'Rabin slachtoffer komplot' Er is een accountmanager die voluit voor uw zaak gaat. Publikatieverbod voor opruiende taal in Israël iTechnisch bankroet dreigt voor VS Buitenland Activist op geheime locatie VN: Kroaten trekken zonder geweld Oost-SIavonië binnen ING BANK :lijk VRIJDAG 10 NOVEMBER 1995 Gemenebest: Staak kernproeven Auckland» De staatshoofden en regeringsleiders die deelnemen aan de topconferentie van het Britse Gemenebest, die vandaag in Auckland is begonnen, hebben opgeroepen tot het onmiddel lijk staken van kemproeven, gezien de 'uitgebreide verontwaar diging' die ze hebben opgeroepen. In het communiqué wordt Franrkijk niet bij naam genoemd. Parijs heeft sinds september drie kenrproeven gedaan in de Stille Zuidzee. Brit krijgt in Singapore de strop Singapore Een 35-jarige Brit is vandaag in Singapore ter dood veroordeeld voor de moord op een Zuid-Afrikaan. Hij is'de eer ste westerling die in Singapore een doodvonnis krijgt voor moord. Vorig jaar september werd de Nederlander Johannes van Damme geëxecuteerd voor drugssmokkel. Sinds 1975 voltrok Singapore 260 doodvonnissen. Zoon Graham in vaders voetsporen Minneapolis» De zoon van de Amerikaanse evangelist Billy Graham, de 43-iarige Franklin, treedt in zijn vaders voetsporen. Als zijn vader aftreedt, neemt de jonge Graham de leiding over van diens organisatie, zo heeft het bestuur besloten. Afgelopen zomer stortte de 76-jarige evangelist, die onder meer aan de Ziekte van Parkinson lijdt, in tijdens een campagne in Toronto. Sindsdien heeft hij echter al weer gepredikt. Turken nodigen Cousteau uit van» De Franse onderwateronderzoeker Jacques Cousteau is gevraagd om onderzoek te komen doen naar de Turkse versie van het Monster van Loch Ness, die de gemoederen in Turkije zeer bezighoudt. Journalisten en cameralieden bivakkeren dag en nacht in boten op het meer Van, waar het monster is gesigna leerd. Een parlementscommissie heeft besloten een onderzoeks delegatie naar het meer te sturen. FIS roept op verkiezingen te boycotten algiers Het bestuur in ballingschap van het Islamitisch Red dingsfront (FIS) heeft de Algerijnen opgeroepen de presidents verkiezingen op 16 november 'massief te boycotten. Dit schrijft de in 1992 verboden fundamentalistische partij in een commu niqué aan het persbureau AFP. Bij vliegtuigongeluk 53 doden buenos aires» Alle 53 inzittenden van een vliegtuig van de Ar gentijnse luchtmacht zijn om het leven gekomen toen het toe stel tegen een berg vloog en neerstortte. De tweemotorige Fok ker F27 verongelukte woensdagavond (plaatselijke tijd) in een onweersbui boven de provincie Cordoba in de buurt van Villa Dolores. BA kopieert paspoort zwarte Britten londen British Airways kopieert paspoorten van zwarte Britten die een bezoek brengen aan de VS. Volgens de maatschappij is zij daartoe gedwongen door de Amerikaanse federale luchtvaart dienst (FAA), maar deze ontkent dat. Dit meldt vandaag de Brit se krant The Independent. De zaak iS aan het licht gebracht door de Brit Tony Kelly, die zich erover verbaasde dat hij zijn pas poort moest afgeven om een kopie te maken zonder dat hij daarvoor toestemming had gegeven. Door conflict regering-Congres WASHINGTON Rtr-AFP-ANP Het conflict tussen de Ameri kaanse regering en het Congres over de begroting dreigt ver strekkende consequenties te krijgen. Het wordt steeds waar schijnlijker dat de overheid vol gende week haar deuren moet sluiten en voor het eerst in de geschiedenis-in gebreke blijft bij het voldoen van schulden. Het door de Republikeinen beheerste Congres moet ak koord gaan met tijdelijke finan cieringsmogelijkheden en ver hoging van het schuldplafond voor de overheid om te zorgen voor voldoende armslag. Maar het koppelt deze periodieke operatie aan bezuinigingen op de begroting die voor de rege ring onaanvaardbaar zijn. Presi dent Clinton liet gisteren weten dat hij niet zal wijken voor deze 'chantage' en dat hij de voor stellen met een veto zal treffen. Als er komende maandag om middernacht nog geen akkoord is, zal de regering het overheids apparaat grotendeels op non- actief moeten stellen. Volgens de stafchef van het Witte Huis, Leon Panetta, komen daardoor ruim 800.000 ambtenaren op straat te staan. Panetta beschul digde de Republikeinen van 'economisch terrorisme'. Het schuldplafond van de overheid, nu 4.900 miljard dol lar, moet uiterlijk komende tel aviv ad bloemendaal correspondent Hoofdredacteuren van Israëls kranten, radio en televisie vergaderen vandaag over een brief die ze na de moord op premier Rabin hebben ontvan gen van procureur-generaal Michael Ben-Yair. Daarin staat dat de media moeten afzien van het houden van interviews met mensen die opruien de taal spreken. Opruiers mogen volgens Ben- Yair evenmin in ander verband worden geciteerd. Als de media ze toch aan het woord laten, zullen niet alleen de opruiers worden vervolgd, maar ook de journalisten. De Israëlische vereniging van journalisten heeft al felle kritiek geleverd op Ban-Yairs brief. Ze meent dat 'het recht van het publiek geïnfor meerd te worden' schade zal oplopen. En hetzelf de zou gelden voor de persvrijheid. Volgens Sara Friedman, voorzitter van de vereniging, probeert de procureur-generaal met de maatregel de on macht van het juridische systeem te camoufleren. Volgens een medewerker van Ben-Yair is tot het verzenden van de brief besloten nadat de me dia citaten hadden doorgegeven van Israëli's die hun vreugde uitten over de moord op Rabin. Hij zei dat Ben-Yair tot nu toe niet is opgetreden te gen opruiers, omdat hij groot belang hecht aan de vrijheid van meningsuiting. „Maar die vrijheid is niet absoluut en we zijn vast van plan stappen te nemen tegen mensen die op die manier een menselijk leven bedreigen." - Een van de redenen waarom Israëlische jour nalisten niet gelukkig zijn met de visie van Ben- Yair is dat hun buitenlandse collega's gewoon ci taten van Israëlische opruiers kunnen blijven ge bruiken. Het Israëlische publiek kan ze daarom, als het televisie betreft, blijven zien op de 35 bui tenlandse kanalen die via het kabelnet zijn te ont vangen. Een van de Israëlische rechts-extremisten die zich voor de televisie verheugd heeft getoond over Rabins dood is gisteravond opgepakt. David Balahsan, uit Moshav Shani in de Negev-woes- tijn, zal zich moeten verantwoorden wegens het overtreden van wetten tegen opruiing. Hij deed zijn uitspraken in gebrekkig Engels voor een bui tenlands televisiestation en zei na zijn aanhou ding dat hij slachtoffer is geworden van taalpro blemen. Een Israëlische textielfabriek heeft gisteren een arbeider ontslagen die zijn tevredenheid uitte over de moord op Rabin. Israëlische minister van politie: Volgens Israëls minister van politie, Moshe Shachal, is premier Yitzhak Rabin het slachtoffer geworden van een komplot. Hij zei gisteren dat moordenaar Yigal Amir niet alleen kan hebben gehandeld en dat hij 'technische hulp en steun' heeft gekregen van derden. tel aviv ad bloemendaal correspondent De groep zou niet alleen uit zijn geweest op het vermoorden van Rabin. Ook andere politieke lei ders zouden op de nominatie hebben gestaan te worden ge dood. Amir zei tijdens zijn ver hoor dat hij het ook had voor zien op minister van buiten landse zaken Shimon Peres, die inmiddels waarnemend pre mier is. Amir zei ook dat hij zijn daad alleen heeft voorbereid en uitgevoerd. Vanochtend werd in Tel Aviv de aanhouding be kendgemaakt van een zesde persoon. Het gaat om Michael Epstein uit de plaats Dolev. Na dere bijzonderheden over deze arrestant zijn nog niet bekend gemaakt. Amirs eveneens aangehouden broer, Hagai, heeft de schutter van zaterdag een aantal zelfge maakte dum-dum kogels gele verd. Maar het is niet duidelijk of hij precies wist wat Yigal van plan was. Van de andere vier ar restanten is bekend dat zij stu denten zijn uit Amirs vrienden kring. De politie wil onder meer nagaan of zij wisten van de moordplannen. Minister Shachal liet blijken Arafat bezoekt weduwe Rabin tel aviv gpd PLO-voorzitter Jasscr Arafat heeft gisteravond laat een condoleancebezoek gebracht aan Lea Rabin, de weduwe van de vermoorde Israëlische premier. Hij arriveerde per helikopter vanuit Gaza in Tel Aviv voor zijn eerste bezoek aan Israël. Het was georgani seerd door Yossi Ginossar, een voormalige hoge functio- nais in de Shin Bet, de Israë lische veiligheidsdienst. I-ea Rabin vertelde Arafat dat haar man hem had be schouwd als een partner voor vrede. ,,We hebben een groot man verloren, die met ons de vrede van de moedi gen heeft gesloten," ant woordde Arafat. ,,Hij was on j.e partner en we zijn er dankbaar voor dat u door gaat op zijn weg." Dror Adani, in het midden tussen politiemensen in burger, moest gisteren voor de rechter verschijnen. dat meer aanhoudingen zullen volgen. Hij zei dat waarschijn lijk binnen enkele dagen duide lijk zal worden of de 'Eyal'- groep, waartoe Amir behoorde, actief was betrokken bij de moord. Gisteren is het huis van de fa milie Amir doorzocht. Op zolder en in een schuurtje vond de po litie 'een wapenvoorraad die een terreurorganisatie niet mis staat'. Er lagen automatische wapens, pistolen, handgrana ten, ontstekingsmechanismen en explosieven. Hagai Amir stond bekend als een wapen hobbyist. Gisteren verschenen opnieuw twee verdachten voor de rech ter. Dror Adani (26) uit Amirs woonplaats, Herzliya, wordt er van verdacht actief betrokken te zijn geweest bij het komplot te-1* gen Rabin. De politie omschrijft hem als 'een centrale Figuur in een terreurgroep'. De andere verdachte, Ohad Skornik (23) uit Tel Aviv, wordt alleen verdacht van het achter houden van gegevens die een misdaad hadden kunnen voor komen. Skornik heeft samen met Yigal Amir aan een yeshiva, een religieus seminarium, ge studeerd. Andere verdachten die wor den gehoord, zijn Avishai Raviv en Benni Aharoni. Raviv is vol gens de politie oprichter en lei der van de rechtse 'Eyal'-groep, waartoe ook de andere verdach ten zouden behoren. 'Eyal' heeft waarschijnlijk niet veel meer dan tien leden, maar de politie onderzoekt banden van de groep met de verboden 'KahaneChai'-organisatie. Een van de leiders van 'Kaha- ne Chai' vertelde gisteren dat de moord op Rabin 'bewijst dat God bestaat'. De rechtsextre- mistische rabbijn Meir Kahane, aan wie de organisatie haar naam ontleend, werd op 4 no vember 1990, om tien uur 's avonds in New York vermoord. Dat wil zeggen: precies vijf jaar - op de dag en het uur af voor Rabin. Benni Aharoni is een vriend van Amir, die volgens de politie op de hoogte moet zijn geweest van de moordplannen. Yigal Amirs ouders versche nen gisteravond voor de Israëli sche televisie. Moeder Geula zei huilend dal Yigal zich door zijn daad heeft losgescheurd van zijn familie en niet langer haar zoon is. woensdag zijn verhoogd, omdat de regering dan bijna 25 miljard aan rente over staatsobligaties moet betalen. Daarvoor moet geld worden geleend. Het is nog nooit voorgekomen dat de Amerikaanse overheid bij der gelijke betalingen in gebreke moest blijven. Een topfunctio naris van een effectenbank sprak gisteren van een belache lijke situatie. „We voorkwamen dat Mexico failliet ging. Waar om zouden we het onszelf wel aandoen?" Minister van financiën Rubin heeft laten weten alles te zullen doen om een dergelijke blama ge te voorkomen. Hij zei niet te zullen aarzelen om „uitzonderlijke, kostbare maat regelen te nemen zonder prece dent". De minister denkt eraan geld uit pensioenfondsen te ha len. Ook de president van de Amerikaanse centrale banken, Alan Greenspan, heeft zich in de strijd gemengd. Hij waar schuwde het Congres in een brief dat in gebreke blijven 'een donkere wolk zal brengen bo ven onze waardepapieren die vele jaren zal blijven hangen'. De sluiting van overheids diensten komende dinsdag lijkt haast onontkoombaar. Het Wit te Huis toonde zich gisteren ui terst somber. „Er zijn geen kan sen op dit punt", aldus woord voerder Mike McCurry. londen De ter dood veroordeel de Nigeriaanse mensenrechtenac tivist Ken Saro-Wiwa (foto) is overgebracht naar een geheime plek in afwachting van zijn execu tie. Dat verklaarde de zoon van de schrijver gisteren in het Nieuw- zeelandse Auckland. De zoon ver wacht dat de executie spoedig plaatsvindt. Als de machthebbers in Nigeria de doodstraf van Saro- Wiwa en acht medestanders vol trekken, kan dat ernstige gevolgen hebben voor de Europese steun aan het Westafrikaanse land, heb ben de leden van de Europese Unie (EU) gedreigd. FOTO EPA zagreb-washington afp-gpd Kroatische troepen zijn Oost- SIavonië, het laatste deel van Kroatië dat nog in Servische handen is, binnengetrokken. De Kroaten betraden het gebied rond Vinkovici en Nustar dat deel uitmaakt van de afschei dingszone. Er wordt niet ge vochten. Dat meldde een woordvoerder van de Verenigde Naties afgelopen nacht vanuit Zagreb. De Kroatische president Tudj- man heeft herhaaldelijk ge dreigd Oost-SIavonië desnoods met geweld in te lijven. Daar zou sprake van zijn zodra het VN-mandaat voor Kroatië zou aflopen (op 30 november) en geen onderhandelingsresulta ten zouden zijn geboekt. Tudjman is woensdag naar hef Amerikaanse Dayton afge reisd om de besprekingen over de toekomst van Oost-SIavonië te hervatten. De leiders van de Bosnische Serviërs en de Kroaten bereikten op 3 oktober een principe-akkoord over ge leidelijke teruggave van Oost- SIavonië aan de Kroaten. Verde re onderhandelingen op dit punt zijn echter vastgelopen. In mei en augustus heroverde Kroatië gewapenderhand de overige gebieden die door de Bosnische Serviërs waren ver overd. De Belgische VN-troepen be sloten gisteren om hun contro lepunten en waarnemingspos ten langs het front tussen Kroa tië en het door Serviërs bezette Oost-SIavonië te verlaten. letter sprak de VN-commandant van de sector, Van der Weghe, te genover een persbureau over 'desinformatie' van de Kroaten. In augustus verlieten wij een paar posten, maar er is nu geen nieuwe situatie ontstaan, aldus de commandant. Het vredesoverleg in Dayton over Bosnië heeft gisteren zijn eerste resultaat van betekenis opgeleverd. De regeringen van Bosnië en Kroatië zijn het eens geworden over versterking van hun federatie. De verdeelde Zuidbosnische stad Mostar zal worden herenigd en enkele honderden door de oorlog ver dreven families kunnen naar hun huizen in Bosnië en Kroatië terugkeren. De onderhandelaars die bij een zijn op de basis Wright-Pat terson bij Dayton in de Ameri kaanse staat Ohio, zullen van daag een deelakkoord over deze kwesties tekenen. De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Christopher reist speciaal daarvoor naar Dayton, alsook om de verdere onder handelingen een nieuwe impuls te geven. Amerikaanse rege ringskringen toonden zich gis teren optimistisch. Gisteren werd ook bekendge maakt dat het economische embargo tegen Servië gedeelte lijk zal worden opgeheven om leveringen van (Russisch) aard gas mogelijk te maken. Dat ge beurt op verzoek van de Servi sche president Milosevic en diens Bosnische collega Izetbe gavic. Het gas is voor huishou delijk gebruik. Hervatting van de levering wordt als een 'humanitair gebaar' gezien. Het feit dat het verzoek werd gedaan door de twee felste te genstanders in het Bosnië-over leg wordt in Amerika uitgelegd als een goed teken voor het ver dere verloop van de onderhan delingen. Het speciale sanctie comité van de Verenigde Naties zal uiteindelijk over de tijdelijke opheffing van de strafmaatregel tegen Servië moeten beslissen, maar dat zou slechts een forma liteit zijn. U gaat voor de volle 100% voor uw zaak. Dus verwacht Bank begrijpt dat als geen ander, en gaat onmiddellijk voor hetzelfde van uw bank. Uw accountmanager van de ING u aan de slag. Loop eens bij ons binnen om een afspraak te maken. Dan merkt u precies wat het is om een bank te hebben die net zo ondernemend is als u.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7