Doorbraak naar vrede voormalig Joegoslavië GOED KOOP Buitenland Algerijnen buitenland tiassaal naar stembus Jeulen van Ken Saro-Wiwa tadden vijf pogingen nodig Lea Rabin spreekt massa toe Le Pen wil imago van antisemitisme kwijt Israëlische leger na 28 jaar weg uit Jenin ZUURKOOL rientallen doden door Shin-Bet nam moord-tip niet serieus lawines in Himalaya AAANDAG 13 NOVEMBER 1995 Jochie racet met 200 km over snelweg z, münchen De politie keek gisteren verbaasd op toen de bestuur der van de auto die met bijna tweehonderd kilometer per uur over de autosnelweg reed een jongen van elf jaar bleek te zijn. Er was een wegversperring voor nodig op de snelweg van München naar Ingolstadt, in het zuidwesten van Duitsland, om een einde te maken aan het uitstapje van het jochie en zijn twee metgezel len van tien jaar. De auto botste tegen de vangrail in een poging de wegversperring te ontwijken. De drie inzittenden raakten lichtgewond. Parijs wellicht terug in NAVO parus Frankrijk overweegt terug te keren in het militair com mando van de NAVO, mits het Atlantische bondgenootschap wordt hervormd met een heuse Europese pijler. Dat heeft minis ter Hervé de Charette (buitenlandse zaken) gisteren gezegd tij dens de behandeling van de begroting van zijn ministerie in het Franse parlement. Frankrijk verliet het militair comité van de NAVO in 1966. Regeringsleger doodt Tamil-tijgerin IE fOLQMBOLuitenant-kolonel Akila, de hoogste commandante van de vrouwelijke strijders van de Tamil-tijgers, is gesneuveld tijdens de verdediging van de stad Jaffna tegen het regëringsle- ;er. Dat hebben de Tamil-tijgers meegedeeld. Na een maanden- ang offensief staat het regeringsleger nu voor de poorten van Jaffna, de belangrijkste stad in handen van de afscheidingsbewe ging- Wolkbreuk in Andalusië na droogte madrid» Boven het westen van Andalusië hebben zich in het weekeinde na vijfjaar droogte ware wolkbreuken ontladen. In Sevilla viel van vrijdagavond tot gisterochtend bijna honderd li- ler regen per vierkante meter. Daardoor ontstond het ongewone beeld van flinke plassen op de straten. Overigens viel er in bijna heel Spanje regen. d Atlantis naar ruimtestation Mir cape Canaveral Het ruimteveer Atlantis is gisteren alsnog ver rokken van Cape Canaveral. De Atlantis is op weg naar het Rus- ,ische ruimtestation Mir. Aan boord van het ruimteveer zijn vijf istronauten, vier Amerikanen en een Canadees. Hun missie luurt zeven dagen. Het zal de tweede keer zijn dat een Ameri cans veer aan de Mir koppelt. De Atlantis zou oorspronkelijk cterdag gelanceerd worden, maar noodweer dwong tot uitstel. |CIERS-DEN HAAG AFP-ANP gerijnen die in het buitenland Dnen, konden het afgelopen eekeinde al naar de stembus >or de eerste ronde van de •esidentsverkiezingen, die in >t Noordafrikaanse land zelf ts op donderdag worden ge- )uden. Elln Frankrijk, waar 620.000 esgerechtigden met de Alge- jnse of de dubbele nationali- •it wonen, stonden zaterdag en steren duizenden Algerijnen Rfenlang in de nj voor ambas- ide en consulaten. De Alge- |nse radio noemde een op- imst in het buitenland van 32 -docent alleen al voor zaterdag, e Algerijnse autoriteiten en de irs juichten de hoge opkomst e, die als nederlaag wordt gé én voor de islamitische oppo- 4ie en haar bondgenoten,*die een boycot hadden opgeroe- |n. Zaterdag kwam het in tal van Franse steden tot incidenten door de drukte. Tientallen men sen werden onwel door het ge duw en gedrang. Zondag was de Franse politie, die honderden agenten inzette, beter voorbe reid en leidde de mensen stroom met dranghekken in goede banen. Desondanks had den nog veel wachtenden medi sche verzorging nodig. Ook in Tunesië, Italië, Groot- Brittpnnië en Duitsland was de opkomst hoog. De ongeveer 1.400 geregistreerde Algerijnen in Nederland konden hun stem uitbrengen in Den Haag, Am sterdam en Eindhoven. De Algerijnen kunnen voor het eerst sinds de onafhankelijk kiezen tussen meerdere kandi daten, drie anderen naast de zittende president Zéroual. De verkiezing van een staatshoofd moet helpen een eind te maken aan het geweld in Algerije, dat de afgelopen vier jaar aan zeker 40.000 mensen het leven kostte. ICOS» beul die de Nigeriaanse irijver-activist Ken Saro-Wi- moest ophangen, zou er pas vier vergeefse pogingen in jn geslaagd zijn opdracht te ^•moillen. Nigeriaanse kranten richtten gisteren dat Saro-Wi- pas bij de vijfde poging zijn itste woorden sprak: „Heer, :m mijn ziel, maar de strijd lat door". Volgens de kranten is Saro-Wiwa de eerste van de bgen ter dood veroordeelde goni-activisten die werd opge- Sngen in de zuidelijke olieha- [nstad Port Harcourt. De 54-jarige Saro-Wiwa was p 31 oktober door een tribu nal veroordeeld wegens de rmeende moord op vier poli ce rivalen, die in 1994 werden )odgeschoten tijdens een poli ce bijeenkomst. Hij hééft eeds gezegd dat de bewijzen tegen hem waren vervalst en al gemeen wordt aangenomen dat de schrijver en zijn medestan ders werden veroordeeld om hen het zwijgen op te leggen. Verschillende kranten be richtten gisteren dat de militaire junta de doodvonnissen direct na bekrachtiging door de rege ring, afgelopen woensdag, had willen uitvoeren. In Port Har court bleken echter geen facili teiten te zijn om executies uit te voeren. Nadat donderdag beu len waren overgevlogen uit de noordelijke stad Sokoto werden de veroordeelden vrijdagmor gen vroeg uit een legerkamp ge haald waar zij opgesloten zaten en, onder het mom van een dreigende aanval op het kamp door Ogoni-jongeren, naar de gevangenis overgebracht. Daar werd onmiddellijk begonnen met de ophanging. Kroatische Serviërs bereiken akkoord met Kroatië De kans dat het vredesproces in het voormalige Joegosla vië slaagt, is gisteren aanmerkelijk toegenomen. Na we kenlange moeizame onderhandelingen tekenden de Kroatische Serviërs gisteren in het plaatsje Erdut een vre desakkoord dat voorziet in de terugkeer van Oost-Slavo- nië onder Kroatisch bestuur. BOEDAPEST HANS CERTSEN CORRESPONDENT Met het akkoord is een van de belan^ftjkste obstakels voor een globale vredesregeling in het voormalige Joegoslavië uit de weg geruimd. Diplomaten spra ken gisteren eensgezind over 'een belangrijke doorbraak'. „Ik geloof dat we het het begin van het einde van de oorlog in ex- Joegoslavië hebben meege maakt", aldus VN-bemiddelaar Thorvald Stoltenberg. De spanningen rond Oost- Slavonië, het laatste stuk Kroati sche grondgebied dat nog in handen was van de naar af scheiding strevende Kroatische Serviërs, liepen de afgelopen dagen sterk op. De Kroatische president Tudjman dreigde openlijk met militair ingrijpen als er niet snel een akkoord kwam. Om duidelijk te maken dat het hem ernst was, stuurde Tudjman de afgelopen dagen belangrijke versterkingen naar de regio. Het lijkt erop dat de Kroati sche Serviërs mede door die druk alsnog hebben toegege ven. Hurieis dat er een referen dum over de toekomst van Oost-Slavonië moet worden ge houden hebben ze laten vallen. Die eis was voor Kroatië abso luut onaanvaardbaar. Het nu gesloten vredesakkoord bevat garanties dat de rechten van de Serviërs in het gebied be schermd zullen worden en voorziet verder in een terug- keerregeling voor de ruim 100.000 Kroaten die het gebied in 1991 ontvluchtten. Het is de bedoeling dat het gebied voor minstens een jaar onder VN-bestuur wordt ge plaatst alvorens de Kroatische autoriteiten het bestuur overne men. Tijdens die overgangspe riode zullen er lokale verkiezin gen worden gehouden onder supervisie van de VN. Een nog te sturen internationale troe penmacht moet de vrede en veiligheid in de overgangsperio de waarborgen. Onafhankelijke Servische me dia maakten gisteren melding van een andere doorbraak in het vredesproces. De Bosnisch- Servische leider Radovan Ka radzic en zijn opperbevelhebber TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT „De grootste menigte die ooit in Israël op de been is geweest". Zo omschreef de politie in Tel Aviv de mensenzee gisteravond op de grote herdenkingsbijeen komst voor Yitzhak Rabin. Het plein waar de premier vorige week zaterdag kort voor hij werd vermoord een vredesma- nifestatie toesprak, stond volge pakt en ook in alle aangrenzen de straten zag het zwart van de mensen. Hoogtepunt van de avond was een toespraak waarin Ra bins weduwe Lea haar overle den man beloofde dat de zwij gende meerderheid in Israël niet langer zal zwijgen. „De mensen vertrouwden je teveel, ze lieten je alleen vechten," zei ze. „Terwijl de tekenen aan de wand zichtbaar waren zwegen ze. Pas op de laatste avond, op dit plein, kwamen ze je bij dui zenden steunen op de weg naar vrede." Met 'Shalom Chaver' (Dag, vriend) Besloot ze haar toe spraak. De groet die president Clinton een week geleden uit spraak en die Israël massaal heeft overgenomen. Veel auto's rijden rond met bumperstickers met de tekst, die gisteravond ook was te lezen boven een groot portret van Rabin op het podium. Aan het begin van de avond maakte Tel Avivs burgemeester, Ronni Milo, officieel bekend dat het plein van de manifestatie is omgedoopt van 'Plein van de Koningen van Israël' in 'Yitzhak Rabin plein'. De herdenkingsbijeenkomst van gisteravond - met optre dens door Israëlische zangers en musici en declamatie door vertegenwoordigers van de pad vinderij en andere jeugdbewe gingen - vormde de afsluiting van de in het jodendom tradi tionele rouwperiode van zeven dagen. Eerder op de dag was er bij het graf van Rabin, op de Herzl-berg, een korte plechtig heid gehouden voor familie, goede vrienden en leden van de regering en het legercomman- do. De veiligheidsmaatregelen op het Yitzhak Rabinplein waren ongekend. Al uren voor de ma nifestatie begon was de wijde omgeving afgesloten voor alle verkeer. Op de daken waren mend premier Shimon Peres, scherpschutters geposteerd en die niet het woord voerde, wa de zitplaatsen van de officiële ren voor het publiek niet zicht- genodigden, onder wie waarne- baar. generaal Ratko Mladic zouden ermee in hebben gestemd van het toneel te verdwijnen zodra er een definitief vredesakkoord voor Bosnië is. Mladic en Karadzic, beiden wegens oorlogsmisdaden aage- klaagd door het Internationale gerechtshof in Den Haag, zou den zich terug willen trekken in ruil voor de garantie dat ze niet vervolgd zullen worden. Vol gens het Servische weekblad N1N zou de Servische president Milosevic hen die belofte heb ben gedaan. Mladic en Karadzic hebben volgens beschuldigingen de op dracht gegeven lot het doden van vele tienduizenden niet- Serviërs gedurende de nu al drie jaar durende oorlog in Bosnië. De Bosnische regering heeft steeds gesteld dat er van een vredesakkoord geen sprake kan zijn zolang Karadzic en Mladic nog in functie zijn. Het extreem-rechtse Front National heeft zaterdag een poging gedaan zich te distan liëren van de schenders van dertig joodse graven. Een be toging van het Front in de Zuidfranse stad Carpentras, vijf jaar geleden plaats van de grafschennis, werd zaterdag echter beantwoord met een anti-demonstratie. De leider van het Front Na tional, Le Pen, verklaarde tot zijn aanhang 7.000 betogers: „Wij zijn geen antisemieten... Maar wij geven de voorkeur aan Franse joden boven bui tenlandse joden. De geruchtmakende mis daad vond plaats op 10 mei 1990 op de oude joodse be graafplaats van Carpentras. Ruim dertig graven werden geschonden en het lijk van een pas begraven jood werd op een parasolstandaard ge spiest. Alle politieke partijen wezen onmiddellijk in de richting van lx? Pen. Ruim vijf jaar onderzoek door de politie leverde echter geen bewijzen dat de mis daad werd gepleegd door aanhangers van het Front Na tional. Aan Le Pen bood dat de gelegenheid zaterdag de excuses te 'eisen' van allen die zijn partij in 1990 hadden beschuldigd. Al wat de extreemrechtse leider ecl\ter kreeg, was een tegenbetoging. Die betoging werd voorafgegaan door een kranslegging door dertig bur gemeesters uit de omstreken van Carpentras. die daarmee wilden protesteren tegen de komst van lx; Pen naar de stad. Het Front National haalde bij verkiezingen dit jaar onge veer 15 procent van de stem men. Tegelijkertijd is Le Pen blijkens opiniepeilingen ook veruit de meest gehate politi cus van het land. Om door de barrière van 15 procent heen te breken, zo zou lx* Pen me nen, moet het Front National zijn imago van een racistische partij kwijtraken. Lea Rabin, de weduwe van de vo rige week zaterdag vermoorde Is raëlische premier, sprak gisteren in Tel Aviv de massa toe. FOTO EPA SVEN NACKS. TRAND JENIN »Rtr-AFP-DPA Na een bezetting van 28 jaar heeft het Israëlische leger van ochtend de Palestijnse stad Jen in op de Westelijke Jordaanoe- ver verlaten. Eerder was een eerste bus van de Palestijnse politie die de stad nog voor zonsopgang binnentrok, door de bevolking met gejuich en Gqd-is-groot-geroeponthaald. Israël draagt de stad vandaag officieel over aan de Palestijnse Autoriteit als eerste van zeven steden, waar dat nog dit jaar moet gebeuren. Dit is overeen gekomen in het akkoord over uitbreiding van de autonomie dat PLO-voorzitler Arafat en de Israëlische premier Rabin in september ondertekenden. Bij de jaarwisseling zullen vrijwel alle Palestijnse bevolkingscentra buiten Israël en Jeruzalem vrij zijn van Israëlische soldaten; al Rechts stevent op zege af in Guatemala GUATEMALA-STAD DPA-Rtr-AFP-ANP Volgens de eerste officiële uit slagen stevent de rechts-conser- vatieve kandidaat Alvaro Arzü (49) af op een overwinning bij de Guatemalteekse presidents verkiezingen van gisteren. Hij staat op meer dan 62 procent van de stemmen, nu ruim tien procent van de stemmen zijn geteld in het centrale district, waar de meeste kiezers wonen. Tweede is volgens de eerste uitslagen met ruim 17 procent Alfonso Portillo van het rechtse (iuatemalteekse Republikeinse Front (RFG) van ex-dictator F.fraln Rlos Montt. Volgens de voorlopige cijfers lag de op komst bij minder dan 40. pro cent. „Wij zullen triomferen. Wij zullen de oppositie in de eerste ronde verpletteren", riep Alyaro Dubon, de woordvoerder van Arzii's Partij van de Natio nale Voorhoede (PAN). Een tweede ronde op 7 januari moet alleen worden gehouden als in de eerste ronde geen kandidaat meer dan 50 procent van de stemmen krijgt. Zo'n 3,7 miljoen kiezers in het Middenamerikaanse land kon den naast een nieuwe president een deel van het parlement en meer dan 300 burgemeesters kiezen. leen voor Hebron geldt een spe ciale regeling. Vertegenwoordigers van de Israëlische regering onder streepten gisteren dat de uit voering van het autonomieak» koord moet doorgaan ondanks- de moord op Rabin. De Syrische minister van de fensie Mustafa Tlass heeft giste ren gezegd dat zijn land in het kader van een vredesregeling geen vroeg- waarschuwt ngssys i teem van Israël op de Golan hoogvlakte zal dulden, 'zelfs niet als het vredesproces daar mee tot stilstand komt', aldus Tlass in Damascus. Syrië eist de in 1967 door Is raël bezette Golan-hoogvlakte onvoorwaardelijk terug, maar Israël eist garanties voor de vei ligheid. Tlass betuigde overi gens de bereidheid van Syrië om het vredesproces in het Midden-Oosten voort te zetten. "Vers uit het vat" 500 gram •19 Aanbieding geldig van ■na 11 november t/m wo 1S november 1V9S A&f» Service* B V tel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS ithmandu Rtr-dpa-afp jentallen mensen zijn om het dejven gekomen en ruim vijftig lakten vermist nadat drie nrote lawines vrijdag en zater- in het Himalaya-gebergte Jt Nepal trekkerskampen van _^rgbeklimmers met sneeuw ^dolven. Onder de doden zijn tn minste zeventien buiten- Inders en veel Nepalezen die CAs dragers en gidsen werkten. Het gaat om de grootste """Imp in de geschiedenis van bergsport in het Himalaya- ttbergte. Het juiste aantai Nlachtoffers is nog niet bekend ij de politie in de Nepalese pofdstad Kathmandu. Reddingswerkers troffen gis- oöfcren de lijken aan van dertien ^pinisten en een waarschijn lijk minstens even groot aantal Nepalese dragers die waren ge dood toen een lawine hun bi vak in Pangka in de Gokyo-val lei trof en met een dikke laag sneeuw bedekte. Het kamp is een bekende trekkersplaats, achttien kilometer van de top van de Mount Everest verwij derd op 4.876 meter hoogte. De bergbeklimmers waren waarschijnlijk voor het meren deel Japanners. Volgens het Nepalese ministerie van bin nenlandse zaken is het voor alsnog onmogelijk het totale aantal vermisten te achterha len. Het toeristenseizoen is op zijn hoogtepunt. In Kathman du verldaarden organisaties voor bergbeklimmers dat er zich zeker vijfhonderd i in het gebergte ophouden. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Israëls binnenlandse veiligheidsdienst, de Shin-Bet, heeft in juni te horen gekregen dat 'een kleine, religieu ze Israëli van Jemenitische afkomst' van plan was pre mier Yitzhak Rabin te vermoorden. Maar de informatie was zo vaag dat de dienst er niets mee kon doen. De tipgever, sergeant Shlomi Flalevy (23), is vorige week aangehouden maar na 48 uur vrijgelaten. Halevy kende Rabins moordenaar, Yigal Amir, maar wilde in juni diens naam niet noemen, naar hij zei uit vrees dat zijn informatie niet klopte. De directeur van de Shin-Bet - die in media-publica ties alleen mag worden aangeduid als K. - nam gisteren de ongebruikelijke stap een persverklaring uit te geven. Daarin staat onder meer dat Halevy zijn inlichtingen over de moordplannen kreeg van een vriendin, die aan de Bar-Ilan Universiteit studeerde. Hij gaf de informatie door aan zijn directe commandant in het leger, die ook inlichtingenofficier is. Later vertelde hij de politie een verzonnen verhaal. In de toiletten van het busstation van Tel Aviv zou hij een gesprek hebben afgeluisterd tussen twee mannen die hij niet kon zien. Een van de twee zou hebben gezegd: „Kijk eens naar die kleine 'coole' Jemeniet. Klein, maar een bastaard. Hij wil Rabin doodschieten". Halevy's advocaat heeft zich erover beklaagd dat de veiligheidsdienst de naam van zijn cliënt bekend heeft gemaakt, waardoor deze nu gevaar zou lopen. Volgens hem heeft Halevy niets te maken met de ondergrondse 'Eyal'-groep waartoe Amir behoorde. Hij zou de infor matie hebben doorgegeven omdat hij geschokt was over de omstandigheid dat iemand die hij kende van plan was de premier te vermoorde. Halevy kende Amir van weekeinden die ze doorbrachten in Israëlische ne derzettingen op de Westelijke Jordaanoever. De politie heeft het afgelopen weekeinde opnieuw een aantal aanhoudingen verricht, maar niet van alle arrestanten is de naam bekendgemaakt. Volgens de po litie staat vast dat naast moordenaar Yigal Amir (25) in ieder geval diens broer Haggai (27) en hun vriend Dror Adani (26) actief bij de moord betrokken zijn geweest. De gebroeders Ami zouden ook van plan zijn geweest een autobom te laten ontploffen bij een niet nader aan geduid Arabisch doel. Haggai Amir, een wapen-hobbyist, verscheen giste ren voor de rechter, die zijn voorarrest met twaalf da gen verlengde. De politie meent dat de andere arres tanten - Avishai Raviv (28, leider van de 'Eyal'-groep), Michael Epstein (23), Ohad Skornik (23), Arik Schwartz (21) en Schwartz' vader - wisten van Amirs plannen. De gisteren aangehouden Schwartz, sergeant in de Golani infanteriebrigade, zou de Amirs wapens hebben gele- verd. De politie is op zoek naar Natan Levy (24), die een flat deelde met Avishai Raviv. Ixrvy heeft zelf via zijn mobiele telefoon contact gezocht met de politie en een aantal voorwaarden gesteld. Hij is bereid zich aan te geven, vertelde hij, als hij onmiddellijk een advocaat mag raadplegen, zijn zieke moeder mag bezoeken en de garantie krijgt dat de veiligheidsdienst hem niet zal martelen. Het afgelopen weekeinde is verder bekendgeworden dat leden van de 'Eyal'-groep zeven maalpogingen hebben ondernomen Rabin te vermoorden. Een van de plannen was de premier om het leven te brengen voor zijn huis in Tel Aviv. In het Israëlische kabinet gaan stemmen op op rechtsextremistische joden uit de VS en andere landen te verbieden naar Israël te emigreren. Dit als reactie op een inzamelingsactie onder Amerikaanse rechtsextre- misten voor de juridische verdediging van Yigal Amir en andere verdachten. Fujimori lijdt nederlaag bi j verkiezingen UMA AFP-Rtr-DPA De Peruaanse president Fuji mori heelt gisteren bij de ge meenteraadsverkiezingen een eerste electorale nederlaag gele den in zijn inmiddels acht jaar oude politieke carrière. De door hem gesteunde kandidaat voor het burgemeesterschap van de hoofdstad Lima, Jaime Yoshiya ma (51), werd verslagen door de onafhankelijke kandidaat Alber to Andrade (51). Toen de eerste prognoses wi zen op een duidelijke overwin ning van Andrade, gaf Yoshiya ma, die getipt wordt als opvol ger van Fujimori, zijn nederlaag toe. Hij riep iedereen op Andra de „te steunen zodat Lima wcqi een schone plaats wordt, dig aangenaam is om te leven". De stad heeft te kampen met Itogg misdaadcijfers, een overvloed aan afval, verkeerschaos en ar- moede. De 12,4 miljoen kiezers in Peru konden zondag 194 pr»v vinciebestuurders en 1814 bur gemeesters kiezen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5