'Het lijkt hier wel een lunapark' Hervormd Wij-gevoel valt niet uit te leggen Leiden Kerk Samenleving Valkenburg heeft Jeruzalemplein MAANDAG 13 NOVEMBER 1995 Röntgendag in ziekenhuizen redelijk succesvol verlopen voorschoten frank buurman Roterende machines, beweeglij ke robotarmen, mensen in tun nels. „Het lijkt hier wel een lunapark", krijgen de medewer kers van de afdeling radiodia gnostiek van de ziekenhuizen vaak te horen. Wilhelm Rönt gen, die 100 jaar geleden bij toeval de naar hem genoemde straling ontdekte, zou er van daag de dag misschien niet eens van opkijken. Zijn vinding werd immers aan het begin van deze eeuw regelmatig gebruikt als kermisattractie. Veel mensen van toen vonden het prachtig om direct de botten in hun iharid te bekijken. Dat de niet afgeschermde röntgenstraling op termijn de sastreuze effecten kon hebben werd een eeuw geleden nog niet beseft. Tegenwoordig wordt er veel zorgvuldiger omgespron gen met dit niet meer weg te •denken hulpmiddel in de ge neeskunde. De apparatuur is optimaal beveiligd en de ge bruikte hoeveelheid straling is tot een minimum terugge bracht. Voor een lollige rönt- igenfoto of een 'pret-echootje' hoef je bij een ziekenhuis niet ■aan te komen. Niettemin wor den er jaarlijks honderdduizen den serieuze röntgenfoto's ge maakt van het menselijk li chaam. En dan zijn er nog vele afgeleide behandelingen, zoals het gebruik van straling bij de bestrijding van kankergezwellen door de radiotherapie. Honderden mensen maakten afgelopen zaterdag gebruik van de gelegenheid om een kijkje te nemen op de afdelingen radio diagnostiek van het Academisch Ziekenhuis Leiden, het Diaco- nessenhuis in Leiden en het Rijnland Ziekenhuis in Leider dorp. Bij het AZL kon boven dien de afdeling radiotherapie worden bezocht. Op het Leidse Plein in het Academisch Ziekenhuis' Leiden liep het zaterdag niet storm, maar dat gaf de medewerkers van de afdelingen wel gelegen heid om de groepjes belangstel lenden uitgebreid rond te lei den. Len rondleiding duurde daardoor wel twee uur. Hoofdlaborant Louis van Schie van het AZL trof zaterdag een belangstellend gehoor. De hoeveelheid techniek was over weldigend. De apparatuur, meestal gebouwd door Philips, kan tegenwoordig elk plekje in het menselijk lichaam zichtbaar maken. Sommige apparaten maken getalgebruik van stra ling, maar van geluidsgolven of magneetvelden. Een enthou siaste therapeut gaf een demon stratie van de kracht van de elektromagneten van zijn 'scanner'. Het apparaat plukte moeiteloos stukken metaal uit de lucht. Een fotograaf zocht snel een veilig heenkomen na dat hem was verteld dat de ma chine gehakt maakt van de slui ter van zijn kostbare fototoestel. ..Een paar directeuren van Phi lips zijn ooit naar een demon stratie van het apparaat komen kijken. Toen ze weer vertrokken bleek de machine de magneti sche strips van hun credit cards te hebben uitgewist", vertelt Van Schie. De spectaculaire röntgenfo to's deden het gisteren ook nog steeds best. Een foto van een li chaam vol punaises bijvoor beeld. Het slachtoffer had er een doosje vol van geslikt. Wat zijn bedoeling was is niet duide lijk, maar de punaises hadden uiteindelijk 'langs natuurlijke weg' zijn lichaam weer verlaten. En ook de foto van een schedel met een kogel zag er sensatio neel uit. Om welke afrekening in de onderwereld het ging bleef zaterdag onduidelijk. Zieken huizen zijn discreet. Frans Herwijnen van de an: giokamer tenslotte maakte in druk met zijn catheters waar mee, onder radiodiagnostiek, via de bloedvaten subtiele in grepen kunnen worden uitge voerd. De dotterbehandeling bijvoorbeeld, waarbij een dicht geslibde ader met een balonne- tje wordt geopend. Een keur van slangetjes wordt door de aders geschoven en daarmee kan van alles worden aange bracht, of juist door middel van grijpertjes worden verwijderd. Via een monitor worden de ca theters nauwkeurig bediend. „We staan soms uren te henge len", aldus Herwijnen. chef henny van ecmond, 071-5356414. plv -chef hans koenekoop. 071 -535 BURGERLIJKE STAND -Po LEIDEN Geboren Petrie Elvira Celine dv. G.P. van der Perk en M. van Denzei Marten zv. H.S Klauer en K. Klauer Kali dv. J.G.E de la Rie en A. Ouwehand Sheila Elisadv. R.G.G. Bekkering enC. Koree» Eduardozv. J.H. Ver mij en M J. van den Berg Stef Ja cobus zv. W.P. van Dijk en G.W.C. Oomen Robert Jayant zv. R RK Mohunlol en U.C. Dwarkapersadmi- sier Marnix zv. J.A. Boon en A. de Graaf Mart zv. S. Sijtema en A.J- .L.E. de Hulster Nalaye Ahmed zv. A Alt Duali en I.S. Omar Rudi Joey zv. R.J Haamke en J.M Smit Yuri zv. F.P.M. Frentrop en J. Bal Michelle dv. R. Ouwehand en M Pariyar Maud dv. J.T.W. Wessel- man en G. Zuur» Kelly dv. K.M.J. Filarski Alex zv. B E. Ouwehand en B. Bernschein Nicky Barbara dv. MB van Es «Suzan dv. J.A .J. Kaandorp en E.M. Kauffman An na Cornelia dv. M. Guijt en C.H. van Bohemen Stanley zv. P. Ha gen en D.C. van der Plas Eva dv. P.L.M. van Oosten en J.F.M. Mol Jasm Hesham Mohamed zv. H.M M. El-Refaei en G. van Velzen Pim Willem Antoon zv G.W.M van Leeuwen en A.M.E. de Vroom- en» Thijs Pieter zv. J .T. Everts en E.M. Bakker Mirte Anna dv. D.E. Bakker en T.J. Pathuis Joyce dv. R. Notmeijer en MJ.F. Wildenberg Sanne dv. P.J. van Rijn en A. de Ruiter Maaike dv. M. Hoek en H.J Broekhoff Zaza Celeste dv J.W.C. de Ridder en C.L. van der Wijden Sietske Johanna dv. A.S. Couperus en C.A. Molenaar Tom Jéan Joseph zv. L.G.J.M. Plusje en C.J.M. Takken Sharon dv. C. Lap onder en Y. van der Vet Hilana dv A. Nayrabi en C. Witteman Merle Nadine dv. I. Verseef en A.W.P. Broers» Mariëlle Jolisadv. P.M. Adèr en H.J. Smit Anne-Lise dv. S.E. Strandmoe en H. Mulder Bas zv. A.R. Hemerik en M. Koper Sander Willem zv. F.P. van Oostrom en S.C.J. de Vries Kelly dv. L.A. van Rijn en N. van Nieuw koop Dirk zv. T. van der Plas en C. Varkevisser Martijn Patrick zv. P.J.C. Haneveld en J.E.M. Schrij vers Sander Thomas zv. P.J.C. Haneveld en'J.E.M. Schrijvers Li- anne Elme Gerdine dv. P.J.C. Haneveld en J.E.M. Schrijvers Jesse zv. B.A. in 't Veld en W. Mark Roos Henriëtte Sophia dv. M.P. van Exter en M.G.M. Lammertmk Lailadv. M. Maatallahen M. Bitari Max zv. D. Dunsbergen en I.S.C. Kientz Marcia dv. A.J. van Leeu wen e G.M. Sjardijn Muhammed All zv. Y. Akdemir en S. Akdemir Maria Theresia dv. M.W.L. Tromm en E.M.M. Engbers Calvin zv. J.L H( VÏ Scholten en L. El Mourabit Róisln Catherine Josephine dv. B.W.C van Velsen en C.G. Fitzpatrick Di- nancia dv. F.J. van Strien en S. van Weerlee NicolaasChristiaan zv. H.R. Walters en K.J, Vos Celme Veradv. M.M.T.A. Brusen J.J.M. van Luijk Marijtje Gijsbertha dv. C. van Duijn en M. Hoek Lucas Johannes Adrianuszv. J.J.M. van der Klem en W.B.M. Klinkhamer. Overleden I.B.C. de Nooijer, geb. 1 mei 1945, man W. Latooij, gebLpj. 13 juni 1919, man A. Smit, geb. 13 juni 1947, ev. J. van der Meer J.P. Ouwerkerk, geb. 17 april 1912, man A M van der Meer, geb 4 mei 1929, ev. J.H.M. Omt- j_ zigt R.W. van der Ham, geb. 14 lil feb, 1910, geh. gew. met H.K. Smit P.J. Korthout, geb. 6 mei 1926, vrouw Sartono bin Amino, geb. 30 juni 1928. man B.C. Bakker, geb 5 juni 1995, zoon A.V. Mac Lean, geb. 15 nov 1911, geh. gew. met A. Besuyen A. de Lange, geb. 6 maart 1910, geh. gew. met A.J.P. Steegstra G.E. Duits, geb. 6 april 1942, ev. G.R. Rademaker Th. P Vogels, geb. 30 nov. 1955, man J.M. IJzer man, geb. 16 feb. 1919, geh. gew. met P. Zaalberg A.A. Janssen, geb. 21 sept. 1922, ev. B. van Leeuwen W. Heemskerk, geb. 20 aug. 1932, man G. Smolenaars, geb. 3 aug. 1937, man M.P, Huisman, geb. 30 aug. 1914, manher C.G. Verhoeven, geb. 23 jan. 1927 W. van Hooven, geb. 1 mei 1907, man »A.C. van de Hoef. geb. 9 aug. 1916, man J.C. de Valois, geb. 1 mei 1921, ev. J. Meijer» I.M. van Kessel.geb. 19 sept. 1995, dochter M.M.A. Lmdhout) geb. 25 jan. 1926, geh. gew. met J van der Spek A. de Jong, geb. 30 juli 1969, vrouw Gehuwd K. Fodjagbo Azoungo en A.M. Cudjoe» P.E. Noteboom J.J.M. Overdevest» I.D. Phillips en E.G. Clouder R.P.J. van der Wee gen en M.l. Wieringa. ila, 'r VOORSCHOTEN Geboren Jeroen zv. W.A. Thoolen en E. d - 'Sluijs Sabine dv. H. Gestman en k P.A. Bleijs Julia Marina dv. J.Th, Kriek en A.M .C. Onderwater Mar-L-2 ten zv. H.S. Klauer en K. Klauer. Overleden J.C. Warmerdam, oud 78 jaar C.D. van Duijker, wv. van JUJ Elswijk, oud 88 jaar F.A. Vincen- tv< ten, oud 62 jaar H. Beket, wv. Corvers, oud 87 jaar A.J. van Ginj kei, oud 64 jaar C.M. Olijslager, ie wv. Velthuizen, oud 74 jaar. fkJ Gehuwd A.L. Muradin en S.Ch. 0 Ramdjan HL. Friedhoff en ke A.M.E. de Reede. )d, Synode poogt 'gesprek der richtingenop gang te krijgen doorn wim schruver Het gebeurde enige tijd geleden in een hervormde classis (regionale kerkvergadering). Afgevaardigden van een paar 'zware' hervormde gemeenten kwamen bewust te laat binnen. Reden: zo liepen ze de meditatie van een vrouwelijke voorganger mis. En de in het zwart gehulde mannenbroeders moeten niets hebben van de vrouw in het ambt. Dat zeiden ze ook met zoveel woorden in een «verklaring die ze, tot frustratie van anderen, lieten voorle zen. van links naar rechts het vol gende beeld opleveren: een kleine groep vrijzinnigen, de grote middenmoot van 'gewo ne' hervormden (ook wel de midden-orthodoxie genoemd), de confessionelen (volgens de Confessionele Vereneniging moei een zesde deel van de ker ken zo worden aangeduid) en geheel rechts de gereformeerde bonders (de bond rekent een derde deel van de actief her vormden tot zijn achterban). De verdeeldheid binnen deze 'hotelkerk' blijkt uit de officiële regels die gemaakt zijn om vreedzame coëxistentie tussen de groepen mogelijk te maken. Zo kunnen er plaatselijk diverse deelgemeenten bestaan en kun nen mensen zich in een andere gemeente, die hen qua ligging meer aanstaat, laten inschrij ven. Voor het synodebestuur is het de vraag 'hoever de verschei denheid binnen onze kerk kan gaan zonder de eenheid aan te tasten'. Inzet voor het gesprek tussen de bloedgroepen vormt De tekenaar Peter van Straaten zou een prachtige cartoon kun nen maken van bijvoorbeeld dr. Karei Blei, secretaris-generaal van de Hervormde Kerk, en ir. jan van der Graaf, coach van de behoudende Gereformeerde ,tBond, samen wandelend met ,'^de handen op de rug en daar onder de tekst: 'Wat hebben wij nou eigenlijk samen?' Het is deze vraag waarvoor komende vrijdag (17 november) een ochtend en een deel van de middag is ingeruimd op de zit ting van de hervormde synode. Het synodebestuur wil dan een begin maken met het 'gesprek der richtingen'. De bestuurders willen het niet als een voldon gen feit accepteren dat de ver schillende richtingen of 'modaliteiten' binnen de kerk als 'blokken naast of tegenover elkaar'staan. Hen denkbeeldige groepsfoto 'van het meelevende deel van de 2,7 miljoen hervormden zou een boekje dat nota bene de ti tel 'Geloven wij in dezelfde God' heeft. Volgens het bestuur is de een heid dus nog niet aangetast. Je moet hervormd zijn om dat te kunnen begrijpen. Dat is de af gelopen tijd bijvoorbeeld keer op keer gebleken uit de verba zing, ergernis, woede en frustra tie van de gereformeerde Sa men op Weg-partner, wanneer het herenigingsproces opnieuw vertraging opliep door de her vormde verdeeldheid. De hervormde richtingen wal len elkaar, zo blijkt steeds, abso luut niet kwijt. Maar wat zit daar dan toch achter? Immers, er bestaan enorme verschillen in theologie en kerkopvatting. Bovendien is er vrijwel geen contact tussen de 'modalitei- valkenburg Dat hervormde wij-gevoel is onbegrijpelijk. „Het valt niet uit te uit te leggen aan een buiten staander", zei een hervormd sy nodelid onlangs desgevraagd. Misschien, maar zelfs dat is maar zeer de vraag, zal het 'ge sprek der richtingen' weer op gang komen, maar dat zal ook de grens zijn van dit 'hervorm de wondertje'. De onderlinge kloven zijn te breed en te diep. Maar je moet blijkbaar her vormd zijn om daar blind voor te zijn en om niet in te zien dat je. zeker ten opzichte van je SoW-partner, verplicht bent aan die verdeeldheid consequenties te verbinden. In het kader van de actie 'Valkenburg feliciteert 3000-jarig Jeruzalem' onthulde loco-burgemees ter H. van der Nagel - die de zieke burgemeester A.C. Hommes verving - afgelopen zaterdag op hel CasteLlumplein het nieuwe naambord 'leruzalemplein'. De naamsverandering is tijde lijk: het fleurige naambord in de Israëlische kleu ren zal het plein voor de Hervormde kerk een jaar lang sieren. Door middel van acties wil de werkgroep 'Val kenburg feliciteert Jeruzalem' - onder voorzitter schap van dr. C. Vermeulen - de verbondenheid Vaticaan rekent voor het eerst op batig saldo VATICAANSTAD AFP I let Vaticaan heeft voor het eerst sinds 25 jaar een begroting gepresenteerd waarin rekening wordt gehouden met een overschot. De kerkelij ke staat hoopt 1996 af te kunnen sluiten met een batig saldo van ongeveer 330.000 dollar. Dit heeft kardinaal Edmund Szoka, die in het Vaticaan over de geldzaken gaat. vrijdag meege deeld. Het gaat om een overschot van 0.2 pro cent op de totale inkomsten van ongeveer 178 miljoen dollar. Van 1970 tot 1992 kwam het Va ticaan aan het eind van het jaar altijd in de rode cijfers terecht. De laatste jaren kon dankzij een gunstige ontwikkeling van de wisselkoersen een bescheiden winst worden geboekt. Kardinaal Szoka toonde zich optimistisch over de financiële toekomst van het Vaticaan. Voorwaarde is wel dat de bisdommen en andere rooms-katholieke instellingen in heel de wereld net zo genereus blijven bijdragen als ze de afge lopen jaren hebben gedaan. Eerste diseo- dienst afgelast berlikum ANP De eerste disco-kerkdienst, die zaterdagavond in de gere formeerde kerk van het Friese Berlikum gehouden zou wor den, is op het laatste moment afgelast. De initiatiefnemers zijn geschrokken van de enor me ophef over de dienst in de media. Bijna alle omroepen zouden van de partij zijn, zegt predi kant P. Dijkstra, toch met eni ge trots. „Met zoveel camera's en microfoons kun je uiter aard moeilijk het gesprek met jongeren aangaan.' Aartsbisschop Carey: wijding vrouwelijke priesters succes lissabon rtr Het omstreden besluit van de Anglicaanse Kerk in Engeland (Church of England) om vrou wen tot priester te wijden, is volgens aartsbisschop George Carey van Canterbury een succes geworden. De vrees voor het vertrek van veel man nelijke priesters bleek onge grond. „Toen we in 1992 in de synode besloten vrouwen tot priester te wijden, voorspel den mensen dat zo'n 4000 geestelijken de Kerk zouden verlaten. Maar er zijn er slechts enkelen vertrokken", aldus Carey in de Portugese krant Independente. Sinds voorjaar 1994 heeft de kerk ongeveer 1500 vrouwen tot priester gewijd. „Dus ge loof ik dat het besluit zeer po sitief is uitgevallen", aldus Ca rey. die voor het eerst een offi cieel bezoek brengt aan de Rooms-Katholieke Kerk in Portugal. I lij kondigde aan dat volgend jaar nauwe samen werking tot stand komt tussen de Church of England en de lutherse kerken in Scandinavië en de Baltische landen. redactie dick van der plas, 071-53p" O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres: Postbus 54. 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 OOuur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W H. C. M Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.DPaauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE GJ. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H W van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: 071- Hoofdredactie 071- ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 071- RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uuj 071-51*1 ABONNEMENTEN jjjj bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEI Voor mensen die moeilijk lezen, slechl hebben of blind zijn (of een andere li dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dagl geluidscassette beschikbaar. Voor infc 0486-482345 (Centrum voor Gesprokt tuur, Grave) van Nederland met het volk van Israel tot uiting brengen. In 1996 viert Jeruzalem, 'Stad van de vrede', haar 3.000-jarig bestaan. In Nederland zijn 12 gemeenten uitverkoren die met Jeruzalem meeleven. Eén daarvan is de gemeente Valken burg. Dr. Vermeulen wees zaterdag op de grote problemen die Jeruzalem kent. Juist nu de wereld opgeschrikt is door de moord op premier Rabin. Vermeulen riep de aanwezigen op Jeruzalem steun te betuigen in haar moeilijke en bedreigde bestaan. „Joden, palestijnen en christenen zullen samen naar mogelijkheden moeten zoeken om verder te gaan, want zonder vrede is er geen toe komst mogelijk", aldus Vermeulen. K N H U ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis, vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag 8.00 tot 17 00 en vanaf dinsdag 17.00 tot woensdag 8.00; kenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19 00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vooi ners bovendien van 10 30 - 11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 ui na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. j Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. c RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kil en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. j Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot* uur). j Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 ui 18.30-19.00 uur Spoedeisende hulp dag en nacht geopend C RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, k en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 i 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 u leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur. uitslt voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruir zoek mogelijkheid in overlec met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oo kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkun heelkunde 14.15-15.00 uuren 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. Dr. C. Vermeulen: „Zonder vrede is er geen toekomst mogelijk. FOTO TACO VAN DER EB

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10