Leiden Reisbalies postkantoren wellicht in handen NBBS 'arkeerpolitie berust niet in fusie met afdeling 'milieu' Aannemer Van der Plas 'gestraft' door actiegroep HENNY VAN ECMOND. 071 -5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5356429 Ouderen slaan van zich af leiden Twee bejaarde dames uit Leiden wisten zondagmiddag een ongeveer 20-jarige overvaller van zich af te houden. De dief trok op de kruising Brahmslaan-Apollolaan aan de tas van een van de twee dames. Het 74-jarige slachtoffer liet echter niet los. Toen haar 91 -jarige metgezel vervolgens haar wandelstok als wapen gebruikte, droop de overvaller af. Veel blikschade op Kanaalweg leiden Een 53-jarige Leidenaar zorgde voor flinke schade toen hij gistermiddag te laat remde voor twee stilstaande auto's op de Kanaalweg. Hij botste met zijn auto op een voertuig dat wachtte op een automobilist die linksaf de Roomburgerlaan op wilde. De 31-jarige Leidse die de aangereden auto bestuurde moest net als de Leidenaar met rugletsel naar het Rijnland ziekenhuis. Alle drie de auto's liepen schade op. ANNO 1895 Donderdag 14 November Vanwege H.M. De Koningin-Regentes ontving de 88-jarige oud-strijder A. Plaisier een bankbiljet van vijf en twintig gulden. Dit sommetje komt den ouden man, die van den gulden, welken de diaconie der Hervormde gemeente hem elke week geeft, moet leven, uitstekend te pas. Advertentie. Vraagt „Winterzoopje", wettig gedeponeerd. Heerlijke mousseerende Winterdrank, verkrijgbaar bij J.P. Rie del, Mineraalwaterfabrikant. ANNO 1970 zaterdag 14 november De Amerikaanse posterijen zullen op 21 november een postzegel uitgeven ter herdenking van de 350ste verjaardag van de komst van deels uit Nederland (Leiden) afkomstige landverhuizers. De zen, de Pilgrim Fathers, reisden met een Engels schip „Mayflo wer" genaamd, waarvan een kleine copie enkele maanden in de Stille Rijn heeft gelegen t.g.v. het door dé Leidse VW georgani seerde Pilgrim Fathersjaar. Het schip en een groepje uitgeweke nen in puriteinse kleding met witte schouderkragen zijn op de postzegel afgebeeld. NBBS-Reizen wil de 52 reisbalies in de postkantoren overnemen. NBBS en Postkantoren B.V. hebben dat gis teren bevestigd. De reisbalies in de postkantoren verko pen nu al voor het grootste deel de reizen van NBBS/Budgetair. Postkantoren ziet echter geen kans nu of in de toekomst de balies rendabel te exploiteren. LEIDEN ANP De reisbalies, die vijf jaar gele den werden geopend, hebben een gezamenlijke omzet van ruim 60 miljoen gulden per jaar. Het concept is bij het publiek goed aangeslagen. NBBS gaat de verkooppunten na de over name als een winkel-in-de-win- kel-formule van Postkantoren huren en gaat daarnaast de ei gen reizen ook de produkten van andere touroperators ver kopen. Het bedrijf heeft ook plannen het aantal verkoop punten in postkantoren uit te breiden. Onderwerp van onderhande ling is nog het personeel. NBBS wil de balies met eigen perso neel bemannen. Het is niet de bedoeling de honderd man per soneel van Postkantoren over te nemen, aldus sales-manager Ton Korthout van NBBS. Post kantoren legt de voorgenomen verkoop binnenkort aan de on dernemingsraad voor. In af wachting daarvan hebben beide partijen, zowel de NBBS als Postkantoren BV, laten weten voorlopig geen verdere mede- linstein, Huygens en anderen ivmposium over zes wereld- >eroemde geleerden in Leiden informatica studeren aan de Leidse universiteit. Het symposium begint om 14.30 uur en wordt gehouden in het Kamerlingh Onnes Labora torium aan de Nieuwsteeg 18 in Leiden. Om 14.30 uur spreekt prof. dr. C. Andriesse over Huy gens, om 15.45 uur vertelt prof. dr. A. van Dijk over Stieltjes, om 17.00 uur gevolgd door A. Blaauw die een lezing houdt over De Sitter. es Leidse hoogleraren vertellen onderdag 16 november op een mposium in Leiden over het en het werk van zes we- Idberoemde geleerden die oit in de Sleutelstad hebben xtoefd. Het gaat om de na- iiurkundige Albert Einstein, de itronoom, wis- en natuurkun- ige Christiaan Huygens, de iskundige Thomas Johannes tieltjes, de astronoom Willem e Sitter, de natuurkundige aul Ehrenfest en de sterren- - undige Jan Hendrik Oort. Het symposium wordt gehou- n door de studievereniging Leidsche Flesch. Deze ver- liging organiseert activiteiten tor studenten die wiskunde, ituurkunde, sterrenkunde of Om 17.45 uur spreekt prof. dr. H. Casimir over Ehrenfest, om 19.45 gevolgd door prof. R. Ter- wiel die vertelt over het leven en werk van Einstein, en prof. H. van der Hulst ten slotte, houdt om 20.30 uur een lezing over de beroemde Leidse sterrenkundi ge Oort. leiden Letterlijk en figuurlijk werden de kinderen die gisteren in Leiden op het ijs stonden ondersteund door topschaatsers Martin Hersman uit Sassenheim en Jeroen Straathof uit Zoeterwoude. De landelijke actie 'Schaatsen voor water' van Foster Parents ging ook in de Leidse Ushal van start. Met vallen en opstaan werden rondjes gegleden voor een irrigatie-systeem in Zimbabwe. L. Groothuis, coördinator van de actie in Leiden is trots op de kinderen die deze week op het ijs staan. „Er zijn er die amper op schaatsen kunnen staan, maar toch wankelen ze dapper een paar rondjes. De een krijgt een kwartje voor een rondje de ander een tientje. Gemiddeld wordt ieder kind dat op het ijs staat voor zo'n dertig gulden gesponsord. Ik verwacht dan ook dat de leerlingen van de negen basisscholen uit de regio die deze week mee doen aan de actie tussen de 20.000 en 30.000 gulden bij elkaar schaatsen.foto henk bouwman )e tijd verstrijkt en in december moeten de finale esluiten vallen. Maar de 50 medewerkers van de ienst parkeerbeheer kunnen nog altijd niet wen en aan het idee dat ze volgend jaar zijn gefu- ?erd met de collega's van milieu en beheer. De irecteur van die dienst, P. Peters en de opsteller an het reorganisatieplan, mevrouw J. Goudsmit eden gistermiddag tijdens het georganiseerd 'erleg voorkomen dat de medezeggenschaps- ommissie van de parkeerpolitie 'om' is en dat vereenstemming nabij lijkt. Maar volgens B. den Boef, plaatsvervangend loofd van de dienst parkeerbeheer, is niets min- ler waar. „Nog steeds willen de mensen van deze lienst het liefst alles bij het oude laten. Zeker zo lotte bijl ilDEN WIM KOEVOET lang er geen veiligheidswaarborgen zwart op wit staan, blijven wij de discussie vaag en zweverig vinden." Dat Peters van milieu en beheer een andere voorstelling van zaken geeft, vindt De Boef 'lo gisch'. „Bij reorganisaties is het altijd zo dat de dienst die de mensen opslokt minder problemen ziet dan de dienst die de meeste gevolgen onder vindt." Het besluit tot de fusie van de twee ambtelijke diensten is enkele weken geleden genomen door het college van burgemeester en wethouders. De dienst parkeerbeheer zit organisatorisch gezien nergens aan vast en het college wil geen buiten beentjes meer in zijn organisatiemodel. Daar komt bij dat het college het toezicht in de binnenstad wil verscherpen en de veiligheid ver groten. Door de diensten samen te smelten kun nen er meer ambtenaren de straat op met toe zichthoudende taken, is de gedachte. Hoe dat precies zal uitpakken, wordt duidelijk als het re organisatieplan, waaraan Goudsmit werkt, af is. Bij de dienst parkeerbeheer bestaat nog nau welijks interesse voor dat plan, waarover volgen de maand al besluiten vallen. Volgens Den Boef wil de parkeerpolitie totale duidelijkheid over ge noemdeveiligheidswaarborgen. De parkeerpolitie werkt nu nauw samen met de 'gewone' politie. Zo communiceren beide po lities' over hetzelfde radionet. Een parkeerwach ter die agressief wordt bejegend door een fout- parkeerder is verzekerd van steun van de politie - binnen drie minuten. Bij de dienst parkeerbeheer is de angst groot Leyhof yt q In Leiderdorp is gro- I J te interesse voor 179 koophuizen in Leyhof. De eerste paal gaat 1 de cember de grond in. Claim A K Alphen stapt naar I J de rechter om drie regiogemeenten te dwin gen een claim van zeven ton plus rente te betalen. delingen te doen over de onder handelingen. NBBS-Reizen zit als een van de weinige reisorganisaties in de lift. Men hoopt dit jaar een omzet te boeken van 325 mil joen. Volgens de planning zou dat in 1997 zelfs moeten zijn opgelopen tot 450 miljoen. Daarmee zou de NBBS, waar in clusief de reiskantoren momen teel zo'n 600 mensen werken, één van de grootste reisorgani saties zijn in Nederland. In 1984 bedroeg de omzet nog 100 mil joen. dat als gevolg van de fusie nog meer ambtenaren van hetzelfde radionet gebruik gaan maken. „Dat raakt dan overbelast", vreest Den Boef. De dienst parkeerbeheer eist verder dat de au to's waarin ze rondrijdt op politie auto's blijven lijken. Dat het publiek het onderscheid steeds minder maakt, wordt bij de parkeerwachters als een groot pluspunt ervaren. Ook weigert ze knup pels in te leveren. Ondanks de bedenkingen blijft het tempo van de besluitvorming hoog. Op 28 november nemen burgemeester en wethouders een besluit over het reorganisatieplan. Op 15 december komt de kwestie in het georganiseerd overleg aan de orde en op 20 december valt de hamer in deze discus sie in de gemeenteraadsvergadering. RARE TYPES Wellicht behoort u ook tot de soort die zijn gevoelens jegens politiemensen maar moeilijk kan onderdrukken. Dan doel ik niet op mensen die een zekere opwinding beleven aan uniformen, maar op hen die sinds het aantreden van de IRT-commissie 'Van Traa' beginnen te schelden en te vloe ken bij het zien van een agent. Het rustgevend blauw is voor velen rebellerend rood gewor den. Dat leidt dus tot briesen en brullen als een agent een eenvoudige bekeuring uitschrijft. Ik heb niet de indruk dat er een scheldwoord is dat bij politiemensen in onze regio Hollands Midden nog niet bekend is. Volgens de simpelen van geest bestaan er geen betrouwbare politiemensen. Want dat is wel het minste dat de Kamer-enquéte zou'hebben aangetoond. Er werkt inderdaad een aantal hufters bij de politie, zo is ook mij wel duidelijk geworden. Maar niet meer dan gemid deld in de journalistiek, de makelaardij, het verzekeringswe zen, het grootwinkelbedrijf of in de land- en tuinbouw. Zo dat al uit te rekenen is, zijn wij gemiddeld allemaal net zo slecht, of liever: net zo goed. Persoonlijk vind ik de meeste mensen prima. Wel maak ik mij zorgen over het imago van de politie. Juist nu de politie al in het verdomhoekje zit, zijn er weer die ui terst vervelende salarisonderhandelingen die breed in de pers worden uitgemeten. Met mij storen vast velen zich aan actief van politiemensen, hoe ludiek die ook zijn bedoeld. Minister Dijkstal en de zijnen werken trouwens mee aan de slechte beeldvorming van de politie. Er is in die kringen kennelijk maar weinig gevoel voor dat in een toch al moeilij ke periode voor de politie dit soort trage en zeurderige on derhandelingsprocessen extra schadelijk is. De aanvankelijk geboden loonruimte van een paar cijfers achter de komma was ronduit lachwekkend. Voor het management zijn er weer heel wat trauma's te ruimen. Bij de politie in Hollands Midden zitten de managers ook met een kater. Dat dacht ik tenminste, want actievoerende collega's hebben het 'collegiaal vertrouwen' opgezegd in de korpsleiding, die toont te weinig begrip voor de acties. Mij lijkt dat zeer ernstig, maar politie mensen verzekeren mij dut die vertrouwenscrisis is opgelost als het salarisconflict is beëindigd. Ik snap dat niet goed. Voor mij is vertrouwen iets dat ondeelbaar is: je vertrouwt iemand wel of niet. Maar bij de politie kun je zelfs het vertrouwen in de korps leiding opzeggen als de koffiebe- zorging niet goed is. Leg dat maar eens uit. Toch een beetje rare types, die politiemensen. Teams Northgoschool winnen eerste prijs handbaltoernooi leipen van het Leidse Aquinocollege het heste, bij de jongens won Northgo. In de tweede leeftijds groep 14 en 15 jaar) wonnen de meisjes van Johannes 23ste uit Roelofarendsveen en de jon gens van de Leidse Rembrandt Scholengemeenschap. In de derde afdeling 16 jaar en ouder) waren de meisjes van het Rijnlands Lyceum in Sas senheim de beste, bij de jon gens had Northgo hel sterkste team. De Northgo Scholengemeen schap uit Noordwijk is als heste uit de bus gekomen bij het jaar lijkse handbaltoernooi in de leidse Groenoordhallen. De school won de wisselbeker om dat het met drie teams de beste resultaten heeft behaald. Dit jaar deden acht scholen met 34 teams uit Leiden en regio mee. Bij de strijd tussen de brug klassen was het meisjesteam Greep uit de kassa sigarenzaak Een onbekende overvaller deed gistermiddag een greep in de kassa van een sigarenzaak aan de IJsselkade. De man bedreigde een me dewerkster van de winkel met een schroevedraaier en eiste geld. Hij graaide negenhonderd gulden uit de kassalade en rende weg in de richting van de Hoge Rijndijk. NAGERECHT leter een goede buur dan een erre vriend. ja. Een fraai gezegde is dat. ■even en laten leven en elkaar en beetje helpen en steunen Is dat zo uitkomt. Hoe mooi is iet niet als het er in de praktijk tan alledag en in je straat ook aadwerkelijk zo aan toegaat, laar wat nou als je in een goe ie buurt woont, maar geen goe ie buur hebt? Als er eentje 'aast je leeft die je het bloed inder de nagels vandaan haalt, lie je niet kunt luchten of zien, lie je onderhand het liefste 'aar een andere, verre planeet venst? Je weet na al die jaren 'an treiteren en pesten.welis- *aar allang niet meer waar het •oit ergens tussen jullie beiden misgegaan, feit is alleen dat 'et op bepaald moment is geës- aleerd. En niet zo zuinig ook. :nfin, daar sta je dan, zoals gis- eren aan het Rapenburg het leval was, met z'n tweetjes voor 'olitierechter Mellema. Als eer- ame, hardwerkende burgers en luisvaders, de armen gekruist, >p twintig centimeter van el- aar en met haat in de ogen. -etterlijk met de botte bijl had Ie één. om op de De Sitterlaan n Leiden het recht van overpad 1 te dwingen, ingehakt op de ander, die hem op zijn beurt dat recht had ontzegd. De hamvraag in deze was, waarom de slager van beroep met dat gereedschap onder zijn jas, over het dak van zijn buur man was getogen om zijn nieu we keuken naar zijn balkon te vervoeren? „Dat is natuurlijk vragen om moeilijkheden", meende rechter Mellema, „want iemand die met een wa pen op zak loopt, heeft eerder de neiging om in de aanval te gaan dan om zich te verdedi gen. Niet dat ik daarvoor pleit, maar had dan uw blote handen maar gebruikt bij dat gevecht". De klap die hij met de achter kant van het vleesbijltje op de arm van zijn buurman had uit gedeeld, rekende de officier de 39-jarige Leidenaar in elk geval zwaar aan. Ze eiste vier weken gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk. De advocate pleitte voor dienstverlening, mede onder het motto, dat waar er twee buren kijven ook twee buren schuld hebben. De rechter ging daarin mee, met dien verstande dat behalve die 30 uur dienstverlening de ene buur de andere ook nog eens 1500 gulden schadevergoeding aan inkomstenderving dient te betalen. De vraag is nu of het ooit nog ahk zal goedkomen tussen die twee straatgenoten? Gezien de hele geschiedenis lijkt de kans daar op niet echt groot. Dat type bu ren heeft vermoedelijk toch meer baat bij verre vrienden. IJzeren staaf Die conclusie had een andere verdachte in elk geval wél ge trokken uit zijn burenruzie, el ders in Leiden. Hij was intussen verhuisd haar een vriend in IJs- selstein. Ver weg dus van de plaats waar hij op 28 januari van dit jaar in de Jan Luyken- laan zijn benedenbuurman met een ijzeren staaf had afgetuigd. Naar zijn zeggen omdat hij, ook al na een ruzie die zich over langere tijd had voortgesleept, was bedreigd met een mes. Aan dat laatste hechtte de offi cier, gezien de getuigenverkla ringen, weinig geloof. „U bent na de woordenwisseling bij de lift gewoon naar boven gerend, hebt die staaf gehaald en sloeg notabene van vanachteren op de buurman in. Dat gebeurde tot bloedens toe en dat nog wel onder het oog van een aantal kinderen. Die daar flink van overstuur zijn geraakt." Ook al gezien zijn strafblad en omwille van het feit dat de 34- jarige man rtog in een proeftijd zat, vroeg de officier drie maan den onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Dat kreeg hij ook van rechter Mellema. Die in dit ge val geen clementie toonde. Mes Dronken en onder de drugs. Dat voerde een 21-jarige Leidenaar ter verdediging aan voor het feit dat hij tijdens de Drie October- festiviteiten van het vorig jaar een maatje - met wie hij daar voor zelfs nog op vakantie was geweest - bij een vechtpartij op de Nieuwe Beestenmarkt met een mes had bewerkt. „Voor hetzelfde geld had u niet hier, maar voor de meervoudige ka mer in Den Haag gestaan met misschien wel een eis van acht jaar voor doodslag", zo hield de officier de metselaar voor. „Want het had maar een haar gescheeld of u had hem dood gestoken. Nu ketste het mes af op zijn borstbeen en alleen daarom leeft uw vroegere vriend nog." Ze eiste zes maanden, maar ging uiteindelijk akkoord met de maximale straf aan dienst verlening, zijnde 240 uur. Dat hij daarmee heel goed weg kwam, besefte de man donders* goed. Niet alleen had hij de pil len, de messen, en het vechten afgezworen, maar het boven dien weer goedgemaakt met zijn vroegere vriend. Dat kon gelukkig nog. want hij was niet dood, hij leefde. En dat scheel de. ad van kaam ELF besmeurt kantoor met verf en steekt banden lek LEIDEN/KA TWUK De Katwijkse projectontwikke laar Van der Plas is in de nacht van donderdag op vrijdag 'ge straft' door het Earth Libera tion Front (ELF). lieden van het ELF besmeurden de voorgevel van het kantoor van Van der Plas aan de Steenbakkerstraat in Katwijk met verf. Ook wer den van twee auto's die gepar keerd stonden aan de Groen van Prinstererweg bij de wo ning van Van der Plas de ban den lekgestoken en de portier- sloten dichtgelijmd. Dat het ging om een actie van ELF werd pas duidelijk in het week einde. Toen eiste het ELF de verantwoordelijkheid op in een brief aan de redactie van deze krant. De politie ging aanvan kelijk uit van vandalisme. Het ELF heeft in de afgelo pen tijd diverse acties uitge voerd waarbij meestal de han den van auto's op grote schaal werden stukgesneden. Volgens de actiegroep dient Van der Plas, die een 'smerige project ontwikkelaar' wordt genoemd, gestraft te worden vanwege zijn aandeel in de zaak van de woningbouw in de tuin van het Koninklijke Militair Invaliden- tehuis in Leiden. Van der Plas mocht daar van de gemeente woningen bouwen, maar een referendum gooide roet in het eten. De projectontwikkelaar krijgt nu miljoenen guldens schadevergoeding van de ge meente. Het ELF zegt dat Van der Plas ook een bedenkelijke rol heeft gespeeld bij de sloop van het Parmentiercomplex aan de lammermarkt in 1993. Van der Plas bouwt daar nu woningen. Hij zou met wethouder T. van Rij van ruimtelijke ordening onder een hoedje hebben ge speeld toen het ging om de sloopvergunning voor en de ontruiming van het gekraakte pand. Ten slotte wordt van der Plas de Katwijkse Pierson-affaire in de schoenen geschoven. Daar bij gaat het om problemen in de Piersonflat en de Molen burgfiat in Katwijk eind 1994. De bewoners van die fiats kampten na de oplevering met allerlei technische problemen. In de brief staan overigens enkele onjuistheden. Zo klopt het huisadres van Van der Plas bijvoorbeeld niet. Verder heeft Van der Plas met de Pierson- affaire weinig te maken. Het gaat in die zaak om een naam genoot. ELF stelt in de brief dat 'mili tante acties een noodzakelijke uitbreiding zijn van de politie ke mogelijkheden'.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11