Consument Snoeien op het scherpst van de snede DINSDAG 14 NOVEMBER 1995 REDACTIE SASKIA STOELINGA 023-5' Siliconenkit op rolstrip Probleemloos en precies op maat kan de strip worden aangebracht. foto cpd Voor doe-het-zelvers die sporadisch (siliconen) kit gebruiken, is de combinatie kitspuit en koker grotendeels verspilling. Zij zijn beter af met de 'sanitairstrip' van Alabastine. Dat is een negen mm brede, wille, polyethyleen strip die aan de achterzijde is voorzien van een rups siliconenkit. Daarmee zijn, van vet, vuil en vocht ontdane, naden makke lijk en effectief te dichten. De strip moet met een natte schaar op lengte worden ge knipt, onder de gewenste hoek in de naad worden gedrukt en met een scherp mesje van, onder de bovenlaag uitgeperste, overtollige kit worden ontdaan. Zodoende wordt een waterdichte, makkelijk schoon te houden, blijvend fraaie afdichting verkregen. De sanitairstrip is onbeperkt houdbaar en te koop op rollen van 5 meter. Prijs 15,95 gulden. Douchescherm tegen spatten Douchen in het bad le vert nogal eens een waterballet op. Met de baddouchewand Una 1000 van Hüppe is de wateroverlast te beteu gelen. Het scherm be staat slechts uit één middenprofiel en twee vleugeldeuren en is eenvoudig aan te bren gen tussen (elke) badrand en plafond. Iedere doe-het-zelver kan het dus snel plaat sen, verwijderen en verhuizen. De profiel- loze, in gedecoreerd kunst- of helder veilig heidsglas uitgevoerde deuren zijn in elke ge wenste stand te plaat- Het geheel is boven dien 360 graden draai baar waardoor de, op het middenprofiel aan gebrachte, solide handgreep het in en uit bad stappen aanmer kelijk makkelijker en veiliger kan maken. Het scherm is, in diver se deurmaten en in alle sanitairkleuren ver krijgbaar bij de sanitair vakhandel. Prijs 895 gulden. De douchewand is een voudig te monteren en effectief tegen spatten. foto» cpd In najaar en winter vallen de hoogtijdagen van het snoeien. Voor het Ideine werk is een snoei- schaar heel geschikt. Dikke tak ken aan bomen en heesters kun nen het beste worden afgezaagd. Voor incidenteel zaagwerk is een (grofgetande) hand- of een (klei ne) beugelzaag te gebruiken. Voor het echte werk is een spe ciale snoeizaag nodig. Zo'n zaag is smal, heeft een licht gebogen vorm en een trekkende snede. Ook op lastige plekken ontsprin gende takken zijn daarmee mak kelijk af te zagen zonder andere boomdelen te beschadigen. Een scherpe zaag is een must. Een snoeier maakt wonden. Al leen met scherp gereedschap kan, met weinig krachtsinspan ning een zuivere snede worden gemaakt, waardoor een zo gaaf mogelijke wond ontstaat. Zijn die wonden groter dan 2 cm dan moeten ze trouwens altijd van een wondbeschermings- afdek kingsmiddel worden voorzien. Dat voorkomt infecties, overma tig bloeden en 'inwateren', met houtrot als gevolg. Het inscheuren van het hout ver oorzaakt lelijke wonden. Dat is te voorkomen door zware, lange takken, zo nodig in gedeelten, eerst tot op 30 cm van de stam af te zagen. De stomp kan daarna dicht langs de stam worden afge zaagd. Zelfs heel zware stompen scheuren niet in, wanneer ze eerst aan de onderzijde voor een derdein- en daarna van bovenaf afgezaagd worden. Het is, vooral bij het bestijgen De symmetrisch gevormde, inklapbare zaag is geschikt voor links- rechtshandigen. fo van ladders en het klimmen in bomen, essentieel dat een snoei zaag veilig te vervoeren en weg te leggen is. Zagen die met een (kunststof) schede worden gele verd voldoen aan die eis. Nog praktischer zijn inklapbare snoei- zagen zoals de snoeizaag '470' (Gardena). In ingeklapte toestand zijn de drievoudig geslepen, vlijmscherpe tanden van deze zaag veilig opgeborgen in het for se, goed in de hand liggende handvat. De veiligheid wordt nog verhoogd doordat het geharde, holgeslepen zaagblad, zowel in- als uitgeklapt, te vergrendelen is. Deze 'allrounder' is bovendien geschikt voor alle voorkomende zaagklussen in de tuin. De zaag is verkrijgbaar bij: ijzerwarenhan del, tuincentrum en bouwmarkt. Prijs 64,95 gulden. Kalkwerende douchekop Om kalkafzetting in de sproeikanalen van douchekoppen tegen te gaan wor den steeds nieuwe systemen bedacht. Na 'Qulclean', het systeem dat bij het instellen van een andere douchestraal automatisch de sproeikanalen reinigt, en 'Rubit', waarbij dat gebeurt wan neer met de hand over de onderzijde van de douchekop wordt gewreven, heeft Hansgrohe de volautomatische 'Aktiva Caresse' geïntroduceerd. In de ze douchekop worden de sproeikana len permanent schoongehouden door reinigingsstaafjes die tijdens het dou chen, in een golvende beweging, op en neer gaan en daardoor meteen de pulserende straal veroorzaken. Bij deze handdouche is, met een in het handvat aangebracht schuifje, ook de straalsterkte te regelen; er kan tot veertig procent water worden be spaard. De handdouche is verkrijgbaar in wit, chroom, edelmessing en edel- mat bij de sanitairvakhandel. Prijs 170,90 gulden. Zwitserse stationsklok aan de muur In de jaren veertig ontwierp Hans Hilfiker de Zwitserse stationsklok. Vijftig jaar later introduceerde Leonardo Specials zijn ontwerp in hor- logevorm. Een nu gaat het horloge een nieuw leven te gemoet als wandklok. De Of ficial Swiss Railway Clock, een Zwitsers stuk topdesign. Hilfiker (1901-1993) schiep in de jaren veertig, als werknemer van de Schweizerische Bundesbahn (SBB) de officiële Zwit serse stationsklok: een strak en eenvoudig ontwerp met één frivool accent; de rode 'vertrekstaf van de conducteur, die de secondewijzer vormt. De wandklok is een exacte kopie van de stationsklok, alleen iets kleiner. Hij heeft een diameter van 25 cm. Uiteraard ont breekt de secondewijzer niet, net zomin als het beeldmerk van de Zwitserse spoorwegen. Hij heeft een stalen kast, kras- bestendig mineraalglas en kost 198 gulden. De wandklok is verkrijgbaar bij designwinkels, juweliers en winkels voor woon- en kantooraccessoires. Z E 1 7 2 5 3 3 6 4 2 1 2 10 9 3 3 5 10 5 6 3 8 10 9 2 1 1 9 5 10 9 2 5 1 6 6 2 9 5 2 9 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld, Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe iuidt het sleutel woord? Horizontaal: 1overwinnaar; 2. onvriendelijk; 3. land in Azië; 4. geschriften van geringe waarde; 5. landerig; 6. klodder; 7. gummi; 8. zeld zaam voorwerp. WOORDZOEKER Overgebleven woord: FABRIEKSEIGENAAR i r y xx vil :$\°v vVT j .ftlAAvt HEINZ TOM POES Heer Bommel en de toornviolen Heer Bommel was door het gepraat van de professor weer wat opgelucht. ,,Ik ben blij dat u mij wilt helpen", zei hij. „Ik was werkelijk bang dat er iets ergs zou gebeuren." „De wetenschap staat voor niets", verklaarde de geleerde handenwrij vend. „Alles kan gevonden en verbe terd worden." Zo sprekende opende hij de deur om zijn bezoeker uit te laten, doch deze bleef getroffen op de drempel staan. Een akelig landschap ontvouwde zich voor zijn oog; vol kale bomen en vallende bladeren. En hoog in de lucht, boven de nevels, waren vluch ten vogels zichtbaar, die het land ver lieten. „Kijk nu toch", prevelde heer Ollie ontdaan. „Heel interessant", zei de professor glimlachend. „Het schijnt dat uw spuit een onmisbaar onderdeel van het leven bevat. We zullen voortma ken; een weinig geduld slechts." Hij wierp de deur toe en heer Bom mel stapte bedremmeld de verflenste natuur in. „Zou ik er nu goed aan hebben ge daan om die spuit bij Sickbock ach ter te laten?", zo vroeg hij zich af. „Alle mir voor dit najaar zit er in. Als het hem nu eens niet lukt om iets be ters te maken? En als hij nu eens de hele spuit opgebruikt voor zijn proef nemingen? Dan zijn er geen muziek- bloemen en dan gebeurt er iets ergs. Ach, ik had toch beter de pippeling kunnen terugbrengen naar Kwetal!" Er begon een diep berouw bij heer Ollie te groeien en dat werd nog ver sterkt toen hij Pee Pastinakel uit het bos zag komen. Het ventje duwde een kruiwagen met tuingerief voort en het zag er uit of ook hij het land schap ging verlaten. H W R door Hans van Es De partij warme lucht, waarin tijdens het weekeinde zulke formidabe le temperaturen optraden, werd maandag snel opgeruimd. Vanuit het westen drong vochtige oceaanlucht door tot Zeeland, terwijl boven de rest van land steeds koudere lucht uit Duitsland werd aangevoerd. Toch bleef het in een groot deel van het land vriendelijk weer met volop zon. Omdat de wind in de loop van de dag zwak werd, viel de temperatuur van 9 graden reuze mee. Vandaag liggen we in een 'za delgebied', een soort niemandsland tussen drie depressies. Het natste exemplaar treffen we boven Italië aan; felle plensbuien leverei daar 50 tot 100 mm regen af. Voor het weer bij ons zijn de andere la gedrukgebieden bij Ierland en Noorwegen van meer belang. Hun fron ten komen beide in onze richting, smelten samen en worden morgen als een langgerekte slechtweerband aangetroffen van het Engelse Ka naai via ons land naar de Oostzee. Die ontwikkeling zorgt voor regen wellicht in grotere hoeveelheden dan we de laatste weken gewend wa ren. De wind, die vandaag nog wat aarzelt in kracht en richting, morgen met overtuiging uit het zuidwesten waaien, zodat zachte oce aanlucht het kwik weer omhoog duwt naar maxima rond 12 graden Het lijkt er even op, dat het zo karakteristieke novemberweer - zachte zuidwestenwind, sombere luchten en regen - nu eindelijk gaat begin nen, maar de veranderingen volgen elkaar snel op in deze grillige maand. Achter een scherpe luchtmassagrens, die van over de Noord zee langzaam naar het zuiden zakt, komt weer belangrijk koudere lucht aanzetten bij een noordenwind. In het overgangsgebied tussen beide luchtsoorten kan het donderdag nog geruime tijd regenen loop van de dag gaat het kwik vanuit het noorden dalen. Als het daarop volgende nacht opklaart, daalt het kwik tot dicht bij nul. Vana vrijdag lopen de diverse weermodellen sterk uiteen. Mogelijk komt er vrij snel hogedruk naar het Noordzeegebied met afnemende wind, helder weer en 's nachts lichte vorst In het andere scenario is een omvangrijke depressie op de Oostzee dominant. Deze zorgt voor aan voer van Noordzeebuien meteen winters karakter. De lange-termijn- kaarten (vier tot zeven dagen vooruit) wijzen aanhoudend op sterk gol vende stromingen in de atmosfeer. In meteo-kringen zegt men wel, dat de atmosfeer zich 'chaotisch' gedraagt. In de praktijk is het dan vaak zo, dat verwachtingen, langer dan 3 dagen vooruit, minder be trouwbaar zijn. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Tamelijk het zuiden ook af en toe zon. Middagtemperatuur aan de zuidwestkust 7 graden, langs de grens met Zweden lichte vorst. In Finnmark strenge vorst. het zuiden toe droger en rustiger. Maxima van -13 morgen in het noorden tot Denemarken: gend droog. Morgen toe nemende bewolking er mogelijk wat regen, kans op sneeuw. Maximumtemperatuur onge veer 6 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag bewolkt en vooral in Ierland er Wales bewolkt en af en toe regen of regen. In Engeland zon. Morgen overal kans op regen, in landen mogelijk snei ratuur 11 graden Morgen in Schotland WOENSDAG 15 NOVEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.59 Zon onder Schotland ook m Groot Brittanmë de Schotse Hoog- iuw. Middagtempe- Wolkenvelden, weinig opklaringen. Mo gelijk wat regen of motregen. Middag- temperatuur verder dalend naar onge veer 10 graden, in de Ardennen plaatse lijk 7. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in de Bourgongne en Cham pagne perioden met zon Verder overwe- tot tijd regen. Morgen wolkenvelden, mogelijk wat regen of motregen. Hier en daar ook opklaringen. Middagtempera tuur van 13 graden langs het Kanaal tot 9 plaatselijk inde Jura. Bewolkt en ten noorden van Lissabon plaatselijk veel regen, mogelijk onweer Vandaag in het zuiden af en toe nog wat zon. Middagtemperatuur van 17 in het noordwesten tot iets boven de 20 in het Perioden met zon. Kleine kans op een bui. Middagtemperatuur iets boven de 20 graden Spanje: Perioden met" zon en op de meeste plaatsen droog. Vandaag in het noord westen bewolkt en regen, kans op on weer, in Galicië langdurig regen. Morgen langs de zuidelijke en oostelijke costa's nog zon, verder wolkenvelden en moge lijk regen of onweer. Maxima rond 17 graden, aan de zuidoostelijke Costa's iets boven de 20 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur van 20 nabij Tanger tot ongeveer 25 in de omgeving van Agadir. Wolkenvelden, ook af en toe zon en met name in het noorden kans op.een bui Middagtemperatuur flink dalend naar ongeveer 21 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, maar in de oostelijke departementen vooral in de Alpen en de Provence kans op een bui. Er staat een stevige Mistral. Morgen naast zon, met ook wolkenvelden Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.20 20.45 07.53 20./ Laag 04.00» 16.14 03.41 15.^ Weerrapporten 14 november 07 uur: Eindhoven motregen tijd tot tijd v Middagtemperatuur van 11 in de omge ving van Macon tot 15 langs de Middel landse Zeekust. Aan de voet van de Py reneeën nog iets hoger. Mallorca en Ibiza. Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur rond 20 graden. Italië: Vrij veel bewolking en vooral vandaag enige tijd regen, hier en daar met on weer. Plaatselijk kan veel neerslag val len. Maxima vandaag in het noorden rond 12 graden, in het midden tussen de 14 en 18 en in het zuiden ongeveer 20 graden; morgen langs de Adriatische kust enige stijging van temperatuur. Corsica en Sardinië: Eerst nog flink wat wolkenvelden, kans op bunge regen, misschien met onweer, en tamelijk winderig. Morgen wat meer zon. minder wind en minder nat. Enige stijging van temperatuur, met op mor gen maxima rond 19 graden. Malta: gen- of onweersbuien. Maxima ongeveer 20 graden. Griekenland en Kreta: Wisselvalliger weer met vrij veel bewol king en vooral langs de westkust van Griekenland grote kans op buiige regen, soms met onweer; plaatselijk kan veel regen vallen. Middagtemperatuur van 15 graden rond Thessaloniki tot iets bo ven de 20 op Kreta. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden en droog, maar Bordeaux Brussel Cyprus Madrid Malaga Zurich Bangkok Casablanca morgen langs de Turkse v, mende kans op flink wat regen. Midd temperatuur van 17 graden rond danellen tot rond 23 op Cyprus. Duitsland: Perioden met zon, maar in de nacht ochtend plaatselijk mist of laaghang de bewolking. Vandaag v ten uit toenemende bewolking vooral morgen wat regen of motregen. Midd temperatuur van ongeveer 4 den en oosten tot 8 in het gen overal iets hoger. Zwitserland: Af en toe zon. Vooral morgen bewolkt later van het westen uit af en toe reg Boven 1800m ook sneeuw. Middagte peratuur van 7 bij Zurich tot 14 plaat lijk in Tessin. Oostenrijk: Wolkenvelden e Ook af e veer 8 graden. Polen: Afwisselend zoi kans op wat motrefl Middagtemperatuur on en wolken. Vooral rrj gen kans op wat regen. MiddagtempS tuur ongeveer 5 graden langs d e-kust e :n, elders iets Tsjechië en Slowakije: Zowel wolkenvelden als wat zon. Op meeste plaatsen droog. Middagtempt tuu r ongeveer 5 graden. Hongarije: Wolkenvelden en af en toe kans opi motregen. Plaatselijk ook wel 1 Droog. Maxima rond 7 graden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8