Schoolzwemmen aan banden 'Wij namen politieke verantwoordelijkheid' Laatste actie voor Braassemermeer Wantrouwen woonbootbewoners compleet JD gaat na of meer boeren •ij de zaak zijn betrokken Regio Leiden/Rijn Veenstreek ^litiek Alkemade blijft erdeeld over wandelroute Peuter in lift bekneld Alphenaar niet blij met natuurlijk groen BAANDAG 13 NOVEMBER 1995 Posterdief achterhaald jiderdorp» De politie heeft gisteren een posterdief aangehou den. De man had de poster uit een bushokje aan de Ericalaan in Leiderdorp gestolen. Hij verklaarde de poster zo mooi te vinden dat hij de verleiding niet had kunnen weerstaan. Een getuige zag dat de man de posterkast opende en waarschuwde de politie. Hondendrol oorzaak beenbreuk alphen aan den run» Een 43-jarige Alphenaar heeft zaterdag zijn been gebroken toen hij uitgleed over een hondendrol. Het onge luk gebeurde op de Kleiwerf. De man zag de hondenpoep over het hoofd. Hij is overgebracht naar een ziekenhuis. Vandalen vernielen huisje alphen aan den run Vier jeugdige Alphenaren zijn zaterdagnacht aangehouden. Het kwartet vernielde een huisje in de speeltuin aan de Cornelis de Vlamingstraat. De daders zijn na verhoor naar huis gestuurd. Inbrekers aangehouden evenhoven De politie heeft vannacht drie mannen aangehou- ien in verband met een inbraak bij een horecabedrijf aan de )rielstraat in Zevenhoven. De dieven forceerden een raam om linnen te komen. Ze openden een kassa en namen sigaretten en ■en draagbare telefoon mee. Getuigen zagen de mannen weg- ennen. De politie hield korte tijd de auto aan waarin zij pro- jeerden te ontkomen. Het drietal, tussen de 18 en 21 jaar, kwam lit Gouda. De auto was gestolen. Ook werd een gestolen golftas ïangetroffen. Ongelukken op rijksweg A4 oelofarendsveenOp de rijksweg A4 ter hoogte van Roelo- arendsveen hadden zaterdag kort na elkaar twee aanrijdingen jlaats. In beide gevallen was er sprake van onvoldoende afstand ïouden. Een 29-jarige Amsterdammer moest afremmen voor iet verkeer voor hem en werd van achteren aangereden door len 72-jarige Rotterdammer. De Amsterdammer is met nekletsel laar het Rijnland Ziekenhuis gebracht. Vervolgens werd een 28- arige inwoonster van Leiden van achteren aangereden. Zij bots- e daardoor op haar voorligger. Bij deze botsing waren in totaal ier auto's betrokken. De Leidse is met rug- en nekletsel naar en ziekenhuis gebracht. i Vuto van talud geduwd u.phen aan den run Een personenauto is zaterdag door onbe- n[enden bij de Rijnbrug in Alphen van de weg geduwd. De auto iverd op zijn kop onder aan het talud aangetroffen. De eigenaar, ,n»en inwoner van Waddinxveen, had de auto in verband met achtergelaten. De politie van Rijn- en Aarlanden verzoekt iventuele getuigen zich te melden. v ivolg van voorpagina nj AID onderzoekt nog of er ?er boeren bij de zaak zijn be lleken. Ook de administratie n beide bedrijven wordt be ken. Of de kaas wordt vernie- jd, is nog niet bekend. „Dat [paalt Justitie", zegt de AJD- )ordvoerster. De inspectiedienst vermoedt t er in totaal 100.000 kilo 53fclk in het illegale circuit te- ;ht is gekomen. De hoeveel id melk die een boer mag le ren aan de fabriek of diq voor kaas mag worden gebruikt is melijk aan een quotum ge- nden. Voor iedere liter die 51kemade/jacobswoude irieta kroft b%( Stichting tot Behoud van het aassemermeer heeft nog een itste actie voor ogen. „We bben nog 7000 gulden in de en zoeken er een bestem- ng voor", vertelt Albert joster uit Woubrugge. „We ken alleen niet wat." Volgens [Rooster had voorzitter Erick een idee om een gedenk- te plaatsen op een plek ^ens bij het meer. „Met een ^schrift Ter gedachtenis aan strijd voor het behoud van Braassemermeer' of zoiets rgelijks", zegt hij niet al te en- msiast. „Ik weet niet of het it is. We moeten er maar eens er nadenken." De 7000 gulden bestaat uit onsor- en donateursgelden. •r ikele jaren geleden heeft de tichting veel tijd en energie ge- )pt om de baggerstort in de 3 v isch e igt een elofarendsveen fcard van der geest kip politiek van Alkemade blijft istig verdeeld over de wan- lroute langs de Wijde Aa. Tot in de raadsvergadering van 27 u vember blijft het spannend aar een meerderheid van de ad voor zal kiezen: blijft de of- iële route van kracht die over k t erf van veehouder M. Doren loopt? Of neemt de ld het op voor Mooren die en vreemden op zijn erf wil stemmen zij in met een om- "dingsroute? 3 u De PvdA en GroenLihks zijn gen de wijziging van de offi- isIHle route. Zowel PvdA'er F. logenboom als GroenLinkser 111 Koek vreesde voor precedent- 00 irking. WD'er H. van Duijke- ;un 1 weet nog niet wat hij met t voorstel aanmoet Zijn frac- CHEF HENNY VAN EGMOND.071-5356414. PLV -CHEF HANSKOENEKOOP.071 -5356429 Alleen leerlingen die geen diploma hebben krijgen nog les in Leiderdorp Het schoolzwemmen in Leiderdorp voor leerlingen van groep vier en vijf die al een zwemdiploma hebben, wordt afgeschaft. Alleen leeftijdgenoten die nog geen diploma hebben, mogen naar het zwembad. Als het aan het ge meentebestuur ligt gaat deze maatregel begin volgend jaar in. Directeur B. van Adrichem van basisschool De Leeuwerik vindt het een slecht plan. „Als je je A-diploma haalt, ben je er nog niet. Dan moeten de kinderen juist doorzwemmen. Ze worden pas watervrij als ze B heb ben." leiderdorp jaap van sanduk is volgens H. Marijt, ambtenaar van de gemeente Leiderdorp, De directeur vermoedt een be- niet het geval, zuiriigingsmaatregel, maar dat „Ten eerste gaan de leerlin gen in de nieuwe situatie niet 31 keer maar juist 36 keer zwemmen. Ten tweede komt er nu geld vrij om leerlingen van de groepen zes en zeven te la ten zwemmen." Snorkelen Het college vindt het namelijk van belang dat deze oudere kin deren vier keer per jaar een zwemlesprogramma krijgen. Met onder meer snorkelen en waterpolo, omdat dit 'wellicht bijdraagt aan de keuze voor zwembadbezoek als vrijetijds besteding'. Schooldirecteur Van Adri chem noemt dit voorstel zwak. „Het is natuurlijk een leuke re clame voor het zwemmen, maar echt zwemmen is het niet." Volgens de directeur kleven er ook organisatorische bezwaren aan het plan. „Er worden een paar kinderen uit de groep ge haald. Dat is onderwijskundig een slechte zaak." Bezet Het gaat om een half uur zwem- tijd, dat alles bij elkaar ander halfuur lestijd kost. Directeur Van Adrichem heeft inmiddels, zij het tevergeefs, onderzocht gymnastiek en zwemmen op het rooster sa men te voegen, maar de gym zaal blijkt op dat moment al be zet te zijn door een andere school. De plannen van burgemees ter en wethouders van Leider dorp worden vanavond, maan dag 13 november, besproken door de commissie voor onder wijs. boven het quotum wordt gele verd, moet de veehouder een boete betalen. Door melk of kaas 'zwart' te verkopen, wordt die boete onüopen. Volgens de inspectiedienst komt het enkele keren per jaar voor in Nederland dat illegale melk of kaas in beslag wordt ge nomen. Meestal komt die inbe slagname volgens haar tegen het einde van het superhef fingsjaar, op 1 april voor. Op die datum wordt namelijk bekeken hoeveel liter melk een boer 'te veel' heeft geleverd. „Maar ook halverwege het jaar is al te zien of de hoeveelheid af te leveren melk boven het quotum uit komt." V' - y i3l Braassem tegen te houden. Het is ze niet gelukt. Wel hebben de acties van de milieu-activisten geleid tot strengere controles. „Ons werk zit er nu op", zegt Klooster, die vermoeidheidsver schijnselen van de protestacties vertoont. „Alle vergunningen zijn verleend." Het Baggerdepot Zuid-Holland BV mag tot 1998 doorgaan met de slibstort. Klooster weet niet of de stich ting nu definitief ophoudt te be staan. „Stel dat straks blijkt dat de Wijde Aa wordt bedreigd door de HSL, dan moet de stichting toch weer nieuw leven worden ingeblazen. Want voor de Wijde Aa nemen wij het ook op." Wie een leuke besteding weet voor de 7000 gulden, kan zich melden bij Albert Klooster, tele foon: 0172-518735. Hij stelt wel een voorwaarde: „Het moet met de Braassem te maken heb ben." tiegenoten wel: die zijn voor. Ook het CDA is ernstig ver deeld. N. van Ruiten wilde wel instemmen, zij het 'zuiver en al leen om de werkbaarheid te be vorderen'. Hij vond wethouder L. Beelen (WD) aan zijn zijde. „Als be stuurder moet je realist zijn." Het onttrekken van het pad aan de openbaarheid is immers een voorwaarde, die Van Leeuwen stelt aan de verkoop van de on dergrond waarop het omlei dingspad rust. Voor maximaal 15 mille kan de gemeente de ondergrond kopen. Naar ver wachting zullen andere belang hebbende instanties als de pro vincie en waterschap de Oude Rijnstromen niet tegenstribbe len. Vooral het waterschap niet. Dat is van plan op de gronden van Van Leeuwen een bagger depot in te richten. oegstgeest wim koevoet Woonbootbewoner Jeroen van der Sluijs beschikt over nieuwe aanwijzingen dat het onderzoek naar alternatieven voor de ont sluiting van de toekomstige nieuwbouwwijk in de Broek- en Simontjespolder 'een farce' is. „Wethouder Van Eisen liegt", concludeert hij. Het staat voor hem en andere bewoners van de Haarlemmer trekvaart nu zo goed als vast dat de gemeente regelrecht afkoerst op een weg over de ijsbaan en de brug over de vaart. Het is de ze brug waarvoor de ligplaatsen van vermoedelijk zo'n vijf boten moeten verdwijnen. Van der Sluijs heeft enkele stukken opgevraagd waarin on der meer de afspraak met de ge meente Leiden is genotuleerd dat deze onderzoekt wat er alle- alphen aan den run Een peuter van 22 maanden is vrijdag met zijn voetjes bekneld geraakt in de lift van de flat aan de Briljantstraat in Alphen. De voorwielen van de buggy waarin de peuter zat drukten de nood- drempel weg waarna de wielen in de ruimte wegzakten. Vervol gens raakten de voetjes bekneld. De moeder sloeg alarm waarna brandweer en ambulance het jongetje bevrijd den. De peuter werd naar een ziekenhuis gebracht, waar de schade bleek mee te vallen. Echtpaar ontsnapt aan wisse dood Een Wassenaars echtpaar is gis teravond ontsnapt aan een wis se dood door een koolmonoxi devergiftiging. De 28-jarige vrouw verloor het bewustzijn, waarop haar 30-jarige echtge noot zijn ouders belde. Toen die aankwamen, was ook de man bewusteloos. De ouders gooi den meteen de ramen open en waarschuwden een arts. Het echtpaar is overgebracht naar een ziekenhuis. maal komt kijken bij gedwon gen verplaatsingen. Wethouder G. van Eisen (Progressief Oegst- geest) woonde de vergadering waarin deze afspraak is ge maakt bij. Van der Sluijs hecht nu geen enkel geloof meer aan de toezegging van de wethou der dat gedwongen verplaatsin gen achterwege blijven. Uit een ander stuk, opgesteld door de Oegstgeester ambte naar L. Jessen, leidt hij af dat het verkeersonderzoek, waarin de alternatieve ontsluitingen aan de orde komen, wordt ge bruikt om 'de schijn op te hou den'. Ook heeft Van der Sluijs een stuk waaruit blijkt dat raads commissies, de gemeenteraad en betrokkenen zoals hijzelf in de verdere discussie buitenspel worden gezet. „Het is nota bene een gemeenteambtenaar en niet de wethouder die zich druk maakt om het geringe aantal 'beslismomenten' en mogelijk heden tot inspraak." Wethouder Van Eisen toont zich zeer ontstemd over de han delwijze van Van der Sluijs. „Hij heeft inzage in alle stukken die hij maar wil. We hebben geen geheimen. Hij trekt verkeerde conclusies en zorgt vervolgens voor allerlei verdachtmakingen in de krant. Als hij zo bezig blijft, gooi'ik hem uit de klank bordgroep, waarin de bewoners zitten." Van Eisen vindt niet dat uit het Leidse onderzoek naar ge dwongen verplaatsingen kan worden geconcludeerd dat hij zijn toezeggingen niet nakomt. „Ik sta pal achter de voorzitter van het landelijke woonboten- overleg. Die heeft op televisie gezegd dat het mogelijk is dat boten opzij moeten voor ont sluitingen. Dat kan immers ook met huizen gebeuren. Maar het is alleen maar mogelijk met een fatsoenlijke uitkoopregeling of met goede alternatieve ligplaat sen." Van Eisen overtuigt Van der Sluijs hiermee niet. „Als je denkt dat je eruit komt met uit koopregelingen of andere lig plaatsen, waarom ga je dan on derzoeken hoe je iemand met dwang verplaatst?" Van Eisen erkent wel dat er weinig tijd is. Hij betreurt dat. „Maar ook ik ontkom niet aan de tijdsdruk. We hebben haast omdat we anders locatiesubsi dies voor de nieuwbouwwijk verspelen. Toch is er voor ge zorgd dat alle inspraak die er moet zijn, er ook is." De wijk wordt zowel aan de Leidse als aan de Oegstgeester Belastingen sterk omhoog in Rijnwoude WM Woonboten in de Haarlemmertrekvaart. Bewoners vinden telkens nieuwe 'bewijzen' dat de gemeenten Leiden en Oegstgeest met alle geweld een brug willen die ten koste van hun lig plaatsen gaat. FOTO HIELCO KUIPERS kant ontsloten. Aan de 1-eidse zijde komt een tunnel onder de spoordijk, ter hoogte van de plek waar station Merenwijk wordt gedacht. Voldoende Aan de Oegstgeester kant moet de Lange Voort worden doorge trokken en uitmonden op een brug over de Haarlemmertrek vaart. De plannenmakers vin den één Oegstgeester ontslui ting onvoldoende en dringen daarom aan op nog een weg plus brug. De woonbootbewoners vin den een Oegstgeester ontslui ting wel voldoende. Als een tweede toch zo nodig moet, dan kan die beter lopen over de ten nisbanen van Unicum, langs de spoorbaan, over het water en aansluiten op de Boerhaavelaan in Leiden. De tarieven van de onroe rend zaakbelasting (QZB) mogen dan in de meerjaren begroting voor de komende jaren maar enkele procenten stijgen, de belastingaansla gen voor de inwoners van Rijnwoude gaan in 1997 radi caal omhoog. Vanaf dat jaar moet de O/B worden gehe ven op grond van de waarde van de huizen op 1 januari '95. l ot nu toe is de waarde op 1 januari 1990 maatge vend. De sterke waardestij ging van de afgelopen jaren zal zich dan vertalen in de belastingaanslag. De prijzen van het onroe rend goed zijn tussen de twee taxatie-data landelijk met gemiddeld 34 procent gestegen. In de Randstad zijn de prijzen echter sterker ge stegen. In Leiden wordt er al rekening mee gehouden dat de ÖZB-waarde van goedko pere woningen door de her- taxatie gemiddeld 70 procent omhoog gaat. Rijnwoude krijgt door de nieuwe grondslag aanzienlijk meer belastinggeld binnen. Maar door de nieuwe syste matiek bij de verdeling van het gemeentefonds, worden de extra belasting-inkomsten direct weer gekort op de al gemene uitkering. Per saldo schiet de gemeente dus niets op met de hogere belasting aanslagen. Om de ongeveer 8100 woningen in de gemeente opnieuw te taxeren, willen burgemeester en wethouders een rentmeesterskantoor In huren. De totale kosten van de hertaxatie komen op iets meer dan een half miljoen. Omdat zowel het Rijk als het hoogheemraadschap meebe taalt aan de hertaxatie, be draagt de rekening voor de gemeente 273.000 gulden. Katoenen luier wordt steeds vaker gebruikt LEIDEN HERMAN JOUSTRA Vijf procent van de ouders en verzorgers van de pasgeborenen in Leiden is in de eerste drie maanden van hun bestaan overgestapt van het gebruik van wegwerpluiers voor hun kinde ren op katoenen luiers. De helft daarvan kan op het conto wor den geschreven van het ge meentelijke experiment 'Geel ze van katoen' om het gebruik van katoenen luiers te stimuleren. Dat staat in de eerste evaluatie van het experiment. Wie een overstap wilde ma ken van wegwerp- naar katoe nen luiers kon rekenen op een premie van de gemeente. Hel experiment is een uitvloeisel van de notitie van burgemeester en wethouders 'Stimulering ge bruik katoenen luiers' uit 1994. Papieren afvalluiers worden ge zien als een belasting voor liet milieu. Bovendien is er bij het wegwerpen ervan ook nog eens sprake van een volumepro bleem. Per kind komen er gedu rende de 'luierleeftijd', zo'n tweeeneenhalf jaar, circa 6000 luiers als afval vrij. Bij een ge wicht van gemiddeld 200 gram pér gebruikte luier, betekent dat dat een kind gemiddeld in de periode 1,2 ton afval produ ceert. BBL is kritiek op marktbeleid beu leiderdorp judy nihof De stortvloed van kritiek op de koers van de fractie van Bur gerbelangen (BBL) inzake de markt zit de partij bepaald niet lekker. In het nieuwe vereni gingsblad van BBL slaat raads lid S. Weeda terug. „Onbegrijpelijk dat er op deze heftige manier op BBL wordt afgegeven", schrijft Weeda. Zijn fractie zorgde er volgens hem tenminste voor dót er 3 juli jongstleden een besluit over de markt werd genomen. Die doorbraak was hard no dig na 'bijna vijftien jaar poli tiek geklungel', valt te lezen in het verenigingsblad. In vorige raadsperiodes, toen BBL nog niet bestond, liet de Leider- dorpse politiek de onduidelijk heid over de toekomst van de markt maar voortduren, stelt Weeda. „Politieke verantwoor delijkheid nemen en dragen behoorde kennelijk al die tijd niet thuis in het politieke cir cuit." BBL heeft zich volgens hem daarentegen niet aan zijn politieke verantwoordelijkheid onttrokken. „Wij nemen geen lange aanlopen, zonder uitein delijk de al of niet verwachte sprong te wagen. Alle bestraffende vingertjes wezen na het genomen raads besluit naar BBL, omdat er nu eenmaal een 'zondebok' moest zijn. Wat boze tongen bewe ren: dat BBL haar ideologie heeft verloochend, is volgens Weeda absoluut niet waar. „Immers als punt één in ons verkiezingsprogramma staat letterlijk dat BBL de behoeften van burgers en ondernemers centraal wil stellen. En met de burgers en ondernemers be doelen wij in dit kader niet slechts een handjevol die- zelf al moeite hebben uitleg te ge ven aan hun eigen voorkeuren en/ofideeën." Welke burgers en onderne mers dan precies gebaat zijn bij het raadsbesluit (overigens een compromis van BBL, WD en D66), vertelt Weeda niet. Na afloop van de roerige raadsver gadering op 3 juli bleek dat niemand heil zag in het be sluit, onder meer omdat het te genstrijdigheden bevat. Het besluit hield in dat er een markt blijft in de Hoofdstraat en dat deze zowel ingekrom pen wordt als verbeterd. Daarnaast komt er een twee de markt in het nieuwe deel van Leiderdorp. Hiertegen kwamen zoveel bezwaarschrif ten, van zowel marktkooplie den als burgers, dat de com missie beroep- en bezwaar twee zittingen moest houden om ze allemaal te kunnen be handelen. Het wachten is nu op een uitspraak van de com missie. Het is niet ondenkbaar dat deze het raadsbesluit als 'onuitvoerbaar' van tafel veegt. alphen aan den rijn jan winde De Alphenaar kan maar weinig, waardering opbrengen voor het natuurlijke groenbeheer van de gemeente. Twee jaar geleden koos Alphen ervoor om het openbaar groen op een meer natuurlijke wijze te beheren. In plaats van élle onkruid uit de perkjes te schoffelen, mag de natuur nu meer haar eigen gang gaan. Prachtig, vinden ze bij de al- deling groenvoorziening van de gemeente. En er zijn ongetwij feld genoeg burgers die deze vi sie onderschrijven. Maar dat niet iedereen het daarmee eens is, bleek afgelopen op een bij eenkomst in het Parktheater over natuur in de stad. De bij eenkomst werd gehouden ter afsluiting van het Europees Na tuurbeschermingsjaar. Want wie had verwacht dat de gemeente veel bijval zou krij gen om het groen meer kans te geven, kwam bedrogen uit. Zo vroeg een bewoner van de Kla verhof zich zelfs af of de ge meente niet de bladeren van de levensgevaarlijke glijpartijen opleveren. Volgens wethouder H. Habermehl (CDA/groenbe- heer) veegt de gemeente de bla deren op in het centrum, maar het zou ondoenlijk zijn om dat overal te doen. Dal schoonhouden moet ech ter niet te ver gaan, vindt Habe- mehl. Sinds een paar jaar spuil de gemeente niet meer met gif, maar wordt het onkruid wegge- borsteld. Dat goede voorbeeld wordt echter niet door iedere burger voetstoots gevolgd. Veel inwoners houden hun stoepje vrij van onkruid met gif dat vrij bij de doe-het-zelver verkrijg baar is. De gemeente overweegt overigens om toch weer de gif spuit ter hand te nemen. Dat is goedkoper en het nieuwe mid del TopGun zou minder scha delijk zijn voor het milieu. Van een echte discussie over natuurlijk groenbeheer kwam het hierdoor niet. Wethouder Habermehl gooide er zelf nog een schepje bovenop door zijn pleidooi voor hanggeraniums in het stadsbeeld. Eén van de aan wezigen wist te vertellen dat de hanggeranium hier waarschijn lijk niet zou aarden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11