Leidsch Dagblad 19 Geen dubbel spoor Leiden-Utrecht Het extraatje vanStegeman. Dick Jol verliest kort geding 'Generale' van Oranje trekt veel publiek Positie De Beaufort ter discussie Clinton en Congres overleggen verder 3.99 Zeshonderd agenten kleuren straten Leiden blauw Gratis wintercontrole GOED NIEUWS DINSDAG 14 NOVEMBER 1995 5 w OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Geen straf voor arts na moord op Buitenland baby België slingert 5 euthanasiedebat weer aan Cultuur en Kunst Jaap Blonk brengt a muziek als een J J abstract schilderij Sport Marcel Valk niet terug in A-selectie Go Ahead Ongedwongen sfeer op veld von SJC in Noordwijk NOORDWIJK fOTO LOEK ZUYDERDUIN tim brouwer de koning De drukte rond het voetbalveld van SJC doet zondags aan. Toch is het maandag middag en zijn de spelers van de Noord- wijkse tweedeklasser in geen velden of we gen te bekennen. De drommen belang stellenden komen deze keer voor andere voetbalhelden, die van Oranje, die zich voorbereiden op 'de wedstrijd van de eeuw' tegen Noorwegen. Bij gebrek aan beter wordt de van de TV bekende journalist Frits Barend maar om een handtekening gevraagd. De KNVB- bus met inhoud is namelijk nog niet gear riveerd. De klok wijst vier uur en volgens insiders begint de training van het Neder lands elftal pas om half vijf. „Ze zullen wel weer te laat komen", moppert een eeuwi ge pessimist. Maar tot verbazing van de vijfhonderd aanwezigen draait de luxe touringcar al om kwart over vier het SJC-terrein op. De vedetten worden op de drempel van de kleedkamer afgezet; zij hoeven uiteraard geen meter te veel te lopen. Wel moeten zij zich door de opgewonde menigte heenworstelen om de tien meter naar het veld te overbruggen. Een vrouw slaagt er zowaar in Arthur Numan zijn handteke ning te ontfutselen. Maar hoe zeer de fans ook hunkeren naar een blijvend aandenken van hun hel den, zij beseffen dat de selectie van Guus Hiddink geen seconde meer mag verspil len. Bovendien wil het oog ook wat. De positiespelletjes en vooral het afronden op de doelmannen Edwin van der Sar en Ed de Goey zien er spectaculair uit. Zo onge dwongen als in Noordwijk voetballen de beste spelers van Nederland maar zelden. De Goey vindt zelfs tijd om te reageren op een kreet uit het publiek en wordt prompt gekiekt. Van der Sar, die als Voorhouter bijna een thuiswedstrijd speelt, is moeilij ker te benaderen. „Hij kent me waar schijnlijk niet meer", zegt een jeugdige fan met een ondertoon van spijt. Onder de aanwezigen die hun maan dagmiddag hebben afgestemd op Oranje, bevinden zich behalve schoolkinderen ook belangstellenden'die beroepshalve op het gemeentelijk sportpark vertoeven. De Noorse journalist van een dagblad uit Sta- vanger Verbaast zich erover dat hij nauwe lijks Nederlandse collega's ontwaart. „Ik zie alleen maar fotografen en camera mensen, maar geen schrijvende pers." Zijn aanwezigheid in Noordwijk wekt ook enige bevreemding, want de meeste Noor se collega's zwermen rond de Noorse in ternationals in Bergambacht. Maar de 'Noordwijkse Noor' gokt mogelijk op een primeur waarmee hij in Stavanger kan aankomen. „Wie kan mij wat meer vertel len over de ernst van de blessures van Marc Overmars en Dennis Bergkamp?" Na het laatste fluitsignaal van de bonds coach is het uit met de pret. De spelers worden per bus afgevoerd. Een vader schuifelt omringd door een stuk of zeven koters naar zijn auto, die hij vervolgens aan de staart van de file mag parkeren. Wel snelle regiotrein ingezet Een spoorverdubbeling op het traject Leiden-Bodegra- ven-Utrecht is van de baan. De Nederlandse Spoorwegen zijn van plan via een aanpassing van de dienstregeling de nu vaak voorkomende vertragingen op dit traject tegen te gaan. Dit zei minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) gisteren in de Tweede Kamer tijdens de begrotingsbe handeling van de onderwerpen verkeer en vervoer. den haag «jan kuysling kan worden volstaan met haags redacteur de aanleg van de halte Hazers- woude en spoorverdubbeling Volgens de minister is een nieu- bij deze halte. Daardoor kunnen we dienstregeling kostenbespa- treinen hier elkaar passeren, rend en net zo effectief. In De nieuwe dienstregeling plaats van een spoorverdubbe- voorziet in het inleggen van een snelle interregiotrein tussen Leiden en Utrecht. Deze trein zal in Leiden, Alphen aan den Rijn, Bodegraven en Woerden stoppen. Daarnaast zullen er nog stoptreindiensten tussen Gouda-Alphen aan den Rijn- Leiden worden ingezet. Onduidelijk is nog, wanneer de nieuwe regeling van start kan gaan. Een en ander hangt af van de snelheid, waarmee de aan passingen bij Hazerswoude ge realiseerd kunnen worden. De NS wilden vanochtend geen commentaar geven. Haarlemse hoofdofficier onder vuur door IRT-affaire Beurshandelaren in Chicago reageren op de tweespalt tussen Clinton en het Congres. haarlem arthur maandag De positie van de Haarlemse hoofdofficier van justitie De Be aufort staat door de IRT-affaire ter discussie. Volgens NRC Han delsblad van gisteren heeft de topman van het openbaar mi nisterie, de Haagse procureur- generaal Docters van Leeuwen, inmiddèls de hoofdofficier in Dordrecht, J. de Wit, gepolst of hij De Beaufort wil opvolgen. De Haarlemse hoofdofficier weigerde vanmorgen ieder commentaar. Een zegsman van het landelijke OM-bureau in Den Haag liet weten dat over personen nimmer mededeling wordt gedaan. Wel wees hij er op dat er nog steeds een rijksre cherche-onderzoek loopt naar het functioneren van de crimi nele inlichtingendienst (CID) van de politie in Haarlem. „Dat gaat zeker tot het eind van dit jaar duren. We hebben altijd ge steld dat eerst de feiten boven water komen voordat je conclu sies kunt trekken." Morgen goot de grootste Dfl Drogist von Leiden open! Vein Harteveld Zeemanlaan 22 WASHINGTON Rtr De besprekingen tussen presi dent Clinton en de leiders van het Amerikaanse Congres over de tijdelijke Financiering van het overheidsapparaat gaan door. Het overleg werd de afgelopen nacht opgeschort zonder dat er resultaat was bereikt. Dat bete kent, dat een deel van de over heidsinstellingen dicht moet. Noodzakelijke overheidsdien sten blijven echter gewoon doordraaien. Vandaag praat Clinton weer met de Republikeinse leiders van het Congres. De problemen zijn ontstaan doordat er nog geen overeenstemming is over de begroting voor 1995/96, ter wijl het begrotingsjaar 1 oktober al is begonnen. Daarom zijn er tijdelijke maatregelen nodig, maar het door de Republikei nen beheerste Congres heeft daaraan enkele voorwaarden gekoppeld. Juist die voorwaarden kunnen bij Clinton niet door de beugel. Vooral de verhoging van de ziektekostenpremie voor oude- Stegeman maakt van 't heerlijk avondje ook een hartig avondje. U krijgt van Stegeman een gratis Sint surpri seboekje* met tips voor 't maken van surprises en drie kortingsbonnen voor T0YS"R"US. (totale waarde f 55.-) U krijgt dit boekje gratis bij: Stegeman Leverworst, 500 g 43t29I of Snacktime, O Q 4-pack, normaal 2-99 Stegeman Cervelaat worsten, alle smaken, verpakt per stuk 250 g Scheidsrechter moet maar civiele procedure aanspannen UTRECHT ANP Deze week alleen bij Albert Heijn. oh Scheidsrechter Dick Jol heeft vanochtend het kort geding dat hij heeft aangespannen tegen de KNVB verloren. Jol was naar de rechter gestapt omdat hij vindt dat hij door de voetbal bond te makkelijk opzij is ge schoven, na anonieme beschul digingen dat hij zou hebben ge gokt op de uitslagen van wed strijden die hij zelf floot. Hij eis te een gedegen onderzoek. Jol liet vanmorgen weten zich te beraden op verdere stappen. Zijn raadsvrouw mr. C. Bottin- ga: „De kans is groot dat we het hierbij niet laten zitten". Vol gens Harm Rozie, directeur» communicatie van de KNVB, schept de uitspraak duidelijk heid. „Met een scheidsrechter die zo in opspraak is, kunnen we niet doorgaan." Jol wilde dat een „wijs persoon" een nader, onafhankelijk onder zoek zou instellen. Rechter mr. P. Broekhoven oordeelde dins dag dat zo'n persoon daartoe niet de bevoegdheden heeft en dat Jol dan maar een civiele bo demprocedure moet aanspan nen. Voor een onafhankelijk on derzoek is het horen van getui gen noodzakelijk en dat kan al leen de rechter. Ook kon Jol volgens de rech ter niet aantonen dat hij een ar beidsovereenkomst heeft met de KNVB. „De KNVB heeft de volledige vrijheid scheidsrech ters aan te stellen of af te sto ten", aldus de rechter. Protestmars in strijd om nieuwe CAO ttlDEN MONICA WESSELING Een lange 'blauwe' stoet trok vanmorgen door Leiden. Zes honderd politie-agenten,. me rendeels werkzaam in de regio Hollands Midden, wandelden mee in de protestmars die be gon bij Holiday Inn en eindigde op het Stadhuisplein. Daar werd tijdens een manifestatie de 'ac- tiefakkel' overgedragen aan het korps Amsterdam-Amstelland, dat nu het voortouw gaat ne men in de acties. De protestmars door Leiden was de eerste demonstratie die ook het publiek raakte, zoals door de politiebonden was aan gekondigd als het overleg over een nieuwe CAO voor het poli tiepersoneel zou mislukken. De stoet, begeleid door loeiende si renes en zwaailichten, zorgde voor oponthoud in het verkeer. De bonden hadden overigens officieel toestemming gekregen voor de mars en kregen daarom begeleiding van politiemotoren. De korpsleiding blijft echter on gelukkig met de demonstraties en vindt dat actievoeren in de eigen tijd moet. De zeshonderd protesterende agenten zullen daarom vermoedelijk verloftijd moeten inleveren. In verband met acties had de leiding van de politieregio Hol lands-Midden een vandaag te houden regionale themadag af geblazen. Gevreesd werd dat de demonstratie de dag in het Holiday Inn-hotel in Leiden in de war zou sturen. Het ging om een zogeheten 'generalisten- dag', een bijeenkomst voor poli tiemensen die voornamelijk straatwerk doen. De bijeen komst is enkele maanden uitge steld. ren is bij hem verkeerd gevallen. „Je kunt niet instemmen met tijdelijke maatregelen die grote gevolgen hebben voor de lange re termijn", aldus de president. Hij wil niet dat de Republikei nen hem hun partijpolitiek op- leggen. De problemen tussen het Witte I luis en de volksvertegen woordigers zijn onderdeel van een strijd om bezuinigingen. Clinton zegt dat de Republikei nen hun plannen de begroting van de VS sluitend te krijgen, willen uitvoeren over de rug van Proef met auto's op vluchtstrook den haag gpd De vluchtstrook langs de A28 ter hoogte van Zeist mag met in gang van 1 januari in de spits worden gebruikt als rijstrook. Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) heeft tot een proef besloten, om te onderzoeken of zo de file op dit stuk weg kan worden bestreden. De proef geldt voor vier maanden. Als de verkeersveiligheid in gevaar komt, wordt onmiddellijk ge stopt. Tot nu toe werd gebruik van de vluchtstrook uit veiligheids overwegingen steeds afgewe zen. Langs de vluchtstrook ko men nu kleine 'vluchthavens' voor auto's met pech. Komt er toch een auto met pech stil te staan op de vluchtstrook zelf, dan wordt de strook via borden boven de weg onmiddellijk bui ten gebruik gesteld. De proef wordt begeleid door de ANWB en het Korps lande lijke Politiediensten (KI.PD). Zijn de gevolgen gunstig voor de doorstroming van het ver keer, dan worden in het najaar van 1996 ook op enkele andere wegen de vluchtstroken open gesteld voor het verkeer. Pagina 2: Kamer weet geen raad met File. LOSSE NUMMERS 1,65 ZATERDAG 1.85 HET WOORD IS AAN Ullman Jeugd is geen leeftijd; het is een geestestoestand. van tijd tot r tijd regen "ÜSS 6*/8° 276° 175° 80% 70% 60% 10% 20% 10% Uitgebreid weerovemcht op pagin VANDAAG 20 PAGINA'S 17 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12.13,15 RTV/programma's9 Sport19 Strips Uitgaan 16 Vandaag is de kortingsbon is voor het boek 'Bollenschu ren' te koop tijdens een nostalgisch Bollenstreek- weekeinde tn bij advocaten kantoor Dekker, Voorhout. FOTO AP MICHAEL S GREEN het arme deel van de bevolking. De president krijgt het verwijt dat zijn eigen bezuinigingsplan nen demagogisch zijn. De dollar-handelaren zijn vol strekt niet onder de indruk van deze begrotingsperikelen. In Amsterdam opende de munteenheid vanmorgen op 1,58 gulden, zelfs iets hoger dan aan het eind van de handel van gisteren. De handelaren ervaren het feit dal Clinton en de Repu blikeinse leiders in het Congres verder praten als geruststellend. Pcugcotrtjdcrs zijn van woensdag IS november t/m zaterdag 2 december welkom bij de Pciigcotdealcr voor een grans wmiercouirolc met startgarantli Is uw auto in orde d.ui ontvangt u bij onverhoopte pech tot I april 1996 gratis starthulp aan huls. Winterklaar? Starten maar! PEUGEOT IE VOELT IE LEKKERDER IN EEN PEUGEOT Uithangborden politie gestolen ter aar. ruud sep Een inwoner van Ter Aar heeft waarschijnlijk een paar zeer originele schemerlam pen in zijn kamer hangen. Het gaat om twee verlichte, ruitvormige uithangborden met daarop het logo van de politie. Gisteren ontdekten agen ten dat de borden waren los geschroefd van het politie bureau aan de Aardamse- weg. De borden hingen tegen de gevel van het bureau op tweeënhalve meter hoogte. Ze waren keurig gedemon teerd. De schade bedraagt 900gulden. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I Adres: n/v I Nr. bank/giro: I Handtekening:. ren envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5 12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1