m m Magere lente voor graslandvogels Natuur Milieu Niet-broedende meeuwen leven langer i1 i 11 i 1 1 ■i iB Gevallen bladeren belangrijk voor natuur WOENSDAG 15 NOVEMBER 1995 REDACTIE BERT DE JONG 072-5196276 SCHOORLWie vrijt, slijt. Dit gezegde lijkt op te gaan voor stormmeeu- wen. Veel stormmeeuwen hoeven, sinds vossen hen uit hun broedkolonie in de Schoorlse duinen hebben verdreven, in het voorjaar geen voortplantingsin- spanning meer te leveren. En wat blijkt? Ze worden in vergelijking met andere stormmeeuwen opvallend oud. Tussen eind jaren vijftig en 1977 kregen in de broedkolonie van stormmeeuwen in de Schoorlse duinen duizen den jongen een metalen pootring. Een aantal voge laars leest nog altijd rin gen af van uit die periode stammende stormmeeu wen. Aan de hand van de cijfercode kan de leeftijd van de vogels worden be paald. Tot deze zomer stond het internationale leeftijdsrecord voor de stormmeeuw op 24 jaar en 2 maanden. Dat is af gelopen voorjaar verbe terd: Twee Schoorlse stormmeeuwen bleken 24 jaar en 10 maanden oud te zijn. In totaal zijn er de afgelopen periode liefst zestien Schoorlse storm meeuwen waargenomen die 20 jaar of ouder zijn. FOTO MARTIJN QE JONGE OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. bluffer; 2. druppel, armoedige steeg; 3. uitstekend strookje, Eu ropeaan; 4. bedoeling; 5. buisje van zacht metaal, bewijsstuk; 6. mannetjesbij; 7. houding, Egyp tische godheid; 8. voetlijst; 9. papegaai, tijdperk; 10. geeuw, beklemd; 11. peulvrucht. Verticaal: 1steun, zode; 2. plaats in de Ar dennen, Organisatie der Verenig de Volken (Eng.), soort; 3. onder koning, houtafval; 4. deel v.d. bijbel, bode, monnikskleed; 5, ter zake (afk.titel; 6. Verenigde Staten (afk.juwelenkistje, bok- sterm; 7. keur, kortschrift; 8. gard, bijbelse naam, kippenloop; 9. waardeloos ding, dierenver blijf. OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. kampioen; 2. onaardig; 3. Pakistan; 4. leesvoer; 5. onlus tig; 6. plakkaat; 7. elastiek; 8. rariteit. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: KOPLO PER en MAKELAAR Het sleutel woord luidt: KINDERMUTS, DOOR HANS VAN ES Ons dagelijks weer wordt meestal beheerst door twee luchtdrukcen tra, die vaak op de weerkaart terug te vinden zijn, de IJslanddepress en het Azorenhoog. Samen zorgen deze weersystemen voor een bred westelijke tot zuidwestelijke stroming, die vanaf de oceaan veel Eu ropese landen bereikt. We spreken hier wel over een gemiddelde toe stand; de hoge- en lagedrukgebieden kunnen enorm afwijken van hi gebruikelijke posities. In de luchtdrukverdeling van deze week is weinig meer van het 'nor male' patroon te herkennen. Het beroemde hogedrukgebied der Azc ren is aan de wandel gegaan en haar plaats is ingenomen door een omvangrijke subtropische depressie. De invloed hiervan reikt over h Iberisch schiereiland en heeft ter plekke de hemelkraan openge draaid. Dat mag bijzonder worden genoemd, want deze regio wordt; vijf jaar door droogte geteisterd. De komende dagen wordt het gort droge gebied opnieuw getrakteerd op forse regenbuien. Ook in het noorden zien we veranderingen. Op de plaats van de grot; herfstdepressies - in de regio IJsland - ligt al enige tijd een hardnek kig hogedrukgebied. Depressies moeten een omtrekkende beweging maken; ze duiken vanuit Noord-Groenland Scandinavië binnen en sleuren koude poollucht achter zich aan. Een hele serie van deze pooldepressies heeft het noorden en oosten van Europa al behoorlijl in de kou gezet en het lijkt onontkoombaar dat wij het komende wee einde aan de beurt zijn. Voor het zo ver is, hebben af te rekenen met een aantal neerslagrijke storingen, die in een zachte zuidwestelijke stroming over ons land trekken. De komende 24 uur blijft het veelal bewolkt met soms flink wat regen en motregen. Het kwik schommelt tussen 10 en 13 grade De koude luchtmassa bereikt ons in de vroege vrijdagmorgen, waarn de temperatuur een flink eind omlaag gaat. De milde zuidwestenwir wordt verruild voor een gure noordwester, waarin buienlijnen overtre ken. Achter elke lijn wordt het kouder. Vrijdag valt de neerslag nogi de vorm van regen en hagel, maar tijdens het weekeinde wordt de kans op (natte) sneeuw steeds groter. Het wordt ronduit koud met maxima van 5 graden en in de nacht kans op lichte vorst. 1 EUROPA Als in de herfst het lover neerdwarrelt, raakt menigeen de kluts een beetje kwijt. 'Weg ermee', luidt het motto. Waar gebeurd: wanhopige man belt beheerder bezoekers centrum in natuurgebied met de vraag: „Mijnheer de boswachter, hoe doet u dat nou, al die bladeren opruimen?'' Volgens de Bomenstichting in Utrecht is er maar één goed antwoord op die vraag. Ge woon niets doen. Want bladeren spelen in de tuin een belangrijke ecologische rol. Die verdienen een beter lot dan opgeveegd en als afval in de groene container te worden gegooid. Een schone stoep is nog tot daar aan toe. Maar een te grote schoonmaakdrift is schadelijk voor de natuur rond het huis. Een bladerdek vormt als het ware een lek ker warm dekbedje voor planten en dieren die eronder kunnen overwinteren. Bovendien zorgt het afgevallen lover ervoor dat de grond niet dichtslaat bij striemende regen, niet uitdroogt, of te zeer bevriest. Het bladerdek verdwijnt vanzelf. Want allerlei beestjes en schimmels 'eten' de afgevallen bladeren op, zetten die stukje bij beetje om in humus. En humus verbetert en voedt de bodem, maakt bemesting overbodig. Van de van het tuinpad geveegde bladeren kan prima bladcompost gemaakt worden. Wie meer wil lezen over het nuttige effect van bladeren in de tuin kan de folder 'Bo men en Bladeren' bestellen bij de Bomen- stichting (3 gulden overmaken op gironum mer 2108755 o.v.m. 'Bomen Bladeren'). Daarin staat onder andere hoe men blade ren op hopen in eigen tuin kan composte- ren. De zon begon reeds te dalen achter de bomen en de nevels die uit het woud te voorschijn slierden kregen een roodachtige gloed. Temidden daarvan duwde het mannetje Patina- kel een piepende kruiwagen voort, maar toen hij heer Bommel zag hield hij halt. „Waar is mijn pippeling?" vroeg hij, het voertuigje neerzettend. „O, eh... daar wordt aan gewerkt", zei heer Ollie vaag. „Ik behandel het we tenschappelijk, bedoel ik. Ik... eh... we gaan er wat meer van maken. Dat wil zeggen; eh... we gaan het verbete ren. Alles wat de natuur doet is ge brekkig, zegt Sickbock. U begrijpt wel wat ik bedoel." Het ventje schudde het hoofd en keek bekommerd naar de verflenste plantengroei. „Ik begrijp u niet", sprak hij met dunne stem. „Mijn denkraam is maar klein", zegt Kwetal. Het enige wat ik weet is dat de wortelzuring aan het kiemen is. Morgen is het nieuwe maan en dan zal die er in slaan. De draadhippel hangt al aan de twijgen..." „O, juist", prevelde heer Bommel verblekend. „Net wat ik dacht. En wat gaat u nu doen?" „Ik ga weg!" verklaarde de ander. „Wie leven wil moet hier vandaan. Ik voor mij geloof niet, dat u alle mir in vierentwintig uren weer over het woud kunt verspreiden!" „Gelooft u dat niet?" riep heer Ollie uit. „Nee!" zei Pastinakel streng. „En het kan me niet schelen wat Kwetal zegt. Ik ga voort." Heer Bommel zakte wat ineen. Hij mompelde een onverstaanbare groet en slofte het woud in... Voor in grasland broedende vo gels in Noord-Holland (na Friesland de provincie met de meeste kieviten, grutto's en tu reluurs) is het voorjaar van 1995 niet zo best geweest. I let aantal broedparen grutto's lag afgelo pen voorjaar negen procent la ger dan in 1994. Voor kievit en tureluur waren die percentages vier procent minder. Vrijwel alle min of meer algemene weide vogelsoorten scoorden lager. Het aantal paren slobeenden vertoonde een daling van der tien procent, de wilde eenden twaalf procent. Er broedden elf procent minder meerkoeten en negen procent minder water hoentjes. Vooral de slobeend lijkt bezig aan een vrije val neer waarts. De enige soort die echt dik in de 'plus' zit is de bergeend. Het aantal broedpa ren steeg met liefst achttien procent. Sinds 1987 inventariseert de provincie Noord-holland jaar lijks in meer dan vijftig proef- vlakken het aantal broedende weidevogels. I let provinciale meetnet is opgezet om het wel en wee van de graslandvogels te kunnen volgen, en te kunnen checken of het overheidsbeleid (zoals reservaatvorming en het afsluiten van voor weidevogels gunstige beheerovereenkom- sten met boeren) effect sorteert. Op zich zeggen de jaarcijfers niet zo veel. Er kunnen van jaar tot jaar flinke verschillen optre den door bijvoorbeeld klimato logische omstandigheden, zo wel hier als in de overwinte- ringsgebieden. Daar moet reke ning mee worden gehouden. Niet elke vooruil- of achteruit gang is daarom een trend. Toch signaleert het verslag één dui delijke ontwikkeling: in het noorden van de provincie (regio noord) blijft het aantal weidevo gels dalen. In het midden (waar de beste gebieden liggen en veel aan bescherming wordt gedaan via de relatienota en vrijwilli gerswerk) is sprake van stabili satie of zelfs weer enige vooruit gang- De meetresultaten van 1995 zijn gepubliceerd in 'De Graspier', het tijdschrift van de Samen werkende Vogelwcrkgroepen in Noord-Holland (SVN). KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het midden en zuidoosten af en toe regen of sneeuw. Daling van temperatuur; morgen ima van -10 graden in het noorden tot rond het vriespunt aan de kust in het zuidwesten. Zweden: Meest bewolkt en van tijd tot tijd sneeuw, in het zui den ook regen. Vooral mor- m het zuiden veel wind. Vandaag maxima van -13 graden in het noorden tot 6 in het zui den; morgen overal iets kouder. Denemarken: Bewolkt en van tijd tot tijd regen-, morgen later op de dag mogelijk sneeuw. Vdn- j maxima rond 8 gra den; daarna aanmerkelijke daling van temperatuur. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Eerst bewolkt en van tijd tot tijd regen. In Schotland, en morgen ook elders, van het noorden uit enkele opklaringen, af gewisseld door winterse buien, mogelijk met onweer. Daling van temperatuur tot ongeveer 6 graden op morgen maar in het zuidoost-Engeland dan nog enkele graden warmer. België en Luxemburg: Bewolkt en van tijd tot tijd regen of mot regen. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Meest bewolkt en nu en dan regen of motregen. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Portugal: Bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen, mogelijk ook onweer en vooral ten noor van Lissabon plaatselijk veel neer slag. Middagtemperatuur variërend van 14 graden in het uiterste noordoosten tot 20 in het zuiden. Madeira: Vandaag nog perioden met zon maar morgen meer bewolking en van het wes ten uit enkele buien. Middagtempera tuur iets boven de 20 graden. Spanje: Wolkenvelden en vooral in het noorden i westen van tijd tot tijd buien, soms et onweer en hier en daar veel neer slag. Langs de Costa's in het zuiden ook nu en dan zon. Maxima rond 17 graden maar aan de zuidoostelijke Costa's rond 22. Canarische Eilanden: Zonnige perioden. Morgen later op de j toenemende- bewolking, mogelijk gevolgd-door een enkele bui. Middag temperatuur ongeveer 26 graden. Marokko: Westkust: naast zon ook wolkenvelden, vooral in het noorden. Bijna overal droog. Middagtemperatuur van 21 nabij Tanger tot ongeveer 25 in de omgeving van Agadir. Tunesië: Perioden met zon maar ook wolkenvel den en vooral in het noorden kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag vooral in het oosten nog hier en daar zon maar van het westen uit toene mende bewolking en van tijd tot tijd buiige regen, mogelijk ook onweer; met name in de Franse Alpen hier en daar veel neerslag en veel wind. Middagtem peratuur uiteenlopend van 11 in de om geving van Lyon tot ongeveer 17 graden i het zuiden. Aan de voet van de Pyre neeën plaatselijk nog wat hoger Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden. Waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur rdnd 21 graden. Italië: Veranderlijk bewolkt met vandaag vooral langs de Adriatische kust en in het zui den enkele regen- of onweersbuien. In het noorden ook zonnige perioden. Mor gen nog slechts een enkele bui in het zuiden, maar in het noorden later op de g bewolkt en enige tijd regen. Maxima van 10 graden in het noorden tot rond 20 graden in het zuiden. Corsica en Sardinië: Vandaag vrijwel de hele dag droog en zonnige perioden. Morgen vanuit het noorden meer bewolking, later op de dag gevolgd door regen en een aantrek kende wind. Middagtemperatuur dicht bij 20 graden. Malta: Vandaag eerst nog kans op een bui; daarna meer zon en droog. Middagtem peratuur 21 graden. Griekenland en Kreta: Wisseld bewolkt en enkele fikse buien, ook met onweer en plaatselijk veel neer- J, met name op de Sporaden en van daag ook nog langs de westkust. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 16 graden in het noorden tot iets boven 20 op Kreta. Turkije en Cyprus: Half tot zwaar bewolkt en vooral langs de westkust enkele stevige buien, ook onweer en hier en daar flink wat re gen. Langs de zuidkust meer zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtem peratuur van 17 graden rond de Dar- danellen tot rond 23 op Cyprus. CS °Pkl Duitsland: Vanochtend kans op mist. Verder wolkt en van tijd tot tijd regen of n gen. Wind draait van zuidwest op i(0 daag naar noord op morgen. Midc temperatuur rond 9 graden; morgen) ter van het noorden uit kouder. Zwitserland: In het algemeen veel bewolking en vaj vanmiddag vooral in het westen en ni den enige tijd regen, boven 180) sneeuw. Middagtemperatuur tussen err-12 graden. Oostenrijk: Af en toe zon, maar ook flinke wolk velden en eerst hier en daar regen. In dalen in de ochtend plaatselijk rrj Morgen overal bewolkt en vooral latei de dag regen, boven 1800 mL sneeuw. Middagtemperatuur circa L graden. Polen: f" Vandaag wolkenvelden maar hier a daar ook nog zon; op de meeste plaat»; droog. Morgen bewolkt en vooral ir westen af en toe regen. Vandaag n«, ma van 3 graden in het noordooster0 10 in het zuidwesten. Morgen opjr meeste plaatsen net iets warmer. Tsjechië en Slowakije: Vandaag eerst plaatselijk mist, verde en toe zon en bijna overal droog. Mor meer bewolking en later op de daes Tsjechië af en toe regen en een st aantrekkende wind. Stijging van ten 5 ratüur tot ongeveer 10 graden op r gen. DONDERDAG 16 NOVEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.01 Zon onder 1 Maan op 00.17 Maan onder 1 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.25 22.15 08.58 21' Laag 04.45» 17.26 04.26 11 Weerrapporten 14 november 19 ui station weer wind tem Amsterdam zwaar bew. zzw8 13 De Bilt zwaar bew. zzw5 13 Deelen regen zw6 12 Eelde mist zzw3 7 Eindhoven zwaar bew. zzw5 12 Den.Helder hall bew. zw6 12 Rotterdam zwaar bew zw7 14 Twente zwaar bew zzw6 12 Vhssingen zwaar bew zzw9 12 Maastricht zwaar bew zw6 11 Aberdeen zwaar bew zl 11 Athene regen zzo 7 20 Barcelona licht bew nw 1 19 Berlijn zwaar bew zzo 3 5 Boedapest half bew. n 1 7 Bordeaux half bew. zo 3 17 Brussel zwaar bew. z4 13 Cyprus onbew. ono4 21 Dublin regen ozo7 13 Frankfurt half bew. zzw5 11 Innsbruck regen Istanbul half bew. Klagenfurt zwaar bei Kopenhagen zwaar bei Las Palmas onbew. Lissabon regen Londen regen Luxemburg zwaar oei Madrid half bew Malaga half bew. Mallorca licht bew Wenen z Zurich t Buenos Aires t Casablanca i Johannesburg c New Orleans c New York r Tel Aviv c Tokyo f Schoner verbranden van afval mogelijk Een schoner milieu kan, maar daar hangt meestal wel een prijskaartje aan. Uit een onder zoek, gefinancierd door het mi nisterie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu, blijkt dat de uitstoot van zure regen veroorzakend NOx (stik- stofoxyden) door afvalverbran dingsinstallaties met tachtig procent verminderd kan wor den. Wel wordt het verwerken van brandbaar afval flink duur der, met minimaal een tientje en maximaal 20 gulden per ton. De eis om tachtig procent min der NOx uit te stoten vloeit voort uit de Richtlijn Verbran den, onderdeel van het 'Besluit luchtemissieafvalverbranding'. Daarin staat met hoeveel verzu rend gas de vuilovens de lucht vanaf het le kwartaal 1996 mo gen belasten: 70 mg/m'. Het ministerie spendeerde 27 miljoen gulden aan onderzoek en beproeving van twee gea vanceerde NOx-verwijderings technieken. De apparatuur werd in vier verbrandingsovens getest, (onder andere in de AV1- west in Amsterdam). De reduc tie met tachtig procent blijkt haalbaar, met beide technieken. Het resultaat was zelfs beter dan de norm van 70 mg/m3. Verbrandingsinstallaties belas ten de lucht nu nog jaarlijks met zes miljoen kilo NOx. Dat lijkt heel wat, maar het autoverkeer stoot nog altijd zestig keer die TOM POES Heer Bommel en de toornviolen P/T fS JULUE POOR P£ KOAtéA/- P£ T/JD. D£ SlAAPBARAK /S R/ERMAAST .Mijnheer de boswachter, hoe ruimt u al dat blad op?' FOTO JOOP BOEK

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10