Goed afgestelde hoofdsteun kan whiplash voorkomen Gezondheid Evenwichtsstoornis wijst op vorm van whiplash MAANDAG 13 NOVEMBER 1995 REDACTIE: SASKIASTOEUNGA 023-5150228 SPREEKUUR Hartzaken (2) De rubriek die ik enige weken geleden schreef over hartritmestoornissen en pacemakers, heeft bij veel le zers vragen losgemaakt, zoals ik mocht merken aan de post die ik ontvangen heb. De vragen vallen in twee categorieën uiteen. Een groep lezers en lezeressen klaagt over een af en toe sneller of zwaarder slaand hart, en de andere groep heeft ooit een hartfilmpje (ECG) laten maken waarop een afwijking te zien was. Zij lopen al enige tijd, soms jaren, rond met de vraag wat die afwijking nou betekent. De vorige keer is het hartbonzen Min de orde gekomen, deze keer gaal het over het afwijkende ECG. Om iets te begrijpen van een afwijking op het ECG, moeten we eerst even in de theorie duiken. Wat is ei genlijk een ECG, een elektrocardiogram? Het ECG is een grafische weergave van de loop van een zwak elek trisch stroompje dat door het hart gaat. De elektrische impuls wordt gemaakt in de sinusknoop, de eigen 'pa cemaker' van het hart. De elektrische impulsen wor den naar de kamers geleid en prikkelen daar de hart spiervezels tot samentrekken. Voor de geleiding van deze prikkels zijn in het hart speciale vezels aanwezig. Als de sinusknoop zijn prik kel heeft afgegeven, wordt deze a opgepikt in een andere vezel- knoop, cle AV-knoop (zogenoemd omdat hij zich tussen de boezems - de Atria - en de kamers - de Ven trikels - bevindt). Vanuit de AV- knoop gaat de prikkel verder via een vrij dikke vezelbundel, de bundel van Hiss, die zich even verder splitst in twee takken: de rechter bundeltak en de linker M ARISKA KOSTER bundeltak, die respectievelijk de arts rechter en linker kamer activeren. De stroom doorloopt uiteindelijk de hartspiercellen zelf, die in reactie daarop sa mentrekken. Zijn de spiervezels weer in ontspannen toestand, dan komt de volgende stroomgolf en dus de i 'olgende samen trekki ng. Is het hartspierweefsel beschadigd, bijvoorbeeld omdat u ooit een hartinfarct hebt gehad, clan kan door het aangedane deel van het hart de stroom niet zo lopen als cloor het normale weefsel en dat uit zich als een af wijking op het ECG. Deze afwijkingen zijn specifiek en iemand die verstand heeft van ECG's kan meteen zien dat er een hartinfarct heeft plaatsgevonden en waar in het hart het litteken van het infarct zich bevindt. Wat veel voorkomt en geheel onschuldig is, is een ver traging van de elektrische stroom in een van de bun- deltakken. We noemen dit een rechter- oflinkerbun- deltakblok. Bij een rechterbundeltakblok wordt de rechterkamer een fractie van een seconde later geacti veerd dan de linker; bij een linkerbundeltakblok is dat precies andersom. Op het ECG geeft zo'n blok een spe cifiek patroon. Dat heeft geen invloed op de pomp- functie van het harten u kunt met zo'n bundeltakblok bij wijze van spreken honderd worden. Ze hebben maar één nadeel, deze buncleltakblokken, en dat is dat door het afwijkende patroon op het ECG andere afwijkingen soms niet te zien zijn. Als u bij voorbeeld een linkerbundeltakblok hebt en u zou ooit in uw leven een hartinfarct krijgen, dan is dat door hel bundeltakblok op het ECG niet te zien. Het ECG is een belangrijk diagnosticum, en de cardio loog zou zondereen ECG niet kunnen werken. Toch is de waarde van het ECG niet absoluut, en moeten af wijkingen worden geïnterpreteerd samen met de even tuele klachten van de patiënt. Een sterk afwijkend ECG bij iemand die absoluut geen klachten heeft, zegt minder dan een hartfilmpje met geringe afwijkingen bij een patiënt met op dat moment pijn op de borst. Andersom is ook een normaal ECG geen garantie dat er niets aan de hand is. Een kleine dertig procent van de patiënten met ernstigcoronairlijden (waarbij dus de kransslagaders van het hart al grotendeels verstopt zijn geraakt door aderverkalking) heeft een normaal ECG. Extreem gesteld is het dus heel goed mogelijk vandaag een normaal ECG te hebben en morgen een groot hartinfarct te krijgen. Kortom, een ECG is maar een ECG. Het is aardig te weten wat erop te zien is, maar hang uw gezondheid er niet aan op. Alleen samen met klachten en ver schijnselen is het echt betrouwbaar in het aanwijzen van ziekte. Campagne moet aantal gevallen van nekletsel verminderen Stel uw hoofdsteun goed af KARIN FEENSTRA CPD Tol twee jaar geleden had vrijwel niemand er van gehoord, nu kent bijna iedereen iemand met whiplash Klachten als hoofd- en nekpijn, duizeligheid, vermoeidheid en slaap- en con centratiestoornissen na een aanrijding hebben een naam gekregen. Sinds enige jaren is ook het onderzoek naar de aandoening op gang geko men. Het aantal gevallen van whiplash stijgt, terwijl het hoger stellen van de hoofdsteun veel ellende kan voorkomen. Het aantal verkeersongevallen met whiplash tot gevolg neemt toe. Door de toenemende ver keersdrukte is het aantal kop-staarlbotsingen de afgelopen tien jaar gestegen met 75 procent. Dit soort botsingen is de belangrijkste oorzaak voor het zogenoemde whiplash-trauma, dat naar schatting jaarlijks 15.000 tot 30.000 mensen overkomt. Het Verbond van Verzekeraars, het ministerie van verkeer en waterstaat, Veilig Verkeer Neder land, de Nederlandse Stichting voor Whiplash Patiënten en nog andere organisaties doen daarom mee aan de grootscheepse campagne 'Voorkom Nekletsel'. Daarvoor heeft onlangs Pieter van Vollenhoven, voorzitter van de Raad voor Verkeersveiligheid, het startsein gegeven. De aanbevelingen die daarbij worden gedaan, zijn gebaseerd op een onderzoeksrapport van TNO. Gebleken is dat de hoofdsteun in veel au to's te laag staat afgesteld. Om te zorgen dat het hoofd bij een klap van achteren niet ook naar achteren schiet, dient de steun zich te bevinden ter hoogte van de achterkant van het hoofd en niet tegen de onderkant zoals vaak het geval is. Naast het advies de hoofdsteun hoger te stellen komt het rapport met aanwijzingen voor de au toindustrie. Ook met een deugdelijke stoelcon- structie, autogordels en de aanwezigheid van airbags kan worden bijgedragen aan de beoogde preventie. Whiplash, dat letterlijk zweepslag betekent, ont staat zoals gezegd vaak bij een kop-staartaanrij- ding. Drs J. Gerritsen van het Academisch Zie kenhuis Utrecht legt uit hoe door de klap het hoofd eerst met een heftige schok naar achteren klapt om dan vervolgens met een noodvaart naar voren te schieten. Voorts maakt hij duide lijk hoe de vaart naar voren wordt geremd door- Via botsproeven test de autoindustrie de deugdelijkheid van stoelen, autogordels en airbags. dat de kin op de borst belandt. De hals wordt daarbij flink uitgerekt. „Direct na het ongeluk lijkt het alsof er niets aan de hand is. Op rönt genfoto's is niets te zien en de patiënt heeft geen pijn. Wat overheerst, is de schrik. Maar in de daarop volgende 24 uur kan zich pijn in de armen ontwikkelen, hoofdpijn en vermoeidheid. Maar hoe hevig de klachten oók zijn: medisch- technisch valt er niets vast te stellen", aldus Ger ritsen. Het werkelijke aantal slachtoffers met whiplash- trauma ligt veel hoger dan de schatting van 15.000 tot 30.000 gevallen per jaar omdat zowel artsen als patiënten over het algemeen niet ge traind zijn op het herkennen van de sympto men. Mensen met het vage klachtenpatroon dat een dergelijk syndroom kenmerkt, krijgen maar al te vaak te horen dat er niets aan de hand is en zij maar met de klachten moeten leren leven. De groep is tot de jaren tachtig verborgen geble ven. Slachtoffers met nekklachten komen im mers niet op een EHBO terecht en bovendien openbaren hun klachten zich vaak pas na enke le dagen. Gelijk met de campagne is ook een commercieel centrum gestart. Het Haagse Whiplash Centrum Nederland probeert patiënten zo snel mogelijk in contact te brengen met artsen die met de problematiek bekend zijn. Ook de academische ziekenhuizen houden zich actief bezig met het in kaart brengen van oorzaken, klachten en be handeling van whiplash. Het syndroom kreeg een naam toen tien jaar ge leden het Amerikaanse ruimtevaart-onderzoeks centrum Nasa ontdekte dat piloten die door de geluidsbarrière vlogen en daarbij een bepaalde bocht maakten, na afloop veelal identieke hard nekkige klachten vertoonden. Klachten die te genwoordig bekend zijn onder de noemer whi plash. In 95 procent van de gevallen gingen deze klachten na verloop van tijd over, in vijf procent van de gevallen was sprake van blijvend dis functioneren. Deze laatste categorie bereikte nooit meer het oude prestatieniveau. Pas toen de bevindingen van Nasa bekend wer den, is een verband gelegd tussen de verschijn selen die zich voordeden bij de Nasa-piloten en verkeersslachtoffers. Onderzoek wees uit dat het om hetzelfde syndroom ging. HENK HELLEMA GPD P U Z Z E L T N A 1 L O F F R F A F T K E O R B s T E 1 F 1 E U F O R M A A T M K L L K O F L O R E T T 1 A 1 F N F L E 1 B R S R N F E 1 1 L O B 1 P E E T 1 E E L L A O A T N P R T S K M M F 1 V F U H O E T T M S 1 E R 1 F L O C A R A 1 E D R D R F P A V 1 K K T F O V E F E 1 O M E L S A U O E O R 1 N R R 1 R S L S L N H 1 D G E M E N F T E T T P T L E K K A F G N 1 M A A E T A A F S O F O A L E L S R R E 1 C N A N 1 F F F Stoornissen in het functioneren van het evenwichtssysteem vormen een extra aanwijzing dat iemand aan een vorm van whiplash lijdt. Dat stelt de arts drs. H.W. Kortschot in haar proefschrift, waarop zij donderdag aan de Universiteit van Amsterdam hoopt te promoveren. Als onderzoeker is zij verbonden aan de afdeling Evenwichtsonder- zoek van het Academisch Medisch Centrum. Whiplash is in veel gevallen meer dan alleen een zweepslag, of spier- scheuring, in de nek, zo merkt me vrouw Kortschot op. „Ook het hoofd krijgt een opduvel, waardoor de hersenen bijvoorbeeld tegen de HEINZ binnenkant van de schedel worden geslingerd. Dat kan tot gevolg heb ben, dat bepaalde zenuwverbindin gen in de hersenen iets worden be schadigd. Whiplash-patiënten kun nen daarom niet alleen klachten van een stijve nek en hoofdpijn aan het ongeluk overhouden, maar ook concentratie- en geheugenstoor nissen en duizeligheid." Daarnaast hebben deze patiënten nogal eens last van lage rugpijn en zijn ze vaak zonder aanwijsbare reden moe. Volgens de promovenda zijn bij zo'n tachtig procent van de whi plash-patiënten de klachten bin nen een aantal weken weer ver dwenen en kunnen ze daarna weer goed functioneren. Rond de twintig procent houdt echter blijvende klachten. In veel gevallen zijn deze klachten moeilijk 'hard' te maken. „Op röntgenfotQ'sen mri-scans zijn dikwijls geen afwijkingen aan toonbaar." Uit haar onderzoek blijkt echter dat in het functioneren van de herse nen wel degelijk stoornissen zijn aan te tonen. Veertig whiplash-pa tiënten en een even groot aantal controle-personen heeft Kortschot onderzocht met behulp van testen die in het onderzoek van het even wichtssysteem standaard zijn. In één van haar onderzoeken spoot ze water van verschillende temperatu ren in het oor en registreerde ze vervolgens als reactie daarop de oogbewegingen. „Whiplash-patiën ten reageren vaak trager in dergelij ke testen. Dat was vooral het geval, wanneer ik een test aan het eind van het hele onderzoek, na zo'n drie kwartier, nog eens overdeed." Een positieve dan wel negatieve testuitslag wil nog niet zeggen dat iemand wel of geen whiplash heeft, aldus de promovenda. „Maar posi tieve testuitslagen vormen wel, naast neurologisch en neuro-psy- chologisch onderzoek, een extra aanwijzing dat iemand wel degelijk blijvende schade aan een auto-on geluk heeft overgehouden en niet simuleert." Zeker ten aanzien van verzekeringen zou zo'n bevestiging belangrijk kunnen zijn. „Want the rapeutisch hebben we deze patiën ten helaas nog steeds niets te bie den." Fabel Filmidool Flitslicht Fakir Filmmaker Floret Fakkel Financier Fluor Feestavond Firma Foliant Femel Fitter Formaat Feminist Flair Fosfaat Fervent Flamingo Fout Fietsbroek Flaphoed Frites Fietsrek Flink Frivool Filantroop Flipperkast Funest Filet OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar benden nog een woord. CITAAT Horizontaal: 1. slak; 2. kwal; 3. park; 4. zalig; 5. koor; 6. voeg; 7. kans; 8. warm; 9. boter; 10. wiek; 11 drab; 12. kaas; 13, haver; 14. boot. Het citaat is van Lemesle: ,,Men maakt regels voor anderen en uit zonderingen voor zichzelf". wazcew JULZJE OP&EA<AALO MET EEfJ VfëAOTTWAZÓEZJTJE PAT JULUE NAAJë JE BE 0REM&T. ACOSTEA/ /A/WOA/fA/E Z/JfV eZAT/E EA/ JC/LUEAC&J<S£M STl//kCL00SJ. HEETTEf? AJCG CEMANP WAT TE ZTA&EfJ TOM POES Heer Bommel en de toornviolen De geleerde ging heer Bommel voor in zijn laboratorium, nam hem de spuit af en opende een deur. „Kom binnen", zei hij vriendelijk. ,,U treft het. Ik ben net bezig met een onder zoek van de mutaties in de genen." „Van de wat?" vroeg heer Ollie, be dremmeld om zich heen kijkend. „Laat maar", hernam de professor. „Ik heb ontdekt, dat alles wat de na tuur ons voorschotelt beuzelachtig is. Er bestaat niets, dat door een een voudig geleerde niet kan worden ver beterd. Volgt u me?" t ,,I-ja", zei heer Bommel. „Ik geloof het wel. Maar wat heeft dat met mijn pippeling te maken?" „Kijk", vervolgde Sickbock glimla chend; „de inhoud van dit buisje be staat uit mir en laardrup, zegt u. Dat is kinderlijk bebrabbel. mijn waarde. Mir bestaat in de wetenschap niet. Ik ga dit vocht analyseren en dan zal blijken, dat ik met enkele hulpmid delen een betere laardrup of mir kan maken dan er in deze spuit zitten. En ook meer. Vaten vol, als het moet. Ik zal desgewenst een omwenteling in de kwekerijwereld tot stand kunnen brengen." Zo sprekende liet hij enkele druppels in een reageerbuisje lopen en tastte naar een fles. „M-maar eh... er is wel haast bij", stamelde heer Ollie. „Morgen is het nieuwe maan en de hele omge ving is ontmird, als u begrijpt wat ik bedoel. De planten en de groenten staan te vergaan. Als morgen de mir niet terug is, zal er iets ergs gebeuren i al weet ik niet wat." „Ik zal voortmaken", beloofde de an der. „Ge zult bijtijds van mij horen. Maar staakt nu uw wartaal; ik ga aan het werk." W E E DOOR HANS VAN ES In de vroege morgen van 13 november 1972 werd ons land geteisti door een zeer zware storm, een van de hevigste uit de 20e eeuw. G« te temperatuurtegenstellingen rond de 50ste breedtegraad zorgder westelijk van Ierland voor een explosieve ontwikkeling. Er werd een depressie gevormd, die razendsnel uitdiepend over de Britse Eilant naar het oosten trok. Ter hoogte van de Wadden werd een kerndruk van 953 millibar ge haald. De stormwervel Meteen spoor van vernieling achter, dat tot i Polen te volgen was. In ons land vielen tien doden en er was een er me schade. Bij windsnelheden tot 151 kilometer per uur gingen m joenen bomen tegen de vlakte. Nog geen vijf maanden later trok er opnieuw een orkaanachtige storm over Nederland met vergelijkbar? gevolgen. De herfst van 1995 heeft weinig onstuimige trekjes; ook deze weel er geen harde wind te verwachten, laat staan een echte herfststorrr Toch is dit najaar meteorologisch gezien beslist met saai. De laatst jj weken zagen we een jojo-achtig temperatuurbeeld, waarin bijna ab lute records werden neergezet. Werd op 5 november met -9.1 graden te Twente bijna een koude-rr j paal bereikt voor de eerste tien dagen van de maand, dit weekeindt schoot het kwik uit naar de andere kant. Oost-Maarland in Limburg scoorde 19,8 graden, juist onder het decade-record van 12 noveml 1926, toen Sittard 20 graden haalde. Oorzaak van de plotselinge warmte was een strakke zuidelijke stroming, die rechtstreeks uit Noord-Afrika afkomstig was. In Frankrijk werd het zelfs compleet n zomer met 23 graden. Inmiddels is de stroming naar het oosten gekrompen. In de contint tale lucht is het kwik flink gedaald. Neerslaggebieden van actieve pressies boven Scandinavië en Italië laten ons de komende 36 uur ongemoeid. Opklaringen worden afgewisseld door wolkenvelden bi ca. 8 graden. Voor het weer later deze week moeten we onze blik naar het noorde j - richten, van waaruit koudere lucht een uitbraakpoging gaat wagen. Waarschijnlijk wordt dit een moeizaam proces, dat rond het midde van de week neerslag gaat opleveren. De scheidingslijn tussen zacl Zuideuropese lucht en winterse lucht uit Scandinavië ligt dan in de buurt van ons land. De weerkaarten voor de lange termijn zijn onlangs weinig betrouwb gebleken, maar als de laatste uitdraai klopt, komt de winter heel dichtbij. 1.1 E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Tamelijk veel bewolking en hier en daar regen, in de bergen ook sneeuw. Langs de kusten soms veel wind Vandaag in het zui den nogTustig weer met af en toe zon. Middagtempe- ratuur aan de kust rond 6 graden, langs de grens met Zweden lichte vorst. Zweden: Wolkenvelden en vooral in het noorden af en toe sneeuw en eerst veel wind. Naar het het zuiden toe droger en rustiger. Maxi ma vandaag op veel plaat sen iets boven nul, mor gen kouder en meest iets onder nul. Denemarken: Wolkenvelden, ook af en toe zon en overwegend droog. Afnemende wind. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Rustig weer met wolkenvelden en af en toe regen of motregen Middagtempera- tuu r ongeveer 11 graden, België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Middagtemperatuur verder da lend naar ongeveer 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Tamelijk veel bewolking en van tijd tot tijd regen. In de Jura en Vogezen moge lijk veel regen. Van het westen uit ver spreid ook enkele opklaringen. Middag temperatuur ongeveer 13 graden, mor gen in het midden en oosten enkele gra den lager. Portugal: In het noordwesten bewolking en hier en daar regen. Naar het zuiden toe meer zon en droog. Middagtemperatuur van 17 in het noordwesten tot iets boven de 20 in het zuiden. Madeira: Afwisselend stapelwolken en zon en kans op een bui. Middagtemperatuur iets boven de 20 graden. Spanje: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. In het noordwesten ook wolkenvelden en af en toe regen. Maxi ma meest tussen 15 en 18 graden, aan de zuidoostelijke Costa's iets boven de 20 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden en eerst nog kans op een bui. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 26 graden, Tunesië: Wolkenvelden, ook af en toe zon en met name in het noorden een fikse regen- of onweersbui. Toenemende westenwind. Middagtemperatuur dalend naar onge veer 22 graden. Zuid-Frankrijk: Aan de bewolkte kant en vooral vandaag perioden met regen, met name in het zuidoosten kans op onweer en veel neer slag. Er steekt een stevige Mistralwind op. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Mallorca en Ibiza: Vandaag nog wolkenvelden en een enke le regen- of onweersbui. Morgen meer zon en geleidelijk droog. Aan de kusten soms een stevige noordwestenwind. Middagtemperatuur iets onder de 20 graden. Italië: Veel bewolking en perioden met regen, in de noordelijke bergen sneeuw. Plaat selijk kan veel neerslag vallen. Langs de kusten en in de bergen soms veel wind. Maxima van 11 graden in het noorden tot 20 in het uiterste zuiden. Corsica en Sardinië: Bewolkt en perioden met regen, ook kans op onweer. Langs de kusten veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Malta: Wolken, soms ook zon. Verder enkele re gen- of onweersbuien. Maxima dalend naar iets boven de 20 graden. Griekenland en Kreta: Van het westen uit toenemende bewol king, gevolgd door buiiige regen, plaat selijk veel regen. Iets warmer met maxi ma van 15 rond Thessaloniki tot iets bo ven de 20 langs de Griekse zuidkust en op Kreta. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden en droog. Mor gen langs de Turkse westkust wolkenvel den. Middagtemperatuur ongeveer 18 Duitsland: Perioden met zon, in het oosten eerst nog wolkenvelden. Droog, maar in het zuiden toenemende kans op regen. Mid dagtemperatuur dalend naar ongeveer 4 in het noorden en oosten en tegen de 10 graden m het zuiden. Zwitserland: Veel wolkenvelden en vooral aan de DINSDAG 14 NOVEMBER 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.58 Zon onder 1( Maan op 23.13 Maan onder i; Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.35 19.46 07 08 Laag 03.15» 15.41 02.56 Weerrapporten 13 november 07 u Amsterdam onbew. De Bilt onbew. Deelen onbew. Eelde waar bei Eindhoven onbew. Den Helder onbew.' Rotterdam onbew. Vlissmgen onbew. Maastricht onbew Aberdeen zwaar bei Athene onbew. Barcelona onbew. Klagenfurt zwaar bew Kopenhagen grondmist Las Palmas half bew. Londen regen Luxemburg onbew. Madrid licht bew 32 24 20 1< .20 12 32 20 zuidzijde van het Alpenmassief pen met regen, hoog in de bergen soms een stormachtige wind. In de van morgen ook een enkele opkla Middagtemperatuur tussen 7 en 1* Oostenrijk: Vooral aan de zuidflank van de Alpe veel bewolking en hier en daar reg sneeuw. In het het noorden ook wat In het laagland kans op mist. Mid meperatuur ongeveer 8 graden. Polen: Afwisselend zon en wolken. Droog.1 morgen in het zuiden kans op wat ri Middagtemperatuur dalend naar t veer 5 graden in het zuiden en iet ven nul elders. Tsjechië en Slowakije: Zowel wolkenvelden als wat zon meeste plaatsen droog. Middagtem tuur ongeveer 5 graden. Hongarije: Wolkenvelden of mist. Plaatselijk wel zon. Droog. Maxima tussen de 7 graden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 22