Rijkdom, ontvoering en schandalen' Feiten &Meningen 'Kabinet te haastig met kandidatuur Lubbers' Nederland wi - Van den Broe niet pushen l 152 De levensechte soap van de 'Valken d De Nederlandse regering zal j.' rocommissaris Hans van den Broek niet kandidaat stellen v voor de functie van secretaris j. generaal van de NAVO. Dat heeft zowel minister Van Mier t van buitenlandse zaken als zij collega Voorhoeve van defens het afgelopen weekeinde ver klaard, in een reactie op uitla- tingen van WD-fractievoorzit ter Bolkestein en berichten in Duitse kranten. De regerings partijen PvdA en D66 en de grootste oppositiepartij CDA vinden eveneens dat Nederlan nu niet actief moet gaan lobb) en voor een nieuwe kandidaat Bolkestein opperde vrijdag avond dat het na het echec rot Ruud Lubbers - wiens kandida tuur vrijdag werd ingetrokken misschien toch nog mogelijk zou zijn de Nederlandse Euro commissaris op zeer vertrouw lijke wijze naar voren te schui ven. De Britse premier Major ergert zich aan berichten dat de VS zich bij de keuze van een NAVO-chef gepasseerd voelen „Dat is een belachelijk en doir. verhaal, pure onzin", zei hij gi: teren voor de televisie. „Ik be treur het Amerikaanse veto te gen de Nederlander Lubbers, maar doe geen tegenvoorstel. De handel en wandel van de familie Van der Valk, de horeca-clan van Nederland, is een ware soap. Al decennia lang en nog uit het leven gegrepen ook, zorgen de merkwaardige avonturen van de nazaten van Voorschotenaar Martien voor een lach en een traan. Het grote publiek staat aan de vooravond van de vooralsnog laatste episode van de soap, waarin kidnapping, opzienbarende aankopen van onroerend goed, fraude, schandalen en arrestaties al de revue zijn gepasseerd. Nu: de meerdaagse rechtszaak tegen zeven Valken. Vanaf donderdag staat Arie (64) - lange tijd het Financiële kop stuk van de familie en eigenaar van Zilverfabriek Voorschoten - in de beklaagdenbank voor de Haagse rechter wegens fraudu leuze praktijken. Zijn zoons Ben (37, Motel AJcersloot) en Lucas (32, Brugrestaurant Burgerveen en Motel Haarlemmermeer), hun echtgenotes Marion (33) en Helen (30), Gerrits zoon Gert- Jan (34, Motel Tiel) en zijn vrouw Elfi (32) zullen hem flan keren. Zij worden beschuldigd van belasting- en premie-ont duiking en valsheid in geschrif te. Het toeval wil dat het dan zo goed als dertien jaar is geleden dat Toos van der Valk, weder helft van topman Gerrit, werd ontvoerd door Italiaanse gang sters. Van 27 november tot 17 december 1982 was Nederland in de ban van dit familiedrama- met-happy-end. De Valken tel den 12,5 miljoen gulden losgeld neer. Terugkijkend lijkt die schijnbaar achteloos, uit eigen zak betaal de som geld destijds zo'n beetje het begin van een scherpere controle op het financiële reilen en zeilen van het concern. Het horecabedrijf hanteerde eigen regels, maar nam het onder lei ding van ome Arie en ome Ger rit nooit zo nauw met de wette lijke voorschriften. In de jaren '80 betaalde het concern met de Toekan al eens miljoenen guldens als schik king, hoewel de fiscus de belas ting-ontduiking vele malen ho ger had aangeslagen. Van der Valk en de belastingmoraal zijn sindsdien een vast koppel ge worden dat om de zoveel tijd voor de nodige opschudding heeft gezorgd. De climax kwam 21 maanden geleden toen de FIOD, de Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst, keihard toe sloeg. Vijftien verdachten, onder wie negen Valken (Gerrit werd van het strand in Curasao 'ge plukt') werden gearresteerd. Na huiszoeking confisceerde justi tie vijf miljoen gulden aan baar geld. Landelijk bestuurder Ben Fran- cooy van de Horecabond FNV - de zo door Gerrit gehate vak bond - noemt de afloop van het strafproces cruciaal. Het zou zijns inziens een omslag kun nen betekenen in de publieke opinie. „Die is nu niet echt te gen het concern", erkent hij. De gewone man heeft een zwak voor de Toekan die blijkbaar doet wat menig eerbaar burger zelf ook wel eens heeft bedacht: hoe kan je de belastingen te slim af zijn en ermee wegko men? ONBEANTWOORD Als het in het proces tot een veroordeling komt, weten de mensen in elk geval precies waar het om gaat. En als het pu bliek daar negatief op reageert", Donderdag begint het proces tegen zeven leden van de Van der Valk-familie, onder wie Arie (rechts). De foto werd genomen op 3 maart 1994 bij de vrijlating uit voorlopige hechtenis 21 van Gerrit en Arie van der Valk uit de gevangenis in Scheveningen. archieffq ni denkt Francooy, „wordt het voor Van der Valk zakelijk van belang het anders te gaan doen." Voor de vakbondsman bestaat geen twijfel. „Wij hebben van oudsher problemen met Van der Valk. Door hun houding lukt het niet op een normale manier met ze om te gaan." Ze ker tot begin 1994 was het con cern - zo'n 58 motels en restau rants in Nederland en het bui tenland en zo'n veertig neven- bedrijven, verdeeld over meer dan tweehonderd BV's - doof voor kritiek van buitenaf. Brie ven worden nooit beantwoord, zegt de FNV'er die al jaar en dag wordt geconfronteerd met de praktijken van Van der Valk, maar nooit met één van de kop stukken in de familie heeft ge sproken. „Het betrokken vakbondslid be paalt of we gaan procederen. In de meeste van onze gevallen komt het overigens niet tot een proces. Men reageert niet, er kent niet het fout te hebben ge daan. Alleen blijkt ineens het achterstallige geld zonder boe of bah te zijn overgemaakt. Achteraf hoor je dan dat Van der Valk het contract van zo ie mand vervolgens niet meer heeft verlengd." Opa Martien begon de dynastie van de eigenzinnige horeca-fa- milie in 1928 als uitbater van De Gouden Leeuw in geboortedorp Voorschoten. Door de jaren heen zijn er heel wat fraaie lo ten aan de boom gegroeid. Zo kreeg Oriëntal Palace in Breuke- len het beeldmerk van de Toe kan, evenals de Scheveningse Pier, diverse schouwburgen en een Fries recreatiepark in aan bouw. Maar tussen de mooie bedrijven door doemde het ene na het andere schandaal op. In het oog springend was de in val in de Bijhorst in Wassenaar, negen jaar geleden. Vijftig man politie plus FIOD kamden het net nieuw gebouwde restaurant uit op zoek naar zwartwerkers. „Het smoesje van belastingont duiking of het niet afdragen van sociale premies is te gek om los te lopen", reageerde topman Gerrit destijds. Vijf jaar later was hij nog woest: „Het was een schande. Mijn zwager Henk Luiten die de zaak leidde, was toen een gezonde man, maar vlak daarna is hij overleden". De affaire eindigde met een boete van 125.000 gulden. Vervolgens waren er een relletje rond een ex-gedeputeerde van Brabant over de bouw van een motel dat er uiteindelijk niet kwam, het 'Raststatten-skandal' over te bouwen motels in de voormalige DDR, de vuile keu kenfilters in motel Bijhorst (alle maal 1991), een boete wegens besmette slagroom en een vies speenvarken voor hotel Gilze (1992), onderzoek naar fraude in België dat uitmondde in een naheffing van dertig miljoen gulden (1993) en de betaling van twee ton aan achterstallig loon aan personeel van De Wit te Bergen (1994). OMKOPING En nog dit jaar kwam het con cern in opspraak door de chloorvergiftiging van twaalf mensen die zwommen in het bad bij motel Ter Worm, de po ging tot omkoping om het Roer- mondse theaterhotel De Oran jerie te verwerven en vorige week sommeerde de gemeente Haarlem restaurant Dreefzicht de sloopwerkzaamheden te sta ken, omdat geen vergunning was aangevraagd. Ben Francooy: „Ze vinden zich zelf hardwerkende mensen. Ze vinden dat ze dag en nacht klaar staan. En dat hen dat recht geeft alles te doen, zoals ze het zelf willen. En: vooral geen in vloed van buitenaf. Ze hebben steeds strijd met gemeenten, met de belastingdienst, omdat ze hun eigen gang gaan. Daar om hoop ik dat het proces iets verandert". Als concern is Van der Valk een kluwen van BV's, die namens de elf kinderen van opa Martien (tientallen nakomelingen dra gen zijn naam) wordt beheerd door De Valkenhorst. Zijn 86 kleinkinderen en al gauw twee honderd achterkleinkinderen hebben hun belangen onderge bracht in de Stichting Admini stratiekantoor Van der Valk. De omzet is niet minder ondoor grondelijk en reeds jaren onder werp van driftige speculaties die richting anderhalf miljard gaan. Ome Gerrit erkent hooguit een kwart. Zelfs de omvang van het personeel staat niet vast. Zo'n zesduizend medewerkers moe ten er in elk geval rondlopen. De branie van Gerrit wordt wel zo'n beetje beschouwd als het succes achter de keten. Tussen w; namen als Albert Heijn, Anton Dreesm^nn en Freddie Heinej Vf ken past ook Gerrit van der Valk, allemaal ondernemende' jongens die voor de Tweede I n. Wereldoorlog met hun eigen handen een familiebedrijf op bouwden. Maar ruim een halve eeuw latj f lijkt Gerrit toch de schlemiel van dit rijtje. Waar de andere v; drie zich hebben opgewerkt tc v< multinationals met een miljar v; denomzet, daar zitten de Val- b ken op - zij het vele - miljoene n „Bij die anderen zijn nu men- N sen aan de top die hun beroep k hebben gemaakt van besturen zegt Francooy. „Van een profe i sionele aanpak is bij Van der Valk geen sprake. Dat zijn nog D steeds allemaal kleine zelfstan dige ondernemers. Als ze be- n stuurlijk zouden zijn meege- groeid, hadden ze groter, ster- s ker en omvangrijker kunnen t zijn dan nu. En hadden ze dez c problemen niet gehad." DEN HAAG COCK RUNEVEEN In de verwarring na het terug trekken van Ruud Lubbers als belangrijkste kandidaat voor het secretaris-generaalschap van de NAVO worden beschul digende vingers gewezen naar zowel de VS als naar de Neder landse regering. De Amerika nen zouden veel te vaag zijn in hun afwijzing van Lubbers. Het kamerlid Frans Weisglas (WD) vindt dat het Nederland se kabinet de zaak compleet verkeerd heeft ingeschat. Weisglas was er afgelopen vrij dag als de kippen bij om het ka binet, en speciaal minister van buitenlandse zaken Van Mierlo, te verwijten dat een 'behoorlijke inschattingsfout' was gemaakt inzake de kandidatuur van Ruud Lubbers voor de functie van NAVO-topman. - Hoe had die inschattingsfout voorkomen kunnen worden? Weisglas: „Men had zich veel diepgaander moeten bezighou den met de wijze waarop de Amerikanen tot hun oordeel kwamen. Het kabinet had daar veel meer tijd voor moeten ne men. In plaats daarvan stelde de regering Lubbers kandidaat Frans Weisglas: „Van den Broek is geschikter". archieffoto binnen 24 uur na zijn gesprek ken in Washington. De stem ming was himmelhochjauch- zend. Kok en Van Mierlo had den zoiets van: we zijn er al bij na". - Twee hooggekwalificeerde Ne derlandse ambassadeurs hebben de sollicitatie van Lubbers bijge woond. Zij hebben daarover ge rapporteerd aan het kabinet. Op basis daarvan heeft het kabinet beslist. Hebben de ambassadeurs hun werk wel goed gedaan? „Ik ken Jacobovits en Veenen- daal als twee van onze be kwaamste ambassadeurs. Ik heb als kamerlid nu echter geen oordeel over hun werk. Waar het om gaat, is dat minister Van Mierlo politiek verantwoordelijk is voor hun rapportage. Van Mierlo heeft hun inschatting overgenomen, en die bleek fout." - Toch blijft de vraag hoe het mogelijk is dat we niet precies weten wat voor soort NAVO-chef de VS wilden. Deugen de anten nes bij Buitenlandse Zaken ei genlijk wel? „Ja, dat is de vraag. Maar Van Mierlo neemt er in elk geval de politiekeverantwoordelijkheid voor." - Nederland mag dan wel zo jui chen over de kwaliteiten van zijn ex-premier, dat wil niet zeg gen dat iedereen Lubbers ziet zit ten. Zijn we in staat een juiste inschatting te maken van inter nationale verhoudingen en ge voeligheden? Van den Broek roept binnen de NAVO minder weerstanden op. „Het is ironisch dat de atlanti cus Hans van den Broek zich moet bezighouden met het vormgeven aan een Europese defensie-identiteit, terwijl hij daar in een vorige functie nooit enthousiast voor was. En de Eu ropeaan Lubbers zou nu op een Atlantische functie terechtko- men! Dan kun je toch moeilijk spreken van de juiste man op de juiste plaats." „Ik kan me ook wel wat voor stellen bij de Amerikaanse over wegingen. Ze willen met een nieuwe NAVO-topman gewoon geen risico lopen. Washington twijfelt blijkbaar aan de Atlanti sche gezindheid van Lubbers, als ze kijken naar zijn opstelling in zijn professionele verleden." - Dus het kabinet heeft niet al leen de zaak verkeerd ingeschat, het heeft ook nog eens een onge schikte kandidaat gesteld? „Ik kan niet zeggen dat Lubbers ongeschikt zou zijn, want ik heb me achter zijn kandidatuur ge schaard. Maar als ik zo beschei den mag zijn: Van den Broek is een geschiktere persoon als NAVO-topman dan Lubbers". - Is de relatie tussen Den Haag en Washington hierdoor erg be schadigd? „Laten we ons niet in termen van crisis uitdrukken. Ik vind dat Van Mierlo het afgelopen vrijdag veel te zwaar aanzette. Hij sprak van een deuk in de re latie. Dat is naar mijn smaak overdreven." - Wat vraagt u van de regering in het spoeddebat dat morgen of woensdag in de Kamer over deze kwestie wordt gehouden? „De regering moet duidelijk heid verschaffen over de Ameri kaanse motieven voor de afwij zing van Lubbers. En als Van Mierlo blijft volhouden dat meer openheid van zijn kant de lopende procedure bij de NAVO schaadt, dan moet hij uitleggen waarom. Ik vind dat snel helder moet worden wat precies is ge beurd. Het is zeer onbevredi gend om de Nederlandse pre- mier op televisie te zien gissen naar de beweegredenen van de Amerikanen." ROTTERDAM MAURICE WILBRINK DEN HAAG-LONDEN GPD-DPA

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2