meester zich koest gehouden. Het kind was in een andere groep beland, de meester was overspannen ge raakt en had de school verlaten. Pas anderhalf jaar geleden hatl het meisje haar verhaal verteld. De officier van justitie noemde haar verhaal zeer geloofwaardig en vond het veelzeggend dat het meisje veel details kon noemen, bijvoorbeeld over de inrichting van de slaapkamer van de on derwijzer. Maar Dorenbos, advocaat van de ex-schoolmeester, vond het verhaal te fantastisch om waar te zijn. Hij kon zich niet voor stellen dat het meisje betast was, zonder dat een van de an dere leerlingen dit had kunnen merken. Bovendien leek het hem uiterst onwaarschijnlijk, dat de leerkracht zich aan het kind had vergrepen in zijn over volle woning. In een langdurig pleidooi pro beerde Dorenbos het verhaal van het slachtoffer in twijfel te trekken. Hij wees op details die niet klopten en toonde foto's. Hieruit bleek dat de inrichting van de slaapkamer slechts ten dele overeenkwam met de schets van het meisje. De advo caat vroeg zich dan ook af of de nu achttienjarige puhër de zaak niet heeft verzonnen om aan dacht te krijgen. Dok de welbespraakte school meester had veel kritiek op de hele gang van zaken. Hij was een nieuwe baan als leerkracht misgelopen door deze recht zaak. Bovendien vond hi) dat politie, hulpverleners en open baar ministerie direct partij hadden getrokken voor het meisje. „Ik was al veroordeeld voordat de zaak was voorgeko men", sprak hij bitter, iJaar naast had hij kritiek op de leng te van de procedure. Hij eiste volledige rehabilitatie. De recht bank doet 28 november uit spraak.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13