EK lonkt voor Italië Bert Goedkoop kijkf al naar de toekomst Sport Stan Collymore denkt aan stoppen Winnaars op herhaling "~W Titel korfballers overschaduwd MAANDAG 13 NOVEMBER 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -53» Koplopers in Spanje, Schotland en Duitsland spelen gelijk madrid anp Het gat tussen koploper Atletico Madrid en FC Barcelona is drie punten gebleven. Beide ploegen speelden gelijk, Atletico thuis tegen de onderaanstaande stadgenoot Rayo Valecano (0-0), FC Barcelona bij Tenerife (1-1). Espanol, eveneens uit Barcelona, nestelde zich door een overwinning van 2-0 op Valladolid naast de ploeg van coach Johan Cruijff. vember in eigen stadion tegen stander van Ajax in de Cham pions League, was zondag bij Racing Santander het spoor vol ledig bijster. Zonder ook maar enig gevaar te kunnen schep pen, verloor Real met 2-0. Al berto voor rust en de Nigeriaan Mitiu (ex-speler van Real Ma drid) erna maakten de treffers. Bij Real viel de verdedigende steunpilaar Hierro geblesseerd FC Barcelona moest het doen zonder de Roemenen Popescu en Hagi en de Portugees Figo, wegens verplichtingen met de nationale ploegen. Bij de rust leidden de bezoekers door een fraai doelpunt van Roger, waar aan een handsbal van Prosi- necki vooraf was gegaan. In de tweede helft was Tenerife ge vaarlijker. Dat mondde al in de 48e minuut uit in de gelijkma ker met het hoofd van Llorente. landskampioen Real Madrid, zonder de Deense international Michael Laudrup, is nog altijd op zoek naar de vorm van vorig jaar. De Koninklijke, op 22 no- Atletico Madrid was ook niet best op dreef. In de achttiende minuut miste de Bulgaar Penev een strafschop. Hij zag zijn in zet gekeerd door de Nigeriaanse doelman Wilfred Agbonavbare. Het laatste kwartier speelde At- londen rtr Stan Collymore, de topaan- koop van Liverpool van dit sei zoen, overweegt met voetbal len te stoppen. Hij zegt dat zijn transfer van Nottingham, voor een Brits recordbedrag van ruim twintig miljoen gul den, is uitgedraaid op een nachtmerrie. Op Anfield Road is Collymo re niet zeker van een plaats in de basis. Topspelers als Fowler en Rush krijgen in de voorste lijn de voorkeur. De 24-jarige speler zegt moeite te hebben zich aan te passen aan de ma nier van spelen van Liverpool. „Zo gauw ik het gevoel krijg de komende twee jaar hier vast te zitten zonder vooruit te ko men ben ik weg. Dan heeft het geen zin meer verder te gaan." Collymore begrijpt niets tfan de houding van manager Evans. „Hij heeft me nog nooit dui delijk gemaakt wat hij met me van plan is. Dat is toch vreemd. Welke industrie kan zich veroorloven voor twintig miljoen te investeren in iets dat kennelijk niet nodig is." Collymore brak vorig seizoen door bij Nottingham, waar hij de aanval vormde met de Ne derlander Bryan Roy. Mooie slotrace voor Hill Adelaide De slotdag van het seizoen in de Formule 1 heeft Damon Hill na een maand van teleurstellingen toch nog een aardige prijs opgeleverd. De Britse autocoureur won in zijn Wil liams de Grand Prix van Australië, de afsluiting van het seizoen voor het laatst gehouden op het circuit van Adelaide. Hij won met afstand. Brolin naar Leeds United parma De Zweedse international Tomas Brolin verhuist van Parma naar Leeds United. Over het transferbedrag is niets be kendgemaakt. Volgens een woordvoerder van Parma wordt van daag het contract getekend. Brolin, die de afgelopen vier seizoe nen voor Parma twintig competitietreffers maakte, kwam dit sei zoen nauwelijks aan spelen toe. Beker en titel voor Cape Town Spurs Johannesburg» Binnen 24 uur heeft deZuidafrikaanse voetbal club Cape Town Spurs de titel en de nationale beker veroverd. Nadat de club uit Kaapstad de bekerfinale won, ging de door de Nederlander Clemens Westerhof getrainde concurrent Mamelo- di Sundowns onderuit in de strijd om het kampioenschap. Zwolle en Van Velde snel in Inzeil iniell» Sandra Zwolle en Gerard van Velde waren in het week einde op dreef bij schaatswedstrijden in Inzeil. Zwolle won za terdag de 1500 meter in 2.05,57. Van Velde verbeterde gisteren op die afstand zijn persoonlijk record: 1.56,47. In Inzeil waren de eerste officiële wedstrijden van de ISU. Kernploeg shorttrack mijdt Thialf heerenveen De tweede competitiewedstrijd voor shorttrackers moesi het gisteren in de HeerenveenseThialfhal zonder kern ploegleden stellen. Het nationale team trok zich op advies van bondscoach Peter Breukel terug. De kernploegtrainer uit Schipluiden oordeelde dat de bochtenbeveiliging van onvol doende kwaliteit was. Steel) weet weer wat winnen is moskou Carl-Uwe Steeb was eigenlijk al weer een beetje verge ten hoe het voelt om te winnen. Gisteren won hij in Moskou het toernooi om de Kremlin Cup. In Stockholm boekte Thomas En- qvist zijn vijfde toernooizege van het jaar. De nummer acht van de wereldranglijst, tweede geplaatst, won in de finale met 7-5 6- 4 van de als vijfde geplaatste Fransman Arnaud Boetsch. Eltingh en Haarhuis wonnen in de halve eindstrijd van Knowles/Nestor. In de eindstrijd klopten ze de Canadees-Amerikaanse combina tie Connell/Galbraith. Jaspers te weinig nachtbraker halle Dick Jaspers heeft een vast ritme, houdt zich verre van nachtelijke uitspattingen, kruipt gewoon vroeg onder de wol. Zaterdag sloeg bij de knikkebollende Brabander de biologische klok een uur te vroeg op hol. Zijn bioritme raakte, ver na mid dernacht, zodanig van slag dat hij de controle over zijn geweldi ge partij in de kwartfinale van het wereldbekertoernooi in Halle tegen de Deen Tonny Carlsen volledig verloor. De nederlaag kostte hem zijn leidende positie in het wereldbekerklassement. Jaspers maakte in Halle naam door als eerste driebander een du el te verliezen met het fabuleuze gemiddelde van 2,400. Racisme nabij stadion Vitesse arnhem Onbekenden hebben gistermorgen in de buurt van het Vitessestadion blijk gegeven van hun sympathieën voor het voormalige na2iregime. Met grijze verf werden enkele leuzen en symbolen op verkeersborden en auto's geschilderd. Ook Ronald Spelbos moest het ontgelden. Diverse uitingen lieten niets aan duidelijkheid te wensen over: de trainer van Vitesse moet op rotten. In de buurt van het stadion werden zes auto's met ha kenkruizen beklad en moesten ook gebouwen en verkeersbor den het ontgelden. De politie heeft foto's van de leuzen geno men. De besmeuringen zijn inmiddels verwijderd. letico met tien man omdat Ca- minero na zijn tweede gele kaart moest vertrekken. Hij moet volgende week het treffer bij Real Madrid missen. Doel man Molina van Adetico hield in de slotfase Onesimo en Aquino van goede scoringskan sen af. Espanol had de 2-0 tegen Val ladolid al na 36 minuten op het scorebord staan. Urzaiz scoorde in de 27e minuut, Benitez volg de dat voorbeeld negen minu ten later. Daardoor kwam de club net als FC Barcelona op 27 punten uit twaalf duels. Duitsland Borussia Mönchengladbach heeft zaterdag verzuimd naast de Duitse koplopers Bayern München en Borussia Dort mund te komen. Het uitduel met Fortuna Düsseldorf eindig de in een nederlaag van 2-3. Werder won voor de zevende keer op rij niet. Voor de ogen van PSV-trainer Dick Advocaat speelde de ploeg van Aad de Mos gelijk tegen Eintracht Franlcfurt (1-1). Martin Dahlin zette Mön chengladbach met zijn tiende seizoenstreffer weliswaar op een 0-1 voorsprong, maar de thuisclub kwam via Buncol en twee keer Winkhold sterk terug. Het tweede doelpunt van Mön chengladbach maakte Fortuna- speler Seeliger, hij schoot in ei gen doel. Voor de thuisclub was het pas de tweede zege dit sei zoen. De achterstand van Borussia Mönchengladbach op de top twee blijft drie punten. Bayern München en Borussia Dort mund verspeelden vrijdag beide twee punten in een uitwed strijd, tegen respectievelijk Hansa Rostock en HSV. Werder Bremen, tegenstander van PSV in het UEFA-cuptoernooi, kwam zaterdag in het Wesersta- dion niet verder dan een remise tegen Eintracht Frankfurt. Net voor rust scoorde Marco Bode voor Werder, Matthias Hagner maakte in de tweede helft gelijk. duitsb Düsseldorf-M'gladbach 3-2, Karlsri verkusen 1-4, Köln-Stuttgart 2-2, Sc ke'04-St. Pauli 2-0, 1860 Munch-f burg 3-0, Bremen-Frankfurt 1-1 S| aan kop: Dortmund 12-27, Bayern M 27, M'gladbach 13-25, Leverkusen 19, Rostock 12-18, Stuttgart 13 Schalke '04 13-18, Bremen 13-17 Falkirk-Hibernian 2-0, Hearts-Kilincu-Lj. r 2-1, Partick-Celtic 1-2, Raith R.-M« well 0-0, Rangers-Aberdeen 1-1 s; wed1 aan kop: Rangers 13-32. Celtic 13-28 >al\ Celta-Deportivo 0-0, Albacete-Betis Atl.Madrid-Vallecano 0-0, CompostelaJ bao 2-1, Espanyol-Valladolid 2-0, Sar Op der-R. Madrid 2-0, Sociedad-Oviedo Salamanca-Valencia 4-0, Sevilla-Meridt 0, Gi|on-Zaragoza 4-1, Tenerife-Barce 1-1. Stand na 12 wedstrijden: Atl.Ms iee 12-30. Barcelona 12-27, Espanyol 12 org Compostela 12-22, Valencia 12-20, G 12-19. R. Madrid 12-18. Betis 12-18. bao 12-16. Deportivo 12-15. Tenerife 15. Santander 12-15. Merida 12-14. ciedad 12-14, Zaragoza 12-14, Ov 12-13. Salamanca 12-12, Albacete 12. Sevilla 12-11, Valladolid 12-10, 12-10, Vallecano 12-8. fcej, :ie< kkwalifica je| GROEP 3 Hongarije-IJsland 1-0(0-0). 55. Bel; 'u' les 1-0. Scheidsrechter: Bikas (Gri). Toeschouwers: 5000. f11* Zwitserl. Zweden Hongarije IJsland 8 5 2 1 17 15 Iwi 7 4 2 1 14 ll 7 2 2 3 8 2 2 4 8 12 5 a 15 november: Zweden-T vt- GROEP 4 Italië-Oekraïne 3-1 (1-1). 18. Poloen 0-1, 21. Ravanelli 1-1, 48 Ravanell; 153. Maldini 3-1 Scheidsrechter: Muhmenthaler. Toeschouwers: 54 Fabrizio Ravanelli (links) in duel met de Oekraïner Bezmenar. Dick Advocaat, trainer van PSV, werd op de tribune niet veel wijzer van het team van Aad de Mos. Werder, dat op dit mo ment slechts de negende positie op de ranglijst inneemt, speelde een matige partij. Net als de gasten kreeg de thuisploeg nog wel enkele kansen op de winst, maar de spelers wisten de mo gelijkheden niet te benutten. Volgens De Mos is verprutsen van scoringsmogelijkheden het grote probleem van Werder op dit moment. Schalke 04, de ploeg van You- ri Mulder, behaalde een een voudige overwinning van 2-0 op Sankt Pauli. De Nederlandse aanvaller, geselecteerd voor het EK-kwalificatieduel met Noor wegen, speelde een onopvallen de wedstrijd. Thomas Linke en Uwe Weidemann zorgden voor de doelpunten. Schalke staat na de zege zevende in de Bundesli- ga- Schotland Door twee treffers van Pierre van Hooijdonk heeft Celtic za terdag gewonnen van Partick Thistle: 2-1. De achterstand op Rangers werd daardoor met twee punten verkleind. De kop loper speelde gelijk (1-1) bij Aberdeen. Het verschil tussen de teams uit Glasgow bedraagt na dertien duels nog wel vier punten. Hibernians, de num mer drie, viel verder terug. De club verloor bij Falkirk met 2-0. Hibernians staat daardoor al tien punten achter op de koplo per. Van Hooijdonks eerste viel na 35 minuten, uit een pass van Collins. Nog voor rust kwam Partick gelijk, door Docherty. De beslissing viel in de 55e mi nuut. De Duitser Thom zette voor, Van Hooijdonk kopte in. Het was het achtste doelpunt van het seizoen voor de 'Dutch Giant', eerder spelend voor NAC. Salenko voorkwam de eerste nederlaag van Rangers na ne gen wedstrijden. De Rus maakte gelijk tegen Aberdeen, dat door Jess op voorsprong was geko men. De veteraan Mo Johnston was verantwoordelijk voor de verrassende winst van Falkirk op Hibernians. Hij maakte de beide treffers. Falkirk kon door het succes de laatste plaats overdoen aan Partick. Kroatië Italië Litouwen Oekraïne Slovenië Estland 9 6 2 1 20 20 h 9 6 2 1 20 16 rr 9 5 1 3 16 13 io 4 i 5 13 li lie 9 3 2 4 11 12{,j 10 0 0 10 n< iti Ai GROEP 5 ln Malta-Wit-Rusland 0-2 (0-0). 82. Gef simets0-l, 85. Gerasimets0-2. Scheidsrechter: Tokat (Tur) Toeschota s: 4000. ISS Noorwegen Tsjechië Nederland Wit-Rusl. Luxemburg Malta 10 0 2 8 2 2 In live Programma 15 november: NederlandLj Noorwegen, Tsjechië-Luxemburg. L,c yin 01 ui new york Het was zondagmorgen, toen de 27.900 deelnemers uit meer dan honderd landen aan de bekendste stadsmarathon ter wereld zich onderaan de Verrazano Narrows Bridge voor de start opstel den, bitter koud in New York. De vroeg in de ochtend gevallen sneeuw was weliswaar verdwenen maar de temperatuur was slechts vijf graden en er stond een koude wind. Die weinig ideale omstan digheden hadden echter nauwelijks invloed op de tijden van de winnaars. De 27-jarige Silva was met zijn 2.11.00 zelfs 21 seconden sneller dan een jaar geleden. Loroupe won in 2.28.06. Achter de finish in Central Park vielen German Silva en Tegla Loroupe elkaar zondag in de armen. De Mexicaan en de Kenyaanse hadden hun overwinningen van vorig jaar in de zilveren marathon herhaald. Beiden deden dat in de 26e editie op overtuigende wijze. Zowel Silva als Loroupe kreeg behalve 20.000 dollar een auto ter waarde van 30.000 dollar. De Kenyaanse kreeg bovendien nog een premie van 20.000 gul den voor haar tijd onder de 2.29.00. foto anp Tweemaal verlies Oranje-volleyballers okazaki anp Met twee nederlagen, zaterdag tegen de Verenigde Staten en gisteren tegen Brazilië, is het toernooi om de World Cup voor de Nederlandse volleybalsters figuurlijk voorbij. Letterlijk niet, want er volgen nog vier wed strijden. Bondscoach Goedkoop heeft echter zijn consequenties al getrokken en legt voor de rest van het evenement de nadruk op de toekomst: „Winst of ver lies in de komende duels is van af nu ondergeschikt aan het spelniveau". Nu duidelijk is dat zijn team in de buurt van een zevende plaats eindigt, wil Goedkoop de jeugd testen tegen topteams. Want hij blijft ondanks de ne derlagen geloven in de moge lijkheid binnen een twee jaar met zijn ploeg de aansluiting met de wereldtop te kunnen be werkstelligen. Zondag tijdens de drie sets te gen Brazilië kregen Jolanda Els- hof (20) en Ingrid Visser (18) hun kans. Elshof verving in de eerste set bij een 6-1 achter stand Marjolein de Jong in de basis. Visser kwam in de derde set op de positie van midspeel- ster Ciritha Boersma. De cap tain schoof daardoor naar de eerder door De Jong en Elshof ingenomen plaats. Goedkoop heeft veel vertrouwen in Visser, dat is duidelijk. En kondigde aan voor haar ook speeltijd te zullen reserveren tegen Cuba (maandag) en Kroatië. Duidelijke taal spraken de setstanden (15-6 15-7 15-8) te gen Brazilië. Toch revancheerde het Nederlands team zich voor de wanprestatie een dag eerder tegen Amerika: 16-14 15-7 15-6. Tegen de nummer van de laatste WK waren Boersma en co van begin tot eind in een vechtlustige stemming. De Bra- ziliaansen kwamen tot de tan den bewapend in het veld. Dui delijk een gevolg van de nieuwe Nederlandse status: Europees kampioen. Het Braziliaanse bombarde ment van sprongopslagen en aanvallen van achter de drie- meterlijn miste zijn uitwerking niet. Doch Leferink weerde zich aan het hoofd van de Ned landse aanval dapper. Ook opslag van kamergenoot Fit derus zaaide verwarring. Alle 1( de pass was tegen Brazi slecht verzorgd. Maar posit vond Goedkoop dat Nederla had getoond aan het net kracht en sprongkracht mee kunnen komen. De Amerikaanse bondscoa Liskevych prees drie jaar ge n den in Barcelona bij de 3 winst voor hem het Nederlan team nog met de woorden: ploeg speelt het best op de n 1( menten datje dat het minst v wacht.' Hij doelde daarmee de onverzettelijkheid die Nedi land toen demonstreerde momenten dat de strijd leekj streden. Zaterdag was daar geen spi ke van. Goedkoop distantieer zich van het optreden van teaiji, door na afloop te const teren dat coachen niet lanj i mogelijk was. Voor Amerika v het de eerste winst na vier derlagen. schiphol «anp De festiviteiten rond het Nederlands korfbalteam, dat zaterdag in New Delhi de wereldtitel behaal de, stonden een dag later in de schaduw van een sterfgeval. Coach Harrie Dassen hoorde na aan komst op Schiphol dat zijn vader de voorgaande nacht plotseling was overleden. De gouden me daille om zijn nek verloor alle glans. Staatssecretaris Erica Terpstra was nog niet op de hoogte van het droeve nieuws toen zij de win nende ploeg complimenteerde. „Jullie zijn top of the world", sprak staatssecretaris. Even later drukte ze Dassen de hand, nu ter condoleance. „De spontaniteit is gedrukt", zei assistent-coach Jan Hof. Dassen nam afscheid van het KNKV, het terug halen van de wpreldtitel was mede zijn verdien ste. „Hij heeft goed geluisterd naar de spelers", aldus aanvoerder Oscar Mulders. Nederland won zondag de finale, onvermijdelijk tegen België, met 21-13. Die marge betekende een wereldrecord, zo zichtbaar waren de krachtsverschillen in de vier voorgaande WK-finales nog niet geweest. Hof: „In het midden van de tweede helft hebben we afstand genomen, de ploeg was op tijd scherp. Collectief sterk en heel gedisciplineerd." Taco Poelstra was topscorer met zes treffers, Mulders maakte er vijf. „Misschien dat we ook in België wat ontwikkelingswerk moeten gaan doen", zei Mulders gisteren. „De rode vlammetjes die de Belgen in het verleden altijd hadden, heb ik niet gezien. Vroeger wilden zij ons opvreten. Nu wa ren wij gewoon veel te sterk." Hof erkende het Nederlands team in de overige wedstrijdv niet één keer op de proef was gesteld. „We hfs ben bewust geen enkele tegenstander afgeslac L er moest van dit wereldkampioenschap ook ejj promotionele waarde uitgaan." In India trok!e de korfballers op straat en in de media veel a*1 dacht. In de sporthal bleven zaterdag evenv 24.000 van de 25.000 zitplaatsen onbezet. Toch blijft de mondialisering van de korfballi de direct betrokkenen interesseren. „Dat word!1 jaren geroepen, ja", aldus Mulders. „Maar nu1 er eindelijk sprake van structurele aanpak, start is gemaakt." Trainer Kees Rodenburg leidde Portugal bij eerste optreden naar de derde plaats, oud-boni coach Ben Crum zat op de Taiwanese bar1 „Coaches kijken alleen naar het nationale teai er moeten ook Nederlanders naar het buitenla om aan de basis te werken. De animo is er, weerszijden." Drie jaar geleden belandde Mulders met nationale team tijdens een promotie-toernee eens in India. De leefomstandigheden in N< Delhi worden er niet beter op, merkte hij de reis. De korfballers zagen veel menselijk lei „Het was écht ver-schrik-ke-lijk", zei de aanvtx der. De Indiase organisatie verdiende alle lof. F Nederlands team verbleef in een bungalowpa van alle gemakken voorzien. „Een groot cc trast", zei Mulders. Ook het eten viel mee. „Sol wat buikkrampen, maar geen echte zieken", dus Hof.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14