Onze Top 10 van deze week. 'Ophouden met onzin over euthanasiebeleid Nederland' Binnenland Noord-Holland wil aparte gevangenis voor gestoorden Draadloze telefoons storen Duitse politie Daar is-tie weer! '1 O 99 1.25 99 1.99 1.89 3.98 1.29 5.98 1.99 2.39 De Klerk doet niet open voor De Klerk 'Laatste weken waren verlate ontgroening' ToPfïfan de week IMNDAG 13 NOVEMBER 1995 n Nedotands Persbureau 0P0 Geaaodeerde ftrs I Memtw Born Alkmaar: bewoners geëvacueerd alkmaar De politie heeft gisteren de bewoners van elf huizen in Alkmaar-Noord geëvacueerd nadat een vermoedelijk met springstof gevulde ijzeren buis was aangetroffen bij de voordeur van een van de woningen. Het voorwerp werd onschadelijk ge maakt door het Explosieven Opruimingscommando (EOC). On derzoek moet uitwijzen of het voorwerp had kunnen explode ren. De betrokken bewoner zegt geen idee te hebben wie de bom bij zijn voordeur heeft neergelegd. Zijn twee zoons hebben enige tijd ruzie gehad met een aantal jongeren, maar volgens het tweetal is daar allang geen sprake meer van. Man komt om bij brand in woning emmen» Een 24-jarige man is afgelopen nacht bij een brand in de woning van zijn ouders in Emmer-Compascuum om het le ven gekomen. Hij bevond zich op dat moment in de kelder van de woning die was omgebouwd tot slaapkamer. Zijn ouders en drie andere kinderen uit het gezin bleven ongedeerd. De politie tast nog in het duister over de oorzaak van de brand. 'IRT-dossier moet geheim blijven' Hilversum WD-leider Bolkestein vindt dat het kabinet de gehei me delen van het IRT-dossier niet aan de parlementaire enquê tecommissie moet geven. ..Het belang van de staal eist geheim houding". aldus Bolkestein zaterdag in het radio 1 -journaal. In het geheime IRT-rapport zitten verklaringen van elf mensen die bij hei piilihesc haiuhuil waren betrokken. Het vorige kabinet be loofde absolute geheimhouding. Diemenaar op straat doodgeschoten piemen In Diemen is gisteravond een 30-jarige Diemenaar loodgeschoten. De man was een bekende van de politie. Op het noment dat de man zijn auto wilde instappen, werd hij an dichtbij onder vuur genomen. De daders gingen er vandoor in een auto. De politie denkt aan een afrekening in het criminele nilieu. Bloemetje minder populair den haag 1 Iet bloemetje verliest terrein als cadeautje. In de eer ste helft van dit jaar gaven minder Nederlanders bloemen weg dan in de eerste zes maanden van 1994. Maar wie een bloemetje voor een ander kocht, gaf daar dit jaar wel iets meer aan uit dan in 1994: gemiddeld 15,20 gulden. Dat maakte het Produktschap voor Siergewassen zaterdag bekend. Hond takelt driejarig meisje toe vlaardingenEen driejarig meisje is zaterdagavond in Vlaardin- gen ernstig gewond geraakt toen zij werd aangevallen door de driejarige Rotweiler van haar buren. Het kind is met bijtwonden in haar rug, armen, kuiten en hiel opgenomen in het ziekenhuis. De eigenaresse heeft na het incident afstand gedaan van de hond. ,,Het dier is zaterdagavond afgemaakt", aldus een politie woordvoerder. LTO niet blij met tomaten-deal Marokko s den haag De boeren- en tuindersorganisatie LTO-Nederland is 0 niet blij met de nieuwe tomaten-voor-vis-afspraak met Marokko waarover de Europese Unie eind vorige week overeenstemming 1 bereikte. „Het akkoord is misschien hier en daar iets minder slecht geworden, maar het is nog steeds slecht", aldus LTO- "I voorzitter Doornbos. De afspraak behelst toegang tot de Marok- I kaanse visgronden voor Europese (vooral Spaanse en Portugese) R vissers in ruil voor een ruimere toelating van Marokkaanse to maten, bloemen en andere tuinbouwprodukten op de Europese markt. Protest tegen sluiting kleine stations valkenburg Enkele honderden treinreizigers hebben gisteren voor het station in Valkenburg geprotesteerd tegen de plannen van de Nederlandse Spoorwegen om in midden- en zuid-Lim burg achttien kleine stations te sluiten. De deomstranten kwa men met hun favoriete vervoermiddel, de trein, uit Heerlen en Maastricht. Zij kondigden aan de komende weken de druk op de ketel te houden. Weer rolstoelers tijdens Vierdaagse demeern» De ledenvergadering van de KNBLO, organisator van de Vierdaagse in Nijmegen, heeft zaterdag besloten het experi ment met rolstoelers volgend jaar te herhalen. Er moet dan een ploeg van 75 gehandicapten meedoen. De effecten van de rol stoelers tussen de wandelaars kunnen dan beter worden geme ten. Afgelopen zomer deed voor het eerst een t jental gehandi capten mee aan de Vierdaagse, nadat daar jarenlang over was gediscussieerd. den haag gpd Er moeten aparte gevangenis sen komen voor gedetineerden die geestelijk gestoord zijn. De gevangenissen in Noord-Hol land willen de krachtenjpunde- len om voor deze mensen een Speciale inrichting op te zetten. Dat maakte C. Boeij, directeur van gevangenis Toorenburgh in Heerhugowaard bekend. Vol gens hem lijdt ongeveer vijf procent van de gevangenisbe volking aan een of andere gees telijke stoornis. Het gaat Boeij vooral om de mensen die minder zwaar ge stoord zijn maar in de gewone Peuters zwaar onderschat utrecht. anp Peuters zijn eigenzinniger en tegelijkertijd coöperatiever dan tot nu toe werd aangenomen. Hoewel ouders van nature dit volkje meestal op een helpende of onderwijzende manier be naderen, wordt dat door de betrokkenen niet altijd op prijs ge steld. De peuter reageqrt dan op een geheel eigen en gezagson dermijnende manier en blijkt niet zelden Oostindisch doof. Dat blijkt uit een onderzoek van de psychologe M. Hoogste den Ze promoveert volgende week aan de Universiteit Utrecht op een onderzoek naar de communicatie tussen kinderen en hun ouders. Peuters hebben een sterke behoefte om duidelijk te maken 'dat ze hun eigen boontjes wel kunnen doppen'. En als ze geen zin hebben in het goedbedoeld advies, maken ze opzettelijk fouten, negeren pogingen van de ouder hen iets te leren, pro beren hun gelijk te halen of veranderen snel van onderwerp. Met haar onderzoek wijst Hoogsteder op de belangrijke rol die peuters in de communicatie met hun ouders vervullen. De ze rol is in onderzoek vaak genegeerd of onderschat, maar vormt met alle onduidelijkheden en kleine persoonlijke machtsspelletjes een wezenlijk onderdeel van de leerervaring van kinderen. Van Mierlo haalt bij dienst in Kerk der Friezin uit naar Vaticaans dagblad Minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) heeft zaterdag zijn Vaticaanse 'collega' aartsbisschop Tauran gevraagd gevrijwaard te blijven van de 'onzin' die de Osservatore Romano over het Nederlandse euthanasiestandpunt heeft geschreven. Van Mierlo woonde in Rome de inwij ding van het altaar van de Kerk der Friezen door paus Jo hannes Paulus 11 bij. vaticaanstad anp „Ik heb hem (Tauran red.) ronduit gezegd dat in Neder land aan het Vaticaanse stand punt meer recht wordt gedaan dan hier in het Vaticaan aan het Nederlandse", zei Van Mierlo gisteren na afloop van de dienst. De minister heeft Tau ran gewezen op de 'misverstan den en feitelijke onjuistheden' in de weergave door het Vati caan. De Osservatore, het dag blad van het Vaticaan, had de Nederlandse euthanasiewetge ving vergeleken met de genoci de tijdens nazi-Duitsland. Na 'dit soort onzin' was het volgens Van Mierlo tijd om misverstan den op te ruimen. Het gesprek van een uur met Tauran noemde Van Mierlo 'buitengewoon vruchtbaar'. Hij had twee redenen om met het Vaticaan te spreken. In de eer ste plaats om het verkeerde beeld uit de weg te ruimen dat het paarse kabinet minder reke ning met de gelovigen zou hou den. In de tweede plaats om de betrekkingen met het Vaticaan te verbeteren. Weliswaar heeft Van Mierlo geen toezeggingen wat betreft de Osservatore ge kregen 'ook hier is de pers onafhankelijk' maar Neder land en het Vaticaan hebben wel afgesproken intensiever contact te onderhouden. „We zullen het over bepaalde zaken nooit eens worden, maar er kan op zijn minst respect voor de vi sie van de ander bestaan dat ge baseerd is op de feiten." Over het grootste deel van het leven zijn Nederland en het Va ticaan het wel eens, behalve over het begin en het einde, zei de minister. Nederland staat de mensen daar een grotere eigen verantwoordelijkheid toe. „Maar de indruk mag niet ont staan dat in het Vaticaan het al lerhoogste respect voor het le ven zou bestaan en dat dit in Nederland niet het geval zou ïijn." Paus Johannes Paulus 11 wijd de gisteren het altaar van de Kerk der Friezen in Rome op uitnodiging van de Nederlandse bisschoppen. Paus en bisschop pen zien hierin een teken van verbondenheid van Rome met de RK Kerk in Nederland. Dit jaar vieren de Nederlandse ka tholieken dat Willibrord 1300 jaar geleden in Rome tot aarts bisschop van de Friezen werd gewijd. Hij was de eerste aarts bisschop van Utrecht. Grote opsporingsactie in grensgebied den haag gpd De Rijksdienst Radiocommu nicatie is op verzoek van de Duitse autoriteiten een grote opsporingsactie begonnen naar gebruikers van illegale draadloze telefoons. Dergelij ke toestellen storen het mobi lofoonverkeer van de Duitse politie doordat ze op dezelfde frequentie zitten. In de grens streek rijden nu dagelijks peil- wagens rond om de illegale telefoons op te sporen. De Duitse politie zegt bij zonder veel hinder te hebben van de illegale draadloze tele foons, die vanuit het Neder landse grensgebied soms een draagwijdte hebben van der tig kilometer. Terwijl de door de PTT goedgekeurde toestel len een maximaal bereik heb ben van 150 meter. Volgens een politiewoord voerder van Noordrijn -West falen is het al voorgekomen dat de politiefrequentie door de illegale apparatuur werd geblokkeerd, waardoor tij dens een ongeval hulpdien sten niet konden worden be reikt. „De situatie is zo ern stig, dat we bang zijn dat er doden kunnen vallen doordat hulpdiensten te laat arrive ren aldus de woordvoerdei „De Nederlandse autoriteiten proberen de illegale telefoons op te sporen, maar we mei ken er tot nog toe weinig van." Volgens de Rijksdienst Ra diocommunicatie van het mi nisterie van verkeer en water staat zijn er in Nederland zo'n 100.000 illegale draadloze te lefoons in omloop. .mOt doesburg Nooit eerder moet Sinterklaas zoveel moeite burgse kade. De gemeente Doesburg en Rijkswaterstaat kinderen en volwassenen stonden op de kade om de Sint hebben gehad om in Nederland voet aan wal te zetten als hadden daarom geen rode, maar een grijze loper uitge- te verwelkomen. Sinterklaas legt de komende weken dit jaar. Door de lage waterstand van de Ussel kon de legd, in de vorm van enkele pontons die haaks op de kade overal in Nederland bezoekjes af. foto wfa stoomboot zaterdag niet gewoon afmeren aan de Does- staan en vijftien meter de Ussel in steken. Zo'n 20.000 Kanier wil nog veel ineer weten over Srebrenica den haag anp Ondanks het uitgebreide verslag van de debriefingsgesprekken met militairen over de val van Srebrenica, is nog lang niet dui delijk wat zich deze zomer pre cics rond de moslimenclave al speelde. Zo heeft de Tweede Kamer nog eens driehonderd schriftelijke vragen gesteld aan minister Voorhoeve van defen sic over het rapport dat hij twee weken geleden presenteerde. Afhankelijk van de antwoor den beslist de Kamer of er nog een hoorzitting moet komen, met bijvoorbeeld de Nederland se militairen die tijdens de viil hoge fun< ties in de v rede» macht vervulden. De fractifs bespreken deze week hoeve*-I tijd de minister krijgt om de vragen te beantwoorden. Not maal staat daar dertig dagen voor, maar in dit geval kan d(it ook wel sneller, meent Dtiti elf fensiewoordvoerder I loekema. Hij diende zelf zo'n zeventig vragen in Ook het ministerie van defep sie onderzoekt de val van Sre brenica nog nader. Zo gaat het zorgvuldig na hoe het kon dut de Nederlandse militairen in de enclave vlak voor de val op grootscheepse luchtaanvallen van de NAVO rekenden, terwijl de VN slechts wilden instem men met beperkte luchtsteun als blauwhelmen werden aan gevallen. Met de betrokken mi litairen die op sleutelposities op het departement en bij de VN zaten, worden gesprekken ge voerd om te onderzoeken wal de oorzaak van de bestaande misvattingen was. gevangenissen wel voor grote problemen zorgen omdat ze 'ze niet allemaal op een rijtje heb ben'. Verdovende middelen en geestelijke stoornissen hebben het leven in de gevangenissen de laatste jaren drastisch veran derd. De bijzondere afdelingen zitten zo langzamerhand over vol. Alleen al in Noord-Holland komen zo'n veertig personen in aanmerking voor opname in een inrichting met speciaal ge schoold verplegend personeel. Als mogelijke lokatie is het terrein van de Willibror- dussttichting in Heiloo ter sprak gekomen. O O O O O O dl Panklare boerenkool, gesneden, zak 300 gram Prei, kortafgesneden, kilo Rundertartaar, 100 gram ®®s>® cn Zaanse snijder, wit, bruin (2411 of volkoren (255). heel cn Pindakaas 12rl0) of met stukjes noot I2.29t, pot 350 gram 4-Granen scharreleieren, klasse 3, doos 20 stuks cn Zoete noten 1200 gram). Katjang Pedis (150 gram) of cn Pinda's, gezouten of ongezouten, zakje 250 gram Uncle Ben's sauzen, kerrie zoetzuur, ananas of korma, 3 potten S 350 gram ®axt- cn Vruchtenmix, fles 500 ml Page Ultra keukenrollen, pak 2 rollen Jorritsma baalt van dienstauto den haag anp Minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) is niet blij met haar dienstauto, een Ford Scorpio 2,9 injection Ghia. Wat haar be treft mag het best een onsje meer zijn. Zij doet haar beklag in de Volkskrant van zaterdag. „Mogen ministers alsjeblieft in een auto rijden die nel zo fat soenlijk is als die van de eerste de beste pooier in Amsterdam?" Volgens de regels mag een minister niet meer dan 94.950 gulden uitgeven aan een dienst auto. Maar door die regels snijdt de overheid zich in de vingers. „Als minister wil ik graag veel naar de mensen toe. Dat doe je dan, maar met de huidige regels zijn we bijna ge dwongen een onaantrekkelijke auto te kiezen", aldus Jorritsma. „De meeste ministers rijden nu in een auto met een zeer ho ge kilometerprijs. Maar dat moet wel omdat er alleen wordt gekeken naar de aanschafprijs. Toch is dat kortzichtig, want met een hogere aanschafprijs betaal je een veel lagere kilome terprijs en de inruilwaarde is ook veel hoger." middelburg» De Zuidafrikaanse vice-president De Klerk beidde gisteren tevergeefs aan bij een van zijn Zeeuwse naamgenoten. Het echtpaar De Klerk bezocht de provincie gisteren op de eerste dag van zijn bezoek aan Nederland. De voorouders \/an de vice-president komen uit Serooskerke. Het is het tweede bezoek Van De Klerk aan Nederland sinds in 1990 de politieke hervorming in Zuid-Afrika in gang werd gezet. De Klerk, die in 1993 samen met ANC-leider Nelson Mandela de Nobelprijs voor de Vrede kreeg, wil de komende dagen 'de goede ver houdingen met Nederland verder verstevigen en uitbouwen'. Hij zal onder meer gesprekken voeren met koningin Beatrix en leden van het kabinet. Ook geeft hij enkele lezingen. De Klerk wil tijdens zijn bezoek interesse wekken voor investeren in Zuid-Afrika. foto anp paul siolk Dole bananen, -1 A Q Kilo Nü IMTJ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 18 november as. 'Zolang de voorraad strekt Minister Sorgdrager (justitie) heeft de laatste weken ervaren als 'een soort verlate ontgroening'. Dat zei ze zaterdag in het Utrechtse Eist. op hel congres van de jonge Democraten (JDj, de jeugdclub van D66. De geplaagde D66-minister stond twee weken geleden op het punt van aftreden wegens de affaire rond de gouden hand druk voor de ontslagen Amsterdamse pro cureur-generaal Van Randwijck. Afgelopen vrijdag lag ze onder vuur als getuige van de parlementaire enquêtecommissie naar de opsporingsmethoden. Sorgdrager liet zich na afloop van haar optreden op het JD-congres ontvallen dat ze van de commissie meer vragen had ver wacht. Dat zei ze naar aanleiding van een vraag die betrekking had op haar ontken ning ten overstaan van de commissie dat ze begin 1994 als procureur-generaal in Den I laag door de Haagse hoofdofficier Blok is geïnformeerd over de doorlating van enkele honderden kilo's cocaïne door de I laagse politic. Sorgdrager hield geen toespraak op het JD-congres. Ze liet zich bevragen door de congresvoorzitter en de zaal. Die maakten het haar niet echt moeilijk. Kritische vragen over het drugbeleid pareerde ze onder meer door simpelweg vast te stellen dat de <lru{', nota 'praktisch en realistisch' is en derhalve 'typisch D66'. Naar aanleiding van vragen over de kwes tie Van Randwijck zei ze het 'vervelend' te vinden om hierop in te gaan. De JD'ers lié ten het maar zo.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3